Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 13. Maj 2003

Mevlud - rođenje Muhammeda, a.s.

Muhammed, a.s., posljednji je Božiji poslanik. Rođen je 12. rebiul-evvela 571. godine, u gradu Mekki. Sin je Abdullaha i Amine, iz arapskoga plemena Kurejš.

Sigurno je da Muhammed, a.s., pored poslaničke uloge, zauzima najznačajnije mjesto među svim ljudskim veličinama o kojima postoji povijesno svjedočanstvo. On je najbolji primjer svih ljudskih vrlina, uzor čovjeka, roditelja, prijatelja, državnika, vojskovođe … O njemu se Kur'an izravno izjasnio:

"Vi u Allahovom poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onom svijetu i koji često Allaha spominje." ( El-Ahzab, 21 ).

Slijedom kur'anskih uputa i hadisa saznaju se i obaveze muslimana prema Poslaniku i nakon njegovog preseljenja na Ahiret. U prvome redu, muslimani su dužni slijediti njegovu vjerničku praksu, s poštovanjem izgovarati njegovo ime, dodajući alejhis-selam, a donijeti salavat na njega kada se spomene njegovo ime:

"Zaista Allah i Njegovi meleki donose salavat na Vjerovjesnika! O vjernici, donosite i vi salavat (na njega) i šaljite mu selam!" ( El-Ahzab, 56 ).

"Nikada se ne okupe ljudi na jednom mjestu, a da ne zasluže grijeh ako tom prilikom zanemare sjećanje na Allaha i salavat na Njegova Poslanika, i Allah, ako hoće, može da ih kazni, a ako hoće, može da im oprosti." ( Tirmizi ).

"U čijem prisustvu se spomene moje ime, neka donese na mene salavat. Jer, ko na mene donese jedan salavat, Allah će na njega deset." ( Tirmizi ).
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 02. Maj 2004

Sinoc (1.maj) je u dzamiji na Paricama obiljezen rodjendan Muhammedea s.a.w.s
Programu je prisustvovalo cijelokupno rukovodstvo I.Z sandzaka ukljucujuci i muftiju M.Zukorlica koji malo zakasnio ...
Ilahije i Kur'an su ucili imami N.P medzlisa ... Nakon ucenja ilahija se je prisutnima obratio muftija,koji je predavanjem rekao mnogo o mnogim stvarima ... Sve u svemu,biti u Parickoj dzamiji je bila cast ....

Mubarek Olsun nam ovaj dan....
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

3

Ponedjeljak, 03. Maj 2004

niti je sunet niti je farz slaviti rodjendan Poslanika as. Isto kao sto i mevlud nije ni sunet ni farz.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

4

Odmah poslije Bux-ovog posta kojeg sam izbrisao zbog selektivnog kopiranja sa drugih stranica cime se najprije skrece sa ovako lijepe teme a zatim i na neadekvatan nacin informise o ovom dogadjaju evo stize nam i Björnov post koji karakterise mevlud sa pravnog aspekta. Zato sam prinudjen da i sam skrenem tok teme (podsjecanje na najboljeg Allahovog roba a.s.) i iznesem stavove ucenjaka po pitanju mevluda.

Slijedi rad istaknutok bosnjackog alima, rahmetli Mehmeda Handzica . Radi se o njegovom clanku Dvije - tri o "mevludu" koji se nalazi u Sabranim djelima Mehmeda Handzica i izdanju izdavacke kuce Ogledalo iz Sarajeva.

[SIZE=3]Dvije - tri o "mevludu" [/SIZE]

Mevludom naš narod zove proslavljanje Alejhisselamova rođendana. Mevludom se zove i knjiga u kojoj je, vecinom u stihu opisano Alejhisselamovo rodenje. Sama rijec mevlud je arapskod porijekla. Naš narod je pogrešno izgovara mevlud, a pravo je mevlid, što znaci vrijeme rodenja ili rodendan.

Kod nas se mevlud proslavlja tako da se u džamiji na dan Alejhisselamova rodenja, 12. rebi'ul-evvela, na turskom jeziku prouci Mevlid, što ga je u stihu napisao Sulejman-celebija. Prisutnima se podijeli slatko šerbe. Ovo obicavaju raditi i neki privatnici u svojim kucama. Neki to rade baš 12. dan rebi'ul-evvela, a neki ne paze na to nego proslavljaju Mevlud u bilo kojem danu godine. U Misiru (Egiptu) je vec drukciji obicaj. Tamo proslava Mevluda traje po nekoliko dana prije i poslije 12. rebi'ul-evvela.
...............

Sam Alejhisselam nije proslavljao svoga rodendana, niti su to cinili njegovi drugovi iza njega, niti ostali muslimani dugi niz godina iza Alejhisselama. Veli se, da su prvi u islamu postavili proslavljanje rodendana Fatimovici u Misiru. oni se nijesu zadovoljili samo sa proslavljanjem rodendana nego su postavili šest Mevluda godišnje: jedan Alejhisselamu, po jedan hazreti Aliji, hazreti Fatimi, hazreti Hasanu i hazreti Husejnu i napokon jedan vladajucem halifi. To su postavili nekako u cetvrtom stoljecu po Hidžri. Sa propašcu Fatimovica propali su i mevludi.
Kasnije je proslavljanje Alejhisselamova rodendana obnovio i u obicaj uveo vladar Erbila el-Melikul-Muzzafer Ebu Se'id u sedmom vijeku po Hidžri. Ebu Šame (596.-655.) u svom djelu El-Bais kaže "Medu najljepše stvari, koje su u našem vremenu uvedene u obicaj, spada ono što se cini u Erbilu svake godine na dan rodenja Alejhisselamova, a to je da se taj dan vesele i nagizdavaju, potpomažu sirotinju i cine ostala dobra djela. Ovo djelo pored toga što se njime pomaže sirotinja i pokazuje da onaj koji ga cini, ljubi i poštiva Alejhisselama i da zahvaljuje Bogu (dž.š.) na najvecoj blagodati, a to je što je Bog (dž.š.) na taj dan stvorio posljednjeg Svoga Poslanika, koji je milost cijelom svijetu. Prvi koji je ovu proslavu uveo u obicaj bio je Šejh Omer sin Muhammedov, jedan od poznatih dobrih ljudi, a za njim se poveo i vladar Erbila".
O vladaru Erbila el-Meliku-ul-Muzzafer Ebu Se'idu kaže Ibn Kesir u svojoj Historiji slijedece: "Svake godine u rebi'ul-evvelu pravio je Mevlud i proslavljao taj dan kao najvecu proslavu. Bio je junak, kuražan, pametan, ucen i pravedan. Bog mu se smilovao i pocastio ga najboljim mjestom na buducem svijetu! Njemu je napisao Šejh Ebul-Hattab ibn Dihje citav svezak o rodenju Alejhisselamovu i nazvao ga: Et-Tenvir fi mevlidil Beširin-Nezir. on ga je za to nagradio sa hiljadu dukata. Dugo je vladao, dok nije umro opsijedajuci krstaše u gradu Akki godine 630. pohvaljena vladanja i duše".

Ibnul-'Imad u svojoj historiji Šezeratuz-zeheb prica sljedece o Mevludu, koga bi pravio spomenuti vladar: "Sjaj njegove proslave Mevluda ne može se ni opisati. Jedne godine bi proslavljao Mevlud osmog, a druge dvanaestog rebi'ul-evvela. To zato, jer se ucenjaci razilaze u danu rodenja Alejhisselamova. Na dva dana prije Mevluda bi istjerao na otvoreno polje toliki broj deva, ovaca i goveda, da se opisati ne može. Uz ove deve, goveda i ovce išla bi svirka i bubnjevi. Na otvorenom bi se polju poklale te životinje i spremala se raznovrsna jela. Uvecer, kada se je Alejhisselam rodio, ucile bi se u tvrdavi razne pobožne kaside. Zatim bi izašao vladar sa svojom svitom sa bakljama i u velikom sjaju. Na dan rodenja Alejhisselamova bi se iznijela svecana odjela, kojima bi vladar darovao ucenjake, vaize, karije i pjesnike. Svakome bi se dao putni trošak do kuce".
Ibn Šuhbe u svojoj Historiji islama prica: "El-Melik el-Muzaffer je pred smrt oporucio da mu se tijelo odnese u Mekku i ukopa u Haremu. Sam bi rekao "DŽelim da se u Haremu sklonim". Kada je umro, donesen mu je tabut u Kufu. Ali pošto te godine zbog provale Tatara nijesu hadžije mogle otici na hadž, ukopan je kraj hazreti Alije!"
Zadovoljimo se sa ovo nekoliko odlomaka iz najpoznatijih historija islama o životu vladara, koji je uveo u obicaj proslavljanje Alejhisselamova rodendana.
Kasnije se je proslavljanje Mevluda raširilo po svim islamskim zemljama. To se narocito isticalo u Mekki, Medini, Misiru (Egiptu), Endelusu (Španiji) a i u drugim islamskim zemljama. Muslimani u Mekki sakupili bi se na ono mjesto gdje se je po njihovu pricanju Alejhisselam rodio i tu bi proslavljali Mevlud. Ucesnici Mevluda u prošla vremena hvale nacine obavljanja ove proslave i isticu veliko bogatstvo i raskoš onih koji su primali na se obavljanje Mevluda.
Unišlo je u obicaj da prisutni kada se uci Mevlud i spomene Alejhisselamovo rodenje, ustanu na noge. Ni ovo nije obicaj prvih muslimana. Otkad ovo datira u islamu, nijesam mogao tacno ustanoviti. Ibnus-Subki u svome Tabekatu spominje slijedeci slucaj: "Jedanput je kada je Tekijjudddin Subki završavao jedan svoj ders, jedan od prisutnih recitirao sljedece stihove: CMalo je za pohvalu Alejhisselama zlatno pismo po srebru rukom najboljeg pisara. I da plemici na noge skoce i u red stanu ili na koljena kleknu, kad njegovu pohvalu cujuŠ . Pa kada je izrekao stih: "I da plemici na noge skoce..", odmah je na noge ustao Šejh Tekijjuddin, a za njim svi prisutni i u tom su osjetili lijepo raspoloženje". Iz ovog bi se dalo zakljuciti da to ustajanje nije tada bilo uobicajeno, jer ga ne bi Ibnus-Subki ni spominjao da je to bilo u obicaju i svakom poznato. Obdje bi trebalo upozoriti da se ne bi trebalo pri ovom ustajanju okretati prema kibli i ruke stavljati na prsa kao u namazu. Jer, što je Bog (dz.š.) odredio za namaz, nek i ostane u namazu.
Još ovdje trebamo riješiti jedno važno pitanje, a to je, je li mevlud bid'at i prema tome je li lijepa ili ružna stvar i ima li za njega nagrada ili kazna? O ovoj stvari su raspravljali islamski ucenjaci cim se je mevlud pojavio. Prije sam napomenuo da Ebu Šame, u cijem se je vremenu mevlud i pojavio, smatra mevlud lijepom stvari.
Hafiz Ibn Hadžer u svojoj jednoj fetvi, koja se odnosi na mevlud, kaže; "Pravljenje mevluda je novotarija u islamu. Nijesu to cinili prvi dobri muslimani u tri prva stoljeca iza Alejhisselama. Pored toga u pravljenju mevluda ima dobrih i ružnih stvari, pa ko se bude klonio ružnih , a cinio dobre, onda je njegov mevlud lijepa novotarija. Ja sam promatrao vjerske izvore i našao sam za mevlud jak oslonac i dokaz. U Buharinu i Muslimovu Sahihu stoji da je Alejhisselam, kada je prešao iz Mekke u Medinu, zatekao DŽidove i da poste "jevmi ašura". Pitao ih je zašto poste , a oni mu odgovore da ga poste jer je Bog (dž.š.) u taj dan potopio Fir'avna, a spasio Musaa i njegov narod, pa da ga poste iz zahvalnosti prema Bogu (dž.š.). Alejhisselam je tom prilikom rekao: Mi smo bliži Musau, i naredio je da taj dan i muslimani poste. Iz ovog se razumije da je lijepa stvar vršiti Bogu (dž.š.) ugodna djela svake godine u onaj dan kada se je dogodila Božja blagodat. A kuda ce te vecu Božiju blagodat od rodenja Alejhisselamova. Prema tome, proslavljati Alejhisselamov rodendan vršenjem Bogu ugodnih djela je lijepa stvar".
Da je proslavljanje Alejhisselamova rodendana s vjerskog gledišta lijepa stvar, u tome se slaže velik broj islamskih ucenjaka: Ebu Šame, Ibn Hadžer, Ibnul-Džezeri , Ibn Dihje, Sujuti, Ibnul-Hadž i drugi. Svi spomenuti ucenjaci uvjetuju da proslavljanje bude lijepim dozvoljenim djelima. U obatnom slucaju nije proslavljanje dozvoljeno.
Druga grupa islamskih ucenjaka drži da je mevlud bid'at i ružna stvar. oni kažu: Islam ne priznaje novotarija, a mevlud je novotarija. U ovu grupu islamskih ucenjaka spada Ibn Tejmije, Tadžuddin, Fakihani i drugi. O ovom je Fakihanija napisao cijelu brošuru. U toj brošuri on kaže: "Ja ne znam za mevlud ikakva oslonca niti u Kur'anu niti u sunnetu. To nijesu cinili ni veliki islamski ucenjaci , koji su nama uzor i koji su se držali puta prvih muslimana. To je bid'at, koji su izmislili besposlenici, i uživanje, kome su se odale izjelice. Dokaz tomu je ovo: Mi smo promotrlili u koju bi od pet ahkami-šerijata (šerijatskih presuda) spadao mevlid. Pa smo našli, da nije vadžib i u tom su svi muslimani složni. Nije ni mendub, jer je mendub ono što Šerijat od nas traži da vršimo, a strogo nam ga ne nareduje, a mevlid nije takav. Nije ni mubah, jer nije u islamu dozvoljena novotarije postavljati. Ne preostaje drugo nego da je ili mekruh ili haram. Ovako cu ja i pred Bogom odgovarati, ako budem u ovom pitan."
Fakihaniju je pobijao Sujutija i o tom opet drugu brošuru napisao. Sredina i sudac izmedu ove dvojice htio je biti Abdusselam Lekkani, te je i on o ovom pisao. Daleko bi nas odvelo kada bi potanko htjeli iznijeti mišljenja svakoga od spomenute trojice islamskih ucenjaka. Jedino možemo napomenuti to, da se vecina islamskog svijeta danas drži mišljenja onih koji mevlud smatraju dobrim djelom, za koje ima sevab. Danas je u nas zaveden Mevlud kao školski praznik. O ovom nalazimo u islamskoj historiji sljedece : Kemaluddin Edfevi u svojoj historiji Saida(Gornjeg Egipta), koju je nazvao et -Tali'us-seid (Sretna zvijezda) kaže : "Pricao mi je moj prijatelj Nasiruddin Mahmud ibnul-Imad, da bi Ebut Tajjib Muhammed ibn Ibrahim, koji je bio rodom iz Ceute (Sebte) a bio se nastanio u Kusu i slovio kao dobar covjek i izvrstan ucenjak malikijskog pravca, kada bi prošao pokraj mekteba na dan Mevluda, rekao muallimu :"Danas je dan veselja, vrati djecu kucama !" I djeca bi se kucama taj dan vratila".
Spomenuti Ebut-Tajjib je bio dobar fakih (pravnik) i na glasu u više nauka. Pred njim je ucio znameniti komentator Kur'ana Ebu Hajjan. Umro je 695. godine.
Gore sam spomenuo da se Mevludom zove i knjiga u kojoj je u prozi ili u stihu ocrtano Alejhisselamovo rodenje. Ovakvih knjiga imade na arapskom jeziku ogroman broj. Imade ih takoder i turskim jezikom. Kod nas je poznat Sulejman-celebin turskim jezikom u stihu pisani Mevlud. Ovaj je Mevlud na naš jezik u stihu preveo hafiz Salih-efendija Gaševic i neki Arif-efendija Sarajlija. Prije nekoliko godina štampan je u stihu na našem jeziku Mevlud hafiz Seid-efendije Zenunovica iz Koraja. Poznat je i Mevlud dr. Safvet-bega Bašagica. Iz ovog se vidi da i mi imademo cetiri Mevluda pisana u stihu našim jezikom.
Treba istaknuti i to da se u mevludima nalazi i takvih stvari koje su više fantazija nego li historijska istina. Ovakvih stvari se treba kloniti. Ovo narocito istice Ali el-Karija u svom djelu el-Mevridur-revijj fil-mevlidin-nebevijj .
Pošto je historijski ustanovljeno da mevluda nije za vrijeme Alejhisselama niti cijela tri stoljeca iza njega ni bilo, to je razumljivo da nema ni jednog hadisa koji govori o koristi proslave - odnosno ucenja Mevluda.. Dr. Bašagic koji nije bio strucno obrazovan u hadisu i vjerskim naukama je ovdje sasvim nasjeo. Na kraju svog Mevluda on navodi jedan hadis, rijeci cetverice prvih halifa, Imami Šafi'ije Šejh Serijj (pogrješno je Sirri) es-Sekatije o koristi Mevluda. Covjek, iole upucen u hadis i u tradiciju uopce, ne može ni sumnjati u neistinitost navedenih hadisa i izreka. Safvet-beg Bašagic je to prenio iz Nevevina komentara na Berzendžin Mevlid . Ovaj Nevevi nije onaj poznati islamski ucenjak, nego jedan nearap sa Jave, koji se lacao pisanja o vjerskim stvarima bez dovoljno spreme i nepozvan.

Eto, to toliko o Mevludu. Glavni je cilj od ovoga da se i naši muslimani pobliže upute u historijat mevluda i da o tom imaju jasan pojam.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

5

jasno je da mevlud nije ni sunet ni farz kako i u ovom tekstu stoji pa prema tome ne vidim zasto ovi postovi kvare temu?prije ce biti da otvaraju oci.
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

6

Citirano

Orginalno od björn
jasno je da mevlud nije ni sunet ni farz kako i u ovom tekstu stoji pa prema tome ne vidim zasto ovi postovi kvare temu?prije ce biti da otvaraju oci.

Dobro björn, nije sunnet, nije farz, neki chak nazivaju i bida'at, ali onako kako su ga zamislili Fatimidi ja bih se usudila rechi divan bida'at. Sad slijedi pitanje, kako moze bid'at biti divan, a odgovor je: lako, i Osman r.a. je za teraviju rekao divan bida'at.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

7

Utorak, 04. Maj 2004

Zasto bih radio nesto sto ni sam Poslanik a.s nije radio? Da je toliko "divan bida'at" zar ga on a.s nebi prvi praktikovao?

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

8

Utorak, 04. Maj 2004

Hadisi šerif kaže, “Kada pripadnici jednog ummeta nakon smrti Pejgambera naprave jedan bidat oni izgube jedan ekvivalentan sunnet.” Drugim riječima, kada oni naprave bidat koji ne izaziva kufur oni gube sunnet iz iste kategorije.

Jedan hadisi šerif glasi, “Allah dželle-šanuhu neće dati krivovjerniku (bidat sahibiji) priliku da se pokaje (da dođe na tevbe) sve dok ne odustane od svog bidata.” To znači da se onaj, ko izmisli bidat, ili radi bidat koji je neko drugi izmislio, neće pokajati zato što ga smatra dobrim i za njega očekuje nagradu na ahiretu (sevab). Takva osoba, radi zla bidata koji čak može izazvati i kufr neće imati priliku da se pokaje ni za jedan svoj grijeh.

Jedan hadisi šerif kaže, “Allah dželle-šanuhu ne prima (neće ukabuliti) nikad nijedno [dobro] djelo onoga ko radi nešto što je u vjeri bidat sve dok, radi Allahovog dželle-šanuhu zadovoljstva (rizaluka)

[SIZE=3]pa tako javno jos jednom kazem velicamo Bid'at ..
a sto se tice Mevluda to je samo financiski za IMAME lijepo svaki put kad ISPEVA po 20 eur u dzep stavi ....

zato za neke nije Bid''at Mevlud

Bojte se Allaha .dz.s iskreno i pokorno[/SIZE]
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

9

Utorak, 04. Maj 2004

Kad sam spomenuo Mevlud mislio sam na DAN RODJENJA Muhammeda s.a.w.s,a ne na zbirku pjesmica, halalite ako vi poceste da raspravljate mojim sebetom ...
PEACE !!!!
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

10

Utorak, 04. Maj 2004

Esselamu alejkum!

Citirano

Orginalno od bux_ludvig_np
...[SIZE=3]pa tako javno jos jednom kazem velicamo Bid'at ..
a sto se tice Mevluda to je samo financiski za IMAME lijepo svaki put kad ISPEVA po 20 eur u dzep stavi ....

zato za neke nije Bid''at Mevlud

Bojte se Allaha .dz.s iskreno i pokorno[/SIZE]

Polako bux, mnoogo si dao sebi slobode. Nije sve tako crno bijelo. I neka te je sramota sto ovo pricas za imame! Imami su ucitelji! Za kime ti klanjas u dzamijama? Ti kao musliman ne smijes tako govotiti o imamima! Posebno generalizovati stvari. Koga ces da zoves kad ti sutra preseli roditelj? Popa? Ne nego imama kojeg sada napadas. Ne uzimaju SVI imami po 20 eura u dzep . I smatram da nisi uopste kompetentan da pricas o ovoj temi. Ed ti je lijepo naveo misljenja ULEME o tome. Znam da ti nisi alim!
Stav uleme je jasno definisan po ovom pitanju.
A mi moramo uzeti u obzir godine komunistickog mraka koje su napravile pustos u nasem narodu po pitanju vjere. Smatram da je mevlud bio jedan od nacina ocuvanja veze obicnog covjeka sa islamom u vremenu kada se vrijednost covjeka mjerila po njegovom nevjerovanju.
Ima dijelova mevluda koji nemaju blage veze i to treba objasniti narodu (npr. ko hoce dzennetskih hurija neka na mevlud dolazi, itd...).
Ali nacin na koji ti to radis... o| o| o| :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

11

Srijeda, 05. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Prije svega lijepo neko rece da se za vrijeme Poslanika a.s. nije klanjalo 20 rekjata Teravih namaza, a poslije njega je to uvedeno i zaista je Divan bida`at. Za vrijeme Poslanika a.s. nije imalo Munara na Dzamijama, pa je i to kasnije uvedeno, dakle Bid'at, ali divan bida'at. Takodjer i Mevlud je jedan divan Bida'at. U njemu je veoma lijepo opisano rodjenje Poslanikovo a.s. a takodjer i sastavni dio Mevluda je i Miradzijja, tj. spjev (opis) Poslanikova a.s. Miradza.

A sto se tice Time_Out-ovog reagovanja po pitanju Imama, ja bih samo rekao da to, po meni nisu Imami, vec vjerski sluzbenici ili Imami ruknova, ovo je mnogo precizniji izraz za Hodze koje imamo danas. Imam je nesto saaasvim drugo. Dakle, oni obavljaju samo eto ruknove namaske i to je to. Za to primaju platu. Dakle sluzbenici su.

Svako slovo u Mevludu je cista Istina i kako god tamo pise doslovce je tako. Ja u to ne sumnjam, a ko sumnja nek sumnja. Mevlud je mnogo vise od odrzavanja vjere za vrijeme komunizma.

A sigurno se u nasim krajevima moze i dobro zaraditi na Mevludu. Na kraju krajeva sta ima veze i to je jedna blagodat koja dolazi ucacu Mevluda. Nije to nista strashno.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

12

Srijeda, 05. Maj 2004

pa Gerilac reci onda zasto Muhammed a.s nije praktikovao mevljud kad je to tako fino?Ili ti je to tvoj neki autoritet rekao da je to "divno"? :]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

13

Srijeda, 05. Maj 2004

Sasvim si u pravu kada kazes da mi je neki autoritet to kazao, da tacno je, to mi je kazao jedan moj autoritet. I ne samo jedan nego mnogo mnogo njih. I ja im vjerujem.

A tebe naravno niko nista ne tjera, imas svu slobodu odabira, vjerovanja, misljenja, itd. Pa kako mislis da je najbolje samo navali.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

14

Srijeda, 05. Maj 2004

Moj autoritet je Muhammed a.s,Bozji izabranik prema tome ono sto je on a.s radio pokusacu da sledim.posto nema dokaza da je on a.s praktikovao mevlud necu ga ni ja praktikovati.ako su tvoji autoriteti kompetentniji navedi ih ako ti nije tesko pa da se svi okoristimo.mada od Poslanika a.s sigurno boljeg niti je bilo niti ce biti.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

15

Srijeda, 05. Maj 2004

:) dobar ti odgovor pravo. Pa i Kur'an i Hadis govore o Ulemi, o nasljednicima Poslanikovim a.s. o Imamima, itd. Pa je takodjer rekao Poslanik a.s. da treba slijediti Sunnet njegovih Ashaba. Pa je takodjer mnoge stvari najavio, Vejsil Karanija, Sultan Mehmed Fatiha, Imami Mehdiju, Isaa a.s., itd.

Dakle, iz Kur'ana i Sunneta mozemo nauciti ko su ti koji se u svakom vaktu slijede i ko su ti koji vjeru imaju pravo tumaciti i koje trebamo slijediti da bismo vjeru (Kur'an i Poslanika a.s.) shvatili.

Medjutim to nama tesko pada, da u danasnjem vaktu nadjemo nekog ko je od nas pametniji da nam vjeru tumaci, vec sami uzimamo Kur'an i Sunnet i tumacimo i shvatamo, pa u tome i lezi problem danasnje smutnje.

U sustini: Neslijedjenje autoriteta ili slijedjenje autoriteta koji autoriteti nisu. Tu je glavni problem.

A naravno Autoriteti su oni koji su Poslanikovi a.s. nasljednici. Procitaj malo vise o tome. :)

Allahimanet.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

16

Srijeda, 05. Maj 2004

ada ne mogu ti "autoriteti" menjati ono sto je poslanik a.s radio ili nije radio.ne mogu oni menjati sunet. sta bi? ja cekam da cujem za te autoritete?kako se zovu da se ofajdimo i mi njima?

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

17

Srijeda, 05. Maj 2004

Nemogu naravno da mijenjaju, ali mogu da pojasnjavaju i tumace. Pa ce nam biti jasno i kako se to drustvo razvija u islamskim sredinama i kakva je to umjetnost koja se razvija medju muslimanima iz islamskog nacina zivljenja. Itd. Bit ce nam jasno sta znaci ljubav prema Allahu dz.s. i Njegovom Poslaniku a.s. itd. Pa hej Mevlud upravo govori o Poslaniku a.s. a ne o nekom drugom. :):):)

Cujes hajde sad ti meni opet nesto odgovori, pa ja tebi, pa ti meni i tako cemo rasturit sa brojem postova, a i Forum ce biti pojacan. :):):)

Allahimanet.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

18

Srijeda, 05. Maj 2004

pa ti ne smijes ili ne mozes da navedes te autoritete.druga stvar nemas ni jedan dokaz da je mevlud utemeljen u sunetu.nema takvih dokaza.svaka novotarija vodi u vatru.meni je dovoljno da radim ono sto je Poslanik a.s radio a da se klonim onog sto nije praktikovao.ja cu se drzati njegovog a.s suneta i njegove a.s prakse a ti brate moj kako hoces.samo ne valja ti to.selam

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

19

Srijeda, 05. Maj 2004

Hehehe. Opet dobar ti odgovor. Pa vidis i meni je cilj da slijedim Kur'an i Sunnet i nisam lud da idem van toga, naravno, jer to vodi u vatru. Ali ja drugacije kroz to idem, o tome saznajem. Ja prvo trazim Autoriteta onakvog kako su u Kur'anu i Sunnetu opisani Autoriteti u vjeri, nasljednici Bozijeg Poslanika a.s. I kada ga nadjem onda se jednostavno stavim njemu na pokornost i poslusnot i ucim od njega vjeru, onako kako treba, a ne po svojem shvacanju i hiru. :):):)

Nadam se da sam ti sad malo jasniji. A imena autoriteta nije lijepo navodit, barem po mojem shvatanju, jer mozda ljudi ne vole da budu spominjani.

Allahimanet.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

20

Srijeda, 05. Maj 2004

Ako jedna osoba radi nešto da bi se približila Allahu a to nije praktikovao Poslanik sallallahu alejhi ve sellem niti je to naredio, niti su to radile halife koje su ga naslijedile, ta radnja ili djelo govori da on optužuje Poslanika da nije objasnio vjeru ljudima i da on ne vjeruje u riječi Allaha subhanehu ve te'ala: “Danas, sam vam vašu vjeru usavršio” [El-Ma'ide 3], jer on dodaje nešto dodatno i tvrdi da je dio vjere, ali Poslanik sallallahu alejhi ve sellem nije došao s tim.

Govor Poslanika a.s."Tražim od vas da pratite moj Sunnet i Sunnet ispravnih halifa poslije mene; budite ustrajni i čvrsto ga se držite. Čuvajte se novih izmišljenih stvari (u vjeri), jer svaka nova izmišljena stvar je novotarija a svaka novotarija vodi u zabludu.'' (Bilježi Ahmed, 4/126; i Tirmizi 2676).

Social bookmarks