Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

21

Srijeda, 05. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Hehehe. Opet ti dobar odgovor. A jesi li vidio u drugom hadisu kojeg navodis da se pominju Halife poslije Poslanika a.s. A Halife su oni koji su nasljednici Poslanika a.s. A nije valjda da danas nema takvog ili takvih Halifa, nasljednika? :):):)

A kada nadjes takvog jednog pitaj ga da ti objasni sta je to novotarija. :):):)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

22

Srijeda, 05. Maj 2004

da ti Bog da bolju pamet.selam
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

23

Srijeda, 05. Maj 2004

Amin ja Rabbi, i tebi takodjer. :):):)

Opasno je kada je covjek ubjedjen u svoju ispravnost i uopste u sebe ne sumnja. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

24

Srijeda, 05. Maj 2004

Esselamu alejkum!

Citirano

Orginalno od Gerilac
Opasno je kada je covjek ubjedjen u svoju ispravnost i uopste u sebe ne sumnja. :)

O vjernici, zasto jedno govorite a drugo radite? O, kako je Allahu mrsko kada govorite rijeci koje djela ne prate!
(As-Saff, 2-3)

Citirano

...onda se jednostavno stavim njemu na pokornost i poslusnot...

E jado jadni...
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

25

Srijeda, 05. Maj 2004

A kako bi bilo da krenemo linijom manjeg otpora i kazemo da smo svi u pravu?

Afirmacijska strana jer mevlude uchi i posjechuje izrazavajuchi na taj nachin ljubav prema Poslaniku a.s. i trude se napraviti Bogugodno djelu (jer ruku na srce na mevludima se zikri, donose salavati, ishchitavaju pouchni textovi, uche ashereta....)

A negacijska strana jer rade odnosno ne rade samo ono shto je radio odnosno nije radio Poslanik a.s.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

26

Srijeda, 05. Maj 2004

srednji, srednjiji, najsrednjiji...

Svakom je svoj put upravo takav....

Citirano

Orginalno od björn
Ako jedna osoba radi nešto da bi se približila Allahu a to nije praktikovao Poslanik sallallahu alejhi ve sellem niti je to naredio, niti su to radile halife koje su ga naslijedile, ta radnja ili djelo govori da on optužuje Poslanika da nije objasnio vjeru ljudima i da on ne vjeruje u riječi Allaha subhanehu ve te'ala: “Danas, sam vam vašu vjeru usavršio” [El-Ma'ide 3], jer on dodaje nešto dodatno i tvrdi da je dio vjere, ali Poslanik sallallahu alejhi ve sellem nije došao s tim.

Govor Poslanika a.s."Tražim od vas da pratite moj Sunnet i Sunnet ispravnih halifa poslije mene; budite ustrajni i čvrsto ga se držite. Čuvajte se novih izmišljenih stvari (u vjeri), jer svaka nova izmišljena stvar je novotarija a svaka novotarija vodi u zabludu.'' (Bilježi Ahmed, 4/126; i Tirmizi 2676).

Muhammed a.s nije koristio Internet (ili jeste ?) makar ne u svrhu rasprava na verske teme, pa prema tome ispada da björn i ne sledi baš dosledno ono što kaže, ili je interpretacija toga malo i suviše gruba.

S druge strane Gerilac reče:

Citirano

Orginalno od Gerilac

Dakle, iz Kur'ana i Sunneta mozemo nauciti ko su ti koji se u svakom vaktu slijede i ko su ti koji vjeru imaju pravo tumaciti i koje trebamo slijediti da bismo vjeru (Kur'an i Poslanika a.s.) shvatili.

Medjutim to nama tesko pada, da u danasnjem vaktu nadjemo nekog ko je od nas pametniji da nam vjeru tumaci, vec sami uzimamo Kur'an i Sunnet i tumacimo i shvatamo, pa u tome i lezi problem danasnje smutnje.

U sustini: Neslijedjenje autoriteta ili slijedjenje autoriteta koji autoriteti nisu. Tu je glavni problem.

a nedugo zatim i:

Citirano

Orginalno od Gerilac

Ja prvo trazim Autoriteta onakvog kako su u Kur'anu i Sunnetu opisani Autoriteti u vjeri, nasljednici Bozijeg Poslanika a.s. I kada ga nadjem onda se jednostavno stavim njemu na pokornost i poslusnot i ucim od njega vjeru, onako kako treba, a ne po svojem shvacanju i hiru. :):):)
Allahimanet.

Po mom nekom shvatanju ovo dvoje mu dođe kontradiktorno. Eve i zašto mislim tako:

Gerilac je protivnik da sami uzmemo Kur'an i Sunnet i kaže da je suština neslijedjenje autoriteta ili slijedjenje autoriteta koji autoriteti nisu a potom i sam zapada u samostalno tumačenje ili pak sleđenje nekog u tome jer traži Autoriteta onakvog kako su u Kur'anu i Sunnetu opisani Autoriteti (s obzirom da ih u tom trenutku još nije našao - znači ili samostalno tumači Kur'an i Sunnet, ili sledi nekog ko nije pravi autoritet) a kada ga nadje ( odnosno kada na osnovu shvatanja koje do kojih je došao uz pomoć svog shvatanja ili pak uz pomoć nekog ko i nije autoritet )onda se jednostavno stavi njemu na pokornost i poslusnot i uci od njega vjeru, onako kako treba, (a ne po svojem shvacanju i hiru ???). :):):)

Hvala pripada samo Allahu dž.š, Njemu se zahvaljujemo, od Njega pomoć i oprost tražimo i od Njega tražimo utočište od zla nas samih i zla naših loših postupaka. Koga Allah dž.š. uputi, njega niko u zabludu odvesti ne može, a koga On u zabludi ostavi, njega niko nije u stanju na pravi put izvesti.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

27

Srijeda, 05. Maj 2004

Selam,

Citirano

Druga grupa islamskih ucenjaka drži da je mevlud bid'at i ružna stvar. oni kažu: Islam ne priznaje novotarija, a mevlud je novotarija. U ovu grupu islamskih ucenjaka spada Ibn Tejmije...

Citirano

Treba istaknuti i to da se u mevludima nalazi i takvih stvari koje su više fantazija nego li historijska istina. Ovakvih stvari se treba kloniti.

Ja ne znam stvarno sta je ovde nejasno , pa ako ibn tejmije smatra da je to ruzno nema mi sta tu da trazimo. On je jedan od najvecih islamskih ucenjaka ikad.
Sto se tice ovog sto prica kako Poslanik s.a.w.s. nije koristio internet , pusti da ti pojasnim to... ovako, Poslanik s.a.w.s. je zabranio bidate u vjeri a internet nije bidat u vjeri , jer kada je naredjeno Iqre(uci) time je naredjena nauka a i ono sto proizilazi iz toga a to je tehnologija. Znaci islam je vec predvideo da tehnologiju tako da to nije novotarija u vjeri i to ne znaci da je vjera krnjava, dok nije islam predvideo mevlud koji je bidat u vjeri i koji je nepotreban.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

28

Srijeda, 05. Maj 2004

Mislim da ima detaljno objasnjeno na sledecem linku :

umsa
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

29

Četvrtak, 06. Maj 2004

Time_Out,
ako zelis nesto reci, ti brate slobodno kazi, nemoj tako u zavijenoj formi, nesto u smislu, futo futni, jer djeluje smijesno. :):):) A ako ti u onim citatima koje si naveo nesto ima kontradiktorno ti samo navedi to i razjasni kao sto je to Gosn Sans uradio. Pristupi razogovoru bez predrasuda i mrznje u sebi, oslobi se negativne energije, jer i ja se trudim da ti postignem, mada nije lahko. :)

Gosn. Sans,

Vidis u ovom nacinu prilazenja vjeri kojeg ja navodim nema sumnje barem kod mene (slijedjenje autoriteta) i u tomene vidim nikakvu kontradiktornost, a kontradiktornost koju si ti zapazio i koje vjerovatno ima je kontradiktornost u meni, dakle, djesava se da ja pogrijesim i da me ponekad ponese, zar se to ne djesava svakome. Dakle, ja se trudim da prenesem znanje onako kako sam ga od autoriteta naucio i sada tu dolazi do izrazaja moja sposobnost da to adekvatno prenesem i moja mogucnost shvatanja toga cemu autoriteti poducavaju. U tome naravno ima gresaka sa moje strane. Ali covjek se uvijek uci i popravlja i trudi, itd.

A sto se tice pronalazenja Autoriteta, netreba zaboraviti i to da je tu glavna uputa Allaha dz.s., dakle koga Allah dz.s. uputi na pravi put on ce na pravom putu biti.
Pa zasto je tesko ukapirati Autoritativnost u Islamu, a kod recimo dunjaluckih ili zanatskih poslova to nije nikakav problem?

Allahimanet.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

30

Četvrtak, 06. Maj 2004

internet i mevlud isto nisu gosn sans.to sto Poslanik a.s nije putovao avionom ili se nije vozio autom jel to znaci da se ja ne trebam sluziti istim?internet avion auto i svi tehnicka dostignuca koja imamo nemaju direktne veze sa verom kao sto mevlud ima, jer se koriste u druge svrhe.On a.s se sluzio kamilom kao prevoznim sredstvom jer u to vreme to je bilo prevozno sredstvo isto ko sto se ja danas sluzim avionom ili autom.u to doba su trosili hartiju ja trosim internet pa ne vidim sta je poenta tvog posta?to sto su nekima preci obicaji i ono sto im je receno da je istina od prave istine to je druga prica...
p.s i nije mi cilj raspravljati nego ukazati na nesto sto nema temelja ni u sunetu ni u farzu.selam
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

31

Četvrtak, 06. Maj 2004

Ovakvim pristupom vjeri, kakav je sada u posljednje vrijeme prisutan i zastupljen kod jednog dijela Uleme, a bilo je i ranije ali ne ovog intenziteta, se zakljucuje da je Mevlud stetna novotarija i da neke stvari u Mevludu nemaju veze sa Istinom.

Ja se naravno sa tim ne slazem i vjerujem i cvrsto sam ubjedjen da sve sto je navedeno i izreceno u Melvudu cista Istina. A da je to Istina moze se shvatiti samo ako se promijeni sam pristup izucavanja vjere. :):):)

Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

32

Četvrtak, 06. Maj 2004

Citirano

Originalno od Muhammed_Alim
Ja ne znam stvarno sta je ovde nejasno , pa ako ibn tejmije smatra da je to ruzno nema mi sta tu da trazimo. On je jedan od najvecih islamskih ucenjaka ikad.

Brate dragi, ako uzmemo tvoju tvrdnju o smislu trazenja odgovora ispravnom onda cemo doci do zakljucka da je dovoljno uzeti Ibn Tejmijina djela i sve ostalo spaliti kao suvisno. Ibn Tejmija jeste bio jedan od najvecih alima ali njegovo ime niti bilo cije drugo ime ne moze posluziti kao dokaz o ispravnosti odredjenog stava.

Citirano

Orginalno od Chechenac
Mislim da ima detaljno objasnjeno na sledecem linku :

umsa

Ponudjena stranica preferira selefizmu, jednom nacinu pristupa islamu koji je pod velikom kritikom dobrog dijela muslimana zbog njihovog nacina razumijevanja vjere. Sve sto ovdje zelim da kazem je da se onaj ko trazi odgovor na odredjeno pitanje dobro informise prije nego usvoji odredjeno misljenje.

Citirano

Originalno od björn
nije mi cilj raspravljati nego ukazati na nesto sto nema temelja ni u sunetu ni u farzu.

Serijat vrednuje djela ljudi i svrstava ih u pet kategorija:
- naredjene
- dozvoljene
- preporucene
- pokudjene i
- zabranjene
Nadalje, postoji jedno pravilo koje glasi: u stvarima vjere (ibadeta) sve je zabranjeno osim onoga sto je Tekstom (Kur’an i Sunnet) dozvoljeno a u ovodunjaluckim stvarima sve je dozvoljeno osim onoga sto je Tekstom jasno zabranjeno . Medjutim, ovdje bi bilo potrebno pojasniti definiciju ibadeta jer kao sto znate nekada cujemo i za rad u firmi da je ibadet. Mnogi smatraju da mevlud nije ibadet u smislu u kojem je to namaz te kazu da se ovo pravilo i ne odnosi na njega. Oni kazu da mevlud zapravo spada u oblast lijepe knjizevnosti i poezije. Mevlud je Poslanikov a.s. zivotopis u stihu koji se vrlo lahko pamti i mnogi nepismeni svijet napamet nauci osnovne crtice iz Poslanikovog zivota slusajuci mevlud. Neki kazu da je praksa ashaba da svojim ukucanima govore o bitkama, poucnim dogadjajima i drugim dogodovstinama za vrijeme Poslanika a.s. iscezla te da se mevlud kao slican cin moze svrstati u tu kategoriju lijepih djela. Ako ste pazljivo procitali tekst od Handzica vidjet cete da ulema koja odobrava mevlud uslovljava da u njemu nema pokudjenih stvari.

Sve u svema, treba raspolagati obiljem informacija da bi se upustili u bilo kakvu kvalifikaciju necega.

Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 06. Maj 2004

halali ed nisam znao da si alim inace nebih se upustao u nikakve komentare.daj nam ti jednu fetwu pa da mi znamo sta i kako.mevlud jeste moze se reci doprineo cuvanju kakvog takvog islama na nasim prostorima ali ne vidim zasto se moraju praviti feste od Poslanikovog rodjendana a.s kad on a.s to sam nije radio.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

34

Četvrtak, 06. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci i Bosnjacad.

Donekle, se slazem sa Edovim postom, ali cu ja iznijeti jos jedan aspekat gledanja na Mevlud.

Allah dz.s. nam naredjuje u Kur'anu da se pokoravamo Njegovom Poslaniku a.s. i jos se kaze ko zeli da postigne tu deredzu da ga Allah dz.s. voli neka jaca svoju ljubav prema Njegovom Miljeniku Muhammedu a.s.
Dakle, centralna licnost nase vjere je Muhammed a.s. i onaj koji zeli Allahovo zadovoljstvo neka jaca i gaji ljubav prema Poslaniku a.s. To je konkretna ljubav prema Allahu dz.s. bilo koji drugi nacin ljubavi prema Allahu dz.s. je apstraktna ljubav, zamisljena, mastarska ljubav ili ti kako bi jedan moj veliki ahbab na ovom Forumu rekao romantizam. :)

Nadalje, Poslanik a.s. je na dosta mjesta kazao da ko voli Mene neka voli moj Ehli Bejt. Dakle, ljubav prema Ehli Bejtu je konkretna ljubav prema Poslaniku a.s. svaka drugacija ljubav prema Poslaniku a.s. je apstraktna, zamisljena, romanticarska :)

A u Ehli Bejt spada svaki onaj koji postigne minimum deredzu Nefsi-mutmeinna (Dusa smirena) ili visu. Dakle, svaki onaj koji postigne duhovnu deredzu Evlijullaha (Allahovog prijatelja) ili ti u nasem narodu poznatih kao Dobri ljudi je Ehli Bejt.

Takvih ljudi je i ranije imalo i danas ih ima. Samo eto kome se Allah dz.s. smiluje on ce naici na jednog takvog Dobrog Allahovog Roba i gajit ce ljubav prema njima, a time ce se pojacavati i ljubav njegova prema Poslaniku a.s. jer su ti Dobri insani zaljubljenici (Asici) u Poslanika a.s., a to je znak da ih Allah dz.s. voli, a koga Allah dz.s. voli na veoma, veoma je viskoj deredzi.

Jedan takav Dobri rob Allahov je i napisao Mevlud iz ljubavi prema Poslaniku a.s. tako da onaj koji sa ljubavlju i paznjom i iskrenoscu slusa Mevlud moze u sebi pojacati ljubav prema Poslaniku a.s. jer je u Mevludu i ugradjena ljubav tog dobrog insana prema Poslaniku a.s

Velika je razlika izmedju necega sto se radi sa ljubavlju i necega sto se samo onako suho i taksativno nabraja.
Dakle, Mevlud je nastao iz ljubavi prema Poslaniku a.s. i Mevlud jaca ljubav prema Poslaniku a.s. u tome je i veeeliki znacaj i vaznost Mevluda.

Allahimanet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

35

Četvrtak, 06. Maj 2004

Citirano

Orginalno od björn
halali ed nisam znao da si alim inace nebih se upustao u nikakve komentare.daj nam ti jednu fetwu pa da mi znamo sta i kako.

Ne mogu da ti dam fetvu jer nisam alim ali bi bilo dobro da ti dam opomenu zato sto ne citas pazljivo. Sreca tvoja pa za takav prestup Statutom foruma ista nije predvidjena :) .

Citirano

... mevlud jeste moze se reci doprineo cuvanju kakvog takvog islama na nasim prostorima ali ne vidim zasto se moraju praviti feste od Poslanikovog rodjendana a.s kad on a.s to sam nije radio.

Posljedicno ovome sto upravo napisah izvan domena tvog znanja je ostalo to sto ulema koja odobrava mevlud uvjetuje da u istom nema pokudjenih stvari. Dalje, Poslanik a.s. nije praktikovao klanjati 20 rekata teravije namaza vec samo 8 ali su zato ashabi uveli tu praksu. Ima li smisla da danas kazemo da necemo klanjati 20 rekata jer to nije radio Poslanik a.s.

Da se razumijemo. Ne svrstavam se u niti jednu grupu, ni za ni protiv. Moj angazman na ovoj temi je u cilju skretanja paznje da iako je islam lahka vjera za praktikovat, izvlaciti propise i baviti se islamskim pravom je veoma tezak posao. Zato jos jednom podvlacim, prije nego donesete sud o nekoj stvari dobro se raspitajte.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

36

Četvrtak, 06. Maj 2004

vrati se pa procitaj onaj hadis koji sam postirao i videces odgovor na to tvoje pitanje sto se tice tog za ashabe.evo alime ja necu vise komentarisati da ne bih gnjavio.zaboga ovaj deo foruma mozemo komotno zatvoriti za diskusije jer ti mozes sam odgovarati na sve sto se pojavi..selam

37

Četvrtak, 06. Maj 2004

Zaista nemam informacija i znanja (dok informacije ne potrazim ili 'pronadjene' ne proucim) da nesto kazem ali bih samo bjorna upitao kako bi izgledalo i koliko bi smisaono bilo da je Poslanik svoj rodjendan obelezavao i da je narodu rekao da isto to cini? Muhammed a.s. je bio jedan veliki strateg i stvari je radio odmerenije od bilo kojeg drugog ljudskog bice i mislim da je logicno da se mi ne mozemo pozivati bas na sve da nije ispravno raditi stvari ako ih nije radio Poslanik.. pogotovu za stvari koje dobijaju drugaciju konotaciju onda kada ih radimo mi koji nismo Bogom izabrani kao sto on je, i mi kojima nam to ostaje kao tradicija obiljizavanja i prisecanja na datum rodjenja Bozjeg Poslanika, a neposredno (a sto je bitnije od datuma) prisecamo se Bozjeg poslanika i detalja iz njegovog zivota.. A o tome nam i knjige pisu pa ukoliko su u mevludu stvari pouzdane, koje se u knjigama nalaze, (i slobodan je od pokudjenih stvari) onda nam samo koristan moze biti.. jer nam u vidu melodije i neke vrste poezije predstavlja ono o cemu trebamo znati. I niko ne rece da je farz cini mi se tako da to ne moras brate bjorn braniti. A cesto se nasim ljudima desava da neki svoj (nameran ili nenameran ) stav brane po svaku cijenu i da od starta i same sebe ubijede da su u pravu.. Toga se valja kloniti. Ed je lijepo rekao sta je ispravno raditi i kako se prema stvarima treba predstavljati i nije to iz svoje glave izmislio vec su to stvari o kojima zna jer ih je proucio i zato ona opaska da je alim (ironcna opaska) mislim da stvarno nije na mjestu bjorne.. Oprosti sto ja (ti) odgovaram ali sam samo htio iznijet dio misljenja koji imam o svemu ovome..,. A dalja rasprava mislim da nema smisla jer dovoljno je reci misljenje ne moramo se bas o svemu raspravljati...
mogu ja da se potpisem i bolje...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

38

Četvrtak, 06. Maj 2004

U Fingersbrokenovom tekstu je napisano nesto na sta moram da odreagujem, dakle duznost mi je po mojem ubjedjenju.

Prije nego napisem to sto cu da napisem zatrazio bih halala od Fingersbrokena, jer nije mi cilj udar na njegovu licnost ili nesto tome slicno.

Nemoze se reci za Poslanika a.s da je bio strateg. Okarakterisavanje Poslanika a.s kao stratega je proizvod racionalnog dunjaluckog shvatanja Poslanika a.s. koje se javlja u posljednje vrijeme. Poznato je da Poslanik a.s. nije nista radio po hiru svome i svojem nahodjenju.

Eto ja sam samo iznio sto mislim da trebam da iznesem, a ako ovaj moj odgovor zaprijeti skretanjem sa teme, necu nastaviti dalje.

Halalite. :)

Allahiment.

39

Četvrtak, 06. Maj 2004

Ono sto sam ja htio reci jeste da nista nije radio slucajno.. Definicije stratega i strategije su nam drugacije pa necu dalje o tome, ali samo da skrenem paznju na to da ti nisi (cini mi se i mislim da nisi) sustinu posta osporio vec si skrenuo paznju zbog detalja koji drugacije posmatras... A ja idalje mislim da je bitno da Bozji poslanik nije nista slucajno radio, a za strategije i poteze i stvari koje je radio bio je posebno obdaren jer on je i odabran, a bio je i posebno upucivan, i nemoguce je ocekivat da je on kao takav (a mislim da ga odabranim svi smatramo) radi stvari koje nisu 'promisljene' (ovo nek ostane kao relativno) ili bar koje nisu smisaone.. Tako mislim da za sve sto je uradio imao je razlog a sve sto je mogao da uradi takodje je imao razlog. Bio je obdaren posebnom moci rasudjivanja, i njegovi postupci mogu biti uzor mnogima stratezima danas... (a ponavljam ti da mislim da ti je definicija strategije i stratega uska te zato mislis da je to nesto lose 'ovodunjalucko'). A i jesmo i nismo skrenuli sa teme.. mada bi trebali imati jednu temu da govorimo o tome, mislim da mevlud upravo govori o onome o cemu krenusmo sad da govorimo :)
mogu ja da se potpisem i bolje...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

40

Četvrtak, 06. Maj 2004

Ako smo skrenuli sa teme slobodno neka nas neko oshine. :):):) Ali eto mozda je ovo i dio ove teme, sta ja znam.

Ovo pitanje koje je pokrenula ova rijec koju si ti uvazeni Fingersbrokene pokrenuo je jedna velika tema. Ovdje sada dolazi u pitanje i sama spoznaja Allaha dz.s. i Njegovo djelovanja i upravljanja stvorenim.
Dakle, strategija je nesto sto covjek sam proracunava, dakle proizvod je jedne racionalne "spoznaje".
Allah dz.s. se uvijek necim zanima, stvara i unistava. E sad to kako se On, Uzvisena su imena Njegova, spoznaje, tj. kako se On na ovom svijetu pokazuje je jedna velika tema.
A jedno poglavlje u okviru te velike teme je nas odnos i shvatanje Njega Uzvisenog.

Zbog tvojeg i mojeg razlicitog pristupa posmatranja i poimanja ovog sve sto je dato da se poima, sad za sad ne vidim mogucnost kako bih ti mogao docarati ili pojasniti moje vidjenje svega toga a da me pogresno ne shvatis. A mislim da mi je tvoje stanoviste potpuno jasno, jer sam ja na tom stanovistu nekada bio.

I, interesantno je da sam i ja isto obrazlagao stvari kao to ti sada i govorio sam onima koji su bili stanovista ovog kojeg sam sada ja, da usko gledaju i da su zacahureni, ali kasnije sam lagano ulazio u njihov nacin shvatanja i uvidio sam gdje sam bio zaglavio.

Eto halali, napisi mi jos jedan post, da ne bude da je moj zadnji i da sa ovim zavrsimo, jer u koju god temu da ti i ja udjemo neminovno je da ako hocemo da je dublje sagledamo ti i ja, moramo da jedan drugom udarimo sa same temelje shvatanja, jer su u korijenu, sustini, totalno razlicita, ili ti ne slazu se. A formom smo elhamdulillah obojica muslimani. Oko serijata se slazemo u potpunosti.

Halali opet i ti i ostali.

Allahimanet.

Social bookmarks