Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

41

Četvrtak, 06. Maj 2004

Rekoh ja da ti je losa definicija strategije.. kaze da covek SAM proracunava i da je to zasnovano na racionalnoj spoznaji, a dalje znam i kakvo poimanje racionalne spoznaje imas (racionalno naravno :D). Nije istina gerilac da je to definicija strategije.. I da se zasniva na tome.. Cinjenica je da joj ti dajes losu konotacije proizilazi iz toga sto je ogranicavas.. A strategija je pojam sam po sebi koji ovisi od toga kako je (ga) ko u praksi sporovodi.. Ako je neko ogranicava na racio onda je losa a ako ista nastaje iz mnogo dubljih i daljih stvari od samostalne ljudske racionalne analize onda i nije to kako je ti definisa..

Taman htedoh da ti ne odgovorim al ti trazi da to uradim :) Salim se.. samo uocih da si definisao strategiju tako pa hajd rekoh da ti kazem dje gresis..

mogu ja da se potpisem i bolje...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

42

Četvrtak, 06. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Taman tako, slazem se sa tobom, ja sam stvari po ovom pitanju racionalisao i nisam te skontao odmah u startu, ali eto u jednom momentu mi se ucinilo da i to tako iskazao. Halali. :)

I neka ti je hairli, jer si tvojim postom pokrenuo trecu stranu ove teme. :)

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

43

Četvrtak, 06. Maj 2004

Citirano

Orginalno od björn
vrati se pa procitaj onaj hadis koji sam postirao i videces odgovor na to tvoje pitanje sto se tice tog za ashabe.evo alime ja necu vise komentarisati da ne bih gnjavio.zaboga ovaj deo foruma mozemo komotno zatvoriti za diskusije jer ti mozes sam odgovarati na sve sto se pojavi..selam

Citirano

Orginalno od björn
Govor Poslanika a.s."Tražim od vas da pratite moj Sunnet i Sunnet ispravnih halifa poslije mene; budite ustrajni i čvrsto ga se držite. Čuvajte se novih izmišljenih stvari (u vjeri), jer svaka nova izmišljena stvar je novotarija a svaka novotarija vodi u zabludu.'' (Bilježi Ahmed, 4/126; i Tirmizi 2676).

Evo procitao sam hadis. U jednom drugom se kaze: "Dužni ste se pridržavati moga sunneta i sunneta mojih nasljednika koji su na Pravom putu…

Ovo je dobra prilika da vidimo kako mi uglavnom nismo sposobni uzimati znanje direktno sa izvora. Za to imamo ucenjake. Ovdje bi bilo interesantno pogledati komentare ovih hadisa u kontekstu problema o kojem govorimo. Najprije, ko su pravovjerne halife Poslanika a.s. Samo cetvorica prvih ili jos neki kasniji. Ko su naljednici Poslanika a.s. Kazu, nasljednici su zapravo ulema. A vidjeli smo da je dio uleme odobrio mevlude. Onda, znamo da je sunnet Poslanika a.s. ono sto je on radio, rekao ili cutke odobrio. Sta bi onda bio sunet halifa ili nasljednika. U vrijeme jednog od prve cetvorice halifa se prolilo mnogo muslimanske krvi, mnogi ashabi su ubijeni. Trebamo li se i na taj dogadjaj ugledati. Dakle mnogo pitanja na koja mi uglavnom ne znamo odgovore. Ili mozda ti björne znas. Bez ironije, ukoliko znas volio bih cuti.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

44

Petak, 07. Maj 2004

Eto opet se na kraju krajeva dolazi do onog glavnog pitanja, a to je Ulema kao nasljednici Bozijeg Poslanika a.s. Ko su oni, kakvi treba da su, koje su im ingerencije, u kakvom odnosu su sa Poslanikom a.s., itd.

U ovom pitanju lezi i cijela problematika jednistva (nejedinstva) muslimana. Pa i po ovom pitanju Mevluda.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

45

Petak, 07. Maj 2004

Esselamu alejkum!

Citirano

Orginalno od Gerilac
A u Ehli Bejt spada svaki onaj koji postigne minimum deredzu Nefsi-mutmeinna (Dusa smirena) ili visu. Dakle, svaki onaj koji postigne duhovnu deredzu Evlijullaha (Allahovog prijatelja) ili ti u nasem narodu poznatih kao Dobri ljudi je Ehli Bejt.

Eto ti sad. Ja se taman pitao dje nadje u bosni potomke kad ono i nemoras da budes.
Kada ces vec jednom da objasnis kako moze jedan insan da skonta ko su ti dobri ljudi?

Citirano

Takvih ljudi je i ranije imalo i danas ih ima. Samo eto kome se Allah dz.s. smiluje on ce naici na jednog takvog Dobrog Allahovog Roba i gajit ce ljubav prema njima, a time ce se pojacavati i ljubav njegova prema Poslaniku a.s. jer su ti Dobri insani zaljubljenici (Asici) u Poslanika a.s., a to je znak da ih Allah dz.s. voli, a koga Allah dz.s. voli na veoma, veoma je viskoj deredzi.

Hoces da kazes da moramo imati posrednike? Znaci li ovo da covjek ne moze shvatiti sustinu islama ni putem Kur'ana i sunneta vec mora cekati da mu se Allah dz.s. smiluje bez obzira dali klanja, posti itd...? Znaci li to da ne moraju uciti Kur'an ni klanjati vec samo cekati?
Daj mi neki dokaz za ovo! Jeli istina da postoje ljudi koji su postigli toliku deredzu da ne moraju obavljati namaz?

Citirano

Jedan takav Dobri rob Allahov je i napisao Mevlud iz ljubavi prema Poslaniku a.s. tako da onaj koji sa ljubavlju i paznjom i iskrenoscu slusa Mevlud moze u sebi pojacati ljubav prema Poslaniku a.s. jer je u Mevludu i ugradjena ljubav tog dobrog insana prema Poslaniku a.s

Znaci li to da je on bio nepogrjesiv? Znaci li to da pored Kur'ana i hadisa imamo jos neke "nepogrjesive izvore" islama pisane od "nepogrjesivih ljudi"?
Znaci li to da niko ne moze pobiti ni jedno pisano djelo niti jedan stav takvih ljudi?

Za kraj, objasni mi odakle tome "dobrom" da covjek moze zaraditi dzennetskih hurija dolazeci samo na mevlud? I koje sve ti izvore koristis?

Molim te nemoj filozofirati vec mi samo odgovori na ova pitanja.
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

46

Petak, 07. Maj 2004

[SIZE=4]Propis proslavljanja rođendana Poslanika sallallahu alejhi ve sellem[/SIZE]

od Šejh Dr. Salih ibn Fevzan el- Fevzan

Na mnogim mjestima na dunjaluku će se ovog vikenda odvijati razne ceremonije, koje za cilj imaju praktikovanje vjere, putem proslavljanja rođendana najboljeg čovjeka koji je ikada zemljom hodio, zadnjeg Allahovog poslanika Muhammeda sallallahu alejhi ve sellem. Čak je i administracija ove stranice dobila tekst koji je ponuđen da bude ovdje, na raspolaganju našim posjetiocima, a koji naravno nismo objavili. Radilo se o pozivu na praktikovanje ovoga djela, ali u zamjenu za taj tekst mi vam nudimo stav šerijata po ovom pitanju na osnovu dokaza iz Kur'ana i vjerodostojnog Sunneta, a koji je pripremio jedan od najpoznatijih islamskih učenjaka našeg vremena, šejh Dr. Salih ibn Feuzan el-Feuzan.

Hvala Allahu Gospodaru Svjetova, neka je blagoslov i mir na Poslanika Muhameda sallallahu alejhi ve sellem svu njegovu porodicu i ashabe radijallahu anhum.

Naredbe pomenute u Kur’anu i Sunnetu da slijedimo Allahove propise i propise Njegovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem i zabrane uvođenja novotarija u vjeru su sasvim jasne.

Allah subhanehu ve te'ala kaže: “Reci (Muhammede svijetu, narodu): ‘Ako (zaista) volite Allaha, onda slijedite mene (prihvatite islamski monoteizam, slijedite Kur'an i sunnet), i vas će Allah voljeti i grijehe vam oprostiti'' [Ali ‘Imran 31]

“Slijedite ono što vam se od Gospodara vašeg objavljuje i ne uzimajte pored Njega, nekog drugog kao zaštitnika! A kako vi malo pouku primate! [El-A’raf 3]

“I doista, ovo je pravi put moj, pa se njega držite i druge druge puteve ne slijedite, pa da vas odvoje od puta Njegova'' [El-En'am 153]

Rekao je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem: “Najistinitiji govor je Allahova Knjiga, a najbolja uputa je uputa Muhammeda sallallahu alejhi ve sellem, a najgore stvari su one koje se nanovo izmišljaju.” On je rekao: “Ko god izmisli bilo šta u ovoj našoj stvari (u Islamu), to neće biti dio toga i biće odbačeno.” (Bilježi El-Buhari, 2697; Muslim, 1718). U drugom rivajetu koji bilježi Muslim stoji: “Ko god uradi bilo šta što nije u skladu sa našom stvari (Islamom), biće mu to odbijeno.''

Među pokuđenim novotarijama koje su ljudi uveli je i proslava rođendana Poslanika sallallahu alejhi ve sellem mjesecu Rebi’ ul-Evvelu.

Ova proslava se obilježava na više načina:

Neki od njih se jednostavno sakupe i čitaju priču Mevluda, zatim se govori i recitiraju kaside. Neki prave hranu i slatkiše itd... i dijele to prisutnima. Neki ove proslave održavaju u džamijama, a neki to rade u svojim kućama. Neki ljudi se ne ograničavaju na radnje gore pomenute; oni na ovakvim skupovima rade haram – zabranjene i pokuđene stvari, kao što su miješanje žena i muškaraca, plesanje i pjevanje, ili se rade radnje širka, kao što je traženje pomoći od Poslanika sallallahu alejhi ve sellem pozivajući ga, moleći njegovu pomoć protiv svojih neprijatelja itd. Na koji god način se ovo izvodilo i šta god da su namjere onih koji to rade, nema nimalo sumnje da se radi o novotariji, haram-zabranjenoj novotariji koja je izmišljenja od strane Šija Fatimida nakon tri najbolja stoljeća Islama, a da bi pokvarili vjeru Muslimana. Prva osoba koja je to uradila nakon njih bio je kralj el-Muzaffer Ebu Sa’id Kevkaburi, kralj Irbila, krajem 6. stoljeća ili početkom 7. stoljeća nakon hidžre, kao što je pomenuto od strane historičara kao što su Ibn Halkan i drugi. Ebu Šamah je rekao: prva osoba koja je to uradila u Mosulu bio je Šejh ‘Umar ibn Muhammed el-Malaa, poznat kao pravedna osoba. Zatim vladar Irbila, a zatim su drugi pratili ovaj primjer.

Hafiz Ibn Kesir je rekao u djelu El-Bidaje ven-Nihaje (13/137), u svojoj biografiji o Ebu Sa’idu Kevkaburiju: “On je praktikovao Mevlud u Rebi’ ul-Evvelu, održavao je velike proslave tom prilikom... neki koji su bili prisutni na proslavi kod el-Muzaffera na proslavi Mevluda kažu da bi on ispekao 5 000 ovaca, 10 000 pilića i 100 000 velikih zdjela hrane i 30 korpi slatkiša... sufije bi pjevale od podne do sabaha, a on bi s njima plesao.''

Ibn Halkan je rekao u djelu Vafiyaat al-A’yaan (3/274): “Prvog Sefera oni ukrašavaju kupole sa raznim ukrasima, i pod svakom kupolom sjedi grupa pjevača i grupa plesača i svirača, i oni ne bi napustili ove kupole dok ne bi formirali jednu grupu izvođača- koja će svirati, pjevati plesati itd.

Ljudi prekidaju rad u ovom periodu, ne rade ništa osim učestvovanja ili gledanja zabava. Dva dana prije početka Mevluda, dovode velik broj kamila, krava, ovaca, više nego što se može opisati, i oni im se priključuju sa bubnjevima, pjesmama i muzičkim instrumentima, dok ih ne dovedu do trga. Noć prije Mevluda izvršava se nešid nakon akšama u tvrđavi.

Ovo je izvor ovih Mevluda prilikom proslave Poslanikovog sallallahu alejhi ve sellem rođendana. U skorije vrijeme prazna, besposlena uživanja, pretjerivanja, trošenje novca i vremena sjedinilo se u novotariju za koju Allah subhanehu ve te'ala nije poslao nikakvo odobrenje.

Šta Muslimani trebaju da urade jeste da proučavaju Sunnet i da ostave novotarije; i ne treba ništa da rade dok se ne upoznaju sa Allahovim propisima koji se odnose na ovo pitanje.

Propis proslavljanja Poslanikovog rođendana

Proslavljati rođendan Poslanika je haram – zabranjeno i odbačeno djelo iz nekoliko razloga:

1. To nije Sunnet – Praksa Poslanika sallallahu alejhi ve sellem niti praksa Halifa koji su ga naslijedili. Pošto je to tako, to je zabranjena novotarija, zbog toga što je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem rekao: “Tražim od vas da pratite moj Sunnet i Sunnet ispravnih halifa poslije mene; budite ustrajni i čvrsto ga se držite. Čuvajte se novih izmišljenih stvari (u vjeri), jer svaka nova izmišljena stvar je novotarija a svaka novotarija vodi u zabludu.'' (Bilježi Ahmed, 4/126; i Tirmizi 2676).

Proslavljati Mevlud je inovacija Šija Fatimida nakon tri najbolja stoljeća Islama, a da bi pokvarili islamsku vjeru. Ako jedna osoba radi nešto da bi se približila Allahu a to nije praktikovao Poslanik sallallahu alejhi ve sellem niti je to naredio, niti su to radile halife koje su ga naslijedile, ta radnja ili djelo govori da on optužuje Poslanika da nije objasnio vjeru ljudima i da on ne vjeruje u riječi Allaha subhanehu ve te'ala: “Danas, sam vam vašu vjeru usavršio” [El-Ma'ide 3], jer on dodaje nešto dodatno i tvrdi da je dio vjere, ali Poslanik sallallahu alejhi ve sellem nije došao s tim.

2. Proslavljati rođendan Poslanika sallallahu alejhi ve sellem je imitacija ili oponašanje kršćana, jer oni proslavljaju rođendan Isa alejhi selam. Oponašanje njih je strogi haram. Hadis nam govori o strogoj zabrani oponašanja nevjernika, i naređuje nam se da se razlikujemo od njih. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je rekao: “Ko oponaša jedan narod, od njih je.'' (Bilježi Ahmed, 2/50; Ebu Davud, 4/314). On kaže, “Razlikujte se od mušrika” (Bilježi Muslim, 1/222, 259) – posebno u stvarima koje se odnose na simbole i rituale njihove religije.

3. Iako je to novotarija i oponašanje kršćana, a oboje je haram, proslavljajući rođendan Poslanika sallallahu alejhi ve sellem je također sredstvo koje nas odvodi u pretjerivanje i obožavanje Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, čak se ide do te mjere da mu se moli, dova čini, traži se pomoć, umjesto da se od Allaha subhanehu ve te'ala traži, to se dešava među mnogima koji obilježavaju novotariju Mevluda. Kada se mole Poslaniku sallallahu alejhi ve sellem umjesto Allahu, mole njega za pomoć, pjevaju kaside (ode) širka u kojima ga slave, kao što je kasida El-Burdah itd. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem zabranio je pretjerano hvaljenje. Rekao je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem: ''Nemojte me uzdizati kao što kršćani uzdižu sina Merjemina. Jer ja sam samo Allahov rob, pa recite, Allahov rob i Njegov Poslanik.'' (Bilježi Buhari, 4/142, 3445; El-Feth, 6/551), npr., ne pretjerujte u hvaljenju mene kao što kršćani pretjeruju u hvaljenju Mesiha i uzdizali su ga, dok ga nisu počeli obožavati umjesto Allaha. Allah subhanehu ve te'ala im je to zabranio kad im je rekao: “O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte u svom vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i Riječ Njegova (budi! I on je bio) koju Merjemi dostavi, i Duh od Njega;” [En-Nisa’ 171]

Naš Poslanik sallallahu alejhi ve sellem zabranio nam je da pretjerujemo u vezi njega da nam se ne bi desila ista stvar kao i njima, pa je rekao: ''Bojte se pretjerivanja, oni koji su bili prije vas bili su uništeni zbog pretjerivanja.” (Bilježi Nesa’i, 5/268; klasiran kao sahih po Šejhu Albaniju u Sahih Sunen En-Nesa’i, 2863).

4. Praktikovati novotariju proslave Poslanikovog sallallahu alejhi ve sellem rođendana otvara vrata drugim novotarijama i odvodi pažnju od praktikovanja Sunneta. Dakle inovatori – oni koji izmišljaju novotarije – su veoma aktivni kad treba prakticirati novotariju, a veoma su lijeni kad treba prakticirati Sunnet; oni to mrze i smatraju neprijateljima one koji ga se drže, sve dok im čitava vjera ne pređe na izmišljene godišnjice i Mevlude. Oni su podijeljeni u razne grupe, svaka od njih obilježava rođendane imama, kao što su rođendani Bedevija, Ibn ‘Arabija, El-Dusiuki i Eš-Šazili. Skoro ne završe sa jednom proslavom, a druga već počinje. Ovo prelazi u pretjerivanje što se tiče ovih mrtvih ljudi i ostali, i pozivaju njih umjesto Allaha, vjerujući da oni mogu pomoći i da mogu štetiti, i sve tako dok ne odu od Allahove vjere i ne vrate se vjeri naroda džahilijeta za koje je Allah kaže: “Oni se, pored Allaha, klanjaju onima koji im ne mogu ni nauditi niti im mogu kakvu korist pribaviti, i govore: ''Ovo su naši zagovornici kod Allaha.'' [Junus 18] “A onima koji pored Njega-Allaha uzimaju zaštitnika:''Mi im se klanjamo samo da bi nas što više Allahu približili'' [Ez-Zumer 3]

Prividni argumenti onih koji proslavljaju Mevlud

Oni koji smatraju da treba nastaviti sa ovom novotarijom daju prividne argumente koji su slabi kao što je slaba paukova mreža. Sa ovim prividnim argumentima može se uraditi sljedeće:

1. Njihova tvrdnja da je to poštivanje Poslanika sallallahu alejhi ve sellem.

Odgovor: Način na koji se on poštuje jeste slušati ga, raditi kako nam on komanduje i izbjegavati ono šta nam on zabranjuje, i voljeti ga. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem se ne poštuje kroz novotarije, mitove i grijehe.

Proslavljati njegov rođendan je pokuđen način iskazivanja poštivanja, jer je to grijeh - haram. Oni koji su najviše poštivali Poslanika sallallahu alejhi ve sellem bili su ashabi radijallahu anhum, kao što je ‘Urve ibn Mes’ud rekao Kurejšima: “O ljudi, tako mi Allaha, posjećivao sam kraljeve. Bio sam kod Cezara, Kisre i Negusa, ali tako mi Allaha nisam vidio ni jednog kralja koga su njegovi drugovi – ashabi poštivali koliko su ashabi Muhammeda sallallahu alejhi ve sellem poštivali Muhameda sallallahu alejhi ve sellem. Tako mi Allaha, kad god bi on pljunuo nikad to ne bi palo na zemlju, nego bi palo u ruku nekog od njegovih ashaba, zatim su oni s tim trali svoja lica i kože. Kad bi im on naredio da urade nešto, požurili bi da to urade onako kako im je rečeno. Kad bi on uzimao abdest, skoro bi se svađali ko bi mu pružio vodu. Kad bi on govorio, oni bi stišali svoje glasove u njegovom prisustvu i nisu buljili u njega iz poštovanja prema njemu.” (Buhari, 3/178, 2731, 2732; El-Feth, 5/388). Uprkos ovolikom poštivanju, oni nisu nikad uzeli njegov dan rođenja kao proslavu – mevlud. Da je to bilo naređeno u Islamu oni to ne bi nikad zapostavili.

2. Koristiti kao dokaz da mnogi ljudi u mnogim zemljama to čine

Odgovor na to je, da se dokaz sastoji od onoga što je potvrđeno od Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, a ono što je potvrđeno od Poslanika jeste zabrana novotarija u općem smislu, a to i jeste novotarija. Ono šta rade ljudi ako je u suprotnosti sa dokazom – delilom-, ništa ne koristi čak i ako to mnogi rade. “Ako bi se ti pokoravao većini onih koji žive na zemlji; oni bi te od Allahova puta odvratili…" [El-En’am 116]

I pored toga, u svakom vremenu, hvala Allahu, ima onih koji odbijaju ovu novotariju i jasno tvrde da je ona neistinita. Oni koji nastavljaju u slijeđenju novotarije nakon što im je istina objašnjena nemaju dokaza za to.

Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

47

Petak, 07. Maj 2004

Među onima koji opovrgavaju Mevlud bio je i Šejhul-Islam Ibn Tejmije, u djelu Iqtidaa’ al-Siraat al-Mustaqeem; Imam El-Šatibi u djelu al-‘I’tisaam; Ibn al-Haadž u djelu al-Madkhil; Šejh Taadž al-Deen ‘Ali ibn ‘Umar al-Lakhami koji je napisao čitavu knjigu kojom opovrguje mevlud, Šejh Muhammad Basheer al-Sahsawaani al-Hindi u svojoj knjizi Siyaanah al-Insaan; al-Sayyid Muhammad Rasheed Ridaa napisao poseban esej na ovu temu; Šejh Muhammad ibn Ibraaheem Aal al-Šejh napisao poseban esej na tu temu; Šejh ‘Abd al-‘Azeez ibn Baaz; i drugi koji još uvijek pišu protiv novotarija kroz novine i magazine baš u vrijeme kad se ova novotarija i održava.

3. Oni kažu da proslavom Mevluda oživljuju sjećanje na Poslanika sallallahu alejhi ve sellem

Odgovor: Sjećanje na Poslanika sallallahu alejhi ve sellem muslimani održavaju konstantno, kao kad se spomene njegovo ime u ezanu, ikametu, hutbama, i svaki put kad muslimani izgovaraju šehadet nakon uzimanja abdesta i u namazima, i svaki put oni šalju blagoslove na Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, u svim namazima i svaki put kad jedan musliman izvršava Vadžib (ono što je obavezujuće) ili mustehab (ono što je preporučeno) djelo koje je propisao Poslanik sallallahu alejhi ve sellem. Na sve ove načine muslimani se sjećaju Poslanika sallallahu alejhi ve sellem. Prema tome, musliman konstantno održava sjećanja na Poslanika i ima vezu s njim i dan i noć na način kojeg je Allah subhanehu ve te'ala propisao, ne samo na dan Mevluda i stvarima koje su novotarije i koje se kose sa Sunnetom, jer to udaljava osobu od Poslanika sallallahu alejhi ve sellem i Poslanik će ga se odreći zbog toga. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem nema potrebe za ovim izmišljenim slavljem, jer je Allah subhanehu ve te'ala već darovao njemu poštivanje i respekt, kao što On kaže: ''i spomen na tebe visoko uzdigli” [El-Inširah 4]

Ne spominje se nigdje Allah subhanehu ve te'ala u ezanu, ikametu, hutbi, a da nije i Poslanik sallallahu alejhi ve sellem spomenut. Ovo je pravo poštivanje, ljubav i obnova sjećanja na njega i značajan podstrijek da ga pratimo.

Allah subhanehu ve te'ala nije spomenuo rođenje Poslanika sallallahu alejhi ve sellem u Kur'anu, On je radije skrenuo pažnju na svoju misiju, i kaže: “Zaista, Allah je darovao veliku naklonost vjernicima kad je poslao među njih Poslanika (Muhammeda) od njih samih. [Ali ‘Imran 164] “On je neukima poslao Poslanika jednog između njih... ” [El-Džuma'a 2]

4. Oni mogu reći da je proslavljanje Poslanikovog sallallahu alejhi ve sellem rođendana predstavljeno od učenog i pravednog kralja koji je htio da se na taj način približi Allahu subhanehu ve te'ala.

Naš odgovor je da se novotarija ne prihvata bez obzira ko je radi. Dobra namjera ne opravdava loše djelo, čak i ako je jedna osoba umrla kao učena i pravedna osoba, to ne znači da je ona bila nepogrešiva.

5. Oni kažu da je proslava mevluda bid'a hasena – lijepa novotarija, jer zasniva se na zahvali Allahu subhanehu ve te'ala za Poslanika sallallahu alejhi ve sellem.

Naš odgovor je da nema ništa dobrog u novotarijama. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je rekao: “Ko god donese nešto novo u ovoj našoj stvari (Islamu), a da nije dio toga odbija se.” (Bilježi Buhari,2697; El-Feth, 5/355). A rekao je i: “Svaka novotarija vodi u zabludu” (Bilježi Ahmed, 4/126; Tirmizi, 2676). Propis za novotarije je da su one pogrešne upute, ali ovaj prividni argument želi da sugeriura da nije svaka novotarija zabluda, nego su to dobre – lijepe novotarije.

Hafiz ibn Redžeb je rekao u djelu Šerhul Erbein za riječi Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, ‘svaka novotarija je zabluda": "Ovaj hadis je sažet, ali i obiman komentar koji uključuje sve. To je jedan od najvažniji zakona vjere. To je slično njegovim riječima: "Ko god donese nešto novo u ovoj našoj stvari (Islamu), a da nije dio toga odbija se.” (Bilježi Buhari, 2697; El-Feth, 5/355). Ko god izmisli nešto novo i doda to Islamu bez ikakve osnove, to je put zablude i nema ništa sa Islamom, makar se radilo o stvarima vjerovanja – akida.' Ovi ljudi nemaju nikakvih dokaza da postoji nešto kao što je dobra novotarija, osim riječi Omera radijallahu anhu u vezi Teravih namaza: ''Kako je lijepa ovo novotarija…" (Sahihul-Buhari, 2/252, 2010 mu’allek; El-Feth 4/294).

Oni takođe kažu da su stvari izmišljene koje nisu opovrgnute od strane selefa, kao što je prikupljanje Kur'ana u jednu knjigu i pisanje i sakupljanje hadisa.

Odgovor je da ove stvari imaju osnovu u Islamu, tako da se ne radi o novim izmišljenim stvarima.

Omer je rekao: “Kako je dobra ova bid'a-novotarija” misleći, inovacija u lingvističkom smislu, a ne u šerijatskom, jer inovacija u šerijatskom smislu je nešto što nema osnove u Islamu.

Sakupljanje Kur'ana u jednu knjigu ima osnovu u Islamu, jer je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem naređivao da se zapisuje Kur'an, ali je bio razasut, tako da su ga ashabi sakupili u jednu zbirku da bi se sačuvao.

Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je predvodio svoje ashabe na Teravih namazima jedno vrijeme, zatim je to prestao raditi, da im ne bi bilo naređeno. Ashabi su nastavili da klanjaju pojedinačno za vrijeme života Poslanika sallallahu alejhi ve sellem i nakon njegove smrti, sve dok ih Omer ibn el-Hattab nije sakupio iza jednog imama kao kad su klanjali za Poslanikom sallallahu alejhi ve sellem. Ovo nije bila novotarija uvedena u vjeru.

Pisanje hadisa takođe ima osnovu u Islamu. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je naredio da se neki hadisi zapišu za neke ashabe koji su ga pitali za to. Općenito govoreći za vrijeme njegova života to nije bilo dozvoljeno, iz bojazni da se hadis ne bi pomiješao sa tekstom Kur'ana. Kad je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem umro, ovaj strah više nije bio prepreka, zbog toga što je Kur'an bio kompletiran i uređen još za njegova života. Muslimani su sakupili Sunnet nakon toga, da bi sačuvali i da ga ne bi izgubili. Molimo Allaha da ih nagradi u ime Islama i muslimana, jer su sačuvali Knjigu od svoga Gospodara i Sunnet svoga Poslanika sallallahu alejhi ve sellem od zagubljenja i falsifikata.

Možemo im još reći: zašto ovaj akt zahvale, kako oni to zovu, nije praktikovan od strane najboljih generacija, ashaba, tabiina i tabi-tabiina, koji su voljeli Poslanika sallallahu alejhi ve sellem najviše i koji su bili najviše spremni da čine dobra djela i zahvale? Da li su oni koji su izmislili Mevlud bolje upućeni od njih? Da li su oni više zahvaljivali Allahu subhanehu ve te'ala? Zasigurno da nisu!

6. Oni mogu reći da proslavljanje Poslanikovog rođendana je pokazivanje njihove ljubavi prema Poslaniku sallallahu alejhi ve sellem, a ljubav prema Poslaniku je propisana u Islamu.

Odgovor na to je, da nema sumnje da je obaveza svakog muslimana da voli Poslanika sallallahu alejhi ve sellem. Treba da ga voli više od sebe samog, svog djeteta, svoga oca, i svih ljudi, ali to ne znači da mi možemo unositi novotarije koje nam nisu propisane. Voljeti ga znači, da ga treba slušati i slijediti, jer to je najveći izraz ljubavi, kao što je rečeno: ''Ako je tvoja ljubav iskrena onda ga slušaj, jer onaj ko nekoga voli on ga i sluša.”

Voljeti Poslanika sallallahu alejhi ve sellem zahtjeva održavanje njegovog sunneta živim, čvrsto ga se držati, i izbjegavati riječi i djela koja su u suprotnosti s tim. Nema sumnje da sve što nije u skladu sa njegovim sunnetom je pokuđena bid'a – novotarija i izraz je neposlušnosti. Tu se uključuje proslava njegovog rođendana i drugih bid'ata. Dobra namjera ne znači da je dozvoljeno izmisliti novotariju u vjeri.

Islam se zasniva na dvije stvari, čistoći namjere i slijeđenju Poslanika sallallahu alejhi ve sellem. Allah subhanehu ve te'ala kaže: “Onoga ko se bude Allahu pokoravao i uz to dobra djela činio, toga čeka nagrada kod Gospodara njegova, takvi se neće ničega bojati i ni za čim neće tugovati.” [Bekare 112]

Pokoravati se Allahu subhanehu ve te'ala znači biti iskren prema Njemu, a raditi dobra djela znači pratiti Poslanika i implementirati Sunnet.

7. Još jedan od njihovih prividnih argumenata jeste kad kažu da proslavljaju Mevlud i čitaju Poslanikovu sallallahu alejhi ve sellem biografiju i na taj način daju motiv narodu da ga prate kao svoj primjer.

Mi im kažemo da čitanje biografije Poslanika sallallahu alejhi ve sellem i slijeđenje njegovog primjera je obaveza muslimana svo vrijeme, čitavu godinu i čitav životni vijek. Naći jedan poseban dan za to bez dokaza da je to dozvoljeno je novotarija, a svaka novotarija vodi u zabludu.” (Bilježi Ahmed, 4/164; Tirmizi, 2676). Bid’a ne daje nikakvu korist nego daje samo štetu i vodi osobu daleko od puta Poslanika sallallahu alejhi ve sellem.

Da zaključimo!!! Slaviti rođendan Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, na bilo koji način je pokuđena novotarija. Muslimani trebaju prestati sa ovim i drugim novotarijama, i trebaju se okupirati sa izučavanjem i pridržavanjem Sunneta. Oni ne bi trebali biti prevareni od strane onih koji zagovaraju bid'ate, jer ti su ljudi više zainteresirani da održe novotarije u životu nego da ožive Sunnet; a možda i ne vode brigu o sunnetu uopće. Ko god da je takav, nije dozvoljeno oponašati ga čak i kad je većina ljudi takva. Radije slijedimo primjer onih koji prate stazu Sunneta, od pravednih selefa i njihovih sljedbenika, čak i ako su malobrojni. Istina se ne mjeri brojem ljudi koji je kažu, nego se ljudi mjere pomoću istine. Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je rekao: “Ko od vas bude dugo živio, vidjeće mnoga razmimoilaženja. Držite se moga sunneta i puta pravednih halifa koji će doći poslije mene. Držite se toga čvrsto. Čuvajte se novih stvari, jer svaka novotarija zabluda.'' (Bilježi Ahmed, 4/126; Tirmizi 2676). Poslanik sallallahu alejhi ve sellem nam je objasnio u svome hadisu šta da radimo kad se pojave razlike u mišljenjima, kao što je objasnio da sve što je u suprotnosti sa njegovim Sunnetom, bilo da su riječi ili djela, je bida't – novotarija, a svaka novotarija vodi u zabludu.

Kad vidimo da nema osnove za proslavljanje Poslanikovog rođendana bilo u Sunnetu Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem ili praksi pravednih halifa, onda se radi o novoj stvari, o novotariji koja vodi ljude u zabludu. Ovaj propis je ono što implicira ovaj hadis i ono što pokazuje sljedeći ajet: “O vjernici! Pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i predstavnicima vašim. Ako se u nečemu ne slažete, obratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allaha i u onaj svijet; to vam je bolje i za vas rješenje ljepše. [En-Nisa’ 59]

Obratite se Allahu, znači obratite se Njegovoj Knjigi, i obratite se Poslaniku sallallahu alejhi ve sellem, znači obratite se njegovom sunnetu nakon što je on preselio. Kur'an i Sunnet su mjesto obraćanja u slučaju nesporazuma. Gdje u Kur'anu ili Sunnetu stoji da treba slaviti Poslanikov sallallahu alejhi ve sellem rođendan? Ko to radi i misli da to treba raditi, mora se pokajati Allahu subhanehu ve te'ala. Takav je postupak muslimana koji traga za istinom. Međutim, ko je tvrdoglav i arogantan nakon što je dokaz izložen, onda će njegov račun biti sa njegovim Gospodarom.

Molimo Allaha da nam pomogne da se držimo Njegove Knjige i Sunneta Njegova Poslanika do dana susreta s Njim. Neka je mir i spas na našeg Poslanika Muhammeda sallallahu alejhi ve sellem, njegovu porodicu i ashabe radijallahu anhum.

Šejh Dr. Salih ibn Fevzan el- Fevzan

„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

48

Subota, 08. Maj 2004

Esselamu alejkum!

Problem ucenja mevluda treba sagledati u korijenu. Posto nam je Gerilac lijepo objasnio zbog cega smatra svako slovo mevluda ispravnim onda treba raspravljati o dervisima i sufizmu. Jer je to osnovni problem.

A razgovor o sufijama i dervisima moze se voditi na novoj temi . // ed
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

grof

Početnik

(10)

• »grof« je zabranjen

Datum registracije: 02.12.2002

• Poruku poslati

49

Subota, 08. Maj 2004

Pozdrav,

dozvolite mi da u ovom kratkom postu odstupim malo od teme (nadam se da sans nece pohitati da izbrise ovaj post). Ocigledno je da bi gospodi Chechencu, Time out-u i ovome sto stavi sebi u nick-u Alim, dobro doslo da malo prostudiraju logiku (iako to neki od sejhova koje su oni citirali bas i ne preporucuju). Vecinu hadisa i drugih predaja koje su navedene u njihovim postovima je tesko ili nemoguce dovesti u vezu sa Mevludom. NJihovi postovi su, radije, jos jedan pokusaj da se Islam svede na fiqh i samo na fiqh, onakvim kakvim ga zamisljaju danasnji samozvani selefije koji su jedna od najvecih novotarija od pojave 'Abdul Vehhaba do danas. Novotarija je to sto se ova gospoda "igraju ping-ponga" sa hadisima, novotarija je sto druge (konkretno sufije) optuzuju da slepo slede sejhove iako oni predstavljaju primere stvarnog bigotizma i teklida u negativnom smislu reci, novotarija je sto su spremni beskrajno raspravljati o manje bitnim stvarima i jos mnogo, mnogo novotarija... Razmislite o ovim stvarima braco.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško
  • »sans« je autor ove teme

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

50

Subota, 08. Maj 2004

Citirano

Orginalno od grof
(nadam se da sans nece pohitati da izbrise ovaj post).

Nasuprot očekivane reakcije, Sans će se nadovezati...

U neko vreme, u nekom gradu u nekoj džamiji.... raspravljali se neki muslimani... da li treba klanjati 8 ili 20 rekjata teravije ... i nisu mogli da dođu do zajedničkog stava, te se obratiše nekom alimu za pomoć (govorim sve neodređeno, jer sam stvarno zaboravio o kome se radi, a priča mi je ostala upečatljiva ka poučna)

Čuvši o čemu se radi... alim reče: -Zatvaraj džamiju!
Teravija je nafila, a jedinstvo je farz!
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

51

Subota, 08. Maj 2004

Mevlud pada na dan 12. rebiu-l-ewela mjeseceve godine. Toga dana muslimani cijelog svijeta, pa i kod nas proslavljaju Muhammedov a.s. rodjendan.
Medjutim, kod nas se odrzavaju i priredjuju mevludi i u drugim prilikama, kada se nesto obiljezava, proslavlja, kao sto su: sunecenje, useljenje u novu kucu, otvorenje dzamije, krunisanje braka, prilikom ispracaja u vojsku. Po mom misljenju mnogo je bolje prirediti mevlud u ovakvim prilikama nego banket ili neko drugo slavlje koje je praceno haramima.
Danasnji mevlud je mnogo bogatiji i sadrzajniji. Sastoje se iz ucenja Kur'ana, prigodnih predavanja, ucenja ilahija i kasida, i zavrsava se dovom.
Medjutim, kod naseg naroda zbog nepoznavanja svoje vjere, pravi se velika greska i veliki znacaj pridaju mevludu. Cula sam neke izjave kao: "Ja sam dobar musliman, svake godine pravim mevlud :rolleyes: "
Ako posmatramo period koji je za nama, period komunizma,kada se o vjeri nije smelo javno govoriti, mevlud je odigrao veliku ulogu. Jer, jedino prilikom mevluda veca skupina naroda mogla je cuti nesto vise o islamu.
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

52

Ponedjeljak, 10. Maj 2004

Nekoliko posljednjih priloga je prebaceno u Ring jer je razgovor poceo da skrece sa teme.

Pitanje mevluda bi nam moglo biti jasnije ukoliko bismo imali razjasnjene pojmove ibadet i novotarija. Da li je svaka novotarija ona novotarija koja je zabranjena hadisom? Da li je mevlud ibadet. Ako nije sta je? Ako jeste u kojem smislu je ibadet? Posto bi dobili odgovore na ova pitanja sigurno bi nam bilo mnogo jasnije u koju kategoriju djela spada i mevlud. Meni je poznat selefijski stav (izlozen kroz postove Muhammeda_Alima) ali mislim da bi tezina argumenata koja se javlja u tim tekstovima bila poznata tek posto bi dobili odgovore na ova gore pitanja.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

53

Ponedjeljak, 10. Maj 2004

Ja naravno vjerujem da je Mevlud jedan svojevrstan i suptilan ibadet. Jer u Mevludu nema nicega sto nije tacno ili sto je neistina. A posebnost Mevluda je u tome sto je napisan sa ljubavlju prema Poslaniku a.s. i kada ga ljudi slusaju, ako ilijek imaju iskrenosti pojacace im se ljubav prema Poslaniku a.s. Naravno da bi efekat Mevluda bio pravi, nesmije se uciti radi biznisa, i potrebno je da ga uci neka pobozna osoba koja takodjer je puna ljubavi prema Poslaniku a.s.
To je jedna svojevrsna Da'wa.
Zasto ga neko naziva novotarijom nije mi jasno.
Pa zar kad neko danas cini Da'wu ne drzi takodjer dersove i govori i poziva da se ide na dersove i tako. I da ko poslusa te dersove ce naci srecu. Zar nije tako?

A u Mevludu se navode i spominju i islamski i imanski sarti i njima se poziva.

Allahimanet.

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

54

Nedjelja, 29. August 2004

utopljena u casi, fatimidi kako ih ti nazivas, il fatimije su sekta shiija koji su kjafiri i uveli su tu groznu novotariju. Halifa koji je rekao da je divna novotarija teravija to je u jezickom smislu, a ne u terminoloskom jer je teravija praktikovana u vrijeme Poslanika s.a.w.s pa je on to prestao jer se bojao da ne postane fard i da tako oteza vjernicima. zato ne mijesajte stvari. U ibadetu je sve zabranjeno osim onoga sto je potvrdjeno Kur;anom i sunnetom , a u zivotu , znaci sredstva (munare , auto, i ostalo ) je sve dozvoljeno osim onoga sto je zabranjeno Kur;anom i sunnetom. Sjetimo se rijeci Muhammeda s.a.w.s. "...Svaka novina u vjeri je novotarija, a svaka novotarija vodi u zabludu , a svaka zabluda vodi u vatru..." ali vdis, bice gerilcu (ne daj Boze) ako nastavi ovako , ah divne li VATRE dzehennemske, kad umre... nadam se da cete uvideti pravi put.

U Svjetlu Kur'ana, Sunneta i Šerijata

Mehmed ef. Handžić, r, a, u svojim ''Vazovima'', koji su izdati četrdesetih godina, žestoko je osudio Ajvatovicu i rekao da ''to rade džahili'', kao što je kritizirao i gradnju nad kaburima i njihovo osvjetljavanje i prekrivanje platnom, posredništvo između Allaha i čovjeka i sl. - pojašnjavajući štetnost bid'ata.
Muharem ef. Omerdić, Kod Bosnjaka se tradicionalno obilježavaju neki datumi, kao što je mevlud, tevhid i sl., koji nisu propisani osnovnim izvorima islama. Na naše pitanje da li se tevhid može smatrati novotarijom ef.Omerdić kaže: "To je nova stvar u vjeri...
Hfz.Mohammed ef. Porča, Kod nas je u nekim mjestima narod navikao da uči tevhide umrlima ... To nije radio Allahov poslanik Muhammed, alejhisselam,...Obilježavanje spomenutih vremena preuzeto je od nemuslimana ...To je, ustvari, postao dio trgovine i nedozvoljene zarade. Neki čak idu do te mjere da određuju cijene za hatme, pojedine sure iz Kur'ana i sl. Spomenuti cjenovnik možemo, nažalost, naći i vidjeti istaknut i na nekim džamijama.
Mr. Safet ef. Kuduzović, Brojne novotarije koje su se raširile na našim prostorima umrtvile su izvorno prakticiranje vjere...Tako se na brojnim mjestima prakticira učenje mevluda, tevhida, sedmina, četresnica, godišnjica itd...
Da je prakticiranje mevluda vodilo ka Allahovom zadovoljstvu, to bi činio Poslanik, s.a.v.s., ili njegovi ashabi.
Neka se ne kolebaju muslimani zbog mnoštva onih koji prakticiraju mevlud, jer se istina ne poznaje po ljudima, već se poznaje po validnim argumentima.
Allah se smilovao imamu Maliku b. Enesu koji je rekao: "Ko uvede u islam neku novotariju, smatrajući je lijepom, potvorio je Poslanika, s.a.v.s., da je pronevjerio svoje poslanstvo, jer Uzvišeni Allah kaže: 'Danas sam vam vašu vjeru upotpunio...'(5:03)

Allah se smilovao imamu Maliku b. Enesu koji je rekao: "Ko uvede u islam neku novotariju, smatrajući je lijepom, potvorio je Poslanika, s.a.v.s., da je pronevjerio svoje poslanstvo, jer Uzvišeni Allah kaže: 'Danas sam vam vašu vjeru upotpunio...'(5:03)

Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

55

Nedjelja, 29. August 2004

Novotarija je potvora na Poslanika, s.a.v.s., da nije upotpunio poslanicu

Nema razilaženja među učenjacima ehlus-sunnetskih pravnih usmjerenja da je muslimanu strogo zabranjeno oponašanje nevjernika. U današnje vrijeme zbog neznanja i nemara koji vladaju među muslimanima brojni pripadnici islamske vjeroispovijesti oponašaju nevjernike. Kada bi ih vidjeli u gušterovoj rupi, slijedili bi ih, kao što je rekao Poslanik, s.a.v.s. Zar su zaboravili na Vjerovjesnikove, s.a.v.s., riječi: "Ko oponaša jedan narod on pripada njima." (Hadis dobar, Ebu Davud). Nema dvojbe da je najopasniji oblik slijeđenja nevjernika onaj koji se tiče samog obredoslovlja, jer jedino Uzvišeni Allah ima pravo da propisuje i zabranjuje. Onaj ko uvodi u vjeru neki novi ibadet uzeo je neprikosnoveno svojstvo Zakonaodavca. Uzvišeni Allah kaže: "Zar oni imaju ortake koji im propisuju u vjeri ono što Allah nije propisao." ( Eš-Šura, 21.) Brojne novotarije koje su se raširile na našim prostorima umrtvile su izvorno prakticiranje vjere. Ove novotarije posebno su izražene u propisima vezanim za dženazu. Tako se na brojnim mjestima prakticira učenje mevluda, tevhida, sedmina, četresnica, godišnjica itd. Međutim, u sunnetu Allahovog Poslanika, s.a.v.s, ne postoje čak ni apokrifni hadisi koji potvrđuju legitimnost ovih postupaka. Prakticiranje mevluda, tevhida itd., nije bilo poznato prvim odabranijim generacijama ovoga ummeta, koje su najbolje razumjele i prakticirale vjeru. Imenica "mevlud" (tj. mevlid) znači rođendan. Dakle, muslimani slave rođendan Poslanika, s.a.v.s. Ovaj postupak je pogrdan iz dva razloga. Prvo, jer nema svoje osnove u vjerskim izvorima. Drugo, jer se time oponašaju nevjernici koji su, ustvari, izmislili rođendanske proslave. Kada je Allahov Poslanik, s.a.v.s., pitan o postu ponedjeljkom, kazao je: "To je dan u kome sam rođen i dan u kome sam počašćen objavom." (Muslim). Dakle, ko želi "proslaviti" rođendan Poslanika, s.a.v.s., učinit će to svojim postom svakog ponedjeljka. Zatim će svoju iskrenost i ljubav prema Vjerovjesniku, s.a.v.s., potvrditi svakodnevnim prakticiranjem sunneta.
Ovdje je nužno ukazati na jedno pravilo islamske jurisprudencije, koje glasi: "Svaki ibadet koji nema utemeljenje u vjerskim izvorima nije dozvoljeno prakticirati." Dakle, sve čime se čovjek želi približiti Uzvišenom Allahu mora biti utemeljeno u jednom od vjerskih izvora, u protivnom će ga taj postupak udaljiti od Allaha. Poslanik, s.a.v.s., je rekao: "Ko uradi djelo koje nije u skladu sa vjerom, ono se odbija." (Muslim). Samo na ovaj način može se očuvati neprikosnovenost izvorne islamske prakse. Također, nije legitimno uvođenje tzv. "lijepih novotarija," jer je Allahov Poslanik, s.a.v.s., kazao: "Svaka novotarija je zabluda, a svaka zabluda vodi u vatru." (Muslim, Nesai). Riječ 'svaka' je općeg karaktera i obuhvata sve novotarije, makar ih ljudi smatrali lijepim. Zato je Ibn Omer kazao: "Svaka novotarija vodi u zabludu, makar je ljudi smatrali lijepom." (Ibn Bettah u ''"El-Ibane", (1/92), El-Lalikai u "Šerhu usulil-iatikad", (1/91), sa ispravnim lancem prenosilaca.)
Govoreći o mevludu, šejh Ibn Baz kaže: "Zar je Poslanik, s.a.v.s., nepotpuno prenio poslanicu, pa treba uvoditi u vjeru ono što Allah nije propisao, smatrajući da je to put ka Allahovom zadovoljstvu?! Vjerovjesnik, s.a.v.s., je dosljedno dostavio poslanicu Gospodara svjetova i nije ostavio nijednu stvar koja približava k Allahu a da nam nije ukazao na nju, kao što se navodi u vjerodostojnom hadisu kojeg bilježi imam Muslim od Ibn Amra da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: 'Allah nije poslao nijednog vjerovjesnika, a da nije bio zadužen ukazati svome narodu na svako dobro i zabraniti im svako zlo.' Poznato je da je naš Poslanik, s.a.v.s., najodabraniji od svih poslanika, koji je najviše brige i pažnje posvećivao svome ummetu, da im ukaže na dobro. Da je prakticiranje mevluda vodilo ka Allahovom zadovoljstvu, to bi činio Poslanik, s.a.v.s., ili njegovi ashabi. Međutim, to nije preneseno od njih, što ukazuje da mevlud nema veze sa islamom. To je ustvari oponašanje židova i kršćana. Neka se ne kolebaju muslimani zbog mnoštva onih koji prakticiraju mevlud, jer se istina ne poznaje po ljudima, već se poznaje po validnim argumentima." (Skraćeni prijevod preuzet iz djela: "Fetaval-ledžnetid-daime", 3/10-11.)
Neka se Allah smiluje imamu Maliku b. Enesu koji je rekao: "Ko uvede u islam neku novotariju, smatrajući je lijepom, potvorio je Poslanika, s.a.v.s., da je pronevjerio svoje poslanstvo, jer Uzvišeni Allah kaže: 'Danas sam vam vašu vjeru upotpunio.' Šta tada nije bilo od vjere (u vrijeme Poslanika, s.a.v.s., i ashaba) nije ni danas vjera." (Vidjeti: "El-Iatisam", (1/62) i (2/368) od imama Eš-Šatibija. .

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

56

Ponedjeljak, 30. August 2004

Brate Chechenac (isto vazi i za brata Muhammed_Alima :) ), jedna od najopasnijih stvari za insana koji trazi znanje je selektivni pristup.

Ako si vec citirao rahm. Mehmeda ef. Handzica onda si mogao navesti i njegovo misljenje o mevludu. Ne ostavljaj nam prostora da pomislimo da si ga izostavio samo zato sto govori afirmativno o njemu. On (Mehmed ef.) je u svom djelu Rijec dvije o mevludu a o kojem si mogao citati na ovim stranicama naveo i citav niz ucenjaka od kojih su neki bili protiv a neki Boga mi i nisu bili protiv mevluda. Mislim da je to daleko mudrije od navodjenja misljenja hafiza Muhammeda Porce ili Safeta Kuduzovica koje obzirom na njihovu izrazenu selefijsku orijentaciju (sto im ne garantuje objektivnost u ovom slucaju) treba uzeti sa rezervom.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

57

Ponedjeljak, 30. August 2004

upravo taj selefijski put je jedino ispravno razumijevanje islama, to je ehli sunnet wel dzemaat, i to znaci razumijevanje Kur;ana i sunneta kako su ga razumijevale odabrane generacije. a sve mimo toga treba uzeti sa rezervom.

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

58

Nedjelja, 17. Oktobar 2004

Eselamu Alejkum

Citirano

Orginalno od Muhammed_Alim
upravo taj selefijski put je jedino ispravno razumijevanje islama, to je ehli sunnet wel dzemaat, i to znaci razumijevanje Kur;ana i sunneta kako su ga razumijevale odabrane generacije. a sve mimo toga treba uzeti sa rezervom.

Citam sve ovo sta se pise o Mevludu, a narocito ovo sto pise nas brat M.Alim. Razmisljam i o rijecima Bin Baza: "Zar je Poslanik, s.a.v.s., nepotpuno prenio poslanicu, pa treba uvoditi u vjeru ono što Allah nije propisao, smatrajući da je to put ka Allahovom zadovoljstvu?! Vjerovjesnik, s.a.v.s., je dosljedno dostavio poslanicu Gospodara svjetova i nije ostavio nijednu stvar koja približava k Allahu a da nam nije ukazao na nju,

Upitao bih M.Alima dali mi moze reci kakav je stav selefija u vezi izgovoranja i pisanja "Radhi Allahu Anhu" iza imena ashaba, tj citajuci islamsku literaturu nigdje nemogah naci da su poslanik (sws) ili ashabi izgovarali "Radhi Allahu Anhu" nakon izgovaranja imena ashaba

Dali M.Alim misli da je i to mozda kao i mevlud Bidat, i da i to trebamo prestati ciniti
Ukoliko nemisli tako, dali mi moze obrazloziti na cemu gradi takav svoj stav, odobravajuci nesto sto poslanik (sws) i ashabi nisu cinili

Moje licno misljenje je da im mi time trebamo odavati postovanje, pa i ako niti poslanik (sws) a niti oni sami nisu to tako izgovarali ili pisali.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

59

Ponedjeljak, 18. Oktobar 2004

Nemam neko veliko znanje, ali za to ne bih smio reci da je bidat, jer to se upravo spominje u Kur;anu, za ashabe Radhi'allahu anhum we radhu'anh (Allah je njima zadovoljan i oni su Njime zadovoljni). Znaci kada Allah za njih kaze Radi'allau anhum, zasto to ne bismo mi cinili?

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

60

Ponedjeljak, 18. Oktobar 2004

Brate Muhammed_Alim

U Kur'anu (48:18 ) se spominje da je Allah zadovoljan njihovim davanjem prisjege pod drvetom Hudejbije

Ali kako to da niti poslanik (sws), a niti oni sami nisu smatrali za shodno ili potrebno da tako govore ili pisu iza imena ashaba. Mislis li da oni mozda nisu znali, kao to sto mi danas znamo, sta kaze Kur'an o ashabima. Ili mislis da je tome ipak neki drugi razlog
A da nisu tako govorili ili pisali, dokaz je da neces naci nijedan slucaj u islamskim knjigama o njihovom takom obracanju jedno drugom

Jos jednom, ja mislim da je iza njhovih imena lijepo tako govoriti ili pisati, ali dali to tebi govori jos nesto drugo, tj : "kako god poslanik (sws) ili ashabi nisu govorili "Radhi Allahu Anhu" iza njihovih imena, ipak mi danas smatramo da je lijepo tako reci, tako i kada se tice mevluda, iako to poslanik (sws) ili ashabi nisu objelezavali, ipak je lijepo da mi to danas objelezavamo"

Nadam se da neces prouzrociti da pomislim da Selefije imaju neki dupli standard, pa nesto sto im godi oni to prihvataju, a ono sto im manje godi oni to zabranjuju.
Hajde zato sad proceprkaj i nadji nesto od bin Baza, gdje se ipak pobija onakav los stav i misljenje o Mevludu

Social bookmarks