Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

61

Ponedjeljak, 18. Oktobar 2004

ne znam brate, nije mi nesto palo na pamet, al eto ti si mi dao ideju da pitam, pa sam postavio pitanje sukri ramicu. vidjecu sta ce on reci inshallah. samo to sa mevludom ne moze da se uporedi, to je hvaljenje ashaba, a mevlud je pun sirka, gdje se govori da ko hoce da ga vatra ne przi neka na mevlud dolazi, il ko hoce dzennetskih hurija, neka na mevlud dolazi, i puno nekih ....da Allah sacuva. A kad mi stigne odgovor za ovo radhi'allahu anhu, ja cu postirat.

i jos nesto, mene ne mozes da uzimas za nekog predstavnika selefija i da na osnovu mene i mog znanja (koje je skromno s obzirom na to da sam 4 godina gimnazije, cak ni medresu ne pohadjam) zakljucujes o selefijama. Imas www.novihorizonti.com i da pitas sukri ramica, imas www.kewser.net da pitas safeta kuduzovica, to cu ja uraditi, a uradi i ti, pa cemo vidjeti sta ce nam odgovorit.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

62

Ponedjeljak, 18. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od Muhammed_Alim
ne znam brate, nije mi nesto palo na pamet, al eto ti si mi dao ideju da pitam, pa sam postavio pitanje sukri ramicu. vidjecu sta ce on reci inshallah. samo to sa mevludom ne moze da se uporedi, to je hvaljenje ashaba, a mevlud je pun sirka, gdje se govori da ko hoce da ga vatra ne przi neka na mevlud dolazi, il ko hoce dzennetskih hurija, neka na mevlud dolazi, i puno nekih ....da Allah sacuva. A kad mi stigne odgovor za ovo radhi'allahu anhu, ja cu postirat.

Brate M. Alim, shirk znaci davati nekom drugom osim Allahu osobine bozanstva

Niko od onih koji cita ili slusa mevlud, ne daje nekom drugom osobine bozanstva sem Allahu
To da mevlud, iz pisceve velike ljubavi prema poslaniku (sws) ima mozda i nekih pretjerivanja (i to samo ako se ona bukvalno shvate) ne znaci da je to sirk
Isto je kao sto ne znaci da se ashabom od strane Selefija smatra i ibn Tejmije, a zato sto oni pocesto iza njegova imena pisu (r.a.)

Nebih sada o tome da je medju sunni ulemom misljenje da je ibn Tejmije daleko, daleko od toga da se njemu pise (r.a), kao i da to kod nekih alima ehlul-sunne ide dotle da smatarju da bi iza njegova imena trebalo stajati (l.a.) tj nazivaju lanet na njega, a sto nikako nije nesto pozitivno za ibn Tejmiju

Zato netreba ni selefije koji u svojem neznaju za ibn Tejmiju pisu (r.a.) a iz njihove velike ljubavi prema njemu zbog toga puno okrivljavati.
Insallah i oni ce kad saznaju vise o ibn Tejmiji sa tim prestati

• »Chechenac« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

63

Utorak, 19. Oktobar 2004

pa normalno da ce mnogi da napadaju ibn tejmiju kad nema sekte iz njegovog vremena a da nije nesto napiso o njima i odgovorio na njihove zablude. On je sigurno jedan od najvecih ucenjaka svih vremena. al to nije tema, pa da ne skrecemo, nego da sacekamo odgovore od ovih alima.
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

64

Utorak, 19. Oktobar 2004

Chechenac

Zar su alimi ehlul-sunne za tebe pripadnici nekih sekti kojima je ibn Tejmije trebao odgovarati na njihove zablude
Prije ce biti da su (Wehabije) oni koji sljede ucenje ibn Tejmije, ti koji su od alima ehlul-sunne proglaseni kao zabludjena sekta

Ali kao sto ti rece, ibn Tejmije nije sada tema

• »Chechenac« je muško

• Poruku poslati

65

Utorak, 19. Oktobar 2004

pa od tebe ne ocekujem da ga volis, i bilo bi bruka, cim naginjes ka sufijama. i sam si sekta koja sebe pripisuje ehlu sunnetu. Nasi Alimi dr sukri ramic, dr sefik kurdic, dr zuhdija adilovic, dr muharem stulanovic, i ostali sve najbolje o ibn tejmijji, a dr sukri ramic je preveo Knjigu Tewhida od Muhammeda ibn Abdulwehhaba. a to r.a. se pise iza imena svakog ucenjaka, pa se pise i ibn Tejmijje r.a. i njegovi ucenici ibn kesir r.a. i ibnul qajim el dzewzi r.a. a ti sto si to lose razumeo da je radiallahu anhu to je tvoj problem, a to ne znaci da su oni ashabi, vec to r.a. znaci Rahmetullahi Alejh, jer su mrtvi.
Kaže Allahov Poslanik a.s.:"Gotovo da je došlo vrijeme u kojem će na vas navaliti razni narodi, kao što divljač navali na svoju žrtvu (cinjiu)." A ashabi upitaše: "Hoće li nas u to vrijeme biti malo, o Allahov Poslaniče?" Poslanik a.s. odgovori: "Ne, u to vrijeme će vas biti puno, ali ćete biti kao pjena na vodi. Allah će isčupati strah iz srca vaših neprijatelja, a u vaša srca će ubaciti vehen". Rekose: " A šta je to vehen, o Allahov poslaniče? Reče: "Ljubav prema dunjaluku i strah od smrti!".

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

66

Utorak, 19. Oktobar 2004

Vratite se fino temi a ove mubarek dane probajte bolje iskoristiti od međusobnog nazivanja sektašima i slično tome.

Ibn Tejmija neka je Allah zadovoljan sa njim jeste bio alim i to jedan od najvećih koje je ummet imao. Naravno, njegova riječ nije zadnja u islamu jer je jedino Poslanik a.s. bio zaštićen od greške ali nedopustivo je nazivati ga predvodnikom sektaša. Umjesto da kvalifikujemo one koji su daleko iznad nas po svom znanju, razgovarajmo o njihovim idejama, stavovima, učenjima ...
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

• »Chechenac« je muško

• Poruku poslati

67

Utorak, 19. Oktobar 2004

Allahov poslanik s.a.w.s. je rekao : "Ko napusti raspravu kad nije u pravu, bude mu napravljena kuca u dzennetskoj mahali, a ko ostavi raspravu kad je u pravu, bude mu izgradena kuca u najodabranijem dijelu dzenneta." (Ibn Madze i Tirmizi)

te s toga, napustam raspravu.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

68

Petak, 22. Oktobar 2004

♠ Pitanje: Neka naša braća zagovaraju da se rođendan Muhammeda, s.a.v.s, ne obilježava mevludom ili nekom drugom posebnom svečanošću. Da li su u pravu?

Odgovor Dr Sukri Ramica : Na početku želim da naglasim da se ovaj odgovor isključivo odnosi na obilježavanje rođendana Allahovog, Poslanika, s.a.v.s, 12. rebiu-l-evvela, posebnim svečanostima, mevludima itd.
U osnovi, muslimanu nije dozvoljeno obilježavati bilo čiji rođendan imajući u vidu da to nije bila praksa Poslanikova, s.a.v.s, pravednih halifa, ostalih ashaba i prvih generacija muslimana, a prve generacije su najbolje poznavale sunnet i najviše voljele Allahovog, dž.š, miljenika Muhammeda, s.a.v.s. O njima Allah, dž.š, kaže: ”Allah je zadovoljan prvim muslimanima, muhadžirima i ensarijama i svima koji ih slijede dobra djela čineći, a i oni su zadovoljni Njime; za njih je On pripremio džennetske bašče kroz koje će rijeke teći, i oni će vječno i zauvjek u njima boraviti. To je veliki uspjeh.” (Et-Tevba, 100.) Ovu pohvalu muhadžiri i ensarije su, u prvom redu, zaslužili zbog toga što su slušali naredbu svoga Gospodara među kojim je i naredba: ”Što vam Poslanik da, to uzmite, a što vam zabrani ostavite; i bojte se Allaha jer Allah, zaista, strahovito kažnjava.” (El-Hašr, 7.) Da je on obilježavao svoj rođendan sigurno bi ashabi bili prvi koji bi ga u tome slijedili. Međutim, on to nikada nije uradio. Postavlja se pitanje da li mi koji hoćemo da budemo njegovi sljedbenici imamo pravo da tu novotariju uvedemo. Sigurno je da nemamo jer bismo u tom slučaju izgubili status njegovih sljedbenika, s obzirom da je sljedbenik onaj koji slijedi, a ne onaj koji inovira. Uzvišeni Allah nas upozorava u tom pogledu pa kaže: ”Neka se pripaze oni koji postupaju suprotno naređenju Njegovu, da ih iskušenje kakvo ne stigne ili da ih patnja bolna ne snađe.” (En-Nur, 63.) Allah, dž.š, kaže u trećem ajetu sure “El-Maide” da nam je upotpunio vjeru, te prema tome u nju ne smijemo ništa uvoditi. Uvođenje novotarija u vjeru indirektno znači da Allah, dž.š, vjeru nije upotpunio i da je Poslanik, s.a.v.s, nije dostavio, a da li to može musliman i pomisliti, a kamoli kazati?! Poslanik, s.a.v.s, zabranio je uvođenje novih vjerovanja: “Ko u ovoj našoj stvari (tj. dini-islamu) inovira nešto što nije od nje, to je odbačeno.” (Buhari, Sahihul-Buhari, Kitabus-sulh.) Na hutbi petkom Poslanik, s.a.v.s., imao je običaj kazati: “Uistinu, najbolji govor je Allahova knjiga, najbolja uputa je uputa Muhammedova. Najgore stvari su novotarije, a svaka novotarija (bid‘at) je zabluda.” (Muslim, Sahihu Muslim, Kitabu-l-džumu‘a.) Irbad b. Sarije prenosi hadis u kome kaže: “Allahov Poslanik, s.a.v.s., održao je rječit i sadržajan govor od kojeg su sam srca u strahu zatreptala, a iz očiju suze potekle. Rekli smo: ‘Allahov Poslaniče, kao da je to govor onoga koji odlazi, pa nas posavjetuj.” Rekao je: “Oporučujem vam pobožnost (takvaluk) Allahu i slušanje i pokornost, pa makar vam za vođu bio određen abesinski rob. Uistinu, ko bude živio poslije mene vidjet će mnoga razilaženja. Držite se moga sunneta i sunneta pravednih halifa, koji su na pravom putu poslije mene. Držite se toga, uhvatite se toga (čvrsto) svom snagom. I čuvajte se inovacija (u vjeri) jer svaka inovacija u vjeri je novotarija (bid‘at), a svaka novotarija je zabluda.” (Ibn Madže, Sunen, “El-Mukaddime”. Tirmizi, Sunen, “Kitabu-l-‘ilm”. Ebu Davud, Sunen, “Kitabus-sunne”.) U ovim hadisima upozorava se na opasnost uvođenja novotarija i njihovog prakticiranja. Upravo iz tog razloga, iz straha da se time ne uvede novotarija, većina islamske uleme smatra da je obilježavanje Poslanikovog, s.a.v.s, rođendana grijeh. Doduše, ima i rijetkih koji to smatraju dopuštenim pod uslovom da na tim svečanostima ne bude griješnih radnji, kao što je miješanje muškaraca i žena, muzičkih instrumenata ili pripisivanja svojstava Poslaniku, s.a.v.s, koja mu ne dolikuju. Smatram da je mišljenje koje zastupa većina uleme preferirajuće, imajući u vidu da bi obilježavanje rođendana, pa makar i na način koji u sebi ne sadrži ništa griješno, ipak bilo novotarija i vid slijeđenja nemuslimana (u vjeri) što nam je jasno zabranjeno. Poslanik, s.a.v.s, nas na to upozorava pa kaže: “Vi ćete, uistinu, slijediti one prije vas, pedalj po pedalj, aršin po aršin, pa kad biste u gušterovu rupu ušli i vi biste u nju ušli.” Upitali smo (tj. ashabi): “Jesu li to židovi i kršćani?” “A, ko drugi!”, odgovorio je. (Muslim, Sahihu Muslim, Kitabu-l-‘ilm)
Što se tiče okupljanja naših muslimana mimo dvanaestog rebiu-l-evvela, a koja oni nazivaju mevludima, smatram da su u osnovi takva okupljanja dozvoljena, pa čak i poželjna, pod uslovom da u sebi nemaju grešnih sadržaja, i da nisu organizovana nekim povodom koji nema utemeljenja u islamu. Smatram da u tom dijelu naše tradicije treba izvršiti izvjesne korekcije, dakle ono što se kosi s islamom izbaciti, kako bismo od te tradicije imali koristi i na dunjaluku i na ahiretu. Predlažem da se na nivou islamske zajednice formira komisija sastavljena od stručnjaka iz akaida i islamskog prava koja će osmisliti i islamizirati mevlud i tako ponuditi muslimanima ispravne smjernice u tom pogledu.

www.novihorizonti.com
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

• »Talibul-ilm« je muško
  • »Talibul-ilm« je zabranjen

Datum registracije: 23.10.2004

• Poruku poslati

69

Ponedjeljak, 01. Novembar 2004

Prije svega zelim reci nesto o Rijecima Radhiallahu anhu, koje se pisu iza imena ashaba. Naime, to ima uporiste i u Kur'anu i sunnetu i nije novotarija, i to se kaze za ashabe koji su umrli. U Kur'anu se na vise mjesta spominje Radhiallahu ahnum (Allah je njima zadovoljan), a Poslanik s.a.w.s. bi to govorio za ashabe koji su preminuli, dok su to uveli kao praksu tabiini, generacije poslije ashaba, jer su tad vecina ashaba bili umrli, a Allahov poslanik s.a.w.s. je rekao da su tabiini najbolja generacija poslije Ashaba, koja se ikad pojavila u hadisu :"najbolja generacija je moja generacija, zatim oni poslije njih, zatim oni poslije njih."

a sada nesto o mewludu :

Hutbu održao:
Šejh [SIZE=3]Salih ibn Fewzan[/SIZE] ibn Abdillah Alu Fewzan
Imam, hatib i član Stalne komisije za fetve
Saudijska Arabija

[SIZE=4]Manifestacija mevluda: opravdanost ili novotarija[/SIZE]

Hvala Allahu Gospodaru svih svijetova, Onome koji nam je naredio da slijedimo Njegovu Knjigu, rekavši: «Slijedite ono što vam se od vašega Gospodara objavljuje.» Zahvaljujem Mu, na Njega se oslanjam i od Njega oprost tražim. Svjedočim da nema istinskog božanstva osim Allaha Jedinoga, koji nema sudruga, i svjedočim da je Muhamed Njegov rob i Poslanik, koji nam je naredio da se čvrsto njegova sunneta i sunneta njegovih halifa, držimo, a zabranio nam da uvodimo novotarije u vjeru, obavjestivši nas da su one zabluda. Neka je sa njim Allahov oprost i milost, i sa njegovom pordicom, ashabima i svakim onim koji se pridržava njegove prakse (sunneta) do Sudnjega dana.

O, ljudi, bojte se Allaha Uzvišenog, i svi se čvrsto prihvatite za Allahovo uže i ne razjedinjujte se! Volite Allaha iz dubine vaših srca, jer je ljubav prema Allahu temelj vjere, osnova ibadeta i znak iskrenog vjerovanja! Kaže Uzvišeni: «...Oni koji vjeruju najviše Allaha vole...»

Ljubav prema Allahu uz poniznost i potpunu potčinjenosti Njemu su kao magneti između kojih kruži lađa ibadeta... To je zbog toga što su ljudske duše nadahnute da vole onoga ko im kakvo dobročinstvo učini, a nema sumnje u to da je apsulutni Dobročinitelj onaj od koga potiče svaka blagodat darovana robovima, upravo kako Uzvišeni kaže: « Ono što od blagodati uživate, pa to je od Allaha.» Samo On daruje blagodati i otklanja nedaće, Jedini, koji nema ortaka: «Ako ti Allah da kakvu nevolju, niko je osim Njega ne može otkloniti, a ako ti zaželi dobro, pa - niko ne može blagodat Njegovu spriječiti; »

Ljubav prema Uzvišenom Allahu ima svoje znakove. Najveličanstveniji znak te ljubavi je slijeđenje Njegovog Poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem, jer Uzvišeni veli: «Reci: "Ako Allaha volite, mene slijedite, i vas će Allah voljeti i grijehe vam oprostiti!" – a Allah prašta i samilostan je.»

Od znakova ljubavi prema Allahu je i samilost prema vjernicima, srdžba prema nevjernicima i borba protiv dušmana dina, bez obzira na sve prijekore. Kaže Uzvišeni: «O vjernici, ako neko od vas od vjere svoje otpadne, - pa, Allah će sigurno mjesto njih dovesti ljude koje On voli i koji Njega vole, prema vjernicima ponizne, a prema nevjernicima ponosite; oni će se na Allahovu putu boriti i neće se ničijeg prijekora bojati. To je Allahov dar, koji On daje kome hoće – a Allah je neizmjerno dobar i zna sve.»

Znak ljubavi prema Allahu je i ljubav prema onome što Allah voli, a mržnja prema onome što Allah mrzi. Allah voli dobročinitelje, bogobojazne, one koji se čiste, a mrzi nevjernike i munafike, pa zbog toga i vjernik treba da voli one koje Allah voli i da mrzi one koje Allah mrzi! Uzvišeni Allah voli pokornost i dobra djela, a nevjerstvo, nepokornost i griješenje prezire, stoga vjernik treba da voli ono što i Allah voli i da prezire ono što Allah prezire od navedenih djela.

Ljubav prema Allahu iskazuje se davanjem prednosti onome što Allah voli nad onim što voli duša, ako je ono što duša voli u suprotnosti sa onim što voli Allah. Kaže Allah dž.š.: «Reci: "Ako su vam očevi vaši, i sinovi vaši, i braća vaša, i žene vaše, i rod vaš, i imanja vaša koja ste stekli, i trgovačka roba za koju strahujete da prođe neće imati, i kuće vaše u kojima se prijatno osjećate – miliji od Allaha i Njegova Posalnika i od borbe na Njegovom putu, onda pričekajte dok Allah Svoju odluku ne donese. A Allah grešnicima neće ukazati na pravi put.»

Allah je zaprijetio onima koji daju prednost onome što im duše njihove vole od ovih osam navedenih stvari, nad onim što Allah voli, poput hidžre, džihada...i takve opisuje griješnicima, iz čega proističe obaveznost davanja prednosti onome što Allah voli nad onim što vole duše, naravno, ako se te dvije ljubavi jedna drugoj suprostave.

Nakon ljubavi prema Allahu Uzvišenome, obavezna je i ljubav prema Poslaniku sallallahu 'alejhi we sellem, i to više od ljubavi prema samome sebi, imetku ili djeci. Kaže Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, : «Nije vjernik onaj kome ne budem draži od njegovoga djeteta, roditelja i svih ljudi.»

Ljubav prema Poslanikovoj, sallallahu alejhi ve sellem, praksi znači ljubav prema njemu. Onaj ko voli Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, dosljedno se drži njegove prakse i daje prednost njemu nad govorom bilo koga od ljudi, i bilo kojem mezhebu. Kaže Uzvišeni: «Ono što vam Poslanik dadne prihvatite ga, a ono što vam zabrani, to ostavite.» i kaže: «Ko se Poslaniku pokorova, taj se i Allahu pokorava.» i kaže: «Neka se pripaze oni koji se njemu suprostavljaju da ih ne bi snašlo kakvo iskušenje, ili da ih ne pogodi bolna patnja.»

Znak ljubavi prema Poslaniku, sallallahu 'alejhi we sellem, je i ostavljanje novotarija koje je on zabranio, praznovjerja i odstupanja od sunneta, kao što je rekao, sallallahu 'alejhi we sellem, : «Čuvajte se novih stvari u vjeri! Svaka nova stvar u vjeri je novotarija, a svaka novotarija je zabluda..» i kaže: «Ko u ovu našu stvar (islam) uvede ono što nije od nje, to se odbija.» Odnosno, to se odbacuje!

Među novotarijama koje se kose sa sunnetom je i ono što neki, koji pripisuju sebi ljubav prema Poslaniku, sallallahu 'alejhi we sellem, čine u rebi'ul-ewwelu. Organizuju manifestacije povodom njegova rođenja ...

Možda, čak, tu manifestaciju nazivaju praznikom, Mevludom, jasno slijedeći kršćane koji, također, proslavljaju rođenje Mesiha, alejhis-selam, i ako nam je to on zabranio, rekavši: «Ne veličajte me kao što kršćani veličaju sina Merjemina!» Zabranio nam je da ih slijedimo, rekavši: «Ko oponaša neki narod, on njemu pripada.» Ponavljamo hutbu na ovu temu, jer, novotari ponovo pokušavaju opravdati organizovanje mevluda, šireći vijesti o njegovoj dozvoljenosti. Ova manifestacija koju su uveli povodom rođenja Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, je zabranjena i odbacujemo je iz slijedećih razloga:

PRVO: Zbog toga što to nije od Poslanikova, sallallahu 'alejhi we sellem sunneta, niti je od sunneta njegovih halifa, a ono što ima takvu karakteristiku je bid'at, koji je zabranjen riječima Poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem : «Držite se moga sunneta i sunneta ispravnih, upućenih halifa nakon mene. Prihvatite se toga čvrsto svojim kutnjacima! i čuvajte se novih stavri u vjeri, jer je svaka nova stvar novotarija (bid'at) a svaki bid'at je zabluda.»

Proslavljanje mevluda je novotarija koju su uvele šije Fatimije nakon uzoritih stoljeća islama, a sve kako bi napravili fesad među muslimanima. Ko god uradi nešto, želeći se time Allahu približiti, a što prije nije Poslanik činio, niti naredio da se čini, niti su njegove halife nakon njega to radile, taj, kao da je izjavio da Poslanik nije ljudima objasnio njihovu vjeru. Da je to laž ukazuju riječi Uzvišenog: «Danas sam vam usavršio vašu vjeru.» Takav pokušava nešto što nije propisano, nešto što je višak, pripisati vjeri!

DRUGO: Slavljenje Poslanikovog, sallallahu 'alejhi ve sellem, rođenja je poistovjećivanje sa kršćanima, koji, također, slave rođenje Mesiha, alejhis selam. Poistovjećivanje sa njima je strogo zabranjeno, jer se u hadisu navodi zabrana poistovjećivanja sa nevjernicima i naredba o razlikovanju od njih. Kaže Poslanik sallallahu 'alejhi we sellem: « Ko se poistovjeti sa nekim narodom, on njima pripada.» i kaže: « Razlikujte se od mušrika », a, kada su u pitanju obredi njihove (kršćanske) vjere, onda je razlikovanje od njih još preće.

TREĆE: Pored toga što je slavljenje Poslanikovog, sallallahu alejhi ve sellem, rođenja bid'at, i poistovjećivanje sa kršćanima – i jedno i drugo je zabranjeno – također vodi pretjerivanju u odnosu prema njemu: činjenju dove, traženju pomoći od njega pored Allaha i sl. Pristalice mevluda čine dove Poslaniku, i traže pomoć od njega, zatim, spjevavaju pjesme hvaleći ga, koje najčešće u svom sadržaju sadrže širk, kao što je to kasida El-Burdah, i neke druge, a Poslanik sallallahu 'alejhi we sellem je zabranio da se pretjeruje u njegovom hvaljenju, rekavši: « Ne veličajte me kao što kršćani veličaju sina Merjeminog, ja sam samo rob, pa zato kažite: Allahov rob i Njegov poslanik» Odnosno, ne pretjerujte u mome hvaljenju i veličanju, kao što su kršćani pretjerivali hvaleći Mesiha, veličajući ga i obožavajući mimo Allaha, a Allah im je to zabranio, rekavši: « O sljedbenici Knjige, ne pretjerujte u svome vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i Riječ Njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od Njega »

Naš Vjerovjesnik sallallahu 'alejhi we sellem nam je zabranio pretjerivanje iz bojazni da nas ne snađe ono što je njih snašlo, pa je rekao: « Čuvajte se pretjerivanja, jer je ono uništilo one koji su bili prije vas. »

ČETVRTO: Oživljavanje novotarije mevluda, doista, otvara vrata drugim novotarijama, koje upošljavaju ljude i odvraćaju sunneta. Vidimo novotare kako su aktivni u oživljavanju novotarija, a lijeni u činjenju sunneta, čak ga i mrze, a prema onima koji ga praktikuju se neprijateljski odnose. Takvima se vjera temelji na novotarskim uspomenama i rođendanima! Oni su se podjelili na frakcije, svaka frakcija oživljava rođendan svoga imama, vođe. Primjer tome je rođendan El-Bedewije, ibn-Arabija i Ed-Dusukija. Te ljude, iako su odavno mrtvi, oni uzdižu na stepen kojim im ne priliči, upućivaju im dove, ubjeđeni su da im mogu korist pribaviti i od njih štetu otklonuti. Na taj način odstupaju od vjere islama i vraćaju se neznabožačkom (džahilijetskom) vjerovanju. O njima Allah dž.š. kaže: «...i oni obožavaju pored Allaha ono što im nikakvu štetu ni korist neće pribaviti, govoreći: Oni će se kod Allaha za nas zauzimati.» I kaže Uzvišeni: « A onima koji pored Njega uzimaju zaštitnike: "Mi im se klanjamo samo zato da bi nas što više Allahu približili.»

To su, o Allahovi robovi, plodovi novotarija, zato se bojte Allaha i držite se Allahove vjere! Čuvajte se novotarija i praznovjerja! Utječem se Allahu od prokletog šejtana: «I doista, ovo je pravi put moj, pa se njega držite i druge puteve ne slijedite, pa da vas odvoje od puta Njegova; - eto, to vam On naređuje, da biste se grijeha klonili. »

Neka nam Allah podari bereket u Kur’anu Veličanstvenome….

Nastavice se inshallah ...
Sve vrste pojedinacnih neprijateljstava covjeka bilo kad ce se pretvoriti u prijateljstvo i ljubav, osim neprijateljstva koje nastane iz zavidnosti (haseda). Ne mogu ga oprati sve vode, ni ublaziti sve ljubavi svijeta. On uvijek ostaje crna tacka, cekajuci momenat da eksplodira.

Parali su stomake trudnica, potom vadili zivu djecu koju su poslije pekli u sporetima i tjerali majke da piju djecju KRV!!! X( X( X(- Muderris

SVE SMO ZABORAVILI...I ZGARISTA...I RAT. ZABORAVILI BORBU DOBRA PROTIV ZLA, BORBU PRAVDE PROTIV NEPRAVDE, BORBU TESKU I KRVAVU. ZABORAVITI NE SMIJEMO. PROKLET BIO KO ZABORAVI IZGLADNJELU NANU, OSAKACENOG BABU, ZAKLANO DIJETE, SILOVANU SESTRU! ;( ;( ;(
Allahu ti pomozi mudzahidima u Ceceniji, Allahu , ti pomozi mudzahidima u Afganistanu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Iraqu, Allahu, ti pomozi mudzahidima u Palestini, Allahu ti pomozi mudzahidima sirom svijeta ma gdje se nalazili, podari im pobdjedu na ovom i dzennet na buducem svijetu. Amin! ;( ;( ;(

Admir

Početnik

(10)

• »Admir« je muško

Datum registracije: 07.07.2004

• Poruku poslati

70

Subota, 25. Decembar 2004

Mevlud

Kao prvo nije Osman r.a rekao za teraviju namaz da je to divan bid`at,vec je to bio Omer r.a .U vreme Poslanika s.a.w.s ljudi nisu klanjali teraviju namaz,a svi znate hadis kada Poslanik s.a.w.s nije izaso trecu noc da klanja teraviju,bojeci se da Allah s.w.t. to ne propise kao farz.Kasnije su ljudi klanjali teravaju,sami ili u grupama po 2 ili vise.I kada je Omer r.a rekao da je to divan bid´at,to znaci da to ima utemeljenje u praksi Poslanika s.a.w.s. A mevlud je neovotarija uvedena kasnije u Islamu,sto nema nikakvog utemeljenja.Cak se nezna ni pouzdan podatak kada je Poslanik s.a.w.s rodjen,o tome ima ukupno 5 hadisa i nijedan nije sahih,3 hadisa prenose da je to datum koji danas imamo 12. rebu-l-evvel,sto znaci da su hasen hadisi.Mada se i tu ucenjaci razilaze,ali sustina sveg toga je da nikom tada nije bilo stalo do icijag rodjendana,niti ima prenesih hadisa da je iko od ashaba Bozijeg poslanika s.a.w.s pa i on s.a.w.s sam,nije imao tu praksu slaviti rodjendan.Niti su tome pridavali posebnu vaznost.A mi imamo uzor u toj generaciji koju je Poslanik s.a.w.s odgojio a ALLAH s.w.t. pohvalio,i rekao da je najbolji narod koji je zemljom hodao,pa sta trebamo tu vise reci.A u Kur´anu imamo ajete koje nasa ulema zove i ispitni ajeti.A to su 30 i 31 ajeti sure Ali-Imran____ 31. Reci: "Ako Allaha volite, mene slijedite, i vas će Allah voljeti i grijehe vam oprostiti!" - A Allah prašta i samilostan je.

32. Reci: "Pokoravajte se Allahu i Poslaniku!" A ako oni glave okrenu - pa Allah, zaista, ne voli nevjernike".
Sto znaci,imamo puno vece stvari koje bi trebalo da nas brinu,a ne da snagu trosimo u raspravljanju o necemu sto uopste nije vazno.Nas uzor treba da bude samo Poslanik s.a.w.s, kao sto i Allah s.w.t. u Kur´anu kaze :" Vi u Allahovom Poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onome svijetu, i koji često Allaha spominje".( El-Ahzab-21 ajet.).Pa da li je o ovome potrebno vise reci,posle onog sto je rekao Allah s.w.t

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

• Poruku poslati

71

Ponedjeljak, 27. Decembar 2004

Admire, dali znas koja je razlika izmadju nocnog (tahajjud) namaza, i onog sto mi danas nazivamo teravija (tarawih) namazom

Dali si siguran da je poslanik sws klanjao teraviju namaz

Dali mi to mozes objasniti kroz tvoje poimanje teravije namaza. Sta je teravija namaz, kada se klanja (prije ili poslije pola noci), sa koliko rekeata, dali je to samostalni ili skupni (u dzematu) namaz, kao i dali je to obavezni ili neobavezni (dobrovoljni) namaz

To mi onda uporedi sa onim sto tvrdis da je poslanik sws radio. Ukazi mi i na to gdje poslanik sws naredjuje da se dobrovoljni namazi cine skupno u dzemetu

Dali mislis da halifa Omer nije bio svjestan svojih rijeci kada je rekao "Divan li je ovo Bidat", ili mislis mozda da je on time mislio jedno, a govorio drugo

• »PublicEnemy« je muško

Datum registracije: 28.12.2004

• Poruku poslati

72

Utorak, 28. Decembar 2004

Iz svih postova dosad napisanih ovdje moze se na zalost zakljuciti da iz meni nepoznatih razloga vlada velika mrznja prema Muhammedu savs.Licno se nadam da ovdje pojedini to licno ne osjecaju vec da im je to nametnuto.Jedini razlog zbog kojeg neko moze da zabranjuje Mevlud i serif je mrznja(netrpeljivost)prema hz Pejgamberu savs. **** se vjesto skrivaju iza rijeci to je Bidad(novotarija) sto je krajnje neozbiljno.Sjetimo se samo kada je hz Pejgamber a.s dolazio iz Meke u Medinu i kada je izucena prva ilahija iz ljubavi prema njemu.Samo da podsjetim i za one koji ne znaju to je ilahija Taleal Bedru Alejna sto bi bukvalno prevedeno bilo "Puni mjesec nas obasja od Senijetul veda".Sad da neke vratis u to doba oni bi vikali ashabima r.a "Nemote da cinite SIIIIRK".Licno sam dosta puta slusao Mevlud i nigdje nisam mogao da nadjem nista sto bi licelo na sirk ili ne daj Boze nesto sto je protiv Islama.Ne vidim sta je lose kada neko voli(al' bas voli Muhammeda a.s),i pretoci tu ljubav u nesto se zove Mevlud.Ali nekom smeta kad neko mnogo voli Muhammeda a.s.Taj neko je pod broj jedan sejtan l.a, zatim jevreji i munafici za koje Kuran kaze da su gori od kjafira.Tesko munaficima samo im to mogu rec, i ako imam licemerluka kod sebe da mi Allah dz.s pomogne da ga iskorijenim.Amin jaRabbi.

[SIZE=1]Editovano jer se obzirom na kontekst u kojem je upotrijebljena radi o rijeci visokog rizika po mir na forumu . [/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

73

Utorak, 28. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od PublicEnemy
Iz svih postova dosad napisanih ovdje moze se na zalost zakljuciti da iz meni nepoznatih razloga vlada velika mrznja prema Muhammedu savs.

Iz ovoga sto si napisao moze se nazalost zakljuciti da veoma lose zakljucujes. "Javni neprijatelju", ovdje se pokusava pitanje mevluda sagledati sa svih aspekata. Trazimo odgovor na pitanje da li se tu radi o ibadetu ili ne, ako je ibadet da li je novotarija ili ne, opravdanost postojanja mevluda u nase vrijeme ... pa bi bilo dobro da das svoj doprinos necim konkretnim iz pera ucenjaka a cemu mozes slobodno pridodati i svoje misljenje. Pausalne ocjene i nagadjanja samo ometaju konstruktivan dijalog. Onima koji tvrde da je mevlud bidat se mozda moze prigovoriti na pogresnom shvatanju tog cina ali reci da mrze Poslanika a.s. je ocigledno podmetanje.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

74

Ponedjeljak, 03. Januar 2005

Narode!!!

Može li da se ovoj temi promijeni naziv, da bude samo"MEVLUD-ROĐENJE POSLANIKA S.A."
nije svake godine mevlud 13. maja, ove godine je 21. aprila???????????????
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

75

Četvrtak, 06. Januar 2005

Obzirom da se u zadnjih nekoliko postova tema razvila u diskusiju o bidatu i ibadetu mislim da bi mozda tu temu trebalo odvojiti od teme o mevludu iz prostog razloga sto ona moze posluziti kao referenca osim za mevlud i za neka druga pitanja. Zato cu sa administratorom da razmotrim mogucnost otvaranja nove teme koja bi se bavila pitanjem ibadeta i bidata a u koju bi bili prebaceni posljednji postovi. Do tada ce ova tema biti zatvorena (vjerujem na svega nekoliko sati) kako bi izbjegli gomilanje postova koji bi mogli otezati izvrsenje planiranog. Hvala na razumijevanju.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

76

Četvrtak, 06. Januar 2005

Tema podeljena

Deo priloga ove teme sam prebacio u temu: "Bid´at-novotarija".

Molim vas da se drzite zadate teme.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

77

Petak, 07. Januar 2005

Zahvaljujem administratoru na intervenciji

U toku cijele diskusije vidjeli smo da mevlud kroz historiju nije imao isti oblik niti je imao iste povode. U osnovi radilo se o proslavljanju Poslanikovog rodjendana da bi zatim poceli praviti mevlude i u drugim prilikama poput zenidbe, smrti, useljenja u novu kucu i sl.

Imao sam prilike jednom slusati sandzackog muftiju koji kaze da nije problem u mevludu vec u formi i nasem shvatanju. Kao dokaz naveo je primjer da je kod nas mevlud jednoobrazan, bez obzira koji povod za njegovo pravljenje bio, da li je radost ili je zalost. U ovom smislu on je izrazio potrebu da se, vodeci racuna o nacelima vjere, stvari dovedu u jedan red kako bi svrha bila zadovoljena.

Ne znam kakva su vasa iskustva sa nasim mevludima ali ja sam izgubio svaku volju da ih posjecujem. Iskreno, kada se zadesim na nekom jedva cekam da zavrsi. Da je sadrzaj drugaciji sigurno se ne bih tako osjecao ali ovako ... Kakva su vasa iskustva.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

78

Petak, 07. Januar 2005

Esselamu alejkum

Meni je zanimljivo da gledam pripreme za mevlud. Ono kada se domaćicama objašnjava kako treba da osluškuju pjevanje mevluda i kada čuju određeni dio da donesu limunadu, jer upravo U TOM trenutku mora biti popivena.

Onda zanimljivo mi je da gledam kada u toku mevluda naiđe dio kada svi moraju da ustanu (jer to mu dođe nešto kao farz mevluda zajedno sa limunadom) uvijek se nađe neko to u trenutku zaboravi i onda onako zbunjeno ustaje vidjevši da se svi oko njega dižu.

I na kraju mevluda mi se ponekad dješava, kada žurim i hoću odmah da krenem, da mi uvale tanjir sa kolačima i baklavom i ne daju mi da ga odbijem jer "slušao sam mevlud, zaboga, kako da ne pojedem slatko".
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

79

Petak, 07. Januar 2005

Dobro si :) . Vazda sam pozelio da se izgubim kada bi naisao 'farz' mevluda. To mi je toliko smijesno da jedva suzdrzim smijeh. A ne daj Boze da te neko vidi da si se nasmijao na mevludu. Isto je i kada se mikrofona lati neko kome je glas takav da se moras nasmijati (kao moj na primjer :) ). Jednom se desilo da smo brat i ja pobjegli sa jednog mevluda (usred programa) iz tih razloga.

Trenutak kojem se najvise radujem je kako to vec rekoh sami kraj. Doduse, radost mi pokvare uglavnom prazne price koje se povedu sa efendijama ali eto, i to mi dodje lakse za slusat od samog mevluda.

Da sam ja neko, uzeo bih i u arhivu stavio postojece mevlude (mislim na knjige, stihove napisane koji se recitiraju) i rekao: ljudi ovo je historija, kao kada pokazes na star sporet i kazes ovako smo se nekad grijali. A onda bih pozvao ljude na mevlud za koji bih odredio par ucaca Kur'ana da nas odmore ucenjem Kur'ana, odredio par ucaca ilahija i kasida, zaduzio par omladinaca da za tu priliku napisu nekoliko stihova koji bi se izrecitovali, obezbjedio dobrog vaiza za jedno dobro predavanje a u svemu tome vodeci racuna da tema programa bude povod zbog kojeg se i pravi mevlud. Naravno na kraju (a moze i na pocetku) baklava :) .

Siguran sam da bi se na takve mevlude rado islo.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

80

Četvrtak, 29. Septembar 2005

Citirano

Orginalno od ed
Da sam ja neko, uzeo bih i u arhivu stavio postojece mevlude (mislim na knjige, stihove napisane koji se recitiraju) i rekao: ljudi ovo je historija, kao kada pokazes na star sporet i kazes ovako smo se nekad grijali.

Evo, citam ovo opet i nesto kontam, jesam pretjero :D.

Mevlud napisan na bosanskom treba smatrati dijelom bosnjacke muslimanske knjizevnosti i kao takav ne smije biti posmatran kao stari sporet.

Ono sto treba da ide u historiju je nacin na koji organizujemo mevlude. A prema tekstu mevluda se odnositi kao i prema ostalom nasem kulturnom naslijedju.

Social bookmarks