Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

21

Utorak, 08. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od Giovanni

Zasto je stadion Kantrida u Rijeci uklesan jednom stranom u stijeni? I ko je bio taj famozni suzbijac litice? Vjecita mi je to bila misterija pa ako bi je neko razrijesio ja bih mu bio zahvalan.

Diovanni,neznam ko je bio taj suzbijac litice,ali stadion je s jedne strane okruzen morem a s druge stenom.Prvo je to bio mali prostor za igru,a kasnije kad su se u fudbalu pocela uspostavljati neka pravila,tadasnji klu Victoria je zeleo igrati na tom stadionu,i pretpostavljam,posto nije bilo dovoljno mesta da se tribina smesti podno planine(zbog obima terena i atletske staze),neko je dao ideju da se zapadna tribina delimicno ugradi kada se deo plaine skine.mislim da tribina nije uklesana u stenu vec je taj deo stene skinut a onda beton i...tako nastade tribina.
Tashke je dodao/la ovu sliku:
  • kantrida7.jpg
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko
  • »galaksija« je autor ove teme

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

22

Srijeda, 09. Novembar 2005

Stonehenge je krug od kamenja u engleskoj grofoviji Wiltshire, sjeverno od Salisburyja, sagradjen oko 1860. godine pr. Krista u astronomske svrhe. Nemoguce je da su ga sagradili Rimljani ili Kelti, jer ih tada jos nije bilo u Engleskoj, pa se pretpostavlja da su ga sagradili nepoznati narodi koji najvjerojatnije nisu znali ni pisati ni citati.

Zanimljivo je da su kamenovi Stonehengea doneseni sa 200 kilometara udaljenih brda Prescelly u Walesu, a teski su 4,5 tona te da je krug napravljen savrseno prema geometrijskim i astronomskim mjerama: koristena je mjerna jedinica megalitski jard (2,72 stope), a svi se krugovi temelje na unutarnjoj geometriji pravokutnog trokuta, što je tek 1000 godina kasnije otkrio grcki matematicar Pitagora. Graditelji Stonhengea poznavali su astronomiju, jer su uz pomoc ureza na kamenju mogli pratiti zimsku i ljetnu ravnodnevnicu i kretanja zvijezda.

Cini mi se da je neko od forumasa vec bio na ovom mjestu?
galaksija je dodao/la ovu sliku:
  • stounhedy.jpg
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

23

Srijeda, 09. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od galaksija
Stonehenge je krug od kamenja u engleskoj grofoviji Wiltshire, sjeverno od Salisburyja, sagradjen oko 1860. godine pr. Krista u astronomske svrhe. Nemoguce je da su ga sagradili Rimljani ili Kelti, jer ih tada jos nije bilo u Engleskoj, pa se pretpostavlja da su ga sagradili nepoznati narodi koji najvjerojatnije nisu znali ni pisati ni citati.

Zanimljivo je da su kamenovi ea doneseni sa 200 kilometara udaljenih brda Prescelly u Walesu, a teski su 4,5 tona te da je krug napravljen savrseno prema geometrijskim i astronomskim mjerama: koristena je mjerna jedinica megalitski jard (2,72 stope), a svi se krugovi temelje na unutarnjoj geometriji pravokutnog trokuta, što je tek 1000 godina kasnije otkrio grcki matematicar Pitagora. Graditelji Stonhengea poznavali su astronomiju, jer su uz pomoc ureza na kamenju mogli pratiti zimsku i ljetnu ravnodnevnicu i kretanja zvijezda .

Cini mi se da je neko od forumasa vec bio na ovom mjestu?

Nemoj biti sigurna u to sto si napisala.Jer do dana danasnjeg nije otkriveno zbog cega je Stounhendz napravljen,i zbog cega su kamenja doneta sa te daljine.Dali je zbog Astronomije ili je zbog nekog Zrtvovanja.A Stounhendz nije sam,jer u Engleskoj ima jos par takvih gradjevina sa slicnom konstrukcijom i oblikom.

To ti je kao Piramide,ko ih je napravio i zbog cega?
" Bilen alemlere rahmettir "

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

24

Četvrtak, 10. Novembar 2005

@ annonimus- samo govorim sto cujem ili procitam,a da sam sigurna...hm...vise nisam sigurna ni u sta.Sto se tice piramida ovih dana citam jednu jako zanimljivu knjigu.Sokirana sam i pomalo zbunjena,jer se historija u ovoj knjizi razlikuje od one koju znam.Sad tek nisam ni u sta sigurna.... :D sad tek nista ne znam... :D

Jeti
Odete li na Himalaju, ko zna, mozda u snjeznim vrhuncima naidjete na nekakvu povecu dlakavu spodobu – tzv. snjeznog covjeka Jetija. ;-) I to ne samo jednog, jer stanovnici Himalaje vec stotinama godina bruje o skupini snjeznih bica, rascupanaca poluljudskog i polumajmunskog lica, s dugim majmunskim rukama. Najcesce borave u spiljama na visini od cetiri do sedam hiljada metara, u prostorima koji razdvajaju sume od ledenjaka. Jedu male zivotinje, no izbirljivi su, vade im utrobu. Lakse cete ih susresti po noci, jer danju uglavnom came u spiljama. Osim ako, naravno, ne udjete u spilju.

Jetije su vidjeli cak i Europljani. Rusi su pocetkom 20. stoljeca navodno uhvatili nekakvo cudno bice nalik neandertalcu. Godine 1953. Britanci su poslali ekspediciju u potrazi za Jetijem. Nisu pronasli nikakve dokaze, no zanimljivo je da su pronasli pramen neke cudne kose cijeg vlasnika nikada nisu uspjeli identificirati.

I Amerikanci imaju svoju verziju Jetija. Zovu ga Bigfoot, a zivi u sumama na sjeverozapadu SAD-a i zapadu Kanade.

Eto dragi moji.Mozda smo nastali (kako rece Darwin) od ovih bica,ko zna :- )

• jeti.jpg

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

25

Četvrtak, 10. Novembar 2005

Citirano

Orginalno od galaksija
@ annonimus- samo govorim sto cujem ili procitam,a da sam sigurna...hm...vise nisam sigurna ni u sta.Sto se tice piramida ovih dana citam jednu jako zanimljivu knjigu.Sokirana sam i pomalo zbunjena,jer se historija u ovoj knjizi razlikuje od one koju znam.Sad tek nisam ni u sta sigurna.... :D sad tek nista ne znam... :D

Jeti
Odete li na Himalaju, ko zna, mozda u snjeznim vrhuncima naidjete na nekakvu povecu dlakavu spodobu – tzv. snjeznog covjeka Jetija. ;-) I to ne samo jednog, jer stanovnici Himalaje vec stotinama godina bruje o skupini snjeznih bica, rascupanaca poluljudskog i polumajmunskog lica, s dugim majmunskim rukama. Najcesce borave u spiljama na visini od cetiri do sedam hiljada metara, u prostorima koji razdvajaju sume od ledenjaka. Jedu male zivotinje, no izbirljivi su, vade im utrobu. Lakse cete ih susresti po noci, jer danju uglavnom came u spiljama. Osim ako, naravno, ne udjete u spilju.

Jetije su vidjeli cak i Europljani. Rusi su pocetkom 20. stoljeca navodno uhvatili nekakvo cudno bice nalik neandertalcu. Godine 1953. Britanci su poslali ekspediciju u potrazi za Jetijem. Nisu pronasli nikakve dokaze, no zanimljivo je da su pronasli pramen neke cudne kose cijeg vlasnika nikada nisu uspjeli identificirati.

I Amerikanci imaju svoju verziju Jetija. Zovu ga Bigfoot , a zivi u sumama na sjeverozapadu SAD-a i zapadu Kanade.

Eto dragi moji.Mozda smo nastali (kako rece Darwin) od ovih bica,ko zna :- )

Hajde da kazemo da Jeti postoji,mada nema zivog dokaza.Znaci oslanjamo se ne necijim tvrdnjama da je video t.z Jetija.

A te majmune sto spominjes sto zive na Himelajima.Kad ti budem sada napisao sa cime se hrane neces mi verovat.Oni se hrane peskom koji je visoko kalorican...........naucno dokazano.

A Bigfut Americka propaganda da ne bude da oni nemaju nista.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

26

Petak, 11. Novembar 2005

@annonimus: meni su te price zanimljive,pa sad da li je istina ili ne to je diskutabilno :D
KRUGOVI U ZITU

Krugovi u zitnim poljima, poljima kukuruza ili na livadama, raznih velicina i oblika pojavljuju se (preko noci) na raznim mjestima sirom cijelog svijeta, a najvise u Velikoj Britaniji, od početka 20. stoljeća do danas. Samo 2005. u toj je drzavi otkriven cak 71 novi krug, dok je sirom svijeta ove godine otkriveno 85 novih krugova. Neobicni i savrseno pravilni uzorci krugova i nacin na koji su napravljeni fasciniraju i znanstvenike i obicne ljude sirom svijeta.

Za neke je krugove znanstveno dokazano da su ih mogli, i najvjerojatnije jesu, napravili ljudi, uz pomoc uzadi i ljestava – dasaka koje su povlacili po poljima, no za mnoge, posebno one najljepse, nije pronadjeno nikakvo znanstveno objasnjenje i cini se nemoguce da ih je napravila ljudska ruka. Neki su krugovi napravljeni i na vojnim podrucjima na koja je zabranjen pristup. Krugovi nastaju preko noci i zapravo u nekoliko minuta, ocito sofisticiranim metodama, a na mjestu gdje nastaju nisu pronadjeni nikakvi ostaci pomagala ili ljudski tragovi.

Postoje teorije da krugove u zitu rade vanzemaljci kako bi obiljezili naš planet nekim posebnim planom ili da na ovaj nacin pokusavaju komunicirati s ljudima. Kod nekih krugova otkriveno je pojacano polje elektromagnetskog zracenja. Teorije govore i o mogucoj Zemljanoj energiji, vojnim pokusima, bozjim djelima, vrtlozima plazme ili vjetra...

Kraj nekih krugova ljudi su primijetili cudnu svjetlost, a u Velikoj Britaniji, gdje ima najvise krugova, lokalni stanovnici su dozivjeli razne neugodne, cudne situacije, npr. pronasli su tijela stoke potpuno razderana i slicno, za sto se cini da ne bi mogao napraviti iko sa Zemlje.
  • krugovi.jpg

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

27

Petak, 11. Novembar 2005

Ah ti krugovi,nekog su davno kostale zivotom.Mislim da se razumemo :) " Ne dirajte moje krugove"

A ovi oblici od krugova koje spominjes su bas za Hmmmmmmmmm sta reci o njima.

Istina je da postoje ali ko ih je nacinio to je "ono" hmmmmmmmmmm.A jos cudniji su njihovi oblici i dimenzije,koje su perfektno tacne (simetricne).

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

28

Subota, 12. Novembar 2005

Ne znam anonimus da li si gledao film "Znak" od Mel Gibsona.Taj film upravo govori o tim krugovima i ko ih ustvari pravi.
Film je srednja zalost,ali eto sam naziv mi je bio zvucan pa sam ga morala pogledati.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

29

Ponedjeljak, 14. Novembar 2005

Bermudski trokut

Bermudski trokut je naziv za morski trokut izmedju Bermuda, Floride i otocica Portorika u Atlantskom oceanu, zloglasno mjesto na kojem je nestao veci broj brodova i avioncica, bez da su ikada pronadjeni njihovi tragovi. Dosad je u tom trokutu nestalo 8.152 ljudi.
Najpoznatiji nestanak u Bermundskom trokutu je nestanak leta 19 5. novembra 1945. Rijec je o pet aviona americke ratne mornarice nestalih bez traga na rutinskom treningu. Nestalo je i sest drugih letjelica, poslanih da pronadju let 19, takodjer bez traga. Ukupno je nestalo 27 marinaca. Navodno je Kolumbo na svojoj plovidbi prema Novom svijetu opazio cudna svjetla iznad tog podrucja, no vjerojatno je zapravo vidio pad meteora.

O nestanku brodova i aviona u Bermudskom trokutu bilo je nekoliko teorija, a najprimamljivija je ona o crnoj rupi i misljenje da su putnici i objekti nestali u nekoj drugoj dimenziji. No, posljednja znanstvena istrazivanja otkrila su da je nestanak na tom podrucju zapravo moguc zbog negativne gravitacije koja onemogucava pravilno pokazivanje smjera na kompasima. Rijec je o velikom prostoru s mnogo otocica koji se s visine svi cine istima te je lako izgubiti orijentaciju.

To se dogodilo i letu 19 , marinci vise nisu znali lete li iznad Meksika ili Floride i u kojem smjeru da lete, sve dok nisu ostali bez goriva. Na tako velikom prostoru tesko je pronaci avion koji je pao i nestao pod povrsinom oceana. Na kraju krajeva, u Bermudskom trukutu lezi i najdublja tacka Atlantskog oceana. Sto se brodova tice, otkriveno je da na tom podrucju postoje morski virovi koji nastaju od podzemnih potresa, toliko snaznih da su u stanju potopiti, tj. usisati cijeli brod.

No, varate se ako mislite da ljudi i danas izbjegavaju Bermudski trokut. Njime svakodnevno prolazi hiljade brodova i aviona (tu i tamo koji nestane ),ali eto ljudi valjda idu na srecu :]

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

30

Utorak, 15. Novembar 2005

NESSIE
Postoji mnogo prica o raznim zlocestim ili tajanstvenim cudovistima koja vrebaju na ljude ispod povrsine vode. Jedna od najpoznatijih je i Nessie, popularno cudoviste iz skotskog jezera Loch Ness. Zbog mnogih legenda koje kruze, cak i fotografija na kojima se nadzire neko neobicno bice (no pitanje je sto je to na slici), jezero su vec mnogo puta `procesljavali` znanstvenici, no nikad nisu susreli Nessie. To bi bilo nemoguce i u totalno mracnoj i mutnoj dubini od 150, a kamoli 330 metara, sto je najveca dubina tog jezera.

Nessie se opisuje kao zivotinja tijela dugog cak 10 metara i cetiri peraje te dugim vratom s malenom glavom. Lokalni stanovnici oduvijek su vjerovali u Nessie, a to je bice postalo popularno i svijetu nakon 1933, kada je Nessie navodno imala trenutak lose volje i zivcano repom samarala po povrsini vode, i to pred ocima vlasnika hotela Johna Mackaya i njegove zene.

Neki znanstvenici smatraju da mozda zaista postoje neke takve zivotinje, starudije iz obitelji plesiosaura koji su izumrli prije sedam miliona godina, no koji su mozda nekim slucajem ostali i prezivjeli u jezeru nakon sto je ono odsjeceno od mora na kraju ledenog doba. Medjutim, mozda je zanimljivija cinjenica da je, kad je John Mackay prvi put vidio Nessie, prije toga minirano podrucje s kamenjem koje je palo u jezero i na bujnu visestoljetnu vegetaciju pored jezera, sto je mnoge zivotinje ucinilo nesretnim beskucnicima.

• clip_image001.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

31

Ponedjeljak, 05. Decembar 2005

Legenda kaze da je na Antlantidi,izgubljenom kontinentu,cvjetala napredna I visoka civilizacija koja je uzivala u izobilju prirode I drustvenoj harmoniji da bi konacno zauvijek nestala u stravicnoj katastrofi ,unistena vatrom I vodom.Pricu o Atlantidi prvi put saznajemo kod velikog filozofa Platona.Plantonov mit je intrigirao I jos uvijek zaokuplja aznju ljudi….
  • atlantida041pc.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

32

Utorak, 06. Decembar 2005

Za sve one koji vole misterije imam korisnu informaciju:Svakog ponedjeljka na HRT1 mozete pratiti zanimljivu emisiju `Na rubu znanosti` koja govori o misterijama.Sinoc je bila tema `Krugovi u zitu`.
Toliko.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

33

Petak, 09. Decembar 2005

jos o Atlantidi...

Atlantida, toliko spominjana, naizgled nepoznata, ipak ne ostaje izvan mogucnosti punog naucnog dokazivanja. Istinitost postojanja Atlantide potvrduju jake pretpostavke ali i cinjenice. Ogroman broj naznaka, ovo ostrvo cini realnom prosloscu
Primjera radi ime oceana izmedu euroafrickih i americkih obala (Atlantski); ime visokog planinskog lanca u sjevernom Maroku (Veliki i Mali Atlas); iz mitologije - div - heroj: Atlant, upravo na marokanskom Atlasu drzi na ledima Nebo; Atlant je upleten u Heraklovo vrijeme i njegove radove - podvige. Od pisanih podataka, Herodot biljezi price egipatskih svecenika o drevnim posjetama Atlanticana Egiptu. Herodotu su pokazivali razne predmete, poklone, koje su Atlanticani donosili svetilistima. Herodot takode u svojoj `Istoriji` pIse da je mnogo ranije Heraklo bio jedan od velikih egipatskih bogova, ali dodaje `bilo je to sedamnaest hiljada godina prije kralja Amazisa` (II,43) - (570-526). Dakle, u istom vremenu bili su: Heraklo, Atlant i Atlantida. Platon posebno precizno iznosi da je sa one strane moreuza (Gibraltara) nazvanog Heraklovi stubovi lezalo ostrvo vece od Azije i Libije` (Timaj 24 e: Azije - odnosi se na Malu Aziju, a Libija je podrazumijevala cijelu sjevernu obalu Afrike). Kraj postojanja Atlantide Platon je opisao `kasnije, usljed strahovitih potresa i potopa, u toku jednog jedinog dana i sljedece pogubne noci... Ostrvo Atlandite potonu u more i nestade`(Timaj 25 d). Ove podatke o Atlantidi u Heladu je donio Solon, prenoseci te vijesti Kritiji, koji je bio djed Kritije, atinskog oligarha savremenika i ucenika Platonovog. Solonu, atinskom mudracu, o Atlantidi ispricali su egipatski veliki svecenici iz Saisa. Tako se u vezi ovih informacija - krug zatvara. Katastrofa Atlantide odgovara prema prorocanstvima profesora Libi-a, vremenu 9.050. god. prije Krista. Dok prema biljezenju u kalendaru Maja, datum se vezuje za 8.498. god. prije Krista. (Oto Muk `Tajna Atlantide` Beograd, 1980. str. 315-317). Iz navedenog proizilazi da se datumu Maja dodaje jos 2000 godina naseg vremena, dobija se godina srednje vrijednosti 11.050 odnosno 10.498. god. Skoro se moze govoriti o preciznom danu katastrofe kod koje su naizgled neslaganja posljedice prema razlictim uzetim pocetnim godinama. Prije ovih oko 11.000 godina, Europa je bila pod ledom. Bilo je to zadnje europsko ledeno doba kako to potvrduje: geologija, pri razmatranju planetarnih glacijacija. Crtezi iz spanjolske pecine Altamire prikazuju: ljude koji (tu u spanjolskoj) love severne jelenove (irvase, losove). Starost crteza pecinskih dekoracija arheoloski je odredena na 14.000 godina prije naseg vremena. Dakle, pecinski crtezi potvrduju da su Spanjolska i ostala Europa bile okovane ledom. Ustvari, to je najjaci argument, koji dokumentira postojanje Atlantide. Jer, Platonova Atlantida, bila je duguljasto ostrvo, po oceanskoj vertikali: sjever - jug. To ostvro je preusmjeravalo mocnu golfsku struju. Golfska struja, oceanska rijeka, sirine izmedu 80-120 km, dubine 1500-1800 m, topline oko 20, od Atlantide se odbijala, u pravcu Sjevernog mora, vracajuci se izmedu Grenlanda i Kanade u Karipsko more, vec kao izrazito hladna voda. Od Kariba, I tada je juzni krak ove struje savijao, dodirujuci obale Sjeverne Afrike, te kruzno nazad prema Karipskom moru. Ovim krakom uzvratne struje,
Egipcani su svojim brodovima od papirusove trske, bez pogona, plovili brzinom struje, prema danasnjem americkom kopnu. Takvi hijeroglifski zapisi po grobnicama i spomenicima, dali su mogucnost razjasnjenja, ti brodovi iza sebe nisu vukli dugacke zmije. U pitanju su namjenski kanapi, razlicitih duzina. Jer ako neko ispadne sa broda, plivanjem nije u stanju stici brod (a taj brod, nije bilo moguce zaustaviti). Ako se uhvati za neki kanap, bice spasen. Koristeci ovu struju, brodovi i danas mogu stici u Srednju Ameriku, mnogo sporije od danasnjih pogonskih masina. Poslije nestanka Atlantide, golfska struja nastavlja prema Europi, oplovljavajuci njene zapadne i sjeverne obale. Potom odlazi u Sjeverno ledeno more, sa povratkom izmedu Grenlanda i Kanade. Da nije postojala Atlantida, kopno koje je preusmjeravalo mocnu, toplu golfsku struju, onemogucavajuci da pride europskoj obali, upravo ta toplina struje onemogucila bi bilo kakvo forimiranje leda nad Europom. Ledeno doba potvrduju i brojne morene po zapadnoj Europi, kao i Kosmetu kad su ogromni lednjaci ostavljali tragove svog klizanja. No, postoji jos jedan fenomen koji dokumetira uzajamnu povezanost postojanja Atlantide i prisustvo leda u Evropi: to su - jegulje. Naime, ciklus oplodnje kod jegulja uslovljen je: zenke stasavaju do spolne zrelosti samo u slatkim rijecnim vodama. Prirodno staniste jegulja nalazi se u tzv. Sargaskom moru. To je ogromni prostor izmedu golfskih struja nesto istocnije od Karipskog mora, u Atlantiku. To beskrajno more, relativno mirne vode, to je more trave, otud i naziv: Sargasko more. Posebno je vazno - dok je postojala Atlantida: jegulje iz Sargaskog mora bile su podjednako udaljene od kopna na istoku, Atlantide, kao i kopna na zapadu, obala Amerike. I danas, iz tog mora trave, zapadnog dijela, jegulje plove radi mrijestenja u americke rijeke. Njihov zivotni ciklus dozvoljava im da vise puta, povratnom golfskom stujom uplove u te rijeke. Tako je bilo i sa jeguljama istocnog dijela Sargaskog mora - dok je bilo Atlantide. Potom, uslovnim refleksom jegulje krecu prema istoku. I to na put koji traje nesto duze od pet godina. U oba slucaja, muzjaci cekaju povratak jegulja u priobalju rijecnih tokova, tada dolazi do mrijecsenja. Potom zajedno plivaju stujom do stanista u Sargaskom moru. Istocne jegulje, samo jednom u moru trave, uspijevaju izleci potomstvo. Istovremeno dolazi do uginuca odraslih jegulja i genetskog polaska mladih, vretenastih, sitnih jegulja, u pravcu istoka, do dalekih voda Europe. Prihvacajuci zakonitost da priroda uvijek ide najkracim putem: zasto jegulje plivaju prema Europi, a to je vise nego dvostruko dalji put - umjesto da, toliko krace, plove u americke rijecne vode!? Da su obale Europe, jos dalje od mora trave, tek za jednu polovinu, postojale bi samo americke jegulje. Istocne prema Europi, ne bi se uspjele ni vratiti, te ni mrijestiti. Stoga, Atlantida je kao planetarna nuznost, bila duguljasto kopno, negdje sredinom Atlantika. Smatra se da su ostrva Azora, ustvari, nepotopljeni ostaci planinskih vrhova Atlantide svakako visih od Himalaja. Danas je taj oceanski greben kao ostatak stare Atlantide, na prosjecnoj dubini oko 3 kilometra. Za sada to je prevelika dubina za preuzimanje obimnih arheoloskih podvodnih istrazivanja. Atlantida je tajna, samo u ovom odnosu, sto danas nemamo tehnicke realne mogucnosti da bezbjedno istrazujemo, tu po Platonu `sretnu veliku drzavu` koja je bila savrseno geometrijski sagradena, sferickog oblika.
  • ilustracija_Jovic_1.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

34

Četvrtak, 29. Decembar 2005

KRUG-mocan i mistican

Sve što Indijanac radi je u krugu, a to je zato što snaga svijeta uvijek djeluje u krugovima i sve pokušava biti okruglo...Nebo je okruglo a čula sam da je i Zemlja okrugla poput lopte, :D a takve su i sve zvijezde. Vjetar kada je najmoćniji, vitla. Ptice grade gnijezda u krugovima ...Čak i godišnja doba u svojoj izmjeni čine veliki krug i uvijek se ponovo vraćaju tamo gdije su bila. Čovjekov život je krug od djetinjstva do djetinjstva i tako je u svemu u čemu se snaga kreće.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

35

:D

Galaksijo.... aman... pa klikni ovde...

http://p209.ezboard.com/fcrocafe84301frm…topicID=2.topic

i nemoj opet molim te....
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

36

@ Babhha ...pa negdje postavim link,negdje prepisem...Lijepo je vidjeti sve sakupljeno na jednom mjestu,zar ne?Uglavnom,trudim se,kao sto vidite...(persiram Babbha)

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

37

Petak, 30. Decembar 2005

Citirano

Orginalno od galaksija
Sve što Indijanac radi je u krugu, a to je zato što snaga svijeta uvijek djeluje u krugovima i sve pokušava biti okruglo...Nebo je okruglo a čula sam da je i Zemlja okrugla poput lopte, :D a takve su i sve zvijezde. Vjetar kada je najmoćniji, vitla. Ptice grade gnijezda u krugovima ...Čak i godišnja doba u svojoj izmjeni čine veliki krug i uvijek se ponovo vraćaju tamo gdije su bila. Čovjekov život je krug od djetinjstva do djetinjstva i tako je u svemu u čemu se snaga kreće.

Krug je mnogo mocan.Ako negde imas priliku pogledaj MEVLJANE kakav je njihov ritual,plesanje u krugu ;)
annonimus je dodao/la ovu sliku:
  • pd338162.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

38

Petak, 30. Decembar 2005

Wow annonimus,gdje imaju ti MEVLJANI????Jel` to neka sekta,sta li?Slicno se vrte kao dervisi.
Molila bih te annonimus ako ima neki link ili neka knjiga da mi preporucis,jer bas me zainteresova.
Hvala ti unaprijed.

P.S. Tek kad napisah zagledah se u sliku malo bolje....pa to izgleda i jesu dervisi,zar ne???

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

39

Subota, 31. Decembar 2005

Ovo sam nasao na brzinu

Fatih Baran za Southeast European Times iz Istanbula - 19/01/04

Usred nasilja militanata i ekstremista, pjesnik mistik koji je preminuo prije vise od 700 godina jos uvijek predstavlja podsjetnik na plemenitu stranu Islama. Mevlana Celaleddin Rumi, kojega u zemljama u kojima se govori engleski jezik jednostavno zovu Rumi, poznat je po svojoj filozofiji mira, tolerancije i bratstva medzu ljudima svih vjera i obicaja. Njegove rijeci i danas odzvanjaju.

Pjesnik mistik, Rumi je utemeljio sektu Mevlevi (takodzer poznatu pod nazivom Rasplesani dervisi ili Sufizam), a njegova poezija pomogla je preoblikovanju islamske misli. Imao je snazan utjecaj u Turskoj, koja se smatra modelom umjerenog muslimanskog drustva i mostom izmedzu islamskog Bliskog istoka i krscanskog Zapada. Svake godine u prosincu, sljedbenici i turisti okupe se u Konyu kako bi odali pocast Mevlani na godisnjicu njegove smrti.

Filozofija sufia temeljena je na ljubavi, privlacnosti, plesu i miru. Covjek je sagledan kao mikrosvemir i potrebno je poznavati sebe kako bi se razumio mikrosvemir. Sufizam nastavlja stjecati ugled i naklonost zahvaljujuci ustrajavanju na izravnoj duhovnoj vezi izmedzu Boga i ljudskog bica, prelazeci ogranicenja tradicionalnih vjera.

Prema Mevlani, ljudsko bice je trokut, koji se sastoji od Duha, Razuma i Ljubavi. Sustina Sufi filozofije iskazana je u jednoj od pjesnikovih izreka: "Nikada ne razmisljaj o losim idejama. Ako to cinis, one ce se okrenuti protiv tebe" . Sufi zivi siromasno, u samoodricanju i apstinenciji. "Siromastvo je moj ponos" , cesta je uzrecica Sufia. Ritualni ples njegovih sljedbenika simbolizira raskid sa zemaljskim vezama, oslobadzanje duse i pripremu za sjedinjenje s bozanskim.

Ples se sastoji iz tri dijela koji predstavljaju faze poznavanja Boga, susret i ujedinjenje s Bogom: U prvoj fazi plesaci idu u krug tri puta u pratnji zalosnog zvuka koji proizvodi instrument nej . Tijekom drugog dijela oni kidaju svoje kapute, simbolizirajuci time oslobacanje duse od zemaljskih stvari . Potom se polako pocinju okretati s podignutim dlanom desne ruke i spustenim dlanom lijeve. Ova gesta govori: "Ono sto dobivamo od Boga dajemo ljudima, iako nemamo nista" .

Posljednjih godina Mevlanina filozofija -- sa svojim misticizmom, humanizmom, univerzalizmom i etickim pravilima -- privlacila je sve veci broj ljudi. U posljednja tri ili cetiri desetljeca doslo je do ekspanzije Rumia diljem zapadne Europe, Velike Britanije i Sjedinjenih Drzava. Sufizam otvara prozor ka islamu koji je suprotan nasilnim porukama koje upucuju ekstremisti. Preko blagog filozofa-pjesnika, mnogi su spoznali kako Islam takodzer moze biti vjera tolerancije i ljubavi.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

40

Subota, 31. Decembar 2005

Kapitalno djelo Hazreti Melvane k.s. je poznata "Mesnevija". Preporucujem svakom da tu knjigu procita, ako se zeli upoznati sa mislju Hazreti Mevlane. Knjiga je sastavljena iz 6 dijelova. Na bosanski jezik je prevedeno 4 od 6 dijelova.
Nadam se da cemo ubrzo dobiti i prijevod ostala dva dijela, insallah.

Hazreti Melvana k.s. je inace poznat jos i kao Sultan Ashika, tj. Sultan Zaljubljenika, onih koji vole. A cilj njihove ljubavi je Allah dz.s.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

Social bookmarks