Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Abdul_Samad« je autor ove teme

Datum registracije: 02.06.2004

• Poruku poslati

1

Petak, 18. Juni 2004

Mjesec i Zvijezda

Esselamu alejkum we rahmetulahi we berekatuhu

Postovana braco i cijenjene sestre. Dali neko zna kako je nastao nas Islamski znak polumjesec i zvijezda. Imamo ga na turskoj i na Pakistanskoj zastavi i na munarama ali neznam tko i zasto ga je izmislio. Sumnjam da je taj znak postojao u vrijeme Poslanika SAW ali opet nisam siguran pa ako neko zna molim nek mi objasni u detalje i navede dokaz.

Selam
Ne budi pohlepan, neces biti ponizen.
Ne moli od ljudi, nece ti se umanjiti, a ostaces covjek.
Ako nisi blag, pokazuj se blagim.
Ako nisi ucen, nastoj da naucis.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 21. Juni 2004

selam,

i mene je ranije bila zainteresovala ova tematika. Jedino sto sam mogao da pronadjem je ovaj tekst:

http://www.cyberistan.org/islamic/crescent1.htm

U njemu se, izmedju ostalog, kaze:

Citirano

Grad Byzantium (Konstantinopolj, današnji Istanbul) bio je posvijećen Diani, božanstvu lova, a polumjesec je bio njegov simbol. Konstantin je grad 330. g.n.e posvetio Djevici Mariji, čiji je simbol zvijezde dodat na već postojeći polumjesec. Kada su Turci preuzeli Konstantinopolj, našli su puno zastava sa zvijezdom i polumjesecom koje su prihvatili kao simbol dobrog predskazanja. Filip Makedonski (otac Aleksandra Velikog) je 339. g.p.n.e bio spriječen u zauzimanju grada Byzantiuma jer je njegova vojska bila otkrivena svjetlošću sjajnog polumjeseca.

"Zvijezda i polumjesec" su prvi put podignuti ispred muslimana od strane Mehmeda II nakon osvajanja Konstantinopolja 1453. g.n.e. Prije toga ovaj simbol se obično nalazio na oružju vitezova i pripadnika nižeg plemstva. Zvijezda unutar polumjeseca je bila značka Richarda I, 250 godina prije nego će Konstantinopolj pasti. Oni su prestali da upotrebljavaju ovaj simbol kada se našao na bajraku muslimana. On je bio upotrebljavan sve više i više dok nije postao oznaka muslimanskog identiteta. Sultan Osman, osnivač Osmanske imperije, je sanjao polumjesec koji je postajao sve veći i veći dok nije dostigao i istok i zapad.

Poslanikova zastava

Ako se zapitamo šta je naš Poslanik koristio kao zastavu, pronaći ćemo interesantnu informaciju. Prenosi se da je prvi Poslanikov (a.s.) bajrak bila crna zastava da bi se razlikovala od bijele zastave Kurejšija, na kojoj je takođe bio i crni orao. Najranija takva oznaka koju je koristio Poslanik (a.s.) je bila crna zavesa iz sobe njegove žene Ajše (r.a.). U sredini je Poslanik okačio bijelo sukno od turbana (that he captured from the city of Boreide). Na njemu je bilo ispisano Nasrun min Allah, što znači "Pomoć je od Allaha." Najzgodnije! Može se vidjeti kako je moćan simbol to bio da se može koristiti kao bajrak ili zastava.

Autor donosi i neke ostre zakljucke na osnovu ovih naizgled skakljivih podataka, no ja se, licno, ne bih upustao u to.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

• »Abdul_Samad« je autor ove teme

Datum registracije: 02.06.2004

• Poruku poslati

3

Utorak, 06. Juli 2004

evo ja sam kontaktirao jednoh daiju pa evo odgovora:

Assalaamu alaykum wa rahmatullaahi wa barakatuh

The moon and star representing Islam have no official basis in Shari'ah.

However, many aspects of Islam, the commencing of the Islamic year and
the commencing of every month, is dependant on the sighting and setting
of the moon. There are also some Islamic occasions that have taken place
during specific days of the lunar month, for example, 10 of Muharram, 15
Sha'baan, 27 Rajab, etc. These incidents have many Islamic connotations
and are calculated according to the lunar calendar. The Qur'aan also
refer to the Crescent as a means of calculating time for people and for
Hajj.

and Allah Ta'ala Knows Best

Mufti Ebrahim Desai
FATWA DEPT.
Ne budi pohlepan, neces biti ponizen.
Ne moli od ljudi, nece ti se umanjiti, a ostaces covjek.
Ako nisi blag, pokazuj se blagim.
Ako nisi ucen, nastoj da naucis.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

4

Subota, 29. Oktobar 2005

Mladi mjesec:
Simbol Islama je mladi mjesec i simbolizira promjenu.
Mladi mjesec se pretapa u puni, ponovo smanjuje i ponovo raste. Ova vjecita forma promjene simbolizira rast i obnovu. Zajedno sa zvijezdom simbolizira mladi mjesec suverenitet, vladavinu i moc Allaha. Krakovi na zvijezdi trabali bi simbolizirati 5 stubova koji predstavljaju islam.
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

• »DzunejdBelgradi« je muško

Datum registracije: 26.12.2005

• Poruku poslati

5

Utorak, 27. Decembar 2005

Selamu alejkum
I mene je takodje zanimalo ovo pitanje, pa sam se raspitivao kod nekih alima, na sto sam dobio zanimljiv odgovor. Zasto polumesec? Naime, polumesec se na arapskom kaze Hilal, posto slova arapskog alfabeta imaju brojcanu vrednost, muslimani su izbegavali da na zastavi pisu Allahovo ime ili sehadet, posto se desavalo da kafiri zarobe muslimansku zastavu u borbi, da se nebi desavalo skrnavljenje zastave, odnosno Allahovog imena.
E sad, Allah i hilal imaju istu brojcanu vrednost, pa su se dogovorili da umesto Allahovog imena bude Hilal, odnosno polumesec.
Ovo je po meni prihvatljivo misljenje, a Allah, dz.s., najbolje zna.
Selam
"Ako budem živ, necu biti bez nafake
A ako umrem, necu van kabura biti.
Moja snaga je snaga kraljeva,
a moja duša, duša slobodnoga
koja ponizenje kufrom smatra."

Social bookmarks