Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško
  • »björn« je autor ove teme

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 10. Januar 2005

Mladi a u srednjem dobu

Izgubljeni u tranziciji
Zbog raznih oskudica, nasi omladinci se odvajaju od roditelja nekoliko godina kasnije nego njihovi vrsnjaci u razvijenim zemljama

Prelazak u odraslost mladjih generacija moguce je izmeriti uz pomoc cetiri vazna zivotna dogadjaja: odlazak od roditelja, pocetak zivota u braku, finansijska samostalnost i zaposlenost (duze od godinu dana).
http://www.politika.co.yu/cyr/tekst.asp-t=14829&r=40.htm
------
Sta mislite moze li se ovo iz ovog clanka primeniti i na Sandzak i jeli se stanje popravilo ili smo jos vise zavisni od roditelja nego prije:)

14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

2

Uz duzno poshtovanje, ali ova chetiri mjerila odraslosti su jedna od vechih gluposti koje sam chula od jutros.

Moze li se nazvati odraslom osobom dijete od 16 godina koje se odseli od roditelja jer zeli biti cool?

Ili balavche koje se zaljubi sa 17 i uda se, radjalo bi djecu, a i samo djete?

Financijska samostalnost i posao duzi od godine dana takodjer nisu mjerilo, znam X osoba koje dijele novine, pakuju kuchi koverte i sl., zaradjuju sasvim pristojan novac i opet su zeleni ispod nosa.

Odraslost je neshto shto se deshava u glavi, nevezano za chetiri gore pobrojane stvari.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško
  • »björn« je autor ove teme

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

3

Ima istine u tome sto kazes.Samo ima istine i u ovome gore.Sto je covek zreliji to vise zeli imati svoj dom i porodicu.Ili je za tebe vrhunac zrelosti ziveti u 2 sobe sa komplet familijom(sin,cerka,babo itd)?
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

4

Mislim da je nemoguće kod nas da se dijete od 16-17 god. odvoji od roditelja i da živi samostalno. Prvo: zato što tad nije dovoljno zrelo da samo brine o sebi, drugo: što ga tad vode osjećanja, i može pasti u različita iskušenja. Kod nas čak ni stariji ( preko 20god.) vrlo često ne razmišljaju zrelo, a kamoli dijete.
Roditelji vrlo često i ožene sina da bi ga "skolili" al u nekim slučajevima ni to ne uspijeva.

Al' ne treba da brinemo jer kako iz Evrope i sa Zapada kupimo sve što ne valja, ni sa ovim nećemo puno kasniti.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 13. Januar 2005

Pa kod nas se i mladici od 20 i vishe god.ponashaju kao da su tek u pubertetu iako imaju sve preduslove za samostalan zivot.nekima josh uvek majka pertla cipele...gore navedeni(uglavnom finansijski)razlozi apsolutno nisu odgovarajuca merila.sve je u vaspitanju,narochito u prvih 10 godina odrastanja deteta,kade mu treba usaditi prave ne materijalne vrednosti(veru,kulturu,nauku,porodicu...) i kad se to uspeshno sprovede onda je to dete uz Allahovu pomoc na dobrom putu da postane i poshten,odgovoran,sposoban chovek za sva iskushenja koja ce mu se naci na putu.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

jenix

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.09.2002

• Poruku poslati

6

Utorak, 25. Januar 2005

a sta je sa onima..

koji i kad se osamostale..imaju mamice za ledjima???

:rolleyes:
What doesn't kill you, it makes you stronger!!!
;)

Social bookmarks