Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

1

Subota, 12. August 2006

Mobing - zlostavljanje na radnom mjestu

Nedavno sam citajuci jedan zenski magazin naisla na tekst koji govori o mobingu kao psiholoskoj pojavi koja se sastoji u tome da vas neko zlostavlja na radnom mjestu: sef radnike,radnici medjusobno ili radnici sefa.

Zlostavljanje ovog tipa ne mora biti fizicki demonstrirano vec time sto ce vam vas predpostavljeni na primjer zabraniti da nesto radite, ne dozvoliti vam nesto sto ste mu predlozili, nastojeci da vas onemoguci i natjera da napustite radno mjesto iz njemu poznatih motiva, a sasvim neopravdano.

Da li ste imali slicnih iskustava i kako ste postupili?
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

2

Srijeda, 21. Februar 2007

Iskreno,nisam imala ovakvih problema i iskustava,i smatram da postoji "mobing" u razlicitim oblastima zivota(skola,drustvo,porodica!,itd.).Medjutim,vec imam neko resenjce za "ne daj Boze" slucaj :)Znam da sve u stvarnosti izgleda drugacije,nego sto zamisljamo,ali...
Covek najpre treba da izgradi jak karakter kod sebe,kako bi izgradio stav prema svemu u zivotu,pa i prema kolegama(ako se radi o poslu),a onda da bude dosledan svojim principima(naravno,principi treba da budu izgradjeni na pravoj osnovi).U krajnjem slucaju,promeniti radno mesto,sto da ne... ;)
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

3

Srijeda, 21. Februar 2007

Ono sto prije svega covek treba da izgradi kod sebe je samopostovanje, jer samo ako bude drzao do sebe, cenio sebe, cenice ga drugi.

Ovo sam stalno slusao od starijih kad sam bio mladji ali nisam razumeo, ali sad itekako razumem.

Uostalom na tanko se kida. Kad potencijalni zlostavljac naidje na nekoga ko nije siguran u sebe i sebe gleda kao na nesto manje vrijedno nego sto jeste, onda je to za zlostavljaca savrsena prilika.

• »fahrudin« je muško

Datum registracije: 07.08.2003

• Poruku poslati

4

Srijeda, 14. Mart 2007

sta znaci ta rijec "mobing" u prijevodu?

nerazumijem poentu angloizacije naseg jezika :rolleyes:
[SIZE=1]
Gospodaru moj,
Ne dopusti da me zavara uspjeh
Niti poraz baci u ocaj .
Podsjecaj me stalno
Da je neuspjeh iskusenje
Koje predhodi uspjehu.[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 15. Mart 2007

http://en.wikipedia.org/wiki/Mobbing

Though the English word mob* denotes a group, mobbing has been adopted as a generic term for all forms of bullying in Scandinavia and German speaking parts of Europe and can be used interchangeably. However, in the English speaking world, mobbing denotes, more specifically a "ganging up" by others to harass and intimidate.

mob - zlostavljati
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

6

Nedjelja, 15. April 2007

Neprijateljsko ponašanje na radnom mjestu može se svrstati u nekoliko oblika:

1. svjesno ponižavanje: provociranje tokom komunikacije, onemogućavanje kontakta, prekidanje ili nedozvoljavanje osobi da govori...
2. izoliranje sa zajedničkih druženja – namjerno nepozivanje na rođendane, godišnjice, zabave...
3. promjena zaduženja na poslu, premještanje radnika sa mjesta na ona mjesta koja nisu na nivou njegove stručne spreme...
4. sistematsko uništavanje poslovne i privatne reputacije radnika . osobi se neopravdano pripisuju zamjerke i greške pod optužbom da ne radi dobro svoj posao.
5. nasilje (verbalno i fizičko), provociranje putem telefona, nanošenje materijalne štete i td.

Ko su moberi – zlostavljači?

Moberi su osobe s poremećajem ličnosti, emocionalno nezrele, željne moći, koje svoje nesposobnosti skrivaju kroz projekcije u druge osobe. Ovakvo ponašanje mobera je jedna vrsta ventila iza kog on krije svoje komplekse, slabosti i nemoći.

Uzrok njihovom ponašanju često se krije u odbačenosti od najbližih, nedostatku roditeljske ljubavi isl. Strah da neće biti dovoljno cijenjeni u svojoj sredini, bojazan da sami ne zakažu usljed lične nesposobnosti, kao i strah da i sami ne postanu žrtve nečijeg mobinga spada u neke od motiva koji pokreću njihovo ponašanje.

U kontaktu sa žrtvom su bezobzirni i okrutni, dok su sa ostalim saradnicima topli i srdačni. Imaju podršku gomile koja želi da dokaže svoju dominaciju i moć. S druge strane, postoji i poslovna konkurencija i želja da se sačuva radno mjesto i pozicija.

Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

7

Srijeda, 18. April 2007

Citirano

Orginalno od interesantno
...).U krajnjem slucaju,promeniti radno mesto,sto da ne... ;)

Ono sto je porazavajuce je da je da je nase drustvo puno "mobera" koji ne samo da mobuju na poslu nego mobuju i kod kuce.....i zrtve dosta cesto nisu u stanju da odreaguju na adekvatan nacin (promenom radnog mesta)! Mislim da dosta cesto "kriza, nemastina, besparica" nateraju coveka/zenu da istrpi ponizenje i da nastavi "kao da nicega nije bilo".

Mislim da je u slucaju "mobinga" podrska kolega/drustva od velike pomoci, zato sto se zrtve veoma retko samostalno odlucuju na borbu protiv zlostavljanja.
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

• »linalena« je žensko

Datum registracije: 21.05.2007

• Poruku poslati

8

Petak, 25. Maj 2007

citala sam i ja skoro taj clanak, prvi put sam srela taj termin ali sam ga prvi put i osetila na svojoj kozi. iako sam dosla iz veceg grada gde mi se nikada takvo nesto nije desilo, desilo mi se ovde i desava se jos uvek, celi kolegijum to zna ali niko nista ne preduzima iz prostog razloga da ne bi bili dovedeni u nekakvu ,,aferu,, samnom,, a i zasto bi, ovako im je interesantno da imaju materijal za rekla-kazala, hrana za sitne dushe.
iako sam mu skrenula paznju na nedolicno i prostacko ponasanje, on i dalje ne popusta, nista ga ne dodiruje, i tera vodu na svoju vodenicu. sto je najstrasnije, nisam jedina, ali niko mu nista ne moze...na poziciji je da je njegova rec glasnija nego moja, a imam dobar posao koji ne bi htela da izgubim, posebno ne zbog manijaka koji nece prestati da manijaci sve sto nosi suknju oko njega. uh.besnim...
Ako vam deluje da je sve u redu....NESTO vam je promaklo....

• »karatista« je muško

Datum registracije: 21.05.2007

• Poruku poslati

9

Petak, 25. Maj 2007

ne mozes dopustiti da te neko maltretira,pa ni po cenu toga da izgubis posao...ili pokusaj da ga raskrinkas na neki nacin..
ic ni san dzi,joko geri keage joko geri kekomi

10

Petak, 25. Maj 2007

Niko od meraka ne trpi zlo.
Naravno da se treba suprotstaviti svakom vidu zlostavljanja, ali se to ne moze uvek i odmah!
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 27. Maj 2007

Mobing se odvija kroz određene faze koje i razlikuju mobing od svakodnevnih sukoba na radnom mjestu su sljedeći:

- faza konflikta: u ovoj fazi sukob se odvija u okvirima koji se smatraju normalnim
- usmjereni konflikt: agresija, provociranje, maltretiranje usmjereni prema jednoj osobi
- početak mobinga: ovo je faza kada osoba postaje dežurni krivac za sve i nju prate prvi psihosomatski problemi
- faza borbe za opstanak: osoba je u ovoj fazi več nesigurna, gubi kontorlu, sve češće izostaje s posla...
- faza sloma žrtve: to je posljednja faza u kojoj žrtva napušta radno mjesto bilo da daje otkaz ili je otkaz dobila.

Postavlja se pitanje zašto neke osobe postaju žrtve mobinga i zašto pristaju na teror? Jedan od odgovora je strah. Strah da se ne izgubi zaposlenje, ako je osoba tek zaposlena, mlada, u usponu karijere, često parališe osobu i čini je bespomoćnom. Isto tako danas teško doći do posla, do radnog angažmana i ljudi su u stanju svašta progutati da bi zadržali svoje tadno mjesto.

Osobe koje su izložene mobingu često su osobe kojima se može manipulirati ili su to osobe koje se ne znaju obratiti za pomoć. Isto tako, lakše je postati žrtva mobinga ako osobe ignorišu mobing. Kada žrtva shvati šta se dešava i kako se cjelokupna situacija odražava na njeno zdravlje obično bude kasno. Žrtva je već prisiljena da sama napusti radno mjesto.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

12

Petak, 15. Februar 2008

Citirano

Orginalno od Optimus
[Mislim da je u slucaju "mobinga" podrska kolega/drustva od velike pomoci, zato sto se zrtve veoma retko samostalno odlucuju na borbu protiv zlostavljanja.

Bilo bi veoma lijepo i dobro kada bi kolege koji s tobom rade a koji su svjedoci toga da te neko izlaze mobingu, podrze, odu s tobom, recimo, kod sefa i budu ti svjedoci za taj problem.

Medjutim, narod je u sustini ljigav. Maher je da ti prenese sta je doticna rekla za tebe i tako ti jos vise podigne pritisak, ali: "Bogati, nemoj me uzimat u usta...da ne cuje da sam ti ja to rekao..."

U sutini, od kolega se nemas mnogo cemu nadati, zato stvar u svoje ruke i tjeraj na cistac pa kom opanci kom obojci! :O

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

13

Subota, 22. Mart 2008

Epidemija zlostavljanja na poslu širi se Srbijom

Mobing, odnosno psihičko zlostavljanje na poslu, čiji je cilj da se zaposleni navede da sam napusti radno mesto, kao epidemija se širi Srbijom, zaključeno je na jučerašnjem skupu posvećenom ovom problemu, koji je organizovao Savez samostalnih sindikata Beograda.

Da ova pojava uzima sve više maha svedoči podatak da se više od pola poziva, koje je lane dobila služba za žrtve Viktimološkog društva Srbije, odnosilo na pozive u vezi sa zlostavljanjem na poslu.
Mobinga, naravno, ima i u razvijenom svetu. Međutim, za razliku od situacije u našoj zemlji, radnici su tamo zaštićeni zakonom koji reguliše ovu oblast, pa je nedavno zabeležen i slučaj žene koja je zbog zlostavljanja na poslu dobila 15 miliona evra materijalne nadoknade.
Kod nas se u zakonima ova pojava i ne pominje. Naš zakon o radu uopšteno zabranjuje uznemiravanje i diskriminaciju na poslu, ali zakon o mobingu, kao specifičnoj pojavi koja se teško dokazuje, Srbija još nema. Zato je i inspekcija rada nemoćna da deluje u ovakvim slučajevima.
Ova pojava, prema rečima Senada Jašarevića, profesora na Pravnom fakultetu u Novom Sadu, rezultat je savremenih kretanja koja su dovela do velike konkurencije među zaposlenima, koji „rade jedni drugima o glavi“ kako bi zadržali svoje radno mesto.
- Sve manje mislimo jedni na druge i sve je manje solidarnosti među ljudima. Došlo se dotle da se uspešnost menadžera meri time koliko je radnika otpustio - ukazao je Jašarević.
Najčešće žrtve mobinga jesu tek zaposleni i radnici pred penzijom, zatim mirni i povučeni radnici niže stručne spreme, kreativne osobe, te oni koje obično zovemo poštenjacima. Zlostavljanje može biti od kolega istog ranga ili od nadređenih. Šefovi moberi deluju tako što namerno potcenjuju radni doprinos žrtve, daju joj ili premalo ili previše posla.
Mobing na radnom mestu, ukazala je Mirjana Vuksanović, klinički psiholog Doma zdravlja „Dr Milutin Ivković“ na Paliluli, ostavlja ozbiljne posledice na zdravlje žrtve. Osim što padaju u depresiju i osećaju se socijalno izolovano, pate od glavobolje, poremećaja sna, srčanih tegoba, promena na koži, a neretko se odlučuju i na samoubistvo.

blic

ja sam

Početnik

(10)

Datum registracije: 21.01.2008

• Poruku poslati

14

Četvrtak, 27. Mart 2008

Ja sam za promenu posla.Mada vecina rade kod privatnika,nezasticeni radnici bivaju zlostavljani na razne nacine.Tako skoro cujem razgovor dve mlade devojke,i jedna kaze kako menja firmu,dok je koleginica ubedjuje da je svaki privatnik isti.Da li je to sto smo mi tako dozvolili ili je tako svugde u svetu.Ali jedno znam,bio gazda ili najveci siromah svi imamo isti kraj!Para zaslepi!
Ovako se mjesaju utvare i zivot,pa nema ni cistog zivota ni cistog sjecanja.
Mesa Selimovic

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

15

Četvrtak, 27. Mart 2008

Demotivovani i zlostavljeni radnici na poslu su najveca propast firme.
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

• »SeljakIzCarsije« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 22. Maj 2008

Baš sam ovih dana radio na jednom projektu kod naših poslodavaca... sreća da nisam kod njih zaposlen, ali eto, divim se ovima koji trpe tu torturu... pitam se samo, šta su bogu skrivili pa da rade kod njega... hajd' nek ostane anoniman, kao i ja
nepotreban komentar je uvijek neophodan!

kralj sevdaha

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 23.05.2007

• Poruku poslati

17

Utorak, 27. Maj 2008

ma nema toga kod nas u pazaru.to sve lazu.... ;) (o) ;)
NA VRHU UVIJEK IMA MJESTA,AKO SE KRENE SA DNA...

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks