Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

1

Utorak, 13. Mart 2007

Model idealnog nastavnika

Prosle sedmice sam provela tri casa u jednoj nasoj osnovnoj skoli u sklopu prakse iz predmeta metodika nastave. Mogu reci da sam bila vise nego sokirana ponasanjem nastavnika a i samom skolom.

S ulaza nas je zapahnuo smrad WC-ea jer su vrata polomljena i otvorena a higijena... :rolleyes:

A sto se samih nastavnika tice, jednom kolegi svaka cast, a druge dvije koleginice su pokazale veliku drskost, hladnocu, distancu, nervozu i aroganciju spram ucenika u toku casa. Ne mogu da vjerujem da se i dalje disciplina uspostavlja tradicionalnom metodom lupanja o sto, vikanjem, omalovazavanjem ucenika... :rolleyes:

Kakav bi nastavnik ustvari trebao da bude a kakav jeste?
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

• »AlenTheBoss« je muško

Datum registracije: 22.02.2007

• Poruku poslati

2

Utorak, 13. Mart 2007

Joj sto mozes ti postavljat' neke teme...
Nastavnik nikad ne moze da bude savrsen i da ga svi ucenici hvale dok im jos predaje.Racunam da je uspesan nastavnik onaj koji ostane upamcen od svih ucenika kojima je predavao samo po dobru..Probaj to da postignes Altuna,posto vidim da studiras..:))

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

3

Utorak, 13. Mart 2007

Alene, mislis da postoji bilo koja osoba koju svi pamte samo po dobru? Ako poznajes jednu takvu, svaka ti cast. Kako si ti fin decko, pomazes Altuni da bude dobra nastavnica. :]

Pre svega, ako je nastavnik koji predaje u vise odeljenja, bitno je da ostavi sve nevolje koje su ga zadesile u nekom od odeljenja iza vrati toga odeljenja. Pa kada udje u drugo odeljenje da se ne iskali na nevinim ucenicima.

Iako je to bilo vec u srednjoj sa profesoricom, imali smo profesoricu koja bi kad je pocela galama, pocela govoriti mnogo tise. Da, moglo je doci do toga da to nikoga ne bi zanimalo i niko ne bi slusao, ali sledila su usmena ispitivanja, a naravno nikome nije bio cilj da ne polozi godinu.

Isto tako potrebno je biti neutralan i objektivan. Ako je neko "faca" u razredu, ne znaci da mora biti omiljen i kod nastavnice. Ako neko ima iz vecine predmeta istu ocenu, to ne znaci da kod tog jednog ne moze dobiti visu ili nizu ocenu.
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

• »AlenTheBoss« je muško

• Poruku poslati

4

Utorak, 13. Mart 2007

Postoji jedna osoba koju svi pamte samo po dobru.Ne znam jesi li je ti upoznala Karakterna,ali ako hoces evo ja se nudim da se upoznamo.:)
Naravno da postoje profesori koji se pamte uglavom po dobru.Eto,suvisno je reci SAMO po dobru,jer je to gotovo nemoguve..
To sto si ti rekla je apsolutno netacno ,jer sta ako problem nastavnika lezi u njegovoj odeci i on je ostavi iza vrati odeljenja i udje go da predaje? :D

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

• Poruku poslati

5

Utorak, 13. Mart 2007

Citirano

Orginalno od AlenTheBoss
Postoji jedna osoba koju svi pamte samo po dobru.Ne znam jesi li je ti upoznala Karakterna,ali ako hoces evo ja se nudim da se upoznamo.:)

Ako si to ti, onda bi trebao znati dal se znamo ili ne. Ili ne pamtis osobe koje upoznajes? :rolleyes: :))
Preporucujem ti da se pozanimas o studijama kod Altune, jer kako te svi pamte po dobru, nece ti bit tesko biti idealan nastavnik. Ili mi se samo cini? :))

I cini mi se da nisi procitao tacno sta sam napisala. Nastavnik NEKA OSTAVI NEVOLJE KOJE SU GA ZADESILE U ODELJENJU U TOM ODELJENJU, neka ne prenosi svoju ljutnju posle toga na ostale.

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

6

Utorak, 13. Mart 2007

Hmh....postoji jedna nastavnica za koju mogu reci da je (skoro) savrshena. I kao pedagog, i kao profesor. Ume xtra da objasni, a i kad se zagalamimo, samo malko snizi ton ili saceka (ponekad se i razdere, kad bash preteramo) da se utishamo.....

Po meni je ona stvarno idealan nastavnik. Mnogi je ne podnose (oni koji imaju loshe ocene, naravno), ali svi oni koji su voleli matematku je smatraju izuzetnim nastavnikom.

U pitanju je Suada Shacirovic iz OS "Stefan Nemanja". Pozz za vas, a i za nju. Altuna, smem li da znam u kojoj ste shkoli imali praxu?
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

• »AlenTheBoss« je muško

• Poruku poslati

7

Srijeda, 14. Mart 2007

Haha..procitao sam ja sve dobro Karakterna..A ne secam se da se ja i ti poznajemo..?? :rolleyes:
Necu da studiram za nastavnika...Nema veze,sta god zavrsio pamtice me po dobru ;)

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

• Poruku poslati

8

Srijeda, 14. Mart 2007

Hmmm, ne znas me direktno, ali tvoji roditelji su nekad davno bili odusevljeni jednim detetom. :))
Salu na stranu.

Nastavniku nije posao biti omiljen, to mu je samo prednost. Mi smo u srednjoj (da, opet ja o profesorima umesto o nastavnicima) imali profesora matematike koji se mnogo zezao i bio drag skoro svima. No, eto priznao je i jedan od mojih skolskih drugova koji ga je stvarno voleo, da je bio car, ali da nas i nije naucio bas mnogo matematike, posebno ne one koji su krenuli dalje na ekonomiju (kao sto je on krenuo).

• »AlenTheBoss« je muško

• Poruku poslati

9

Srijeda, 14. Mart 2007

Jooooj pricali su mi za to dete ..Da nije ono sa njihovog puta u Sloveniju ? :))

U pravu si ..profesoru nije posao da bude omiljen,a i tesko je spojiti ove dve stvari : da te vole i da ih ucis.Onaj koji ovo uspe je idealan profesor!!Kratko i jasno!

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

10

Srijeda, 14. Mart 2007

Nadji mi nekog da zna matematiku bolje od nas kojima ova nastavnica predaje, dajem ti shaku, ruku, obadwije trepawitze i onu moju kilavu loptu.. :D

Dana Nedeljkovic je isto jedna od, po meni, mnogo dobrih nastavnika. Jes da je stroga i sve to (i zna da spusti VRRRRRLLOOOO Profesionalno), ali je mnogo dobra ko nastavnik.

Mihrija Novalic tkdj...e ona je dama prava :)
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

11

Srijeda, 14. Mart 2007

Po meni, nije idealan nastavnik onaj koji ne umije drugacije da uspostavi disciplinu u razredu osim galamom, udaranjem rukom o sto ili o ucenika :rolleyes: To je po meni nesposobnost i nestrucnost.

Mislim da niko ne moze da voli, a ponajmanje djeca, onoga ko ih omalovazava, vice na njih, povrsno zorom drzi cas kolko eto da ga odrzi a nije ga briga da li ce necemu nauciti tu djecu.

Takodjer, u skoli sam osim katastrofa starog inventara pocev od klupa, zavjesa, tabli, radijatora a da ne govorim o panoima i podovima, u zbornici vidjela i dvije slike nekih crkava i jednu sv. Save a u skoli je 98% bosnjacke djece. Da li nastavnici to primjecuju ili ne, ne znam, ali sam sigurna da bi makar i jedan primjetio kada bih pored one crkve parkirala i jednu sliku "Altun alem" dzamije. Voljela bih vidjet kako bi reagovali... :rolleyes:
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

• Poruku poslati

12

Srijeda, 14. Mart 2007

Citirano

Orginalno od AlenTheBoss
Jooooj pricali su mi za to dete ..Da nije ono sa njihovog puta u Sloveniju ? :))

Vidis, kako znas. Samo ne znam dal su ti rekli da si indirektno i ime dobio po meni. Nemam sad vremena da ti objasnjavam, ali mislim da ce ti oni rado objasniti samo ako ih pitas. :))

SuddenDeath, imala sam i ja u osnovnoj odlicnu nastavnicu matematike, zato mi je i u srednjoj bila mnogo jasnija matematika. :)

Te slike...nesto mi mnogo lici na pazarski narod. Zasto? Mislim da znate i sami.

Nemam nista protiv toga da nastavnici nagradjuju za trud ili za uspesno odrzann sat. Znam da su nama bezbroj puta obecali da cemo izaci prije ako zavrsimo sa onim sto je za taj dan zadato. I naravno, u takvim trenucima je uvek bio red i mir.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

13

Srijeda, 14. Mart 2007

Danas nastavnici uopste nisu dobar primjer djacima. Da bi neko primio tvoj savjet nije potrebno samo pricati mu o tome, vec trebamo svojim primjerom pokazati kako i sta da radi. Osim toga, skole su vaspitno – obrazovne ustanove ( ili se to samo tako kaze) a ustvari, danas imamo sve manje obrazovanja, a o vaspitanju je vec davno prestalo da se govori.

Da bi nastavnik bio dobar u svom poslu mora da se prilagodjava uzrastu djece koju poducava i vremenu, naravno. Najgori su oni nastavnici koji danas drze nastavu onako kako su to nekada njima njihovi nastavnici drzali. Ako je na casu galama i nedisciplina nastavnik mora da se zapita zasto je to tako, mora da nadje nacin kako da zainteresira djecu. Nikako na galamu ne treba uzvratiti galamom i vikom, niti, sto je jos i gore, smirivati djecu sa : Dosta, prekini, umukni… A toga, na zalost, i danas ima.

Da bi jedan nastavnik bio uspjesan u svom poslu nije dovoljno samo da je strucan, odnosno da zna svoj predmet dobro. Nastavnik pored svog predmeta mora dobro poznavati i pedagogiju, didaktiku i psihologiju. Bez toga nema rada s djecom a kamo li uspjesnog rada.

Po meni, dobar je onaj nastavnik koji umije da odrzi svoj cas tako da kad zazvoni zvono za kraj, ucenici kazu: “ Kako je brzo proslo!” ( taj cas ), a los je, ili bolje reci NEUSPJELI nastavnik je onaj kod koga djeca non-stop gledaju u sahat, i jedva cekaju kraj.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

14

Srijeda, 14. Mart 2007

Takodje smatram da biti idealan nastavnik ne znaci biti samo uspesan u oblasti koju predaje vec je bitno uspostaviti odredjenu komunikaciju sa ucenicima.

U nasem kraju postoji velika DISTANCA izmedju prosvetnih radnika i ucenika.
Na primer dole kada profesor ulazi u ucionicu svi djaci MORAJU ustati, zatim ih MORAJU oslovljavati sa VI, da bi izasli u toalet ucenici moraju dobiti odobrenje od predavaca dok je ovde u Svedskoj kontra od ovog sto se desava u NP.
Ovde su profesori sasvim normalni i opusteni ljudi sa kojima mozes slobodno razgovarati o svemu, popiti kafu, sok....
Nisu uopste optereceni svojim izgledom, mozes videti direktorku skole u obicnim farmerkama i patikama a jedina stvar za koju se brinu jeste da ono sto rade rade EFIKASNO I STRUCNO.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

15

Srijeda, 14. Mart 2007

Zanima me dali dole kod nas nastavnici jos uvek sibaju ucenike ?

za moje vreme je sasvim bilo normalno sibanje onim drvenim lenjirom, cupanje za usi i gadjanje kredom i kljucevima, jel to jos uvek tako ?

pored toga se najbolje secam provokacija i ponizenja od strane nastavnika, to im je valjda bilo glavno zanimanje da blamiraji ucenika pred ostalim.

jedini nastavnik koji mi je pozitivno ostao u secanje je Rizo Gruda.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 15. Mart 2007

Kad vec pomenu to gadjanje kredom i kljucevima, ja se sjecam da je moja nastavnica iz hemije redovno, na svakom casu, bar 2 ucenika gadjala necim ( u najvecem broju slucajeva kredom i kljucevima ). I bas zbog toga, ucenici su nastojali da je sto vise nerviraju.

A ponizenja od strane nastavnika ima i sada. Jedna nastavnica nam je pred cijelim razredom rekla, upravo ovako:" Ovo je jedno od najglupljih i najgorih odjeljenja!" Sto naravno kod djece moze samo da izazove odbojnost prema profesoru, predmetu i da osjecaj kompleksa nize vrijednosti.

"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

17

Četvrtak, 15. Mart 2007

Citirano

Orginalno od iMan-a
Kad vec pomenu to gadjanje kredom i kljucevima, ja se sjecam da je moja nastavnica iz hemije redovno, na svakom casu, bar 2 ucenika gadjala necim ( u najvecem broju slucajeva kredom i kljucevima ). I bas zbog toga, ucenici su nastojali da je sto vise nerviraju

Da nije to mozda bila Rubina ? :D

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

18

Četvrtak, 15. Mart 2007

Citirano

Orginalno od PaZaRaC

Citirano

Orginalno od iMan-a
Kad vec pomenu to gadjanje kredom i kljucevima, ja se sjecam da je moja nastavnica iz hemije redovno, na svakom casu, bar 2 ucenika gadjala necim ( u najvecem broju slucajeva kredom i kljucevima ). I bas zbog toga, ucenici su nastojali da je sto vise nerviraju

Da nije to mozda bila Rubina ? :D

Ocigledno ima jos ko ta Rubina. :) Mozda su ucile od istog nastavnika. :D

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 15. Mart 2007

Interesantna i siroka tema...
Za pocetak,mislim da nekima od nasih profesora fali pogresan sistem vrednovanja(kako sebe,tako i drugih).Neki su iskomplexirani,neki nestrucni,neki losi pedagozi,a vecina losi PSIHOLOZI.Ne mislim da svi treba da budu po profesiji svi psiholozi,ali treba bar da imaju osnovu za zdravu i odgovarajucu komunikaciju sa ucenicima.
Mislim da profesor koji ume sebe da postavi na pravi nacin prema ucenicima i koji ume da postuje samog sebe(ne da se precenjuje i bude ohol i uobrazen!),moze da oseti i postovanje od strane ucenika.
Javicu se opet :]
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 15. Mart 2007

..zanimljiva tema..

mislim da osoba kojaa zeli postati ili je pak postala nastavnik..treba prije svega da voli svoj posaoo.. da posjeduje veliku kolicinu razumijevanjaa u sebi.. da je u stanju da kontrolise svoje emocijee.. sa tim mislim ako je neko iznerviran necim iz privatnog zivota..to nikako ne smijee da "ponese sa sobom" na poslu..u toku predavanjaa.. sto je na zalost rijetkost.. kod nas mi se ne svidjaa sto se nastavnicii totalnoo drzee teorijee..skroz maloo pokusavajuu da tuu teorijuu uporedee ili pak pokusajuu da spojee sa nekim prakticnim primjerimaa ( makar je takoo biloo ranije..)...vecinom cu ne zainteresovanii da ucenicimaa priredee zanimljivu nastavuu..ilii da u toku predavanjaa vecim dijelom ukljuce i ucenike da daju svoja misljenja ili stavovee..jer samim tim bi nastalo i vece interesovanjee ucenikaa i naravnoo kroz to bii se i puno visee shvatiloo.. jer ja znam kada sam ja isla kod nas u skoluu..vecinom se sve svodilo na teorijuu..imalii smo vecinom za zadatak da ucimoo neke lekcijee iz raznih predmeta napamet kao pjesmicuu.. i da takoo "izrecitujemo" sve doslovice kao u knjizii...i to je nesto sto zaistaa ne doprinosii nekom velikom znanjuu..makar meni nijee..jer sam vecinom svee sto sam tako ucilaa napamet zaboravilaa.. mada mislim da sam sada sa ovim postom vecim dijelom obuhvatila sam propis nastavee kojii mozda i ne zavisi punoo od samog nastavnikaa... ali vjerujem da u svakom slucajuu..nastavnik treba da imaa malo vise maste i idejaa da nastavuu napravi zanimljivijom.. isto je vaznoo da ipak nastavnik uspostavii nekuu bliskost sa ucenicimaa..ne mislim sada da idu skupa na kafuu ili se privatnoo treffajuu..aliii da je ipak odnos maloo bliziii..da se na primjer ima malo vise slobodee sa nastavnikom nego do sadaa..jer mislim da se samim tim ulivaa i jedna dozaa neke toplinee u tom nacinuu komunikacijee.. ima sigurnoo jos togaa..alii trenutnoo mi je ovo palo na pamet..
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

Social bookmarks