Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

21

Četvrtak, 15. Mart 2007

Secam se tih kljuceva i kreda vrlo dobro... Jednom je i mene nastavnik sprskog jezika pogodio kredom. Bila sam sokirana njegovim pristupom. Kako moze osoba na nivou da se pusti na takve grane i pokazuje takvu agresivnost? Citam nas skolski sistem mi se ne svidja... Ne svidja mi se ono uzdizanje profesora nad djacima (preterano), ne osobni kontakt, sipke i bice (nisu deca goveda) i ona velika kolicina ucenja. Ja volim vise da ucim sa vremena na vreme... u osnovnoj skoli sam vise volela pisati test svakih 14 dana nego jednom za pola godine. Ne svidja mi se sto djaci nemogu normalno da pricaju sa profesorom, iskazu svoje misljenje, nego moraju da ustanu , podignu ruku (to vecina i odradi da se izjasne). Meni se ustvari nista ne svidja , skroz bih promenila taj skolski sistem! :)

[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

22

Četvrtak, 15. Mart 2007

Citirano

U nasem kraju postoji velika DISTANCA izmedju prosvetnih radnika i ucenika. Na primer dole kada profesor ulazi u ucionicu svi djaci MORAJU ustati, zatim ih MORAJU oslovljavati sa VI, da bi izasli u toalet ucenici moraju dobiti odobrenje od predavaca dok je ovde u Svedskoj kontra od ovog sto se desava u NP.
Ovde su profesori sasvim normalni i opusteni ljudi sa kojima mozes slobodno razgovarati o svemu, popiti kafu, sok....
Nisu uopste optereceni svojim izgledom, mozes videti direktorku skole u obicnim farmerkama i patikama a jedina stvar za koju se brinu jeste da ono sto rade rade EFIKASNO I STRUCNO.

(o)

Ja s mojim dekanom fakulteta igram fudbal. I ako je covjek akademicar, profesor (autor 6-7 knjiga) i dekan fakulteta...napravio je fudbalski tim sa studentima i igramo protiv drugih klubova.

I ako se covjek spotakne kad trci za loptom...ipak ga zovemo Beckham jer je iz Engleske. :)) Jednu utakmicu sam ga zamalo izbacio iz tima...jer stvarno ne zna da igra (i ako je engleski huligan i vatreni navijac Liverpula). :)) (o)

Eh...toliko o relaciji izmedju profesora-studenta. ;)

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

23

Četvrtak, 15. Mart 2007

Pa kod nas na internacionalni univerzitet je nesto ko sto opisa ibn mesud :) mada zavisi kako sa kim profesorom, ali dosad ove sto sam imao profesore, pogotovo iz arapskog, bili su cool :) moze i na fudbal, i na kahvu, i kuci, pricamo normalno na casu. Oslovljavamo sa Vi i mi profesore i profesori nas, svakog pojedinacno :) Bas je skroooooooooooooooooooz drugacije od srednje skole, ja kad sam dosao na fax, nisam mogao da vjerujem kakva sloboda. Osjecao sam se kao ono kad covjek zaroni duboko, pa onda mu ponestane vazduha, te se on bori da izroni, i kada dodje do povrsine, samo ono uzdahne aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :) udahne vazduha kolko moze da mu stane u plucima. E tako. oslobodismo se i te srednje - zatvorske skole. elhamdulillah.
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

24

Petak, 16. Mart 2007

Jeste, na nasem Univerzitetu je ta komunikacija student-profesor jako dobra. Kao sto vec rekose, normalno je da odemo s profesorom na kafu, ili da profesor odvede studente na veceru ( kad su predavanja malo duza i kasno popodne ). Evo nas, ako Bog da, vodi profesorica u Narodno pozoriste, u utorak. Da zajedno gledamo neku predstavu.

Ali, na zalost, ovako nije u srednjim ili osnovnim skolama. Imam osjecaj da sto je nastavnik manje strucan i manje uspjesan u svom poslu, onda pravi vecu distancu prema ucenicima.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

SmokyP

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 16.02.2007

• Poruku poslati

25

Petak, 16. Mart 2007

Citirano

Orginalno od iMan-a
Kao sto vec rekose, normalno je da odemo s profesorom na kafu, ili da profesor odvede studente na veceru ...

Ali, na zalost, ovako nije u srednjim ili osnovnim skolama.

Kad bi i meni dao 1000 € godisnje i ja bi iso stobom na kahvu :D

Srednjoskolci ne placaju nista.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

26

Petak, 16. Mart 2007

Kaze Imana "Imam osjecaj da sto je nastavnik manje strucan i manje uspjesan u svom poslu, onda pravi vecu distancu prema ucenicima. "

Ovo me podsjeti na nesto sto mi je pricao Edin Tule bas vezano za ovo:

"tako to biva sa kvaziautoritetima, pravi profesor je raja, sa njim ti mora biti fino...

laznog autoriteta je najlakse prepoznati po mucnoj atmosferi koju stvara oko sebe...

losi profesori moraju druge drzati na distanci da ne bi vidjeli koliko su suplji"

„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

27

Petak, 16. Mart 2007

Izvini molim te, Smoky ali plate nisu opravdanje. Znaci da nastavnici u osnovnim i srednjim skolama nisu dobri samo zato sto im plate nisu dobre?!
Onda je najbolje da i ne budu nastavnici !

Citirano

losi profesori moraju druge drzati na distanci da ne bi vidjeli koliko su suplji

Muhammede, bravo za ovo. ;)
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

SmokyP

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 16.02.2007

• Poruku poslati

28

Petak, 16. Mart 2007

Citirano

Orginalno od iMan-a
Izvini molim te, Smoky ali plate nisu opravdanje. Znaci da nastavnici u osnovnim i srednjim skolama nisu dobri samo zato sto im plate nisu dobre?!

Srednjoskolski ucitelji dobijaju plate od drzave + ucenici ne placaju nista = ucitelji nisu dobri prema ucenicima.

Profesori na univerzitetu dobijaju plate od onoga sto studenti placaju = profesori dobri prema studentima.

Da se radi samo o parama pokazuje i cinjenica da su se hiljade diploma prodale, (koliko sad znamo) na tim fakultetima.

ajla

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 05.03.2006

• Poruku poslati

29

Petak, 16. Mart 2007

Slozila bih se sa Smoky-em da i tekako NOVAC ima uticaja u odnosu prosvetnih radnika i ucenika dole u nasim krajevima.

A mogu i nastavnici u srednjim i osnovnim skolama biti dobri ako ih izvedes u restoran na veceru itd..... :rolleyes: a ako ne onda slobodno ocekuj da te gadja kredom ili kjlucevima :rolleyes: o|
Secam se jedne drugarice iz osn. skole veze blage sa skolom imala nije ali uvek kada bi bio 8 mart a i bez tih praznika ona bi uciteljici donosila zlatno prstenje i jos puno drugih poklona i do cetvrtog razreda je stalno bila ODLICAN ucenik :rolleyes: a nije znala koliko je 2+2 o|
A takvih primera ima na hiljade na zalost.
Ne kazu za dzabe PARA MOZE GDE BURGIJA NE MOZE a to pokazuje i skorasnje otkrivanje KORUPCIJE I MITA na univerzitetima. I djubretar moze preko noci da postane profesor- danas nista nije cudo :rolleyes:

Jastreb

Profesionalac

(10)

• »Jastreb« je muško

Datum registracije: 12.03.2007

• Poruku poslati

30

Petak, 16. Mart 2007

naravno, novac ima uticaja, ali postoje stvari koje se ne mogu kupiti novcem. a to da je srednje skolstvo besplatno to su najvece gluposti, plate nastavnika su porezi koje ti roditelji uplacuju. isto tako mislim da je ugled i autoritet nastavnika kod ucenika veoma mali i da su delimicno krivi i nastavnici i ucenici. nastavnik kojeg bogati i mangupasti ucenici ponizavaju i ophode se prema njemu bez postovanja ne mozemo od njega ocekivati da objektivno odradi svoj posao.
"Velikim Bogom se kunemo, robovi biti necemo!"

zucky_85

Zlatna sredina

(10)

• »zucky_85« je žensko

Datum registracije: 03.08.2006

• Poruku poslati

31

Petak, 16. Mart 2007

Mislim da svi ovi negativni primeri školstva i njegovog funkcionisanja proističu iz lošeg sistema države.
Upoređujući Srbiju sa recimo Skandinavskim drzavama koje na sistem školstva ulazu oko 10-ak % ukupnih sredstava,Srbija ulaže svega 4 %-što se odrražava na svaki aspekt škole,počevši od ambijenta u kojima se nastava odvija preko materijalnih i didaktičkih medija do samih kadrova i njihove spremnosti za rad.
Mislim da idealan nastavnik ne postoji,(jer idealno u suštini ništa ne može biti ),ali može se biti spretan u sprovođenju cilja vaspitanja ,to da.I treba biti voljan krenuti tim putem.Kad se nađete licem u lice sa 30-oro malih dečjih lica kojima treba biti roditelj,prijatelj,vodič,učitelj,putokaz...onda se zapitate da li je to moguće ostvariti sve odjednom.Odgovor je u postepenosti,u pronalaženju postupnog i strpljivog puta da se tim malim-velikim ljudima obezbedi što kvalitetnija nastava kako bi uz pomoć nje postali bliži krajnjem cilju vaspitanja i obrazovanja.Treba ih podsticati da razviju i pokažu sve svoje potencijale skrivene unutar njih,treba ih pustiti da pokazu sta znaju i umeju jer je u njima naša budućnost.Verujte mi ,viđam tako inteligentnu decu u našoj opštini da je to prosto milina gledati ih i slušati ih...a upravo loš nastavnik im može biti kočnica u svojoj manifestaciji i razvijanju svog intelekta.(tu postoji niz raznih zakonitosti koje navode mnogi pedagozi počev od Komenskog preko Pestalocija,da sada ne navodim),ali dakle natsavnik je stub koji će biti odgovoran svojom (ne )spretnošću za razvoj ličnosti svojih učenika.
Uh...dakle,prema tome...ne treba traziti niti teziti idealu jer je to nemoguće ali treba dati sve od sebe i biti čovek!
"ONO ŠTO MLADI ČOVEK MOŽE DA BUDE -ON TO MORA DA BUDE"-Maslov

Lovers don't finally meet somewhere
they're in each other all along...

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

32

Petak, 16. Mart 2007

Pocetak mog skolovanja sam provela u Nomom Pazaru. Navescu par primera, koji su mi ostali u secanju. Nastavnici su u sustini bili u redu, ukoliko su ucenici bili zainteresovani za nastavu. Suprotni slucaj je izgledao ovako:

1. nastavnik koristi motku/prut
2. nastavnik preferira bolje ucenike i time zapostavlja lose
3. nastavnik predstavlja bezuslovni autoritet
4. nastavnik ucenjuje losim ocenama ucenike

Moglo bi se jos toga navest, ali mislim da su ovi dovoljni.

Kada sam dosla u Nemacku i pocela da idem u skolu, dozivela sam sok. Mislila sam da se ovde ne zna ni ko pije, ni ko placa. Trebalo mi je malo duze, da se naviknem na tu misao, da ne trebam da umirem od straha ako me nastavnik nesto pita. Atmosfera je opustena, dozvoljena su pitanja, sto je i pozeljno u jednoj skoli, zar ne?

Sada na fakultetu imam i sama mogucnost da dajem casove nemackog. Pokusavam da svojim ucenicima dam osecaj, da sam ja jedna od njih i da se i sama nalazim u procesu ucenja i time im uzmem nesigurnost. Covek se uci dok je ziv, zato ne volim kad cujem od nastavnika da je on absolutni genije svoje profesije a da su ucenici nule.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

33

Subota, 17. Mart 2007

Apsolutno se ne slazem s tim da je plata ta koja diktira ponasanje profesora ili nastavnika. Potrebno je,ako ti ljudi vec nemaju urodjen osjecaj za neke ljudske vrijednosti, onda ih strahom natjerati time sto ce njihov rad biti podvrgnut stalnoj kontroli, a ako ni to ne pomogne, neka lete s posla!

Problem je sto te nastavnike gotovo niko ne kontrolise niti sta niti kako rade. Ok, ne mozete prevaspitavati ljude i mijenjati njihov karakter, ali mozete praviti selekciju: ako valjas, radi, ako ne bjegaj!

Takav je princip npr.u Medresi.To je genijalno uredjen sistem gdje na casovima cesto zna da prisustvuje ne nastavni inspektor nego direktor skole licno. I to je to. Tacno se zna o cemu se na casu prica, kako se prica, kako se ko ponasa, kako se ponasaju ucenici, profesori...do portira.

Njima nije plata hiljadu evra svakako, ali je makar zasluzena pa kolika god da je, a samim tim i da je ispostovano sve sto se od nastavnika trazi, i halal je. O tome u drugim skolama niko ne razmislja...
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

• Poruku poslati

34

Subota, 17. Mart 2007

Nastavnik moze biti dobar samo ako pored znanja voli posao kojim se bavi i voli djecu.On mora biti autoritet, a to moze postici jedino znanjem, kulturom i metodickom spremnoscu.

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

35

Subota, 17. Mart 2007

"Idealan" nastavnik moze biti samo osoba koja ume da saslusa,razume i zeli da pomogne drugima(u ovom slucaju ucenicima).Preduslov je,naravno,znanje(iskustvo) i iskrenost!
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

36

Subota, 17. Mart 2007

Kad sam bila u 6. ili 7. razredu osnovne, moje odeljenje je islo na vlastitu iniciativu u bioskop, a sa nama je tad isla i nasa razredna.
U 4. godini srednje isli smo sa jednom od profesorica na jezero. Nije islo cijelo odeljenje, ali eto to je bilo van skolskog programa.

Mozda je bio jos poneki dogadjaj, ali druzili smo se sa nastavnicima i profesorima, kod nas takav sistem nije rezervisan samo za fakultet.

Ta druzenja su mozda pomogla nekim ucenicima da shvate da je i taj nastavnik/ preofesor samo covek i nista drugo.
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

37

Nedjelja, 18. Mart 2007

Na RTS-u cuh prilog o tome kako je Italija prva zemlja koja je sankcionisala koristenje mobilnih telefona u osnovnim i srednjim skolama. I ucenici i profeosri su duzni da odloze i ugase svoje telefone, u protivnom im bivaju oduzeti ili im se zabranjuje polaganje zavrsnih ispita.

Sto se naseg skolstva tice, znam da je samo u medresi zabranjeno posjedovanje mobilnog telefona i u toku i van nastave sve dok ne izadjete iz zgrade medrese.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

38

Četvrtak, 22. Mart 2007

Imali smo danas opet praksu u "Stefan Nemanja" i bila sam vise nego sokirana.

Na casu jedne (usput da kazem uzasne nastavnice) dosla je druga,prisla djecaku petog razreda,udarila 4 samara apsolutno bez ikakvog objasnjenja i rekla da cio razred dodje poslije casa u ucionicu br.20.

Ja sam bila samo sokirana. 8o

I samo sam izasla iz te ucionice i zaklela se da moja noga vise tu uci nece. o|

Toliko o mojoj "praksi"...

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

39

Utorak, 03. April 2007

Pomenuta nastavnica iz O.S.Stefan Nemanja je suspendovana zbog ovog slucaja.

Njen kolega je rekao da je jos jednom prije bila openuta zbog ovakvog ponasanja prema djeci. Ne znam da li je to bio razlog ili sto smo i mi studenti to vidjeli...bitno je da joj se to vise ovdje nece ponovit.

saf

Učenik

(10)

Datum registracije: 18.12.2006

• Poruku poslati

40

Utorak, 03. April 2007

mozda je samo htela da vam pokaze kako ne treba postupati prema ucenicima

Social bookmarks