Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

1

Utorak, 24. Maj 2005

Model ispravnog odgoja djeteta

Sigurno ste po hiljadu puta vidjeli primjere nekorektog ponasanja prema djeci u cilju vaspitanja poput vikanja na njih, udaranja i sl.Sta je po vama najbolje uraditi da bi dijete bilo vaspitano, koje mjere preduzeti i na koji nacin cete vi vaspitavati vase dijete (ako ga imate) ili kada ga budete imali.
Tefeddal..sto bi rekli arapi ili pod naski-bujrum.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

2

Srijeda, 25. Maj 2005

Altuna imas li ti djece?
Imam osjecaj da mi je najveca spoznaja iskustva u dosadasnjem zivotu da ne sudim ljudima na njihovim potezima u situacijama u kojima se licno nisam nasao. Mozda ti to izgleda cudno i nekorektno sada, ali ces definitivno viknut cest na svoju djecu kad ih, insalah, budes imala a mozda ponekad i udarit; sjeti se ove teme tada.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

3

Srijeda, 25. Maj 2005

Prije svega licni primjer. Jednak tretman prema svoj djeci (ko ih ima vise). Konsekventnost, nagradit kad zasluzi, kaznit kad zasluzi. Nagraditi ga time sto ce mu s epruziti ono sto voli a sto je korisno i pozitivno. Kazniti ga time sto ce mu se to isto uskratiti. Nekad treba i kais da radi ali da se ne pretjera. Ne pretjerivati sa poklonima i igrackama. Sto dalje od TV-a i kompjuterskih igara. Ne moze niti treba da se izbace skroz ali da se konzumiraju strogo dozirano i selektivno. Sto vise druzenja i ozbiljnog razgovora jer, djeca su zrelija nego sto mi mislimo. Uvazavati stav djeteta i time graditi licnost kod njega. Lijep rjecnik, pravilan izgovor, netolerisanje ruznih rijeci i psovki ... ali ...

... sve je ovo teorija i sve lijepo zvuci. U praksi su tantalove muke :D .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

4

Srijeda, 25. Maj 2005

Esselamu alejkum

I ja kao otac troje djece imam podobrog ličnog iskustva. Svi smo mi različiti i imamo neke svoje finese u odgoju djece, kao npr. vrijeme obroka, lijeganja, igre, učenja... ali ono na šta obraćam posebnu pažnju je sljedeće: nikada ne dozvoljavam da se moje trenutno raspoloženje nametne djeci. Tako pazim da kada sam nervozan ne iskaljujem tu nervozu na njih, a kamo li da ih udarim jer mi u tom trenutku smetaju. Sve ima svoje mjesto i vrijeme, pa tako i kazne, grđenje i ljutnja mora imati svojega povoda u nekoj njihovoj pogriješci. Video sam da ljudi često nehotice omanu u ovome, pa tako na primjer djeca ni kriva ni dužna "pojedu ćutek" jer je baba ili majku neko iznervirao, ili što je još gore primjećivao sam da kada roditelj gleda televizor teroriše dijete tako što mu zaprijeti "Sjedi tu i nemoj da si mrdnuo sa toga mjesta" ili slično. Dijete a da ne mrdne sa mjesta! Ono hajde, mogao bih razumjet donekle da hoće da pogleda vijesti ili nešto na blic, ali kada je film ili utakmica u pitanju onda...

Druga stvar je pretjerana popustljivost i pretjerana zaštita. Ima roditelja koji kada im se dijete (govorim o maloj djeci) sa nekim posvadi na ulicu odmah izlete da se svađaju sa drugom djecom, ne gledajući uopšte da su to djeca i da se ponekad moraju posvaditi. Mene lično tako "vaspitana" djeca posebno nerviraju jer za svaku sitnicu briznu u plači vrisku.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

5

Srijeda, 25. Maj 2005

Izbjegavati kaznjavanje pred drugom djecom, pogotovu pred djecom koja nisu iz istog domacinstva (skolski drugovi, komsijska djeca ..) jer to im posebno tesko pada zbog vjerovatnoce da druga djeca uzivaju u tome a sto je ponizavajuce i sa negativnim posljedicama.

Datum registracije: 25.05.2005

• Poruku poslati

6

Srijeda, 25. Maj 2005

Mozda...

Mozda odgovor treba traziti na drugoj strani.Mozda se treba ponekad vratiti unazad i sagledati greske koje su nasi roditelji pravili sa nama pa ih pokusati izbeci.Takodje treba shvatiti da su nasa deca inteligentnija od nas u tom uzrastu a bogami i od nekih koji su vec formirani ljudi.Treba biti obazriv ali ne treba zaboraviti i onu izreku da je motka iz raja izasla.

green

Učenik

(10)

• »green« je žensko

Datum registracije: 19.04.2005

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 26. Maj 2005

Veliki problem danasnjice je vaspitavanje dece. Gde god da se okrenes samo losi primeri. A, i pored svega, glavno mesto za vaspitavanje dece, u vecini slucajeva, je ulica. Dok dokone majke ispijaju kahve tracajuci, deca mogu da biraju sta ce da nauce na ulici: kako da kradu, lazu, drogiraju se, ili kako da postanu alkoholicari. Vrlo cesto ocevi i neznaju gde su deca bila jer su majke te koje pokusavaju da "prikriju"svoju decu.
A kad dodju gosti pocinje prava trka ko ce prvi da se posluzi, gosti ili deca, koja nemaju pojma da ne treba uzimati nista sa stola sto je prineto gostima, niti im je ko to rekao osim sto ce odmah batine dobiti ili se roditelji jednostavno, nece ni obazirati na to.
Ja sam svakako protiv batina, ali ponekad se pretera da je nemoguce da se DOGOVORI tom detetu dok ga dobro ne izbatinas.

I jos nesto: JA NEMAM DECE, a kad ih budem imala, ako Bog da, tek cu tad videti koja je muka biti majka... :D
Zatvori oci, zelenooka...

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 26. Maj 2005

Sto se mene tice, trenutno nemam djece ali cu ih imati vrlo skoro.Medjutim, radila sam u djecijem obdanistu i imala puno kontakata i sa nevaspitanom djecom i sa jos nevaspitanijim roditeljima. Ali imam neke izgradjene principe naslijedjene od mojih roditelja kojih cu se sigurno pridrzavati i kad budem imala dijete, a to je da bez discipline nema odgoja.Bez strogosti nema vaspitanja niti iceg pogubnijeg po dijete od mazenja, udovoljavanja isl.sto se danas posebno srece.

Naravno da je najtezi posao na svijetu ispravno vaspitati dijete. Ono, roditi ga bude u poredjenju s tim i najlaksi dio posla ma koliko bilo to tesko.Ali je svakako najteze biti PRAVI roditelj.

Navescu dva konkretna primjera koja sam nedavno vidjela a zbog kojih sam se nervirala mjesec dana...Prvi, vidjela sam majku koja tuce svoje dijete zbog neke greske i kada ono pocne plakati uzme ga u krilo i mazi...(Udavila bih je!!!!). Drugi, vidjela sam majku koja ide ulicom, ispred nje ide njeno dijete ona vice na njega toliko da se svako ziv okrece, dijete na to ne obraca paznju a ona se ko jedna obicna koza dere za njim. o|

Generalno, danas je jako tesko sresti i prave roditelje i vaspitanu djecu.....neopisivo tesko. :rolleyes:
Slusam vas i dalje...... :)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

9

Petak, 27. Maj 2005

Citirano

Orginalno od Altuna
Navescu dva konkretna primjera koja sam nedavno vidjela a zbog kojih sam se nervirala mjesec dana...

Hehe, e ti kao pedagog naravno primjecujes takve stvari. Tesko je uvijek imati u pameti strategiju, ljudi su u zivotnoj trci, stres pa ponekad stvarno djeca placaju ceh. Kad smo mog sincica prvi put bez pelena, ako se ne varam bio je nesto ako 2,5 godine, izveli tako u parkic, jadnicak se upiskio, a ja sam ga naruzio tada. Prije neki dan smo prolazili tuda, inace on je sada 6 god. kaze baba, hajmo u onaj parkic ja vise ne piskim u gace, tada si se bio naljutio na mene. ;( Stvarno mi je bilo tesko, ja sam cak i zaboravio taj dogadjaj, a to je tako snazno ostalo u njemu. Stvarno se treba biti obazriv sa djecom. Druga stvar koja mi je uvijek ostala nepoznanica jeste karakter djeteta i mogucnost da se on oblikuje vaspitanjem. Da li je urodjeni karakter taj glavni cinilac ili je to vaspitanje koje na kraju oblikuje licnost. Ima li ko po ovom pitanju neke ideje?
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

10

Subota, 28. Maj 2005

Citirano

Orginalno od muhadzer
Da li je urodjeni karakter taj glavni cinilac ili je to vaspitanje koje na kraju oblikuje licnost. Ima li ko po ovom pitanju neke ideje?

Unapered neka stoji sve sto pisem za odrasle vazi i za decu samo sto se kod nih taj razvoj desava u kracem vremenskom prostoru.

Cesto se moze cuti misljenje kako se ljudi ne menjaju. Kod nas postoji svima dobro poznata izreka " Da vuk dlaku menja ali cud nikada. Ali, to, po svoj prilici nije tacno. Kako sam nedavno pratio jednu izvanrednu dokumentaciju na BBC. Kazu i to argumentovano tokom dokumentacije dokazuju da je karakter tj. urodjeni kondekst ponasanja je moguce promeniti, tvrde stucnjaci, i navode da moze svako postati onakav kakav zeli da bude. To nije lako postici, i ne moze se uraditi preko noci ali nije ni neizvodljivo, kao sto se tvrdilo.
Hajde razmislite kao And_U_Princ na temi "Matura" o sebi iz proslosti. Razmislite: da li ste vi zaista ista onakva osoba kava ste bili pre, recimo 10 godina?
Da li i danas na isti nacin rezonujete i reagujete kao tada? Verovatno ne. Poenta je: ljudi se menjaju tako i deca. Ono kroz sta u zivotu prodju doprinece tome da se promene, iskoristice iskustvo koje su stekli, ako tucete decu kad skrive, kako bi obrasce ponasanja koji bas i ne funkcionise zamenili nekim boljim.
Naravno svako novo saznanje, bilo to i motkom :D donosi i neke promene u karakteru, po principu opstanka najprilagodljivih :D u prevodu, za lakse razumevanje, je to nesto kako kaze nana.
Provereno iz licnog iskustva. :-)
Misljenja sam da netreba to biti ko kod mene sto je bilo bez strategije udri kad god skrivi ali nije nista ni skodilo :-). Daleko bolje bi bilo to posticanje na lepo ponasenje da bude metodicno i ne mora da bude drasticno, ko kod nekih na pocetku. A to sam vise puta primetio kod komsinske dece kako bivaju tucena. Na zalost bez odmerenosti.Haman, takav samo mi narod u svemu preterujemo.
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

green

Učenik

(10)

• »green« je žensko

• Poruku poslati

11

Petak, 03. Juni 2005

Juce sam vodila neku decicu u Luna park. Super je bilo. Lepo je videti kako deca imaju gde da se poigraju i da uzivaju. Uglavnom su roditelji sa decom. Medjutim, jedno malo dete je mnogo plakalo i molilo majku, verovatno mu je bila majka, da se vrate jos malo. Zena je to odbijala, ali je dete uspelo da joj se pusti iz ruku i vrati se u park. Zena je tad pocela:

- Dabogda te majka nemala kad si takav...
- Djavo te odnio...
- Zapantices ti mene...

Neverovatno, dere se po ulici, i jos predaje dete tamo djavolu i... Sto ga izvodis kad nemozes da mu sudis???
X(

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

12

Petak, 03. Juni 2005

Citirano

Orginalno od green

- Djavo te odnio...
- Zapantices ti mene...

Ovo je jako, jako opasno! Kletva roditelja obicno stize dijete. Ovo nije sujeverje vec nas ovome uci islam. Kletva roditelja ima veliku vjerovatnocu da bude realizovana.

green

Učenik

(10)

• »green« je žensko

• Poruku poslati

13

Petak, 03. Juni 2005

Vala ed, neznam koliko danasnji roditelji brinu o tome kako kunu svoju decu, posebno majke. A zamisli jos kad ovako nesto upicuju deci koja nose imena poput:
Muhamed, Ahmed, Mustafa, Ibrahim, Adem...da ne nebrajam previse.

Bilo kakve kletve su opasne a jos pogotovo nesto ovako. A cudimo se sto danasnja omladina sve vise lici na djavole - sejtane :(

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

14

Petak, 03. Juni 2005

Da, kletve su posebno opasne a posebno su rasirene kod nasih zena. Imala sam priliku da upoznam jednu majku u Siriji kojoj je dijete nesto skrivilo...prosulo sok ili..nemam pojma sta bese...i ona mu kaze, u smislu da ga grdi:"Hej sine, Allah ti se smilovao, pa sta to radis!" I mene je to jako obradovalo.

Takodje kod nas je rasirena pojava da se dijete naziva pogrdnim imenima ako nesto uradi kako ne treba npr.majmune, stoko, hajvanu, hadalju, zijanceru, arsuze....To su sve same gluposti.Tog majmuna i stoku o kojoj pricas si sama rodila i sama si ga stokom i majmunom napravila svojim nevaspitanjem... X(

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

15

Subota, 04. Juni 2005

Citirano

Orginalno od Altuna
Takodje kod nas je rasirena pojava da se dijete naziva pogrdnim imenima ako nesto uradi kako ne treba npr.majmune, stoko, hajvanu, hadalju, zijanceru, arsuze....To su sve same gluposti.Tog majmuna i stoku o kojoj pricas si sama rodila i sama si ga stokom i majmunom napravila svojim nevaspitanjem... X(

(o) (o) (o) (o) (o)

Nije ovo toliko opasno.............Dok ti ne prokune mleko sa kojim te Hranila sve je ovo ostalo luk i voda.Ja se nadam da svi vi verujete u Allaha dz.sh a ne u ovo:

- Djavo te odnio...
- Zapantices ti mene........(hocu).....

A da je dete mirno,nikad ne bi bilo oslovljavano kao:

-zijanceru.....(turcizam)
-hajvanu.....(turcizam)
-arsuze............(turcizam)

Kako i da je nek su samo ziva zdrava :) pa za ostalo lako.
" Bilen alemlere rahmettir "

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

16

Četvrtak, 09. Juni 2005

Slažem se da su batine neophodne u odgoju djece, ali nikako ne treba s njima pretjerivati. Dešava se da izbatinaš dijete kad pogriješi, ali ako je dijete malo „življe“ pa češće pravi ekcese, češće dobija batine i ogugla, tako da mu je svejedno kad pogriješi, zna da ga po navici čekaju batine i više se ne boji.
Ja bih radije pribjegavala nekom drugom načinu kažnjavanja, npr: kad dijete pogriješi poslati ga u ćoše a na TV-u pustiti njegovu omiljenu seriju ili crtać. Tako više „boli“, vjerujte.
Isto tako treba uzeti u obzir i to da dijete nije odrasli insan i da se nemože saviti na jedno mjesto, pa to od njega i ne trebamo tražiti. Isto tako dješava se da dijete koje je u ranom djetinjstvu bilo veliki “šer“ kasnije se smiri i postane drugačije. I to treba uzeti u obzir, jer je normalno da se djeca sa odrastanjem i mijenjaju.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

pimk

Početnik

(10)

• »pimk« je žensko

Datum registracije: 11.06.2005

• Poruku poslati

17

Subota, 11. Juni 2005

Slazem se sa i-Manom i Alutunom " Batina je iz dzenta" ali netreba je previse forisirati.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

18

Subota, 11. Juni 2005

O ovoj temi mislim da mogu rasptavljati oni koji imaju svcoju decu i licno su aktivni u odgovju svoje dece.

Zasto kazem licno aktivni. Ima dosta ljudi koji svoju decu posalju o obdaniste i ocekuju da neko ko prima tamo platu odgaja njihovo dijete poduci ga lijepom ponasanju i sve ostalo sto ide uz to.

Mislim da obdaniste nije mesto gde se deca vaspitavaju to se radi kuci u jednoj lijepoj toploj porodicnoj atmosferi gde se deci da puno ljubavi i paznje. U tom procesu vaspitanja nailazimo na razlicite situacije ali to treba rijesiti u kuci a nikako negde na ulici. Treba puno strpljenja sa decom i mi kao roditelji cemo uvijek biti u poziciji da dajemo a nikad da uzimamo ljubav od dece.

Znamo da i deca imaju svoj fitrat ili karakter koji je (receno na moderni nacin) genetikom ugradjen u dete a mi onako narodno to kazemo Allah ga tako stvorio.
Mislim da mi mozemo svojim ponasanjem biti primer detetu pa iako ono poseduje neku hiperaktivnost u sebi uzimajuci svoje roditelje kao model u ponasanju ce se i samo tako korigovati.

Deca su zeljna paznje i ljubavi i sam dolazim umoran kuci ali se trudim da zadnje atome snage sacuvam za njih . Kad nesto i pogrese ona to ispravljamo mirno govorim im da oni to su uradili iz neznanja i nehoticnosti posebno ako se izmedju sebe pogockaju onda zahtevam odmah da se zagrle da se poljube i skrecem im paznju na drugu stranu pokusavamo da brzo predjemo preko greske i da se ona sto prije zaboravi. Pokusavam da uspostavim jedan takmicarski duh koji je bezazlen i da ih nateram da budu produktivni.

Jednostavno treba ih zaposliti da se necim zanimaju i ni ona nece imati vremena za nestasluke.

I na kraju ipak majka je ta koja nosi najveci deo odgovornosti u odgoju deteta u svakom slucaju tu je i babo da popuni vremensku prazninu kad majke posustanu.

I na kraju i ovo pronadjoh...

Poslanik Muhammed s.a.v.s. kaze: “Ljubite cesto svoju djecu, jer svako iskazivanje ljubavi povecava vaš status u Džennetu.” (Hadisi)
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

19

Nedjelja, 12. Juni 2005

Kako ih budemo vaspitali u mladosti tako ce nam vratiti u starosti.
" Bilen alemlere rahmettir "

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

20

Utorak, 14. Juni 2005

Moram ti priznat Juskos da sam ja od onih roditelja koji djecu salje u obdaniste. Samo po ovom pitanju ja imam nesto drugacije misljenje. Kod nas je bilo u narodu uvrijezeno misljenje da ljudi salju djecu u zabaviste samo zbog toga sto rade. U nekoliko zadnjih decenija napravljena ispitivanja pokazuju da je najvaznija faza u ucenju i sticanju navika ucenja od 3-7 godina, dakle dijete koje je sjedilo kuci nece moci uci u ravnopravnu trku sa onim iz obdanista. Ali kakvog? Naravno da ne mislim na ono gdje par nervoznih vaspitacica sjedi u cosku pije kahvu i ogovara po cio dan dok se djeca preturaju na drugoj strani. Moderna obdanista imaju nastavne programe vrlo slicne osnovnoj skoli, svoje udzbenike takodje. Gledao sam par knjiga svog sincica, tu ima i matematike i prirode, muzika, crtanje, u posljednjem razredu (6ti) kompjuteri i engleski. Cak i moja cerkica koja je tek 3 godine pocinje sa knjigama. Osim tog tkzv IQ velika paznja je posvijecena EQ emocionalnoj inteligenciji, djecu uce lijepom socijalnom odgoju, medjusobnim odnosima..
Bas sam prije par dana procitao da ce u Srbiji predskolska nastava biti obavezna od sljedece godine. Dosta kasno. Pa sistem djecu ionako otme od roditelja od osnovne skole, ako je vec tako neka sto bolje "nauci da pliva" prije toga.
Ja sam trenutno zaokupljen prvim upucivanjem djeteta u vjeru, eto nedavno sam objasnjavajuci da je sve oko nas i nas same stvorio Allah Dz.S. kaze meni dijete "baba a ko je stvorio Allaha". Uzeo sam i jednu knjigu po ovoj temi, nema predaje insallah.
Prekjuce gledao je nekakav film, radnja klasicna borba dobrih sa zlima, gleda on tako i odjednom dodje kod mene neveseo "baba sta ako losi pobijede dobre, sta ce biti", "nece sine, Allah nece dozvoliti". Kaze, sta ce biti kad umremo, rekoh, dobri ce u dzenet a losi u dzehenem, pa nakon sam ukratko pokusao da mu opisem, kaze on je li mumija u dzehenemu, misleci na film "Mumija"...

Social bookmarks