Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

21

Utorak, 14. Juni 2005

Slazem se sa muhadzerom. Ja sam isto uradio s tim sto je to ovdje jos vise potrebno zbog ucenja jezika ali i zbog svega drugog sto je u prethodnom postu navedeno.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

22

Utorak, 14. Juni 2005

Postovanje

I ja sam svoje dijete poslao u zabaviste da ne bi postalo asocijalno i da bi razvilo neke socijalne osobine koje si ti naveo u svom postu.

U mom textu sam hteo samo navesti da vaspitanje znaci postovanje drugih ljubav prema roditeljima braci sestrama prema resulullahu se ne stice u zabavistu vec u kuci.

A sve ostale socijalne navike ako babo i majka mogu detetu da prirede takav jedan program direktno u svojoj kuci opet ce ostat neupotpunjen jer dijete nece nauciti podelu medju drustvom.

U svakom slucaju podrzavam odlazak dece u zbaviste ali ne ocekujem nikakvu mudzizu da mi tamo vaspitacica vaspita dijete onako kako bih ja to htio.

Razlog je samo socijalni razvitak deteta.

A opet sa druge strane mi pada na pamet ni mene moj babo nije slao u zabaviste pa mi nista ne fali mozda imam viska..
et nista ne fali mozda imam i viska
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

Datum registracije: 04.06.2005

• Poruku poslati

23

Utorak, 14. Juni 2005

Selam alejkum!i ja se slazem da decu treba slati u obdaniste ali ne iz razloga koji je naveo muhadzer da dete sa 3 godine uci matematiku.Obdaniste je vazno za socijalne kontakte deteta.Mnogo je vazno da se dijete druzi sa drugom decom,da se igra ,jer igra je vazna za pravilan razvoj deteta.Za matematiku,jezike...imace dovoljno vremena kroz buduce skolovanje.ja licno bih ispisao moje dijete iz obdanista gde imaju takve programe kakve je naveo muhadzer.Porodica ostaje glavni deo a obdaniste samo dodatak u vaspitavanju deteta.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

24

Utorak, 14. Juni 2005

Pa ne mogu biti svi isti joku, zato ljudi kunu sudbinu. Imam osjecaj da nemas djecu posto pricas iskljucivo. U prici o Pinokiju postoji jedan dio u kom govore o jednom mjestu(zemlji) dje se djeca samo igraju, igraju i igraju. Nema skole, nema ucenja, nema nista, samo igra, neznam jesi li citao Pinokija. E u tu zemlju je pobjegao i Pinokio i igrao se igrao danima... i pocele su mu rasti magarece usi i dlaka i polako se pretvarao u magarca. I kad se spasio obecao je svom Dzepetu da ce ici u skolu. Ne znam hoces li mi oprostiti sto vjerujem u bajke, moj sincic koji ima 6 god vec perfektno govori 2 jezika a skoro cu i treci pocet da ga poducavam. Ma igra se on dovoljno.. ;)
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

• Poruku poslati

25

Utorak, 14. Juni 2005

Eselamu alejkum muhadzer!ne znam zbog cega si iskljuciv i jos svadjalacki nastrojen.Prvo imam dvoje dece, sina 6 godina i cerkicu 4 meseca.Ostajem pri svom misljenju koje iznosim a nikako ne namecem.Tako i vaspitavam svoju decu.uzgred majka moje dece je psiholog po profesiji to navodim samo kao konstataciju i nista drugo.Ne zelim da komentarisem ovo o pinokiju jer mi je ispod nivoa

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

26

Utorak, 14. Juni 2005

Ne joku, u prethodnom svom postuj protiv argumentujes meni, uzgred poturajuci da sam navodno rekao da 3godisnje dijete treba uciti matematiku. Ja sam ti mnogo neotporan na ovu vrstu insinuacije. Mozda dok stigne na tvoj nivo, poneka recenica izmijeni svoj smisao, mozda..uzecu to kao razlog tvog pogrjesnog iznosenja mojih rijeci.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

• Poruku poslati

27

Srijeda, 15. Juni 2005

eselamu alejkum muhadzer!ja tebe necu vredjati.ako si zaboravio sta si napisao,da te podsetim citiram:Moderna obdanista imaju nastavne programe vrlo slicne osnovnoj skoli svoje udzbenike takodje.gledao sam par knjiga svog sincica,tu ima matematike...Cak i moja cerkica koja je 3 godine pocinje sa knjigama.Ove tvoje reci sam prokomentarisao i ostajem pri tvrdnji da ne treba time opterecivati malu deci jer ce imati dovoljno vremena za ucenje kroz dalje skolovanje.sa ovim nisam zeleo da te omalozavam a jos manje da dajem neke zajedljive komentare i ne znam zbog cega si se uvredio

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

28

Četvrtak, 16. Juni 2005

Da nastavim.... :)

Ono sto ja smatram losim modelom vaspitanja djeteta, pored do sada navedenih primjera je i sljedece koje mi je palo na pamet:

-navikavanje djeteta na luksuz, na skupocjene igracke kojih je u izobilju pa mu vise ni jedna nije zanimljiva, kao i na mobilne telefone (u zadnje vrijeme). Mislim da bi djeci trebalo poklanjati igracke za npr.bajrame, ramazan, lejlei-kadr, novu hidzretsku i sl.i ne zasipati ih previse njima a pogotovo ne mobilnim telefonima (sto sam se licno uvjerila u par slucajeva) jer ce mu ubrzo i rodjeni roditelj postati izgostiran a nekamoli sve to. ?(

-oblacenje djece u stilu odraslih.Primjetila sam, dok sam radila kao vaspitacica, da majke salju svoju djecu u obdaniste nasminkane (valjda dok je sebe sminkala pa i nju da "namrci"), sa izvucenim ofarbanim pramenovima kose, sa majcicama povise pupka i minicem iznad koljena...Mislim da se time dijete navikava prije za menekensku pistu nego li za hidzab.

-i jos jedno:djecije psovke. Takodje sam bila svjedok da dijete psuje svome djedu ili nani majku i oca, ili svojoj sestri, bratu i da gadja cim stigne svoje roditelje koji se poljute (ko bajagi) na njega. o|
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

29

Četvrtak, 25. August 2005

Ako bogda insalah, sutra cemo da osunetimo sina. Kazu nevalja se dijete sunetit od 2-5 godina jer nece razumjet o cemu je rijec i to ce mu ostati kao ruzno sjecanje. Posto je on napunio vec 6 godina stalno mi je to na pameti, prije skole da prebrizi i on i mi.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

30

Muhadzere brate nek ti hajirli i nek je mubarek.

I da nam bude dobar covek i dobar musliman insallah.

To je veliki korak u dobrom vaspitanju muske dece
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

31

Fala Jusko brate, Allahraziolsun.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

32

Petak, 25. August 2006

Klikni

:)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

33

Petak, 25. August 2006

Što da kliknem? I što baš ja? 8o

Muhadžere, nek je hairli.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

34

Petak, 25. August 2006

Klikni na smajlija a ne u prazno. Samo ce ti se kasti.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

35

Petak, 25. August 2006

Citirano

Orginalno od Spain
Muhadžere, nek je hairli.

Spejne, kasnimo u čestitanju. Sunnet bio prošle godine. I ja tek sad vidjeh. ?(

O temi: Kažu, dijete se počinje vaspitavati 20 godina prije njegova rođenja. Ovo umije da obeshrabri, ali je istina i da se nikada ne treba predavati.

Takođe, neodgojeni ne može odgojiti drugoga jer se ne može dati ono što se nema. Drugim riječima, roditelj se mora najprije pozabaviti sobom, pa tek onda svojim djetetom.

Ima i finih knjiga na ovu temu. Na primjer:

POUKA O ODGOJU
SAVRŠENI AHLAK

No, ovo su samo udžbenici, a škola se završava kod učitelja (da ne kažem kod majstora).

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

36

Utorak, 26. Septembar 2006

10 savjeta da pripremite svoju prodicu za ramazan

1. Kupite što više namirnica prije nego Ramazan počne, kako ne biste tokom Ramazana trčali po prodavnicama i gubili svoje dragocjeno vrijeme, koje bi mogli i trebali provesti u ibadetu. Uključite i svoju djecu u te pripreme. Možete zajedno sastavljati listu za kupovinu. Oni vam mogu pomoći u pripremanju hrane koju možete spremiti i zamrznuti u hladnjaku. Tako ćete smanjiti svoje vrijeme provedeno u kuhinji tokom posta.
2. Ako imate lošu naviku kasnog lijeganja u krevet , prije Ramazana pokušajte se navići da rano legnete, kako biste mogli bez problema ustajati na sehur i sabah.

3. Sunnet je postiti mjesec Ša’ban, mjesec prije Ramazana, pa ako ga budete prakticirali , bit će vam lakše tokom Ramazana.

4. Smanjite ili potpuno izbacite gledanje televizije tokom Ramazana, porazgovarajte sa svojom djecom i objasnite im značenje ovog mjeseca. Provedite što više vremena sa svojom djecom kako bi i oni osjetili posebnost Ramazana.

5. Ako imate kolekciju CD-ova ili audio/video kaseta islamskog sadržaja, kao što su učenje Kur’ana, lijepih ilahija ili dova, pripremite ih na vrijeme, kako bi vam bile pri ruci kad vam zatrebaju.

6. Unaprijed planirajte i svoje dužnosti prema vašoj djeci, kako ne biste izgubili balans između posta, ibadeta i njihovih školskih dužnosti. Ne zaboravite da pregledate njihove zadaće i da pratite kako obavljaju namaz.

7. Ako će djeca ići sa vama u džamiju, pripremite i njihovu odjeću na vrijeme. Za kćerku pripremite hidžab prije vremena, kako ne biste u posljednjem momentu trčali da ga kupite. Nađite jednostavnu obuću koju će djeca moći bez problema da obuvaju i izuvaju, da ne biste morali gubiti vrijeme na vezanje pertli itd. Na vrijeme planirajte svoj odlazak do džamije i nazad, ako nemate svoje auto.

8. Što više hrane pripremite unaprijed, kako ne biste provodili previše vremena u kuhinji.

Evo nekoliko savjeta kako da uštedite vrijeme:

- operite povrće i izrežite ga po vašim potrebama i ostavite u zamrzivač, tako da je spremno kad vam bude trebalo;
- crveni i bijeli luk, također, možete isjeckati i zamrznuti;
- skuhajte više rize ili tjestenine i držite u zatvorenim zdjelama u hladnjaku (bez umaka i sosova); kad vam bude trebalo, samo pripremite umak;
- umak možete napraviti jedan univerzalan, koji možete koristiti za više iftara, kako za tjesteninu, tako i za rižu ili pire-krompir;
- burek i sirnica se mogu spremiti unaprijed i držati u zamrzivaču, kad vam treba samo ih podgrijte, nikakve razlike nema;
- uvijek kuhajte malo više, tako da imate za više iftara a ne samo jedan.

9. Ako planiraš da pozoveš prijatelje na iftar, onda je najbolje da to učiniš u danima kad si ti spriječena da postiš (npr. Zbog hajza).
Ovo ima nekoliko prednosti. Neke od njih su:
- dok kuhate možete probati hranu koju pripremate, ako niste sigurni da li je dovoljno slano;
- pošto ne možete obavljati vjerske dužnosti, imate više vremena za kuhanje;
- neće vam biti žao što morate ostati kod kuće poslije iftara i što ne možete i vi ići u džamiju.

10. Organizuj svoju djecu da ti pomažu više tokom Ramazana, naprimjer prilikom serviranja hrane ili čišćenju sofre… Nagradite ih za pomoć koju vam pruže, pohvalite ih i podsjećajte ih da dobra djela u Ramazanu mnogo više vrijede nego u drugim mjesecima.

Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

SuddenDeath

Zlatna sredina

(10)

• »SuddenDeath« je muško

Datum registracije: 25.07.2006

• Poruku poslati

37

Četvrtak, 08. Februar 2007

Citirano

Orginalno od Altuna
Tog majmuna i stoku o kojoj pricas si sama rodila i sama si ga stokom i majmunom napravila svojim nevaspitanjem... X(

Chesto se desi da mene majka naziva ovako (oguglao sam vec, pa se ne lozim na to mnogo)..Joj, ne vidoh ovo "nevaspitanjem"...no nebitno...Kad mi kazu to, ja kazem: "Geni su cudo..." ili "Ti si mi majka (babo)" u zavisnosti o kome se radi...:P Sad su stvarno prestali s tim prozivanjem... :P

E, vi se ni jednom (roditelji) ne zapitaste shta mi deca mislimo, kako treba (OBJEKTIVNO!) da budemo vaspitani ili kakve kazne i to...SHTA MI MISLIMO? Ni jednom se ni jedan (ne samo moji, bilo koji) roditelj nije zapitao "A STA ON MISLI O TOME"...

Hvala...
ako vas zanima objektivno mishljenje deteta...tu sam..

Pozz
There I am, on the road again. There I am, up on the stage, there I go, playin' the star again, there I go, turn the page..

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

38

Četvrtak, 08. Februar 2007

Nemam jos uvek decu,ali mislim da je vazno tretirati i ih kao odrasle osobe i postovati njihovu licnost.Ne kazem i ne mislim da je lako vaspitati dete,naprotiv.Vazno je imati meru u svemu:dozvolama,zabranama,strogosti,popustljivosti,paznji i sl.,kao i postaviti svoju decu na mesto koje im pripada.Smatram da je vazno znati razgovarati sa decom,imati iskren odnos sa njima.Ispred svega,NAUCITI IH DA MISLE.
Kazem,nije lako,ali vredi pokusati :)
Svidjaju mi se ed-ovi postovi...
"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

39

Petak, 09. Februar 2007

Citirano

Orginalno od alBazari

... dijete se počinje vaspitavati 20 godina prije njegova rođenja.

Evo baš razmišljam o ovom Hadisu, pa mi pade na pamet ono što je mali jednom prilikom napisao kao obrazac sretnog braka, te mi se to nekako poveza i skontah da je to u stvari povezano.

Citirano

Orginalno od mali
covjek da baci svoj EGO pod zenine noge
a zena da baci svoje zelje pod covjekove noge

Vjerovatno se u Hadisu misli na odgoj sebe prije nego se djeca rode, a to je rušenje svojeg JA i savlađivanje svojih želja i strasti.

Dakle, da muškarac baci svoj ego pod...

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

40

Petak, 09. Februar 2007

..jos uvijek nisam roditelj..alii nekad kad vidim primjere ostalih roditeljaa (ukljucujuci i moje roditelje naravno)..i onda razmisljam o tomee kako bih se ja ponijela u toj ulozi..

..misljenja sam da se djeci treba priustiti sve ono sto im je potrebno ali da im treba dati do znanjaa..odnosnoo nauciti ih da cijenee sve to..a ne da misle da se to samo po sebii razumijee..
..nisam za to da im se sve zeljee i hirovi ispuneee tako sto cemo im kupovatii/ugadjati neke stvarii koje im nece donijeti nista korisnoo ma koliko mi bili u mogucnostii za to.. vec od pocetka treba da uzmemo sebi dovoljno vremjena za nase dijetee..
..veoma je vazno da ozbiljno pricamo sa djecom..da ih ucimoo da sami razmisljajuu..da im kroz tu konverzacijuu damo do znajnjaa da postoje stvari koje su vrlo vaznee a isto tako i stvarii kojee nisuu dobree..

..nauciti ih da nas postujuuu je veoma vazno a to necemo uspjetii ako ne stojimoo iza onoga sto kazemo svojoj djecii vec vrlo brzo mijenjamo misljenjaa..
..sa time mislim da na pr. ako kazemo da sad treba da se radi domacii.. a ono kazee.. „poslije cuuu ja sad hocu da gledam crtanii“.. mi kazemoo „ok pa moze“.. mislim da je vazno ostati pri onome sto smoo na pocetku reklii uz dodatno objasnjenjee nasem djetetuu ZBOG CEGA je to boljee…objasnjenje je veoma vaznoo.. jer djecaa cesto ne razumijuu odraslee..a roditeljii isto u dosta slucajeva nisu strpljivi dovoljnoo..ili pak nemaju vremjena da objasnee djecii svoje misliii..odnosnoo ono sto im kazuu…a objasnjenjee je veoma bitnoo..jer na taj nacin cemoo uspostaviti nekuu cvrscu vezuuu izmedju nas i naseg djeteteta..jer tad ce ono znatiii zbog cegaa i razumjeti nas..u tom slucaju mislim da se i kod djeteta podstice osjecaj da onda i za ostalee stvari dublje razmislja i na taj nacin saamo (bez necije pomoci) pravilnoo odlucujee..

..isto ne volim kada djeca koriste nekee bezveze rijecii i to ne treba dozvolitii.. jos od malena treba nauciti dijetee ljubaznoscuu, ispravnom izrazavanjuu.. i takoo too..

..cesto cujem da neki roditelji kazuu “aa dijete treba straha da imaa..bez straha nista” ne znam da li je to tacno ?( ..alii ja mislim da nebih voljela da mojee dijetee imaa straha od menee..postovanjaa da alii straha nee..
..mada kad pogledam cini mi se da je nit koja razdvaja ova dva pojma vrloooo tankaa..ali ipak mislim da akoo dijete ima strah da onda ne moze biti 100% slobodnoo i iskrenoo prema roditelju jer ce se uvijek plasiti njihove reakcije..a ja to nikad nebih voljelaa..mnogo mi je vaznoo da moje dijetee kasnije imaa potpunu slobodu prema menii i da uvijek moze sve svoje misli da mi mi kazee..jer samo tako smo u stanjuu da pomognem nasem djetetuu i uputimo ga na pravi put..

..al opet nekako nisam bas sigurnaa..mozdaa ovaj komentar “aa dijete treba straha da imaa..bez straha nista” posjedujee ispravnost..bila bih zahvalna ako neko drugii (ko je bolje upucen od mene) to moze da prokomentarisee..

..to su sada samo neka mojaa razmisljanjaa..a kako cu zaista postupit kada/ako budem imala svoje dijete tek cu tadaa moci da vidim..nadam se da cu ostatii pri onome sto sada mislim i uspjeti da to sve ili makar vecinu ostvarim.. alii znam da kad covjek gleda sa stranee punoo brzee i lakes moze da ocijenii sta je dobro a sta nijee i kako bi bilo boljee..ipak kad se bas nalaziis u toj uloziii sigurno je puno teze „odraditi“ sve ispravoo.. alii trebamo ipak da se potrudimoo :)..
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

Social bookmarks