Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

abfang

Učenik

(10)

• »abfang« je zabranjen

Datum registracije: 23.06.2006

• Poruku poslati

41

Petak, 09. Februar 2007

Citirano

Orginalno od inaa

..misljenja sam da se djeci treba priustiti sve ono sto im je potrebno ali da im treba dati do znanjaa..odnosnoo nauciti ih da cijenee sve to..a ne da misle da se to samo po sebii razumijee..

Mislim da je ispravno ovo sto kazes, lepo si rekla. Kao sto ti kazes pogresno je svakako obezbediti deci sve sto pozele jer ona tako postaju bez zelja i zudnji. Ko nema zudlju i ceznju za necim, kazu psiholozi, on ne moze razviti jaku volju da sam nesto postigne jer kad priustis detetu sve onda ne pospesujes negov instikt da treba da sam za nesto da se potrudi.

P.S. Mene nikad nije niko pitao da li sam uradio domaci ili ne, ili mi odredjivao da to trebam da uradim ?( Mozda zbog toga sad ne verujem da je moguce detetu odrediti sta treba da radi. Naprotiv, mislim da vec od malih nogu detetu treba dati punu autonomnost da sam organizuje svoje vreme kako zeli pa i da sam donosi odluke. Misljenja sam dete koje teras na nesto, na duze vreme ce se ispostaviti da si ga dzabe pokusavao/pokusala privoliti na nesto sto ti mislis da je za njega bolje. Dete ce uraditi ono sto zeli, ne zavisno od roditeljevog anganzmana.

sirri

Početnik

(10)

• »sirri« je muško

Datum registracije: 30.03.2006

• Poruku poslati

42

Subota, 10. Februar 2007

Iskusenja u braku!

U zivotu cesto se naidje na iskusenje!Neka su teza, neka laksa, ali iskusenja u braku slobodno se mogu ubrajati u velika iskusenja!? Mnogi se mogu upitati zbog cega ovo pisem?Odgovor jasno i nedvosmisleno lezi u cinjenici da ta iskusenja mogu direktno uticati na dijete, mogu ga pratiti cijelog zivota! Svadje, ljubomora, nesluglasice, povremena netrpeljivost medju odraslim osobama koje su sposobne za zivot, zakljucak sposobnosti crpim iz spremnosti da se ima dijete, dijete zbog koga se moraju supruznici puno zrtvovati u zivotu.
Nema ispravnog vaspitanja djeteta bez neprestanog kontakta prvenstveno majke nad njim. Ta ista majka treba da zna da je djetetu najpotrebnija kada je dijete malehno i nemocno, ne smije dijete zapostaviti ni u kom pogledu od njegovih prvih dana ovozemaljskog zivota.
Majka mora voditi racuna o svojoj porodici, ona je cobanica kuce svoga muza, mora biti pokorna svome muzu, jer time se pokorava zakonu Uzvisenog Allaha, dz.s., ako sve ovo valjano shvati i razumije docice do zakljucka da nista vrednije na ovom svijetu nema od sabura u iskusenjima, a njih je u braku mnogo. Mnoga djeta cijelog zivota su zigosana i pate zbog nerazumjevanja ovih postulata. Zrtvovanje u ime Allaha radi djeteta je prava zrtva! ;(

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

43

Nedjelja, 11. Februar 2007

Vjerovatno si u pravu...Ali, ja razmisljam na malo drugaciji nacin. Radi djeteta se podnose sve zrtve na ovom svijetu. To najbolje znaju majke od onog momenta kada se dijete zacne pa dok se ne rodi...to je jedan strahovit poduhvat i zrtva. To majke najbolje znaju. A ta zrtva se tu ne zavrsava vec tek pocinje, stepenik po stepenik....cijeloga zivota.

Medjutim, po meni i kada dodje do razvoda izmedju roditelja djeteta to nije samo radi supruznika nego i za djetetovo dobro. Jer, nezamislivo je djetinjstvo djece koja rastu uz svakodnevne svadje roditelja, prepirke, tucu, stresove, strahove, suze...Ne bih to nikad pozeljela ni svom niti bilo cijem djetetu. Tada je dijete zrtva i po meni, to je najgora solucija za koju je jedini lijek razvod a najbezbolnije za dijete je da roditelji i dalje ostanu u korektnim i fer odnosima, da ne zbog njih, oni su svoje "odsvirali" nego iskljucivo i samo radi djeteta, da ono ne pati, trebaju i dalje da zajednicki rade na njegovom odgoju, vaspitanju, obrazovanju i ukupnom zivotu. Ako roditelji zaista misle dobro svom djetetu, moraju se izdici iznad svakog inata i mrznje prema onom drugom a dijete staviti u prvi plan i strogo vodit racuna o njegovom interesu. To je njegov hak.Ono nije trazilo da se rodi, da se njegovi roditelji razdvoje i da zivi u patnji i ceznji prema roditelju s kojim nije...Roditelji to moraju da shvate.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

44

Ponedjeljak, 12. Februar 2007

San,ON i Ja

"Želio bi popričati s tobom,ako imaš vremena"...rekoh.
On se nasmija: "Što bi me htio pitati?. "
Pa kao roditelj: "Koje bi životne poruke želio da tvoja djeca nauče;"
Smijući se ON odgovori:
"Da nauče da nikoga ne mogu prisiliti da ih voli. mogu samo voljeti.
Da nauče da nije najvrednije ono što imaju nego ko su i što su u svojim životima..
Da nauče kako se nije dobro uspoređivati s drugima.
Da nauče kako nije bogat onaj čovjek koji najviše ima nego onaj kojem najmanje treba. Da nauče kako je dovoljno samo nekoliko sekundi da se povrijedi voljeno biće a potom su potrebne godine da se to ispravi.
Da nauče opraštati tako da sami opraštaju
Da spoznaju kako postoje osobe koje ih vole ali to ne znaju reči ili možda pokazati Da nauče da dvije osobe mogu posmatrati istu stvar a vidjeti je različito.
Da nauče da je pravi prijatelj onaj koji zna sve o njima a ipak ih voli Ljudi će zaboraviti što si rekao i učinio ali nikada neće zaboraviti kakve si osječaje u njima probudio."

Ja nastavih pitati:
"Što te najviše iznenađuje kod ljudi?"
ON odgovori:
"Što im je djetinjstvo dosadno žele da što prije odrastu a onda bi opet željeli biti djeca- Što troše zdravlje da bi stekli lovu pa potom troše lovu da bi vratili to isto zdravlje. Što raznišljaju tjeskobno o budučnosti zaboravljajući sadašnjost. Na taj način ne žive ni u sadašnjosti ni u budučnosti. Što žive kao da nikada neće umrijeti A onda umiru kao da nikada nisu živjeli.."
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

sirri

Početnik

(10)

• »sirri« je muško

Datum registracije: 30.03.2006

• Poruku poslati

45

Ponedjeljak, 12. Februar 2007

Nije tesko biti fin!

Vrlo je ruzno biti medju studentima koje stari profesor moli desetak puta da se umire, jer ne moze na miru da odrzi ispit zbog njihove galame!Cinjenica ne bi bila tako bolna da nije rijec o studentima IV godine! Ovo kazem zbog cinjenice da je kucno vaspitanje djeteta ono sto se ima ponijeti u svijet. Moze neko biti sa sela, odrastao cuvajuci ovce, ali da u isto vrijeme bude strasno fina osoba koja ima osnovne principe bontona, medju koje su: Dok drugi pricaju oni trebaju sutjeti i saslusati, payiti da svojim rijecima nikog ne povrijede, da se ne mijesaju u ono sto ih se ne tice, kada govore da ne galame, tj. da to ne cine glasno.
Zalosna je i porazavajuca cinjenica da medju akademskim gradjanima ovog kucnog vaspitanja nema. Ne bih da genaralizujem u tu ubrojim sve studente, cast onima koji se ne ubrajaju u ovu grupu!

inaa

Zlatna sredina

(10)

• »inaa« je žensko

Datum registracije: 30.07.2006

• Poruku poslati

46

Nedjelja, 25. Mart 2007

..skoro sam citajuci naletjela na jedan clanak o odgoju djetetaa.. a kazee "dijete treba postovanje"

...samopostovanje i samopouzdanje, neovisno o kasnijim zivotnim uspjesima i neuspjesima, stice se u ranom djetinjstvu, kada je roditeljska uloga neprocjenjivo vazna.. te osobine svom cete djetetu usaditi ukazujuci mu postovanje.. iskazivanjem postovanja prema djetetu ne gubite ni djelic svog autoriteta, nego mu porucujete: za mene si vrijedan, vazan si mi..

postovati svoje dijete ne znaci dopustati mu da cini sta god zeli, niti mu dati jednako pravo glasa u porodici.. to znaci iskreno mu posvecivati paznju, uvazavati njegovo misljenje i zadovoljavati njegove razborite zelje...

pomozite mu da sacuva obraz...
izraz sacuvati obraz znaci zadrzati dostojanstvo i to je ono sto mu moramo pruziti, cak i kada odbacujemo njegove zahtjeve i zelje.. vi ste roditelji i vi odredjujete pravila igre, ali za djetetovo samopostovanje vrlo je vazno osigurati da se ono ne osjeca obespravljeno.. taj osjecaj naime dugorocno unistava dobar odnos roditelj-dijete, a od malisana stvara ogorcenu i srditu osobu zeljnu osvete... kako u vecini slucajeva kada se vase i djetetove zelje razilaze vi "pobjedjujete", pomozite mu barem da dostojanstveno izgubi..

slusajte dijete sa zanimanjem i ponavljajte ono sto trazi

nudite mogucnosti... posve malom djetetu koje nesto trazi treba ponuditi dvije opcije na izbor, od kojih ni jedna nije ono sto dijete trazi.. obije opcije odabrali ste vi, ali dijete stice dojam da moze odlucivati za sebe..

svi smo spremni katkad pobijediti, a katkad izgubiti, ali niko ne zeli uvijek gubiti..ako djetetu dopustite pobijediti u nekim bitkama (koje cete sami odabrati), bit ce spremnije popustiti u bitci u kojoj vi doista zelite pobijediti..

cinite ustupke. nudjenje postenog kompromisa nije znak slabosti.. time djetetu pokazujete da njegove zelje cijenite kao svoje..

ne rugajte mu se i ne grdite ga .. najgore sto mozete uciniti jeste ismijavati dijete.. tako narusavate njegovo samopouzdanje ili ga podsticete na jos vecu tvrdoglavost i prkos..

...pohvaliti djetetov trud i primijetiti lijepo ponasanje djelotvoran je nacin sprecavanja problema..zelite li da ponovi nesto pozitivno sto je ucinilo, ne zaboravite mu uputiti toplu rijec i pohvalu..pritom vodite racuna da pohvale ne budu pretjerane..osim toga uvijek je bolje pohvaliti postupak nego dijete....
..mjeri svoj uspjeh po tome cega si se sve trebao odreci da bi to ostvario..

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

47

Petak, 11. Maj 2007

Prica je izmisljena ali poucna. Narocito za one koji rade profesionalno sa djecom.

Make a difference...
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko
  • »Altuna« je autor ove teme

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

48

Petak, 16. Oktobar 2009

Ne batine!

Deca koju roditelji kažnjavaju batinama već u uzrastu od jedne godine ponašaju se agresivno i imaju slabije rezultate na testovima kognitivnih sposobnosti, objavili su američki naučnici.

Studija pokazuje da je rani uzrast deteta ključni period za uspostavljanje kvalitetnog odnosa između roditelja i dece, piše stručni časopis Child Development.

Pokazalo se da trećina roditelja dece obuhvaćene studijom pribegava fizičkom kažnjavanju najmanje jednom nedeljno.

Ranija istraživanja su pokazala kako fizički kažnjavana deca češće postaju delinkventna i imaju veći rizik za poteškoće s mentalnim zdravljem.

Kako kazna utiče na inteligenciju vašeg deteta

Istraživač Marej Stros iz američke savezne države Nju Hempšir proveo je 40 godina u proučavanju uticaja fizičkog kažnjavanja dece na njihov moždani razvoj.

Deca koja su redovno fizički kažnjavana (batine po turu, šamari), manje su inteligentna nego deca koja o svojim greškama i nestašlucima razgovaraju sa roditeljima, tvrdi on.

Razgovor sa decom, uključujući i onu sasvim malu, utiče na povećanje moždanih konekcija i na kognitivni kapacitet, ističe dr Stros, prenose lokalni listovi.

Što roditelj manje pribegava fižičkom kažnjavanju, to je verbalna komunikacija s detetom potrebnija u njegovom obrazovanju i korigovanju grešaka u ponašanju.

Šamari i drugi vidovi batina predstavljaju zastrašujuće i stresne događaje za decu koji za posledicu mogu da imaju kognitivni deficit.

Što su batine prisutnije, to je razvoj mentalne sposobnosi deteta sporiji, zaključak je višedecenijskog istraživanja dr Marej Strosa.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

interesantno

Profesionalac

(10)

• »interesantno« je žensko

Datum registracije: 17.11.2006

• Poruku poslati

49

Četvrtak, 05. Novembar 2009

Šta detetu nikada ne bismo smeli reći ili učiniti

Svakom roditelju najveća želja je da odgoji sretnu osobu. Nažalost, uprkos milionima godina koje su roditelji, naučnici i pedagozi kroz istoriju proveli mozgajući o odgoju, niko još nije pronašao recept za podizanje osobe koja je sretna, zna šta hoće, omiljena je u društvu, zadovoljna i uspešna. Koliko god sve to svome detetu želeli, mnogo toga ona će morati odraditi sama, no ništa opet bez roditeljske pomoći.

Uporedimo li savete za odgoj deteta od pre pedeset godina i danas, uočićemo bitne razlike. Nekad se smatralo da je najvažnije da roditelj detetu bude autoritet, a da dete bespogovorno poštuje i sluša roditelja. Zatim je sve to srušeno i u modu je ušao slobodniji, popustljiviji odgoj.

Na dobrom smo putu ako znamo slušati dete

Kad sve ovo zbrojimo i oduzmemo, većina stručnjaka danas savetuje nešto između autoritativnosti i popustljivosti, a ta sredina znači: detetu moramo postaviti jasne granice jer će bez njih biti nesigurno i izgubljeno. Takođe, danas većina stručnjaka ističe da je porodica mesto na kojemu dete najviše uči i u kojemu stiče sigurnost, pa su skladni porodični odnosi preduslov za uspešan odgoj.

Skladni, dakle ne savršeni, jer savršenstva nema, a na nesavršenostima i pogreškama se puno toga može naučiti. Dakle, iako recepta za uspešno roditeljstvo nema, čini se da smo na dobrom putu ako znamo da slušamo dete, ako odvajamo dovoljno vremena za njega i ako mu dovoljno često i iskreno pokazujemo ljubav.

Skoro svi se pitamo provodimo li dovoljno vremena s decom, razumemo li njihove potrebe, znaju li koliko ih volimo… Sasvim siguran u sebe je samo roditelj kojemu nije dovoljno stalo, svi ostali svesni su klizavog terena na kojem se nalaze. Deca to osete, pa je važno da, kao što prihvatamo da naše dete nije savršeno, prihvatimo i da smo samo ljudi – nesavršeni, skloni greškama. Pogrešimo li, izvinimo se detetu, oprostimo sebi i krenimo dalje.

Ovo se, naravno, odnosi na sitnice, dok bi nekih izjava i postupaka trebalo poštedeti svako dete jer ostavljaju trajne posledice. Dogodi li vam se nešto od dole navedenoga, potrudite se da se to više ne ponovi. Ponekad roditelji, koliko god se trudili, ne uspevaju da reše probleme na adekvatan način, pa u nemoći, ljutnji ili nervozi ponavljaju nedopustivo – žele li svome detetu dobro, trebali bi shvatiti da trebaju potražiti stručnu pomoć.

Među nedopustive postupke prema detetu spadaju:

Detetu treba graditi samopouzdanje, a ne rušiti ga

Fizičko kažnjavanje: koliko god neki govorili da je batina iz raja izašla, fizičko kažnjavanje uvreda je i poniženje za svaku osobu. Naravno, ne govorimo ovde o laganom udarcu dlanom po guzi – klinci, posebno kad su mali, znaju biti toliko zaigrani i neposlušni da i najstrpljiviji roditelj gubi glavu.

Gotovo da nema roditelja koji barem jednom nije udario dete po guzi i to još nikome nije ostavilo trajne posledice. Međutim, kažnjavanje remenom, šibom ili bilo čime što ostavlja masnice i oštećuje kožu jednostavno se ne može ničim opravdati.

Ponižavanje, vređanje i omalovažavanje: reći detetu da ništa ne vredi, da od njega neće ništa biti, da vas je razočaralo, sve to uništava samopoštovanje i samopouzdanje. Većini roditelja dogodilo se da u ljutnji kaže ono što ne misli, ali teške reči koje detetu poručuju da nije osoba dostojna vaše ljubavi, poverenja i ponosa nedopustive su. Dogodi li vam se da omalovažite ili uvredite dete na ovaj način, morate mu se izvinuti, objasniti da niste tako mislili… Neće biti lako, ali ovo je previše važno da bi ostalo nedovršeno i prepušteno slučaju.

Kažnjavanje deteta zatvaranjem u mračni ili mali prostor: i ovo je jedna od zastarelih metoda kažnjavanja koja istovremeno ponižava i straši, posebno malu decu. Ovakve metode zaista nisu šala, kao ni ono što gledamo u mnogim filmovima i TV serijama: osobe koje su imale ovakvo detinjstvo mogu oboleti od mentalnih bolesti, bolovati od brojnih fobija i strahova, postati nesigurne ili čak nasilne.

Deca su međusobno vrlo različita – neka se dobro nose sa stresom, pa čak i šokovima, dok su neka toliko osetljiva da ni nakon najlepšeg dana, provedenog u veselju i među voljenima, ne mogu zaspati sama ili u mraku. Osetljivom detetu stanje se može samo pogoršati ako samoću ili mrak povezuje s kažnjavanjem, odnosno svojim pogreškama i 'zločestoćom'.

Plašenje deteta raznim babarogama, vešticama i ostalim izmišljenim likovima: ovo je takođe osetljivo područje, koje traži individualni pristup. Ima dece koja obožavaju bajke, izmišljena bića koja se dele na dobra i zla i na taj način uče o svetu. No, ima i klinaca koji tradicionalne bajke i mnoge crtaće doživljavaju kao psihičku traumu.

Zato – sa strašnim pričama polako: počnite s najblažima, osluškujte kako ih dete prima i prema tome odlučite kakve su priče prikladne za vaše dete. I ne zaboravite – veštice, babaroge i ostala strašna bića neka ostanu samo u pričama, a pretnje i kažnjavanje tipa - 'ako budeš nevaljao, doći će babaroga po tebe' nešto su od čega nijedno dete ne bi smelo strahovati.

"Dragulj ostaje na cijeni i ako padne u blato; prašina ostaje prašina makar se digla do neba."

kalbi

Početnik

(10)

Datum registracije: 16.12.2009

• Poruku poslati

50

Subota, 19. Decembar 2009

MODEL ISPRAVNOG ODGOJA DJETETA

SELAM SVIMA!POSTO SAM I SAMA RODITELJ JEDNE CETVOROGODISNJE DEVOJCICE,NASLA SAM SE U OVOJ TEMI.MISLIM DA JE NAJVAZNIJE PRUZITI SVOM DETETU PUNO,PUNO LJUBAVI,DA BI ONO OSETILO DA JE VOLJENO.JA SA SVOJIM DETETOM PRICAM KAO SA ODRASLOM OSOBOM.TREBA BITI ZAHVALAN ALLAHU DZ.S.NA POVERENOM EMANETU(DETETU)I MOLITI GA ZA NJEGOVO ZDRAVLJE.SVE OSTALO PO REDU,SAMO POLAKO :)

Social bookmarks