Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko
  • »galaksija« je autor ove teme

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

1

Srijeda, 02. Novembar 2005

MOJ GRAD

Evo vam malo o mom gradu izvadjeno iz brosure `Razglednica Gradacca` ,dobivene sinoc upravo na onoj kuli koju vidite na slici.

Kula Husein kapetana Gradasccevica datira iz 1786 godine.Dobila je naziv Kula `Zmaja od Bosne` jer njen oblik podsjeca na zmaja.Kula ima 3 sprata (to je sada moderan hotel a za informaciju za turiste: prenoscicste u extra apartmanu kosta 52 konvertibilne marke),I jos ne istrazene podzemne hodnike.
Inace strateski polozaj Gradacca uvjetovao je da se na ovom prostoru vec u srednjem vijeku pocinje razvijati malo naselje oko utvrde koja je sluzila u odbrammbene svrhe.Legenda govori kako su 3 sestre istodobno gradile tri grada:Soko,Srebrenik I Gradacac,ali ona se mora odbaciti kao izvor saznjanja o porijeklu tvrdjave u Gradaccu,zbog tog sto se Srebrenik spominje 1333.godine a Soko 1426,pa prema tome nisu mogli biti gradjeni istodobno.Ne treba ipka,iskluciti vjerovatnost da se u srednjem vijeku na ovom mjestu postojala tvrdjava,jer prvi osmanski defteri pominju postojanje utvrde u Gradaccu.Osmanski defter iz 1533 spominje postojanje Gradaccake nahije I tvrdjave u njoj,koja je,medjutim,tada bila napustena,jer je tvrdjava kao vojni objekat poslije 1526 izgubila na vaznosti,s obzirom da su se granice Osmanskog carstva bitkom na Mohacu pomjerile daleko na sjever.Godine 1634 pominje se u Gradaccu postojanje Donje mahale,odnosno Gradine (to je Kula),koja je kao vojni objekat jos uvijek bila napustena.Tek poc.18 vijeka,nakon sto je granica Osmanskog cartsva utvrdjena na Savi,strateski znacaj Gradacca kao pogranicnog prostora dobija na vecoj tezini sto utice na sirenje I razvoj grada.U skladu sa porastom znacaja grada u odbrani granica Osmanskog cartsva rastao je I znacaj gradacacke tvrdjave I kule u njoj.Vec 1699 u toj tvrdjavi postoji straza od 20 azapa,a 10.4.1702 ustrojen je konjanicki dzemat od 50 vojnika I oficira .Ovim dzematom je zapovjedao Bajram-aga.
Nesto prije 1730 iz ovog agaluka izrasla je kapetanija koja se sastojala od 300 placenih vojnika raznih rodova vojske.Kapetanovo sjediste je bilo u kuli,koja je sluzila samo za vojne svrhe,ali ne I za stanovanje kapetana.
Prema jednom izvjestaju sa poc 18 vijeka Kula je prilicno cvrsto zidana I okruzena je jednim jarkom.Osigurana je sa 3 baterije koje imaju 15 teskih topova.U toj tvrdjavi se nalazio kapetan koji je zapovjedao gradom.

Mezar Husein kapetana Gradascevica se nalazi u Istanbulu.Nasa Opcina pregovara sa Istanbulom da se mezar prebaci ovdje u rodni grad Husein kapetana,pa vidjet cemo sta ce biti……

Po meni najatraktivniji dio mog grada je ovaj o kome sam vam pisala.Kula Huseina kapetana je I dan danas rado posjecena (sad je t u na vrhu cardaka restoran a na prvom I drugom se izdaju sobe) I posjecuju je sve generacije,svi slojevi drustva (znaci tu nema da se razlikuju ovi sto idu `na cosku` I u `art`) tako da se bas osjeca opustena atmosfera ,a pogled je 8) …mmmmm….pogled sa Kule je fanstatican.Vidite cijelu Posavinu samo jednim pogledom. :]
Toliko o mom gradu….pisat cu ja jos o svom gradu.Ovo je samo mali dio :)
galaksija je dodao/la ovu sliku:
  • images.jpg
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

2

Citirano

Orginalno od galaksija

Mezar Husein kapetana Gradascevica se nalazi u Istanbulu.Nasa Opcina pregovara sa Istanbulom da se mezar prebaci ovdje u rodni grad Husein kapetana,pa vidjet cemo sta ce biti……

Ja sam na jednom drugom forumu vec rekao gradascevicima (jel se tako kaze za stanovnike Gradacca?) da ne treba Huseina Gradascevica dovoditi u Bosnu jer u Bosni on nema sebi ravna junaka. Najbolje je da ostane tamo, u blizini nekog sa kim se more ravnjat. Sa Kemalom Ataturkom, na primjer.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

3

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od galaksija

Ja sam na jednom drugom forumu vec rekao gradascevicima (jel se tako kaze za stanovnike Gradacca?) da ne treba Huseina Gradascevica dovoditi u Bosnu jer u Bosni on nema sebi ravna junaka. Najbolje je da ostane tamo, u blizini nekog sa kim se more ravnjat. Sa Kemalom Ataturkom, na primjer.

Ne kaze se tako za stanovnike Gradacca.(Za nas je pravilno reci Gradacacani)Mi nismo Gradascevici,to su preci i potomci Husein-bega Gradascevica.
Sa tobom se ne slazem u tome da se ne treba mezar naseg bega prenositi u BiH.Zasto da se ne prenese u mjesto odakle potice i gdje je to svoje junastvo dokazao i pokazao?NAS je covjek i veoma smo ponosni njime,a svaka cast Kemalu Ataturku,njime nek se ponose Turci.A sem toga Husein-bega su Turci i otrovali!

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

4

Petak, 04. Novembar 2005

Opcina Gradacac zauzima juzni i jedan dio jugositocnog dijela Srednje Posavine u Sjevernoj Bosni od 45º10' do 45º45' sjeverne geografske sirine,ze od 18º07' do 18º48' geografske duzine istocno od Greenwicha.
Ovakav geografski polozaj uslovio je i formiranje nekoliko genetskih modificiranih determinanti prirodne sredine kao: morfologiju terena,energiju reljefa,razvoj hidrografskih elemenata i pojava,a kao posljedice toga Gradacac ima modificiranu kontinetalnu klimu,veliku akumulaciju podzemnih voda,dvije do tri etaze i nekoliko vrsta elemenata flore i faune.
Gradacac okruzuju opcine Bosanski Samac i Orasje sa sjeverne strane,Gracanica,Srebrenik i Brckko sa juzne i jugoistocne,a Modrica i Doboj sa zapadne.Ovim krajom prolaze putevi koji BiH povezuju sa Hrvatskom,tj.Osjekom i drugim naseljima Slavonije,a sa juzne strane sa Tuzlom,Sarajevom i jadranskom obalom.
U Gradacac (ako zelite doci) mozete stici (tek frisko asfaltiranim putem) saobracajnicama iz vise pravaca:preko Zupanje ,agistralnim putem za Sarajevo do sela Pelagcevo,odakle se odvaja put do Gracanice u duzini od 17 km,koji ima magistralni znacaj;zatim od Sikirevaca i Babine Grede u Hrvatskoj,preko Bosanskog Samca i Crkvine do Gradacca;od Doboja preko Modrice do Gradacca;a sa juga modernom saobracajnicom Tuzla-Zupanja,pa preko Ormanice do Gradacca;zatim od Gracanice,preko Srnica do Gradacca;od Orasja preko Tramosnice;te zeljeznickom prugom Modrica-Gradacac.
Na samom ulazu u grad docekat ce vas nekoliko natpisa «DOBRO DOSLI» na raznim jezicima,medju kojima je i kineski! :- )Bas smo gostoljubivi :- )

P.S. Ne mogu da ubacim sliku,jel' to zbog karaktera koje imam u postu?

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 07. Novembar 2005

A sad malo o Husein Kapetanu Gradascevicu:
Husein-kapetan Gradascevic je rodjen oko 1802. godine. Mladost je proveo u ocevoj kuci onako, kako su je provodili sinovi drugih begova. Majka mu je bila Djurdjijanka, veoma pametna i pobozna zena. Jedanaest godina bio je kapetan (1821-1832.). Njegova je kapetanija bila najbolje upravljana i najbogatija u cijeloj Bosni. Bio je najbogatiji i najmladji kapetan Bosne.
U danasnjem selu Cardak udaljenom desetak kilometara od Gradacca, Husein-kapetan napravio je otok (adu) iskopavsi dubok i sirok 100 metara i nekoliko kilometara dug hendek (jarak), u koji je naveo vodu. Na ovom vjestackom otoku sagradio je dvor, ljepsi od ovog u Gradaccu, a na jednom malom humku cardak, po kome je ovo selo dobilo ime. Tu mu bijase najomiljenije boraviste. Godine 1832. ovaj dvorac po zapovijedi Husejnovoj je spaljen, kada se spremao na bijeg u Slavoniju.
Pisuci kako je postao vodja i vezir na Bosni Husein-kapetan je pominjao da mu do toga nije bilo stalo: ..."Meni je dosta bilo moga Gospodarstva Kapetanluka kojim sam se bolje vladao i zivio nego i jedan od kapetana bosanskije kao jedan vezir". Husein-beg Gradascevic je bio zakleti neprijatelj sultanovih reformi koje je 1830. godine kanio provesti u Bosni.
U Sarajevu 14. septembra 1831. godine pa sve do 4. jula 1832. godine Husein-beg Gradascevic je izabran za bosanskog vezira s naslovom pase. Narod ga prozva "Zmaj od Bosne", a on se potpisivao "Husein pasa", a ima i historijskih podataka da se potpisivao i "vitez od Bosne".
29. maja 1832. godine kod Viteza Husein-kapetanova vojska se sukobi sa sultanovom vojskom, gdje se veoma hrabro borio. ..."Da je takvih vodja bilo jos samo dvadesetak, zapisao je hronicar, vojska bi sultanova bila satrvena". Tako je porazen Husein-kapetan Gradascevic koji se poslije boja hitno uputio na svoje imanje u Gradacac. I 16. juna 1832. godine prebjegao je u Slavoniju.
Dan njegove smrti nije poznat, medjutim, po nekim zapisima iz sjecanja jedne osobe iz njegove pratnje, umro je 30. jula 1833. godine, i pokopan je na groblju "Ejjub". Jedni misle da je otrovan, a drugi da je umro od kolere.

• imagesHG.jpg

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

6

Ne bih da ti kvarim temu. Samo da te upoznam i sa nesto drugacijim razmisljanjima u pogledu licnosti Husein-kapetana. Procitaj.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

7

Ovako ed-e.
Tacno je to da je Husein Kapetan Gradascevic vodio bitku sa Turcima.To se zna..
No,tebe najvise cudi to sto ga neki Bosnjaci podrzavaju,a neki ne.Ne znam zasto te to toliko cudi,ako je neko bio junak kao sto je to bio on I zaista mu treba odati priznanje.Branio je svoju kapetaniju,svoj grad od Turaka KOJI SU DOSLI na njegovu teritoriju.Husein-beg je ostao na svojoj teritoriji I dostojanstveno branio svoj komad teritorije.Nije on bio ulizica ni Rusima ni Austriji,a boga mi ni Turcima!
Dalje….
Vidim da si napisao da je Husein Kapetan Gradascevic bio tadasnji Fikret Abdic,sto me jako ,jako,jako,JAKO X( naljutilo.Poredis jednog junaka koji se borio protiv Turskih nametanja I Turskih dosljaka koji su dosli sa svojim reformama da vladaju nama,sa jednim kretenom kao sto je Fikret Abdic (A KO SU OBOJICA TO JA BOLJE ZNAM OD TEBE!-zato mi je I krivo sto njih dvojicu poredis!).
Na kraju opet nije uspio da ostvari svoj san.Turci su ga uhvatili I odveli u Istanbul gdje su ga I otrovali.Napravili su mu mezar od mermera jednako kao sto su pravili svojim najvecim junacima.I Turci su ga postovali kao junaka I divili mu se, bez obzira sto im je bio neprijatelj,a sto ne bi MI?Ja nisam Turkinja,ja sam Bosnjakinja,ja se divim Husein-begu,a divim se I Kemalu Ataturku,samo sto sam na Huseina + ponosna,a na ovog ne mogu biti jer nije iz mog naroda.
Toliko.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

8

Pa dobro, poznat mi je tvoj stav ali rekoh da i ja svoj iznesem, more bit interesantno da se cuje i nesto drugacije razmisljanje. Doduse, ja vise volim Turke nego Bosnjake pa mozda i zbog toga ne volim Husein-kapetana. Hodi mu ga znaj. A mozda i zato sto mi je na sultana udario a ja to nikako ne volim, ja sam ti rezimski covjek :D .

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

9

Utorak, 08. Novembar 2005

Poznati knjizevnici iz Gradacca

Hasan Kikic
Hasan Kikic, knjizevnik i revolucionar, rodio se 1905. godine u Gradaccu. Cetnici su ga mucki ubili na Cemernici 1942. godine. Kikicev zivot bio je ispunjen velikim stvaralackim naporom, produktivnog knjizevnog stvaraoca na strani socijalno obespravljenih i potlacenih.
Najbolja Kikiceva djela su "Provincija u pozadini" (1935), "Ho-ruk" (1936) i "Bukve" (1938). "Provincija u pozadini", balestriticki ciklus iz rata, cini tematsku cjelinu i predstavlja dokument o djetinjstvu pisca i njegovih vrsnjaka, o teskim godinama Prvog svjetskog rata. O Kikicu je mnogo receno, napisano i objavljeno. Njegovom djelu ce se uvijek iznova vracati buduce generacije. Hasanu Kikicu je "mjesto u elitnoj pripovjedackoj reprezentaciji BiH izmedju dva rata pa i sire u jugoslovenskim okvirima".

Ahmed Muradbegovic:
Prvo znacajno knjizevno ime iz Gradacca je Ahmed Muradbegovic. Rodjen je 03. 03. 1898, na kraju devetnaestog stoljeca, kada je u Bosni i Hercegovini bilo vec proslo deset godina od odlaska Osmanlija sa ovih prostora i kada je vec uveliko ustolicen jedan novi rezim po zapadno-evropskim mjerilima, a za Bosnjake i druge narode u BiH to je u krajnjoj istanci po onoj narodnoj "sjasi Murta da uzjase Kurta", samo sada na jedan "kulturniji" nacin.
Muradbegovic je covjek nove epohe, koji pripada dvadesetom stoljecu, a i njegovo ce knjizevno djelo u cjelini biti okrenuto buducem vremenu. A ovaj veliki bosanskohercegovacki knjizevni stvaralac bit ce neopravdano zapostavljen u novoj socijalistickoj Jugoslaviji, dugo vremena ignorisan i zabranjivan, iako to njegovo knjizevno djelo nije ni po cemu zasluzivalo. Za vrijeme NDH u Sarajevu bio je imenovan za intendanta (direktora) Narodnog kazalista. A poslije rata biva optuzen i osudjen za saradnju sa okupatorom, te mu se za dug niz godina oduzimaju gradjanska prava. Tako da ovaj kulturni i knjizevni stvaralac nije za zivota dovoljno osjetio cast i priznanje za svoje izuzetno stvaralastvo, kako u sredini iz koje je ponikao, tako i u BiH i Jugoslaviji. Tek, poslije njegove smrti, kada su izvan BiH poceli svojatati ovoga knjizevnika i valorizirati rezultate njegovog knjizevnog stvaralastva, tada su se sjetili i Bosanci da je to covjek koji je svojim knjizevnim djelom trajno usao u historiju knjizevnog stvaralastva, te da je njegovo djelo veliko, trajno i nezaobilazno. Prema Muradbegovicu i njegovom knjizevnom djelu, Gradacacani, a i drugi "odgovorni" Bosnjaci ucinili su veliku nepravdu.
Ahmed Muradbegovic osnovnu školu zavrsio je u Gradaccu, a gimnaziju u Sarajevu. U Zagrebu zavrsava Filozofski fakultet i Dramsko umjetnicku skolu 1921. godine. U svom radnom vijeku Muradbegovic je najvise bio vezan za pozoriste i druge kulturne institucije. U toku Drugog svjetskog rata Muradbegovic je zavrsio dramu "Husein-beg Gradascevic". Umro je 15. 03. 1972. godine u Dubrovniku
  • Gradina%20I_jpg.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

10

Srijeda, 09. Novembar 2005

Evo josh:
Gradacac je zivahan kulturni centar u kome se izvode mnogi kulturno-umjetnicki programi i manifestacije. Najistaknutije mjesto medju njima pripada Kikicevim susretima, knjizevno-kulturnoj smotri, a posvecena je uspomeni na licnost i djelo knjizevnika i revolucionara Hasana Kikica. Knjizevna manifestacija `Kikicevi susreti` odrzana je u Gradaccu prvi puta od 13. do 15. aprila 1973. godine. Svecani pocetak prvih Kikicevih susreta proglasio je prof. dr. Mustafa Imamovic. On je u svom pozdravnom govoru istakao da ova manifestacija ima za cilj: `sirenje progresivnih i humanih kulturnih vrijednosti u prvom redu lijepe knjizevnosti naroda BiH`.
Pred kraj augusta svake godine u Gradaccu se odrzava medjunarodni sajam sljive. Ova veoma korisna privredna manifestacija ustolicena je 1969. godine.
U Gradaccu je banjsko ljeciliste Ilidza. Ljekovita svojstva njene termalne vode bila je poznata i u tursko doba. Godine 1882. ovdje je napravljen prvi banjski objekat i uz njega dvije stambene zgrade. Banja se postepeno sirila i danas razvila u veliki,
savremeno organizovan banjsko-hotelski kompleks. Voda banje Ilidze je termalna s temperaturom od 29 do 29,3C.
Pored izvanredne ljekovitosti, banja sa svojom neposrednom okolinom, zatim vjestacka jezera `Hazna` i `Vidara` s uredjenim plazama za kupanje i mogucnoscu izvodjenja sportova na vodi i bavljenja ribolovom, kao i ostali susjedni tereni i krajolici, sa svojim rjecicama i potocima, sumama, livadama i proplancima, cine ovaj kraj izuzetno zanimljivim i privlacnim u oblasti turizma i turistickog prometa.
Jedan od rijetkih nalaza, koji ukazuje na nastanjenost u tzv. predhistorijskom dobu cini nalaz u selu Razljevi (Omeragici) na mjestu zvanom `Cigla` na kojem se jos i danas mogu vidjeti ostaci glinenih zidina, koje po svoj prilici, potjecu iz neolita.
A sad ona poznata pjesma o Gradaccu:

Sa Gradacca, bijele kule Zmaja od Bosne
Sokolovi zakliktali kajde zalosne:
Umrla je vjerna ljuba Husein-begova,
Jer izgubi gospodara srca svojega.
Osedlo je vranca svoga Husein-kapetan
Odjezdio Romaniji, podijelit mejdan.
Na cardaku vjerna ljuba-Allah, illa-llah,
klanjala je, plakala je, haber cekala.
Pod pendzere glasnik stize, srca slomljenog:
`Udaji se, vjerna ljubo, nema bega tvog`
Od sevdaha i zalosti, kraj pendzera svog,
Prepuce joj bolno srce: nece za drugog.
Sa munare Husejnije uci mujezin,
Sa cardaka i bedema placu sokoli.
Do Stambola odjekuju kajde zalosne-
Pusta osta bjela kula Zmaja od Bosne.

• gradaca3.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 10. Novembar 2005

`Taj Gradacac,ne zna covjek kako da mu naudi ,osim da u njega dodje,da ga ponovo vidi I zavoli.I da nikada ne sazna zasto je to tako….`
Ivo Andric
  • vidara.jpg

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

12

Gdje nadje bas Iva Andrica da citiras. o|
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

13

@Spaine:To je Ivo Andric rekao za moj grad pa sam ga citirala :D

Pojasnjenje:ona gore slika je jezero `Vidara`,a ova dole slika je bijela dzamija Husejnija.To je dzamija koju je izgradio Husein beg Graadscevic,alijas (sto neko rece)Fikret Abdic :D
A pogledajte samo kako je krasna i ponosna dzamija,a tek uzivo da vidite.... :)

U Gradaccu gradu bijelome

U Gradaccu, gradu bijelome,
hair cini Husein-kapetane,
Hair cini bijelu dzamiju
Nju mi gradi Salko Sarajlija.
Alem mece, alem stati nece:
`Stan aleme, stan dragi kamene,
Dobrom sam te hajru namijenio:
Da s udaju cure Begzadica,
Da se zene momci Fidajica!`
  • dzamija3.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

14

Petak, 11. Novembar 2005

Uh jedva docekah da mi istekne 24 h kad sma ikad ovo pripremila :D

Sajam sljive
Za nastanak i razvoj Sajma sljive u Gradaccu, presudna je bila 1969. godina kada je Skupstina opcine Gradacac, na svojoj sjednici od 07. 10. 1969. godine donijela Odluku o ustanovljenju Dana sljive. U ovoj Odluci sadrzani su osnovni dugorocni ciljevi ove privredno-turisticke manifestacije, koja ce kasnije izrasti i afirmisati se kao Sajam sljive u Gradačcu.
Proslava Dana sljive odrzava se svake godine u posljednju subotu i nedjelju mjeseca augusta. Dan sljive je turisticko-privredna manifestacija posvecena sljivi i proizvodima od sljive. Svaki Sajam sljive prate brojne kulturno-zabavne manifestacije na kojima ucestvuju kako amaterska drustva, tako i profesionalci, a sve to zavrsava vatrometom u centru grada i zabavnom veceri "Plava noć" uz ucesce najpoznatijih pjevaca narodne i zabavne muzike.
Sajam sljive, uklapa se veoma dobro i u planove opcine da se Gradacac razvija kao turisticko mjesto, buduci da za to ima dobre predispozicije, prirodne ljepote kraja, kulturno-historijske spomenike iz nase blize i dalje proslosti i nadasve gostoljubive stanovnike opcine, kao i privredne, politicke, kulturne i javne radnike koji su spremni da se angaziraju na organiziranju, odrzavanju i razvoju te manifestacije.
Sajam je kroz svoje dugogodisnje trajanje stalno proizvodjacima priblizavao sve kljucno sto se u toj proizvodnji dogadja, kako u BiH tako i sire. Proizvodjaci su mogli da na izlozbama razgledaju najsavremeniju mehanizaciju za vocarstvo i poljoprivredu uopce, kao i da odmah i kupe ono sto im je potrebno.
Cetrnaestu sajamsku manifestaciju 1983. godine otvorio je dr. Milorad Stanojevic, predsjednik Saveznog komiteta za poljoprivredu. On je tom prilikom naglasio: "Danas, kada odrzavamo cetrnaesti Sajam sljive, na kome je ucesce pravilo 220 izlagaca iz zemlje i inostranstva i kada se priblizavamo petnaestogodisnjem jubileju, moze se s pravom istaci da ovaj specifican sajam u Gradaccu sve vise izrasta u specificnu proizvodnu jugoslovensku manifestaciju, koja svojim sadrzajem podstice i doprinosi razvoju ukupnog sljivarstva u citavoj nasoj zemlji.

Rezija: Goran Milic
Scenarij:Senad Hadifejzovic
Ton I montaza :Tonci Huljic
Tipkala:Galaksija Galaksijic
Odabrao:Djelo Hadziselimovic
Zahvaljujemo na pomoci I saradnji:` Otvoreni forum Novi Pazar` u Novom Pazaru.BZK`Preporod`Gradacac,foto-radnja Dzidic/Gradacac,`Drustvo mrtvih pjesnika`-Gradacac,Biblioteka `Alija Isakovic` Gradacac.
Novembar 2005
THE END

• Slive%20u%20Gradaccu_JPG.jpg

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

15

Ponedjeljak, 14. Novembar 2005

U kuli kamenoj majka plakala

U kuli kamenoj majka plakala,
Svog sina najdrazeg kroz suze molila:
`Cujes li, sine moj, car te poziva,
zivot ti poklanja.
Cujes li, sine moj, sine jedini,
Bosnu zaboravi, al ziv mi ostani`
Kao jecaj, kao krik, kao kletva
Te duse ponosne
Zauvijek ostase rijeci ZMAJA OD BOSNE:
`Nikad necu, majko, bez Bosne zivjeti,
Bosnu cu sluziti, za Bosnu umrijeti.
Zaludu, majko, blaga sultana, careva,
Bosna je alem sjaj, Bosna je jedina.
Necu nikad kao vazal nikom sluziti,
Ja sam bosanski sin i njen cu ostati`

P.S. Ocekujem da i drugi pisu o svojim gradovima.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

16

Utorak, 15. Novembar 2005

Evo jos o Huseinu G.
Husein-kapetan Gradascevic je rodjen u Gradaccu te davne 1802. godine i bio je njegov posljednji kapetan. Kapetanom najuglednije i najbogatije kapetanije u Bosni postao je u 18-oj godini svog zivota, nakon smrti njegova brata Murat-kapetana kojega je u Travniku smaknuo zloglasni Dzemaludin pasa 1821. godine.
Odgajan je i obrazovan kao aristokratsko plemicko dijete, a prema ondasnjim ustaljenim obicajima privatnog obrazovanja. Stekao je veliki ugled i postovanje svojim odnosom prema okolini. Narod ga je prozvao “Zmaj od Bosne”, sto dovoljno govori o njegovom vatrenom karakteru. Ovaj bosanski vitez je imao buran i ispunjen, a u isto doba kratak zivot koji vjerovatno sam po sebi najvise govori o tome ko je i kakav je on bio. Energican i odlucan, Husein-kapetan je bio visokomoralna osoba, bio je pametan i razborit, bio je u dobrim odnosima sa svakim, siromasnim i bogatim, za ono vrijeme bio je dosta obrazovan i tome je i sam posvecivao posebnu paznju. Ni jednu odluku nije donosio po vlastitom iskazu nego se pridrzavao principa savjetovanja sa suradnicima i prvacima, u svemu se oslanjao na narod. Bio je izdanak onog najboljeg sto karakterizira Bosnjaka. Husein-kapetan je uzivao opce povjerenje i bio je veoma postovan. Ovaj skromni mladic je zivio u vrijeme kad se vec dalo nagovjestiti da, uprkos reformama, Osmanlije nece još dugo moci drzati pod jednom vlascu sve te razlicite narode zeljne samostalnosti.
Pocetkom 19. vijeka Otomansko carstvo je vec znatno oslabilo. Vojna moc je opadala a centralni sistem je bio korumpiran zbog cega je Carstvo izgubilo svoj ugled u medjunarodnim odnosima. Glavni cilj europskih zemalja i Rusije je bilo unistenje Carstva i prisvajanje njegovih teritorija.
Moc polusamostalnih lokalnih gospodara u Bosni je rasla. Vodile su se kaznene ekspedicije protiv te samostalnosti. Pobune su bile ceste. Bosnjaci su trpjeli ogromne ljudske i materijalne zrtve u neuspjesnim ratovima koje je Carstvo vodilo, bilo u gusenju unutrasnjih ustanaka ili u medjunarodnim ratovima. Bosansko plemstvo je u reformama centralne vlasti vidjelo samo prijetnju. Naime, saznanje da ce Bosna zbog sticanja autonomije Srbije, Grcke i Albanije ostati potpuno izolirana i bez komunikacija sa centralnim dijelom Carstva bili su razlozi za borbu protiv reformi. Pokret za autonomiju Bosne pojavio se u vrijeme kada su se na svim stranama Osmanlijskog carstva pojavljivali nacionalni ustanci i pobune, prema tome i on se uklapa u takva kretanja. Nakon duzih priprema, u Tuzli je u januaru i februaru 1831. odrzano savjetovanje bosanskih i hercegovackih ajana i kapetana. Od tog dana je Husein-kapetan postao vodja autonomisticke pobune koji je bio ujedno i jedan od njenih pokretaca. Ovaj karizmaticni mladi kapetan je prvo ušao u Travnik sa omanjom postrojbom, zatim ga je i zauzeo. Mladic, koji nije uzmicao ni pred kim, natjerao tadasnjeg vezira da skine svoju modernu odoru i nakon obrednog pranja, obuce tradicionalno odijelo. Vecina ajana i kapetana priznala je Husein-kapetana za svog vodju. Izuzetak je bio stolacki kapetan Ali-pasa Rizvanbegovic.
U to vrijeme je izbila slicna, ali ozbiljnija pobuna u sjevernoj Albaniji. Pobunjenicka vojska je krenula na istok u bitku sa otomanskim oruzanim snagama pod vodjstvom velikog vezira. Ova prilika se i te kako pokazala pogodnom proracunljivom Husein-kapetanu, koji je poveo vojsku od 25.000 Bosnjaka da toboze pomogne osmanlijskim snagama. Kada je stigao onamo, Gradascevic je zatrazio da se u Bosni ne mijenja poredak, da se Srbima ne ustupaju nahije preko Drine, da se zastite muslimani u Srbiji, da se zastiti sirotinja i kmetovi u Bosni, te da se namjesnik u Bosanskom Evlajetu bira iz redova domacih ljudi. Ipak najvažnije što je zatrazio bila je upravna autonomija. Sultan je pristao na sve jer je Husein-kapetan porazio na Kosovu velikog vezira Mehmeda Resid-pasu i osvojio Prizren i Pec. Medjutim, Sultan nije kanio izvrsiti nista od svojih obecanja. Po povratku u Sarajevo, Husein-kapetan je proglasen za bosanskog namjesnika septembra 1831. godine. Tog datuma je, u stvari, Bosna postala nezavisna, mada su Bosnjaci jos uvijek obecavali da ce ostati u sastavu Carstva. Zanimljivo je spomenuti da je Husein-kapetan od tada potpisivao dokumente kao “Husein, sekretari Bosna al-muhakkem” sto znaci “vrhovni komadant Bosne izabran voljom naroda”.
Kada je Gradascevic vidio da Porta ne vodi iskrenu politiku zatrazio je da Bosna postane nasljedna knezevina kao sto je Srbija bila pod Milosem. Sultan ni ovaj zahtjev nije prihvatio, ali je uspio da izazove suparnistvo medju vise bosanskih begova. Tako su se hercegovacki kapetani pod vodjstvom Rizvanbegovica odvojili od Husein-kapetanove revolucije kojoj su mnogi nastojali umanjiti znacaj nazivajuci je samo bunom.
Sultan je 1832. godine poslao vojsku od 30.000 ljudi na Bosnu. Zmaj od Bosne je pokusao organizirati odbranu, ali je izgubio podrsku ostalih. Pod pritiskom sultanove vojske bosanska je vojska porazena u okolini Sarajeva 1832. godine. Nakon bitke na Sarajevskom polju Husein-kapetan je rekao “Ovo je posljednji dan naše slobode”.
Husein-kapetan je protjeran i povukao se na teritorij Austrije ali je dobio pomilovanje od Sultana, na intervenciju Meternica, uz uvijet da se ne moze vratiti u Bosnu. Dozivotno odrediste mu je bilo Trapezunt (Trabzon na obali Crnog Mora). Gradascevic je otisao u Carigrad gdje je bio zatocen i gdje je tugujuci za svojom Bosnom 1834. godine umro, vjerovatno otrovan. Valjda su se bojali da se vatra ponovo ne razbukta.
Otpor reformama Porte je nastavljen, a na putu slamanja tog otpora 1850. godine u Bosnu je s velikom vojskom poslat Omer-pasa Latas, porijeklom iz Bosne. U tim borbama izginulo je oko 2500 Bošnjaka. Dugogodisnji otpor je bio slomljen i time je sahranjeno nastajanje Bosnjaka da za svoju pokrajinu osiguraju autonomiju. Bosnom su zavladali stranci koji su svoj polozaj shvatili kao izvor bogacenja.
Pokret za autonomiju Bosne je dogadjaj koji je najsnaznije obiljezio epohu povijesti Bosne pod osmanlijskom vlasti. U njemu su dosli do izrazaja svi drustveni, ekonomski, politicki, narodni i nacionalni cinioci zemlje Bosne i njenog naroda kroz dugi period povijesnog trajanja, a posebno period osmanlijske vladavine.
Pokret je bio opcenarodni tj. pripadao je svakom covjeku u Bosni bez obzira na vjersku pripadnost i svi su uzeli ucešca u njemu.
Na taj nacin Husein-kapetan je licnost koju bi trebalo da uvazavaju i svi stanovnici, bez obzira na vjeru u sadasnjoj Bosni, jer je on svima njima pripadao i predstavljao izraz njihovih zelja i htijenja i njihove drustvene svijesti. Uostalom u Bosni je tada postojao samo jedan narod koji je pripadao razlicitim vjerama, ali jedinstvenom etnickom porijeklu. Dakle, postojao je samo bosnjacki narod. Pod vodjstvom Husein-kapetana, i Pokretu za autonomiju po prvi put je okupljeno stanovnistvo Bosne bosnjacki narod, svih klasa i slojeva i svih konfesija u borbi za odbranu zemlje Bosne i dobrobit cijelog naroda.
Povijesni znacaj Husein-kapetana Gradascevica nije samo u njegovim naporima da se izbori za autonomiju Bosne od Otomanskog carstva i uspostavi bosnjacku vlast u Bosni. Insistirao je da bosnjacki pravoslavci i katolici imaju ista prava i obaveze kao i bosanski muslimani, da Bosnjaci ostanu u Bosni cuvati svoju zemlju i da biraju svog vezira. Zar Husein-kapetan ne zaslužuje titulu pionira multietnicne Bosne?
Kad covjek pazljivije pogleda sta je on nastojao postici tada, moze ustanoviti da to nije toliko razlicito od onoga sto se zeli danas za Bosnu. Husein-kapetan je podigao mnogo zaduzbina, a dopustio je fra Iliji Starcevicu da u selu Tolsi 1823. godine otvori prvu katolicku skolu u Bosni i Hercegovini. U to vrijeme pobune Husein-kapetana Bosna i Hercegovina je imala i svoju prvu pravu zastavu. Po zadnjem saznanju pokrenuta je inicijativa da se posmrtni ostaci kapetan Husein bega prenesu iz Istambula u njegov rodni grad, Gradacac.

• 2svjrat.jpg

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

17

Srijeda, 16. Novembar 2005

Samo se pitam da si zivela u nekom vecem gradu koliko li bi pisala o njemu?
" Bilen alemlere rahmettir "

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

18

Srijeda, 16. Novembar 2005

@annonimus
Ne patim ja za velikim gradovima.Cak ih i ne volim.Volim svoje rodno mjesto i ma gdje zivjela na ovoj planeti o svojoj carsijici govorit cu uvijek najbolje,jer sam jako ponosna na nju.Nije sve u velicini :)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

19

Ponedjeljak, 21. Novembar 2005

Ovo je proba da vidim da li moze proci ova mala slikica...
  • jesen.jpg

20

Ponedjeljak, 21. Novembar 2005

Lijepe ti slike, nego ima li u Gradaccu neka druga znamenitost osim ove Gradine?
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Social bookmarks