Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 06. April 2004

Money, Money, Money

Novac,
kolko vam je bitan, kolko ga trebate, imate, volite ili mrzite
malo za promenu

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

2

Utorak, 06. April 2004

Bitan mi jeste da bi lakse zivjela, volim ga ali u granicama, uopste ne ludim za novcem, volim da ga imam onoliko koliko je potrebno za jedan solidan zivot nista preterano jer svako preterivanje je lose. A kada smo vec kod toga daj ljudi recite mi koji biznis da okrenem nema se posla bre, i pored svih diploma i odlikovanja, ovo ti je danas samo veza i mito nista drugo ....
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

3

Utorak, 06. April 2004

Ja bih voleo da imam puno puno puno para, pa da napravim velike fabrijke oruzja i za avione i da sve to dajem mudzahidima sirom svijeta , da pobede u dzihadu. Da se oslobode tudje cizme na svom vratu i da se zaustavi prolijevanje nevine muslimanske krvi...
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

4

Utorak, 06. April 2004

Ne moRe se sa njim, ne moRe se bez njega...
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

5

Utorak, 06. April 2004

Citirano

originalno od Muhammed Alim-a Ja bih voleo da imam puno puno puno para, pa da napravim velike fabrijke oruzja i za avione i da sve to dajem mudzahidima sirom svijeta , da pobede u dzihadu. Da se oslobode tudje cizme na svom vratu i da se zaustavi prolijevanje nevine muslimanske krvi...

Mislim da ovo nije pravi nacin da se narod oslobodi zuluma ili njemu nanesenog loseg imidza. Metoda "Vatra se vatrom gasi" je po meni sasvim neefikasna i nehumana.

Da se vratim temi.

Novac je nazalost vazan da bi preziveli. Radim pored sudiranja, jer mi upravo taj uzasni novac treba. Ne treba mi puno, potrebno mi je samo onoliko koliko mogu da prezivim - znaci malo vise od minimuma. Sve ostalo je luksuz.
EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

Mikov_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Mikov_sin« je muško

Datum registracije: 24.10.2002

• Poruku poslati

6

Utorak, 06. April 2004

money money money it`s funny

Dobra tema Beksa nema sta.Ah...Toliko toga bi da kazem al mi fale ....... rijeci 8)
Moje misljenje: Treba ih zaradit kolko se moze i, ne prezat za nekim milionima jer stvarno cefin dzepova nema. :klanja:
Pozdrav
[SIZE=3]
A HEAD
[/SIZE]

Sarah

Učenik

(10)

• »Sarah« je žensko

Datum registracije: 18.10.2003

• Poruku poslati

7

Srijeda, 07. April 2004

Nazalost, ljudi danasnjice veliki znacaj pridaju novcu. Misle da pomocu novca mogu postici sve u zivotu. Oni su ti koji su u stanju da za novac ucine sve. Da bi stigli do novca, prolijevaju krv, pljackaju... Novac ponekad uklanja neprilike, ali ih i stvara. Ljudi robuju novcu. Dolazi do inverzije, umesto da novac bude u sluzbi coveka, covek je u sluzbi novca (rodi majka filozofa :)) )
Volim da imam onoliko novca, da bih imala neki solidan zivot, sve iznad te sume smatram luxuzom. Ponekad novac predstavlja i iskusenje. Jer Allah dz.s. iskusava ljude i bogastvom. Potrebno je i taj ispit polozit na dunjaluku.
Iako se bavim ekonomijom, priznajem samo jednu funkciju novca- Novac kao sredstvo placanja
;)
Gospodaru moj, ne dozvoli da me zavara uspjeh, niti me poraz baci u ocaj i stalno me podsjecaj da je neuspjeh iskusenje koje prethodi uspjehu.

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

8

Srijeda, 07. April 2004

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
Ne treba mi puno, potrebno mi je samo onoliko koliko mogu da prezivim - znaci malo vise od minimuma. Sve ostalo je luksuz.

Novac je nazalost nuzno sredstvo koje nam omogucava da zivimo standardom koji je u skladu sa kolicinom istog.

Dakle luxus je vrlo relativna stvar koja se da definisati kolicinom novca koji nam stoji na raspolaganju.
Ukoliko je ta kolicina manja od kolicine novca koja stoji nekom drugom na raspolaganju, onda ce za nas biti luxusno sve ono sto on sebi priusti a mi sebi ne mozemo.

U biti coveka je da ne moze nikad biti apsolutno zadovoljan i upravo to pokrece borbu za napredovanjem.

Ista stvar je sa novcem, koliko god da imas uvek ces, makar i podsvesno, raditi na tome da imas vise.

Da nije ovih primarnih motiva koji su sastavni deo ljudske biti, ne bi bilo ni napretka.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

9

Srijeda, 07. April 2004

Ja cu se osvrnuti iz ugla islamskog poimanja novca i bogatstva a to stajaliste najbolje odslikavaju rijeci jednog domaceg ucenjaka koji je naveo primjer nekih bogatih ashaba, drugova Poslanika a.s. Kaze: Bili su jako bogati ali im to bogatstvo nije smetalo iz prostog razloga jer su ga nosili u dzepovima a ne u svojim srcima.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

10

Srijeda, 07. April 2004

trebam ga da bih mogao da zivim i da ostvarim neke svoje licne ciljeve.sve preko toga mi ne treba.ti hanuma dobro stizes i da radis,ovdje u svedskoj dobije se dovoljno tako da nema potrebe za radom.doduse ako se ima prohteva i ovde se mora malo raduckati
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

11

Srijeda, 07. April 2004

Novac nija bitan dok god ga imas i mozes da kupis sta god pozelis ;) :D :D :D

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

12

Petak, 09. April 2004

Citirano

Orginalno od hobbes
Novac nija bitan dok god ga imas i mozes da kupis sta god pozelis ;) :D :D :D
i tad novac kvari ljude. Cujem cesto od ljudi kojima sam okruzena kako bi voleli da imaju puno puno puno novca i da bi taj novac koristili samo za humanitarne svrhe. Sad kad nemaju puno novca oni Gospodare njime, ali mislim da ako bi imali puno puno puno novca onda bi izgubili presto i novac bi Gospodario njihovim dusama.
To je samo moje misljenje. Nemoj da se uvere oni koji imaju puno puno puno novca.
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

13

Petak, 09. April 2004

Uoznao sam ljude koji imaju puno puno novca, a i one koji nemaju ni banke. Verujte mi da nisam video bitne razlike, ima ih podjednako glupih i pametnih kao i svih ostalih ljudi. Novac je podjednako bitan i jednima i drugima, ima onih koji ga imaju i to im nista ne znaci, kao i onih koji ga nemaju a to im puno znaci. Cini mi se da su najgori oni koji ga nemaju puno, pa odjednom kao imaju neso i onda vam se penju na glavu, misleci da novcem mogu sve, a ustvari samo prikrivaju frustraciju da su niko i nista.
Postoje i velike razlike u kulturama i gledanju na novac, na primer u francuskoj biti bogoat se uzima kao cak nesto sramno, pa tako i ako imas puno para o tome se ne prica. Retko ce vas ovde ko upitati koliko zaradjujes (za razliku, dole kod nas pre nego sto ti se covek pita, prvo te upita, bogoti kolka ti je plata).
Postoji mogo stvari koje cine coveka vrednim, a novac je samo sredstvo ugodnog zivota i takav treba da ostane.
malo za promenu

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

14

Nedjelja, 11. April 2004

Ja volim pare,volim ih zaradjivat',brojat',imat'.
Posto sam samostalan i tek na pocetku realizovanja postavljenih ciljeva su mi pare jedan od najvaznijih aspekta za bolje sutra.
A nemam ih dovoljno,mozda to i jeste char novca,nikad dovoljno...

Kad bih ja bio bogat odselio bih se iz Evrope,resto zivota bih proveo kao putnik... cisto zbog prosirivavanja sopstvenih horiconta i slobode kretanja.U mojim ocima je novac sloboda.
&I wann'a be free...

15

Nedjelja, 11. April 2004

" Ne volim novac. Cim mi se priblizi trudim se da ga se oslobodim, sto pre. "

Jako me cini tuznom cinjenica da je danas sve podredjeno novcu tj kolicini novca i dubini dzepova. Dovoljno mi je onoliko koliko je mi zaista nuzno.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

16

Nedjelja, 11. April 2004

@Pink

??????????????????????????
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

17

Ponedjeljak, 12. April 2004

Svi govore iskljucivo o sebi... a o sebi govore ocenjujuci druge. To ide po istom onom sablonu (citiram sansa ovde) po kojem neki ljudi pravdaju svoj neodlazak u dzamiju time sto im se ne svidja ponasanje nekih koji idu... Naravno to nije pravdanje... Niti je objasnjenje sopstvene prirode opisivanje nekog drugog. Po meni nije novac los.. losi su ljudi.. Nece novac biti pitan za nase postupke.. bicemo pitani mi.. Dakle radi se o odgovornosti.. znanju.. razmisljanju.. svesti...

A kad vec govorimo o drugim ljudima, sto ne bi govorili o deci svojoj... o rodbini svojoj. Vi koji kazete da vam novac nije bitan (pa se moze inferisati da nije bitno ni truditi se zaraditi ga puno, jel), stavite se u situaciju roditelja koji ne moze da priusti ono sto mu deca zele... sta tad? Hocete li moci objasniti detetu da para nemate jer mislite da nisu bitne... ili vam mozda nece biti zao? Ili biste mozda da deci, radi boljeg odrastanja, priustite sto je moguce (na ispravan nacin) vise... (ovim ne govorim da je to isto nemoguce bez para)...

Ili opet o drugim ljudima.. Jeste li nekad videli siromaha, ili iznemoglu osobu, ili nekog u teskoj teskoj situaciji, i iskreno u sebi osetili zelju da mu pomognete, ali istovremeno i zal za tim sto niste u mogucnosti da ucinite isto... ili bar jeste li pomislili kako bi rado takvoj osobi pomogli da ste u situaciji. Oni koji pomognu bilo koliko (koliko je u njihovoj moci) naravno dobice nagradu svoju (kao da su udelili bogatstvo), ali u tom momentu cini mi se krivo bi mi bilo sto nemam vise, tj sto nemam dovoljno da toj osobi u potpunosti pomognem (ili bar ne malo) a da to bude u mojoj moci. I zar nije divno tad imati pare i tu vrstu moci? Ne zbog sebe.. ne egoisticki.. ne hedonisticki... Ne rad uzivanja u luxuzu materijalnom vec rad uzivanju u osecaju pomaganja drugima... i ne zbog osecaja sto ste pomogli (zbog sebe) vec zbog toga sto znate da nekom moze biti bolje... A na kraju krajeva sto vise takvih ljudi manje je onih kojima treba, a vise je onih koji mogu da pomognu... i izgradju objekata koji jos dalje produbljuju pricu o pomaganju i napredovanju.. Mnogo je lakse biti koristan (i sebi i drugima) onda kad ste u mogucnosti, i onda kad vas ne tiste svakodnevni problemi prezivljavanja.. I onda kad imate onoliko bogatstva za sebe koliko vam je potrebno (da zivite ugodno, pristojno, prijatno i bez problema) a da ono iznad toga ste u stanju (jer imate) da udelite i da u nesto korisno ulozite. Po meni je sebicno kad neko kaze da mu je dovoljno novca onoliko koliko samo njemu treba... Al naravno nista u tome lose... Makar je bio dovoljno odgovoran da samog sebe obezbedi..

Kad je jedan clan porodice bogatiji, bogatija je cijela porodica... E pa tako isto ide i sa nacijom.. pa na dalje.. razumete valjda...

Ako vam sve ovo zvuci naivno i detinjasto (utopisticki), onda vas razumem jer mi je balkanizam (zovem taj sindrom odsad tako) dovoljno poznat... tamo se ubije svaka nada i ideja, a ne razume se da se iza toga krije lenjost i neodgvornost (isti razlozi zbog kojih se voli anarhija). Drago mi je sto imam kriticko razmisljanje koje vucem odozdo, ali meni vise ostvarljive stvari ne zvuce nemoguce... bar ne pre nego pokusam da ih ostvarim..

Pozdrav za sve iz daleke Malezije..
mogu ja da se potpisem i bolje...

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

18

muka sa parama,..a još veća bez njih !!!

.

Većina pišu u ovoj temi,ono što ih žulja ! Pa evo i jedan moj žulj !

Ja ,zarađujem,ono normalno.I Bog daje berićeta u halal malu.Normalno kad se troši ,...bez maštrafe,...ostane i po koja kinta za sklonit i uštedjet.No se tu poslije, javlja problem,da ponekad gubim prijatelje ,zbog toga.

Naime,dođe ti poslije prijatelj ([SIZE=1] uvijek u društvu insan,ima raznih prijatelja,i onih sa srca , i onih koji su nekako tu pored[/SIZE] ) , i on ti traži novaca u zajam.Posudiš mu ,koliko mu je potrebno ( [SIZE=1]jer ne možeš,ako imaš,a da mu ne pozajmiš [/SIZE] ) ,i tek kasnije,dolazi do frke! Na vrijeme,kad se treba vratiti dug,njega nema.Krije se,...tražiš mu brojeve nove ([SIZE=1] telefonske[/SIZE] ) i potrošiš oko potrage dosta nerava i vremena,a i para ponekad!([SIZE=1] to ne prave oni prijatelji sa srca, već oni nekakko tu pored [/SIZE] ! )

I da ne duljim puno , ... NA KRAJU , ili ostaješ i bez prijatelja i bez para X( ,...ili bez prijatelja,a sa parama :( ,...a vrlo rjeđe ,i sa prijateljem i sa parama :P ! e...[SIZE=3]Dosad je bilo ovako,a od sad ... da vidimo [/SIZE], jer... [SIZE=1]čovjek se uči,dok je živ,...[U]a ponekad opet ništa ne nauči :( [/U] [/SIZE] !

Jedino pravi prijatelji ti neće nikad nešto ovako priredit ! ( [SIZE=1]ima i takvih[/SIZE] )

[SIZE=5]
'' muka , kad imaš para, ... a još veća , kad ih nemaš ''
[/SIZE]

M.S. ......meSSko...... selam svima
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

19

Citirano

Orginalno od Manager
@Pink

??????????????????????????

Manager-ka sta nisi shvatila?

Malo sam pokusala da budem duhovita na pocetku rekavsi da cim dospem do novca brze-bolje ga potrosim...

Citirano

Dovoljno mi je onoliko koliko je mi zaista nuzno.

A sto se ovoga tice tema je money pa je jasno kao dan na sta sam mislila. :D

Selam

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

20

Utorak, 13. April 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Novac, kao i sve na ovom svijetu, nam je dat na koriscenje. Dakle, da nam bude sredstvo sticanja Allahovog dz.s. zadovoljstva. Pa ako ga u te svrhe koristimo onda je dobro, a ako ne onda nije dobro.
Novac kao vjera nije priznat kod Allaha dz.s., jer jedina vjera kod Allaha priznata je Islam.
Na osnovu ovoga treba novac i vagati. I ne samo novac nego sve na ovom svijetu.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Social bookmarks