Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 29. August 2004

Moze li covek biti srecan?

Nesto se pitam, moze li se biti srecan, kad vidis svu ovu bedu oko sebe?
Pitam se kako to ljudi mogu imati po 1500 sluga, 500 limuzina (Kralj Fahd), 4600 konja (Princ Muhamed al-Maktoum iz Dubaia), dok ljudi umiru od gladi.
Kako to moze covek biti srecan dok zna da ima onih koji nemaju krov nad glavom.
Kako biti srecan dok deca umiru i pate?
malo za promenu

powerplant

Početnik

(10)

• »powerplant« je muško

Datum registracije: 29.08.2004

• Poruku poslati

2

Ponedjeljak, 30. August 2004

Mene jos vise pogadja kad vidim/osetim ogovaranje, laz,dvolicnost...

Ja ili sam pre bio "vise" naivan ili je toga bilo manje-sve ovo tek u zadnjih par godina primecujem.

Narocito je tesko ako imate dete.Ljudski je a i po svakoj veri da ga vaspitavas da bude posteno,pravedno...ali u praksi vladaju druga pravila igre...

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

3

Utorak, 31. August 2004

Citirano

Orginalno od hadalj

Duze vremena hochu odgovoriti, ali nikako da slozim u chitljivu rechenicu ovo shto imam u glavi. Pa chu to probati ovako..

Pokushaj 1:
Srecha ima raznih vrsta koje jachinu crpe sa raznih izvora i kojima su okusi drugachiji.
Tj. biti srechan ne znachi imati ergele konja, hareme ljepotica, niti vozne parkove, to je pakost. Biti srechan (za mnoge) je krov nad glavom, ruchak, zdravlje, prvi zubich kod djeteta, prvi korak... Sve su to stvari koje slagajuchi se jedna pored druge i uklapajuchi chine taj fenomen shto se srecha zove. Moguche je da chovjek sastavi sve te puzzle i da opet ne vidi cjelokupnu sliku sreche, ali isto je tako moguche da je uprkos tome shto mu fali josh par dijelova, chovjek sretan.

Imash osoba kojima nepravilno zalijepljena tapeta daje osjechaj nezadovoljstva i tuge, dok imash osoba kojim je i zraka sunca razlog da lebde.

Nema nekog pravila po kojemu je neko sretan, neko ne, niti je izvjesno da li che to chovjek uopche biti.
Znachi, sve je relativno... Ovdje jedina apsolutna velicina je relativnost i jedina izvjesnost je neizvjesnost njene razboritosti.

Pokushaj 2:
Postoje razni nachini da bi chovjek postigao ako ne srechu, a ono makar njen prividni, privremeni sjaj, shto i nije neka utjeha, ali opet tjeshi.

Ne znam da li ga nazvati osjechajem sreche ili kako drugachije, ali...
Ja svoje probleme sjechem u korijenu. Ako nisam zadovoljna cipelama, bacim ih, kosom, obojim je, sa problemom gladi u svijetu, kupujem chestitke koje donose novac za pojedine organizacije, pomazem volonterski razna udruzenja, saljem pomoch gdje treba... ne mogu nahraniti cijeli svijet, ali ako nahranim jedna usta, to znachi da su jedna gladna usta na svijetu manje, i to je neshto, ne?

Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

4

Utorak, 31. August 2004

Esselamu alejkum

Hadalju, u tvom pitanju vidim dva momenta. Prvi momenat je - šta je to sreća? O tome ti je Utopljena lijepo pisala, te ne bih imao šta da dodam. Drugi momenat je - da li trebamo žaliti nečiju sreću zato što drugi posjeduju sreću? Jer može se steći utisak da je dovoljno onima koji imaju mnogo to oduzeti i oni koji nemaju bi bili sretni. Ili kako powerplant reče mogao bi se steći utisak da je ulaganje u vaspitavanju u duhu poštenja i pravde propala investicija.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško
  • »hadalj« je autor ove teme

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

5

Utorak, 31. August 2004

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin
Drugi momenat je - da li trebamo žaliti nečiju sreću zato što drugi posjeduju sreću?

Prvo je ok. Drugo ne trebamo zaliti srecu drugih, vec nesrecu nesrecnih. Pitanje je malo tesko, jer naravno da ce nesrece biti uvek. Naravno da ce uvek biti gladnih i bosin, no sta uciniti da se ta nesreca smanji.
U Parvu si da je dobro vaspitanje i iman, pravo bogastvo i jedina sreca.
Ono sto me muci je vise materijalno, kako covek moze imati 500 Ferarija, ponositi se time, a sa druge strane, mnogo ljudi umire od gladi.
To ne znaci da ne treba imati bogastvo, da je nesto lose, no da ne treba preterivati, cemu sluze 500 Ferarija, 4600 konja, 1500 sluga. Gde je tu iman, gde je fino vaspitanje.
malo za promenu

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

6

Utorak, 31. August 2004

Hadalj,

ima pricha o faraonu koji je zivio oko 900 godina. Za to vrijeme ga nije zabolio ni zub, ni glava niti se kada uboo na trn. Na dunjaluku je uzivao opche dobro, a uz to je bio silnik. Ubila ga je mushica koja mu se uvukla u nos. Na Ahiretu che biti na uzasnim mukama.

Zatim ajet:" Tko uradi koliko trun dobra, vidjece ga. Tko uradi koliko trun zla, vidjeche ga. Onima koji ne vjeruju, Allah dz.sh. za svako njihovo dobro na dunjaluku daje dobro i bogatstvo na dunjaluku, tako da mu na Ahiretu neche biti nishta duzan.

Povuci paralelu...
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 13. Oktobar 2005

Citirano

Orginalno od hadalj
Nesto se pitam, moze li se biti srecan, kad vidis svu ovu bedu oko sebe?
Pitam se kako to ljudi mogu imati po 1500 sluga, 500 limuzina (Kralj Fahd), 4600 konja (Princ Muhamed al-Maktoum iz Dubaia), dok ljudi umiru od gladi.

E nisi bio jasan sasvim.
Kao prvo odakle ti znas da je kralj srecan jer ima 500 limuzina?Kako znas sta se krije iza njegove maske???Ili srecu vidis samo u konjima,limuzinama i slugama?
Prijatelju,sreca je u NACINU na koji zivis.Nije nam svima dato isto,ali smo svi jednaki pred Bogom.
Ako smatras da je sreca u pruzanju pomoci siromasni ljudima ma kako se zvali i kojoj rasi pripadali onda te licno podrzavam.I ako sama ne mogu da promjenim stanje u kojem su,jer nisam kcerka kralja Fahda i nema 4600 konja,ali mogu da im dam lijepu rijec,uputim dovu ili bilo sta sto ce ih uciniti sretnim.Nije poklon u tovaru,vec je poklon u orahu-tako nas narod kaze,a siromasan svijet i te kako cijeni male stvari. :)
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

Piskota

Početnik

(10)

• »Piskota« je muško
  • »Piskota« je zabranjen

Datum registracije: 13.10.2005

• Poruku poslati

8

Petak, 14. Oktobar 2005

moze, jer eto, ja sam cijelo djetinjstvo provela operisajuci se.jos mucam...djeca su mi se smijala.. svasta radili,nadimkenema kakve nisu nadijevali mi..... i sta sad ja trebam da tugujem? da zalim? eh necu.. ipak... nadjem neke male ali korisne sitnice koje me cine veselim :) :)
N.p.r. kad sam tuzna pojedem cokoladu oraspolozim se :D , ili ucim Kur 'an :) , ili prosetam uglavnom nesta sto me smiruje...

onaj, nikad me nije pogodilo nek laz za mene, ili ogovaranje,... u jedno uho bi uslo a u drugo izaslo.. jer znam... ako se ti ikad desi... li kad bi se desilo.. to bi samo oni ljubomorni uradili..
8) ali sta ces niko nije isti...

On je jedan,Allah najbolje zna a mi znamo samo onoliko koliko je On htio da znamo, ON najbolje poznaje nase duse i ON zna sta je dobro po nas. :klanja:

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

9

Utorak, 25. Oktobar 2005

Ah...

Verovatno je da covek moze biti srecan.
Vrlo verovatno.

Pitanje je u DEFINICIJI SRECE, a opet, mislim da je to
jako individualna stvar. Napokon, samodefinisati
srecu je jedno a prihvatiti definiciju srece ili kroz
tudje postulate ili kroz Religiju, opet, to je neshto drugo.

Iskustvo i godine, napokon, donose i drugacije tumacenje
samog termina SRECA, te tako i konzumiranje iste.

8)

Nije li sreca prvo u Zdravlju?
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

10

Utorak, 25. Oktobar 2005

Ovo je veoma tesko pitanje i glavno u zivotu. :)

Babbha je postavio jedno veoma dobro pitanje kada je spomenuo samodefinisanje srece i Religiju.

Vjera nas prije svega uci tome ko smo mi, pa kada shvatimo ko smo, onda cemo shodno tome i traziti, tj. naci srecu.

Svaki covjek shodno definisanju sebe samog trazi i srecu. Jer neminovno je da svaki covjek ima neka mjerila, pravila, principe kroz koje gleda na svijet i koje koristi kao vodilju u potrazi za srecom.

Ako je nekom definicija samog sebe pogresna, onda su mu i mjerila, tj. postulati pogresni kojima se on vodi u potrazi za srecom, tako da on iako nadje "srecu" naci nesto sto se samo cini da je sreca, a istvari je fatamorgana koja ce se prije ili kasnije (najkasnije sa smrcu) rasprsiti i sa sobom donijeti dobro poznati osjecaj razocarenja, odnosno rusenja svijeta. U ovoj tacki se sticu iskustva razna, neki pravilno iskustvo steknu, neki pogresno, jer su i u tom samom iskustvu mjerila poremecena i tako se opet upada u novu zamku, itd.
Danas, manji broj onih, kojima se Bog smiluje, ipak poslije nekog od "padova", odnosno "rusenja svjetova" pocnu razmisljati o Bogu i sebi kao o stvorenju Bozijem i relaciji Stvoritelj-stvorenje.

Ovdje pocinje vjerovanje u Boga, a onda i potraga, pa se onda dolazi do zakljucka da je Bog slao Poslanike a.s. da nas poduce Sreci. Pa se onda pocnu izucavat Poslanici a.s. i ono sa cime su nam oni dosli. Ako se u svemu tome ne zaluta doci ce se do zakljucka da prvo treba sebe spoznati, shodno Hadisu: "Ko spozna sebe spoznat ce svoga Gospodara."

E, Gospodar je Onaj koji zna sta je Sreca. Pa kada spoznamo Gospodara svojeg, On ce nas poduciti tome sta je to Sreca. Prava, Realna, Istinska, Neprolazna, Ona koja ne donosi razocarenja, itd.

A sve ovo svaki covjek sam za sebe prolazi, dakle tu je i onaj individualizam zastupljen, do nekle, a odnekle... :)

Pardon.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

11

Utorak, 25. Oktobar 2005

Moze li covek biti srecan?

Naravno da moze. I to na dva nacina.

Moze biti trenutno srecan a moze i trajno.

Na primjer, ko dusu hrani cevapima on je trenutno srecan ali nije trajno. Zato stalno trazi nove 'cevape' pa kada sve ispuca postaje nesrecan, ali ne trenutno vec trajno.

Oni sto zele trajnu srecu znaju sta trazi tijelo a sta dusa. I to im daju. I ne pretjeruju. Ni kod prvog ni kod drugog :) .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

12

Utorak, 25. Oktobar 2005

O Sreci matematicki govore oni koji Srecu zapravo i nisu dosegli.

Jednom prilikom je Poslanik a.s. ispred sebe stavio posudu sa medom i upitao Ashabe sta je u posudi. Jedan od ashaba rece da je to med, drugi takodjer da je to med, treci takodjer, itd. sve dok nije dosao red na Hazreti Aliju r.a., on prvo umoci prst u med pa onda liznu malo meda i tek onda rece: "Da, ovo je med."

Dakle, on ne bi nista tvrdio sve dok se ne bi osvjedocio. Jer velika je razlika izmedju govora onog koji se je osvjedocio i onog koji samo teoretski nesto poznaje.

Neko moze danima teoretisati o ljubavi, a da nikad nije zaljubljen bio, to znaci da on o ljubavi ne zna nista, jer je nije okusio. Tako je isto i sa srecom. Zna sta je sreca onaj koji je okusio. A drugo je sve matematika koja nam, ama bas nista o Sreci reci moze.

Veoma je vazno razdvojiti put ka sreci i samo postizanje Srece. Onaj koji putuje ka sreci on ne moze i pricati o sreci, jer je jos dostigao nije.
A da je nije dostigao jasno ce prepoznati onaj koji iskustva ima.

Samo naprijed. Hvala. :)
Zelima vam postizanje srece.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

13

Utorak, 25. Oktobar 2005

Put do srece po receptu Poslanika a.s.

Poslanik a.s. je prekorio ashabe koji su htjeli da uguse svoju prirodu, u kakvoj ih je Allah dž.š. stvorio: sa nagonima za jelom, spavanjem, seksualnim opcenjem. Kada kazu da ce se odreci toga u korist danonocnog ibadeta, on ih prekorijeva i kaze:

"Ja klanjam, ali i spavam, postim ali i mrsim, zenim se i ne odricem zena, a ko se odrekne moga sunneta, i ja se njega odricem."

A moze li biti sretan onaj koga se Poslanik a.s. odrekne?
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

14

Utorak, 25. Oktobar 2005

A onda kada onome koji ne zna sta je sreca, osim teoretski kazete da ta teorija o sreci koju on devami nije mu od koristi sve dok srecu ne okusi on se onda busa u prsa i navodi sve dokaz za dokazom ne bili pokazao kako zna ipak sta je sreca.

To vam je kao kada nekom djetetu kazete da nesto ne zna, a on se onda polomi da teoretise o tome i pokaze kako zna. Sta ostaje u tom trenutku onome koji iskustvo srece je dozivio? Pa da se smjeska i da mu bude simpaticno to sto dijete pokusava. :)

Problem nastaje onda kada neko ko nema iskustva u Sreci, tj. nije je dostigao, govori o tome pa cak se i na svetinje poziva u svojem teoretisanju. Tada nije ni svjestan da cini nesto sto je veoma opasno, ali kako mu to docarati. On svoju matematiku pokusava potvrditi, poduprijeti svetinjama, ne bi li svoju matematiku proglasio srecom.

Da nam Bog pomogne i da nas ka Sreci uputi i u Srecu uvede. Amin.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

15

Utorak, 25. Oktobar 2005

Posto vidim da vecina pise da ne zna sta je sreca (osecaj zadovoljstva - nebitno da li je trenutni ili trajni), a i posto cusmo dosta teorije o sreci, da postavim ovakvo pitanje:

Moze li covek biti mirne savesti ako u Africi svakodnevno deca umiru od gladi, a u svom dvoristu svog dvorca, ima svojih 500 Ferrarija, svojih 4600 konja, 1500 limuzina...

Mislim da je tema malo ostecena ovakvim postovima, jer je "hadalj" ukazao na jos jednu stranu (odnosno oholost pojedinaca), na koju se niko od vas ne osvrnu! Mada postovi nisu u sustini losi. Daju pouku.

• »amela_istanbul« je žensko

Datum registracije: 22.10.2005

• Poruku poslati

16

Utorak, 25. Oktobar 2005

???

pa i ja se slazem sa tvojim iznesenim cinjenıcama. Ali danas su ljuudi doslı do tog nivoa da bi sve uradili za pare i samo za svoje dobro. mozda mi ---normalni--- ljudi to ne mozemo da shvatimo kako ali istina je u tome. Jel znas onu pjesmu od cece: I bogati placu zasto ne? teku im suze biserne........

Ja sam Amela javljam se iz istanbula---selam

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

17

Utorak, 25. Oktobar 2005

@hadalj

Moze da ti odgovorim sa pitanjem :D

"Moze li covek ogladnjet" ......sta mislis?

Eto ti odgovora na tvoje pitanje ;)
" Bilen alemlere rahmettir "

Amina_M

Početnik

(10)

• »Amina_M« je žensko

Datum registracije: 24.12.2005

• Poruku poslati

18

Subota, 31. Decembar 2005

Pa oni jesu srecni .. imaju sve sto hoce, neznaju vise sta da radu s'parama :s

Bicu pravo srecna, kad svi budemo bili srecni.
(Znaci ne na ovom svijtu). :p
"If you don't stand for something, you'll fall for anything"

global

Zlatna sredina

(10)

• »global« je žensko

Datum registracije: 15.11.2005

• Poruku poslati

19

Dugo vremena je moj problem bio-to sto nemam nikakav problem.Bas zbog navedenih pitanja autora teme.
Medjutim,kada postanes zreliji shvatis da ne mozes pomoci svima.Pomozi najblizima,svojim komsijama,sugradjanima,tako da cete to ispuniti i mozes posle naci vremena i za sebe i biti srecna.
Ako si srecan to nije greh,to je pak uspeh.
misli globalno-deluj lokalno

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

20

Da,covjek moze biti srecan.
Sreca je u nacinu na koji zivis.Sve sto zelis nikad ne cekaj da ti to drugi ostvare,vec sam poradi na tome...sve je moguce,a ni jedan cejf nije skup.
Toliko. :)
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks