Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Salahoodin« je muško
  • »Salahoodin« je zabranjen

Datum registracije: 25.01.2008

• Poruku poslati

81

Ponedjeljak, 18. Juni 2012

Stvar je vrlo jednostavna, iznese neko fino definiciju dobra, haira u Islamu, i priča oko toga je završena. Ja sam lijepo naveo da je golubardžija taj koji je određivo šta je hair, a šta nije, pa sam zato postavio to pitanje i naveo primjer u kojem se to pogrešno shvata i tumači, barem po mojem shvatanju.
Ako se ne smije i ne može voditi diskusija otvorena, i ako tebi Nihade ne odgovara to što ti ja ne podržavam Muamera Zukorlića, onda ti fino to kaži. A nemoj me optuživati za nešto što ne stoji. Fino reci, ne mogu da podnesem tvoje mišljenje, nemoj pisati na ovom Forumu, i ja ću se lijepo povući. A ako misliš da ću ja po tebi krojiti pisanje, grdno se varaš.
Dakle, samo reci da ne treba da pišem i ja ću prestati. To je vrlo jednostavno.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

82

Ponedjeljak, 18. Juni 2012

Sta da ti kazem osim da za razliku od vecine drugih foruma, na ovom ovdje postoje pravila kojih se moraju pridrzavati svi clanovi pa i ti. Ti ne mozes biti izuzetak.

Naravno da je forum otvoren i da se o svemu moze diskutovati i da niko nije zasticen od kritika pa ni nas uvazeni Muftija Muamer ef. Zukorlic. Svako ko prati pisanje na OFNP-u to zna, a onaj ko ne zna lako se u to moze uvjeriti jednostavnim citanjem odgovarajucih tema. Naravno iznosenje uvreda, lazi, poluistina, ne provjerenih informacija i insinuacija u cilju kritikovanja i degradiranja bilo cije licnosti i djela, nikada nije bilo niti ce biti tolerisano na OFNP-u.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

83

Četvrtak, 26. Juli 2012

Citirano

Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić izjavio je da se neće kandidovati za novog reisa Islamske zajednice u BiH. "Ne vidim sebe kao kandidata, naravno, sve dok traje kandidatura ne treba isključiti ni tu mogućnost iako su jako male šanse da bi se ja odlučio na takav korak zbog razloga koje sam ranije spominjao ili nisam spominjao", rekao je Zukorlić gostujući na lokalnoj TV Sandžak.

On je potvrdio da će se odmah poslije ramazana u IZ u Srbiji održati redovni izbori.
Muftija Zukorlić je naglasio da, pored vjerskog, sa brojem glasova kao kandidata za predsjednika Srbije, u narednih pet godina ima i najveći izborni legitimitet od svih Bošnjaka.

Zukorlić je za odlazećeg reisa IZ-a u BiH Mustafu Cerića rekao da je "bošnjački nacionalni resurs".

"Mi Bošnjaci vrednujemo ljude kada nam odu, nemamo dovoljno kapaciteta da ih vrednujemo kada su nam dostupni. Mislim da će IZ, odlaskom reisa Cerića, osjetiti veliku prazninu, ali isto tako mislim da sada IZ-u treba jedna praznina, jer on je dvije decenije obilježio vođenje IZ-om u najburnijem, najtežeme vremenu", ocijenio je

Zukorlić i dodao da se, kako je rekao, reis Cerić odupro organizovanom linčovanju antibošnjačkih medija podržanih od "bajagi intelektualaca" iz redova IZ-a i onih koji primaju platu u Rijasetu.

"Sve je on to tako dostojanstveno izdržao i ja mu se divim što ovako dostojanstveno odlazi. Ovim se završava samo prvo poluvrijeme njegove misije unutar bošnjačkog naroda. Sljedeća godina će biti obilježena nastupom reisa Cerića na sceni nacionalnog buđenja institucionalnog djelovanja Bošnjaka, jer je on sada resurs koji ima nacionalni značaj i koji više vrijedi nego rudnici, nego neka historijska blaga, jer on predstavlja hodajuću instituciju", ustvrdio je Zukorlić i dodao da, "niti jedan narod neće imati boljeg diplomatu nego što će Bošnjaci imati u reisu Ceriću, jer je „rijedak čovjek koji ima otvorena vrata u Washingtonu, Teheranu, Jeddi, Briselu, Ankari".

On je, povodom izbora za reisa IZ-a BiH rekao da su na dobrom putu da se IZ zaštiti od političkih i stranačkih utjecaja i da očekuje da se najuticajniji faktori dogovore o kandidatu.

"Mi ćemo biti dio tog dogovora, nećemo nastupati samostalno", poručio je Zukorlić.

Izvor: Bosnjaci

Dakle, muftija se nece kandidovati za reisa. Znali smo to i prije. Samo su ga mediji promovisali kao ozbiljnog kandidata. Neki iz neznanja a neki iz zezanja (javnosti). Realno, i nije imao neke sanse da pobijedi na tim izborima. Zato se nije ni kandidovao. A sto se tice njegove izjave da se "reis Cerić odupro organizovanom linčovanju antibošnjačkih medija podržanih od "bajagi intelektualaca" iz redova IZ-a i onih koji primaju platu u Rijasetu" - ona je veoma losa poruka. Sjetimo se kako je muftija nedavno Bakira Izetbegovica uporedio sa pjevaljakama koje bi rado pjevale u Beogradu. Sada omalovazava profesore FIN-a i medrese koji su kritikovali (a ne lincovali) reisa Cerica. Nisam siguran da je etiketiranje znacajnih pojedinaca u Bosnjaka preterano mudra stvar. Druga ruzna stvar u ovoj kratkoj recenici je podsjecanje da kriticari primaju platu od rijaseta. Pa sta ako je primaju od rijaseta? Ne primaju je iz reisovog dzepa. Jedna od najvrjednijih stvari koje covjek posjeduje je sloboda. Normalan covjek je ne bi dao ni za sta. A tek normalan musliman. Kakav je to intelektualac i covjek i musliman koji je spreman za platu zatvoriti usta ili ih krivo otvoriti i kome ce se sav rad svesti na grijanje stolice i klimanje glavom. Ko voli takve za saradnike?

Muftija rece da se "ovim završava samo prvo poluvrijeme njegove (reisove) misije unutar bošnjačkog naroda. Sljedeća godina će biti obilježena nastupom reisa Cerića na sceni nacionalnog buđenja institucionalnog djelovanja Bošnjaka, jer je on sada resurs koji ima nacionalni značaj i koji više vrijedi nego rudnici, nego neka historijska blaga, jer on predstavlja hodajuću instituciju". Ne znam na kakav buduci angazman reisa Cerica muftija aludira ali ce biti jako zanimljivo vidjeti koliko ce, kada za par mjeseci skine ahmediju, reis Ceric imati znacaja za Bosnjake. Prilicno sam siguran da nece osnovati politicku partiju jer smo na primjeru Sandzaka vidjeli kako prolaze partije koje osnivaju hodze.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

84

Subota, 28. Juli 2012

Toliko si komentara ostavio na temu Muftijine "kandidature" za Reisa da mi je neshvatljivo da sad pises da si znao da se nece kandidovati.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/10…a-grahovca.html

Jel' ovog Bakira Izetbegovica Muftija uporedio sa pjevaljakama koje bi rado pjevale u Beogradu.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

85

Ponedjeljak, 30. Juli 2012

Toliko si komentara ostavio na temu Muftijine "kandidature" za Reisa da mi je neshvatljivo da sad pises da si znao da se nece kandidovati.

Mozes li me uputiti na te komentare koje sam ostavio na temu muftijine kandidature za reisa. Ja ne mogu da ih nadjem. Niti se sjecam da smo ovdje o tome razgovarali. Ali, posto pitas, izvan foruma sam imao nekoliko diskusija i uvijek sam isticao uvjerenje da se muftija nece kandidovati za reisa. Mozes da vjerujes ili ne vjerujes.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

86

Sjecas li se intervjua dr.Mevluda Dudica na temu Muftijine kandidature za Reisa i sta si ti komentarisao a, sta ja?Ako ti kazes da si znao da se nece kandidovat ja ti vjerujem, pa vjerovao sam ti i onda kad si rekao da ces podrzat Muftiju za predsjednika Srbije.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

87

Ti ga samo komplikujes :) Daj neki link.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

88

Postavio bih link da je administrator malo manje koristio opciju "erase", zato te pitah "sjecas li se"?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

89

Utorak, 31. Juli 2012

More bit da je nesto od tih diskusija izbrisano ali ja sam siguran da nisam davao podrsku muftijinoj kandidaturi za predsjednika Srbije. Samo sam davajuci kracu analizu te kandidature rekao da imaju i neki pozitivni aspekti ali sam istakao i negativne. Dakle, nisam davao podrsku njegovoj kandidaturi.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/10…a-grahovca.html
Jel' ovog Bakira Izetbegovica Muftija uporedio sa pjevaljakama koje bi rado pjevale u Beogradu.

Ovdje vidimo kako je opasno bezrezervno i nekriticki slijediti nekoga. Muftija je bez racionalnog razloga odapeo strelu ka Bakiru Izetbegovicu i sada njegovi sljedbenici prate taj trend. Nema veze ni ko je ni kakav je Bakir, dovoljno je sto ga je muftija napao. A ako malo bolje razmislis, Bakir Izetbegovic uopste nije tako los. Naprotiv. Politika koju vodi je po mom misljenju prilicno dobra. Za takav stav ima i te kako osnova. Evo citam jutros o njegovoj inicijativi za Srebrenicu.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

90

Utorak, 31. Juli 2012

Svaku ideju koja je dobra za moj narod cu podrzat, ali bi jedan politicar trebao da ima vise pozitivnih nego negativnih inicijativa.Jesu li ti poznata djela dvojice njegovih ministara (obadvojica iz Srebrnice) ministra prosvjete i ministra policije?

P.S.

Napisal' ti na moje pitanje za koga ces da glasas na predsjednickim izborima da ces glasat za Muftiju jer je on Musliman za razliku od ostalih?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

91

Srijeda, 01. August 2012

Ne znam sta su ti ministri radili ali sta god da su radili muftija nije Bakira omalovazavao zbog njih.

Napisal' ti na moje pitanje za koga ces da glasas na predsjednickim izborima da ces glasat za Muftiju jer je on Musliman za razliku od ostalih?
Koliko se sjecam, nisam ja to rekao, to je neko drugi bio. Ja nisam ni mogao da glasam jer nisam bio u Pazaru a na glasanje u Frankfurt nisam htio da idem.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

92

Četvrtak, 06. Septembar 2012

Kada sam prije nešto više od dvije godine tražio sastanak sa muftijom, primio me je lijepo. Izložio sam moje vidjenje situacije u dijaspori i iznio neke prijedloge što se tiče situacije u Sandžaku. U tom neposrednom i otvorenom razgovoru pokušao sam izmedju ostalog da mu ukažem i na greške.Za moje stavove muftija nije pokazao razumijevanje. Kada sam prošle godine na skupštini u Frankfurtu javno ukazao na apsurdnost odnosa kakav se razvio izmedju ZSD i Islamske zajednice, apsurdnost prije svega sa aspekta interesa Bošnjaka u dijaspori, poručio mi je da sam nepismen i nesposoban. Kada sam uoči izbora preko internet portala al-jazeere kritikovao njegov politički angažman optužio me je, ne javno već u krugu saradnika, da radim po nalogu Rasima Ljajića. Ono što sam stalno pokušavao da kažem muftiji a što je on odbijao da vidi, sada mu se samo kazuje. Na ovogodišnjem Pohodu na Hadžet okupilo se, sudeći po fotografijama, manje svijeta nego na prošlogodišnjem. Očigledno da podrška koju je imao i popularnost muftije Zukorlića opadaju. Ako uzmemo u obzir prisustvo velikog broja imama i radnika Islamske zajednice, to je još očiglednije. Razloge za to nije teško vidjeti. Neću trošiti riječi na tome. Ali jedan dio izlaganja muftije Zukorlića sa tog skupa ću da izdvojim:
"Ali evo sada njihova imena, imena šehida Hadžeta i poslije toliko decenija kada se spomenu, i vi koji ste danas došli ovdje osjećate poštovanje i treptaj srca. Vjerujte i oni koji iz političkih i interesnih razloga danas nisu smjeli ovdje doći, oni se stide što nisu došli, ali i u njihovim srcima osjećaju poštovanje prema imenima šehida Hadžeta."
Dakle, narod se uplašio a pomalo je i pokvaren pa ne smije doći iz političkih i interesnih razloga. Interesdžije i slabići. To je razlog onako slaboj posjeti. Razlog ni slučajno ne leži u pogrešnoj politici i prije svega u pogrešnom odnosu prema politici muftije Zukorlića. Uvjek je bio i uvjek će biti neko drugi kriv. Neki nepismeni, nesposobni i unajmljeni pojedinci ili narod. On nikako.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

93

Četvrtak, 06. Septembar 2012

Kada sam prošle godine na skupštini u Frankfurtu javno ukazao na apsurdnost odnosa kakav se razvio izmedju ZSD i Islamske zajednice, apsurdnost prije svega sa aspekta interesa Bošnjaka u dijaspori, poručio mi je da sam nepismen i nesposoban.

Ovo sto ti je porucio, jel to uradio javno ili u 4 oka? Nije mi namera da ovdje zastupam Muftiju, ali posto sam bio prisutan tom sastanku i nisam cuo da ti je tako nesto porucio, onda me zanima kad je to uradio.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Z!jad

Početnik

(-7)

Datum registracije: 11.05.2012

• Poruku poslati

94

Petak, 07. Septembar 2012

Ti jesi bio prisutan al si izgleda bio odsutan:-)
Od kako je ed počeo svoje izlaganje muftija je se komešao na stolici. Prvo mu je reko 'ma daj dosta je više'
a malo kasnije (kad je ed prešao na desnu stranu) rekao ' ne budi nepismen'
Uostalom neko je to snimao i video kamerom tog dana tako da nije problem da se to i odgleda
Once upon time in Sandzak

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

95

Petak, 07. Septembar 2012

Pa eto kad vec dvojica tvrde isto, verovatno da sam ja to zaboravio. Postavlja se onda pitanje sta je to sto je do te mere uspelo Muftiju, kojeg ni najbezobzirniji novinari nisu u stanju da vidno iznerviraju, izgubi kontrolu i u prisustvu vise od 20 ljudi jednom od njih kaze tako nesto.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

96

Subota, 08. Septembar 2012

Ovo je tema o Muamer ef. Zukorliću. Tvoja pitanja polako ali sigurno prebacuju razgovor na jedan drugi teren, na razgovor o Zajednici sandžačke dijaspore. Nakon svega, to mi i nije baš omiljena tema ali ako baš hoćemo da pričamo o tome onda predlažem da to uradimo na podforumu Dijaspora - naši ljudi u svetu. Ja sam ZSD ovdje pomenuo samo usput, kao jedan od primjera kojim sam želio baciti još malo svjetla na muftijin rad.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

97

Subota, 08. Septembar 2012

Slazem se!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

98

Petak, 21. Septembar 2012

Citirano

Muftija nastavlja tradicionalna predavanja iz Tefsira
Četvrtak, 20. Septembar 2012.| 15:23

Glavni muftija Muamer ef. Zukorlić od večeras nastavlja sa tradicionalnim predavanjima uoči petka koje će se održavati u Arap džamiji.

Predavanja će se održavati svakog četvrtka sa akšam namaza bit će nastavljena i tradicija da predavanja budu iz oblasti tefsira Kur’ana Časnog.

Muftijina predavanja uoči petka su postala popularna naručito tokom ratnih devedesetih godina.

Izvor: Mesihat.org

Kada sam se u zimu 2005 sreo sa muftijom on je već bio napustio ova predavanja. Ja sam mu tom prilikom rekao da je prava šteta jer je nakon njegovog silaska sa ćursa ostala praznina. Koliko me sjećanje služi, rekao je da je ta faza prošla, da ne može on tu biti stalno i da treba novi ljudi da dodju, da on ima drugih planova, Univerzitet itd itd. Tada (a ni kasnije) mi nije rekao da želi ući u politiku ali je to vremenom bivalo sve očiglednije. Sada, nakon neuspjelog političkog eksperimenta i uzdrmanne pozicije u Islamskoj zajednici, sjetio se ponovo ćursa. Da li je ovo novi zalet za nove ekperimente ili ozbiljan povratak onome u čemu se najbolje snalazi(o) i u čemu smo najviše hajira vidjeli od njega, ostaje da vidimo.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

99

Nedjelja, 14. Oktobar 2012

Knjiga „Fenomen muftija“ promovirana u Novom Pazaru i Rožajama

Objavljeno petak, 12 Oktobar 2012 10:24

Promocija u Novom Pazaru

U galeriji “Meydan” na trgu “Gazi Isa-bega Ishakovića” u Novom Pazaru, u ponedjeljak 8. oktobra 2012. godine održana je prva promocija knjige “Fenomen Muftija” akademika Muhameda Filipovića. Izdavač ove knjige, koja je sinteza dvadesetogodišnjeg djelovanja muftije Muamera ef. Zukorlića, je izdavačka kuće El-Kelimeh iz Novog Pazara.

O knjizi je govorio sam autor, akademik Muhamed Filipović, a na početku promocije u prepunom „Meydanu“ urednik prvog izdanja Jahja Fehratović je pročitao bogatu biografiju muftije Zukorlića, a pročitana je i biografija autora akademika Filipovića.

Na samom početku predstavljanja knjige akademik Filipović je istakao da je sam zamislio knjigu i da ju je sam napisao i da niko za nju ne snosi odgovornost osim njega.

„Pisanje ove knjige ima svoje razloge i svoju historiju. Sandžak je dio Bosne, naše zajedničke domovine, koji je nažalost nakon okupacije BiH ostao u sastavu Osmanlijskog carstva, da bi Osmanlije kao što su i Bosnu predale na Berlinskom kongresu Austijancima, tako su i Sandžak na neki način ostavili 1912. godine da bude okupiran. To je tragična okolnost našeg života.“ – rekao je akademik Filipović.

On je istakao da u sebi nosi teško osjećanje sudbine svoga naroda. Posmatrajući i bilježeći sudbinu Bošnjaka 1970. godine je došao u Sandžak i kako kaže to je početak ove nove knjige. Proputovao je sve sandžačke gradove i napisao knjigu „Jedno dugo, dugo putovanje uz rijeku Lim i oko Peštera“.

„Obilazio sam gradove i razgovarao sa ljudima, a potom sam napisao jedan članak u kojem se obraćam sandžaklijama i gdje stoji da ne idu u Tursku jer im Turska nije domovina, Bosna im je domovina i ako moraju negdje da se sele neka se sele u Bosnu. Da ne idu u Stanbol već u Sarajevo.“ – rekao je akademik Filipović.

On je naglasio da je duh slobode ono bitno što narodi trebaju sačuvati.

„Postavio sam pitanje nije li Sandžak mjesto gdje je moguće sačuvati duh slobode za naš narod. To sam rekao zato što su naši političari kapitulirali pred ultimatumima. Tu mislim na kapitulaciju pred lažnom politikom zapada. Napustio sam politiku kao djelatnost, smatrajući je prostorom obmane i lopovluka, ali nisam napustio ideju da tražim ljude koji će moći nositi ono što je apsolutni prioritet i nužnost za nas. Da se pojave ljudi koji će imati potpuno novi odnos prema svom narodu. Potpuno novu metodu političke borbe. Desilo se da sam se susreo sa Muftijom i moram reći da me je impresionirao.“ – rekao je akademik Filipović.

Filipović je istakao da je nakon razgovora sa Muftijom imao želju da se ponovo susretne sa njim zbog njegove inteligencije i rezona koji je imao i načina kako je rješavao razne situacije.

„A onda sam se suočio, osnovan Univerzitet u Novom Pazaru. To je tako jedan logičan potez. Tada sam počeo da pratim Muftijino djelovanje i moram reći da sam zaključio da je Muftija posebna pojava među nama. U našem narodu imamo mnogo sposobnih i inteligentnih ljudi, ali je Muftija na te Božije darove još nešto nadogradio. Nadogradio je jednu specifičnu metodu borbe za interese svoga naroda. On je počeo da pravi institucije svome narodu. Rekao sam ovu pojavu treba objasniti, treba narodu ovdje ukazati da je Božijom milošću dobio jednog čovjeka koji je u stanju da formuliše ciljeve i da stvori instrumente za ostvarenje tih ciljeva. Dobio je čovjeka koji je apsolutno odan svome narodu. Osnivanje tih institucija koje će same po sebi morati da budu prave institucije i da rade u interesu svoje sredine i svoga naroda u čije ime su osnovane je novi instrumentarij djelovanja. Muftija je oslobodio našu borbu za nacionalne interese od čisto političkih instrumenata koji vode u kompromitantne situacije. Zbog toga sam ja odlučio da napišem ovu knjigu.“ – rekao je akademik Filipović.

On je istakao da legitimitet za pisanje ove knjige crpi iz toga što poznaje stvari, što je bio svjedok i učesnik mnogih događanja i što je proučavao te događaje.

„Rezultat rada na ovoj knjizi je zadovoljavajući. Ja mogu čista obraza da kažem ovu knjigu treba pročitati. Ko je ne pročita pogriješiće.“ – rekao je akademik Filipović.

Na kraju je akademik Filipović poručio da je Sandžak rodni kraj Bošnjaka i da oni imaju pravo na taj prostor.

„Sandžak je vaše majčino krilo. Vi ste ovdje rođeni, ova zemlja vama pripada i vi imate na nju pravo i morate toga prava biti svjesni i tražiti ga. Vi ste djeca ove zemlje i nemate čega da se stidite. Imali ste velike ljude i evo hvala Bogu imate ih opet. Važno je da jedna svjetiljka gori u mraku, onda svi znamo kuda trebamo ići.“ – poručio je na kraju akademik Muhamed Filipović.

Nakon obraćanja akademika Filipovića obratio se i glavni muftija Muamer ef. Zukorlić koji se pred kraj pridružio skupu.

„Prvo sam mislio da bi bilo najbolje da nisam tu, time bi svi bili rasterećeniji a ja po najviše. S druge strane žao mi da bar malo ne budem dio ove radosti koja je i moja i vaša. Potom sam razmišljao da je bolje da se nikako ne obratim. A onda opet ulazim u rizik pretjerane skromnosti.“ – rekao je Muftija uz konstataciju da mu prija što se ova knjiga pojavila i to u autorstvu akademika Filipovića. Muftija je pohvalno govorio o sposobnosti akademika Filipovića da uoči šta je bitno u datom trenutku i koji potez treba povući kako bi se olakšao teški put bošnjačkog naroda.

„Mi Bošnjaci nemamo dovoljno percepcije da prepoznamo vrijednosti u svojim redovima. Mnogo se lakše oduševimo nekima tamo i otuda. U susretima sa akademicima sa Dedinja uvjerio sam se kako drhte na pomen akademika Filipovića. Nedavno sam izjavio da mi je žao što je akademik Filipović sav svoj radni vijek proveo u Sarajevu, u mjestu gdje će te svoji najteže priznati.“ – rekao je Muftija i ponudio akademiku Filipoviću da se preseli u Novi Pazar.

Muftija je kazao da su skoro svi pokreti nastajali na nekim unaprijed pripremljenim ideološkim tekstovima.

„Možda će ovaj naš sandžačko-bošnjački slobodarski pokret biti rijedak primjer da se desilo obrnuto, da se pokret odvija skoro dvije decenije, a da se potom formuliraju ideološke. misaone i metodološke postavke tog pokreta.“ – rekao je Muftija uz konstataciju da je od izuzetne važnosti postojanje ovakvog teksta i uvjerenje da će ova knjiga doprinijeti da oni koje interesuje dubina i temelj dvodecenijskog djelovanja u njoj to moći da pronađu.

„Vjerujem da je ovo jedan izuzetno dobar dokument koji će pomoći da se ovaj naš put borbe za slobodu, borbe za naša prava, borbe za izgradnju stvarne sigurnosti, vjerujem da će ova knjiga dati tom putu i tom cilju izuzetan doprinos.“ – rekao je Glavni muftija uz zahvalu profesoru Filipoviću što je imao energije, snage i volje da uradi jedno ovakvo djelo.

„Čovjek formata Muhameda Filipovića predstavlja nacionalno dobro. Predstavlja veliko bogatstvo, i mi molimo Allaha dž.š. da podari dug život akademiku Filipoviću.“ – rekao je na kraju Muftija uz zahvalu i svima prisutnima, kao i saradnicima.

„Sve što smo radili radili smo kroz džemat, zajednicu, tim, i velika je stvar imati odane ljude, ljude koji vas neće izdati. Ja to imam i to predstavlja moje veliko zadovoljstvo.“ – rekao je Muftija.

Knjiga „Fenomen Muftija“ sadrži sljedeća poglavlja: Muftija Muamer ef. Zukorlić značaj njegove pojave za Bošnjake, Sandžačke deklaracije, Agresija na jedinstvo Islamske zajednice, Bošnjačko nacionalno vijeće, Muftija kandidat za predsjednika Srbije, Borba za Sandžak, Bošnjačka akademija nauka i umjetnosti, kao i integrisani autorski tekst Muftije Zukorlića: “Moj pogled na Bosnu i Bošnjake”.

Nakon održane promocije akademik Muhamed Filipović je potpisivao knjige građanima koji su prisustvovali promociji.

Promocija u Rožajama

Nakon uspješne promocije knjige “Fenomen Muftija” u Novom Pazaru, sinoć je upriličena promocija i u Rožaju, u Velikoj sali Doma kulture. Specijalni gost i glavni promoter bio je autor, Akademik Muhamed Filipovi.

Nakon uspješne promocije knjige akademika Muhameda Filipovića „Fenomen Muftija“ u Novom Pazaru sinoć je održana promocija i u Rožajam u velikoj sali Doma kulture. Na samom početku promociju je otvorio predsjednik Bošnjačke Kulturne Zajednice u Crnoj Gori Hazbija Kalač. Urednik prvog izdanja knjige Jahja Fehratović kazao je da mu je posebna čast kada jedan od najvećih učenjaka napiše knjigu o heroju Sandžaka muftiji Muameru ef. Zukorliću, nakon toga pročitana je bogata biografija muftije Zukorlića a potom i biografija akademika Filipovića. Akademik Filipović je istakao da je Bošnjački narod bio izložen svim vrstama progona do masovnih istrebljivanja i da su Bošnjacima poricali svojstvo naroda.

”Mi smo smatrani klijentima srpskim i crnogorskim, koji će moći živjeti utoliko u koliko budu poslušni i budu izvršavali ono što im se naređuje” – kazao je Filipović.

On je kazao da je borba za priznavanje Bošnjaka trajala je 20 godina i da je bila veoma teška, i da Bošnjaci trebaju čuvati ono što su njihovi preci čuvali preko pet stotina godina. Akademik Filipović je kazao da je nakon praćenja Muftijinog rada zaključio da je on pravi čovjek koji će pokazati kako moramo da ostvarimo svoje ciljeve.

”Prateći njegov rad konstatirao da je on zaista izgradio jednu metodologiju i jednu strategiju političke borbe, gdje se on ne suočava u politici jer je politika polje lopovluka“ - istakao je akademik Filipović.

Govoreći o izuzetnim zaslugama muftije Zukorlića akademik Filipović je kazao da ono što muftija radi da je to realni progres od Univerziteta , Akademije nauka , BKZ-a i da su institucije najvažnije za jedan narod.

”Zbog toga sam ja odlučio da napišem ovu knjigu da upozorim na njega, da kažem da muftiju treba upoznati a zatim podržati. Ja ne vidim u ovom momentu ličnost koja bi bila njemu ravna. Muftija ima još jedno dobro svojstvo, on ima radoznali um, on voli i želi da sazna, on uči on se ispravlja i to daje nade” rekao je Filipović.

Nakon održane promocije akademik Filipović je potpisivao knjigu građanima koji su prisustvovali promociji i poručio da pročitaju ovu knjigu koju je, kako je kazao, napisao iz najdubljeg uvjerenja i da je to muftija zaslužio.

Promocija knjige "Fenomen Muftija" u Tutinu

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

Datum registracije: 14.10.2009

• Poruku poslati

100

Četvrtak, 25. Oktobar 2012

Glavni muftija Muamer ef. Zukorlić bio je gost emisije "Kažiprst B92" 24.10.2012. godine.
Tema emisije bila je promocija knjige "Fenomen muftija" akademika Filipovića koja je dan prije promovirana na beogradskom msajmu knjiga. Pored knjiga u emisiji je bilo riječi i o istjerivanju vjeroučitelja, odnosu sa novim predsjednikom Srbije, jedinstvu Islamske zajednice i dr.

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Korišteni tagovi

Muamer Zukorlic, Muftija

Social bookmarks