Niste prijavljeni

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

21

Četvrtak, 01. Septembar 2005

Da bog da da im se duhe podudare, kaze nas narod.

Smatram ja je ovaj muftijin potez vrlo promisljen i pre svega pozitivan. Podrzavam ga u tome i nadam se da ce on biti samo pionir necega sto ce postati praksa.

Zloupotreba ovakvog cina ce sigurno biti ali sam ubedjen da se to moze smatrati kolateralnom stetom.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

22

Citirano

i ovakvim razmisljanjem. Pa ljudi, ovo je 21. vek i

ne mislim da ovo bas ima toliko veze sa vremenom..

jer naprimer posle drugog svetskog rata u Nemackoj su zene zahtevale da bude dozvoljeno da muskarac ima vise zena (bilo manjak muskaraca).. al im nisu dozvolili.. znaci u kom god da smo vremenu moze biti potrebe za to.. (vidite kako sam fina i cak branim poligamiju :D :P ;) )

i da je stvarno tako da ce se neko po drugi put zeniti sa naprimer udovicom koja je postarija (znaci nema bas puno onih koji bi da je prose) i koj aima nekoliko dece.. ja bih rekla supeeeer... ali budimo realni... u globali nema nas narod bas tako jak iman(cast izuzecima)... vec ce one mladje i lijepe biti te koje bi ovi zenili...

therefor, mislim da je pogresio... aaaaaal

Allah knows best :)
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

23

Citirano

Orginalno od Administrator
Da bog da da im se duhe podudare, kaze nas narod.

Smatram ja je ovaj muftijin potez vrlo promisljen i pre svega pozitivan. Podrzavam ga u tome i nadam se da ce on biti samo pionir necega sto ce postati praksa.

Zloupotreba ovakvog cina ce sigurno biti ali sam ubedjen da se to moze smatrati kolateralnom stetom.

Za recenicu br 1: mora imat vise 'duha' muftija: jer treba da mu se podudari i sa jordankom i sa pazarkom :D

Za ostale dodajem sledece: samo da mu/nam se ne obije o glavu. Jer, uzimam sad u obzir siru prizmu, neko mu popusta a neko se sa njim i igra. Ako misli da nadmudri one koji mu popustaju, ili ako misli da je pametniji pa da mu na kraju nista ne mogu, mislim da se vara. Mislim da su neki spremni na sveopstu zloupotrebu. Sposoban je sposoban, slazem se ja, ali sposobni se najcesce precene. Zato je njihova sposobnost ustvari 'sposobnost', jer nemaju SPOSOBNOST koja tu 'sposobnost', koju grade kao sposobnost, kontrolise. Hrabro li je? Jeste. Kako ce izaci?

Sto se dusmana tice (onih koji stvari mogu da zloupotrebe) oni su manje opasni kad te otvoreno pljuju jer tad im zube jasno vidis. A kad te po ramenu tapsu: tad ih se plasi. Nemoj da jednog dana iskihamo i univerzitet i mnogozenstvo i vehabizam i sve najedno. Nije one textove o vehabijama (po raznoraznim novinama) muftija pogasio, vec neko 'pametniji' ko ceka da se vehabizam stvarno razvije pa tek onda deluje, a ko zna da ce rano protivljenje samo na put da mu stane. Daj Boze da se sve ovo (po teoriji zavere) ne odvija i da bude za sve nas niceg osim haira. Daj Boze!!! A Bog daje ono sto narodu po njegovom stanju odgovara, a ne po onome sto izgleda da narod radi. Jer to sto narod radi definisano je (ultimativno) onim kakav narod jeste. A to se spolja ne vidi, al sve to Jedan vidi. Ko na to zaboravlja, u tami radi jedno a na svjetlu drugo. Ko to ne zna ponasa se sebicno. Zato kazem: bitno nam je stanje, tj da ga prevedem na vrlo jednostavan jezik: bitno je kakvi smo ljudi i to ne znam kako bi neko (nekim izolovanim frazam, i primjerima koji odisu nerazumijevanjem) da opovrgne, a o tome cu nastaviti da pricam. Dok je istinski dobrih dusa, nama nema problema. A ako se stvari rade iz sebicnosti i interesa (a jos se pravdaju razno raznim nacinima) tesko si ga nama. U tome je sustina problema (naravno ako ga ima).

Ovo vazi za sve, a ne samo za muftiju. Dorbim dijelom ovde o muftiji nisam ni pricao. Ali samo ponovo naglasavam da ono sto zvuci kao sujeverno pravo pojedinca nije jednako za pravo zvanicnika. Cak ni u sekularizmu (eto vidosmo na (ni malo istom) primjeru Billa). On je izlozen diskusiji cisto jer narod otvoreno primjerom na nesto poziva, a na to se nije usudio niko na ovim prostorima od njega veci. To nisu uradili autoriteti koje je on prije svega morao da pita. Ukoliko jeste, a autoriteta bar jednog glavnog mora da priznaje, onda sa sebe odgovornost pred narodom skida. A pred Bogom... to nije na nama da ocjenjujemo jer mi ovoj radnji ne znamo unutarnje stanje.
mogu ja da se potpisem i bolje...

24

Prece bi bilo neozenjenim da se ozene barem jednom, a ne da se ozenjeni zene po drugi put.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

moivre

Učenik

(10)

• »moivre« je muško

Datum registracije: 10.07.2005

• Poruku poslati

25

al im nisu dozvolili...

Citirano

Orginalno od °thats_me°

ne mislim da ovo bas ima toliko veze sa vremenom..

jer naprimer posle drugog svetskog rata u Nemackoj su zene zahtevale da bude dozvoljeno da muskarac ima vise zena (bilo manjak muskaraca).. al im nisu dozvolili.. znaci u kom god da smo vremenu moze biti potrebe za to.. (vidite kako sam fina i cak branim poligamiju :D :P ;) )

Dooobro si rekla: nisu im dozvolili! o|

Cak i u takvim uslovima je ljudska svest u Nemackoj bila na tom nivou da odluce da takav potez ipak ne bi bio ispravan. ;)
Mens sana in corpore sano!

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

26

Selamu alejkum!

Pretpostavljala sam da ako se otvori ova tema bice jako zanimljivih komentara, ali ovoliko... :D

Hajde da i ja pocnem sa tom recenicom: "Muftija se ozenio, pa neka mu je hajirli!"

Uh, nisam sigurna da sam mu ovo bas od srca pozeljela. :] Neznam sta da mislim, da li je dobro to sto je uradio ili ne?

Kad pomislim da je dobro onda je:

- E, fala Bogu kad se vec jednom ozeni da se vise ne prica kako ide sa sadasnjom drugom.

- Pa sta ima veze sto se je ozenio, nije protiv serijata.

- Ma ozenile su se i manje face od muftije pa neka se ozeni i on ( mada mi se ovo ne svidja, al eto tjesim samu sebe...)

- Allah zna u cemu je dobro, mozda je ovo i mudar potez, ali je u svakom slucaju hrabar...

- Zene Poslanika a.s. su bile mnogo bolje pa su imale podruge, pa st one i mustinica?

A kad pomislim da je pogresio:

- Zar nije razmisljao kako ce se osjecati prva? Jeste da je to kod Arapa normalno, ali kad osjetis na svojoj kozi ... sve je nenormalno.

- Kako li mu se sad osjecaju djeca? Da li je uopste razmisljao o njima?

- Zar nije svestan da gubi velike poene zbog ovoga?

A da se meni ( NE DAJ BOZE ) dogodi nesto ovako, cini mi se da bih momentalno otisla od njega, ali bih mu prvo uz mehr postavila uslov da se ne zeni dok je sa mnom
:O , ne zato sto mislim da sam ja neka ... daleko bilo i nisam, nego sto je to cini mi se mnogo tesko i sto poslije toga ne bih nikad mogla da volim doticnog isto kao prije i da ga postujem.

A Allah opet najbolje zna!!!
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

27

Muftiji nek je sretno i nek im se duha podudari,a ostalo je njegova briga.

@imana

Tako mislis,jer bi te neko pitao "sto ga neostavi"?A ti bi pa nisam mogla zbog dece.Kao sto je dosta takvih slucaja.

@Fingerko

Nisam ni sumnjao ;)
" Bilen alemlere rahmettir "

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

28

Petak, 02. Septembar 2005

Neka je hairli muftiji zenidba. (o)

A dal ce ovo biti dobro ili lose po njega ne znam, medjutim siguran sam da ce nas narod da ponese dobar dio grijeha njegovih.

Sto se tice komentara, samo zamislite kada bi ovolika energija bila upotrebljena protiv prostitucije u Pazaru koji bi to bio hair za nas!
Zene se prave corave a muskarci mahniti kada je su u pitanju striptiz barovi i ovoliki nemoral po Pazaru, a sve heroji i mudrice kada se napada muftija. Jadi jadni...

Sve u svemu jedno veliko iskusenje za sve a posebno za njega i njegovu porodicu, zato molim Allaha dz.s. da im podari sabura i da se ovo zavrsi po hairu. :klanja:

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

29

Esselamu alejkum

Toliko je komentara da prosto ne znam gdje da počnem.
Evo od Pink :)

Tvoj komentara je, čini mi se najkorektniji, i sa njime mi je najlakše da se identifikujem. Mi smo, većina ovdje na forumu, generacija tako vaspitana i tako obrazovana (ne mislim samo školsko obrazovanje) da nam poligamija nije nimalo bliska.
Ja se baš ne mogu striktno držati toga da ne govorim o religiji, jer ovo je pitanje u suštini pitanje religije.
Dakle po Allahovim zakonima dozvoljeno je čovjeku oženiti do četiri žene. Namjerno kažem Allahovim zakonima, jer treba izbjeći onu fingersovu odrednicu "šerijatsko pravilo". Nešto mi to zvuči kao strpavanje šerijata u nebitne i nevažne stvari. Dakle Šerijat je Allahov zakon, on je za sva vremena i nepromjenjiv je.
Polazeći od ovoga, sada ću ti objasniti zašto mi je tvoje viđenje najbliže. Ja sam otac trima kćerima. Dakle, ne gledam na to samo sa one "muške" strane. Ponekad vidim nešto i pomislim "Aman, bolje je da bude i druga nekom ispravnom insanu, nego jedina nekom zlotvoru". Ali to samo ponekad. Uglavnom mi je teško da njih zamislim u takvom braku.
Kao što rekoh, čini mi se da smo mi obrazovani sekularno, i da kao takvi imamo duboke predrasude, tako duboke da jednostavno ne možemo da dopremo do njih, iznesemo ih na svjetlost dana i preispitamo ih. Ali jednog se trudim da budem svjestan: nismo mi alfa i omega ovog Dunjaluka. Pa i prije nas je bilo različitih kultura, tradicija, a naravno i predrasuda. I već se dješavalo da se ljudi sa takvim predrasudama protive promjenama (nekad napretku, nekad nazadovanju). I sami smo svjedoci ljudima iz minulih vremena, koji još uvijek žive po svojim navikama i uvjerenjima, iako oni nama djeluju smiješno, ponekad zatucano. Barem mi iz stare Juge znamo "djecu komunizma".
Stoga, da sumiram ovo, polazeći od toga da je to Allahov zakon, koji je za sva vremena, i od toga da smo mi vaspitani protivno njemu, jedino je fer i korektno reći "Ja to ne mogu." Priznati svoju slabost, a ne držati da smo po svakoj cijeni u pravu.
Možda neki smognu snage da pobijede sebe, neki vjerovatno neće, ali u svemu ovome je najbitnije NE SVRSTATI SE U ONE KOJI SE PROTIV ALLAHOVOG ZAKONA BORE.
Druga stvar, koja je vrlo bitna, i koju Kur'an preporučuje, je da ne dozvolimo da nas mržnja koju prema nekome osjećamo navede da nepravedni budemo.
Treća stvar je da se za pretpostavkama ne povodimo, i da njih pored jasnih ajeta biramo. Ko smo mi da tumačimo dunjaluk, i da na osnovu toga određujemo koje Allahove propise treba ukinuti, a koje ne.

Mogao bih i pored ličnog stava da malko teoretišem :)
Emancipacija žena je usko povezana sa kapitalizmom. Ona nije produkt promjene svijesti kod žena, već promjene opštih sistema vrijednosti. Mi smo toliko srasli sa ovim novim sistemima vrijednosti da ih ni ne primjećujemo. Jedna od posljedica kapitalizma je i razdvajanje života na zasebne cjeline. Tako imamo kuću, posao, izlazak... u globalu imamo javni i privatni život. Javni život je postao mjerilo uspjeha pojedinca, prisutnost u njemu je znak moći i uticaja. Ni žene nisu ostale imune na ovo, te su vrlo brzo one koje su u javnosti prisutne postale "bolje" od domaćica npr. Nije se ni na tome završilo, te je vrlo brzo sam termin "rad" počeo označavati samo rad van kuće. Rad u kući i nije više neki rad, jeli tako? Samim tim i bilo koji rad van kuće, koliko god bio jadan i bedan, bolji je od "sjedenja" u kući. Feministkinje danas upravo i koriste prisutnost žena među radnom snagom kao mjerilo stepena emancipacije.
No nije ni to idealno stanje za žene. Zamka je u tome što se od žena očekuje da ispoštuju "muške" kriterijume.
A žene nisu muškarci. Fizički se razlikujemo, muškarci su snažniji od žena npr. Isto tako muškarci nikada neće ostati trudni. Ko vjeruje u Boga će reći da je On odredio da žene rađaju, ko ne vjeruje će reći da je to odredila priroda, ali niko to ne može poreći. Da sad ne idem dalje, ovo su evidentne razlike, koje nimalo ne idu na ruku ženama u današnjem svijetu, ali ovakvo stanje se smatra potpuno normalnim. Žene i muškarci su ravnopravni u svemu, i na tome insistiraju same žene.
Isto tako su nekada žene (a i danas u nekim krajevima svijeta) insistirale na višeženstvu, još onda davno kada se radom smatrao i rad u kući, ne želeći da sama nosi teret održavanja domaćinstva.
Ili da odemo još dalje, šta misliš da je neko, prije par hiljada godina rekao ženi - ti i muškarac ste u svemu ravnopravni. Ona bi mu odgovorije - Jes, ja da idem po šumi sa lukom i strijelom, da lovim životinje, nisam budala.

Bila je i prije na ovom forumu tema o višeženstvu, koliko se sjećam. Ali sada se prvi put o njoj govori kao o realnosti. Muftija ima dvije žene i to je tako. Ovo je, inšaallah, utiranje puta jednom novom načinu razmišljanja i gledanja na stvari. Rekao je Muhammed s.a.w.s. da Allah neće promijeniti stanje jednog naroda dok on sam sebe ne promijeni, a ja mogu jedino da učinim dovu da mi Allah omili Njegov put, da budem zadovoljan Njime, i da nađem sebi mir u srcu, slijedeći Njegove odredbe.

I za kraj molim Allaha da se smiluje onima koji su poginuli u Bagdadu, a njihovim porodicama podari sabur.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

30

Uostalom TO JE NJEGOVA VRLO PRIVATNA STVAR !

Ja bi sad i ovde najljubaznije zamolio sve koji su postovali u ovoj temi da se okanu Ogovaranja jer ovo to i jeste!

Covek nije ovde i dok pricamo o njemu zaista cinimo Ogovaranje a opet njegov je zivot njegova vrlo privatna stvar!

Da diskutujemo o njegovim delima koja se nas ticu e to bi mogao da postujem ali ovo zaista ne.

Njegov zivot - njegova stvar a posebno onaj deo koji je iza zidova njegove kuce. Pokazimo postovanje!

Covek je lice iz vere a po nasoj veri on na to shto je ucinio ima sva prava. Kako ce ko to tumaciti zaista je nevazno.

PS
Ne zvuce li muski komentari u ovoj temi kao malo ljobomorni? :D
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Social bookmarks