Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

41

Srijeda, 04. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od ed
Kada se u gradu na svim objektima radjenim i preuredjivanim prije zgrade Islasmkog fakulteta bude primjenio Zakon onda neka na red dodje i ova zgrada. I sprovodjenje zakona ima svoja pravila. Ako smo nepristrasni.

Tipičan odgovor svih onih koji se nađu pod udar zakona. Jeste -prekršio sam, al nemojte od mene počinjat sprovođenje.Počnite od.. i onda stanu nabrajat...
Iz grijeha u grijeh - da nam se Allah dž.š. smiluje i da nas uputi na Pravi put, bez obzira na to da li mislimo da njime upravo sad čvrsto gazimo ili ne.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

42

Ne budi bezobrazan, nemas od toga hajira. Ja nisam dosao pod udar Zakona. Zalazem se za postivanje Zakona. Kakav god da je i ko god da je u pitanju. Nisam rekao da Zakon treba izbjeci vec da se u sprovodjenju Zakona postuju norme. Govoriti o sprovodjenju Zakona istovremeno se praveci slijep i ne primjecujuci sta vladajuca oligarhija radi i kakvu samovolju sprovodi nije doprinos sredjivanju stanja vec sipanje ulja na vatru.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

43

Eto, na kraju još ja ispadoh bezobrazan u svemu tome. Hvala Ed.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

44

Citirano

Pročitana ramazanska poslanica beogradskog muftije

Ponedeljak 25.09.2006, 12:18

Beogradski imam Muhamed Jusufspahić pročitao je danas poslanicu povodom meseca Ramazana u kojoj je pozvao Muslimane na slogu i dobronamernost prema svim ljudima. U poslanici, koja je pročitana u ime beogradskog muftije Hamdije Jusufspahića, beogradski imam je podsetio vernike da je bog naložio da mesec Ramazana bude mesec "pomirenja, bogobojaznosti, posta i zahvalnosti". On je taj praznik čestitao svim vernicima iz islamskih zajednica Beograda, Novog Sada, Niša, Malog Zvornika, Novog Pazara, Kosova, Makedonije, BiH, Crne Gore i Hrvatske. "Hvala i vernicima iz Sandžaka koji su pohrlili da nam pomognu (nakon paljenja beogradske džamije), iako njihova pomoć nikada nije stigla. Ali, ipak, hvala im na dobroj nameri", kazao je Jusufspahić. Jusufspahić je kritikovao nedavno ubistvo odborničkog kandidata u Novom Pazaru, u međubošnjačkom političkom obračunu, i ocenio da je taj događaj "velika sramota". "To (ubistvo) je velika sramota i tamošnjih verskih i političkih lidera, ali i države i državnih organa zaduženih za bezbednost građana", kazao je Jusufspahić.
Izvor: radio 100+

Citirano

Nestalo 40.000 eura !!!

U svojoj čestitci koju je beogradski imam Muhamed Jusufspahić pročitao vjernicima a povodom mjeseca Ramazana gdje je pozvao vjernike na slogu i dobronamjernost prema svim ljudima, medijsku pažnju je izazvala njegova "zahvalnost vjernicima iz Sandžaka koji su pohrlili da pomognu (nakon paljenja beogradske džamije), iako njihova pomoć nikada nije stigla. Ali, ipak, hvala im na dobroj nameri", kazao je on.
Naime kako se iz dobro obavještenih izvora saznaje u pitanju je suma od 40.000 eura koju su sandžačke džematlije u organizaciji mešihata IZ Sandžaka, sakupili za obnovu beogradske i niške džamije. Ova novčana sredstva još nisu uplaćena za ono za šta su i prikupljena a sandžački muftija Muamer Zukorlić izbjegava da da odgovor na pitanje, šta je učinjeno sa ovim parama. www.sandzaknews.com
SAJO SUPERMEN je dodao/la ovu sliku:
  • pomoc%20za%20islam.jpg
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

45

Citirano

Orginalno od sans
S obzirom na činjenično stanje, zamolio bih Administratora da reaguje i promeni naslov teme jer ovakav kakav je upućuje na to da je Muftija u ovim mubarek danima uradio neko dobro delo a ne da je sprečio sprovođenje zakona.

Muftija jeste uradio dobro djelo, i imace, inshAllah, veliku nagradu.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

46

Da Bog da da je tako, ja bih voleo da jeste...

i ... bode mi oči

SAJO SUPERMEN

Zlatna sredina

(5)

• »SAJO SUPERMEN« je zabranjen

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

47

ROOT

Citirano

Muftija jeste uradio dobro djelo, i imace, inshAllah, veliku nagradu.

Onaj ko uradi koliko trun dobra vidjeće ga ali i onaj koji uradi koliko trun zla vidjeće ga.
Oni se više boje vas nego Allaha, zato što su oni ljudi nerazumni.Samo u utvrđenim gradovima ili iza zidina, oni se protiv vas smiju skupno boriti. Oni su junaci u međusobnim borbama.
Ti misliš da su oni složni, međutim srca su njihova razjedinjena, zato što su oni ljudi koji nemaju pameti. (Al-Haš, 13-14)

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

48

Vi ne kontate da ta zgrada nikada nije pripadala ikome osim islamskoj zajednici, niti unipromu niti bilo kome drugom! kako? pa lahko, muftija je dokazao na tv jedinstvo, kada je gostovao, dokumentovano da je ta zgrada oteta prije pedeset godina islamskoj zajednici, i da su je drugi koristili iako nije bila njihova ni u kojem smislu osim otimackom!

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

49

Citirano

Orginalno od Ibnul_Qajjim
Vi ne kontate da ta zgrada nikada nije pripadala ikome osim islamskoj zajednici, niti unipromu niti bilo kome drugom! kako? pa lahko, muftija je dokazao na tv jedinstvo, kada je gostovao, dokumentovano da je ta zgrada oteta prije pedeset godina islamskoj zajednici, i da su je drugi koristili iako nije bila njihova ni u kojem smislu osim otimackom!

Upravo tako. Nevjernicki zakoni cine zulum muslimanima dugi niz godina i hvala Allahu dz.s. da se polako budimo i bunimo protiv nepravde.
Sramota je sto su nasi bosnjaci najveci branioci ovih zakona. o|

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

50

Citirano

Orginalno od Ibnul_Qajjim

Tacno. Medjutim, u pravnoj drzavi postoji procedura, nacin na koji se dolazi do pravde. Putem pravednog zakona koji je donesen sada je moguce povratiti vakufsku imovinu. Ali, ovo ne znaci da ne treba postovati i proceduru, rokove ... jer su isti dio tog zakona. E sad, druga je stvar sto mi imamo u nasem slucaju da su neki pokusali da love u mutnom i htjeli da zafrknu IZ koja ih je ipak zahvaljujuci preduzimljivom muftiji preduhitrila. Zbog svega toga sam i govorio o principijelnosti i konsekventnosti, da ne bi gledali film koji gledamo.

sahih

Učenik

(10)

• »sahih« je muško
  • »sahih« je zabranjen

Datum registracije: 07.06.2006

• Poruku poslati

51

Jel zgrada vracena vakufu od strane drzave,ako jeste i kupci obesteceni rekic napolje,ako drzava nije vratila zgradu vakufu muftija polako(sabor) i ne pali narod .molio bih nekog da mi objasni trenutni pravni status zgrade.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

52

Molba...

za sve učesnike diskusije kojii bi da daju doprinos u diskusiji da najpre malo upoznaju materiju, malo prolistaju zakone vezane za ovu tematiku (Zakon o planiranju i izgradnji, Zakon o vraćanju(restauraciji) imovine crkvama i verskim zajednicama, Krivični zakon, Zakon o upravnom postupku...) zatim obavezno i Statut foruma (da ne bi dolazilo do vređanja i prišivanja etiketa kako učesnicima diskusije tako i svim drugim dobrim ljudima) Ukoliko se stvori takva atmosfera, ako se oni koji su izneli ružne riječi i optužbe tipa ... helje nejse da ne nabrajam, pronaći će se oni već -javno se izvinu, zatraže halaluk i učine iskrenu teubu, možda bude i haira od ove teme.

P.S. Nije zgrada vraćena, ali je upitno i da li je mogla bit prodana, tj. dal se ta prodaja može računat kao legalna, jer u Zakonu lepo stoji da sve pravne radnje nad objektima spora i potraživanja, dok se ista ne reše pozitivno ili negativno -svejedno. S obzirom da je "kupovina" izvršena 22. juna, a da se u Zakonu pominje 1. maj kao datum od kad se zabranjuju bilo kakvi pravni poslovi i pravni akti nad predmetima vraćanja, smatram da bi prirodna reakcija IZ kao zainteresovane trebala bit da istu kupoprodaju i ospori, normalno putem sudske procedure. No umesto te i takve reakcije - IZ predvođena našim (kako neko reče preduzimljivim) uvaženim Muftijom upada u klopku - sklapa nekakve tajne dilove i dogovore sa kupcima, nakon početne paljbe po njima hvali ih na sva usta, izdaje saopštenja da je došlo do dogovora i sl. Zatim pravi još jednu grešku, upotrebljava istu zgradu, u malo zamršenom obliku- i u milje za političko "heklanje". Sve to ima kao rezultat epilog da se "vlasnik" javlja i žali faktički kako za ometanje poseda tako i za bespravnu gradnju i dolazimo do situacije da se nismo mrdnuli od početka, osim što su se pojedinci svojim nabusitim govorima mržnje i laži debelo ogriješili - i to u ovim mubarek danima...

Na kraju će opet sve Inšallah izać dobro...

Ja imam neka tri četiri lokala po centru oteta -pa ne srljam s mitraljezom, s braćom s motkama no polako čekam zakon, pa posle sve redom, po proceduri što bi reko jedan uvaženi gospodin.

i ... bode mi oči

EG

Učenik

(10)

Datum registracije: 10.05.2006

• Poruku poslati

53

(o) Perfekt sanse. Dajem ruku, ovo je za svaku pohvalu, mislim na tvoju objektivnost kod pristupa problem. Nemam sta da kazem osim jos jednom moj sav respekt ... Dozvolicu sebi jednu prognozu ;), mislim da posle ovako objetivno iznesenih stvari niko se ne oseca vise napadnut. Sve sto govoris su suhve cinjenice a kome to smeta onda on ima problema sa samim sobom a ne sa ovom temom.

Sandokan

Profesionalac

(10)

• »Sandokan« je muško
  • »Sandokan« je zabranjen

Datum registracije: 12.12.2003

• Poruku poslati

54

Četvrtak, 05. Oktobar 2006

Sans-e
Moram te pohvaliti !
Pazare jedini ,pazaree jedinii najboljiiiii, oooo ooooo oooooo ooooooo!!!!![/URL]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

55

Petak, 06. Oktobar 2006

Kao i kod bilo kojeg drugog problema, tako i kod ovoga, bitno je poci od uzroka sukoba. Kako god je na primjer izraelsko-palestinski sukob nemoguce shvatiti bez poznavanja geneze istog, tako je nemoguce imati pravu orijentaciju i u ovom sukobu bez da se zna sta mu je sve prethodilo i gdje su uzroci istog.

O cemu se radi ...

Nisu u pitanju neprijatelji islama, neprijatelji muslimana, sluzbenici CIA i BIA ...u pitanju je sukob dva koncepta. Koncept iza kojeg stoji M.Zukorlic i koncept iza kojeg stoji S.Ugljanin.

U prvom slucaju radi se o stavu da Islamska zajednica treba biti samostalna, oslobodjena uticaja drzave ili bilo kojeg njenog aparata ili ma kakvog politickog i nepolitickog faktora. U tom slucaju Islamska zajednica samsotalno kreira svoj zivot i organizuje vjerski zivot na prostorima nad kojima ima ingerencije. Oni se pozivaju na Zakon o vjerskim zajednicama koji im daje tu autonomiju kao i na normativna akta Islamske zajednice koja regulisu odnose unutar nje same.

Drugi koncept ciji je zagovornik S.Ugljanin pak zagovara drugaciji odnos. On vidi Islamsku zajednicu kao jednu od jedinica koja bi trebala da udje u sastav Nacionalnog vijeca i da ima ravnopravan status sa ostalim clanicama: SDA, mladi SDA, udruzenje zena, humanitarne organizacije i tako dalje. Obzirom da u nacionalnom vijecu glavnu rijec vodi predsjednik nacionalnog vijeca to bi isto vazilo i za Islamsku zajednicu. Muftija bi bio potcinjen predsjedniku Nacionalnog vijeca.

Ovaj problem se moze posmatrati sa dva aspekta. Prvi aspekt: drzavni zakoni se imaju postovati i medjusobni odnosi se trebaju urediti u skladu sa njima. Po tome, Islamska zajednica ima pravo na samostalnost i nema nikave obaveze prema Nacionalnom vijecu. Drugi aspekt: drzavni zakoni se trebaju zanemariti i medjusobne odnose treba urediti po islamskom principu. Medjutim, namece se pitanje kako to danas izgleda islamski princip organizovanja obzirom da je islamska drzava izgubila kontinuitet te da novi drustveni odnosi iziskuju vjerovatno i nove modele islamskog uredjenja drzave odnosno drustva. A pored toga, Sandzak nije drzava. Pogotovu Novi Pazar nije drzava. Ovo pitanje iziskuje malo ozbiljniji pristup i malo siri prostor od ovoga ovdje.

Uglavnom, sukob ova dva koncepta traje jos od samog pocetka osnivanja Mesihata IZ Sandzaka. Kako vrijeme tece sukob je sve ostriji. U zavisnosti od toga koji koncept se smatra ispravnim moze se zakljuciti na kojoj strani je odgovornost za sukobe i krizu.

Sve ostalo poput televizije, stampe, izjava, izgradnje, rusenja, priznavanja, nepriznavanja, mijesanja politicara u vjeru i mijesanja sluzbenika IZ-e u politiku je posljedica ovog fundamentalnog sukoba, sukoba dva koncepta, te je velika vjerovatnoca da zanemarivanje prvog svaku diskusiju o drugom odvodi na stranputicu.

p.s. U prilog ovom problemu imamo i primjer iz Bosne i Hercegovine. Nesto slicno se i tamo desavalo ali na srecu ne tako bolno kao kod nas.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

56

Petak, 06. Oktobar 2006

Bravo Ed! Sad je sve jasno :D

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

57

Petak, 06. Oktobar 2006

Bilo je jasno i prije. Ovo je samo podsjecanje.

Hilmo Neimarlija, vrsni intelektualac iz BiH za magazin DANI analizira odnos SDA i IZ u Bosni.

DANI: Koliko je bilo štetno i po Bošnjake i po Islamsku zajednicu to što je Islamska zajednica uoči svih dosadašnjih izbora bila više ili manje u službi SDA?

NEIMARLIJA: Da bih odgovorio na ovo Vaše pitanje, dozvolit ćete mi nekoliko digresija. Tokom agresije na našu zemlju, u više navrata sam situaciju bošnjačkog naroda predstavljao pomoću poznatog primjera iz literature. Kada jato ptica pada na polje sa žitom, drukčije taj pad vidi lovac, drukčije zaljubljenik u prirodu a drukčije vlasnik žita. Naravno, mi smo svi tada bili u poziciji - žita. U godinama nakon agresije, u više navrata sam pisao i govorio o razlici između dviju politika, stranačke i revolucionarne. Stranačka politika je, po prirodi stvari, politika koja se razvija na višestranačkoj političkoj podlozi, na priznanju mogućnosti drukčije politike i na odustajanju od toga da se treba biti potpuno u pravu. Revolucionarna politika je politika koja se razvija protiv višestranačke podloge iz koje potječe, na poricanju mogućnosti različite politike i na insistiranju da se jest totalno u pravu. Stoga višestranačka politika govori o protivnicima, a revolucionarna o neprijateljima. A o ovome sam govorio nastojeći u krugovima SDA afirmirati ulogu SDA u rušenju jednopartijskog sistema i uvođenju institucija stvarne demokratije u bosanskohercegovački prostor i nastojeći pomoći da u poslijeratnom periodu SDA izbjegne iskušenjima da pobjedu nad komunističkim totalitarizmom prometne u instaliranje vlastitog esdeaovskog totalitarizma. Pretpostavljam da ćete reći kako nisam naročito uspio u tome i kako se sama SDA nije odricala totalnih političkih ambicija, u koje je ulazilo i predizborno angažiranje Islamske zajednice. Složit ću se s Vama i reći kako je taj neuspjeh bio uvjetovan prisutnošću revolucionarnog mentaliteta kako među esdeaovcima, tako i među njihovim protivnicima, a što zorno pokazuje i ovo vaše pitanje. Na nekom mjestu u Zaratustri Nietzsche kaže kako je u jutarnjem snu stajao pred nekom planinom s one strane svijeta, kako je držao vagu i vagao - svijet. Odakle mi, dakle, vaga kojom bih mogao mjeriti štetu i kako ste vi prethodno ustanovili da je veza između SDA i Islamske zajednice uoči svih izbora bila štetna?! Mislim da je veza uoči prvih izbora bila doprinos pluralizmu u Bosni i Hercegovini, da je na prvim poslijeratnim izborima bila doprinos odbrani žita, a da je na kasnijim izborima opadala njezina korisnost u odnosu na njezinu štetnost. Jer, što bi rekao Nietzsche, pluralizam je izraz snage.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

58

Petak, 06. Oktobar 2006

Citirano

U prvom slucaju radi se o stavu da Islamska zajednica treba biti samostalna, oslobodjena uticaja drzave ili bilo kojeg njenog aparata ili ma kakvog politickog i nepolitickog faktora. U tom slucaju Islamska zajednica samsotalno kreira svoj zivot i organizuje vjerski zivot na prostorima nad kojima ima ingerencije. Oni se pozivaju na Zakon o vjerskim zajednicama koji im daje tu autonomiju kao i na normativna akta Islamske zajednice koja regulisu odnose unutar nje same.

Pa sto se onda mesa u politiku? hoce da je ne politicka a mesa se u politiku naravno ne direktno ali iz senke punom parom! Kontradikcija i prazna prica.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

59

Petak, 06. Oktobar 2006

Citirano

Orginalno od björn
Pa sto se onda mesa u politiku?

Björn, jesi li procitao post do kraja? Objasnjeno je:

Citirano

Sve ostalo poput televizije, stampe, izjava, izgradnje, rusenja, priznavanja, nepriznavanja, mijesanja politicara u vjeru i mijesanja sluzbenika IZ-e u politiku je posljedica ovog fundamentalnog sukoba, sukoba dva koncepta ...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

60

Petak, 06. Oktobar 2006

Ja bih vas zamolio da ne skrećete s teme, bilo da to radite namerno ili nenamerno. Dakle nije tema politika i nije nam cilj ispolitizovati temu (ili možda jeste???) a samim tim dovesti Administraciju u poziciju da istu zatvori ili pak ukloni...

Muftija sprečio rusenje

Tako je SOSS naslovio, i toga treba da se držimo, kad već nije usvojeno da se izmeni naslov teme.

Ko je Muftija?
Šta je on sprečio?
Šta je rušenje?
Kako je Muftija sprečio rušenje?
Čega je Muftija sprečio rušenje?
Zašto je Muftija sprečio rušenje?
Koji je Muftija sprečio rušenje?
Da li je istina da je Muftija sprečio rušenje?
Ko su Muftijini pomagači prilikom sprečavanja rušenja?
Da li je Muftija heroj zato što je sprečio rušenje?
Da li je Muftija sprečio rušenje na pravi način?
Treba li mu dati orden zbog toga ili ?
DA li se ogrešio o zakon sprečavajući rušenje?
Šta je srušio a šta ne pokušava da ruši naš Muftija?
Da li je bolje rušiti ili graditi?
Ko su rušitelji a ko graditelji?
Zašto rušitelji i zašto graditelji?
Koliki je vaš doprinos u rušenju ili pak u građenju?
Volite li Čajkovskog?

Ovo su samo neka od pitanja koja se odnose na temu, al stvarno- mislim da je nedozvoljeno skretanje s teme makar i u pravcu kojim želi da je odvede našuvaženi i preduzimljivi

i ... bode mi oči

2 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

2 Gostiju

Social bookmarks