Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 30. Septembar 2005

Muslimansko ime - šta je to?

Jedan hadis kaze kako treba djeci nadijevati lijepa imena - po njima ce biti prozivana na Sudnjem danu.

Lijepa imena. Hadis ne kaze ni muslimanska ni arapska vec samo: lijepa.

Akademik Muhamed Filipovic, kada su ga jednom prilikom upitali zasto se jedan njegov sin zove Nenad, kaze: A sto da ne! Mi smo nasem sinu dali lijepo slavensko ime. Bosnjaci su slaveni. Zasto bi moje dijete moralo nositi arapsko ime?

Da li islam imena dijeli samo na lijepa i ona koja to nisu ili postoje islamska i neislamska imena, odnosno, muslimanska i nemuslimanka. U praksi vidimo da postoje. Ili nam se samo cini.

Da li je Turgut muslimanko ime. Ako jeste, po cemu jeste? A Dzan?

Turska imena su postala muslimanska. Mogu li bosnjacka-slavenska imena postati muslimanska? Moze li Tvrtko biti muslimansko ime? Ili u krajnjoj linije Nenad?

Jeste li nekada razmisljali o ovome? Mozete li zamisliti da u komsiluku imate hadzi Nebojsu ili Milan ef. Filipovica :D
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

2

Valjda se podrazumijeva da lijepo ime znaci ime koje ima lijepo znacenje. A posto ce se na Sudnjem danu govoriti arapskim jezikom onda treba davati imena koja na arapskom jeziku imaju lijepo znacenje. Ne vjerujem da Nenad na arapskom znaci nesto lijepo. :D

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

3

Selam

Evo Rootov odgovor je dovoljan i tebi i Milanu ef. Filipovicu. (o)

A Mitko na Bugarski, sta je to? :D
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

4

Valjda?!

Uzmi za primjer zensko ime Lepa (Dzemila) ili Zvezdana (Nedzma) imaju lijepo znacenje na bosanskom.

Pitanje je: zasto mora da je na arapskom?

Zato sto ce se na ahiretu govoriti arapski?! Zasto nas hadis obavjestava o jeziku ahireta a kod imena govori samo o lijepim, ne dajuci nacionalni predznak?

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

5

Moje ime je turskog porekla i tesi me sto ima neutralno znacenje. Citala sam na netu, da neka "muslimanska imena " na arapskom imaju pogrdno znacenje a zvuce sasvim prihvatljivo, kao na primer Mirhad (zahod) a Irhad (nuzda). :(

Ime Benjamin postoji kod jevreja, katolika i kod nas muslimana. Jel ono sad pravo muslimansko?

Svidja mi se ova tema i njen daljnji tok.

EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

6

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78
Moje ime je turskog porekla i tesi me sto ima neutralno znacenje. Citala sam na netu, da neka "muslimanska imena " na arapskom imaju pogrdno znacenje a zvuce sasvim prihvatljivo, kao na primer Mirhad (zahod) a Irhad (nuzda). :(

Ime Benjamin postoji kod jevreja, katolika i kod nas muslimana. Jel ono sad pravo muslimansko?

Svidja mi se ova tema i njen daljnji tok.

Hanko tvoje ime u prevodu sa Turskog znaci Jedna Godina ;)
" Bilen alemlere rahmettir "

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

7

Jeste. A kad uzmes originalno turko ime, bez slova -a- na kraju, onda znaci, prva, jedina, samo tvoja. Kako god okrenes, nije lose. :]

joku

Učenik

(10)

• »joku« je muško

Datum registracije: 04.06.2005

• Poruku poslati

8

Subota, 01. Oktobar 2005

Selam alejkum

Hteo bih da pitam jeli Hana,muslimansko ime?

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

9

Subota, 01. Oktobar 2005

Ed ocito zeli podobro isprovocirati sa postavljanjem tema i teza u njima, sto je u ovom slucaju jako dobro. Ja sam u prilici da savjetujem ljude kad je u pitanju izbor imena. S obzirom da smo se rodili kao muslimani duzni smo i pvesti racuna o imenu, koje ce prije svega biti lijepo, po znacenju vazno jer se i jedan dio karektera covjeka razvija u skladu sa njegovim imenom. Osnovni pokretac odabira imena je Kur'an i imena koja se nalaze u Kur'anu. Tako je Benjamin prije svega kuransko ime, brat Jusufa a.s.
Tema je korisna, prije svega mladjim, koji dobijaju djecu, a koji u zadnje vrijeme ruse sve kriterije.
Bez namjere da pridikujem, za HaNuMa78 zamolio bih je da bar malo pvede racuna o Bosanskom jeziku.
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

10

Subota, 01. Oktobar 2005

Najcesca imena u hriscanskom svijetu su biblijskog porijekla, stoga je normalno da tako bude i kod muslimana kako rece Harunh, tj da se pominju u Kur'anu. Lijepo je kad covjek ode negdje na daljinu i sretne se sa muslimanom iz sasvim druge druge etnicke grupacije a istog su imena. Ovo su malo osjetljive stvari, jer ista metodologija se moze primjeniti i na namaz, zasto ne klanjati namaz na maternjem jeziku, pa onda potkrijepljivati to cinjenicom da se moze razumjeti svaka dova itd. Mislim da insistiranje nasih djedova na imenima arapskog porijekla nije slucajna stvar. U kranjem slucaju ona su mozda i jedina spona i podsjetitelj na vjeru kojoj pripada, a bogami je to nasem covjeku i nasim prostorima potrebno.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

11

Nedjelja, 02. Oktobar 2005

Ja nisam ni bio svestan da je moje ime arapskog porekla zato sam se prijatno iznenadio kad sam video negovo znacenje. Mogu samo reci, znacenje mi se svidja. Daj boze da budem i 14 Oktober na testu dosledan svog imena. :)
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

12

Nedjelja, 02. Oktobar 2005

Citirano

originalno od harunh
Bez namjere da pridikujem, za HaNuMa78 zamolio bih je da bar malo pvede racuna o Bosanskom jeziku.

Nisam nazalost u stanju da ti ispunim tu zelju, jer bi svaki moj pokusaj izgledao jako smijesno. Drago mi je da ti u tome jako napredujes.

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

13

Ponedjeljak, 03. Oktobar 2005

selam

Evo vec ustartu je HaNuMa_78 jako puno napredovala sto mi je veoma drago. razlika izmedju (smijesno i smesno) je ogromna. AFERIM Sto se mog bosanskog tice to mije maternji. Svim kojima to nesto znaci

RAMAZAN SERIF MUBAREK OLSUN
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

Abfangjäger

Zlatna sredina

(10)

• »Abfangjäger« je muško
  • »Abfangjäger« je zabranjen

Datum registracije: 03.05.2004

• Poruku poslati

14

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78

Citirano

originalno od harunh

Nisam nazalost u stanju da ti ispunim tu zelju, jer bi svaki moj pokusaj izgledao jako smijesno. Drago mi je da ti u tome jako napredujes.

Hanuma_78 je koliko sam mogao iscitati iz njenih priloga iz Novog Pazara i nevidim valjanog razloga zbog cega bi ona trebala biti prisiljavana menjati svoj urodjeni dijalekat. Njen pazarski dijalekat je na sandzackoj veb stranici nekako i prohodljivi od bosanskog koji joj se nudi . :] 8)
Vertrauen ist, einem Menschen sogar dann glauben zu können, wenn man genau weiß, dass man an seiner Stelle lügen würde!

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

15

Citirano

Orginalno od Abfangjäger

Citirano

Orginalno od HaNuMa_78

Citirano

originalno od harunh

Hanuma_78 je koliko sam mogao iscitati iz njenih priloga iz Novog Pazara i nevidim valjanog razloga zbog cega bi ona trebala biti prisiljavana menjati svoj urodjeni dijalekat. Njen pazarski dijalekat je na sandzackoj veb stranici nekako i prohodljivi od bosanskog koji joj se nudi . :] 8)

Niko ne govori o sandzackom dijalektu u bosanskom jeziku, to je phvalno, pozeljno, i svakako da u bosanskom jeziku znacajno mjesto pripada sandzackom dijalektu, i ja vas molim zadrzite i sandzacki akcent. Ali ekavica nema nista ni sa sandzackim, niti sa bosanskim jezikom.
Rekao sam da se HaNuMa_78 vec u narednom prilogu drasticno popravila. (o) (o) (o)

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

16

I kada ce da bude dopunska bosanskog? Abfangjäger, hvala na podrsci.

A sada da se vratimo temi. Nije lijepo da haramo po njegovoj temi.

Zar nas samo ime cini onim sto jesmo? Ja mislim da nije tako, jer se karakter formira u toku zivota. Neko ko je dao svome detetu ime Dzemila (lijepa), ne moze da sluti da ce to dijete biti stvarno lijepo.

Amir (Arap) zapovijednik, ukucanin, bujan, napredan. Ispunjava li svaki Amir znacenje njegovog imena? Dozivela sam puno njih, koji ni u snu ne lice na to.

Interesantan link o bosanskim imenima.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

17

Utorak, 04. Oktobar 2005

Nekoliko linkova koji vode do tema o bosanskom jeziku i ijekavici:

Link 1
Link 2
Link 3

Eto, tamo mozete nastaviti ako imate volje a ovdje bi se trebalo razgovarati o muslimanskim imenima.

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

18

Subota, 08. Oktobar 2005

Utisaste se?! Bas steta. Ja bih imala jos nekoliko pitanja upucena onima, koji se smatraju kompetentnim da ih odgovore. :)

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

19

Nedjelja, 09. Oktobar 2005

Esselamu alejkum

Ibn Omer, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik Muhammed s.a.v.s. rekao:
"Najdraza imena Uzvisenom Allahu dz.s. su Abdullah i Abdurrahman."

MUSLIM

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

• Poruku poslati

20

Nedjelja, 06. Novembar 2005

Osecal se neko kompetentan da mi odgovori na par pitanja?

Social bookmarks