Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško
  • »Nihad« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 08. Decembar 2012

Mustafa Cerić predsednik Svetskog bošnjačkog kongresa

Novi Pazar - Bošnjaci će 29. decembra dobiti još jednu svoju organizaciju. Tog dana u Sarajevu će biti održana izborna skupština i prvo zasedanje Svetskog bošnjačkog kongresa. Osnivači objašnjavaju da je reč o krovnoj organizaciji svih Bošnjaka sveta, koja će obuhvatiti „svu bošnjačku energiju radi očuvanja i afirmacije bošnjačkog nacionalnog identiteta“. Danasov izvor blizak osnivačima ove organizacije tvrdi da će za prvog predsednika Svetskog bošnjačkog kongresa biti izabran bivši reis-ul-ulema Islamske zajednice (IZ) u BiH Mustafa Cerić.

Predsednik svih Bošnjaka: Mustafa Cerić

Osnivanje „krovne organizacije Bošnjaka sveta“ prošlog decembra najavio je glavni muftija IZ u Srbiji Muamer Zukorlić, u govoru povodom obeležavanja dvogodišnjice rada Bošnjačke kulturne zajednice (BKZ).

- Jevreji su dobili svoje mesto u UN jer su preživeli Holokaust. Mi smo preživeli genocid i imamo pravo na svoj svetski kongres i svoje mesto u UN - rekao je tada muftija Zukorlić.

Pre mesec i po dana Cerić je, na kraju svog mandata, boravio u Novom Pazaru na obeležavanju devetnaestogodišnjice postojanja Mešihata IZ Sandžaka. Tada je u svom govoru najavio pravce svog novog delovanja kroz brigu o naciji, ocenivši da „snaga Bošnjaka nije u vojnoj sili, već u veri i moralu, u kulturi i nacionalnom ponosu, koji zahteva od Bošnjaka da udare čvrste temelje za svoju sigurnu kuću na Balkanu. Mi Bošnjaci moramo da podižemo našu zajedničku kuću, koja će biti dovoljno široka za sve Bošnjake ma gde se oni nalazili i dovoljno sigurna i stabilna da zaštiti naš narod od genocida“.

Autor: S. Novosel
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

2

Subota, 08. Decembar 2012

Po meni, izabran je pravi covjek za mjesto predsjednika. Svojom rjecju i djelom je pokazao da je pozrtvovan i prije svega sposoban i uspjesan borac za najvise interese bosnjackog naroda.

Njegovo bogato iskustvo, ugled i poznanstvo u cijelom svijetu ce nam zasigurno pomoci u rijesavanju mnogih otvorenih pitanja i problema.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 09. Decembar 2012

Po meni, izabran je pravi covjek za mjesto predsjednika. Svojom rjecju i djelom je pokazao da je pozrtvovan i prije svega sposoban i uspjesan borac za najvise interese bosnjackog naroda.

Njegovo bogato iskustvo, ugled i poznanstvo u cijelom svijetu ce nam zasigurno pomoci u rijesavanju mnogih otvorenih pitanja i problema.

Pa, jos nije izabran. Tek se 29. decembra bira. Ali nema nikakve sumnje da ce biti izabran. Kao sto nema sumnje da iza ovog projekta stoji muftija Zukorlic. Sve to navodi na zakljucak da Mustafa Ceric nije izabran vec je to dogovor ove dvojice. Sto se tice samog Svjetskog bosnjackog kongresa pretpostavljam da ce on biti krupan samo po svom imenu. I nista vise od toga. Kao i kod drugih znacajnih stvari po Bosnjake, ni ovu ne prati koncenzus a na celu su ljudi koji ne uzivaju povjerenje vecine Bosnjaka. Doduse, danas ne postoji osoba koja uziva povjerenje vecine Bosnjaka pa ovo i nije neko sretno vrijeme za osnivanje ovakvih organizacija. U ovakvom halu one samo povecavaju jaz medju Bosnjacima te ne znam na koji nacin ce to SBK rjesavati probleme Bosnjaka.

Sto se tice samog Cerica, ne znam koliko je ovo njegova licna zelja a koliko ga je na ovo nagovorio muftija. Ono sto sa velikom sigurnoscu mogu ustvrditi je da je najprije pokusao postati dozivotni reis. Nije mu poslo za rukom. U medjuvremenu je pokusavao sebe kod muslimana zapadne Evrope nametnuti kao autoritet te postati evropski muftija. Napisao je i nekakvu deklaraciju, potrosio i vremena i para na nju. Niko je nije uzeo za ozbiljno. Posto su sve karte propale nastao je problem. Kako to jednom prilkom rece Mevlud ef. Dudic, sada imamo problem, covjek jos ne moze u penziju a ne moze vise biti ni reis. Ko da je pozicija Mustafe Cerica pitanje svih pitanja pa ga sada cijela nacija mora rjesavati. On je sigurno bio najbolji reis u historiji Islamske zajednice. Sto se tice putovanja po svijetu, talasanja i zastupljenosti u medijma. Sto se tice unutrasnjih odnosa u IZ i njenog moralnog napretka, on je ubjedljivo najgori. Tesko da ce ga neko u tome nadmasiti. Ja znam iz iskustva ovdje u dijaspori kakvu je stetu napravio. Pitam se, posto smo mu mi u dijaspori vidjeli stetu, kako cemo mu sada vidjeti hajira.

Ja ne znam po cemu ga vi pamtite. Ja ga pamtim po tome sto je branio hodze saradnike Udbe, po tome sto je branio imama koji je osudjen za pedofiliju, sto je pruzao podrsku najvecim kocnicarima razvoja Islamske zajednice u dijaspori, ljudima koji su poslovali netransparentno i za mnoge krajnje sumnjivo, po tome sto je za Gadafija rekao da je nas brat i sto ga je odlikovao Bosanskim ordenom islama prvog reda ... Po cemu ga vi pamtite?
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

4

Znas kako Ed, ja uvazavam kritikovanje ljudi koji daju konkretna rjesenja za sve ono sto kritikuju. Kritikovanje "na prazno" koje ima za cilj samo da se nekom nadje mahana ili da mu se naudi ali ne i da se ponudi rjesenje, gledano sa strane, igleda kao ozlojedjenost. Iz tog razloga ja ovakav nacin kritikovanja poistovjecujem sa izrekom "dokon pop i goveda krsti".

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

5

Pa ako pazljivije procitas onda ces, nadam se, doci do drugacijeg zakljucka. Rekao sam da su Bosnjaci podijeljen narod i da ovakvi potezi te podjele samo produbljuju. Dakle, potreban je koncenzus. Ako se sjecas, u Frankfurtu sam isto ovo rekao Dzemailu Suljevicu a sjecas se i sta mi je on odgovorio. I dokle je dogurala njegova borba za autonomiju? Od silne demagogije kojom su Bosnjaci zasuti ne vidi se sustina. Evo ti primjer ZSD-a. Zbog cega smo je osnovali? Zbog nas u dijaspori. Ko joj je vidio hajira? Mi u dijaspori sigurno nismo. Veoma slicna stvar se godinama odigravala i u Islamskoj zajednici Bosnjaka u Njemackoj. Rijaset u Sarajevu, dakle i samog reisa, nikada nije zanimao duhovni, moralni i organizacioni razvoj nas na zapadu. Sve sto ih je zanimalo bili su nasi evrici. I sada ja tom covjeku treba da dam povjerenje da me i dalje vodi i predstavlja. Pa mozda sam dokon pop ali mahnit nisam.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

6

Rekao sam da su Bosnjaci podijeljen narod i da ovakvi potezi te podjele samo produbljuju.

Ljudi koji rade na ovim "potezima" kako ti to nazva vjeruju u jednu naprednu ideju i rade na njenom ostvarivanju punom parom. Oni koji ideju smatraju ispravnom ce se prikljuciti i pomoci u realizaciji iste. Oni ostali koji nemaju napredne ideje kao ni mogucnosti za njihovo ostvarivanje su skloni kritikovanju. I sta sad treba da radi jedna nacija, da ceka na koncenzus i u nedogled gubi dragocijeno vrijeme?

Evo ti primjer ZSD-a. Zbog cega smo je osnovali? Zbog nas u dijaspori. Ko joj je vidio hajira? Mi u dijaspori sigurno nismo.

Ovo je tema za sebe. Ja mislim da je sadzacka dijaspore imala haira od ZSD-a. Onoliko koliko je rukovodstvo bilo sposobno toliko se postiglo, ni manje ni vise.

Opet podvlacim, lako je kritikovati iz pozadine, treba zasuci rukave, izaci u prve redove i raditi nesto.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

7

Stalno se potencira jedinstvo Bosnjaka i podijeljen narod kao da su svi drugi narodi jedinstveni samo mi nismo.Svaki narod je podijeljen neki manje, neki vise ali ovdje treba odvojit problem Bosnjaka od problema muslimana.Mi smo kao narod, kao Bosnjaci u gorem polozaju nego sto smo bili 90' godina kao muslimani nismo.Nikad punije dzamije a, nikad vise podijeljeniji nismo bili.

Ja ne znam po cemu ga vi pamtite. Ja ga pamtim po tome sto je branio hodze saradnike Udbe, po tome sto je branio imama koji je osudjen za pedofiliju, sto je pruzao podrsku najvecim kocnicarima razvoja Islamske zajednice u dijaspori, ljudima koji su poslovali netransparentno i za mnoge krajnje sumnjivo, po tome sto je za Gadafija rekao da je nas brat i sto ga je odlikovao Bosanskim ordenom islama prvog reda ... Po cemu ga vi pamtite?

Ja ga pamtim kao patriotu koji je dizao glas kad su Bosnjacki politicari sutali.Pamtim ga kao osobu koja je istrajala na istini da je republika shumska genocidna tvorevina stvorena na krvi i genocidu.Pamtim ga kao osobu koja je digla Bosnjake na noge kad je uhapsen Ejup Ganic.Sto mi ti jednom sugerisa "progooglaj" malo vidi kakva mu je biografija pa vidi mozda nadjes nesto pozitivno.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

8

Ponedjeljak, 10. Decembar 2012

Ljudi koji rade na ovim "potezima" kako ti to nazva vjeruju u jednu naprednu ideju i rade na njenom ostvarivanju punom parom. Oni koji ideju smatraju ispravnom ce se prikljuciti i pomoci u realizaciji iste. Oni ostali koji nemaju napredne ideje kao ni mogucnosti za njihovo ostvarivanje su skloni kritikovanju. I sta sad treba da radi jedna nacija, da ceka na koncenzus i u nedogled gubi dragocijeno vrijeme?

Postoje stvari za koje je koncenzus nuzan. Kao sto je za osnivanje BANU bio nuzan koncenzus akdemske elite, tako je i za nesto poput Svjetskog bosnjackog kongresa potreban isti. Ako ga nema, vjerovatnoca da to sto se osniva bude vise na stetu nego na korist je velika. Pa sta ako cekamo. Neka cekamo. Svaki proces zahtjeva vrijeme. Da podsjetim, od kako je BiH dobila nezavisnost, do sada su odrzana dva Bosnjacka sabora. Prvi 1993. drugi godinu dana kasnije. Oba su imala veliki znacaj za Bosnjake. Dvije godine kasnije, 1996. iznijeta je ideja o sazivanju treceg Bosnjackog sabora ali on do danas nije odrzan. Upravo zbog nedostatka koncenzusa. Ja licno mislim da je steta sto nije odrzan ali mislim da bi zbog neslaganja medju Bosnjacima njegovo odrzavanje bilo jos stetnije. Zanimljivo, akademik Filipovic je prije tri godine, 2009 radio na pripremi istog u ciju realizaciju je bio prilicno siguran. Tada je rekao:

"Poruka će biti da je Bosna naša sudbina. Mi Bošnjaci smatramo Bosnu svojim identitetom i nikakav drugi identitet ne zamjenjujemo za bosanski. Pod bosanskim identitetom smatramo demokratsku Bosnu u kojoj žive svi ljudi i narodi, slobodni, u uzajamnoj suradnji i povezanosti. Dakle, bez separiranja bilo koje vrste, bez postavljanja posebnih nacionalnih ciljeva izvan ciljeva demokratske Bosne. Sabor mora donijeti mišljenje apsolutno slobodno i nezavisno - kaže akademik Filipović."

Dakle, akademik Filipovic se zalagao za bosanski identitet kojeg ne bi mijenjao za bilo koji drugi identitet. Taj Sabor se nije odrzao a kao sto znamo, tri godine kasnije akdemik Filipovic ucestvuje u formiranju BANU-a, etnicke (bosnjacke) Akademije nauka koja ugrozava egzistenciju nacionalne (bosanske) Akademije.

Citirano

Ja mislim da je sadzacka dijaspore imala haira od ZSD-a.

Konkretno, kojeg?

Ja ga pamtim kao patriotu koji je dizao glas kad su Bosnjacki politicari sutali.Pamtim ga kao osobu koja je istrajala na istini da je republika shumska genocidna tvorevina stvorena na krvi i genocidu.Pamtim ga kao osobu koja je digla Bosnjake na noge kad je uhapsen Ejup Ganic.Sto mi ti jednom sugerisa "progooglaj" malo vidi kakva mu je biografija pa vidi mozda nadjes nesto pozitivno.

Nije tacno da je podigao Bosnjake na noge zbog Ganica, prije bih rekao da je slucaj iskoristio za licnu promociju. Za nesto sto vidim svojim ocima ne treba mi google. Mene njegova biografija, zvanja i nagrade ne zanimaju obzirom da sam kroz aktivnosti u Islamskoj zajednici Bosnjaka u Njemackoj vidio o kakvom profilu je rijec. Elhamdulillah pa vise ne moram da ga trpim kao reisa. Meni taj covjek u zivotu ne moze biti autoritet i ne moze me predstavljati nikada i nigdje vise. Moj stav je izgradjen na osnovu mog iskustva sa njim. Valjda imam pravo na to.
A sto se tice njega kao nacionalnog tribuna, neko ko podize glas kada su bosnjacki politicari sutjeli, pa upravo sam na to mislio kada sam govorio o demagogiji. Mustafa Ceric kao reis je mogao sebi da priusti da kaze sta god pozeli, da uradi sta god pozeli a da pri tome ne trpi posljedice. Ionako na izbore ne ide pa nema opasnosti da ga narod skine sa vlasti a na kritike koje su dolazili iz medija branio se islamofobijom. Vrlo efikasno. Ima li bolje pozicije od te. Prava neogranicena, obaveze i odgovornost nikakve. E batali tu demagogiju, izadji na politicki teren ko sto se izlazi - preko izbora. Pa kada osvojis vlast a ti bujrum, i po sumskoj, i po genocidu i po svemu. Ako nije mogao kao reis, sada moze. Neka osnuje politicku partiju pa da vidimo tog patriotu. Ali kao sto rekoh nije on naivan. Ovako ce da zasjedne u jos jednu fotelju koja otvara mogucnosti da caruje bez da trpi posljedice.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 10. Decembar 2012

Kako nije tacno da je on prvi digao glas prilikom hapsenja Ganica?Prvi koji je podigao narod je bio Reis Mustafa, pa kad je narod ustao politicari su ti koji su htjeli pravit licnu promociju.Iznosit teoriju "da nema sumnje da iza ovog projekta stoji muftija Zukorlic" i jos "Sto se tice samog Cerica, ne znam koliko je ovo njegova licna zelja a koliko ga je na ovo nagovorio Muftija" kao da je dr. Ceric intelektualno nesposoban pa ga Muftija "nagovara" na nesto.Pa nisu samo njih dvojica u cijelom Kongresu, kao da nema jos Bosnjaka intelktualaca koji su stali iza te ideje.

Sto se tice tvojih komentara vezano za pisanje "Mustafa Ceric kao reis je mogao sebi da priusti da kaze sta god pozeli, da uradi sta god pozeli a da pri tome ne trpi posljedice" racunam da je Reis Ceric odgovorna osoba koja se za razliku od nasih politicara plasi polaganja racuna pred Allahom dz.s. za svoje postupke.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

10

Utorak, 11. Decembar 2012

Prvi koji je podigao narod je bio Reis Mustafa, pa kad je narod ustao politicari su ti koji su htjeli pravit licnu promociju.

Nije tacno, prvi je reagovao predsjedavajuci Predsjednistva BiH Haris Silajdzic i to konkretno. Otisao za London, posjetio Ganica, razgovarao sa britanskim zvanicnicima, ulozio protest, trazio izvinjenje . Njegova prijateljica Sanela Jenkins (rodj. Catic) je platila smjestaj za porodicu Ganic, platila kauciju i sve troskove oko ovog procesa. Pri svemu tome Silajdzic nije iskoristio priliku da napravi makar jednu fotografiju sa Ganicem. Ceric je otisao pred kraj procesa, poveo hanumu, stavio ahmediju na glavu i ne slusajuci Ganica sta mu ovaj govori pozirao za medije.

Citirano

"Sto se tice samog Cerica, ne znam koliko je ovo njegova licna zelja a koliko ga je na ovo nagovorio Muftija" kao da je dr. Ceric intelektualno nesposoban pa ga Muftija "nagovara" na nesto.

Pa nije Ceric nesposoban ali je sam izjavio da je muftija Zukorlic njegov "vodja u procesu bosnjakizacije Bosnjaka". Sta ima cudno u tome da ga vodja nagovori.

Citirano

... racunam da je Reis Ceric odgovorna osoba koja se za razliku od nasih politicara plasi polaganja racuna pred Allahom dz.s. za svoje postupke.

Ovo je dobar pokazatelj koliko je nas narod zbunjen u ovom trenutku. Dobro brate, po cemu ti to zakljucujes da se Ceric plasi polaganja racuna pred Allahom dz.s. a da se nasi politicari ne plase. Po cemu si zakljucio da je iman jednog Cerica veci od imana jednog, na primjer, Bakira Izetbegovica. Odakle tebi ta sposobnost da imanski ocjenjujes ljude? Zbog one kape na glavi?

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

11

I dalje tvrdim da je IZBiH prva digla glas protiv hapsenja Ganica da je to uradio Ismet ef. Spahic, da su se potom oglsili Patriotska Liga BiH a, zatim i sluzba za informisanje Sda, a onda Predsjednik BOSS-a Mirnes Ajanović za kojeg se odlicno sjecam da je rekao da je hapsenje Ganica rezultat nebrige Bosnjackih politicara za branioce BiH i da je hapsenje Ganica doslo kao posledica blage reakcije na hapsenje Ilije Jurisica.Sto se tice Sanele Jenkins ona je drugarica sa Ejupovom cerkom Eminom i veliki patriota i jeste pomogla konkretno najvise i novcem i vezama i platila 200 000 funti kaucije.

Zanimljivo da recimo nisi postavio ovo:

Mustafa Cerić podneo ostavku zbog Ganićevog hapšenja

Reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić u subotu je podnio ostavku na mesto člana Međunarodnog religijskog savetodavnog veća u Toni Blerovoj Fondaciji za veru zbog hapšenja u Londonu Ejupa Ganića, ratnog člana Predsedništva BiH.

U pismu koje je uputio Blerovoj fondaciji, reisu-l-ulema Cerić obaveštava bivšeg britanskog premijera o svojoj ostavci i ističe da je bivši potpredsednik Republike BiH Ejup Ganić poslednji čovek koji se može optužiti za zločine protiv Srba, javlja Slobodna Evropa.

"Niko od Bosanaca nema strah da se suoči s istinom i pravdom bilo kada i bilo gde, ali niko od Bosanaca, koji su u Sarajevu branili svoje ljudsko dostojanstvo i svoju domovinu, nije spreman na poniženje bilo kada i bilo gde, posebno ne u Ujedinjenom Kraljvstvu za koje se verovalo da neće kršiti osnovna ljudska prava akademika Ejupa Ganića, kao što je pravo da bude lično prisutan kako bi
saslušao optužbe koje su protiv njega podignute", stoji u pismu.

Reisu-l-ulema Cerić ističe da nakon slučaja Ejupa Ganića nije sigurno putovati u Ujedinjeno Kraljevstvo za sve one Bosance koji su branili svoj dom i svoju domovinu i koji su preživeli genocid.

"Ne mogu podneti tu vrstu licemerja Vrhovnog suda u Londonu. Zbog toga tražim da se moje ime izbriše sa spiska Međunarodnog religijskog savetodavnog vijeća vaše fondacije", kaže se u pismu reisu-l-uleme Cerića upućenom Blerovoj fondaciji

"Odakle tebi ta sposobnost da imanski ocjenjujes ljude? "

Sa istog mjesta odakle i tebi pravo da ljudima ulazis u nijet.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

12

Zanimljivo da recimo nisi postavio ovo:

Mustafa Cerić podneo ostavku zbog Ganićevog hapšenja

Reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić u subotu je podnio ostavku na mesto člana Međunarodnog religijskog savetodavnog veća u Toni Blerovoj Fondaciji za veru zbog hapšenja u Londonu Ejupa Ganića, ratnog člana Predsedništva BiH.

Znas li ko je Desmond Tutu. To je jedan nadbiskup iz Juzne Afrike, dobitnik nobelove nagrade za mir i borac protiv aparthejda. Znas li sta je rekao za Tonija Blera. Rekao je da mu treba suditi zbog zlocina koje je zajedno sa Busom mladjim pocinio u Iraku. Desmond Tutu, krscanin, tako zbori. A nas reis ide Bleru da mu bude clan fondacije. I sada se ti ne pitas sta ce reis kod takvog covjeka vec se pitas sto ja ne pominjem tu njegovu ostavku.

Citirano

"Odakle tebi ta sposobnost da imanski ocjenjujes ljude? "

Sa istog mjesta odakle i tebi pravo da ljudima ulazis u nijet.

Jedna slika govori vise od hiljadu rijeci.

Datum registracije: 02.11.2007

• Poruku poslati

13

Znači, vođa Izetbegovićeve kvislinškokriminalne bande, u onom dijelu koji se tiče klerofašizma, nastavit će širiti laži o Bošnjanima i Bosni diljem dunjaluka. Naravno, uživajući na lovorikama genocida i bosnocida.
Od bezumlja bezumnije je jedino: jednoumlje.
https://www.facebook.com/kajdara

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

14

E, ako je Desmond Tutu to rekao za Tonija onda je to druga prica. :D

Uzmi bilo kojeg Bosnjackog politicara sta je pricao dok nije dosao na vlast, a sta je pricao ili prica dok je na vlasti.Evo, ti pomenu Bakira Izetbegovica.Dok nije dosao na vlast nije se vadio iz Reisovih skuta , svake hefte je svracao u Sandzacki klub u Sarajevu.Kad se dokopa vlasti vise je tero hatar Borisu Tadicu nego li Reisu.Prije neki dan mi jedan ahbab iz Bosne prica da su analizirali politicke govore Bakira Izetbegovica i da je od 10. govora u 7. pomenuo predsjednika Tadica.Pa poznanstvo sa Zijadom Turkovicem, sa bracom Selimovic,Fikretom Muslimovicem ....

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/bakir-iz…ju-iransku-vezu

Sta god da uradi Reis Ceric i Muftija Zukorlic od tebe naidje na noz.Stani malo da zazive te instituticije da vidimo hoce li Bosnjaci osjetit blagodati od BANU od Kongresa pa ako ne valja, kritika.

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

15

Sretan sam,

zbog najave osnivanja svjetskog bosnjackog kongresa...

Raspravljati o Zukorlicu, Cericu, Muhicu, Filipovicu,...

i ostalim utemeljivacima i graditeljima bosnjackih institucija... Treba li?

Osnovana je BNF.

Ziro racun objavljen.

Internet imamo...

Sandzacki vasijet bosnjacima, uramiti. Selam.

p.s. forumskih intelktualaca ce uvijek biti...

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

16

Raspravljati o Zukorlicu, Cericu, Muhicu, Filipovicu,...

i ostalim utemeljivacima i graditeljima bosnjackih institucija... Treba li?

p.s. forumskih intelktualaca ce uvijek biti...

Tako je!
Suvisno bilo sta reci - ti ljudi rade neprestano i neumorno na stvaranju cvrste, nerazgradive bosnjacke jezgre i tipkati forumske komentare u kontekstu gdje i ko se zbog necega prvi oglasio je, ako ne proracunato zlobno, onda u najmanju ruku, naivno smijesno!
Bosnjanka

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

17

Srijeda, 12. Decembar 2012

E, ako je Desmond Tutu to rekao za Tonija onda je to druga prica. :D

Meni je izuzetno drago kada mi podje za rukom da oraspolozim brata muslimana, da ga nasmijem. I meni se raspolozenje popravi. Samo mi ovdje osta nejasno, sta je zapravo smijesno. Jesu li smijesni par stotina hiljada Iracana koje je Bler zajedno sa Busom pobio?

Citirano

Uzmi bilo kojeg Bosnjackog politicara sta je pricao dok nije dosao na vlast, a sta je pricao ili prica dok je na vlasti.Evo, ti pomenu Bakira Izetbegovica.Dok nije dosao na vlast nije se vadio iz Reisovih skuta , svake hefte je svracao u Sandzacki klub u Sarajevu.Kad se dokopa vlasti vise je tero hatar Borisu Tadicu nego li Reisu.Prije neki dan mi jedan ahbab iz Bosne prica da su analizirali politicke govore Bakira Izetbegovica i da je od 10. govora u 7. pomenuo predsjednika Tadica.Pa poznanstvo sa Zijadom Turkovicem, sa bracom Selimovic,Fikretom Muslimovicem ....

Ja izbjegavam da glorifikujem javne licnosti ali za Bakira Izetbegovica mogu reci da je gospodin covjek. No, kao i svaki politicar, i on je podlozan kritici. Ali, on je bio predsjednik svima pa i reisu, a nije reis bio njemu predsjednik. Svoje pozicije treba da je svjestan svako u drzavi, pa i reis. O Avazu je suvisno trositi rijeci.

Citirano

Sta god da uradi Reis Ceric i Muftija Zukorlic od tebe naidje na noz. Stani malo da zazive te instituticije da vidimo hoce li Bosnjaci osjetit blagodati od BANU od Kongresa pa ako ne valja, kritika.

Ovakav ton mi se vec dopada. Konstruktivan je. Samo, zao mi je sto tako vidis moje stavove, oni nisu takvi. Ja ne docekujem na noz sve sto urade bivsi reis Ceric i muftija Zukorlic. Ja postujem autoritete i postujem kada neko posjeduje kapacitet. Nesumnjivo da i jedan i drugi imaju kapaciteta ali zbog gubitka autoriteta su sami krivi. Ako sam rekao da me bivsi reis Ceric vise nikada i nigdje ne moze zastupati ne znaci da je on izgubio kapacitet koji posjeduje. To samo znaci da je izgubio moje povjerenje. Na jednom predavanju koje nam je muftija odrzao u Frankfurtu porucio nam je nesto u smislu: "Ja ovo ne pricam sto vas volim. Ja ovo pricam kao svoj dug i prema Allahu dz.s. i prema vama. Ovo je istovremeno poruka i kako vi treba da se ponasate i odnosite prema emanetu kojeg nosite." Muftija nam je porucio da budemo iskreni, otvoreni, transparentni. Ja ovo sto pisem ne pisem ni zato sto volim ni zato sto ne volim ovu dvojicu. A volim ih kao bracu muslimane. Ali me to ne sprjecava da im kazem ono sto mislim da je ispravno. Pa na to nas je i sam Poslanik a.s. obavezao. Ako neko to dozivljava kao moje neprijateljstvo prema njima, omalovazavanje njihovih licnosti ili onoga pozitivnoga sto su uradili, ima ozbiljnih percepcijskih problema.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• Poruku poslati

18

Pa i vlada Nemacke je ucestvovala u napadu na Iraq i Avganistan pa tebi ne smeta da uzivas u blagodetima te iste vlade.

Od svih zivih Bosnjaka ova grupacija okupljena oko Cerica,Filipovica,Muhica i Zukorlica jeste po meni ekipa koja moze uraditi nesto za Bosnjake.Ti ne mislis tako i trudis se da izneses neke dokaze protiv toga.Ako bi Ed bio u ovom trenutku najbolje rjesenje za Bosnjake ja Allaha dz.s. molim da ti pomogne da dodjes na celo ovih institucija i da moju pamet promijeni i usmjeri je ka istini jer se trudim da se povodim za idejama a ne za covjekom.Ja ti sugerisem da sacekas malo da te institucije zazive da pocnu sa radom da vidimo da li ce Bosnjaci imati koristi od njih.Jos nije Kongres poceo da funkcionise ti nalazis razloge kako mu predsjednik ne valja.Isto je bilo i sa BANU.Pusti ih malo da profunkcionisu pa onda kritika.Velika mana nas Bosnjaka je sto i kad falimo i kad kudimo radimo to vise nego sto treba.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

• Poruku poslati

19

Pa i vlada Nemacke je ucestvovala u napadu na Iraq i Avganistan pa tebi ne smeta da uzivas u blagodetima te iste vlade.

Da, ali se ne druzim sa onima koji su direktno odgovorni za zlocine nad muslimanima. Mustafi Cericu nije bila nikakva nuzda da ulazi u tu fondaciju. Niko od muslimana nije tome vidio hajira a istovremeno je to ponizenje za sve iracke zrtve. Za razliku od njega, Bakir Izetbegovic je kao predsjedavajuci predsjednistva bio prinudjen da se sastaje i razgovara sa tipovima koji nam nisu simpaticni. Ako ovdje ne mozemo da uocimo razliku, nema svrhe razgovarati.
Ili, jos jedan drugi primjer. Prije par godina su sve vaznije krovne organizacije muslimana u Njemackoj odlucile da bojkotuju Islamsku konferenciju koju organizuje njemacko ministarstvo unutrasnjih poslova. Razlog je bio ignorisanje zahtjeva muslimana u pogledu dnevnog reda konferencije. Pored nekih sekti kao sto su Ahmedije i drugi, jedino su se jos Bosnjaci odazvali pozivu i to uz nagovor reisa Cerica. Zbog ovoga mu se prvi covjek Cenrtalnog savjeta muslimana u Njemackoj obratio protestnim pismom i prebacio mu da razbija jedinstvo muslimana u Njemackoj. Ovo domaca javnost ne zna a treba da zna. A zna ko hoce da zna. Ko nece da zna dzaba je da ja ovdje pisem, on i dalje nece znati.

Citirano

Od svih zivih Bosnjaka ova grupacija okupljena oko Cerica,Filipovica,Muhica i Zukorlica jeste po meni ekipa koja moze uraditi nesto za Bosnjake.

Naravno, svako od njih koje si pomenuo ima odredjeni kapacitet ali se po mom misljenju taj kapacitet ne koristi ispravno. Pokusao sam objasniti zbog cega. Ako neko zeli dobro Bosnjacima, neka radi na jacanju Bosne i Hercegovine kao drzave. Jer je drzava BiH najznacajnija institucija Bosnjaka. Vaznija je i od Islamske zajednice. Pretjerano jacanje i isticanje srpskog i hrvatskog identiteta ugrozava drzavu BiH. Ne znam zasto bi pretjerano isticanje i jacanje bosnjackog identiteta bilo korisno u tom slucaju. Srbi i Hrvati su pokusali da uniste BiH, nisu uspjeli. Ako im mi pomognemo, mozda ce im i poci za rukom. Ako nam je vazna BiH onda bi nam i ANUBIH trebala biti vaznijija od BANU. Ako nam je vazna BiH, onda bi nam drzavne institucije trebale biti vaznije od nacionalnih kongresa, iako u principu nisam protiv njih. Ako su politicari smlate onda neka bivsi reis i sadasnji muftija odu najzad u politicare i pokazu nam kako se to radi. Sto rece Nihad, lahko je kritikovati iz pozadine. Bosnjacima ce biti dobro samo ako drzavi bude dobro. U principu, isto je i u Srbiji samo je malo komplikovanije zbog toga sto smo manjina.

Citirano

Ti ne mislis tako i trudis se da izneses neke dokaze protiv toga.

Da nicega drugoga nema, meni je dovoljan dokaz ZSD. Osnovana je zbog Bosnjaka u dijaspori a oni joj nisu vidjeli nikakvog hajira. Treba li bolji dokaz.

Citirano

Velika mana nas Bosnjaka je sto i kad falimo i kad kudimo radimo to vise nego sto treba.

Ovo je velika istina.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

20

Da nicega drugoga nema, meni je dovoljan dokaz ZSD. Osnovana je zbog Bosnjaka u dijaspori a oni joj nisu vidjeli nikakvog hajira. Treba li bolji dokaz.
Kad ovo kaze niko drugi nego doskorasnji generalni sekretar ZSD-a onda ne razumijem svijet vise. Ovo je defacto javno priznanje generalnog sekretara da za 8 godina nije uspio da ostvari nikakav hair za Sandzaklije u dijaspori.

Predpostavljam da ce sad uslediti opravdavanja tipa "ja sam hteo ali mi nisu dali", "niko me nije pitao", "sprecavali su me da sprovedem ideje u delo", "nije to bila duznost generalnog sekretara" i slicno.

Halo, 8 godina?! Ne osam sati, ne osam dana, nedelja ili mjeseci, o-s-a-m godina obnasanja funkcije bez i trunke haira za dijasporu? Nemam rijeci.

Lijepo je izgleda bilo nastupati, predstavljati se i promovisati kao GenSek ZSD-a, previse izgleda lijepo da bi se dala ostavka.

Ja, ako mi je povjerena odredjena funkcija to shvatim kao amanet i obnasam je onako kako treba, punom snagom i kapacitetom. Ako sam u obnasanju funkcije sprijecen ja funkciju na vrijeme lijepo odlozim, ma koliko ona lijepa bila i imam brate mirnu i cistu savjest.

Naravno da je dijaspora imala i da ce imati haira od ZSD-a!

Korišteni tagovi

bosnjaci, kongres, Mustafa Ceric

Social bookmarks