Niste prijavljeni

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

21

Srijeda, 12. Decembar 2012

Nihade, da neko drugi sve ovo prica ja se ne bih ni osvrnuo ali ne mogu da shvatim da ti, neko ko je bio svjedokom svega sto se desavalo, pricas ovako.

Ukratko.

Bio sam g.sekretar ZSD 8 godina. Tacno. Zasto sam pristupio i zasto sam pristao da budem tu gdje sam bio svo to vrijeme. Zato sto su mi se PROGRAMSKA NACELA dopala i sto i danas smatram da su sasvim i spravna i progresivna. U cemu je onda problem. Upravo u zapostavljanju tih nacela. Ona su samo bila i ostala ikebana. Onaj prvi mandat smo zatvorili oci, svi skupa. Rekli smo, u redu, neka ide sada ovako. Narod jos ne zna za nas, nismo animirali javnost, slabo ko je za nas cuo ... Tako smo se skoncentrisali na one manifestacije. Nekoliko njih je odrzano i osim zabavnog karaktera, tesko da se neka fajda tim manifestacijama vidjela. Tako nam je prosao prvi mandat. Drugi mandat sam prihvatio pod uslovom da se konacno batali to okretanje u krug bez cilja, trazio sam da se konacno krene u realizaciju programskih nacela. Za to je trebalo odraditi jednu jako bitnu stvar: poceti sa osnivanjem dzemata. Svi dobro znamo da je u dijaspori gotovo nemoguce narod okupiti na neki drugi nacin. Dobio sam obecanje od drugih da cemo tako i uraditi. Dakle, da bi opstali bili su nuzni dzemati. Ali dzemati se ne prave preko noci. Cekalo se da se steknu uslovi. I docekali smo. Prvi dzemat kojeg smo osnovali i koji je trebao de jure da bude pod ingerencijama ZSD-a je bio onaj u Frankfurtu. Ispostavilo se da je to bio racun bez krcmara. Ljudi koji su do tada bili u ZSD a poveli su dzemat su takvu mogucnost odbili. Zatrazili smo zvanicni stav IZ iz Sandzaka, da ne kazem pomoc. Nismo je dobili. ZSD je bukvalno izvisila. Zbog okretanja ledja, trazio sam da ZSD preispita svoj odnos prema IZ u Sandzaku. Nista se nije desilo. U tom trenutku ja sam donio odluku da podnesem ostavku. Nedugo nakon toga sam to i saopstio nekima ali su me zamolili da to ne radim kako se ne bi stvarao ambijent nejedinstva itd. Cak sam kasnije od pojedinaca bio zamoljen da se opet kandidujem. Ostao sam na funkcii samo iz jednog razloga: kako bih iskoristio priliku da na sljedecoj skupstini kazem sta imam da kazem. To sam i uradio. I odboru, i clanovima i musafirima iz N.Pazara sam rekao istinu u oci. I nakon toga sam napustio ZSD.

ZSD je odradila neke stvari, bilo je humanitarne pomoci Sandzaku, bile su tribine, neka saopstenja ... Jedini znacaniji potez u dijaspori koji je uspio je bilo osnivanje Studentskog udruzenja. Danas ako se ne varam, ni to udruzenje vise ne postoji. Meni su neki studenti govorili da zele autonomiju, da ne zele da su pod ZSD. Ja sam razumio te zelje ali nikada nije doslo do susreta sa njima i razgovora na tu temu. I oni su se medjusobno sastali par puta i, nista vise. Izgleda da su se i oni ugasili, stranica im nije aktivna.

Dakle, ako uporedis Programska nacela i ono sto je uradjeno i stanje na terenu, nikavog traga ZSD nije ostavila u dijaspori. Pa cak su i prostorije u Frankfurtu zatvorene jer se nema kapaciteta za odrzavanje.

Razocaran sam tvojim odnosom prema ovom pitanju. Bio si prisutan i znas sta se desavalo. Evo i ovdje na forumu iznosis dva puta tvrdnju da je dijaspora imala hajira od ZSD. Ja te dva puta prozivam da nam svima objasnis kakvog hajira smo to imali, ti izbjegavas odgovor. Bas si me razocarao. Posebno me boli da mi kao dugogodisnji prijatelj spocitavas da mi je bilo lijepo promovisati se kao gensek i da zbog toga nisam htio dati ostavku. Kao da me ne poznajes. Ja sam sa tom funkcijom imao samo glavobolje, troskove i izgubljeno vrijeme. Vodio administraciju koja se mene ticala, isao sam na razna mjesta da nastupam ali sam vecinu tih putovanja platio iz svog dzepa. Zbog strateskih ciljeva imao sam problema sa IZBUNj gdje su me stigmatizirali kao neprijatelja i razbijaca. Zbog nase podrske jednoj strani u Sandzaku dobijao sam telefonske pozive, psovali su i prijetili. Da, zaista jedna jako "lijepa" pozicija. I sve to pored profesionalnih i privatnih obaveza. Da covjek pozeli tako penziju da doceka. Pored svega sto sam dozivio i prozivio, ovo tvoje mi dodje kao slag na tortu. Bas ti hvala. Ko ce ako nece prijatelj.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško
  • »Nihad« je autor ove teme

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

22

Srijeda, 12. Decembar 2012

Na jednom predavanju koje nam je muftija odrzao u Frankfurtu porucio nam je nesto u smislu: "Ja ovo ne pricam sto vas volim. Ja ovo pricam kao svoj dug i prema Allahu dz.s. i prema vama. Ovo je istovremeno poruka i kako vi treba da se ponasate i odnosite prema emanetu kojeg nosite." Muftija nam je porucio da budemo iskreni, otvoreni, transparentni. Ja ovo sto pisem ne pisem ni zato sto volim ni zato sto ne volim ovu dvojicu. A volim ih kao bracu muslimane. Ali me to ne sprjecava da im kazem ono sto mislim da je ispravno. Pa na to nas je i sam Poslanik a.s. obavezao. Ako neko to dozivljava kao moje neprijateljstvo prema njima, omalovazavanje njihovih licnosti ili onoga pozitivnoga sto su uradili, ima ozbiljnih percepcijskih problema.
Ed, nadovezat cu se na tvoje rijeci u citatu i reci sledece:

Ja ovo sto pisem, ne pisem ni zato sto volim, ni zato sto ne volim tebe. A volim te kao brata muslimana i dugogodisnjeg prijatelja. Ali me to ne sprjecava da ti kazem ono sto mislim da je ispravno. Pa na to nas je i sam Poslanik a.s. obavezao. Ako neko to dozivljava kao moje neprijateljstvo prema tebi, omalovazavanje tvoje licnosti ili onoga pozitivnoga sto si uradilo, ima ozbiljnih percepcijskih problema.

Dakle brate, nije ovo nista licno i nemoj da se nadjes uvrjedjen. U mom predhodnom obracanju ti se nisam ni na jednom mjestu licno obratio vec sam kritikovao generalnog sekretara ZSD-a isto kao sto ti kritikujes glavnog muftiju Islamske zajednice u Srbiji i dojucerasnjeg Reisu-l-ulemu efendiju Cerica. Dodat cu samo da se mandat generalnog sekretara zavrsio tek onog momenta kad je celokupno rukovodstvo odlucilo da se povuce i da pruzi sansu novim ljudima da nastave koliko toliko uspjesan rad ZSD-a.

Buduci da ovo nije tema o ZSD-u ja sam rekao da ovo nije mjesto za polemisanje o toj organizaciji sto sad i ponavljam.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

23

Petak, 14. Decembar 2012

... Jedini znacaniji potez u dijaspori koji je uspio je bilo osnivanje Studentskog udruzenja. Danas ako se ne varam, ni to udruzenje vise ne postoji. Meni su neki studenti govorili da zele autonomiju, da ne zele da su pod ZSD. Ja sam razumio te zelje ali nikada nije doslo do susreta sa njima i razgovora na tu temu. I oni su se medjusobno sastali par puta i, nista vise. Izgleda da su se i oni ugasili, stranica im nije aktivna.

Iako tema nije ZSD, osetih potrebu da napisem par reci. USSUD ili Udruzenje sandzackih studenata u dijaspori vise ne postoji. Makar ne da ja znam.
Kao neko ko je bio na celu tog studentskog udruzenja, koje je zaista imalo potencijala i jako dobre ideje, izrazavam ovom prilikom zaljenje zbog njegovog gasenja. Bilo je tribina, predavanja, iftara, internet stranice sa raznim informacijama o studiranju u dijaspori, pokusaj povezivanja sa studentima na istoku kao i onim u Sandzaku, pa cak i dodele stipendija te formiranja sudenstske biblioteke. Pri organizaciji navedenog, udruzenju je pomagala ZSD no ne potpuno. Uglavnom smo mi studenti placali svoja putovanja, zakupljivanje prostorija za nase sjednice, hranu itd. O glavoboljama, potrosenom vremenu da i ne govorim. No bila sam ubedjena da je to za dobro svih studenata pa se nisam stedela i ne kajem se zbog ulozenog truda, rada, zivaca i vremena. Brojne konfilkte u koje sam upala zbog svoje aktivnosti, necu nabrajati. Ipak, ostavljao se utisak da se udruzenjem manipulise i to ne bez razloga. Bas se pitam kuda su isle nase clanarine ZSDa i USSUD-a, jer neki od nas su bili clanovi obe? Fakt jeste da je USSUD bila podorganizacija ZSD-a, sto meni nije smetalo sve do trenutka kada sam osetila da ideje pocinju da se menjaju i da studenti sve manje imaju pravo glasa, a sve vise izvrsavaju. Vecina odradjivanja posla se prebacuje na svega par studenata i izvanrednog administratora webstranice udruzenja. Steta , sto je baza koju smo stvarali par godina prilicno unistena, a njeni ostaci danas prikupljaju prasinu. Nadam se da ce se u skorije vreme pojaviti novi studenti i nastaviti rad.
Usput, i ja sam u vise navrata podnosila ostavku delom iz licnih razloga, a delom i zbog nezadovoljstva desavanjima unutar ZSD-a i USSUD-a. I meni je svakog puta savetovano da to ne cinim, makar ne javno, vec da sacekam. Da nikome ne bih naskodila, eto cekala sam neko vreme. Ni dan danas nisam shvatila zasto?

U svakom slucaju, poslednjih par godina gotovo da i nemam pojma o desavanjima u ZSD-u i njihovim uspesima ili neuspesima, sto mi je eto i samoj tesko poverovati, pored cinjenice da sam bila aktivan clan iste.

Masus selam obojici i ed-u i Adminu.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Ovaj post je već 4 puta uređen, zadnji put od »pink« (14. Decembar 2012, 15:31)

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

24

Subota, 29. Decembar 2012

U Sarajevu održan Svjetski bošnjački kongres

Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

25

Subota, 05. Januar 2013

Internet adresa Svjetskog bosnjackog kongresa:

http://www.sbk.eu.com/

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

26

Subota, 05. Januar 2013

Ovo im je super...SVJETSKO a NAŠE
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

27

Ponedjeljak, 07. Januar 2013

"Ovo im je super"
Valjda "Ovo NAM je super"

sanjin-020

Zlatna sredina

(42)

Datum registracije: 14.05.2009

• Poruku poslati

28

Utorak, 23. April 2013

Nedžad Latić: Zašto sam napustio SBK

Jedne prilike pitali Poslanika s.a.w.s:
"Može li vjernik biti kukavica? - Da! – odgovori Poslanik s.a.w.s.
- Može li vjernik biti škrtica? - Može! - odgovori Poslanik s.a.w.s
- A može li vjernik biti lažov? - E to ne može!... – odgovori Božiji Poslanik s.a.w.s.” (hadis biljezi Malik)

Korišteni tagovi

bosnjaci, kongres, Mustafa Ceric

Social bookmarks