Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 29. Septembar 2005

Mustafa ef. Ceric ponovo izabran za reisu-l-ulemu

Prije par dana, tacnije 25.09.2005 muslimani Bosnjaci su dobili novog-starog reisa. Dr Mustafa ef. Ceric je ponovo izabran da narednih sedam godina predvodi muslimane Bosnjake. Za zamjenika reisu-l-uleme izabran je hafiz Ismet ef. Spahic. To je odluceno tajnim glasanjem na Izbornom tijelu u Sarajevu. Od 333 clana Izbornog tijela sastanku je prisustvovalo 300 članova. Dr. Mustafa Ceric je dobio 180 glasova, a dr. Enes Karic 119 glasova.Treci kandidat Hasan ef. Makic nije dobio ni jedan glas. Hafiz Ismet ef. Spahic je dobio 172 glasa, dr. Fuad Sedic 71 i Husein ef. Smajic 57 glasova.

Ja licno nisam sretan sto se izbor sveo na dvojicu ljudi: dr Mustafa ef. Ceric i dr Enes Karic. Zasto?

Mustafa ef. Ceric je najvjerovatnije najbolji reis svih vremena ako posmatramo njegov angazman na medjunarodnom planu. Medjutim, prosla su vremena kada je bilo znacajnije promovisati pitanje muslimana Bosnjaka u svijetu od unutrasnjih pitanja. Nastupilo je (poodavno) vrijeme kada se vise treba okrenuti unutrasnjoj organizaciji. Tu su usudjujem se reci rezultati reisa Cerica daleko od zadovoljavajucih. Ne postoje naznake da ce se nesto u tom smislu promijeniti te stoga kazem da me njegov reizbor ne odusevljava posebno.

Koju rijec i o protukandidatu, dr Enesu Karicu, dekanu Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu. Sigurno se radi o vrsnom bosnjackom intelektualcu, alimu i vrijednom naucnom radniku. Cak se usudjujem reci da se radi o ucenjaku svjetskih dimenzija. Medjutim, njegova politicka karijera u ulozi Ministra za kulturu i obrazovanje nije bila plodonosna te nije postojalo nekih naznaka da on ima afiniteta za obavljanje ovako vazne funkcije kao sto je reis.

Postavlja se pitanje, jesu li Bosnjaci imali bolji izbor?

Bilo kako bilo, ostaje da vidimo sta ce vrijeme donijeti. Moja ocekivanja nisu velika.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

harunh

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.09.2005

• Poruku poslati

2

Ed selam! Drago mije da si otvorio ovu temu i licno cu pokusati kolike su moje mogucnosti i onoliko koliko ja poznajem stanje u IZ a i oko izbora uvazenog Reisu-l-uleme dr. Mustafe ef. Cerica, osvrnuti se i prokomentarisati i tvoj uvod. Kao prvo zaista Bosnjaci su ovaj put birali najbolje od najboljih. Odnosi se na oba kandidata. Drugo sta je to sto smatrate na unutrsnjem polju ada je Reisova obaveza. On je sef Rijaseta to jest voditeljima sluzbi i Muftijama, svi oni ispod imaju konkretne obaveze ukoliko ocekuju da im Reis radi te poslove blago nama. Sto Reis ne radi poslove Sandzackom muftiji za kojeg se nadam da se slazemo da mesihat funkcionise. Ili prevedeno da ja ocekujem ovdje na ovom mom mjestu da mi Reis rjesava moje probleme u Dzematu. Ali sam siguran da ce sada doci do unapredjenja u redovima IZ jer je najavljeno njeno serijatiziranje u pravom smislu te rijeci, na tom polju svi trebamo dati svoj doprinos , a zaboravimo sto je bilo u predizbornoj trci. Imam jos toga puno ostavicemo za nastavak dijaloga na forumu. Selam
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

3

Selam Harune,

pa evo, iz moje perspektive koja je slicna tvojoj, dakle iz perspektive nekog ko zivi u dijaspori i posmatra rad reisa kroz njegov odnos prema toj dijapsori.

Rijaset je formirao Ured za dijasporu na cijem celu je Mirsad ef. Mahmutovic. Uloga tod Ureda je rad sa dijasporom, rad na njenom razvijanju, unapredjenju, otklanjanju problema, postavljanje imama ... Kao neko ko prati rad dzemata u Njemackoj moram da kazem da je uloga Ureda za dijapsoru u svemu ovome bila uglavnom negativna. Ne znam kakvo je stanje u Francuskoj, nadam se da cu imati uskoro prilike da se upoznam sa istim, ali u Njemackoj nije ni malo ohrabrujuce. Jedino polje djelovanja gdje je Sarajevo pokazalo interes i azurnost je prikupljanje sredstva od zekata i sadekatul-fitra.

Komunikacija dzemat-imam-muftija-Ured za dijasporu i obrnuto nije potpuna. Zapravo, nije nikakva. Komunikacija je ugrozena vec na prvom koraku. Ne postoji odnos imama sa dzematlijama kakav bi bio pozeljan i kakav je realno moguc. Sustina problema je da za ovo ne mari niti muftija njemacki niti Ured za dijasporu. U takvoj situacji, isfrustirane dzematlije (oni koje u zivotu ne vodi inercija i koji bi zeljeli nesto vise od namaza vikendom) nemaju puno izbora: ili se (nekvalitetno) organizuju sami i na taj nacin izlazu sebe riziku da ih se svrsta u ovu ili onu grupu ili jednostavno napustaju dzemat.

Ovo mene sve boli. Rado bih da se stvari pokrenu sa mrtve tacke. Ali, kako? Karike u lancu koje ne odradjuju posao su Mustafa ef. Klanco, glavni imam za Njemacku i Mirsad ef. Mahmutovic, sef Ureda za dijasporu. Oni polazu racune reisu. Odavde izvlacis dva zakljucka: ili su izvjestaju falsifikovani da bi zadovoljili reisa ili su izvjestaju realni ali ih reis ne smatra alarmantnim. I u jednom i u drugom slucaju je reis i te kako odgovoran.

Eto, ne bih duzio i ne bih da se, ne daj Boze, ovo shvati kao atak na licnost bilo koga od ovih ljudi ali oni zauzimaju javne funkcije i ne mogu da izbjegnem nikako da govorim o ovome a da ih ne prozovem.

Kako je u Francuskoj?

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

4

Ed tvoje pitanje kako je u francuskoj po tom pitanju me podsjeti na vic- koji nekako ovako ide_ konstruisali amerikanci novi kompjuter, i dovedu amerikanca, francuza i bosanca da postave bilo koje pitanje i kompjuter ce odgovoriti, kad je amerikanac postavio pitanja kompjuter u sekundi odgovarao isto tako i francuzu, ali kad je bosanac postavio pitanje kompjuter satima zujijo, printo, vristo ali jos nije zavrsio odgovor. Ka upitase bosanca sta si ga upitao bolan? On rece ja sam usao i rekao sta ima ba, on otad zuji i nesto printa i jos nije zavrsio. E tako ti je nekako i kod mene moj Ed imao bih ti satima zujati i nebih sigurno zavrsio, ali cu najkrace kazati sljedece ja sam ovdje oko godinu i pol i mozes zamisliti jos uvijek se trudim da vratim povjerenje u Imama. Nadam se da cu uspjeti a ti zamoli Boga da mi pomogne. Jer protrklih 8 godina ovog Dzemata su horor. To ti se nadovezuje na tvoje opaske koje u sustini odobravam, ali sam ti zelio naglasiti ipak nije to Reisov posao , odgovornost je drugo pitanje. Poslacu ti nas prvi broj biltena koji ce nadam se ovdje u Parizu izlaziti redovno a u njemu ces vidjetu malo duzu verziju price. Da zaokruzim sad trenutno stanje u dzematu je zaista dobro, ali neskida nam odgovornost za Lion, gdje niko ne vodi brigu o bosnjacima, Stazbur, Tur i mnoga druga mjesta. Selam
Hvala Allahu dz. s. Koji je dao da se nadjem na pravom mjestu kad je bilo najpotrebnije! :klanja:

rambo

Početnik

(10)

• »rambo« je muško
  • »rambo« je zabranjen

Datum registracije: 25.08.2003

• Poruku poslati

5

Petak, 30. Septembar 2005

Zanimljivo je da nas muftija nije uvrstio Karica kao kandidata ?( (a nemoj da neko rekne sad tako IZ Sandzaka odlucila, jer tu se pita samo muftija. A muftija ko muftija).

Bas me zanima, sta misli ed, dal bi nas muftija trebo bit rejs? Dal je po njemu neko njegovih kvaliteta vican mjestu rejsa?

edit

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

6

To pitanje bi trebalo uputiti licno muftiji, meni razlozi nisu poznati.

A sto se tice kandidature muftije sandzackog i njegovih kvaliteta, nekako mi nesuvislo o tome pricati u ovom trenutku jer je po Ustavu IZ BiH nuzno da kandidat za reisa nije mladji od 40 godina. Dakle, o kandidaturi 35-ogodisnjeg muftije ima smisla govoriti tek za 5 godina, odnosno, tek za sedam godina kada su planirani sljedeci izbori.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

7

Selam

Neka novom-starom reis efendiji bude novi mandat sa hairom i srecom, molim Allaha dz.s da bude hirli za sve muslimane na nasim uzim i sirim prostorima. Prije izbora vodjena je bas vrela kampanja i lobiranje izmedju pristalice Cerica&Karica. I sa jedne i druge strane iznosene su zanimljive i konstruktivne primjedbe na prethodni rad i aktivnosti ef. Cerica. Najcesce se spominju ta njegova silna putovanja i promocija Bosne, Bosnjaka, Islama, Islamske zajednice pa ponegdje i evropskog islama i njegove nakane i ocekivanja da postane ili (bude postavljen) cak i veliki Muftija Evropske unije.
Pitanje svih pitanja je sta je u emanet Reis efendiji, putovanja i promocije? ili rad i briga za sam dzemat i stanje u njemu. Znaci ako hoces da budes Veliki cobanin jednom stadu onda se moras i brinuti o tom stadu a ne ga prepustiti samom sebi jer iz licnog izkustva, posto sam bio cobanin znam da kad bih ostavio stado i otisao da se loptam, stado bi mi se izgubilo i tada je bila velika opasnost da ga neka djukela ili vuk rani ili pojede.
Isto ovo se moze prenijeti i na muftijstva. Sta ti je emanet, islamska zajednica ili medjunarodna politika, univerziteti, kembridzi i sta od svega toga ima nas Bosnjo u bilo kom dzematu. Ha? hoces da budes politicar, ili nesto drugo, bujrum ali onda ostavi Reisluk. Fino je sto je mandat ogranicen, ali ne valja sto je 7+7, ljepse bi bilo da je 5+5. Posebno me raduje sto su izbori bili fer kolko je to moguce samim ustavom Islamske zajednice i sto je i sam Karic dobio dosta glasova jer ce biti jaka opozicija. Mislim da je to ef. Cerica trglo i da ce se potruditi da povede vise racuna na stanje u dzematu i serijatizaciji zajednice i imama. On je tako nesto i najavio nakon reizbora, ostaje sad da vidimo, prve i konkretne poteze.

Ed efendija, da cujem tvoje konkretne primjedebe na ministarski rad ef. Karica?

P.S. Islamska zajednica u dijaspori je ogledalo Islamske zajednice u domovini.
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

8

Citirano

Orginalno od SaNdZak
Neka novom-starom reis efendiji bude novi mandat sa hairom i srecom, molim Allaha dz.s da bude hirli za sve muslimane na nasim uzim i sirim prostorima.

Amin!

Ako posmatramo odnos dobrog/loseg mislim da kod Mustafe ef. Cerica dobro ipak preovldava. Ovdje naravno mislim na njegov poteze kao Reis-a. Tako da mi je drago sto je ponovo izabran. Imao sam cast da ga licno upoznam i malo se druzim sa njim prilikom njegove prve posjete Sandzaku i covjek mi se svideo.
Sto se tice njegovog protiv-kandidata, pored toga sto ga smatram izvrsnim intelektulacem, smatram da on jos nije spreman da bude vodja tipa Reisa.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

9

Ponedjeljak, 03. Oktobar 2005

Amin! I neka mu je hairli.

Dijelim mišljenje u potpunosti sa Root-om.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

10

Utorak, 04. Oktobar 2005

Vi iz domovine ocigledno malo drugacije posmatrate problem. Zato i mala razlika u nasim stavovima.

Ono sto mene kao dijasporskog dzematliju zabrinjava je odnos reisa prema dzematima, odnosno, imamima u dijaspori. Mujki Spahic kaze:

Danas Islamska zajednica gubi autentične sadržaje u smislu rada sa vjernicima koji nose kompletan teret. Vjerski prvaci se ugledaju na reisa i, kada na terenu gledate muftije i glavne imame - kome su okrenuti, s kim vrijeme troše - vidite ih sa tajkunima, bogatunima i političarima. Vjernici se, za rješavanje svojih konkretnih problema, u Islamskoj zajednici nemaju kome obratiti, a oni svi žele i žude za jedinstvom Islamske zajednice u stvarnom životu. Koliko god treba štititi imama od samovoljnih vjernika, od njihovog ponašanja i riječi, u toj mjeri treba štititi džematlije od imama ili od muftije ili bilo koga ko se zaboravi. Radim u Islamskoj zajednici od 1973. Sve do reisa Cerića, Islamska zajednica je u svojoj organizaciji imala jednu vrstu tužilaštva, disciplinski sud, dakle u dva nivoa, i protiv ljudi na koje su pristizale utemeljene optužbe vođeni su postupci, premještaji, ili su odstranjivani iz službe. Od dolaska Cerića do danas, Islamska zajednica nema disciplinsko vijeće i tužilaštvo, pa se unaprijed pretpostavlja da u zajednici rade bezgrešni ljudi. Kakav je to signal, kakva je to poruka za ljude, pogotovo za neradnike i nesavjesne? Upravo reis Cerić stoji iza toga da nema ni disciplinskog vijeća, ni tog suda, jer hoće neprestano jednu idealiziranu sliku beskonfliktne zajednice.

Ovo najbolje osjecamo mi iz dijaspore. Prepusteni smo samovolji imama i pojedinaca iz njegovog okruzenja i ne postoji adresa na koju se mozemo obratiti. Zar to nije frustrirajuce?

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

11

Četvrtak, 06. Oktobar 2005

Esselamu alejkum

Dobio sam jutros informaciju da je u pripremi Reisov site, na kojem ce biti i forum bujrum Ede sa svim dobronamjernim i konkretnim prijedlozima prema Reisu. Mislim da ove Mujkijeve konstrukcije su izraz frustracija i nemogucnosti upravljanja sa ovim Reisom. A sto se tice Dijaspore Reisov stav ti se nebi svideo.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 06. Oktobar 2005

Harune, meni je reisov stav prema dijaspori donekle poznat. Izjasnio se prosle godine ovdje u Njemackoj. Da nam Allah pomogne.

A za bilo kakve primjedbe i kritike mislim da je kasno. Suha grana se ne savija.

Mujki je mozda isfrustriran ali po mom dubokom ubjedjenju govori istinu.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

13

Nedjelja, 09. Oktobar 2005

Bosnjaci su mozda imali bolji izbor od ef.Cerica.Iza tog imena krije se mnogo prljavih stvari(na zalost),ali necu o tome ovdje govoriti."BITI U MEDU,A MEDA NE LIZNUT" tesko je to...a narocito kad dodjes u iskusenje.Samo me zivo zanima odakle ovdje kod vas toliko interesovanje "da li su Bosnjaci imali bolji izbor"...zbog cega vas to zanima kad TO nema veze sa vama?
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

harunh

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

14

Nedjelja, 09. Oktobar 2005

SELAM

Preambiciozno kao i naziv, Galaksija cuj molite pitanja otkud toliko interesovanje za Reisa. 8o
On je duhovni poglavar i Bosnjaka iz Sandzaka a Mesihat je u sastavu Rijaseta, Muftija sandzacki 8) imenovan kao muftija od strane Reisa, a Reisu za vrijeme cijelog svog mandata do sada nije priredjen takav docek i odato priznanje kao sto je to bilo u Novom Pazaru. :klanja: Ako treba jos nastavicemo.

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

15

Ponedjeljak, 10. Oktobar 2005

Ok.Trazila sam odgovor za Cerica,a nisam trazila da kritikujes i analiziras moj nik. :]

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

16

Citirano

Orginalno od galaksija
Bosnjaci su mozda imali bolji izbor od ef.Cerica.Iza tog imena krije se mnogo prljavih stvari(na zalost),ali necu o tome ovdje govoriti.

Sve za sta imas argumente i sto nije dio necije intime mozes ovdje iznijeti. O onome sta covjek javno uradi i sto se tice svih nas mozes slobodno javno govoriti. Samo ne zaboravi argumente. Nije lijepo tek tako govoriti kako se iza necijeg imena krije mnogo prljavih stvari.

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

17

Citirano

Orginalno od galaksija
odakle ovdje kod vas toliko interesovanje "da li su Bosnjaci imali bolji izbor"...zbog cega vas to zanima kad TO nema veze sa vama?

Eeee, galaksija, galaksija, jel uvijek ovakav uvod praviš kad se na neki Forum učlaniš.

Međutim, mene sad zanima jel ti to samo onako bockaš ili stvarno ne priznaješ da ima Bošnjaka van Bosne, npr. u Sandžaku?
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

18

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od galaksija
Bosnjaci su mozda imali bolji izbor od ef.Cerica.Iza tog imena krije se mnogo prljavih stvari(na zalost),ali necu o tome ovdje govoriti.

Sve za sta imas argumente i sto nije dio necije intime mozes ovdje iznijeti. O onome sta covjek javno uradi i sto se tice svih nas mozes slobodno javno govoriti. Samo ne zaboravi argumente. Nije lijepo tek tako govoriti kako se iza necijeg imena krije mnogo prljavih stvari.

OK izvinjavam se,od sad cu da pazim sta pircam :D Kad vec ne mogu da hvalim Cerica,necu ni da ga kudim

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

• Poruku poslati

19

Ma mozes bona i da hvalis i da kudis. Ko kaze da ne mozes :)

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

• Poruku poslati

20

Citirano

Orginalno od ed
Ma mozes bona i da hvalis i da kudis. Ko kaze da ne mozes :)

Ma nema sanse da ista vise kazem za Cerica... :] a cim vidim taj tvoj potpis jednostavno ostanem bez texta :D

Social bookmarks