Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Eastyzah« je muško
  • »Eastyzah« je autor ove teme

Datum registracije: 29.06.2005

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 05. Juli 2010

MUZICKI FESTIVAL STARI GRAD 2010

Postovani prijatelji,

I ovog puta se tradicija nastavlja. N koji nacin? Ostavimo to za neku narednu priliku.

Zadovoljstvo mi je da vas obavestim da ce se sedmi po redu medjunarodni muzicki festival "STARI GRAD 2010" odrzati 23. i 24. jula 2010. godine.

Putem konkursa za prijem kompozicija, za ovogodisnji takmicarski deo, pristigla je 121. kompozicija iz svih bivsih Jugoslovenskih republika.

Umetnicki savet odabrao je 21. kompoziciju koja ce se predstaviti u takmicarskom delu ovogodisnjeg festivala:

TAKMIčARI "STARI GRAD 2010"

1.Hame Nalić (BIH)- Moja nevjero
2.Bulevar vodenih mozaika (SRB)-Koraci
3.Danka Petrović (SRB)-Zarobljena ljubav
4.Ðorđe Jovancić (BIH)-Ljubavi
5.Maja Muratović (MNE)-Nema nas
6.Almir Ajanović (BIH)-Javi se
7.Lazar Lazarević (MNE)-Što si meni ti
8.Edina Kačar (BIH)-Zasto sanjam
9.Highway (SRB)-Nikad ne reci nikad
10.Armin Muzaferija (BIH)-Vulkani
11.Jelena Ðordević (MNE)- Surrender
12.Kemal Muratović(SRB)-Ako je tuga
13.Mogul band (SRB) -A hora (sad znam)
14.Oliver Katić (SRB)-Do tebe
15.Mirela Šalaka(BIH)-Prošlost postaješ
16.If (BIH)-Još jednom na mene pomisli
17.No Excuse (SRB)-Trenutak
18.Olga Sparta (SRB)-Na nogama
19.Danijel Pavlović (SRB)-Neke se reči dogode
20.Varadero band (SRB)-Zbog mene
21.Amel Ćurić (BIH)-Gorim

U narednih 3 dana bice objavljen i spisak ucesnika revijalnog dela festivala.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

2

Utorak, 06. Juli 2010

Drago mi je sto,pored ocajnog marketinga i reklame,tj neizvesnosti o tome hoce li se festival uopste i odrzat,postoji ogromno interesovanje izvodjaca.
To samo pokazuje da ovaj festival moze da dosegne visine Splitskog,Budvanskog i Hercegnovskog festivala,i dokazuje da razlog sto vec nije na tom nivou nije u kvalitetu izvodjaca ,kompozicija ili organizacije vec u ljudima koji vedre i (mnogo cesce)oblace ovim gradom i koji treba svake godine da se mole da bi se umilostivili da daju pare za festival.
Zalosno je sto ti ljudi ne shavatju da festival mora da postoji i da se razvija i odrzava pa bez obzira dal taj grad vodi Haso,Huso,Marko ili Janko...

Sto se organizacije tice,mislim da ove godine treba da se uzme od svake godine sve ono pozitivno i da se inkorporira ove godine kako bi se pokazao kakav takav napredak,jer uvek moze bolje,uvek moze nesto da se bolje odradi.

Interesuje me gde ce se odrzat Fest,na trgu ili na starom( u svakom smislu) mestu?

Vidim da na festival dolazi i Oliver Katic,on je bio potencijalni predstavnik Srbije na ovogodisnjem Eurosong-u,izuzetno kvalitetan izvodjac.

Na kraju,svakako su za festival bitni i gosti festivala koji nastupaju u revijalnom delu,ali mora se ove godine potruditi da se objasni ljudima da je taj takmicarski deo bitan,ustvari sama srz festivala a da su poznati gosti samo tu kao slag na torti,i da daju podstrek mladim izvodjacima koji pocinju karijere na ovakvim festivalima.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

• »Eastyzah« je muško

• Poruku poslati

3

Utorak, 06. Juli 2010

U prethodnom spisku takmicara izostavljen je takmicar pod rednim brojem 22. Nikola Paunovic, sa kompozicijom "Nepozvan" .

Za pocetak, evo jedne sveze vesti:

MARIJA KILIBARDA I IVAN IVANOVIC VODITELJI FESTIVALA STARI GRAD 2010!

Uloga voditelja ovogodisnjeg festivala pripala je prvoj zvezdi medijskog neba, Mariji Kilibardi i jednom od najpopularnijih i najsarmantnijih TV lica, Ivanu Ivanovicu.

Ovaj sjajni voditeljski par ucinice da festivalske veceri budu puno vise od muzickog spektakla.

Za njihov stajling pobrunuce se zvanicna stilistkinja festivala Stari Grad, modna kreatorka Amina Hasanbegovic.

IZVOR: www.starigradfest.com

Generalni pokrovitelj je Grad Novi Pazar.
Zlatni sponzor ovogodisnjeg festivala je Telekom Srbija.
Pokrovitelj: Ministarstvo kulture Srbije

Kada su takmicari u pitanju, primetan je odziv jako znacajnih imena. Pored vec navedenog Olivera Katica, takmicice se i ekskluzivci "Operacije Trijumf" Danijel Pavlovic I Nikola Paunovic.

Armin Muzaferija, mlada zvezda Bosanske i Hrvatske muzicke scene.

Amel Curic jedna od najvecih zvezda HAYAT produkcije.

Almir Ajanovic, Mirela Salaka, Grupa IF, ekskluzivci HAYAT produkcije.

Danka Petrovic, jedna od nagradjenih na ovogodisnjem radijskom festivalu.

Highway, pobednici festivala Sinflower 2008 (Zenjaninski festival).

Mlade crnogorske zvezde (ucesnice ovogodisnjeg i proslogodisnjeg festivala Suncane skale), Maja Muratovic i Jelena Djordjevic.

Bulevar vodenih mozaika, Hame Nalic, proslogodisnji ucesnici festivala.

Nisu izostavljeni ni nasi sugradjani. Kemal Muratovic je iz Novog Pazara a Edina Kacar novopazarka koja zivi u Sarajevu. Oboje debitanti.

Pribojski Varadero band, debitant na festivalima...

Ucesnici i pobednici brojnih festivala: Mogul bend, Olga Sparta, Djordje Jovancic.

Medju debitantima su jos: No Excuse, Lazar Lazarevic.

Vezano za revijalni deo, ubrzo ce biti objavljeni ucesnici istog, sa tim sto ce svakako u narednom periodu akcenat biti bacen na takmicarski deo, koji je i sustina festivala.

Taske, sugestije i komentari su ti svakako jako dragoceni.

Eastyzah je dodao/la ovu sliku:
  • ivan marija.JPG

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

4

Srijeda, 07. Juli 2010

Voditeljski par je odlicno izabran i mislim da ce opravdati ocekivanja i,pre svega,ulozena sredstva u njih :D

Kao sto rekoh,vrlo kvalitetni takmicari,koji su prepoznali vaznost jednog ovakvog festivala i odlucili da premijerno otpevaju svoju pesmu koja ce nekima sigurno biti odskocna daska za snimanje albuma i dalje napredovanje u solo karijerama.

Ono sto me zanima je
1.Gde ce biti odrzan festival,na trgu ili kao i dosad?

2.Kakvo ce biti glasanje ove godine,hoce li biti klasicnog zirija koji ce pojedinacno glasati ili ce oni odluciti zajdnicki o prva 3 mesta i ostalim nagradama?

3. Trece,i najvaznije pitanje za sam festival je pitanje TV prenosa.
Ovo pitanje je rak rana naseg festivala.
Hoce li ga biti uopste,da li direktno ili u prenosu,ko ce sve prenositi ?

Iako znam(i svi znaju) da je prenosenje ovog festivala maltene obaveza rts-a,mislim da bukvalno moramo da idemo na varijantu "daj sta das" ,tj da pokusamo da ubedimo bilo koju Televiziju da prenosi nas festival.

Dok se god ne bude prenosio na jednoj od nacionalnih televizija,festival nece dobiti onaj publicitet koji zasluzuje i koji mu je potreban da bi se dalje razvijao i dobijao na znacaju,prvo u Sndzaku a onda i u svim Ex Yu Republikama.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

• »Eastyzah« je muško

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 08. Juli 2010

Festival ce biti odrzan u basti, kako bi se sacuvala sama festivalska atmosfera i ambijent.

Glasace se po svemu sudeci kao i ranije, svaki clan za sebe, ukljucujuci i sms glasanje (Srbija - sve mreze) koje ce zameniti jednog od clanova zirija. To ce biti objavljeno od sutra putem svih sredstava oglasavanja. Takodje ce biti i glasanja na sajtu sto ce u mnogome uobliciti i i nagradu publike.
Kao sto je ranije bilo u praksi, bice dodeljene i nagrade za najboji tekst, aranzman i scenski nastup, te nagrade za najboljeg debitanta, hit leta... Te nagrade dodeljuje organizator, po sopstvenom misljenju. Ono sto je vazno napomenuti jeste da ce ziri imati priliku da nekoliko dana preslusava kompozicije pre nego li glasa, sto ce svakako doprineti sto kvalitetnijem i objektivnijem ziriranju.
Zanimljiv je i model glasanja sa Budvanskog festivala gde svi clanovi zirija donose zajednicku odluku, pa ce se i to uzeti u obzir u daljem razmatranju.

Vezano za TV Prenos, festival je nacelno postigao dogovor sa satelitsko-kablovskom televizijom SVET PLUS, koja ce ga uzivo prenosti. Ono sto je znacajno, pored siroke gledanosti i rasprostranjenosti ove TV, jeste mogucnost da sve zainteresovane televizije u Srbiji i sire preuzmu signal i takodje zivo emituju. To je model koji je ove godine koristila i Budva, Skale, Ohrid i Vrnjacka Banja. Otuda, vrlo je blizu ishod da festival zivo prenosi i jedan srbijanski nacionalni medij, te TV Hayat, Tv Atlas CG i Makedonska nacionalna TV, kao i brojne druge kablovske, regionalne i lokalne TV iz Srbije i okruzenja., sa kojima se takodje postizu dogovori. Isti ovaj nacin koristili su svi gore navedeni festivali. RTS i pored svoje obaveze se nekoliko puta oglusio o istu.

Ovo je veliki iskorak i u smislu promocije i pozicioniranja naseg festivala i regiona.

Zahvaljujem na ovako korisnim pitanjima.

• »Eastyzah« je muško

• Poruku poslati

6

Petak, 09. Juli 2010

POCELO SMS GLASANJE!

Obavestavamo Vas da od petka 9. Jula pocinje glasanje kojim ce publika u Srbiji imati priliku da putem SMS poruka podrzi svog favorita u okviru
takmicarskog dela festivala STARI GRAD 2010.

Glasanje se obavlja na sledeci nacin:
U tekstu poruke je potrebno upisati sledece:
GL razmak redni broj takmicara.
Primer: GL 1, GL 2, GL 3 ...
Ovu poruku poslati na broj 1044.

Redni brojevi takmicara

1.Hame Nalic(BIH)- Moja nevjero
2.Bulevar vodenih mozaika(SRB)-Koraci
3.Danka Petrovic(SRB)-Zarobljena ljubav
4.Ðorde Jovancic(BIH)-Ljubavi
5.Maja Muratovic(MNE)-Nema nas
6.Almir Ajanovic(BIH)-Javi se
7.Lazar Lazarevic(MNE)-Što si meni ti
8.Edina Kacar(BIH)-Zasto sanjam
9.Highway(SRB)-Nikad ne reci nikad
10.Armin Muzaferija(BIH)-Vulkani
11.Jelena Ðordevic(MNE)- Surrender
12.Kemal Muratovic(SRB)-Ako je tuga
13.Mogul band(SRB)-A hora (sad znam)
14.Oliver Katic(SRB)-Do tebe
15.Mirela Šalaka(BIH)-Prošlost postaješ
16.If(BIH)-Još jednom na mene pomisli
17.No Excuse(SRB)-Trenutak
18.Olga Sparta(SRB)-Na nogama
19.Danijel Pavlovic(SRB)-Neke se reci dogode
20.Varadero band(SRB)-Zbog mene
21.Amel Curic(BIH)-Gorim
22.Nikola Paunovic(SRB)-Nepozvan

Glasanje traje do momenta kada se u okviru takmicarske veceri 24. Jula
izvedu svih 22. takmicarske kompozicije a voditelji festivala to objave.

Ovaj vid glasanja predstavlja glasove publike u Srbiji a zamenice jednog
clana zirija festivala.

Glasanje je moguce iskljucivo putem operatera koji funkcionisu u Srbiji
(MTS, TELENOR I VIP).

Glasanje iz inostranstva nije moguce.

Cena jedne poruke iznosi 25 dinara + PDV.

Kompozicije ce uskoro biti prezentovane putem zvanicnog sajta festivala
www.starigradfest.com .

Srdacan pozdrav,

Stari Grad Team

• »Eastyzah« je muško

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 12. Juli 2010

PLAKAT FESTIVALA

Evo uvertire u marketinski materijal ovogodisnjeg festivala.

Dizajn: Emir Sokolovic
Eastyzah je dodao/la ovu sliku:
  • plakat umanjena.jpg

• »Eastyzah« je muško

• Poruku poslati

8

Utorak, 13. Juli 2010

KONKURS ZA VOLONTERE

Mass Entertainment Group raspisuje konkurs za volontere, povodom organizovanja i realizacije ovogodisnjeg festivala.

Svi zainteresovani mogu poslati svoje prijave na e-mail volonteri@starigradfest.com .

Vise informacija mozete dobiti putem telefona 060 62 66 411.

U prijavi je potrebno navesti ime i prezime, zanimanje, godinu rodjenja i razlog prijavljivanja na konkurs.

STARI GRAD TEAM

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 15. Juli 2010

Zabranjeno pusenje Again!!! Toooooooooooooo! Prijavljujem se za volontera. :)
Sit Hungry Doesn't Believe

• »Eastyzah« je muško

• Poruku poslati

10

Petak, 16. Juli 2010

Promocija festivala Stari Grad i NovogPazara na TV Kosava, svakog dana

Petak od 16 do 18 h u emisiji "PlayAda", uzivo na TV Kosava nastavlja se predstavljanje ovogodisnjih takmicara festivala Stari Grad I njihovih kompozicija. Danasnji gosti: Bulevar vodenih mozaika i No excuse!

• »Eastyzah« je muško

• Poruku poslati

11

Ponedjeljak, 26. Juli 2010

OLIVER KATIC POBEDNIK FESTIVALA "STARI GRAD 2010"

Pobednik ovogodišnjeg festivala “Stari grad” je 32-godišnji Oliver Katic koji je pored glavne nagrade osvojio i nagradu publike.
Katic je na sedmom po redu festivalu “Stari grad” nastupio sa pesmom “Do tebe” za koju je sam radio muziku i tekst.

“Potajno sam se nadao uspehu i presrecan sam što prve nagrade u mojoj karijeri poticu sa ovog festivala” rekao je Katic radiju Sto plus.

On je istakao da mu je nagrada publike posebno draga, jer je to najbolja potvrda da je dobro uradio svoj posao.

“Ovo su prve nagrade u mom životu i siguran sam da ce mi mnogo pomoci u daljoj karijeri”, rekao je Katic.

Oliver Katic poznat je i kao finalista serijala “Ja imam talenat”, a bio je i jedan od takmicara za ovogodišnjeg predstavnika Srbije na “Evrosongu”.

Po glasovima strucnog žirija drugo mesto osvojio je Armin Muzaferija iz BiH sa pesmom “Vulkani”, koji je ujedno dobio nagradu i za najbolji scenski nastup, dok je na trecem mestu Danijel Pavlovic sa pesmom “Neke se reci dogode”, koji je na festivalu nagraden i za najbolji tekst.

Nagradu za hit leta osvojila je Jelena Ðordevic iz Crne Gore, a za najboljeg debitanta proglašen je Kemal Muratovic iz Novog Pazara.

Festival je poceo u petak 23.jula koncertom grupe “Zabranjeno pušenje”, a završen je sinoc koncertom Jelene Tomaševic.

Izvor:Radio 100+

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

12

Srijeda, 28. Juli 2010

Evo prosao je i ovaj festival,pa da napisem(malo poduzi)tekst o utiscima,zapazanju,kvalitetu,organizaciji…

Iako je festival trajao 2 dana i sastojao se od takmcarske veceri i 2 koncerta,ja cu vise paznje posvetiti samom festivalu,tj takmicarskoj veceri,kompozicijama,pobedniku,voditeljima…

Kompozicije koje su izveli takmicari su bile bolje nego ikad,gledano u globalu na ovogodisnjem festivalu ravnopravno i potpuno zasluzeno moglo je da pobedi 70% takmicara,za razliku od ranijih gde bi par kompozicija bilo daleko iznad ostalih.
Oliver Katic je pobednik ali su komotno mogli da pobede Danijel Pavlovic,Jelena Djordjevic,Mogul bend,If bend,Maja Muratovic ili Armin Muzaferija.
Jelena Djordjevic je primer koji razbija tabu-e da veoma lepa i atraktivna devojka nema shodno izgledu i pevacke sposobnosti.Sa pravom nosi nagradu pobednika mladih nada u Herceg Novom kao i trece mesto u glavnom takmicenju na istom festivalu.

Ostaje nada de cemo ovako kvalitetne kompozicije i izdvodjace imati narednih godina.Meni je drago sto je pobedio Oliver,Nislija kojeg sam imao prilike da slusam u Nisu jos dok nije bio ucesnik emisije “Ja imam Talenat’” gde se prvi put culo za njega.Koliko je dobar pevac govorilo je to sto je u klubu,gde bi on nastupao,to vece bilo pretesno za sve one koji bi da udju a ostalh veceri I ne bas.

Moje misljenje da je Danijel trebao biti drugi a Jelena sa pesmom “Serender” (koju je odlicno otpevala na engleskom) treca,a Armin cetvrti,koji je bi drugi.
Iako su se pesme mogle preslusavati pre festivala,ja to nisam ucinio iz 2 razloga:prvi da ne potpadnem pod uticaj lokal patriotizma pa da pesme “nasih”izvodjaca vise slusam pa samim tim budem subjektivan,i drugi da opet ne potpadnem pod medijski uticaj gde su neki izvodjaci bili poznatiji od drugih pa da onda njihove pesme vise slusam i na taj nacin budem neobjektivan.dakle moje prvo slusanje pesama je bilo na samom festivalu te mislim da zbog toga imam nesto objektivnije misljenje nego mnogi koji su (siguran sam)preslusavali samo pesme OT ucesnika ili Bosanskih izvodjaca.

U tom smislu mislim da je Armin malo “poguran” a mozda je to zbog toga sto su gradom kruzile price da ce on pobediti, umalo se to i desilo,razlika je bila 2 boda a Armin je dugo vodio tokom glasanja.
Interesuje me koliko je vremena ziri imao za glasanje,tj kad sui m date pesme na slusanje I kad su oni glasali?

Izuzimajuci gore navedeno,mislim da su sve nagrade dobro podeljene,za tekst,hit leta,nagradu publike,osim jedne(I tu dolazimo do opravdanja moje teorije o “guranju” drugoplasiranog)-nagrade za scenski nastup :
Estyzah,ja bih voleo da mi objasnis kakav su to oni imali nastup?izvini sto cu odgovorit ali scenski nastup nije imao bukvalno niko!
Mozda se scenskim nastupom moze nazvati onaj pokusaj neke koreografije If grupe,one 2 devojke koje su pokusavale nesto,ali niko drugi nije imao ama bas nikakav nastup,nikakvu koreografiju,pricu pokretima koji bi pratili pesmu,ili neke igrace.Razlog za to je jednostavan:kriza je velika i svako je dosao da otpeva pesmu bez da ulaze previse sredstava u nju jer tih sredstava i nema.
Ja neznam da li se za ove nagrade(osim 3 provoplasirane)dobijaju neka novcana sredstva ili samo plakete,ali ako su samo plakete onda je razumljivo zasto se niko nije potrudio da nesto vise uradi na vizuelnom planu tokom izvodjenja kompozicije.Dakle bez nekog okolisanja,niko tu nagradu nije zasluzio pa nije trebala ni biti dodeljena .

Voditelji festivala su dali “ono” sto je ovakvom festivalu neophodno,jedan elegantni a opet smekerski nastup Marije i Ivana ,dovoljno ozbiljnosti ali ne i ustogljenosti vec taman onoliko koliko je potrebno.Mislim da su ovo najpristupacniji voditelji koji su vodili festival, mozda najboljie upareni,mada je i Milan Kalinic svojevremeno bio odlican kao i nasi glumci koji su se sjajno bili snasli u ulozi voditelja.
Ukazala mi se prilika da razgovaram sa oboma i zaista sam se iznenadio prirodnoscu voditelja i susretljivoscu da bez problema izadju u susret kracem razgovoru,slikanju ili davanju autograma mnogobrojnoj mladjoj populaciji.

Sa Oliverom sam imao maltene prijateljski razgovor “nishkim stilom” sto mu je posebno bilo drago i prijatno se iznenadio.

Na kraju,sto se festivalske veceri tice,sam cin dodele nagrada je prosao dosta lose.
Nagrade se dodeljuju tako sto domacin koji dodeljuje nagradu izadje na binu,saceka dobitnika nagrade i uruci mu je.
U subotu vece kod nase je to izgledalo ovako: procitani osvajac neke nagrade izadje na binu,ceka i nezna gde ,ko i kako ce mu urucit nagradu,a devojka koja dodeljuje nagradu izlazi , dolazi iza njega,udari ga po ramenu,on se okrene i tako mu bude urucena nagrada,sa okrenutim ledjima publici,dok doticna devojka ni ne silazi sa onog viseg stepenika .

Ovo jeste mozda sitnica ali ipak je treba ispraviti jer ne kosta nisa a koristi,narocito je to bitno za ljude koji gledaju festival preko tv-a.na tv-u neke banalne stvari deluju mnogo lose,I obrnuto.

Koncert Zabrnjenog pusenja je bio odlican,bio je i nastup Jelene Tomasevic ali ona je pevala na playback-u,sto barem njoj ne prilici,imajuci u vidu kakve vokalske sposobnosti poseduje.Mozda je to bila cena sto nema bend iza sebe,a da li je to ona odlucila ili cena njenog nastupa,ostaje na organizatorima da odgovore. :]

Ovo je prvi deo mog teksta,drugi ce se odnositi na organizaciju festivala,a treci na buducnost festivala,tj njegovog vizuelnog identiteta i mesta gde se odrzava.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

13

Srijeda, 28. Juli 2010

Drugi deo mog teksta vezanog za festival je komentar na organizaciju,tj organizatore.Iako je ovo sto cu napisat verovatno pitanje za ljude koji vedre i oblace nasim zivotima,ja cu ipak pitanja i kritike uputiti organizatorima pa nadam se da ce ih oni posle uputit onima koji to zaista treba da cuju.

Opsta ocena je da je festival dobro organizovan,bitan je napredak koji se pokazuje,rutina i brzina kojom se sada neki problemi resavaju,dakle zaista se oseca neka efikasnost organizatora te sposobnost da se iz godine u godinu poboljsava organizacija.

Prva velika zamerka je cena karte za obe veceri.To je osnovni razlog sto poseta nije pratila kvalitet takmicara,gostiju i svega ostalog.Iako je kampanja,tj marketing dobro odradjen,cena karte je jednostavno bila previsoka.
Na prvom mestu da kazem da po nekom pravilu,ulaz na festival ovakvog tipa je slobodan(Budva,Herceg Novi,Split,…)ali ako vec moraju da se naplacuju karte onda postoji par resenje na koji nacin to uraditi.

Prvo resenje je,kao sto rekoh da se karte ne naplacuju.u tom slucaju grad je zaista i bukvalno pokrovitelj festivala(kao sto to radi Budva i Herceg Novi na izuzetan nacin) gde se grad na najbolji naci promovise ,ulaze u prave stvari koje ce se gradu i gradjanima visestruko vratit,kako na prvom mestu u kulturnom,tako u ekonomskom,odn materijalnom smislu.

Drugo resenje je,da ako vec moraju da se naplacuju karte,da to bude simbolicno,s jedne strane ce ipak doneti dobit a s druge ce podstaknut gradjane da dodju u mnogo vecem broju.
Evo prostog primera:ako je ulaznica 3 evra,1000 prodatih karata znaci 3000 evra dobiti,ali slaba poseta. S druge strane da je karta 1 evro,mnogi bi dosli I usli zbog jedne pesme,jednog izvodjaca,neko zbog voditelja,neko zbog simpatije I siguran sam da bi prodali 2000 ulaznica,dakle prihod 2000 evra. Racunica kaze da bi time dobili povecanje od cak 100% publike uz tzv “gubitak ocekivanog prihoda” svega 30%.

U svetlu ove price je I prica o TV prenosu I zbog cega toliko se moramo boriti da ono bude ili na RTS-u ili na Pink-u naprimer je u sledecem: rts znaci ogromna pokrivenost≫>veca zainteresovanost sponzora ≫>veci prihod sa te strane≫>mogucnost smanjena cene ulaznice . Vazi i obrnuto.

Trece resenje je,ako prva 2 nisu moguca(kao sto nazalost jeste slucaj,niti grad ima sluha i svesti o mogucnostiima koje ovaj festival otvara,a jos manje tog sluha ima nacionalisticki srpski servis)da karte budu toliko koliko su,kao ovaj put,ali da postoji mogucnost kao proslih godina da se stimulise kupovina ulaznica za obe veceri,pa tako ako jedno vece kosta 300 din,2 da kostaju 400. Kao sto se u mnogim pametnim radnjama mogu kupiti 2 proizvoda po ceni jednog ,na isti nacin treba privuci i omasoviti festival po ovom trecem,najlosijem resenju,i iz njega izvuci makar nesto dobro i pozitivno.

Druga stvar,kao zamerka organizatorima se tice mnogo vise njih nego ova prva, mislio sam da je ne pomenem ali me je incident na samom kraju druge veceri na ulazu potakao da ipak na to ukazem.

Naime,iako festival ne traje duze nego obicno(cak traje manje jer je bilo godina kada je trajao po 3 dana),iako je broj ucesnika standardan i uobicajen,iako nema novih sadrzaja tipa dani kulture,predstava i sl,iz godine u godinu se povecava broj (slobodno cu ih nazvat) takozvanih organizatora odnosno ljudi koji imaju oznaku organizatora.

Siguran sam da od ukupnog posla organizacije,ona ekipa koja je I pocela pre 7 godina organizaciju obavlja 80% posla dok svi ostali pridodati obavljaju 20% ili manje.

Razlog ovome je pre svega TAFRA.Tafra da se neko hvali da je deo necega ,ne na osnovu svojih sposobnosti vec na osnovu prijateljkih i svih ostalih mogucih veza. sto je najgore uglavnom su to ljudi koji imaju novca pa bi bilo mnogo bolje da oni plate ulaznice a ne da karte kupuju osnovci i srednjoskolci te da se na njih zaradjuje.

Dokaz za to je decko od 30+ godina koji ima para i besna kola al koji po svaku cenu u 23 I 30h uvece poslednje veceri hoce da udje bez karte jer “zna” gradonacenika,njegovu tetku,nekog od organizatora i bezuspesno ih pola sata zove na mob kako bi to dokazao policiji okupljenoj oko njega koja po pravilu ne radi svoj posao kad treba efikasno da ga radi.

Kao zbir svega ovoga dobijamo jedan fenomen da pola ljudi udje preko veze ili preko nekih propusnica a druga polovina placa nesrazmerno skupe ulaznice.

Hajde da to od sledece godine promenimo,pa da manje ljudi ulazi preko propusnica a vise sa ulaznicom(ako se budu naplacivale)pa ce se i na taj nacin prodati vise ulaznica sto daje mngucnost smanjenja cene kostanja.
Ovo me posebno nervira jer mi je licno jedan od “te vrste sa propusnicom” rekao kako nije imao ni sat vremena posla a da je uveo devojku i drugaricu joj free na fest,sto zajedno sa njim iznosi 1800 din za 2 veceri,i kao sto on rece,sto da dam te pare.

Dakle postoje ljudi koji su neiskreni , koji i u ovakvoj manifestaciji vide svoj licni , uski interes i zbog toga treba objasniti onima koji vam prilaze vama kao organizatorima da nije smak svijeta ako udju na ulaz na koji I svi ostali I da nema potrebe davati 7 propusnica za delic posla koji bi eventualno jedna osoba odradila.

Na kraju ovog dela,mislim da bi,ako festival smatramo brendom Novog Pazara i necim sto treba dugorocno da postoji , da poboljsava sliku grada i regiona,potrebno je objaviti finansijski izvestaj o festivalu na site-u,kako bi se gradjani uverili i videli kako se to trosi deo njihovog novca(preko budzeta grada Novog Pazara) te da na taj nacin pokaze transparentnost u radu u duhu evropskog nacina rada,a to je i za same organizatore bolje,kako po gradu nebi vise kruzile price ko je koliko “dobar” posle festivala jer tim pricama festival nepotrebno dobija neprijatelje i protivnike njegovog odrzavanja.Dakle izvestaj o tome sta je koliko kostalo,koliki su prihodi pojedinacno,koliki rashodi takodje I da to bude nacin razmisljanja za sve buduce projekte i organizacije raznih manifestacija.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

14

Srijeda, 28. Juli 2010

Kao i uvek do sada,sve ovo sto sam napisao je u cilju sto boljeg festivala u buducnosti i iz skrenih zelja da festival Stari Grad postane ono o cemu je direktor festivala govorio na televiziji Jedinstvo,a to je da bude jedan pokretac koji ce za sobom povuci mnoge druge manifestacije,kulturne,sportske i sve ostale a sve u cilju u konacnosti poboljsanja zivota nasih gradjana,promocije grada Novog Pazara onakvog kakav on zaista jeste,promocija Sandzaka i svih nasih dobrih i pravih vrednosti,tradicije,obicaja.

moja filozofija u zivotu je,da ako nesto kritikujem,onda da ponudim i resenje kako to ispraviti a ne samo da kritikujem(kao ogromna vecina nazalost) da nesto ne valja a kako treba to me ne interesuje.
Da sam hteo samo da kritikujm,to bih napisao za 2 min u 2 recenice,ali to ne radim.

Zbog toga se nadam da ce i ova moja razmisljanja organizator prihvatiti kao i dosad,da znaju da je iz najbolje namere,a na njima je da odluce i vide da li sam u pravu,koliko jesam ili nisam i sta popraviti a sta ostaviti.

treci deo koji sam najavio ce biti vezan za prostor u kome se festival odrzava ali malo kasnije. :]

Social bookmarks