Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

1

Petak, 24. Oktobar 2003

Na dzenazi Aliji Izetbegovicu

Bismillahirrahmanirrahim

Prosle hefte u petak i subotu bio sam nekako sretan vise nego sto sam uobicajno ali sam negdje u dubinama duse osjecao nekakvu uznemirenost, uzbudjenje i strah od toga sto sam previse sretan jer inace kada osjetim taj osjecaj srece, desi se da se dogodi nesto sto rani moja osjecanja i moju dusu. U nedjelju sam bio pozvan na tradicionalnom mevljudu koji se odrzava u centrali Islamske Zajednice Bosnjaka u Njemackoj. Sa dva prijatelja otisli smo na mevljud, klanjali podne namaz, poslusali vazu nasihate, prisustvovali ucenju mevljuda i poslije klanjanja ikindije namaza, sjeli za sofru da rucamo, kad mi rekose onako krijuci da ostali narod necuje da je preselio Alija Izetbegovic. U tom trenutku onaj strah, nemir i trepet koji su se skrivali u dubinama moje duse odjednom su zamjenili moju srecu koja je nekako i signalizirala tisinu ispred velike tragedije koja se zove smrt Alije Izetbegovica.

...........................

Ljeto devedesetih, na jednoj od preljepih pesterskih livada igram fudbala sa ostalom djecom, sutajuci loptu glumimo velike fudbalske zvijezde sa svjetskog futbalskog prvenstva, koje se tih dana odrzava u Italiji. Rahmetli Babo i ostali stariji ljudi stalno prate neke dnevnike u pola osam. Primjecujem zabrinutost na njihovim licima. Ne razumjem ih a i ne pokusavam da ih razumjem i mislim ah ti dosadni dnevnici, daj da gledamo sta uradi Jugoslavija protiv Spanije. 29 Avgust prelijep dan, isto sutam loptu i primjecujem nesvakidasnje kolone auta koje jure pesterkom magistralom ka Novom Pazaru. Vidim da se i rahmetli babo sprema sa ostalim amidzama i sinovcima da ide negdje, pitam, ga, Babo gdje ces? On mi odgovara, idem za Pazar, danas je veliki dan dolazi nam Alija Izetbegovic. Ime Alija Izetbegovic mi se tada jasno urezuje u mladom mozgu, tada mi je nekih 12 godina. I onda pociunje moje interesovanje za politicka desavanja u ondasnjoj Jugoslaviji, na televiziji vidim promocije politickih partija. Vuk Draskovic dolazi sa prijetnjom da vise nismo braca i da su nam postavili putokaze za Istanbul, Teheran, Mekku, Medinu o nasem trosku. Alija postaje predsjednik Bosne i Hercegovine koju puno neznam ali je nekako nosim u dusi i sanjam o njoj. Devedeset prva, rat u Sloveniji pa onda u Hrvatskoj, dolazi devedeset druga i pocinje rat u voljenoj Bosni i Hercegovini. Na Golacu dolazi preko hiljadu srpskih rezervista, na velikim brdima iznad mojega sela se ukopavaju veliki topovi sa velikim cijevima okrenutim ka Novom Pazaru, tenkovi i manje ukopane topovske cijevi su okrenute prema kucama u nasem selu. Srecem te razerviste na seoskoj cesmi i jedan od njih mi pruza nekakav simbol koji kaze da se zove kokarda i kaze mi da je poljubim sto ja naravno odbijam a on veli e ljubicete je sigurno…samo polako. Postaje mi jasno da su ti ljudi dosli sa namjerom da nas poubijaju…

U vecer kada legnemo da spavamo, lezimo kao da necemo docekati novi dan, Majka me stalno nesto gleda i steze, teski trenutci i dani, puni neizvejsnosti, jer su neki bradati ljudi tu oko nas, svake noce se pjevaju neke pjesme na poligonima na golacu od topole od topole i ziv je Draza, ziv je Draza umro nije… U jednoj ovakoj atmosferi ja rastem…Svaki dan stizu novi haberi iz meni drage Bosne. Te poginuo ovaj, te poginuo onaj, te pao ovaj grad te okupiran onaj grad. Ali moj narod udruzen i organizovan oko imena Alija Izetbegovic uspjeva da se suprostavi planu koji se zove nestanak muslimana iz Evrope. Zivot ide dalje...

Nastavice se.....
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 26. Oktobar 2003

Godina 1492, na brdima iznad Granade jedan lider, poslednji put gledajuci oplakuje svoj voljeni grad koji je morao zauvjek napustiti sa onima koji nisu htjeli krst prihvatiti dok mu mati junacki besjedi: „Zasto tugujes placuci kao zena, kada domovinu nisi znao braniti kao muskarac!“. Pet stoljeca kasnije, neke gotovo iste mracne sile spremaju istu sudbinu za Balkanske Andaluzane, vjerujuci da i oni nemaju ili u najmanju ruku imaju neku zenu u ruhu muskarca koji ce na kraju potpisati nestanak Balkanskih Andaluzana praveci se da ne cuju poruku lidera Andaluzana koji u Sarajevu na I Kongresu Stranke demokratske akcije porucuje „Velikim Bogom se kunemo, da robovi biti necemo“ to je Alija Izetbegovic.
Jos mi u glavi odjekuju rijeci covjeka kojeg ce historija zabiljeziti kao zvjer u ljudskom obliku zvana Radovan Karadzic kada u BH skupstini 14.10.1991 god. Izjavljuje:

"OVO NIJE DOBRO STO VI RADITE, OVO JE PUT NA KOJI VI HOCETE DA IZVEDETE BOSNU I HERCEGOVINU. ISTA ONA AUTOSTRADA PAKLA I STRADANJA KOJOM SU POSLE SLOVENIJA I HRVATSKA.
NEMOJTE DA MISLITE DA NECETE ODVESTI BOSNU I HERCEGOVINU U PAKAO, A MUSLIMANSKI NAROD MOZDA U NESTANAK, JER MUSLIMANKSI NAROD NE MOZE DA SE ODBRANI AKO BUDE RAT OVDE."

Alija, stalozen i smiren, dize svoju ruku i polahko se priblizava
mikrofonu....:

"Dobro ipak, potrebno je da nastupim odmah sa izlaganjem gospodina Karadzica. Naime, njegovo izlaganje, njegov nacin izlaganja, njegove poruke mozda na najbolji nacin objasnjavaju zasto mi mozda i necemo da ostanemo u Jugoslaviji. To veceras govorim ovdje. I josh, nesto, josh nesto......(dok se narod dize, podrzavajuci predsjednika)
Njegov nacin, njegove poruke mozda objasnjavaju zasto i drugi nece da ostanu u toj Jugoslaviji. Takvu Jugoslaviju kakvu hoce gospodin Karadzic vishe niko nece!Nece vishe niko mozda osim srpskog naroda. Takvu Jugoslaviju su ocima jogoslovenskih naroda; Slovenaca, Hrvata, Makedonaca, Albanaca, Madzara, Muslimana jednostavno omrzli u ocima Evrope i Svijeta, takvim nacinom kako to Karadzic radi!!"

"Medzutim, jer Karadzic je samo izraz jednog nacina misljenja ...jednog pristupa, mi smo se sve nadali i nadamo se i dalje... da ce proraditi... da ce se nasha nada... da ce sprski nacin doci do svoje demokratske tradicije, da ce srpski narod odkriti one zalihe demokratske tradicije koje imaju... po kojima je bio poznat u Svijetu. Ovo sto se radi danas, ovo ne sluzi na cast srpskom narodu, ovaj nacin istupanja i ove prjetnje koje se iskazuju."

Mirno i stalozeno sa puno strpljenja Alija Izetbegovic na kraju dodaje....

"MUSLIMANSKI NAROD NECE NESTATI! TO JA PORUCUJEM GOSPODINU KARADZICU."

Moje skolovanje u Turskoj me izbliza upoznaje sa dijelom i misijom Alije Izetbegovica, prvo kroz Islamsku deklaraciju pa onda Islam izmedju Istoka i Zapada. Godine 1994 grad Izmir dodjeljuje nagradu za ljudska prava Aliji Izetbegovicu, mojoj sreci nema kraja jer se nadam da cu vidjeti Aliju, ali zbog pojacanog tempa agresije na Bosnu i Hercegovinu Alija biva sprijecen da dodje ali u Budimpseti porucuje da „Narod koji se bori za slobodu ili cak sta vise za goli opstanak ne moze izgubiti borbu“

Godine 1995 godine, srecem zivotnog druga Alije Izetbegovica, Halidu hanumu i u razgovoru primjecujem njezine velike simpatije prema Bosnjacima iz Sandzaka. Koji kako izmedju ostalog kaze "cuvaju moga Aliju"

.........

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

3

Utorak, 28. Oktobar 2003

Dok putujemo autom prema zemlji Bosni i gradu muceniku Sarajevu naviru mi sjecanja na prvi susret sa rahmetli Alijom Izetbegovicem. Bilo je to negdje polovinom ljeta 1996 god. U Njemackoj u gradu Gelsenkirchenu. Na prepunom gradskom stadionu Alija Izetgebegovic ispricao je u svom obracanju sta je to cudo bosanskog otpora koje se je culo do nebesa dok su mladi i stari suznih ociju pretezno izbjeglice obnavljali svoja sjecanja na svoj dom i svoj izgubljeni rod. Ove godine u maju mjesecu imao sam prilike biti gost rahmetli Aliji u njegovoj porodicnoj kuci u Sarajevu. Primjecivalo se da je njegovo zdravstveno stanje dosta nestabilno i onako mi je izgledao kao jedan prelijepi cvijet koji je presao u fazu venenja. Kada sam ga upitao pa predsjednice kako ste nam? On mi je onako skromono odgovorio, dobro je hvala Bogu bio sam 50 godina zdrav pa dosao vakat i da se malo bolestan bude.

Ulazimo u Bosnu i Hercegovinu na granicnom prijelazu Bosanski Brod kojem su zvanicnici Srpskog entiteta obrisali ovo Bosnaski i dodali Srpski, helem nejse, nek im ovo i puno jos sta sluzi na cast. Doboj-Maglaj-Zenica, stizemo u Sarajevo. Docekuje nas Irfan Ajanovic poslanik u drzavnom parlamentu BiH i poslednji podpredsjednik parlamenta bivse SFRJ. Sarajavo grad mucenik, koji je bio pod opsadom Karadziceve cetnicke bratije vise od hiljadu i trista dana, izgleda mi kao nikada prije, tuzan, sam i ako je stotinama hiljada ljudi na ulicama, prazan. Idemo busom prema olimpijskom stadionu u prepunom busu gledam zamisljena lica i tuzne placljive oci, u ocima strah proslosti, tuga sadasnjosti i ne izvjesnost buducnosti i kao da na svim licima pise: Sta ako se ponovo ponovi ono sto ste stalno ponavlja (10 genocida) da li ce se roditi novi Alija, koji ce nas organizaovati da se odbranimo!

Dok idemo pjeske prema velikom trgu na marinom dvoru gdje ce biti klanjana dzenaza kisa koja inace citavo jutro pada i koja nije padala prosla dva mjeseca pojacava tempo padanja. Muslimani sa svih meridijana svijeta, polako se skupljaju na velikom trgu zvanom trg Bosne i Hercegovine ispred zgrade drzavnog parlamenta.
Uz tekbire i dove preko dvije stotine hiljada ljudi specijalna jednica Armije BiH donosi tabut rahmetli Alije Izetbegovica, sa vojnog dzipa, na musali tabut postavljaju cetiri duznosnika najvaznijih instutucija Bosne i Hercegovine Sulejman Tihic (clan predsjednistva) Adnan Terzic (Premijer) Atif Dudakovic (Nacelnik Generalstaba) i Mustafa ef. Ceric (reis-ul ulema).

Cast obracanja na dzenazi pripala je prvo Pediju Esdaunu, visokom predstavniku medjunarodne zajednice u BiH, koji je odrzao veoma dirljiv govor o liku i dijelu Alije Izetbegovica u kojem je rekao da "I nebo iznad Bosne place od zalosti za Alijom, Alija Izetbegovic je bio u istinskom smislu otac svoga naroda, da Alije nije bilo ne bi bilo ni Bosne i Hercegovine".

Poslije klanjana dzenaze namaza prisutnima se obratio Reis-ul ulema Mustafa ef. Ceric. Izdignutih ruku ka nebu drhtavim i placnim glasom Reis je ucio dovu govoreci: Energija ljubavi i poštovanja koju smo osjecali u duhu i ucili u slovu Alije Izetbegovica treba da u nama oživi vjeru i nadu u bolju buducnost, kao što je, nakon teških iskušenja, u Kur'anu Casnom receno Allahovom Poslaniku Muhamedu (a.s.): Gospodar tvoj nije te ni ostavio ni omrznuo! Buducnost je, zaista, bolja za tebe nego prošlost. A Gospodar tvoj ce tebi sigurno dati, pa ceš zadovoljan biti! Zar nisi siroce bio, pa ti je On utocište pružio. I za pravu vjeru nisi znao, pa te je na pravi put uputio. I siromah si bio, pa te je imucnim ucinio? Zato siroce ne ucvili, a na onoga koji pomoc traži ne podvikni i o blagodatima svoga Gospodara kazuj(93:3-11). On je Allah, drugog boga nema, nije rodio i roden nije. On prima pokajanje i oprašta grijehe. Zato ucimo dovu Allahu Uzvišenom neka primi pokajanje i oprosti grijehe Aliji sinu Hibe i Mustafe Izetbegovica. Voljeli su Aliju Izetbegovica svi oni koji su voljeli istinu, pravdu i slobodu. Cijenili su ga svi oni koji su cijenili covjeka koji je na Zapadu bio istinski prijatelj Istoka, a na Istoku bio je uvjerljiv tumac Zapada. To je bio Alija Izetbegovic, predsjednik, ucitelj, brat i prijatelj kojeg smo više voljeli u njegovoj dobroj naravi nego što smo ga cijenili u njegovoj velikoj brizi i istinskom naporu da svijetu pokaže da je moguce biti dobar vjernik i koristan covjek. Nadam se da cemo ljubav prema njegovoj dobroti pretvoriti u poštovanje njegovog životnog primjera koji se sastoaji u blagosti njegove duše i pravednosti njegovog života. Ispracamo Aliju Izetbegovica danas tamo gdje nema laži, prevera, pregovora, nagovora, izgovora i praznih obecanja. Tamo je sve istina i tamo ce svako govoriti samo istinu i samo cijelu istinu o sebi i svome djelu makar bilo koliko zehra i o svom nedjelu makar bilo koliko zrno. Ako nam se cini da je to tamo daleko, pitajmo srce, ono ce reci da nam je Alija sada sve bliži i bliži, jer u njegovom životu prepoznajemo svoju sudbinu i kod njegove smrti molimo Boga za savjesnu slogu. Cast je bila imati Aliju Izetbegovica za brata u vjeri i prijatelja u nevolji. Hvala ti Bože što si nam podario zadovoljstvo ovoga svijeta pa smo imali onoga koji je dao da ga smijemo voljeti ne iz straha, niti iz koristi vec iz potrebe da volimo nekoga koji je dostojan naše ljubavi i poštovanja. Nadam se da cemo i mi biti dostojni Alijinog djela kao što je on dostojan naše ljubavi i poštovanja. I nadam se da cemo biti dorasli Alijinih prijetalja na istoku i na zapadu kao što je on bio dorastao prijateljstva svakog covjeka, velikog i malog, bogatog i siromašnog.
Klanjali smo dženazu-namaz predsjedniku Aliji Izetbegovicu ovdje na platou državnog parlamenta Bosne i Hercegovine u prisustvu velikog broja njegove rodbine, njegovih poznanika i prijatelja iz cijeloga svijeta i Allahu Uzvišenom ucili dovu da ga za dobra djela nagradi a da mu grijehe oprosti. Mi znademo da je predsjednik Alija Izetbegovic imao veliko srce i zato je halalio mnogima koji su mu nepravdu cinili. Necemo nikad saznati koliko rana je bilo na njegovom srcu od uvreda i nepravdi, ali hocemo uvijek znati da ni jedna strijela nije mržnjom otrovala njegovo srce. Danas, kada ispracamo predsjednika Aliju Izetbegovica na istinu, pravdu i Allahovu milost, pitam vas: Da li mu halalite? Da li mu halalite? Da li mu halalite? Halal olsun!!! Neka Allah Uzvišeni podari lijepi Džennet Aliji sinu Hibe i Mustafe Izetbegovic a njegovoj supruzi Halidi, njegovom sinu Bakiru, njegovim kcerima Sabini i Lejli, njegovim zetovima, unukama i najmaladem unuku, te mnogobrojnoj užuj i široj rodbini i prijateljima neka Allah Uzvišeni podari sabur a svima nama neka bude pouka i poruka da budemo dostojni dobra kojeg je predsjednik Alija Izetbegovic ucinio za slobodu vjere i cast domovine. ***

AMIN

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

4

Utorak, 28. Oktobar 2003

Dzenaza namaz
SaNdZak je dodao/la ovu sliku:
  • Dzenaza05.jpg

angel undercover

Zlatna sredina

(10)

• »angel undercover« je žensko

Datum registracije: 30.08.2003

• Poruku poslati

5

Utorak, 28. Oktobar 2003

selam alejkum

Smijem li biti bezobrazna i zamoliti te da ovo stavis i na IB?

love
I am a woman above everything else

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

6

Utorak, 28. Oktobar 2003

Delegacija Zajednice sandzacke dijaspore
  • Dzenaza01.gif

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

7

Utorak, 28. Oktobar 2003

..
  • dzenaza03.gif

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

8

Utorak, 28. Oktobar 2003

mezar rahmetli Alije Izetbegovica
  • alija-mezar.jpg

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

9

Utorak, 28. Oktobar 2003

Ne zaboravimo u dovama i rahmetli Aliju Izetbegovica
  • Alija-oprostaj.jpg

10

Utorak, 28. Oktobar 2003

@ SaNdZaK : Hvala ti na ovim postovima.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

11

Utorak, 28. Oktobar 2003

Sandzak, Allah kabulusum za ovu reportazu. Jako me je pogodila, narocito rijeci uvazenog Reisa, da ga Allah nagradi. Kako su mu misli duboke i sadrzajne. Kako je samo pronasao citat iz Kur’ana za ovu priliku.

A Muderis je u svojoj posljednjoj hutbi potvrdio moje ranije rijeci:

Odite na kabur ovog velikog čovjeka, kada god to budete mogli! Povedite sa sobom svoje ukućane i proučite dovu za njega! Neka se prenosi sa koljena na koljeno istina o čovjeku koji nije ostavio ravnodušnim ni prijatelje, niti neprijatelje! Neka nam je čast što smo bili njegovi suvremenici i što smo imali predsjednika koji je bio bolji od svoga naroda !

Muderis je jos rekao:
I cijeli muslimanski svijet je zahvatila tuga nakon vijesti o smrti predsjednika Izetbegovića. U ponedjeljak je 100.000 Pakistanaca na skupu stranke «Džemaa Islamijje» plakalo i upućivalo dove, a u mnnogim zemljama se klanjala dženaza-namaz u odsustvu.

Ja Rabbi, podari mu Firdeus. Amin!
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

12

Četvrtak, 30. Oktobar 2003

LJUBAV PREMA NASEM BABU

Sandzak Allah te nagradio.

Jedino sto mogu da kazem je AMIN na dovu koja je prije mene vec ispisana.

Grad u kojem zivim je na dan dzenaze organizovao putem jedne radio stanice ucenje KUR'ANA NASEM VOLJENOM PREDSEDNIKU.

U toku jednog dana je prikupljeno od slusalaca preko milion fatiha preko 5 hiljada hatmi oko dvesta hiljada jasina da vise ne nabrajam.

Ovo je samo jedan mali dokaz kolko je bio voljen i postovan.

EL- FATIHA ZA KRALJA ZNANJA

Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

• »NP in Sarajevo« je muško

Datum registracije: 30.10.2003

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 30. Oktobar 2003

Dedo je ispunio svoju misiju... Hvala Bogu na tome... Jedno je sigurno- NIKAD NECE BITI ZABORAVLJEN!!!
Im not a complete idiot! Some part are mising...

Jaeger

Zlatna sredina

(10)

• »Jaeger« je muško

Datum registracije: 02.07.2003

• Poruku poslati

14

Ponedjeljak, 03. Novembar 2003

Sandzak!! svaka cast jarane, da te Allah uzviseni nagradi.

I ja se najezih i za trenutak se vratih u onu atmosferu u Sarajevu na dan dzenaze.
Vredjelo je zivjeti sa ovim velikim covjekom i vredjelo je biti na njegovom ispracaju u vjecnost, "tamo gdje nema lazi, prevara, pregovora..."

Rahmetullahi alejhi rahmeten vasiaten.
Basimi veririm, Sancakin bir tasi vermem!

onajKojiTrazi

Zlatna sredina

(10)

• »onajKojiTrazi« je muško
  • »onajKojiTrazi« je zabranjen

Datum registracije: 07.10.2003

• Poruku poslati

15

Petak, 14. Novembar 2003

Stvarno impresivno, ako imate jos slikastavite ih.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

16

Petak, 22. Oktobar 2004

"A ti duso smirena, vrati se Gospodaru svome zadovoljna i On tobom zadovoljan, pa udji medju robove moje pa udji u dzennet moj"

Danasnjeg datuma prije godinu ispratili smo rahmetli predsjednika Aliju Izetbegovica istini i boljem svijetu.

Neka mu Allah dz.s podari lijepo mjesto u dzennetu.

• rah_alijin_mezar.jpg

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

17

Petak, 20. Oktobar 2006

Jucer smo ucenjem El-Fatihe obiljezili 3 godisnjicu od preseljenja na Ahiret najveceg sina u povijesti Bosnjackog naroda Rahmetli Alije Izetbegovica. Kako vrijeme odmice Rahmetli Alija nam sve vise i vise nedostaje. Neka mu Allah podari lijepi dzennet a nama snage da se okupimo oko Allahova uzeta.

Pozivam sve da jos jednom procuimo El-Fatihu za dusu Rahmetli Alije Izetbegovica.

Ridaen Lillahi el Fatiha.

• »ERTAN-72-NP« je muško

Datum registracije: 25.02.2006

• Poruku poslati

18

Petak, 20. Oktobar 2006

SANDZAK ALLAH TE NAGRADIJO ZA SVE OVO STO SMO VIDELI I PROCITALI

sanjiva

Zlatna sredina

(10)

• »sanjiva« je žensko

Datum registracije: 17.03.2007

• Poruku poslati

19

Utorak, 20. Mart 2007

S ponosom mogu da pricam svima , pogotovo svojoj djeci i buducim generacijama o ovome nadasve velikom covjeku Allah dz.s. mu se smilovao.

Naime i ja sam bila toga dana na dzenazi zajedno sa hiljadama dusa. Nikada necu zaboraviti taj dan i jos uvijek ga se jasno sjecam kao da je jucer bio.

Sarajevo , otvorilo se nebo nad njim kao da i ono oplakuje smrt Alijinu. Masa ljudi svih generacija i dobi i polova. Svi se zbili u safove da bi bili sto blize tabutu i odali posljednju pocast pred Predsjednistvom.
A tek kad se kroz cijelo Sarajevo prolomilo nekoliko tekbira cinilo mi se da se svo Sarajevo treslo i kao da ce svaki tren da se sruse brda okolo i zgrade.

I sad se sjeca kako smo svi tada bili kao jedno. Padala je velika kisa , stajali smo svi tik jedno do drugoga , i sad osjecam hladne kapljice koje su se s necijih kisobrana oko mene slijevala niz moja ledja , ali nikome to nije smetalo. Niko ni jednoga trena nije opomenuo onoga do sebe da sklopi ili odmakne kisobran. Bili smo kao jedno i to je bio tako jak osjecaj naspram boli u grudima sto odlazi velikan naseg doba.

Da nam je nekako uspjeti i da i ostale dane budemo jedinstveni i zbijeni gusto u safove jedan do drugoga kao toga dana.

Taj dan cu vjecno pamtiti tu bol i suze , ali i jedinstvo naroda koji je dosao na posljedji ispracaj Aliji Izetbegovicu.

Neka mu Allah dz.s. podari najljepse mjesto u Dzennetu.

Amin!
Ljepota zene mora se vidjeti u njezinim ocima, jer to je ulaz u njezino srce - mjesto gdje stanuje ljubav.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

20

Ponedjeljak, 27. August 2007

Jednom sam negde procitao i odusevio sam se
ALIJA IZETBEGOVIC- OTAC NACIJE
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Social bookmarks