Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Mono

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 19.03.2007

Lokacija: https://www.facebook.com/profile.php?id=100000235183433&sk=info

• Poruku poslati

41

Četvrtak, 21. Februar 2008

24.02.2008 Sunday 21:45 - 22:15

Sandžak u međuvrmenu sa Muhamedom Filipovićem, dok. serija

http://www.rtvfbih.ba/loc/template.wbsp?…2.2008&FTV=true

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

42

Citirano

Orginalno od Mono
ISTORIJA ISLAMA U EVROPI-BBC NA B92

Voditelj BBC-ja Rageh Omar putuje Evopom u potrazi za islamskim uticajima koji dali značajan doprinos dolasku renesanse. Od srednjovekovnih stanovnika Kordobe na Iberijskom poluostrvu, koji su gradili puteve i postavljali ulične lampe stotinama godina pre nas, sve do 13-vekovnog islamskog filozofa koji je uspeo da potpuno sam pokrene nov način razmišljanja – 300 godina pre nego što je znanično počelo – ova serija otkriva iznenađujuću priču koja se krije iza istorije islama u Evropi. Ragehovo putovanje vodi nas od južne obale Španije, gde su se muslimani prvi put naselili 711. godine, prikazujući nam ono što se sada naziva "zlatno doba" – vreme kada Istok i Zapad nisu bili u stalnom sukobu, i kada su znanje i tradicija koje je sobom donela islamska kultura, bilo prihvaćeno od strane jevreja i hrišćana.

sreda 6. i četvrtak 7. februar u 14.03

http://www.b92.net/tv/program/serije.php#356

Ako moze neko da snimi ovo i postavi na youtube,Allah ga nagradio svakim dobrom!!!

Šta bi? Je li neko snimio i postavio ovu emisiju negde? Baš mi je žao što je nisam gledao.

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

43

Tu emisiju sam pre par meseci gledao na neki od kanala sa kablovske televizije. Mislim da je u pitanju "National geographic", ali nisam siguran. S obzirom na to da se na ovim kanalima emisije cesto repriziraju mozete pratiti kada ce se i ova emisija reprizirati.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

44

Srijeda, 09. April 2008

Od ponedeljka mozete pratiti novi kanal B92 Info na svim kablovskim mrezama,gde mozete iz sata u sat pratiti najnovije vesti iz zemlji i inostranstva,sporske vesti i najave i jos mnogo toga...

Takodej,pre 2 dana je na HRT-u u emisiji Latinica bila tema pod nazivom "Opsada Sarajeva,zlocin protiv covecnosti",jedna izuzetna emisija sa dobrim gostima,nadam se da cete uspeti da je skinete sa nekog site-a i da cete je pogledati.

Razlog sto e nisam najavio je sto i nisam znao da ce biti,slucajno sam saznao 5 min pre pocetka emisije.
Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

asija

Početnik

(10)

Datum registracije: 05.10.2007

• Poruku poslati

45

Četvrtak, 10. April 2008

kad bese repriza latinice?

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

46

Četvrtak, 10. April 2008

Citirano

Orginalno od Tashke
Takodej,pre 2 dana je na HRT-u u emisiji Latinica bila tema pod nazivom "Opsada Sarajeva,zlocin protiv covecnosti",jedna izuzetna emisija sa dobrim gostima,nadam se da cete uspeti da je skinete sa nekog site-a i da cete je pogledati.

Evo samo prvih pola sata te Latinice. Mozda neko uskoro objavi i ostatak. Jako potresna prica.

Opsada Sarajeva - 1
Opsada Sarajeva - 2
Opsada Sarajeva - 3
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

47

Petak, 11. April 2008

Citirano

Orginalno od ed
Evo samo prvih pola sata te Latinice. Mozda neko uskoro objavi i ostatak. Jako potresna prica.

Ostatak je jos zanimljiviji i potresniji.Na samom kraju Senad Hazdifejzovic je izmedju ostalog rekao(parafraziram) da je izuzetno dobro sto se ovakva emisija radi na HRT-u,jer su mediji na neki nacin i poceli ovaj rat pa ga oni trebaju i zavrsit,i da ce se kraj desiti onoga trenutka kada se jedna ovakva emisija bude radila na RTS-u...

Jednom odlazi svako,putem svog zivota,na rastanku samo srce kaze,ja cu se vratiti...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško
  • »ed« je autor ove teme

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

48

Subota, 12. April 2008

Na njemackom jeziku

Nedavno je u Njemackoj izasla knjiga "Warum tötest Du, Zaid?" (Zasto ubijas, Zejde?) autora Dr Jürgen Todenhöfer. U pitanju je nekadasnji politicar (CDU), danas Medienmanager i ostar kriticar americke spoljne politike. Tip je gostovao na drugom kanalu njemacke televizije (ZDF) i ostavo snazan utisak. Prica o Zejidu je veoma potresna. Na zalost, snimak je samo za njemacko govorno podrucje.

"Warum tötest Du, Zaid?"
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

49

Nedjelja, 13. April 2008

Ed-e jutros citah tvoj post, pogledah emisiju i popodne kupih knjigu. Sad me evo citam.

Totalno sam odusevljena ovim autorom!
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

50

Nedjelja, 13. April 2008

Jel gledo ko subotnje izdanje Centralnog dnevnika "Hayat" sa Senadom Hadzifejzovicem. Ko nije nek obavezno nadje nacin da gleda, pogotovu deo o Emiru Kusturici. Nisam znao dal da placem il da se smejem. Na kraju sam se smejao, a srce mi se ispunilo pravom srecom. :]
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

51

Nedjelja, 13. April 2008

Citirano

Orginalno od Jahja
Jel gledo ko subotnje izdanje Centralnog dnevnika "Hayat" sa Senadom Hadzifejzovicem.

Gledano, ali meni su najbolje one ankete sto ih postavljaju u Centralnom dnevniku.A sto se tice cigana, cigan bio cigan i ostao!
" Bilen alemlere rahmettir "

MATRIX

Zlatna sredina

(10)

• »MATRIX« je muško

Datum registracije: 22.04.2007

• Poruku poslati

52

Ponedjeljak, 14. April 2008

Sad pogledah ovu emisiju autora knjige "Warum tötest Du, Zaid?" Ovaj čovjek ima izuzetno široka i ispravna shvatanja!
Zna li neko koliko uticaja ima on na njemačku javnost?
Kako mu bese ime, Dr. Jurgen Todenhöfer?
Nakon ovolike propagande protiv islama, zaista mi je čudno što neki Evropljani ipak gledaju stvari iz pravog ugla, pa čak imaju hrabrosti to javno reći...
我还记得

Tashke

Veteran

(12)

• »Tashke« je muško

• Poruku poslati

53

Četvrtak, 22. Maj 2008

Emisija "Istine, laži i Haški tribunal" iz serijala B92 istražuje, koja je na programu TV B92 u četvrtak u 21 čas, bavi se suđenjem Vojislavu Šešelju u Hagu.

"Istine laži i Haški tribunal" jeste emisija o mogućim manipulacijama svedocima ekspertskog tima za odbranu Vojislava Šešelja , o odnosu radikala prema Tribunalu, kao i o pitanju da li postoje pritisci Tribunala prema svedocima.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

54

Četvrtak, 22. Maj 2008

Zna li neko u kom terminu je repriza sinocne emisije "Oralno doba" Milana Gutovica?

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

55

Četvrtak, 22. Maj 2008

I mene je to zanimalo...
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

Datum registracije: 22.10.2007

• Poruku poslati

56

Četvrtak, 22. Maj 2008

Mislim da je oko pola dva

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

Datum registracije: 06.02.2008

• Poruku poslati

57

Četvrtak, 22. Maj 2008

Upravo gledah na fox-TV Muamera ef Zukorlica,a sada su reklame pa da javim :P
La fata illa Ali, la saif illa Zülfiqâr

"...Za ljubav ne treba pitati..."

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

58

Četvrtak, 22. Maj 2008

Citirano

Orginalno od Zulfikar
Upravo gledah na fox-TV Muamera ef Zukorlica,a sada su reklame pa da javim :P

Najjaci je. I ja nemogu da verujem da posle onoga neko moze da podrzi Zilkica. Kad gledas Muftiju , milo ti sto si musliman, ponosan si, drago ti je. Vidis ne samo da moze da se nosi sa Beogradskim mangupima ko sto je Lane(koga inace mnogo postujem), vec je i mnogo jaci od njih. (o)
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

Datum registracije: 06.02.2008

• Poruku poslati

59

Petak, 23. Maj 2008

Nisam gledao emisiju od pocetka,ali onaj kraj mi se svide,ono da sve rijeke izviru iz raja i da se mora uzvodno plivati(onaj sto zeli u raj),a do pakla se samo prepustis "struji" rijeke...

La fata illa Ali, la saif illa Zülfiqâr

"...Za ljubav ne treba pitati..."

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

60

Četvrtak, 05. Juni 2008

Citirano

Nisam gledao emisiju od pocetka,ali onaj kraj mi se svide,ono da sve rijeke izviru iz raja i da se mora uzvodno plivati(onaj sto zeli u raj),a do pakla se samo prepustis "struji" rijeke...

Dobar nastup Muftije Zukorlica na TV Foxu. Ne bih da komentarisem njegov govor u vezi Islamske zajednice I probleme vezane za politiku. Samo bih ispravio Muftiju na jednu manju poentu na pocetku emisije kad je govorio u vezi Islama, Judaizma (jevrejstvo) I Kriscanstva.
Muftija smatra da “jevrejstvo koje preferira tu zakonodavnu dimenziju I svijetovnu dimenziju, I kriscanstvo koje izrazito preferira tu duhovno moralnu dimenziju religije.”
Mislim da je ovo redukcionisticki pristup I ne prikazuje pravu sliku u vezi Judaizma (jevrejstva) I Kriscanstva, jer ovo moze dati impresiju da se Judaizam bazira ekskluzivno na zakonima bez ikakve duhovne I moralne dimenzije, I da postoji tenzija izmedju zakona I duha u Judaizmu. Ovo bas I nije najbolja deskripcija Judaizma.

U Judaizmu, duhovna I moralna dimenzija se nalazi u zavetu izmedju Boga I jevrejskog naroda u raznom periodu istorije, dok je zakonodavna dimenzija sekundarna I izrazuje samo formalni aspekt (rituali) ove duhovne I moralne dimenzije. Tako da postoji povezanost izmedju duhovne, moralne I zakonodavne dimenzije u Judaizmu. Ovo se nalazi u raznim jevrejskim komentarima, a takodje ako uzmemo I jevrejske teologe kao sto je Saadia Gaon (Sadija Gajon), koji je zivjeo u 10-tom vijeku I bio pod velikim uticajem Islamskih teologa.

Razlog zbog cega se Judaizam smatra ‘zakonodavnom vjerom’ jeste konstrukcija Zapadnih ucenjaka (Orijentalista?) o semitskim religijama. Medjutim, ovo ne vazi samo za Judaizam nego I za Islam, kao semitska religija. Prema zapadnim ucenjacima, Judaizam I Islam, kao semitske religije, su u sustini plemenske, despotske I zakonodavne religije bez ikakvog duhovnog I racionalnog pristupa vjeri. S druge strane, Kriscanstvo (a uz to I Arijanska rasa?) se bazira na duhovnim I racionalnim principima. U Judaizmu I Islamu, duhovna I racionalna dimenzija ne sadrzi prvobitnu ulogu kao u kriscanstvu. Tako da su semitske religije u nekom smislu suprotne od Kriscanstva (Arijanske rase?).

Ovaj pristup (predrasude?) prema Semitskim je bio manje-vise prisutan medju Zapadnim ucenjacima do pocetka 20. vijeka. Medjutim, u zadnjih nekoliko decenija ova predrasuda o Semitskim religijama, Judaizmu I Islamu, se drasticno promijenio u zadnjih nekoliko decenija. Mnogi zapadni ucenjaci smatraju da su duhovne I racionalne discipline u Judaizmu I Islamu (a posebno u Islamu) I te kako prisutne I prvobitne kroz povijest Judaizma I Islama. Napr; Sufizam, Islamska filozofija, Islamska dijalekticka teologija….

Smatram da je Muftijina tvrdnja u vezi Judaizma u nekom smislu I opravdana, jer ova percepcija o Judaizmu je prisutan stotinama godina I jos je prisutan medju mnogim kriscanima I muslimanima….

Takodje smatram da je Muftija malo nejasan kad kaze da Judaizam preferira svijetovnu dimenziju. Ovo moze dati impresiju da u Judaizmu buduci svijet ne igra vaznu ulogu, sto I bas nije tacno.
Ako pogledamo povijest jevreja primjeticemo da su postojale raznovrsne grupe jevreja u periodu izmedju 250 god. p.n.e. I vrijeme Isa a.s./Isusa, negdje oko 33 n.e. U tom periodu je bilo razlicitih jevrejskih grupa koji su cvrsto vjerovali u buduci svijet I apokaliptickog ocekivanja. Prema apokaliptickom ocekivanju, Bog ce imanentnom intervencijom unistiti sile zla I uspostaviti Bozje carstvo na ovom i buducem svijetu. Bog ce kazniti lose a nagraditi dobre. U ovom kontekstu, Bozji poslanici, kao sto su Jahja a.s. I Isa a.s. se pojavljuju. Oni su bili apokalipticki poslanici….

Osim ove male ispravke, Muftijino gostovanje je bilo OK. Svide mi se njegova poenta u vezi Islama I dobrocinstva (dobra djela). U mnogim ajetima u Kur’anu stoji da muslimani teze ka dobrim djelima. Kao sto Isa a.s. rece: “Prepoznat cete ih po njihovim plodovima. Bere li se s trnja grozdje ili s bodljike smokve? Tako svako dobro stablo radja dobrim, a nevaljalo stablo nevaljalim plodovima. Niti dobro stablo moze roditi nevaljalim rodom, niti nevaljalo stablo dobrim rodom. Svako stablo koje ne radja dobrim rodom sijece se i baca u oganj. Poznat cete ih, dakle, po plodovima.”

Social bookmarks