Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško
  • »ernad« je autor ove teme

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 15. Januar 2004

Nacionalne manjine

Kao pripadnik nacionalne manjine u Srbiji, kao musliman razmisljam da li ja, odnosno svi mladi muslimani u ovoj zemlji imaju buducnost?
Molim sve ucesnike ovog foruma bez obzira na versku pripadnost da se izjasne po ovom pitanju?
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 15. Januar 2004

Kao pripadnik nacionalne manjine, kao Bošnjak, razmišljam da li ja odnosno svi mladi (ili pak i ne baš tako mladi) Bošnjaci u ovoj zemlji imaju budućnost...

Ukoliko Srbije ima u budućnosti evropske integracije, sigurno je da ima i budućnosti za sve nacionalne manjine, pa između ostalih i Bošnjaka u njoj.
Stvari se (polako) menjaju na bolje, mada ponekad bude i zaokreta ka starom kursu, a nadam se da će se ta promena ubrzati uporedo sa porastom svesti građana Srbije da od tog pitanja zavisi i ubrzavanje tokova integracije Srbije u evropske tokove.
U svakom slučaju mišljenja sam da je najteži period za opstanak nacionalnih manjina na ovim prostorima iza nas, pa prema tome, da budućnosti svakako ima, jer kad smo opstali u tom, najtežem periodu, opstaćemo inšallah i u budućnosti.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško
  • »ernad« je autor ove teme

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 18. Mart 2004

Ukoliko Srbije ima u budućnosti evropske integracije, sigurno je da ima i budućnosti za sve nacionalne manjine, pa između ostalih i Bošnjaka u njoj-originalno od Sans

Danas mi se nesto namece ovo pitanje koje sam nedavno postavio, ali je proslo dosta neuspesno.
Valjda zbog toga sto smo smatrali da je najtezi period za nacionalne manjine prosao.Da li smo bili u pravu?
Prosudite...
Da li za nas stize sve gore vreme? Ili se, pak to meni samo cini??? :(

Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

4

Utorak, 06. Juli 2004

Potpisan protokol o saradnji

Novi Pazar - Predsednici nacionalnih veća Bošnjaka, Mađara, Roma, Hrvata, Slovaka, Rumuna, Bugara, Rusina, Grka i predstavnik albanske nacionalne zajednice u Srbiji, u Novom Pazaru potpisali su protokol o međusobnoj saradnji. Predstavnici nacionalnih zajednica koje žive u Srbiji ocenili su da su dosadašnje aktivnosti nacionalnih veća efikasne i dovele su do uspostavljanja partnerskih odnosa između predstavnika nacionalnih manjina i države, kao i njenih organa.
Protokol o saradnji nacionalnih veća predviđa institucionalizaciju saradnje nacionalnih veća u oblastima službene upotrebe jezika i pisma, obrazovanja i informisanja na jezicima nacionalnih manjina, zaštiti i afirmaciji kulturne baštine i tradicije. Da bi sve ovo bilo ostvareno dogovoreno je otvaranje zajedničke kancelarije u Beogradu. Zajednički zaključak je da nacionalna veća ne predlože svog kandidata za Nacionalni prosvetni savet do formiranja Centra za obrazovanje i vaspitanje na jezicima nacionalnih manjina pri Ministarstvu prosvete i sporta Srbije "koji bi predlagao ministru prosvete nastavne planove i programe i udžbenike za nastavu na jezicima nacionalnih manjina u skladu sa praksom i standardima evropskih zemalja".
- Posebno je bilo reči o učešću predstavnika manjina u izradi novog ustava Srbije. Niko, ko ispred manjinskih zajednica bude učestvovao u izradi teksta Ustava, nema pravo da pristane na predloge koji ne uvažavaju već ostvarena prava manjina. Minimum manjinskih prava mora biti ono što već postoji u Ustavnoj povelji, Povelji o ljudskim i manjinskim pravima i Zakonu o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina - kaže predsednik BNV u SCG Sulejman Ugljanin.
Predsednici nacionalnih saveta pozvali su pripadnike nacionalnih zajednica da izađu na izbore u drugom krugu i time će "dokazati odgovornost za razvoj svoje i državne zajednice". Za koordinatora saveta manjina u naredna dva meseca izabran je predsednik Hrvatskog nacionalnog saveta Josip Ivanović.
Domaćin ovog skupa bilo je Bošnjačko nacionalno veće u SCG.

P.S.Nešto mi poznat ovaj izraz protokol o saradnji... ko to ono beše kome tražio da potpiše protokol o saradnji :D
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

5

Utorak, 06. Juli 2004

Citirano

Orginalno od sans
P.S.Nešto mi poznat ovaj izraz protokol o saradnji... ko to ono beše kome tražio da potpiše protokol o saradnji :D

Sto poceh da citam ovu vijest kroz glavu mi sinu: Vidi ovo, moze protokol sa Madjarima, Romima, Bugarima ... a nemoze sa .. e nek ide u coravu stranu. Dodje mi da se na sljedecem popisu pisem kao Bugarin. Ionako za nadimak imam jedno bugarsko ime :D
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

CHAMPION

Početnik

(10)

• »CHAMPION« je žensko
  • »CHAMPION« je zabranjen

Datum registracije: 22.06.2004

• Poruku poslati

6

Ponedjeljak, 12. Juli 2004

JA NE BRINEM

;) Tacno je da sam pripadnica manjine, ali ne vidim zasto bih se zbog toga brinula unapred !? Do sada nam se nista strasno nije dogodilo ovde u Sandzaku da bih morala sebe da opterecujem zbog toga sto sam manjina. Iskreno receno, ko je meni kriv zato sto sam manjina i sto vecina mora da me tu svrstava? Ne razumem ni ljude koji o tome mnogo razmisljaju jer ni njima vecina nije kriva sto su manjina. Zapitam se ja po nekad sta bi ova manjina dobila da je nekim slucajem vecina? Da li bi se nesto promenilo i ako bi, bas me interesuje sta bi se to moglo promeniti?

Champion

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 12. Juli 2004

Esselamu alejkum

Citirano

Orginalno od CHAMPION
Iskreno receno, ko je meni kriv zato sto sam manjina

Hmmmm, ako otkrijemo krivca trebamo ga žestoko kazniti.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 07. Oktobar 2004

Selam Alejkum Dobri Ljudi...

VLADA SRBIJE DONELA VAŽNU UREDBU
Savet za manjine
Beograd, 17.09 2004 -Vlada Srbije donela je na jučerašnjoj sednici Uredbu o obrazovanju Saveta Republike Srbije za nacionalne manjine. Ovaj izuzetno važan propis zasnovan je na odredbama Ustava, kao i Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina. Ovo telo treba da unapredi i zaštiti nacionalne, verske, etničke i kulturne posebnosti svih nacionalnih manjina u Srbiji.
U delokrugu njegovog rada biće, između ostalog, utvrđivanje nacionalnih simbola, znamenja i praznika nacionalnih manjina, na predlog njihovih nacionalnih saveta, razmatranje nacrta zakona i drugih propisa značajnih za ostvarivanje prava nacionalnih manjina i davanje mišljenja vladi, kao i ocenjivanje ostvarivanja prava nacionalnih manjina u Republici, ali i stanja međunacionalnih odnosa. Predlagaće i mere za unapređenje pune ravnopravnosti i razmatraće ono što je predloženo u tu svrhu.

Obavestivši novinare o donošenju tog veoma važnog propisa, Vojislav Koštunica je rekao da je to telo sastavljeno od predstavnika Vlade Srbije (ministri iz najpozvanijih resora za ovu oblast) i predsednika svih nacionalnih saveta nacionalnih manjina, a da je predsednik Saveta predsednik Vlade Srbije. Istakao je, takođe, da je pripremljen izveštaj i početa rasprava o položaju mađarske nacionalne manjine u Vojvodini i o problemima koji su se tamo pojavili u vezi sa nedavnim incidentima. Izveštaj će, najverovatnije, biti kompletiran za usvajanje na narednoj sednici vlade.

Najzad je pod pritiskom Zapada Srbija ucinila jedan korak naprijed tako da sada nece moci samo jedan ministar zaduzen za manjine da (ne)odlucuje o manjinama. SADA CE VLADA KADA SU U PITANJU NACIONALNE MANJINE MORATI DA UKLJUCI NACIONALNE SAVJETE (VIJECA) I MANJINE CE SAME ODLUCIVATI O SVOJIM PROBLEMIMA.

Selam Alejkum...

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

9

Petak, 08. Oktobar 2004

Vala je ovo poodavno bilo. Al slabe fajde od ovoga ce bit.
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

• »carsijaner« je zabranjen

Datum registracije: 25.09.2004

• Poruku poslati

10

Petak, 08. Oktobar 2004

Citirano

Vala je ovo poodavno bilo. Al slabe fajde od ovoga ce bit.

Vala ovo nije nikad bilo zifmi SHEMKO (posto ga ti mnogo hajes) :)) :)) :))

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

11

Petak, 08. Oktobar 2004

Demokratija jedne zemlje se meri time koliko manjine imaju prava.Srbija ce tek moci uci u EU kada nama kao manjinskom narodu garantuje pravo misljena,slobode izjasnjavanja i onda kada je dijametralno suprotno njihovome. Okidac za "nihov" (nas zajednicki) ulazak su nasa manjinska prava.

Tutinac

Zlatna sredina

(10)

• »Tutinac« je muško

Datum registracije: 05.09.2004

• Poruku poslati

12

Petak, 08. Oktobar 2004

Bilo je...bilo je...

Citirano

Originalno od carsijaner
Vala ovo nije nikad bilo zifmi SHEMKO (posto ga ti mnogo hajes)

Bilo je... bilo je...

pogledaj datum

Citirano

Beograd, [SIZE=3]17.09 2004 [/SIZE] -Vlada Srbije donela je na jučerašnjoj sednici Uredbu o obrazovanju Saveta Republike Srbije za nacionalne manjine

a danas je... ?
[SIZE=3][SIZE=4]"VELIKIM BOGOM SE KUNEMO DA ROBOVI BITI NEĆEMO"[/SIZE] [/SIZE]

Social bookmarks