Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

zuti cvijet

Profesionalac

(10)

• »zuti cvijet« je žensko

Datum registracije: 24.01.2006

• Poruku poslati

61

Četvrtak, 26. April 2007

Altuna, ti prvo reče da filmovi počinju svako veče u 19, pa onda da su sinoć bili u 17. U koliko je onda sati večeras?
‚‚Malom Radojici su zabijali dečake pod nokte" (nepoznata djevojčica u pismenom zadatku iz srpskog jezika)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

62

Četvrtak, 26. April 2007

Doboga mene, dalj sam to pocela da matufim! :))

U 19 je odnosno u 7 uvece,pa me je ovo 7 asociralo na 17,izvinjavam se. :)
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

63

Četvrtak, 26. April 2007

za one koji su u Sarajevu: veceras ima predavanje na temu 'Ne remetite red na zemlji' koje ce odrzati Hafiz Sulejman Bugari. U BKC-u (Bosanski Kulturni Centar) u 20:15h
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

64

Četvrtak, 26. April 2007

Trebao bi neko doci u muzej da gleda ono, lose kad nema niko... :( evo nocas sam bio samo ja sa drugom ( na drugi film, na prvi ne znam ko je bio) i birali smo koji cemo film da gledamo, puno zanimljiv. Rekose mi jos i da rade od osam ujutru, pa mozete da dodjete kad god mozete i birate film, a tek uvece je program... Sutra se prikazuje dokumentarni film o egipatskoj kraljici Nefertiti, a mozda i "Stazom crnih faraona"...
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

65

Subota, 05. Maj 2007

Izdavacka djelatnost El-Kelimeh svake prve sedmice u mjesecu organizuje omladinsko sijelo uz knjigu gdje se svaki put promovise po jedna ili vise novih izdanja ove kuce.

Veceras je jedno od tih sijela, takodjer, od 20 sati u mlecnom restoranu MBBS. Bujrum!
Jedna knjiga ce se dijeliti besplatno a druga ce se prodavati ali po promotivnoj cijeni.
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

66

Utorak, 08. Maj 2007

Sajam knjiga u Podgorici.
Cini mi se da bese 17. i 18. maja...tako nekako.

Muhammed_Alim

Zlatna sredina

(10)

• »Muhammed_Alim« je muško

Datum registracije: 29.03.2004

• Poruku poslati

67

Srijeda, 09. Maj 2007

Sutra, u cetvrtak, u 8 sati pocinje predavanje na Fakultetu za islamske studije koje ce odrzati doktor pravoslavlja, bivsi dekan Bogoslovskog fakulteta u Beogradu. Predavanje ce trajati 8-12, i ovo je uvod u period kada ce nam biti uveden predmet "Komparativne religije", gdje ce jedan doktor pravoslavlja predavati pravoslavlje, a jedan doktor katolicanstva predavati katolicanstvo:) Naravno, zauzvrat ce nasi traziti da neki od nasih predaju o islamu na njihovim fakultetima, pa ce doci do odredjenog dijaloga i razbijanja stereotipa insha Allah :) a posto mi i nemamo mnogo ljudi koji su strucni u oblasti komparativnih religija, nadam se da ce Ibn Masud sto prije doktorirati i doci ovamo :D
„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

68

Četvrtak, 10. Maj 2007

Citirano

Orginalno od Muhammed_Alim
Sutra, u cetvrtak, u 8 sati pocinje predavanje na Fakultetu za islamske studije koje ce odrzati doktor pravoslavlja, bivsi dekan Bogoslovskog fakulteta u Beogradu.

Radi se o g. Radovanu Bigoviću. Već sam čuo za neke njegove radove pa sam se potrudio da odem i da ga čujem i nisam zažalio. Ovaj čovjek pripada "liberalnim" crkvenim krugovima i koliko znam koordinira nekim centrom za međureligijski dijalog.

Evo par njegovih riječi koje parafraziram:

Svi znamo da čovjek koji poštuje sve Božije zakone ne mora i u duši biti dobar čovjek. Čovjek može praktikovati sve Božije zapovijesti a ipak može biti nemoralan, može mrziti drugog čovjeka.

Nije lako voljeti i poštovati čovjeka koji nam dobro čini, a tek koliko je teško voljeti i poštovati onoga koji nam čini zlo i nepravdu. Postoji jedan izraz koji kaže da sve dok mrzimo nekoga ko nam čini zlo mi se nalazimo okovani i zarobljeni u njegovim kandžama, nesposobni da bilo šta korisno uradimo, da bilo gdje krenemo. Samo mali broj ljudi uspijeva da se oslobodi tog ropstva.

Jake riječi, zar ne? Šteta što takvih riječi, u suštini islamskih, gotovo da danas i ne možemo čuti među muslimanima, u džamiji, u kućama, na ulici,...

Hajr inšaallah.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

69

Četvrtak, 10. Maj 2007

"... sve dok mrzimo nekoga ko nam čini zlo mi se nalazimo okovani i zarobljeni u njegovim kandžama, nesposobni da bilo šta korisno uradimo, da bilo gdje krenemo. Samo mali broj ljudi uspijeva da se oslobodi tog ropstva."

Slazem se da su rijeci izuzetno jake. A ako u gornju misao onoga ko nam cini zlo zamijenis sa onim ko nam ne cini zlo onda rijeci postaju jos jace i jos snaznije, cak razarajuce.

Zaista je steta sto se ove rijeci ne mogu danas cuti medju muslimanima. Mene posebno boli da se ovo nije moglo cuti medju nama, forumasima. A bilo je dobrih prilika ...

"Svi znamo da čovjek koji poštuje sve Božije zakone ne mora i u duši biti dobar čovjek. Čovjek može praktikovati sve Božije zapovijesti a ipak može biti nemoralan, može mrziti drugog čovjeka."

Ova misao je takodje jaka. Doduse, prema drugoj recenici imam rezerve ali prva recenica je suha istina.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

70

Četvrtak, 10. Maj 2007

Citirano

Orginalno od ed
Mene posebno boli da se ovo nije moglo cuti medju nama, forumasima. A bilo je dobrih prilika ...

Dobro sad, ne treba sada gajiti iluzije da forumaši OFNP predstavljaju nekakve evlije, ali, eto, ako nam se ove riječi baš toliko sviđaju, nije kasno.

Mene lično više boli što se ovakve riječi ne čuju među onima koji su zaduženi da vjeruju u njih i da prema njima postupaju.

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

71

Četvrtak, 10. Maj 2007

Nema potrebe ubacivati evlije u pricu. Nije valjda da je odsustvo mrznje prema onome ko nam zeli dobro svojstveno samo njima.

A sto se tice zaduzenja, pa svi smo zaduzeni. Barem ovime o cemu pricamo. I ne treba pretjerivati u zalu zbog hala u kojem se nalaze "zaduzeni". Kakvi smo mi takvi su i oni. Jos bih rekao da su oni malo bolji od nas.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

72

Četvrtak, 10. Maj 2007

Citirano

Orginalno od ed
Nema potrebe ubacivati evlije u pricu. Nije valjda da je odsustvo mrznje prema onome ko nam zeli dobro svojstveno samo njima.

Ima raznih evlija.
Izbacimo mržnju iz sebe i bit ćemo evlije inšaAllah.

Samo nemojmo misliti da je to nešto lako.

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

73

Nedjelja, 13. Maj 2007

Citirano

a tek koliko je teško voljeti i poštovati onoga koji nam čini zlo i nepravdu

Radovan Bigovic: 'a tek koliko je teško voljeti i poštovati onoga koji nam čini zlo i nepravdu'.

Ovo je on najvjerovatnije crpeo iz ovog pasusa gdje Isus (Isa a.s.) govori 'Ali vama kažem koji slušate: ljubite neprijatelje svoje, dobro činite onima koji na vas mrze. Blagosiljajte one koji vas kunu, i molite se Bogu za one koji vas vrijeđaju' (Luka 6:27-28 )

Ok...necu vise komentirati u vezi ove teme...sto se tice ed-a i albazarijeve diskusije...jer prosli put se albazari naljutio kad sam se ubacio u diskusiju izmedju njega i ed-a. ;)

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

74

Srijeda, 16. Maj 2007

Drugi medjunarodni podgoricki sajam knjiga odrzat ce se od 15. do 22. maja 2007. godine u Distributivnom centru u Podgorici.

Srbija ce biti gost Sajma ove godine.

Ucesce na ovom sajmu po drugi put uzece i izdavacka ustanova El-Kelimeh iz Novog Pazara.

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

75

Subota, 19. Maj 2007

Mesihat Islamske zajednice u Republici Slovenije organizuje susret mladih u subotu, 19.05.2007, u 16 sati na Gospodarskom razstaviscu.

Massimo Savic - Mediapark, 24.5.2007

Maksim Mrvica - Krizanke, 31.05.2007

Zabranjeno pusenje - Mediapark, 09.06.2007

Il Divo - Hala Tivoli, 15.06.2007

Halid Beslic - Jesenice, 22.06.2007

Pink - Hala Tivoli, 05.07.2007

...
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

76

Utorak, 22. Maj 2007

Sutra 23.5.2007. u Domu kulture u 18 sati bice svecana akademija maturanata muske i zenske Gazi Isa-beg medrese. U svecanom programu ucestvovat ce sami maturanti i djeca mekteba Rewda i Wildan, bice prikazan dokumentarni film o Medresi i obratit ce se neko od gostiju na kraju.

Karakterna

Zlatna sredina

(10)

• »Karakterna« je žensko

Datum registracije: 21.02.2006

• Poruku poslati

77

Utorak, 22. Maj 2007

Hari Mata Hari - Krizanke, 15.6.2007
Rodjena si sa krilima. Zasto zelis da puzis kroz zivot?

Optimus

Zlatna sredina

(10)

• »Optimus« je muško

Datum registracije: 17.04.2007

• Poruku poslati

78

Četvrtak, 24. Maj 2007

Neznam gde ovo da stavim pa cu ovde..mozda nekoga interesuje....

Letnja škola "Religije Srbije – susreti i prožimanja"
Palić - Subotica, Srbija - 28.07.-03.08.07.

Organizator :Beogradska otvorena škola – CIREL

Opšte informacije :

Cilj Letnje škole je da društveno aktivne mlade ljude, građane Srbije, poduči i informiše o društvenoj ulozi religije u procesu pomirenja, izgradnje mira, procesu sprečavanja i rešavanja konflikata, kao i o značaju razvoja međuetničkog i međureligijskog dijaloga i tolerancije. Dodatno, polaznici škole će imati na raspolaganju i interaktivni veb portal putem koga će moći da se upoznaju i sa značajem informacionih tehnologija kao komunikacijskim sredstvom u gore navedenim procesima.

Predavači na Letnjoj školi su eminentni profesori univerziteta, teolozi i mirovni aktivisti.

Na Letnju školu na Paliću će biti primljeno 30 polaznika, a prednost će imati mladi ljudi do 30 godina, državljani Srbije, sa iskustvom u oblasti interreligijskog dijaloga, prvenstveno predstavnici verskih zajednica, teolozi, mirovni aktivisti i predstavnici drugih inicijativa građanskog društva, studenti, aktivisti političkih stranaka, novinari, zaposleni u državnoj upravi i sl. Prilikom prijema kandidata posebno će se voditi računa o podjednakoj zastupljenosti oba pola, kao i o ravnomernoj zastupljenosti polaznika iz različitih okruga u Srbiji.

Druga škola će biti organizovana u novembru 2007. godine u Novom Pazaru

Način konkurisanja: Pozivamo sve zainteresovane da pošalju popunjeni prijavni formular na imejl ili poštansku adresu Beogradske otvorene škole. Formular možete preuzeti sa sajta BOŠ-a.

Rok za konkurisanje : 15.06.2007.

cirel@bos.org.yu
http://religijesrbije.bos.org.yu/
Nemoj ništa silom, uzmi veći čekić!

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

• Poruku poslati

79

Srijeda, 06. Juni 2007

Veceras 6.6.2007. na Internacionalnom univerzitetu u sklopu manifestacije "Univerzitetsko proljece" od 20 casova (cini mi se) je predstava "Hanka". Bujrum!

Sultan

Učenik

(10)

• »Sultan« je muško

Datum registracije: 29.11.2006

• Poruku poslati

80

Srijeda, 06. Juni 2007

SVICARSKA: MANIFESTACIJA POVODOM OTVORENJA BKC SANDZAK

Povodom svecanog otvorenja Bosnjackog kulturnog centra Sandzak u Svicarskom gradu Wetzikonu 09 i 10 juna 2007 god. Islamska zajednica bosnjaka Svicarske u saradnji sa Zajednicom sandzacke dijaspore Svicarske organizuje manifestaciju na kojoj ce ucestvovati eminentni gosti iz Sandzaka i dijaspore.

Ovom nesvakidasnjem dogadjaju bice prisutni;

- Predsjednik mesihata Islamske zajednice u Srbiji, glavni Muftija Muammer ef. Zukorlic

- Dekan Fakulteta za Islamske studije u Novom Pazaru dr. Mevlud ef. Dudic

- Dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Novom Pazaru prof. dr. Muamer Redzovic

- Generalni sekretar Zajednice sandzacke dijaspore Midhat Hajrovic

- Specijalni gosti

Domacini su pripremili sljedeci program;

09.juni 2007 god. Subota

bice odrzan program pod nazivom "vrati se Islamu" u Merzwerkhalli sa pocetkom u 14:00 sati. Programu ce biti prisutni gore navedeni gosti. Nakon obracanja gostiju bice izveden program Ilahija i Kasida.

10. juni 2007 god. Nedelja

Program svecanog otvorenja prostorija Bosnjackog kulturnog centra SANDZAK na adresi Hofstr. 98 Wetzikon sa pocetkom u 13:30 sati.

Upravni odbor Bosnjackog kulturnog centra Sandzak na celu sa predsjednikom Almirom Aljkovicem poziva sve nase zemljake u Svicarskoj i susjednim zemljama da svojim prisustvom daju podrsku ovoj manifestaciji.

Neda nana svog Sultana

Social bookmarks