Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko
  • »Utopljena u Casi« je autor ove teme

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 27. Decembar 2004

Najmanje 24 000 ljudi manje na Plavoj planeti

Sjechate se redovne lektire u osnovnoj shkoli "Veliki val" (mozda i ne sjechate, jer moze biti nije isti shkolski program u Bosni i Sandzaku), gdje veliki val (kao shto je i sam naziv knjige) bukvalno "poklapa" ribarsko selo i svi stanovnici bivaju ugusheni osim jednog djechaka.

Godinama se nisam sjetila ove knjige (koja je iskrena da budem bila pomalo i dosadna), ali jutros, kada sam vidjela onu stravu i uzas i osjetila onu nemoch pred nechim ogromnim, sjetila sam je se chini mi se od rijechi do rijechi.

Min. dvadeset i chetiri hiljade ljudi je izgubilo zivot, negdje cijele porodice, a negdje po jedan chlan.
Minimalno sto hiljada ljudi je ostalo bez chlana obitelji, komshije, a od toga njih min. pedeset hiljada je ostalo bez uzeg chlana obitelji.

Nakon shto je opasnost proshla, ljudi sjede na obalama kojima je do skoro haralo divlje more koje je odnijelo njihove bliznje.
Sjede tako oni bez igdje ichega, dok se iz barushtina zaostalih iza Velikog vala spremaju horde komaraca na bal uz razmjenu informacija kome su vech poklonili malariju, a kome ne.

Sjede tako oni, a mi sjedimo ushushkani u nashe snove, u toploti nashih budjaka i (koliko vidim, trazila sam majke mi, nisam mogla nachi) chak ih se ni postom saucheshcha nismo sjetili.

Neche to njima pomochi, ali hoche pokazati nashu ljudskost.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

2

Utorak, 28. Decembar 2004

Nije da ih se bas nismo setili ...Vesti iz sveta

U medjuvremenu je pocela velika internacionalna akcija humanitarne pomoci.

Sto se Nemacke tice ovde se moze "pomoci" :

Aktion Deutschland Hilft (ADH): Unter der ADH haben sich folgende Verbände zur Hilfe zusammengeschlossen: Die Johanniter, Malteser Hilfsdienst, action medeor, Arbeiter- Samariter-Bund, Arbeiterwohlfahrt, HELP - Hilfe zur Selbsthilfe, CARE, Paritätischer Wohlfahrtsverband, ADRA, World Vision, Bank für Sozialwirtschaft in Köln (BLZ 370 20 500), Konto Nr. 10 20 30, Kennwort: "Seebeben Südasien".

-Deutsches Rotes Kreuz , Bank für Sozialwirtschaft (BLZ 370 205 00), Konto Nr. 41 41 41, Stichwort "Südasien"

- Diakonie Katastrophenhilfe , Postbank Stuttgart (BLZ 600 100 70), Konto Nr. 502 707, Kennwort "Erdbeben-Südasien"

- Caritas International,[ Postbank Karlsruhe (660 100 75), Konto Nr. 202 753, Kennwort "Erdbeben-Südasien"

- [URL=Caritas International,[]UNICEF[/URL] Bank für Sozialwirtschaft (370 205 00), Konto Nr. 300 000, Kennwort "Erdbeben Asien"
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

3

Sreca jedna po ovu zemlju u kojoj se nalazim... (sreca u nesreci naravno)... Epicentar je bio sa zapadne strane inodnezanskog ostrva sumatre koje se inace nalazi na zapadnoj strani Malezije. Samim tim Malezija je bila zaklonjena samim ostrvom sumatre te nije osetila udar direktno 'na svojoj' kozi. Talasi ipak jesu dospeli do severa (kao sto su na jugu tajlanda gde se nalazi taj sever malezije) te razorili nekoliko ostrvskih sela i poginulo je vise od 50 ljudi, a mnogo vise ih je razmesteno... Za Maleziju koja nije prezivljavala nikakve nepogode i ovo je preveliko..
Naravno da je veliki gubitak i kad jedan covek pogine, ali kad se ta cifra blizi 30000 onda ovo sto je zadesilo maleziju moze da se nazove srecom uzimajuci u obzir blizinu epicentra i cifre iz regiona..
mogu ja da se potpisem i bolje...

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

4

Jeste i vi osetili podrhtavanje tla ili?
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

5

To je bilo nedelja oko 9am.. ja sam tad uvelike spavao.. a nista nisam osetio.. Par studenata kaze da oni jesu al to je samo onako neproverena prica.. Po gradu.. pojma nemam.. od tad jos nisam ni isao do grada.. Jeste valjda nesto malo, ali toliko da niko nije ni svestan sta je to bilo..

Ja sam o zemljotresu, ko sto rekoh vec negde, saznao kad su me moji nazvali da me pitaju jel bilo ovamo sta :)
mogu ja da se potpisem i bolje...

PASHA

Zlatna sredina

(5)

• »PASHA« je zabranjen

Datum registracije: 29.01.2004

• Poruku poslati

6

Svoj Braci Muslimanima koji su nastradali u ovom nevremenu ALLAH RAHMETEJLESIN

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

7

Citirano

Najmanje 24 000 ljudi manje na Plavoj planeti

Danas je brojka skocila na skoro 60.000 nastradalih 8o
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

MuShtuluk

Početnik

(10)

• »MuShtuluk« je muško

Datum registracije: 21.03.2004

• Poruku poslati

8

Srijeda, 29. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od PASHA
Svoj Braci Muslimanima koji su nastradali u ovom nevremenu ALLAH RAHMETEJLESIN

RAHMETEJLESIN, jel to na turskom ili kojem jeziku ?

Dok se objavila ova informacija za 24000 pa dok smo prochitali pa dok shta, eve nocas rekoshe 60000 :( sahi zalosno, al Allah dz.sh. je tako hteo !!!
PokushaH da budem ozbiljan al ne ide 8)

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

9

Pretpostavlja se da ce cifra biti oko 80 hiljada. Citam da su prvi talasi iz zone epicentra dosli na Indonezijsku obalu za pola sata dok su ka Sri Lanki i Indiji putovali preko 2 sata. Dok je pacificka zona sa Japanom, Amerikom, Filipinima i ostalima oko Pacifika obezbijedjena sistemom za detektovanje tsunamija, zemlje Indoazije nisu uradile taj sistem. Nevjerovatno je da zemlje poput Indije i Indonezije nisu uspijele izdvojit pare za to. Najmanje se moglo spasit 60-70 hiljada ljudi.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

10

I google pomaze :
pink je dodao/la ovu sliku:
  • pomoc.JPG
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

11

Pitam se zbog cega sve ove katastrofe koje se desavaju pogode vecinom Muslimane.?(

Interesuje me kakvo objasnjene "iz islamskog pogleda" imaju clanovi Foruma koji dobro poznaju Islam?

muhadzer

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 08.11.2004

• Poruku poslati

12

Citirano

Orginalno od PaZaRaC
Pitam se zbog cega sve ove katastrofe koje se desavaju pogode vecinom Muslimane.?(

Interesuje me kakvo objasnjene "iz islamskog pogleda" imaju clanovi Foruma koji dobro poznaju Islam?

na drugom mjestu od Pazarac-a

Citirano

Naravno cu da slavim novu godinu ko i zadnjih 20 godina sto sam je slavio, i to ima lijepo da se naroljam jer inace ne hajem da pijem alkohol al za novu godinu se naroljam do ljetve.

Musliman koji pogine od neke prirodne nepogode se ubraja u sehite, za druge je to kazna. No, ti si mlad momak koliko vidim, ne razbijaj glavu sa takvim stvarima, a i Nova Godina se blizi.
Svijet pociva na cetiri stuba: znanju ucenih, pravdi mocnih, hrabrosti odvaznih i molitvi pravednih.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

13

Citirano

Orginalno od muhadzer
Musliman koji pogine od neke prirodne nepogode se ubraja u sehite, za druge je to kazna.

Muahahaha, bravo Taljibanac :))

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

14

Citirano

Orginalno od muhadzer
Dok je pacificka zona sa Japanom, Amerikom, Filipinima i ostalima oko Pacifika obezbijedjena sistemom za detektovanje tsunamija, zemlje Indoazije nisu uradile taj sistem. Nevjerovatno je da zemlje poput Indije i Indonezije nisu uspijele izdvojit pare za to. Najmanje se moglo spasit 60-70 hiljada ljudi.

Kolko ja cuh, ne radi se o parama, jer sam sistem ne kosta toliko koliko zivota se moglo spasiti, radi se vise o dogovoru koji se nije mogao postici izmedju zemalja regiona. Sistem u Pacifiku postoji vec nekih 60-70 godina.

Ovo bi moglo da ide i na temu o Bosnjackom Jedinstvu.
malo za promenu

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

15

Esselamu alejkum

Pazarac, ti si postavio zanimljivo pitanje, mada meni odgovor na to nije težak. Štaviše, čudi me i da se nešto više ne dešava od toga. No teško bi mi bilo da to pretočim u riječi, jer je veoma velika razlika u pogledima na svijet i shvatanju istoga između klanjača i onoga koji ne klanja. Allah dž.š. je Sebe nazvao lijepim imenima. On je Milostivi, Samilosni. On je Pravedan. Ali ne zaboravi da je On taj koji kažnjava. A samo poimanje milosti je ono što možda tebe ovdje zbunjuje. Jer ne mora biti da je milost u imetku i blagostanju. Ponekad to može biti i kazna. S' druge strane milost može biti i u tegobi. Ovo što se desilo je tragedija. Ali među tim žrtvama postoje barem tri kategorije: oni kojima je ovo nagrada, oni kojima je ovo kazna i oni kojima je ovo iskušenje.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

16

@Sandzacki_sin

Takvo objasnjenje sam ocekivao.

Hvala.

17

Svetske organizacije pomoci strahuju da bi broj mrtvih mogao da predje 100 000 :( Takodje se strahuje i od mogucih daljih zrtava usled izbijanja epidemija i slicnog.

Danas slucajno cuh na vestima da je velikom broju britanskih turista kao i bankarima iz Hong Konga spasen zivot zahvaljujuci njohovim mobilnim telefonima, preko kojih su najpre registrovane njihove pozicije, a zatim im i upucene poruke da se jave na odredjene brojeve.

26 Nemaca je mrtvo, a nestalih ih je jos 1000.

Neki su imali vise srece, a neki nimalo :(

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

18

Uzas, sta drugo reci. Trenutno potvrdjuju da je najmanje 80,000 stradalo, a ocekivanja su da ce preci 100,000.

Inace, interesantno je da je vrlo malo zivotinja stradalo, iako je veliki nacionalni park Sri Lanke - Yala, na samoj obali. Sesto culo ili ... - LINK
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

19

Četvrtak, 30. Decembar 2004

Neka se Allah dz.s. smiluje i olaksa. Ovo je tesko iskusenje za ljude i velika opomena cijelom svijetu.
Utjeha je da muslimana koji strada kao davljenik ili pod rusevinama, inshAllah, ceka sehidska nagrada.
Neka Allah dz.s. podari sabur onima koji su prezivjeli.

Citirano

Ali među tim žrtvama postoje barem tri kategorije: oni kojima je ovo nagrada, oni kojima je ovo kazna i oni kojima je ovo iskušenje.

• »PublicEnemy« je muško

Datum registracije: 28.12.2004

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 30. Decembar 2004

Svakako da je ovo velika opomena ljudima prvenstveno Muslimanima.Samo da podsjetim kada je prije nekoliko godina udario onaj jak zemljotres u Turskoj interesantno je bilo to da je najzesce udario u dio grada dje je taj lanac kockarnica i striptiz klubova ;(!Ovo nisu prenijeli mediji ali mi je pricao covjek koji bio tamo.Allah da se smiluje i nama, i zrtvama zemljotresa insAllah sehidima

Social bookmarks