Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško
  • »alBazari« je autor ove teme

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 22. Januar 2004

Namaz u Pazaru

Nešto razmišljam... svi znamo osnovne šartove koji se moraju ispuniti prije stupanja u namaz (vakat, okretanje prema kibli, cistoća tijela, odijela, MJESTA gdje se hoće obaviti namaz,...).

E sad, kad se pomene ova zadnja stavka, obično pomislimo da se to odnosi na ona 2 kv.m. potrebna da se insan spusti na sedždu.

Međutim, gro uleme smatra da se to odnosi i na širu okolinu, odnosno na mjesto gdje živimo i radimo.

Sad se komotno možemo zapitati o valjanosti našeg namaza u našem gradu, a "... Allah zaista voli one koji se često kaju i voli one koji se mnogo čiste."

Esselamu alejkum.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

2

petkom dzamija puna na dzuma namaz inace imas mesta koliko hoces :D bar u 99% dzamija :) a najbolje je bilo letos dodjes na jaciju kad ono od rileta sa bedema prigodan ugodjaj tj muzika i vriska :D
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

3

Citirano

Orginalno od björn
petkom dzamija puna na dzuma namaz inace imas mesta koliko hoces :D bar u 99% dzamija :) a najbolje je bilo letos dodjes na jaciju kad ono od rileta sa bedema prigodan ugodjaj tj muzika i vriska :D

Eselamu alejkum wr wb pa nebih se slozio sa tobom za ovo 99% Dzamija neznam dali si obavesten da su dzemati malo pojacani u zadnje vreme elhamdulillah ima ljudi koji obavljaju namaz,,,,Allah.dz.s da nam se smiluje i da nas upiti na pravi put..
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

4

pa bio sam cijelo leto 2003 u pazaru i isao po dzamijama i osim onih glavnih dzamija tako da kazem altun alem,arap i jos par koje su moze se reci manje vise pune stalno ostale imas mesta koliko hoces.eto ona mala dzamija tamo u onoj ulicici od starog elektrorasa tu ti nema nikog fakticki.dzuma da inace slabo.desi se da bude samo imam i nas 2-3.ako se sta promenilo od avgusta prosle godine pozdravljam promenu na bolje (o)
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

5

Slozila bih se sa bux_lodvig-om mislim da su dzamije sve punije i punije, i da nije bas da 99% dzamija je prazno, u svakoj ima od muskog dzemata bar 2 safa, a ima i vise, naravno nema onoliko koliko bi trebalo ali se ni to ne smatra praznim dzematom, a od zenskog dzemata ima jedan saf uglavnom. I mislim da se omladina masono okrece islamu sto je elhamdulillah dobro. Samo koliko je mdih hadzja poslo na hadz ove godine da im Allah ukabuli
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

nparis

Učenik

(10)

• »nparis« je muško

Datum registracije: 22.01.2004

• Poruku poslati

6

Eselam alejkum

I ja sam primetio letos da su sve dzamije u np pune za vreme dzume .Da pogledamo sa pozitivne strane to znaci da dzuma ima veliki zanacaj za ljude.Sad se trebamo upitat zasto ostali namazi nemaju istu ulogu ?
Znam da imam na dzumi upozorava vjernike da su dzamije prazne na sabah i na jaciju .Pa imam navede hadis u kojem je rekao Poslanik(s.a.v.s) "Najtezi namazi za licemjere su sabah i jacija,pa kad bi znali ljudi kolika je vrijednost u njima dosli bi makar puzeci"
Mislim elhamdullilah da situacija ide na bolje.
Crnom zemljom kada me zaspu ne pomosli da me nema, Sunce, Mjesec zar nestaju sa njihovim zalascima .

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

7

Citirano

Orginalno od alBazari
Međutim, gro uleme smatra da se to odnosi i na širu okolinu, odnosno na mjesto gdje živimo i radimo.

Sad se komotno možemo zapitati o valjanosti našeg namaza u našem gradu, a "... Allah zaista voli one koji se često kaju i voli one koji se mnogo čiste."

Selam alejkum
bilo bi lijepo da nam navedes barem jednog alima iz cijih rijeci bi se moglo zakljuciti da je valjanost namaza obavljenog u Novom Pazaru pod znakom pitanja. Jos davno, slusajuci neke fikhske rasprave cuo sam da je covjek duzan obaviti namaz pa makar se u propisanom vaktu nalazio zatocen u septickoj jami (naravno ne na isti nacin kao u dzemiji). Ako je duzan onda mu namaz ne moze apriori biti manjkav. Ako to vazi za septicku jamu sta treba onda reci za nas grad!? Ili te komsija mozda nisam skontao :) .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

8

Subota, 24. Januar 2004

Citirano

Orginalno od björn
pa bio sam cijelo leto 2003 u pazaru i isao po dzamijama i osim onih glavnih dzamija tako da kazem altun alem,arap i jos par koje su moze se reci manje vise pune stalno ostale imas mesta koliko hoces.eto ona mala dzamija tamo u onoj ulicici od starog elektrorasa tu ti nema nikog fakticki.dzuma da inace slabo.desi se da bude samo imam i nas 2-3.ako se sta promenilo od avgusta prosle godine pozdravljam promenu na bolje (o)

Bjorn ako govoris dzamiji na koju ja mislim onda nisi u pravu.. u toj dzamiji dok je bio Sead efendija nije moglo da se udje ako na Dzumu ne dodjes min 15 minuta ranije... kasnije su ljudi klanjali jedni drugima na ledja. Dzamija je bila prepuna.. mahom omladine..
mogu ja da se potpisem i bolje...

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

9

Subota, 24. Januar 2004

jeste mislim na bas tu dzamiju.ja sam rekao za dzumu da je prepuno nisi dobro procitao.a drugim danima kad god bi dosao nije bilo vise od 5-6 klanjaca.ponekad samo imam i 1-2 klanjaca.to je ono sto sam ja video tokom tog leta.mozda je to sezonski pa zimi ima vise :]

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

10

Subota, 24. Januar 2004

Citirano

Orginalno od ed

Citirano

Orginalno od alBazari

Selam alejkum
bilo bi lijepo da nam navedes barem jednog alima iz cijih rijeci bi se moglo zakljuciti da je valjanost namaza obavljenog u Novom Pazaru pod znakom pitanja. Jos davno, slusajuci neke fikhske rasprave cuo sam da je covjek duzan obaviti namaz pa makar se u propisanom vaktu nalazio zatocen u septickoj jami (naravno ne na isti nacin kao u dzemiji). Ako je duzan onda mu namaz ne moze apriori biti manjkav. Ako to vazi za septicku jamu sta treba onda reci za nas grad!? Ili te komsija mozda nisam skontao :) .

Izgleda, komšija (uzgred: javi mi se da znam ko je), da me nisi dobro skonto. Mada i ja ostanem često nedorečen.

Nisam niđe napiso da ne treba obavljat namaz - namaz treba obaviti u propisano vrijeme pod bilo kojim uslovima.

ALI... ako se već nalazimo u septičkoj jami koju si spomenuo, trebalo bi, valjda, naći načina da se iz nje izađe, ili bar to pokušati, pa tek onda obavljati namaz.

Moram ti priznati da ne mogu da "navedem barem jednog alima iz cijih rijeci bi se moglo zakljuciti da je valjanost namaza obavljenog u Novom Pazaru pod znakom pitanja", jer nisam ni rekao da ijedan alim govori o čistoći našeg grada.

Čistoća našeg grada je očigledna (i zabrinjavajuća), a ja sam govorio o riječima alima koji govore o nespojivosti islama i prljavštine i da nije dovoljno očistiti samo mjesto na kojem se hoće namaz obaviti nego i kompletno mjesto u kojem se živi.

Mislim da bi sve nas muslimane Pazara trebalo da bude sramota što je jedna Raška, da ne idemo ništa dalje, neuporedivo čistija od naše čaršije. Tragedija je veća što je nama čišćenje strogo, Kur_anom, propisano.

Busamo se da smo muslimani, a trebalo bi se zaplašimo nad činjenicom da je kazna mnogo teža za one koji znaju nego za one koji ne znaju (o onima koji neće da znaju nećemo govoriti).

Ovo su sve neke zdravorazumske stvari, čini mi se. Ako ti treba baš neki konkretan dokaz, onda evo jednog zipovanog word dokumenta sa tekstom potkrijepljenog kur_anskim ajetima. Obrati pažnju i na endnote.

Selam.
alBazari je dodao ovaj fajl:
  • ecology.zip (36,48 kB - 145 puta prikazano - zadnji put: 30. Decembar 2016, 00:53)

simke_np

Zlatna sredina

(10)

• »simke_np« je muško

Datum registracije: 03.01.2003

• Poruku poslati

11

Subota, 24. Januar 2004

nisam neki uzoran vernik,klanjam dzumu namaz kad god to mogu ali nevolja je shto imam chasove petkom do pola dva u gimnaziji pa retko stizhem a broj neopravdanih ;( inache zaista sam iznenadjem porastom broja vernika kod nas(primecuje se doista)u NP-u...shto je za svaki respect...

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

12

Nedjelja, 25. Januar 2004

Citirano

Orginalno od alBazari
Moram ti priznati da ne mogu da "navedem barem jednog alima iz cijih rijeci bi se moglo zakljuciti da je valjanost namaza obavljenog u Novom Pazaru pod znakom pitanja", jer nisam ni rekao da ijedan alim govori o čistoći našeg grada.

Nisam ti to ni prigovorio vec sam rekao bilo bi lijepo da nam navedes barem jednog alima iz cijih rijeci bi se moglo zakljuciti da je valjanost namaza obavljenog u Novom Pazaru pod znakom pitanja . On ne mora pominjati Novi Pazar. Dovoljno je da govori o bilo kojem gradu, selu …

E sad, ja razumijem tvoje pitanje ali me interesuje zasto si se (ti ili ulema na koju se pozivas) ogranicili samo na namaz. Sta je sa ostalim ibadetima. Da li nam je post manjkav u jednom takvom gradu?

Citirano

uzgred: javi mi se da znam ko je

Evo ovdje :) .
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

• Poruku poslati

13

Subota, 31. Januar 2004

Citirano

Orginalno od ed

E sad, ja razumijem tvoje pitanje ali me interesuje zasto si se (ti ili ulema na koju se pozivas) ogranicili samo na namaz.

Namaz mi je prvo pao na pamet.

Nisam znao da si to ti. :D Ne odgovaraš na mail.

Selam

ernad

Zlatna sredina

(10)

• »ernad« je muško

Datum registracije: 01.01.2004

• Poruku poslati

14

Subota, 08. Maj 2004

Zadnju dzumu sam klanjao u Lejlek dzamiji...
Malo sam zakasnio...Nije imalo mesta nigde da klanjam sunnet. Morao sam da pricekam da imam pocne hutbu da bih se negde uvuk'o...
Pravda, ponekad spava, ali nikad ne umire...

Social bookmarks