Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko
  • »Utopljena u Casi« je autor ove teme

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

1

Petak, 14. Maj 2004

Nanotehnologija

Chitah neki dan neshto malo o nanotehnologiji i prvo shto sam pomislila o chlanku je da ga je pisao redatelj Matrixa. Nastavih dalje sa chitanjem i zaboravih ubrzo na prije prochitano. Par dana poslije, juche, odem kod doktora gdje sam zatekla super-guzvu sa periodom chekanja (nako od oka) min. sat vremena. Za to vrijeme naslushah se razgovora izmedju pacijenata i skoro svaki se vrtio oko iste osnove " evo dolazim vech ko zna koji put, i nemogu nachi shta me muchi".
Prisjetih se opet nanotehnologije i ne mogoh a da se ne upitam shta bi bilo kad bi bilo.

Naime za nekih 15-20 godina bi se ta vrsta tehnologije mogla tako usavrshiti da bi smo imali dzepne rachunare koji su X puta brzi od ovih shto ih sada imamo.
Na Harvardu su vech uspjeli napraviti optichka vlakna nanometarskih dimenzija koja su tanja od dlake, a koja bi se u buduchnosti trebali koristiti kao dijagonstichki alat, a koji bi bili puno brzi od danashnjih dijagnostichkih aparata i uz to precizniji od DNA testova (pa zar ovo nije za matrixa?).
Tim vlaknima ili chipovima bi bilo moguche
istrebljenje praktichki svih bolesti, usporavanje procesa starenja (mozda i obrnuti postupak), smanjenje smrtnosti. Sve ovo zahvaljujuchi malim asemblerima (deasemblerima) koje chemo unijeti u nashe tijelo te che bez ikakvih mehanichkih oshtechenja popraviti oshtecheno tkivo, izlijechiti oboljele stanice, unishtiti viruse, a zatim se i sami razgraditi unutar nasheg organizma. Mochi chemo upravljati tj. sprjechavati bolesti i prije nastanka, manipulacijom genetskog koda.

Kako bi se to odrazilo na planetu? Prenaseljenost sigurno. Jer zamislite jedni ne umiru, dok se drugi radjaju. Bi li uveli ogranichenja kao u Kini, jedno dijete po brachnom paru ili bi izdali zakon o starosnoj dobi, mozesh zivjeti do 150, a onda dodji da te uspavamo.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

2

Subota, 15. Maj 2004

:)

Nisi ti Utopljena U Cashi... nisi Bogomi... smao naoko mozda il natekst mozda...

Svide mi se tvoj komentar nanotehnologije :-D

Sjajno svakako...

Jedan od ljudi kojeg sam poznavao godinama (i sad ga poznajem ali ga nisam ni cuo ni video 3 godine, na Tibetu je) je rekao poshto je otisao tamo da se leci (na Tibet) odmah poshto se vratio izlecen da mu je neki stari monah reko: "Vi, ljudi sa zapada, degradirate nashu kulturu, znanje i istoriju a trazite od nas da Vas lecimo?"

Bez da zvucim uvrnuto zapad i jeste dekadentan po svim kljucevima te reci tako da NanoTech ostaje u sledecih 20tak godina povlastica koju rado mogu cekati samo gradjani USA i njihovog kontinenta... najveci broj nanotehnologa su francuzi i rusi koji su svoja razna znanja implementirali u ovu oblast i ostali "zatoceni" u blagostanju zapada... dok im vrede...

U svakom slucaju Dobro zapazanje Utopljena...

(o)
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

Chonbey

Zlatna sredina

(10)

• »Chonbey« je muško

Datum registracije: 10.03.2004

• Poruku poslati

3

Subota, 15. Maj 2004

Ovde definitivno ima materijala za vise tema, zaista sadrzajan post. (o)

Pre svega, sa ekonomske strane od nanotehnologije se ocekuje mnogo - ni manje ni vise vec da bude sledeci veliki bum koji treba da ubrizga svezu krv za americku ekonomiju koja trenutno zivi na reciklazi starih ideja i proizvoda. Otprilike, da odigra ulogu interneta iz 90-tih. Iza svega toga se krije osnovni problem americke ekonomije - ona nije sposobna da prezivi u stanju stagnacije, jer to neminovno vodi u urusavanje. Drugim recima, MORA da raste jer jos uvek nije pronadjen ekonomski model koji je stabilan u "ravnoteznom" stanju.

Dalje, sa naucne strane, nanotehnologija je definisana vrlo siroko - obuhvata sav razvoj i istrazivanja, kao i manipulaciju materijom koja se obavljaju na atomskom i molekularnom nivou, dakle ne samo medicinu, vec i proizvodnju novih materijala, mernih instrumenata, nove tehnologije za proizvodnju energije itd itd (da ne idem previse siroko). Razlog za isticanje medicine je jedino zato sto nas to najvise "svrbi" - mnogo je efektnije kad napises da postoji potencijal da zivimo 500 godina, nego da napises da postoji potencijal da se napravi dzemper koji ce biti duplo tanji i zadrzavati toplotu triput bolje, recimo.

Prenaseljenost i moralna pitanja oko toga - taj problem ce da se javi potpuno nezavisno od nanotehnologije ili bilo cega drugog, mada je tacno da ce potencijalni porast u trajanju prosecnog ljudskog zivota potencirati problem jace. Broj pripadnika covecanstva, sa manjim lokalnim minimumima, stabilno raste tokom cele istorije, i to u uslovima epidemija bolestina svih vrsta (kuga, sida, velike boginje) i uprkos debilnim tendencijama samog covecanstva da se samoistrebi (razno-razni ratovi po razno-raznim osnovama). Na osnovu tog iskustva, za ocekivati je da ce rasti i dalje, barem ako nas ne zakaci neki svemirski otpadak. Kako resiti ovaj problem? Dva resenja - ili cemo usavrsiti tehnologiju za kolonizaciju drugih planeta ili cemo regulisati broj stanovnika, sto ratovima, sto prirodnom selekcijom izazvanom nedostatkom resursa, sto ne-znam-ni-ja-cime.
Solve it. Solve it quickly, right or wrong. If you solve it wrong, it will come back and slap you in the face, and then you can solve it right

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 16. Maj 2004

Esselamu alejkum

Pomisao na besmrtnost me podsjeti jedne rečenice koju je izrekla Suzan Ertz:
„Milioni onih koji čeznu za besmrtnošću ne znaju šta će sa sobom kišnog nedjeljnog popodneva.“
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko
  • »Utopljena u Casi« je autor ove teme

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 16. Maj 2004

Hvala na komplimentima :)

Znachi... nanotehnologija se zasniva na tome, da se na odgovarajuchi nachin pomjeraju atomi i da se skoro svaka hemijski stabilna struktura moze napraviti, naravno ako to ne brane fizichki zakoni.
Shto znachi, da bi se od grafita, ako mu se razmjeste atomi, mogli napraviti dijamanti koji bi bili chvrshchi od pravih i od sada postejoechih vjeshtachkih. Zamislite od takve strukture napraviti letjelicu kojom bi se istrazivao svemir i koja se pri povratku na zemlju ne bi pregrijavala.
Ili josh bolje, zamislite vojsku atoma koja jurisha na ljude.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

Social bookmarks