Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »dnikodinovic« je autor ove teme

Datum registracije: 02.11.2007

• Poruku poslati

1

Subota, 01. Decembar 2007

Narkomanija

Heroin, cist, je bele boje. Slabijeg kvaliteta je boje cilibara.

Konzumni heroin sadrzi svega oko 10% cistog heroina, ostalo su dodaci: brasno, secer, prasak, skrob. neki kazu da ima cak mlevenog stakla od neonskih sijalica.

Narkomani, koji se lece, su iz siromasnih porodica, socijalno neadekvatnih ( razvednei roditelji, otac alkoholicar, ili ima ljubavnicu koju izrzava, ili zivi u istoj kuci sa vencanom suprugom). Narkomani najcesce imaju osnovno obrazovanje, retko neki zanat, redovno ne rade, samo retki su ozenjeni, obicno i supruga je narkoman, ali ne uvek, ili su brakovi nevencani, emocionalno nezreli, ili intelektualno inferiorni, redovno sa psihopatskim crtama, ili teske psihoatske licnosti, tesko se resocijalizuju.

Lecenje prihvataju sa nepoverenjem, samo retki su odlucni , zele da se lece, mnogi samo probaju da se lece, ili da bi zadovoljije zahtev roditelja, najcesce majke, jer otac bi najradije zeleo da se nisu ni rodili, a kad su vec rodjeni da ih ne vide ocima, makar umrli. zadovoljni su kad ovi odu u zatvor.

Lecenje je uspesno samo u slucajevima stabilne porodice, gde postoji podrska cele porodice, ako je narkoman bar prosecnih intelektualnih sposobnosti i donekle zrela osoba i ima jasan zivorni cilj, ako se potpuno izoluje od narkomana, narkodilera i svih okolnosti koje stimulisu zelju za heroinom (kafici, losa drustva emocionalno nezrelih delikvenata, dnevne aktivnosti bez obaveza, zivot bez odgovornosti). Uspeh lecenja je oko 30%, i manje. Lecenje je vrlo ozbiljan poduhvat, nastoji se da narkoman povrati svoj fizioloski bioritam, angazovanost u porodici i ostvarivanje sociolaski optimalne komunikacije.

Lecenjem narkomana se, nazalost, bave varalice, sumanute osobe,apsolutno neuke, nekompetentne, osobe, kao sto su verski sluzbenici ( popovi, hodze), koji primenjuju torturu i manipulisu narkomanima i ekonomskih eksploatisu. Nazalost drustvo se pravi ludo, niko ne reaguje i ne ispravlja tu anomaliju.

Inace heroin se ugradjuje u mehanizam transmitera
( mozdani prenosnika nadrazaja neurona, izbacuje ih iz funkcije i remeti kompletan sistem bioritma i fiziolo[kih regulatora (ishrane, spavanja, telesne temperature, lucenja hormona). Menja karater narkomana, cini ga apsolutno bezosecajnim, jer za njega postoji samo jedna jedina ljubav na svetu - heroin, spremni su na sitna krivicna dela. kradje, prevare. Lazu svakoga, roditelje, prijatelej, lekara i to redovno na svoju stetu.

Heroin kopletno unistva ljudski organizam dok ne usmrti narkomana. Nrkomani zive krace, jer su im osteceni vitalni organi ( mozak, jetra, srce, bubrezi), ili umiru od paraliye vitalnih mozdanih centara ( kardiovaskularni centar, respiratorni centar) ili od embolije ( srcane, plucne, mozdane). Narkoman je svakog momenta u smrtnoj opasnosti.

sarajka_

Početnik

(10)

Datum registracije: 06.04.2006

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 02. Decembar 2007

nekad se jednostavno moras suociti s fobijom da bi je pobjedio

El_Dahia

Početnik

(10)

• »El_Dahia« je muško

Datum registracije: 20.01.2008

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 20. Januar 2008

UDRUZIMO SE

Mislim da je tema na pravom mestu i da nam je nasem gradu preko potrebna pomoc u vezi narkomanije i narkomana.
Prvo cudi me da niko nije nista komentirao na ovu temu kad nam je svima poznato da nam krad krizira ve dugo vremena.
Drugo probacu da sa svojim iskustvom da se nadovezem na ovu temu. Moje iskustvo nije tipa da sam narkoman ili da sam bio ali znam puno onih koji jesu, koji su bili i koji snabdevaju doticne(dilere). Kao sto kaze jedan moj drug kada ga ja ovako u sali upitam zasto policija nista ne radi povodom ovoga. A on kaze "Brate pa policija ti je najveci diler u ovom gradu, ako zelis da cinis prestupke i prodjes ne kaznjeno samo se pocni baviti dilovanjem. Mozes posle da krades da ubijas da maltretiras ma sve sto pozelis. Evo upitaj ovo malo dete iz prvog razreda ko prodaje drogu ovde kod nas dete ce reci "ada bre Haljilj (Halil Emrovic) on ti je najaci". A policija juri neke nikojakovice koji eto imaju samo zlu sudbinu da nemaju ledja i da su siroti.

Ja sam eto poceo (malo opsirno al ima jos puno toga da se kaze) pa da nebih pisao roman u dva tona pridruzite se. 8) Pisi te sta vi znate o tome i kako bi ste pomogli.

Predpostavljam da na ovom forumu ova tema nije dozivela odaziv jer malo je ljudi koji su toliko ne inteligentni da se drogiraju a da us to koriste kompjutere i internet. Mada sam i takvih vidjao na faksu. o|

Fotograf

Zlatna sredina

(10)

• »Fotograf« je muško

Datum registracije: 27.03.2007

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 20. Januar 2008

Citirano

Orginalno od El_Dahia

Predpostavljam da na ovom forumu ova tema nije dozivela odaziv jer malo je ljudi koji su toliko ne inteligentni da se drogiraju a da us to koriste kompjutere i internet. Mada sam i takvih vidjao na faksu. o|

Pa to je bar jasno ma koliko žalosno bilo. Kompjutere sa faksa ne mogu da prodaju da bi kupili drogu.
Univerzum se još uvek širi a ja nemam mesta da parkiram auto.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

5

Ponedjeljak, 21. Januar 2008

Ja sam clan NVO " Zajedno protiv droge" i bio sam na nekim seminarima, o dogi i suzbijanju droge. Dve najneophodnije stvari jesu da ovaj nas NVO zazivi, al za to treba podrska kako u ljudstvu tako i u finansiskom pogledu. A druga stvar je klinika za lecenje obolelih od zavisnosti opojnim sredstvima. Mora se o ovome mnogo vise pricati, upoznati se sa problemom narkomanije, a forum je jedno dobro mesto za to.
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

El_Dahia

Početnik

(10)

• »El_Dahia« je muško

Datum registracije: 20.01.2008

• Poruku poslati

6

Petak, 25. Januar 2008

odgovor bratu J.

Selam brate vidim da ima jos uvek dobrih i pametnih...
Jer kako ja imam osecaj da su svi svesni problema ali da niko ne zeli da se mesa. To jest dok mu se ne desi kuci isti problem zele da ostanu sto dalje od te teme i tih ljudi...Ja sam tu ako mogu da pomognem u bilo kojem smislu. Kako mogu da stupim u kontakt sa vama. Ja sam cuo da su iz Sarajeva davali predlog da se otvori klinika za lecenje i kod nas u NP ali da je neko to gusio od strane nasih ljudi iz NP. Kome ne odgovara da se ljudi lece od ove opake bolesti. Jer su govorili da bi onda bilo bolje da se zavisnici iz Pazara lece u SA a iz SA u NP jer tako je bolje kad su daleko od kuce i svog drustva.

Opet zelim da apelujem na nase forumase da se javljaju u vecem broju. Da bi bilo dobro da svako ko moze nesto da pomogne da kaze itd..
Neka se javi napise nesto u vezi ovog problema...

• »Salahoodin« je muško
  • »Salahoodin« je zabranjen

Datum registracije: 25.01.2008

• Poruku poslati

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

Datum registracije: 06.02.2008

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 07. Februar 2008

Evo ilahija na arapskom protiv narkomanije.Nemora se znati jezik da bi se razumela ilahija.Slike govori vise od rijeci...

http://www.youtube.com/watch?v=YLb_9XXpecs
La fata illa Ali, la saif illa Zülfiqâr

"...Za ljubav ne treba pitati..."

ja sam

Početnik

(10)

Datum registracije: 21.01.2008

• Poruku poslati

9

Droga je dostupna svuda.Svi to znamo,ali kod nas vlada onaj moto,dok ne osetis na svojoj kozi zmuri!Istina ziva.Najveci biznis na svetu(ilegalni)je droga,oruzje,i trgovina ljudskim organima.Najisplativiji.Droga kod nas stize sa istoka,i odavde se raznosi dalje na zapadno trziste.Sama cena grama kokaina,(kod nas je duplo jeftinija nego u Kraljevo)govori koliko mi toga imamo.Nas novi nacelnik je zaveo red na ulicama,ali sto se tice saobracaja,ha,ha,ha,obavezan pojas za spasavanje.A gde su tu narkici,e pa na ulicama kao i pre.Dzipovi ML,Audi,BMW.........
Ovako se mjesaju utvare i zivot,pa nema ni cistog zivota ni cistog sjecanja.
Mesa Selimovic

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

• Poruku poslati

10

Vala kod nas se dileri setaju kao manekeni,slobodno bez straha da ce ih neko prijaviti ili uhvatiti,strasno!Novi Pazar i organi "reda",sta je to organ reda,jel ima toga jos kod nas :rolleyes: :D

Akica_

Početnik

(10)

• »Akica_« je žensko

Datum registracije: 03.02.2008

• Poruku poslati

11

Selam

Zulfikar...to je stvarno zalosno sta je taj nas svijet sebi dozvolio.Stavarno nemam rijeci.

Pa jesul oni svestni posledica?Ocigledno ne,kada to rade i jos se ponose time.Pa da,nekome je to i bio cilj a nama je propast.Nas je ta moda kostala glava.Sto to rade?Zar se to nemoze da sprijeci?Toliko vjernika i narkomana u jednom gradu,ja mislim da nema nigdje.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

12

Citirano

Orginalno od El_Dahia
Selam brate vidim da ima jos uvek dobrih i pametnih...
Jer kako ja imam osecaj da su svi svesni problema ali da niko ne zeli da se mesa. To jest dok mu se ne desi kuci isti problem zele da ostanu sto dalje od te teme i tih ljudi...Ja sam tu ako mogu da pomognem u bilo kojem smislu. Kako mogu da stupim u kontakt sa vama. Ja sam cuo da su iz Sarajeva davali predlog da se otvori klinika za lecenje i kod nas u NP ali da je neko to gusio od strane nasih ljudi iz NP. Kome ne odgovara da se ljudi lece od ove opake bolesti. Jer su govorili da bi onda bilo bolje da se zavisnici iz Pazara lece u SA a iz SA u NP jer tako je bolje kad su daleko od kuce i svog drustva.

Opet zelim da apelujem na nase forumase da se javljaju u vecem broju. Da bi bilo dobro da svako ko moze nesto da pomogne da kaze itd..
Neka se javi napise nesto u vezi ovog problema...

Napiso sam u temi NVO kako moze da se stupi u kontakt sa ovom organizacijom.

Phikret

Profesionalac

(10)

• »Phikret« je muško

Datum registracije: 27.07.2002

• Poruku poslati

13

Petak, 06. Juni 2008

Pogledajte ovu flash demontsraciju kako alkohol i ostale droge utiču na mozak. Ovo je više stručno, medicinsko objašnjenje i to na engleskom :). Meni bilo mučno da čitam do kraja, ali sam se baš zabavio igrajući se sa ovim miševima zamorčićima.

http://learn.genetics.utah.edu/units/add…drugs/mouse.cfm

Ne znam da li delite sa mnom miŠljenje, ali ja sam primetio nešto. Čini mi se da u poslednje vreme (nekih pola godina, ili možda i više), u Pazaru problem narkomanije stagnira (ako ne i opada). Opada u smislu da je frekvencija pojavljivanja novih zavisnika drastično smanjena. Trenutno je trend lečenja postojećih zavisnika, a lično sam čuo za nekoliko primera uspešnog izlečenja narkomana.

Istovremeno, primećujem (u novinama mahom), da problemi narkomanije sa kojima se Pazar najžešće suočavao poslednje četiri godine sada pogađaju druge gradove u Srbiji (Kraljevo, Kruševac, Smederevo i okolina). Česte su vesti o hapšenju lokalnih sitnih uličnih dilera heroina (sa po gram dva u džepu). Toga je kod nas bilo skoro svakog dana prije 3-4 godine.

Jednostavno, imam utisak da je droga izgubila na popularnosti među Pazarskom omladinom. Ali, opet, upošte nisam siguran u ovo što pričam. Takav imam osećaj. Iskreno, i dalje viđam narkomane po parku, rekreacionom centru (i gde ih već neću videt'! Dvojica su me skoro zaustavila u parku i pokušala uvući u mrak jer sam im nešto treb'o!!!), ali to su sve oni stari narkomani 'veterani'. Dosta je onih koji su iz tog zla izašli i izlečili se - u to sam siguran.

Bio bih zahvalan ako nekoa raspolaže sa rezultatima nekog istraživanja na ovu temu i ako bi izneo te podatke i time potvrdio ili negirao ovo što sam napisao.

Sting Lady

Profesionalac

(10)

• »Sting Lady« je žensko

Datum registracije: 07.08.2005

• Poruku poslati

14

Petak, 06. Juni 2008

Vrlo korisna tema. Nadam se da ce zaziveti i da cemo josh vishe saznati o mnogim posledicama koje donosi korishcenje opojnih supstanci.

Medjutim, pored toliko korisnih i jasnim jezikom ispisanih informacija, vrlo me je zachudilo sledece:

Citirano

Orginalno od dnikodinovic
Lecenjem narkomana se, nazalost, bave varalice, sumanute osobe,apsolutno neuke, nekompetentne, osobe, kao sto su verski sluzbenici ( popovi, hodze),

Ne bih bash hodze i popove nazvala varalicama, sumanutim osobama, apsolutno neukim (?) i nekompetentnim. Narochito ga ne bih nazivala ako bih se bavila onim chime se Vi bavite i ako bih spadala u tu vrstu intelektualaca. (Uostalom, nisam ni sigurna da li se iza ovog nickname-a zaista nalazi gospodin Nikodinovic, ili je u pitanju neko dosta mladji od njega ko pishe u njegovo ime.) Jeste li mozda upuceni kolika je efikasnost lechenja? Ja, statistichki, nisam, ali ono shto znam jeste da je veliki broj onih koji su uspeli da se izleche ovom metodom. Apsolutno podrzavam ovaj vid “lechenja”, tj. preusmeravanja na neshto bolje, zdravije i lepshe. Ljudi se posvecuju Bogu i uvidjaju svoje greshke, te pokushavaju da ih isprave. Bitno je, naravno, ne otici u ekstremizam i ostati dosledan.
Kao i pri svakom nachinu lechenja, ovde ne postoji stoprocentan uspeh, dosta je manji, ali je dobro da se makar jedna jedina osoba udalji od ovog zla.
Da se josh jednom osvrnem na Vash citat. Ovi epiteti kojima ste opisali popove i hodze se mozda mogu naci uz imena pojedinaca koji su po prirodi takvi, ali sluchajno nose titulu popa ili hodze, pritom je ne zasluzujuci. Isto tako ima i lekara koji mogu biti takvi (pa ne mogu zbog nekolicine takvih lekara reci da su, zaboga, svi takvi), profesora, ekonomista, i tako dalje. Razumete poentu…

Nego, da ne idem dalje od teme; nadam se da ce pokretach teme ili ostali kompetentni chlanovi reci neshto vishe o posledicama korishcenja raznih droga. Ne bi bilo loshe reci neshto o marihuani, s obzirom da je ona shiroko rasprostranjena medju adolescentima, ali i onim starijima.

@Phikret: Nadam se da si u pravu kada kazesh da droga vishe nije “popularna” kod nas. I ja sam, u poslednje vreme, stekla utisak da je doshlo do opadanja ili stagnacije broja uzivalaca droga, medjutim, bojim se da je to zato shto malo manje kontaktiram sa onima od kojih bih mogla dobiti adekvatne informacije. Nekako sam bila najupucenija dok sam bila u srednjoj shkoli, jer sam tada poznavala najveci broj onih koji koriste drogu, a bili su ili moji vrshnjaci ili veoma blizu godinama. I zato se bojim da je taj moj utisak nastao bash zato shto ne vidjam i ne srecem ljude koji koriste drogu, a da ona ipak “postoji tamo negde” i “razvija” se…

Ima u meni tmine,
no ima u meni i vedrine,
i moja divna sloga.

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

• Poruku poslati

15

Petak, 06. Juni 2008

Phikret u pravu si , bar ja tako mislim , sto se tice ovog dela o popularnosti narkotika. A ovaj drugi deo o hvatanju dilera mislim da nisi. Nekad je policija mnogo bolje obavljala svoj posao pa se vise narko dilera hvatalo. A sad da nam Bog pomogne.

Zulfikar

Zlatna sredina

(10)

• »Zulfikar« je muško

• Poruku poslati

16

Subota, 07. Juni 2008

Citirano

Orginalno od Sting Lady
Nekako sam bila najupucenija dok sam bila u srednjoj shkoli, jer sam tada poznavala najveci broj onih koji koriste drogu, a bili su ili moji vrshnjaci ili veoma blizu godinama. I zato se bojim da je taj moj utisak nastao bash zato shto ne vidjam i ne srecem ljude koji koriste drogu, a da ona ipak “postoji tamo negde” i “razvija” se…

Slazem se sa ovim i sam sam znao neke koji su se drogirali iz generacije,dok posle zavrsene srednje skole to uglavnom biva drugacije,tj.manje se bude u toku da tako kazem.
No dobro,evo Jahja nam je opisao situaciju u Gimnaziji i bas dobro sto je opala popularnost...

tuzna

Početnik

(10)

• »tuzna« je žensko

Datum registracije: 21.04.2009

• Poruku poslati

17

Utorak, 21. April 2009

zlo

pazar je postao raj za narkomane i dilere zato sto svi okrecu glavu na drugu stranu.niko ne zeli da prizna da polako ali sigurno postajemo poznati samo po tom zlu.najgore od svega je sto i policija pomaze u tome.u mojoj ulici ja gledam svaki dan kako se razmenjuje droga kako policija defiluje ulicom i nista ne preduzima.ponekad padne po neki sitni narkoman ali sta je sa onim velikim koji su glavni za ubijanje nase omladined?

HANY

Učenik

(10)

• »HANY« je žensko

Datum registracije: 22.04.2009

• Poruku poslati

18

Petak, 24. April 2009

Narkomanija......

Vrlo opsirna tema ali nema sta da se prica o tome...Vrlo je poznato da je Novi Pazar pun narkomana ali je steta sto se taj broj povecava... :( :( :( :( :(
Mislim da bih trebali vise da se posvetimo sportu i tako necemo mislit na to...

Aladinnp

Početnik

(10)

Datum registracije: 24.04.2009

• Poruku poslati

19

Petak, 24. April 2009

U pravu ste Novi Pazar je pun narkomana i dilera , daj ljudi moramo svi da se organizujemo protiv tog zla, da zastitimo nasu decu , omladinu koja nam je pred unistenje . Ja predlazem da na forumu konkretno ukazemo ako znamo neke pojednice gde diluju , gde se sastaju ko im donosi i sl. veruj te imace efekta , jednog po jednog ako budemo ukazali ima ljudi koji ce pratiti ovu temu i koji ce vas obavestiti dali je bilo efekta , mozda neko prati ovu temu iz drzavnih organa a o svakom rezultatu kojem je doprineo nasa teme bicemo upoznati. Ne pisem bez razloga ovo vec da bi se pomoglo da se bilo sta uradi za dobrobit ovog grada. Sellam:klanja:

HANY

Učenik

(10)

• »HANY« je žensko

Datum registracije: 22.04.2009

• Poruku poslati

20

Srijeda, 06. Maj 2009

Citirano

Orginalno od Aladinnp
U pravu ste Novi Pazar je pun narkomana i dilera , daj ljudi moramo svi da se organizujemo protiv tog zla, da zastitimo nasu decu , omladinu koja nam je pred unistenje . Ja predlazem da na forumu konkretno ukazemo ako znamo neke pojednice gde diluju , gde se sastaju ko im donosi i sl. veruj te imace efekta , jednog po jednog ako budemo ukazali ima ljudi koji ce pratiti ovu temu i koji ce vas obavestiti dali je bilo efekta , mozda neko prati ovu temu iz drzavnih organa a o svakom rezultatu kojem je doprineo nasa teme bicemo upoznati. Ne pisem bez razloga ovo vec da bi se pomoglo da se bilo sta uradi za dobrobit ovog grada. Sellam:klanja:

Iskreno da ti kazem da pola nas ne sme da preuzme tu odgovornost jer bi neko platio zivotom ili necim drugim....

Ne bih volela da ulazim u te probleme,jer ako oni sami ne mogu da ostave drogu zasto mi da im pomazemo???

Social bookmarks