Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško
  • »Tulumba4All« je autor ove teme

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 14. Oktobar 2002

Nase mesto u svemiru ...

Ovo je slika planete Zemlje sa udaljenosti od 6 milijarde kilometara. Zanimljiv clanak o ovoj slici dao je Carl Sagan (autor popularne knjige i serije Cosmos). Navodim ovo bez prevoda, jer ja ne mogu biti merodavan prevodilac. Izvinjavam se svima koji ne govore engleski.
Look again at that dot. That's here. That's home. That's us. On it everyone you love, everyone you know, everyone you ever heard of, every human being who ever was, lived out their lives. The aggregate of our joy and suffering, thousands of confident religions, ideologies, and economic doctrines, every hunter and forager, every hero and coward, every creator and destroyer of civilization, every king and peasant, every young couple in love, every mother and father, hopeful child, inventor and explorer, every teacher of morals, every corrupt politician, every "superstar," every "supreme leader," every saint and sinner in the history of our species lived there — on a mote of dust suspended in a sunbeam.

The Earth is a very small stage in a vast cosmic arena. Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot. Think of the endless cruelties visited by the inhabitants of one corner of this pixel on the scarcely distinguishable inhabitants of some other corner, how frequent their misunderstandings, how eager they are to kill one another, how fervent their hatreds.

Our posturings, our imagined self-importance, the delusion that we have some privileged position in the Universe, are challenged by this point of pale light. Our planet is a lonely speck in the great enveloping cosmic dark. In our obscurity, in all this vastness, there is no hint that help will come from elsewhere to save us from ourselves.

The Earth is the only world known so far to harbor life. There is nowhere else, at least in the near future, to which our species could migrate. Visit, yes. Settle, not yet. Like it or not, for the moment the Earth is where we make our stand.

It has been said that astronomy is a humbling and character-building experience. There is perhaps no better demonstration of the folly of human conceits than this distant image of our tiny world. To me, it underscores our responsibility to deal more kindly with one another, and to preserve and cherish the pale blue dot, the only home we've ever known.
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 17. Oktobar 2002

Ljudima je teško da dobiju takvu perspektivu. Svi su u svojim mikrokosmosima i u svojim mikroproblemima. A takvo ponašanje iz daljine izgleda glupo, glupo...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

3

Ponedjeljak, 21. Oktobar 2002

Do pre nekih dva-tri meseca verovala sam bez sumnje u sve sto sam cula o kosmosu, mesecu,zemlji, ljudima na drugim planetama, naucnim misijama...ali jedna naucna emisija koju sam nedavno gledala je pokolebala moje cvrsto uverenje.

Vise i nisam tako lakoverna, ne verujem u sve sto se "servira" po zelji...
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

4

Srijeda, 23. Oktobar 2002

Baš bih voleo da čujem neki konkretan primer.

Ja sam, na primer, ubeđen da se Zemlja okreće oko Sunca i da su ljudi (neki) bili na Mesecu ali ne i na drugim planetama...

I koja je to emisija?
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

5

Citirano

ne piscem natare docueris

Koliko znam u originalu je : Piscem natare doces ...
... And Tulumba for all

[/SIZE]

6

hmm...

Ako ti mislis da je tako , u redu je :)
nemam nista protiv :D

Mada sam ja to ovako naucila kod starog, dobrog Moma (iz latinskog)

Ali opet ponavljam: ako sam stvarno pogresno napisala, onda oprostite people, nije bilo namerno :)

Selam za tebe Tulumba4All

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

7

Jel vas dvoje to mislite da se negde u svemiru latinski govori , da postoje neki mali zeleni "latini" na kraju galaksije... pa na taj način pravite vezu sa temom ili...? :)) :P :D

P.S. Ni ja nisam ravnodušan, bode mi oči... 8)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

8

Četvrtak, 24. Oktobar 2002

I'm so sorry :(

Hi sans
Imas pravo, latinski i kosmos nemaju nikakve veze :)
Ne znam sta bi drugu Tulumba4All da me tu "bruka" ?(

A evo ne znam ni da li sam ovo sada trebala pisati ... Na svu srecu tu je Admin, brisace on sve sto bude viska :)

Greeting from JA

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

9

Latinski

Ma nemoj da se ljutis . 8)
Obe recenice imaju isti smisao.
Za one koji slabije vladaju latinskim:
Ne piscem natare docueris znaci Ne uci ribu kako se pliva , dok Piscem natare doces znaci Uciti ribu plivati.
Smisao je isti, ne raditi nesto bez potrebe i smisla.
... And Tulumba for all

[/SIZE]

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

10

Kad smo vec kod Kosmosa i latinskog

Postoji predlog da se preostala 3 tela u Suncevom sistemu koja nemaju latinske ili grcke nazive imenuju.
Naravno ta tela su Zemlja, Mesec i Sunce.
Predlog je da se nazovu Terra, Luna, Sol.
Ovakav termin bi se koristio samo kad se ista tela pominju kao kosmicki objekti (planete, sateliti, zvezde ...)

a facie iniquitatis, sublatus est iustus
... And Tulumba for all

[/SIZE]

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

• Poruku poslati

11

U naučnofantastičnoj literaturi su se već solidno ustalili baš ti nazivi...

Et nemo percipit corde, et viri iusti tolluntur.

P.S. 37!

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

12

...Et erit in pace memoria eius...

Kad posmatraš ovu sliku zemlje iz tame... sve nekako podseća na mir, kao da se ništa ne dešava... kad priđeš malo bliže... pa još bliže... ...imaš šta i videti!!!

Sebično bi bilo smatrati da smo sami u tom beskrajnom prostranstvu... koje se (zasad) još uvek širi...

...i tužno bi bilo

:( ?( :O :D

A možda nas s vremena na vreme (ahte-vahte) neko i virne, vidi kakvi smo i pobegne nazad u svoj, mnogo bolji svet...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

13

Utorak, 27. April 2004

Djordje ja sa povecim zakasnjenjem odgovaram na tvoja pitanja a na to me navede jedno jako zanimljivo izlaganje na temu : Da li su Amerikanci zaista krocili na Mesec ili su dokaze lazirali negde u Hollywood-u? koje upravo odslusah :)

Ovako

Citirano

Orginalno od DjordjeRd
Baš bih voleo da čujem neki konkretan primer.

Prvo primeri :

- senke astronauta na slikama su razlicite duzine
- senke: ako se zna gde se nalazi Sunce, a gde Mesec onda se razne senke i prelamanja svetlosti na "serviranim slikama" nikako ne poklapaju sa njihovim polozajima
- isti "deo Meseca" se nalazi na slikama vise razlicitih misija ( koja je verovatnoca da ljudi 2 puta slete na jedno te isto mesto u roku od nekoliko godina i to bas na nekom nepoznatom nebeskom telu npr. Mesecu? )
- vetar: ( Kako to da se na jednom od filmova vijori zastava u prostoru u kome vazi "zakon" da nema vetra? )
- dokazi koji su nestali

Citirano

Ja sam, na primer, ubeđen da se Zemlja okreće oko Sunca i da su ljudi (neki) bili na Mesecu ali ne i na drugim planetama...

Drugo : I ja cvrsto verujem da se Zemlja okrece oko Sunca :). Verujem i dalje da je covek krocio na Mesec, ali potpuno sigurna i ubedjena u to nazalost nisam?( .

Citirano

I koja je to emisija?

Poodavno je bilo al je emisija : "Nachricht aus dem All" (Spiegel-TV bei VOX, 28.06.2002, 22:00)

Pozdrav :)

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

14

Utorak, 27. April 2004

Uh sto volim teorije zavere 2

Ovde mozete naci vise detalja zasto verujem da je covek sleteo na Mesec i zasto ne verujem emisiji koju navodi pink:
http://www.badastronomy.com/bad/tv/foxapollo.html

ili
http://www.apollo-hoax.me.uk/imagebasics.html
... And Tulumba for all

[/SIZE]

15

Utorak, 27. April 2004

@ Tulumba4All : Ti me bas usposli. Ocamecu citajuci ovo, a kad procitam javnucu u sta sam onda ubedjena :D

Ene malo ti bi jedan link nego postira i ovaj drugi :D.

P.S. Neka nas malo da se igramo i teorija zavere ovde na forumu :O ( dok ne dodje Admin) 8o

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

16

Utorak, 27. April 2004

Citirano

Orginalno od pink
Ene malo ti bi jedan link nego postira i ovaj drugi :D.

bogomi ja nadjoh jos jedan link:
http://www.clavius.org/analyze.html

Nista ja nemam protiv teorija zavere. Stavise obozavam ih ... 8)
... And Tulumba for all

[/SIZE]

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

17

Srijeda, 05. Maj 2004

Selam alejkum Bosnjakinje i Bosnjaci.

Sve sto se nalazi u makrokosmosu ugradjeno je i sadrzano je u mikrokosmosu. Jer sve sto je Allah dz.s. stvorio, stvorio je zbog nas i nama na uslugu, da bi sebe nama pokazao. Tako da kada covjek posmatra kosmos moze nauciti o sebi, a kada posmatra i istrazuje sebe moze saznati o kosmosu. Tako da postoje dva nacina otkrivanja kosmosa. Slanje letilica i pravljenje sondi. Ili spoznaja sebe i u sebi nalazenje svih tih stvari o kojima sonde i letilice govore. Medjutim, svom tom istrazivanju ne bi trebao biti cilj mikrokosmos ili makrokosmos, vec Stvoritelj svega. Jer je On to stvorio da bi Sebe pokazao.

Zacudno je kada se vidi da oni koji istrazuju se sve vise udaljavaju od Stvoritelja, dok neki ipak na kraju shvate da Stvoritelj ima i postoji.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

18

Nedjelja, 20. Februar 2005

upozorenje...

PRIMEĆENA IZUZETNO SNAŽNA EKSPLOZIJA U SVEMIRU
NAUKA - Subota, Februar 19, 2005 17:31 RTS

Astronomi su zabeležili snažnu kosmičku eksploziju na Mlečnom putu koja je za desetinu sekunde proizvela količinu energije koju Sunce emituje za 100.000 godina.

Eksplozija se dogodila 27. decembra na neutronskoj zvezdi - mrtvoj zvezdi sa masom sličnom Sunčevoj koja je zgusnuta u sferu prečnika 24 kilometra - u sazveždju Strelca. Čak i na daljini od 50.000 svetlosnih godina, eksplozija je bila toliko jaka da je pomerila Mesec i poremetila gornju atmosferu Zemlje, rekli su u sedištu NASA-e.

Svetlosna godina je put koji svetlost preće za godinu dana brzinom od 300.000 kilometara u sekundi. Eksplozija je poremetila više satelita i preopteretila receptore nekih svemirskih letilica, ali ju je zemljina atmosfera blokirala pa se nije previše osetila na Zemlji, osim što je poremetila neke radio prenose na niskim frekvencijama, rekli su naučnici. 'Astronomski gledano, ova eksplozija se dogodila u našem dvorištu. Da se dogodila u sobi, bili bi smo u gadnoj nevolji', rekao je Brajan Gensler iz Centra za astrofiziku Harvard-Smitsonijan. Neutronske zvezde su retke, a ova je egzotičan tip poznat kao magnetar, sa ultra jakim magnetskim poljem koje moze da skine informacije sa kreditne kartice na daljini koja iznosi pola puta od zemlje do Meseca.

Da se eksplozija dogodila na manje od 10 svetlosnih godina od Zemlje, mogla je da uništi veći deo ozonskog omotača i prouzrokuje veliko istrebljenje vrsta. Srećom, najbliži magnetar je udaljen oko 13.000 svetlosnih godina, tvrde astronomi. Ovo je tek treći put da su astronomi primetili ovakvu vrstu eksplozije u galaksiji, a poslednja je 100 puta jača od prethodne dve

19

Četvrtak, 24. Februar 2005

Sada cu izreci jednu Laz, a vi cete je citati i kontati pa kako to moze biti Laz, i sve cete tako misliti dok ja ne napisem odgovor.

Nije tacno da se Sunce okrece oko svoje ose i nije tacno da se planete okrecu oko Sunca!!!
"Tamo gdje dusa stigne, razum ne moze doprijeti. Ono sto srce ljubi, jezik ne moze izreci." - Asik Junus Emre

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

20

Četvrtak, 24. Februar 2005

Što se mene tiče, ja ti verujem :D

i ... bode mi oči

Social bookmarks