Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Alex

Početnik

(10)

• »Alex« je muško
  • »Alex« je autor ove teme

Datum registracije: 11.03.2004

• Poruku poslati

41

Nedjelja, 21. Mart 2004

Sajo Supermen

Naravno da gresis, ali nema veze.O navodnoj "promeni etnicke slike", zaista ne bih nista vise rekao, jer smatram da bi naneo uvredu onim nesretnicima, koji su u "Bljesku" i "Oluju" ostali bez igde icega, a sto je najgore, mnogi i bez svojih najblizih. Ako je ta grupa nesrecnika, koje je Milosevicev rezim, smestao po sporstkim halama, ucionicama, napustenim banjskim odmaralistima, barakama nekadasnjih gradjevinskih firmi, nacin promene etnicke slike, onda se nesto desava u glavi onoga ko postavlja takve tvrdnje.
U jednom postu pomenut je Rankovic, i navodni teror nad Siptarima. Nista manji teror Rankoviceve policije nije bio ni nad Srbima. Informbiro, Goli Otok, hapsenja "narodnih" neprijatelja. Da se ne vracamo na tuznu istinu da su komunisti, odmah po "oslobodjenju" Srbije, u toj Srbiji sreljali oko 150.000 ljudi. Vise su komunisti 1944-1945 streljali svestenika Srpske Pravoslavne Crkve nego ustase u NDH 1941-1945, to je nepobitno dokazano i postoje objavlkjene knjige.
Naravno da je bilo brutalnih postupaka policije, ali ti postupci su se ticali svih koji su ziveli u "samoupravnom socijalizmu". Nije mi cilj da budem advokat bilo koje budalastine koja je cinjena, naprotiv.Zeleo sam da pokrenem temu na ovom forumu, da vidim kako forumasi reaguju na progon nevinih ljudi, koji su krivi samo zato sto su Srbi, kojima neki drugi ljudi, samo zato sto su Albanci, pale kuce, ubijaju ih, pale im bogomolje. Ako ih je Milosevic terorisao zasto ne odu i zapale njegovu kucu na Dedinju. Ili na primer kucu pokojnog Aleksandra Rankovica, koja se, opet, nalazi na Dedinju u Beogradu. Vidim da ogromna vecina forumasa ne samo da ne saucestvuje sa nevoljama ovih nestretnika, nego se upinje da opravda teror nad Srbima, pravdajuci to navodnim , ranijim, srpskim terorom Srba nad Albancima. No, i to je stav.
Interesantno je da ama bas niko od forumasa nije porazmislio da su sa Kosova iseljeni i mnogi Muslimani, a oni koji su ostali zive pod strahovitim terorom(okolina Prizrena, Sirinicka zupa, okolina Peci...).Takodje, albanski separatisti drze u pravom logoru i malobrojnu zajednicu Goranaca, muslimanske veroispovesti koji zive u oblasti Gora (Dragas, Brod,Rastelica...).Mislim da je plozaj Goranaca trenutno najtraghicniji u Evropi, jer niti imaju kod da ih zastiti, niti da se u vezi njih oglasi neki forum, osim pojedinacnih slucajeva i ljudi dobre volje. delagacija Goranaca isla je prosle godine kod dr Rasima Ljajica,ministra za ljudska prava i nacionalne manjine, molili za pomoc, ali nista se nije promenilo. O njihovom teskom zivotu moze se procitati i u novopokrenutom listu "Gora", koji izdaje NVO "Evropa". Na zalost, zlo kolo koje je su poveli albanski separatisti na Kosovu, nije nanelo patnje samo Srbima, vec i ostalim narodima na ovim prostorima, a usudjujem se reci i dobrom delu Albanaca.
Zelim da se zahvalim forumasima za ucesce u ovoj temu, a hvala Administratoru sto je veoma demokratski dopustio suceljavanje ili dopunjavanje misljenja. Drago mi je da Novi Pazar ima ovakav forum.Sa velikim zadovoljstvom cu ga preporuciti svojim prijateljima. Neka Gospod podari mir svima, pa i nama.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

42

Nedjelja, 21. Mart 2004

To je džamija, sine. Sinoć je džamija gorela, sinoć smo se radovali. (komentar jedne srpkinje ispred urnisane dzamije)

Ocevici paljenja dzamije od strane srpskih terorista!

Priča vaspitača iz Medrese u Beogradu:

“U trnucima kada je policija pružala poslednji „otpor“ varvarima, u zgradi medrese se nalazilo petnaestak momaka, učenika medrese. Preplašene i istraumirane sakupio sam ih u jednoj spavaoni razmišljajući šta da radim: da ih izvedem iz džamije - to bi značilo da ih prepuštam na milost i nemilost razjarenoj masi. Pitanje je da li bi iko od nas preživeo. Čeko sam nadajući se da će i ovaj napad huligana biti odbijen. Sišao sam u prizemlje zgrade da vidim šta se dešava ispred džamije. Videvši da „odbrana“ džamije pruža poslednji „otpor“ poveo sam decu srednjim stepeništem zgrade (koje se nevidi sa ulice) do magacina džamijskog restorana. Vrata magacina sam otključao ključem od ulaznih vrata restorana a o­nda su učenici, jedan pojedan, izlazili u dvorište iza zgrade. Kada sam i ja izašao u dvorište osvrnuo sam se – zgrada medrese je planula! Učenici koji su bilizadnji u redu dok su silazili u magacin restorana videli su prve huligane kako ulaze i pale medresu. Hvala Allahu katastrofa je izbegnuta – sekunde su nas delile od prave tragedije! Dok smo sedeli u dvorištu i razmišljali kako dalje jer su huligani bili i van dvorišta začuo se glas žene koja je stanovala u blizini zgrade medrese: „ Evo ih, evo ih!“ Jedan komšija srpske nacionalnosti dodao nam je lestve pa smo sepomoću njih prebacili preko zida u susedno dvorište, a odatle se bezbedno udaljili.“-završava vaspitač.

Sutradan, oko podneva, odlučio sam da odem do džamije. Na desetak metara od džamije stajala je poveća grupa policajaca koja je obezbeđivala džamiju. Nisu me pustili da uđem. Stojeći van zone koje su obezbeđivali policajci posmatrao sam slučajne i namerne prolaznike koji su komentarisali “incident“. Neki su prilazili sa osmehom i neskrivenom radošću, neki sa tugom, potišteni i suznih očiju. Momak pored mene sa iscrtanim navijačkim amblemima na majicifotografisao je prizor (kažu da su dobar deo huligana činili navijači). Pomislih: „Došao je da ovekoveči sinoćnji trijumf.“ Pored okupljene mase prolazi deda sa značkom na prsima na kojoj su stajali četiri slova „S“. Nekoliko trenutakakasnije začu se jaka muzika koja je dopirala iz unutrašnjosti crvenog automobila koji se približavao masi. Automobil je „pevao“ patriotske (četničke) pesme. Pogledi prolaznika se okrenuše ka automobilu i momku široka osmeha koji je stajao za volanom. „Videli su te svi – sad možeš kući“ – začuo se komentar iz mase. Skupini ljudi koja je posmatrala džamiju približavala se žena osrednjih godina sa malim detetom koje je nešto pitalo pokazujući rukom kadžamiji. Odgovor njegove majke se jasno čuo: „ To je džamija, sine. Sinoć je džamija gorela, sinoć smo se radovali. "
Iako sam stajao na desetak metara od džamije mogao sam dobro da vidim učinak sinoćnjeg vandalizma. Ali, prave razmere sam mogao sagledati nešto kasnije nakon ulaska u džamiju i zgradu medrese. Na samom ulazu u dvorište džamije video samiscrpljena i tužna lica muftije beogradskog i dva njegova sina Muhammeda i Mustafe. Nismo razmenili ni par reči dobro a dobro smo se sporazumeli.

Dvorište džamije je bilo puno šuta i gara a iz knjižare je jos uvek izlazio dim. Ko bi reko da je tu nekada bila knjižara!? Ušao sam u džamiju po ko zna koji put u životu a ipak činlo mi se kao da je prvi. Pošto je džamija sagrađena od kamena u njoj nije imalo šta da gori osim tepiha i ornamenata.Na nekoliko mesta u džamiji bile su gomile gara, pepela i ostataka zapaljenih knjiga. Kako vandale nije poslužila „sreća“ sa paljenjem tepiha dovukli su mushafe i knjige iz knjižare i biblioteke i zapalili ih. Tek tada su se „istinski“ radovalivatri. Da bi dodatno uveličali slavlje urinirali su po mushafima i knjigama o čemu svedoče zapaljeni ostaci koji zaudaraju na mokraću. X( X( X( X(
o| o| o| o|
Na podu džamije je bilo nekoliko gomila gara i pepela i po koji ostatak mushafa koji nije izgoreo. Na samo pola metra od jedne gomile pažnju mi je privukla jedna knjiga koja je ostala netaknuta. Obrisao sam prašinu tj. pepeo sa njenih korica i pročitao naglas naslov: Strahote Sudnjeg Dana -a telom mi prostruji hladan impuls i misao: Bi li zdrav razum počinio ovakav čin ako bi bio svestan i jednog delića o­noga što ga čeka na Dan obračuna?Izašao samiz džamijei krenuo sam prema zgradi IZ-a i medrese. Kancelarije imama, profesora medrese kao i muftijina kancelarija potpuno su izgorele zajedno sa arhivom, knjigama ... Velika i luksuzna biblioteka sa nekoliko hiljada naslova sada je izgledala kao dvorana za snimanje horor filmova. Ispred biblioteke gomila šuta i zapaljenih knjiga među kojima se nalazila ipo koja knjiga koja je odolela vatri.

Zaputio sam se stepeništem ka spavaonama medrese. Na stepeništu mi skrenuše pažnju novine koje sunekim čudom dospele tu neoštećene. Bio je to nedeljnik IZ-a Sandžaka – Glas Islama. Na naslovnoj strani je krupnim slovima pisalo: „Inicijativa za objedinjavanje islamskih zajednica na području SR Jugoslavije.“ Pomislih – krajnjeje vreme.

Spavaone medrese više ne postoje. Postoje samo ostaci i urušeni strop (plafon) gornjeg sprata. Nisam išao dalje. Ulažući napore da zadržim čvrstinu i zdravo rasuđivanje vratio sam se i zajedno sa nekim momcima prebirao po šutu tražeći poluoštećene knjige koje su jos uvek mogle da se koriste. Prenosili smo knjige u jednu praznu prostoriju u kojoj nije imalo ništa da gori. Slažući knjige dohvatio sam prvu s gornje strane koja me je privukla naslovom Jesmo li muslimani .Sasvim spontano usne su načinile napor i malo se sakupile načinivši oblik koji neki zovu kiseli osmeh. Odagnao sam misao da je u ovom naslovu odgovor za o­no što nam se dešava. Nisam sada hteo o tome da razmišljam, bilo bi previše.U trenutku kada sam hteo da napustim džamiju prišao mi je jedan čovek u uniformi koji je rekao da je zadužen za čuvanje džamije preko noći. Čovek je zapitao: „Hoće li neko od vaših ostati da čuva džamiju preko noći? “

„Ne - odgovorio sam- neka je i večeras čuvaju vaši, jer mi u njoj nemamo više šta čuvati.“

Izašao sam iz dvorišta i osvrnuo se a zatim brzo vratio pogled. Sada, u sumraku sve je delovalo neuporedivo tužnije, kao da sam čuo plač džamije. Odjednom me je obuzeo neki bes pomešan bolom. U tom stanju proleti mi misao o osveti. “Ne - rekoh sebi -to musliman ne radi,jer,kao što reče mitropolit Amfilohije, mi nismi kao o­ni!“

A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

43

Nedjelja, 21. Mart 2004

Prema nekim informacijama, unistavanje pravoslavnih crkava i manastira je organizovala srpska obavestajna sluzba s ciljem da se okrive Albanci i da se sprijeci priznavanje nezavisnosti Kosova.

RTK je prikazala snimke na kojima se jasno vidi i cuje da "Albanci" koji pale jednu crkvu medjusobno razgovaraju srpski.

Cudno zar ne!

Ima ona partizanska "Ozna sve dozna" ;)
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

Brzi

Učenik

(10)

• »Brzi« je muško

Datum registracije: 30.06.2003

• Poruku poslati

44

Nedjelja, 21. Mart 2004

Ma da bre . Po toj istoj logici i dzamiju u Beogradu su palili muslimani iz Pazara koji studiraju u Beogradu culi ih prolaznici kako se dovikuju "Senade" "Suade".

Prestani da govoris neistine. Dzamiju u Beogradu su zapalili beogradski huligani i pijanci koji nisu videli drugoga nacina da iskale svoj opravdani bes zbog ubistava Srba, etnickog ciscenja i unistavanja srednjevekovnih crkava i manastira na Kosovu i Metohiji. Njih je , vecinu , stigla kazna, ili ce ih stici jer policija ih vec hapsi a takodje postoji i video snimak celog dogadjaja sto ce policiji pomoci da uhvati i kazni izgrednike. Skupstina Beograda ce finansirati iz svog budzeta opravku dzamije tako da ce pravda sigurno biti zadovoljena i ne vidim u cemu je dalji problem .

Na Kosmetu je za 2 dana zapaljeno i unisteno preko 25 srpskih manastira i crkava i sobzirom na anarhiju koja dole vlada oni u dogledno vreme niti ce biti obnovljeni niti ce ove kriminalce koji su to radili stici zasluzena kazna.

Resenje problema je u tome da tvoji sunarodnici izoluju i na marginu svih desavanja stave takve ljude kao ti a da ja i moji sunarodnici izolujemo i kaznimo ove ljude koji su unistavali islamske verske objekte u Nisu i Beogradu.

Sve si Srbe automatski strpao u "Cetnike" skocio sav uzbudjen i radostan, sve pravoslavne svrstao u zle, zaboravljajuci da je vece stete na dzamiji upravo sprecio vladika Amfilohije koji je licno dosao da spreci to sto se desavalo. To ti zaboravljas. Istovremeno ja se ne secam da je recimo na Kosovu ijedan hodza sprecavao i molio ljude da ne ruse srpske pravoslavne objekte.

Ovom prilikom zelim da te pozovem na razum i smirenost, jer taj ekstremizam za koji ti mislis da je tvoja prednost, moze vrlo brzo da ti se obije o glavu. Kao i ovima u Beogradu.

[SIZE=1]Deo teksta u kome se iznose spekulacije i uvrede na racun clana Sandzak, izbrisan..//Administrator [/SIZE]

FANTOM

Početnik

(10)

Datum registracije: 21.03.2004

• Poruku poslati

45

Nedjelja, 21. Mart 2004

Citirano

Orginalno od Brzi
da iskale svoj opravdani bes

izvini ali ne treba kaliti bes na dzamije nije to u redu tu je posredi nesto drugo,znas ti to odlicno

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

46

Ponedjeljak, 22. Mart 2004

Vašington -- Šef UNMIK-a Hari Holkeri izjavio je američkom Nacionalnom radiju da je situacija na Kosovu i Metohiji znatno poboljšana, da su "prejake" reči "etničko čišćenje" i da je spaljeno "par srpskih pravoslavnih crkava".

Na opasku da je komandant južnog krila NATO admiral Gregori Džonson ocenio da je na Kosovu reč o etničkom čišćenju, Holkeri je odgovorio: “Te reči su možda prejake, jer ono što se desilo jeste da su Albanci napali srpske enklave, ali mnogi kosovski Srbi nisu prihvatili da se sklone. Na žalost, pričinjena je ogromna šteta i mnoge srpske kuće su uništene kao i par srpskih pravoslavnih crkvi”, kazao je Holkeri.

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

47

alex ja sam gledao svojim ocima ponasanje policajaca i stanje koje je vladalo na kosovu.zato ne brukaj se sa tim glupostima o prednostima koje su albanci imali.mozda na papiru a u stvarnosti velika cista 0.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

48

Citirano

Orginalno od Brzi
Dzamiju u Beogradu su zapalili beogradski huligani i pijanci koji nisu videli drugoga nacina da iskale svoj opravdani bes zbog ubistava Srba, [/SIZE]

pa kolko ja mogado da vidim ni ti Srbi nisu bas ostali cistih ruku, kako pisase na b92 a i kako prenose i drugi imalo je podjednako Albanskih i Spskih zrtava, po 28 rekose, znaci nisu samo Srbi ginulu pre neki dan, a sto se tice Crkava i Manastira, nisu trebali, al sigurno ce i to neko platit i obnovit, pa ko sto ti rece ne vidim gde je tu problem.
malo za promenu

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

49

Pamet u glavu...

[SIZE=3]Jedna nepravedna presuda napravi vise zla nego neki nepravedni postupci![/SIZE]
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

• »enigmatic81« je muško

Datum registracije: 06.10.2003

• Poruku poslati

50

Srijeda, 02. Juni 2004

pitanje je zasto i odakle proizilazi nasilje?

Ne kazem da podrzavan nasilje albanaca nad srbina!kao sto ne podrzavam nijedno nasilje nad bilo kime,ALI trebamo realno sagledati situaciju a ako je realno sagledamo nece nas cuditi nasilje albanaca nad srbima jer je drzavna politika prema albancima u poslednjoj deceniji bila i vise nego surova i otisla do te mere da se moze nazvati genocidom i pokusajem da se unisti jedan narod! sto govori cinjenica da je ubijen veoma velik broj albanske dece,ljudi,odnosno svih generacija..i ne samo to vec i prisilno iseljenje celokupne nacije iz ove drzave..oni su vise godina ucili po kucama..stalno bili maltretirani tako da ne shvatam sta je cudno u svemu ovome sto se danas dogadja?kazem ne podrzavam nasilje ali me ovo i ne cudi u odnosu na ono sto se njima cinilo od strane drzave ili bar pojedinih organa i organizacija (paravojnih) koje je naravno drzava podrzavala..U svakom slucaju ISKRENO se nadam da ce albanci shvatiti da ne valja da rade srbima to sto rade jer su srbi bas zbog takvog ponasanja prema njima na neki nacin izgubili kosovo..pa im nebi savetovao da i oni ucine istu gresku vec da srbima treba dati sva prava jer i oni kao i svi to zasluzuju..naravno OSIM onima koji su cinili zlocine!hvala.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

51

Srijeda, 02. Juni 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Naravno ni ja ne podrzavam nasilje, ali sto se tice Albanaca mislim da je njihov bes prema Srbima OPRAVDAN, ako uzmemo u obzir sta se sa njima i njima radilo u posljednjih DECENIJA. Sve ukupno se to moze nazvati ETNICKIM CISCENJEM Albanaca sa Kosova. Dakle, njihov bes je opravdan, ali ne bi se trebalo tom besu bezumno prepustit jer ce izazvati upravo kontraefekt.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

BOSNJAK

Početnik

(10)

Datum registracije: 04.06.2004

• Poruku poslati

52

Srijeda, 16. Juni 2004

SaNdZaK
Citat: “Bosniaci muslimani Sandzaka, a pogotovo Novog Pazara , nikada ne mogu
Zaboraviti da su Albani muslimani pod komadantom slavnoga Sabana Poluze iz
Drenice, spasili Novi Pazar i Sandzak od masakra nad Bosnjacima 1942 god.i do
Nogu potukli jedinice Draze Mihailovica”

G. SANZAK, nijesu Albanci muslimani dosli 1941 god. da brane Bosnjake muslimane, nego su dosli na granici Vilike Albanije koju su im priznali Hitler i Musolini, a kao sto znamo prostirala se do Duge Poljane.
Oni bi tu bili i da nije bilo muslimana, ili nebi ni ONI ni bilo koja okupatorska vojska, da su svi gradjani Sandzaka stali pod zastavom ZAVNOSa.
To je bila regularna vojska V.Albanije,kod koje nije vazio kriterij "Albanci muslimani ".to se potvrdilo kada su okupirali Pazar, nasilno su uveli skole na Albanskom jeziku, fes je zamenjen culahom Sandzacke igre Rugovskim .
Vecina Bosnjaka se suprostavljla ideji o cijepanju i pripajanju dijela Sandzaka V. Abaniji.
Znajuci da Albanci imaju petu kolonu predvodjenu Acifom Bljutom,pokusava se njegova likvidacija ,od strane Sandzackih PATRIOTA,ali bezuspesno.Nemci naredjuju cetnickoj komandi u Raskoj da saradjuju sa Albancima i da se odrzava red na novonastalim
granicama.Dolazi do susreta izmedu Acifa Bljute i cetnickog komadanta iz Raske, mislim da se zove Sarkovic, i to u dva navrata, prvo u Raskoj onda u N. Pazaru. Taj sastanak u N. Pazaru se otkriva , bomba koja je bacena na mjestu sanstanka
nije eksplodirala.
Bosnjiaci koji su ucestovali u pregovorima,otkrivaju zaveru Cetnicke i Velikoalbanske strane,Dzemail Konicanin poziva Pesterce, da se prikljucSandzackim Partizanima, njih 150 prihvaca .Obavjestava se Rifat Burdzovic, on hitno salje izvjestaj u N. Pazar da se mora branit Pazar, jer su krajnje prljave igre, vazno je da narod bude spasen,da se u ovoj situaciji “upotrebi” muslimanska veza Da je Slavenstvo jos klimavo i u samom vrhu K.P.J, od dva zla odabrat…….....
Svi su izgledi bili," ko prvi u Pazar njegov je".Tada krece strasna propaganda,od prozivanje o zemlji Slavena i jedinstva medu Bosnjacima i Srbima , pogotovo od Srba koji su ostali u gradu a dobijali su instrukcija iz Raske.
Acif Bljuta dovodi brdjane, daje im opstinske i komandne funkcije, da bi ih pridobio
na svoju stranu i ujedno da ih upotrebi protiv aktivista ZAVNOSa, siri propagandu i strah u gradu:
Da Cetnici idu nose eksere kovace,silovace…..;hapsi i strelja one koji se bore za ocuvanje Bratstva i jedinstva ,i nepovredivost granica Sandzaka.
U dnevniku Omera ef. Konicanina pise: “U gradu vlada veliki strah,jednoj okupljenoj grupi govori Acif Bljuta:
Vama u pomoc dolazi hiljadu Albanaca, cetnici ce biti
porazeni, Pazar ce biti centra V. Albanije”.
Vel. Albanska vojska u jurisu da stigne prva ,spaljuje
gotovo sva Srpska sela od Mitrovice do
Pazara ,a ostavlja u okruzenju pet Bosnjackih sela (Hrvatska, Kaljin,Vrba,Beberiste i Mohvo
Sadasnji naziv V. Lokva), po mnogim radi zrtvovanja.
Tih dana su svi putevi vodili ka Pazaru,bitka svih bitaka je pocela ,od oruzja najvise: Vile,motke , motike, britve. Puske su kod onih koji su
rezirali sukob.
Cilj je gotovo isti i jedne i druge strane, sto vise smanjiti autohtono stanovnistvo,i sprecit masovno ukljucivanePazaracau "Narodnooslobadilacku
vojsku Sandzaka."
Ostalo je zabelezeno:da su vjecina stradalih sirotinja i izbeglice.

Dali Vas i " 17 mart 2004god" kada se pokusalo
“humano”premestanje Srba iz unutrasnjosti Kosova
na zapadnu strani reke Ibra, od strane nekih Albanskih i Srpskih politickih krugova, ne podsjeca na
cetrdesete godine 20 vijeka.
Ovo pisanje me podstaklo jer je ovih dana Bosnjacko
Nacionalno Vijece Sandzaka odredilo nagradu za
POLITICKI RAD I LJUDSKA PRAVA
“RIFAT BURDZEVIC TRSO”, i sjetih se koliko je Sandzackih rodoljuba likvidirano, samo zato
sto su voleli jednakost medju ljudima i
nedeljivost Sandzaka.

Nagovestava se da ce oni koji "vrsljaju" po inostranstvu biti pozvani na “informativni”
razgovor u Bosnjacko Naciionalno Vijece, kao sto je ovaj SaNdZaK i pogotovo
Autori kljige “Sinovi Sandzaka” gdje izjednacuju okupatore i borce ZAVNOSa
Izdajnike i patriote.

Ziveo Sandzak multietntican i multikulturalan

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

53

Srijeda, 16. Juni 2004

Dragi nas Bosnjo iz Novopazarske mitrovice es selamu alejkum,

Zamolio bih te da nam prvo objasnis sta je to ZAVNOS, ko ga je osnovao, ko su bili clanovi i cemu je sluzio, te ko ga je ukinuo i kakve su koristi imali Bosnjaci Sandzaka od ZAVNOSA.

Ko je naredio likvidaciju rah. Rifata Burdzevica Trsa?

Ko su bili Biko i Deko, Ismail Konicanin, Acif Hadziahmetovic i kakva je bila njihova funkcija tokom drugog svjetkog rata.

Ko je pobio stotine partizana na Jarutu i zasto?

Zasto je streljano hiljade muslimanskih prvaka 1945 god. u Novom Pazaru, (masakar na hadzetu) i drugim Sandzackim gradovima?

Ima jos mnogo pitanja, ali ih nebi sada ovdje postavljao, jer cemo mozda pokrenuti novu temu o bliskoj proslosti Sandzaka.

Koliko je meni poznato BNVSICG nije naslednik SDB, UDBE i OZNE, pa da poziva i privodi ljude na informativne razgovore, vidi se da si nostalgican za onim bivsim sistemom :D i hvala Bogu sto nije jer BNVSICG je sasvim nesto drugo i sluzi necemu drugom!

Selam

BOSNJAK

Početnik

(10)

• Poruku poslati

54

Četvrtak, 17. Juni 2004

SaNZaK, ti pricas narodna predanja.
Mojem dedu pricao njegov dedo, a njemu dobri
covjek,a moj babo to sve zapamtio i mene ispricao ....
Ti trebas (ako zelis) da se izjasnis oko onog sto sam ja napisao ,cime sam osporio Tvoje vidjanje dogadaja
oko N. Pazara "41. god.a ne da postavljas nova
pitanja.
BNVS je legitimni prestavnik Bosnjackog naroda
U Sandzaku sa medjunarodnim legitimitetom,
(neki clanovi u BNVS su druga prica).Mislim da ima
ali bi sigurno trebalo imati odbor za bezbednost kao savetodavno tijelo.
Kupi poslednji broj Sandzackih novina(ne citaj Vesti)
evropsko izdanje, neki su prozvani zbog "svrljanja"
po nizozemstvu.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

• Poruku poslati

55

Četvrtak, 17. Juni 2004

Selam,

Ne volim jalove rasprave i zato cu biti kratak. Ja sam tebi postavo niz pitanja, tvoj zadatak je konkretan odgovar na postavljena pitanja.

Sto se tice prica i narodnih predanja, vise ce biti da si se ti naslusao partizanskih bajki i legendi, moj rahmetli djed je licno ucestvovao u odbrani Sandzaka i stradao 1943 god, dok je rah. Babo jos kao djecak od 16 god, bio svjedok i savremenik svih tih dogadjaja i licno bio u Novom Pazaru kada je krenuo Cetnicki napad o kojem govorimo na grad.

Ali ti posto nisi is Novog Pazara nego iz Kosovske Mitrovice, nisi imao prilike da slusas i naucis pravu istinu o navedenim dogadjajima. Mozda su tvoji djedovi i ti dobri ljudi nosili petokrake na celu i guslali ti zvanicnu pricu ideologije koja je bila na vlasti.

Opet valjas nekakve gluposti u vezi BNVSICG. Nije to tvoj posao. Gledaj kako ces prezivjeti u Kosovskoj Mitovici. Sto se tice vrsljanja po dijaspori i citanja vijesti to je moja privatna stvar i tebe ne treba da interesuje.

Selam

xhaki

Učenik

(10)

• »xhaki« je muško

Datum registracije: 23.11.2003

• Poruku poslati

56

Četvrtak, 17. Juni 2004

za BOSHNJAKA

-I moj rahmetli dedo je bio svedok tog chetnichkog napada na Novi Pazar!!!

I hvala Bogu pozhiveo je da mi to lichno ispricha.

A i u knjizi "Tijesna charshija" od Ramiza Crnishanina,koji je kao dijete takodje bio svjedok pomenutih dogadjaja,pominje se ovaj napad.

Mislim da si pomenuo i Shabana Poluzhu,e tu se donekle mozhemo slozhiti u vezi razloga zbog kojeg je on pripomogao Pazaru.Sigurno da ima tu onoga sto si ti pomenuo,ali mislim da to nije bio i jedini razlog zbog chega je on sa svojom grupom to uradio,jer da te samo podsetim da su tadashnji Albanci bili i bolji muslimani i ljudi,pa se i to mozhe uzeti kao jedan od uzroka dolaska Poluzhe i njegovih ljudi u pomoc Pazarcima.A u svakom sluchaju bez obzira na uzrok njegovog dolaska,da on tada nije pomogao Pazaru i Pazarcima,mene a i vecjine nas nebi bilo ili bi se zvali drugachije,npr: Marko,Janko,Srboljub...itd...itd...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

57

Petak, 18. Juni 2004

Ne mogu a da ne napisem jednu repliku ovom Bosnjaku. Prije svega dragi Bosnjace mi vjerujemo nasim djedovima i dobrim ljudima vise nego ijednom udzbeniku skolskom ili necemu sto je zabiljezio neko tamo. Razlog tome je sto su ti nasi djedovi bili mnooogo dobri muslimani.

Ove tvoje postove cu shvatiti kao jos jedan pokusaj da se jos vise unese razdor i netrpeljivost izmedju Bosnjaka i Albanaca. Sta je bilo bilo je. Gledajmo kako je sada. Albanci su muslimani i mi ih trebamo i gledati kroz vjeru. Onoliko koliko od vjere odstupaju toliko treba i da smo odvojeni, a koliko se drze vjere toliko treba da smo bliski. A neminovno je da veliki broj Albanaca su dobri muslimani i sa takvim Albancima treba uvijek gajiti dobre prave muslimanske odnose. Dakle, na Albance treba gledati prije svega kao na muslimane.

A ako se krenu nabrajati mahane koje se pojavljuju kod njih onda cu ja naravno krenuti odmah u navodjenje mahana kod Bosnjaka, a Bosnjak sam.

A i ako se krene sa ukazivenjem mahana Albancima onda to treba da bude sa ljubavlju jer se radi o muslimanima, a ne sa mrznjom jer se mrznjom sije smutnja i razdor i svadja. Razmisli i preispitaj sebe, da li ti na Albance gledas sa mrznjom ili sa ljubavlju.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

BOSNJAK

Početnik

(10)

• Poruku poslati

58

Petak, 18. Juni 2004

Na ulazu u englskom parlamentu stoji "I prijatelji i
neprijatelji su prolazni samo je interes vjecan".
Ako me vec pitas dali sa mrzljom ili sa ljubavlju odnosim se prema Albancima priznacu (i ako nigde nism pomenuo Albance nego samo jednu Vel.Albansko politiku)sa LjUBAVLJU.
Ali to je moje privatno gledanje.
Granice,manjinska prava,istorija, tradicija.....
To su OPSTENACIONALNI interesi-Sandzacki interesi.
Rah. Izedbegovic jednom prilikom rece "Da u Bosni
Svi muslimani su Bosnjaci a svi Bosnjaci nisu
muslimani.
Ja bih na ovo dodao da u Sandzaku ne zive samo Bosnjaci niti su svi Bosnjaci u Sandzaku muslimani.
Pomenuo bih jos jedan rah. Izetbegovicev intervju
gde on doslovno kaze"Za mene je sada i uvjek VJERA
bila privatna stvar"
HVALA

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

59

Petak, 18. Juni 2004

Ja nisam od tebe trazio da ti meni kazes da li ti sa ljubavlju ili sa mrznjom gledas na Albance. Vec sam ti predlozio da ti to sam sa sobom vidis, a ne samnom ili bilo kim drugim. Zato nisi ni imao potrebe da to pises ovdje.

Drugo, vjera je privatna stvar sve dok ta osoba je van drustva i nema uticaja na okolinu. Onog momenta kada neka osoba krene napolje u ljude u zivot, tog momenta on nesto propagira i siri. Posto se u ovom slucaju ovdje radi o dva muslimanska naroda, onda bi dijalog medju njima trebao biti vjerski. Zbog toga sam ja se i pozvao na vjeru. Dijalog medju muslimanskim narodima ne smije biti nacionalan, vec vjerski. Nacionalan dijalog se vodi samo sa nemuslimanskim narodima.

A posto je Rahmetli Alija Izetbegovic bio nas nacionalni lider i vodja, to znaci da njegove rijeci treba prije svega razumjeti u svjetlu vremena, prostora i situacije.

Postoje vehabije u vjeri, a postoje i vehabije u nacionalnoj politici. Nesmije se biri ni jedno ni drugo. Kada kazem Vehabija, mislim na bukvalno i nepromisljeno shvatanje stvari, tj. nenijansiranje, vec vidjenje crno-bijelo.

Zbog toga, ako zelis sa nekim na ovom Forumu dijalog, nemoj samo jednostavno navoditi nesto, a da zanemarujes ono sto drugi kazu.

Dosta ljudi, do sada svi, se ne slaze sa ovim sto si ti iznio. Razmisli se malo.

Allahimanet.

BOSNJAK

Početnik

(10)

• Poruku poslati

60

Petak, 18. Juni 2004

Mozda ovoj Vijesti nije mjesto na ovj temi,ali je od opsteg znacaja.
Kako su mi javili (rodjaci i prijatelji)iz Nemacke, vladina komisija ce u toku dana doneti odluku, da li ce
10000 Sandzaklija sa neresenim statusom (duldungom)dobiti boravak, ili ce biti proterani.
To bi znacilo i novi 10000. nezaposlenih Sandzaklija.
Obzirom da u proseku 8.godina borave u Nemackoj, znacio bi to jos jedan Muhadzerluk,sto bi znacilo za
Sandjak manje nekoliko miliona eur, koje su slali svojima.
Kako kazu, nedavno je medju njima boravila delegacijaSPD, iz Novog Pazara gde je i o tom problemu bilo rijeci. Pomenuta delegacija se obavezala da ce njihov predsednik, gsp. Ljajic, preko Nemacke ambasade stipiti u kontakt sa nadleznim organima u Nemackoj,i da ce to pitanje biti povoljno reseno.
Zato ONI ocekuju danas, povoljnu vest od vladine komisije,a oni ce uzvratiti SPD-u na septembarskim izborima.
Dijaspora ce dobiti pet odbornickih mjesta i najverovatnije jedan resor informisanja, zbog televizije na satelitu i distribuiranja novina u Dijaspori.

Mislim da je ovo OPSTENACIONALNI interes,
HVALA

2 korisnika osim vas pregledava ovu temu.

2 Gostiju

Social bookmarks