Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško
  • »Bosnjaaak« je autor ove teme

Datum registracije: 17.05.2008

• Poruku poslati

1

Nedjelja, 18. Maj 2008

Nastradin hodza

Ovako ga nazivase nas narod, ima li mozda neko knjigu,price Nastradin Hodza izdata odma posle drugog svetskog rata? ovo mi je potrebno radi istrazivanja o starim nasim pricama i lirskim pjesmama
[SIZE=3]Samo naukom mozemo doc do istine...[/SIZE]

Manager

Profesionalac

(10)

• »Manager« je žensko

Datum registracije: 31.07.2003

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 18. Maj 2008

Odmah posle Drugog Svetsgog Rata?! Mislim da te moram razocarati da ces jako jako jako tesko naci to izdanje knjige. Samo je pojavila u jednom izdanju i vrlo vrlo je tesko naci, jedino da pogledas po nekim muzejima mada cisto sumnjam. Mozda je mozes naci samo kod nekog i privatnoj, licnoj, kucnoj biblioteci. Cula sam cak da se ta knjiga namerno krije...
Ne mijenjaj vjecno za prolazno!

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 18. Maj 2008

Tu Knjigu mogu naci samo privatno sve drugo je uzalud,osim u turskoj u muzeju

RoyDin

Učenik

(10)

• »RoyDin« je muško

Datum registracije: 22.04.2008

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 19. Maj 2008

ooo

Ja sam cuo puno prica o njema,kazu da je bijo zanimljiv lik,pravi saljivdzija. :)) :)) :))

Cuo sam, neznam dali je istina :
Kao, grob mu se nalazi u nekoj strani i jos kao podkocen odozgo nadole.

Iz razloga...da bi se i tu nasmejali prolaznici koji idu tuda... :)) :)) :))
Svaka moć u svijetu počinje kao moralna čvrstina.
Svaki poraz počinje kao moralno zakazivanje.

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

• Poruku poslati

5

Mozda nekima nije poznato a on je turski pisac i belezio je narodne izreke.

RoyDin

Učenik

(10)

• »RoyDin« je muško

Datum registracije: 22.04.2008

• Poruku poslati

6

ooo

Moguce,
Napisao sam samo ono sto sam cuo.
Svaka moć u svijetu počinje kao moralna čvrstina.
Svaki poraz počinje kao moralno zakazivanje.

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

• Poruku poslati

7

Nasreddin Hodza je glavni nosilacdosjetljivih i saljivih prica kod Turaka.O njegovom zivotu u opticaju su razna misljenja.Razne verzijr o njegovom zivotu,medzutim zna se najstariji rukopis njegov dospeo u posjed jednog Evropljanina i sadrzi samo 76 sala i to 1625 god.
Prvo izdanje narodne knjige o Nasreddinu koje je posluzilo za osnovu mnogim kasnijim izdanjima pojavilo se 1837.god. Kasnije su slijedila i evropska izdanja Njemacko 1857. a francusko 1876. posle su nasredinove sale prevedene na Engleski Madzarski Bugarski itd.

rime

Zlatna sredina

(10)

• »rime« je muško

Datum registracije: 22.10.2007

• Poruku poslati

8

Nasradin Hodža

Predanje kaže da je Nasradin Hodža (arap. Nasr ud-Din, tj. „stub vere”; takođe i: Nasrudin, Nasredin, Naseeruddin, Nasruddin, Nasr Eddin, Nastradhin, Nasreddine, Nastratin, Nusrettin, Nastradin) živeo u vreme turskog sultana Bajazita I Ildirima (1347-1403). Priče i šale koje mu se pripisuju prvi put su štampane 1837. godine u Istambulu i od tada su doživele bezbroj izdanja na svim svetskim jezicima. U našem narodu anegdote o Nasradinu Hodži bile su veoma popularne, pa je tokom XIX veka objavljeno nekoliko zbirki, od kojih je svakako najpoznatija i najvrednija ona Sremčeva iz 1894. godine. U nju su uključene skoro sve priče iz turskog (Mehmed Tefikovog) izdanja, a pridodato je i više od 100 srpskih i bugarskih priča. Nasradin Hodža
prikazivan je po pravilu kao sedokosi i sedobradi starac sa velikim belim turbanom. Magarac je njegov nerazdvojni pratilac, a Nasradin ga često jaše obrnuto okrenut u sedlu.

Jednostavne i neposredne, ove pripovesti o Nasradinu Hodži izražavaju narodni smisao za realnost, slobodoumnost i kritičnost1, a sa druge strane, njima je svojstveno i to da se mogu shvatiti na mnogo različitih nivoa značenja. Postoji vic, postoji moral priče, a postoji i „nešto određeno”, što je mala pomoć potencijalnom mističaru na njegovom putu ka samoostvarenju2.

* * *

Upitaše jednog dana Nasradina: „Kad je najbolje i najprikladnije da se jede?“

„Za bogatog čoveka uvek, a za siromašnog kad god mu se pruži prilika“, odgovori on.

* * *

Jednog dana Nasradin je jeo sa popriličnim apetitom, kad naiđe neki čovek, koji ga sa čuđenjem upita: „Hodža, šta se desilo? Zašto sa pet3 prstiju jedeš?“

„Zato što ih nemam šest“, odgovori Nasradin

* * *

„Šta biva sa starim mesecom, kada se nov mesec na nebu pojavi?“ upitaše Nasradina.

„On se u sitne komadiće istroši, od kojih zvezde nastanu“, odvrati on.

* * *

„Zašto ujutru neki ljudi idu na jednu stranu, a drugi na suprotnu?“ upitaše Nasradina.

„Ako bi svi ljudi pošli na jednu stranu, ravnoteža sveta bi se poremetila, jedna strana zemlje bi postala teža, i ona bi se nakrivila“, odgovori Nasradin.

* * *

„Kada će biti smak sveta?“ upitaše Nasradina.

„Na koji smak sveta mislite?“ upita Nasradin.

„Zar ih ima više?“ začudiše se oni.

„Kada mi umre žena biće mali smak sveta, a kada umrem ja, veliki“, objasni Nasradin.

* * *

Jednog dana se na nekoj gozbi povede razgovor o gradovima u Africi: „Vazduh je tamo toliko vreo da niko ne može da izdrži sa odećom na sebi, tako da ljudi idu unaokolo kao od majke rođeni.“

„Kako onda razlikuju muškarce od žena?!“ iznenadi se Nasradin.

Preuzeto sa:
http://www.liber.org.yu/arhiva/liber03/nasradin_hodza.html
Mozes pogledati i na ovoj adresi
TRILOGIJA SMEH - Mica i Mikica, Nasradin Hodža, Putujuće društvo
tri pripovetke
Autor: Sremac Stevan;
http://www.knjigainfo.com/index.php?gde=…Fk_id%3D113221@

Bosnjaaak

Zlatna sredina

(10)

• »Bosnjaaak« je muško

• Poruku poslati

9

Rekao sam da ima vise predaja kaze opet drugacije kao sto je podatak koji je naveo bivsi Muftija od Sivri-Hisara prije otprilike 45 godina o Nastrudinu ,i mnogi se slazu sa njim:po njima je Nastrudin rodzen u selu Hortu kod Sivri-Hisara 1208-1209god.obavljao je tamo od oca nasledzenu imamsku duznost i preselio se 1237-1238 god u Aksehir,gde je 1284-1285 umro. Te navode sto ih saopstava Koprulu-zade strucnjaci nisu uopce uzeli u obzir,mada se nemogu unaprijed odbacit.Ma kako prihvacali sve ovo jedno se cini sigurnim najblizizvori Nastrudinovih lakrdija treba traziti u arapsko-islamskom kulturnom svijetu,gdje je Dzuha ipak cesto nosilac takvih prica.

Social bookmarks