Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško
  • »šišmiš« je autor ove teme

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

1

Ponedjeljak, 27. Septembar 2004

Natalitet Sandzaka

Često razmišljam o tome,vazljda godine čine svoje... xx(
Pocevši od mog prezimena koje je veoma retko a u Švajcarskoj čak i jedintveno,dal' će ono u Cirihu postojati za 100 godina?Koliko ce bit' osoba sa tim prezimenom?... pa preko broja gradjana rodne mi ćaršije...pa do celokupnog broja Sandzaklija širom cele teritorije.

Od uvek sam vikao,jedno,možda dvoje.Al' kad razmislim...tako će mi "prezime" samo uginuti...biti ili ne biti je pitanje.
o tom po tom,kako stoji stvar sa vama ?
Kakav je natalitet Sandzaka.Kakav smo izvukli prosek?
Broj Srba drastično opao,pročitah.
A mi?Zna li neko tu statistiku?Baš bi me interesovalo...

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

2

Utorak, 28. Septembar 2004

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Sto se tice mojeg prezimena tesko da ce skoro da izumre, cak sta vise, sve ih je vise i vise i ovdje u Sandzaku i u Turskoj i u Njemackoj, i u drugim ostalim drzavama svijeta. Masallah.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

MuShtuluk

Početnik

(10)

• »MuShtuluk« je muško

Datum registracije: 21.03.2004

• Poruku poslati

3

Nedjelja, 31. Oktobar 2004

Ene ja kad videh naslov teme redo daj da vidim da sandzak nije osandzakio male sandzakcice.

A kad ono tamo...
PokushaH da budem ozbiljan al ne ide 8)

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

4

Nedjelja, 31. Oktobar 2004

Otkako su poceli da daju pare za drugo, trece i cetvrto dijete (za peto ne daju, pih) navalila braca po sandzaku - djece kolko hoj!!! :)
Nije to da nismo mi hajali i prije nego sad imas motiv vishe :D :D :D

Situacija je dobra :] , jedino nas Albanci prestizu :D

Znam da je nekome (SANU) krivo zbog toga, ali sta je tu je... ;)

Uglavnom onoliko djece koliko Allah dz.s. dadne. I moliti za hair u njima a ne za broj (nikako za broj!).

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 07. August 2005

Ene, natalitet :D

Bogami,

ako bi se svi potrudili, pa poradili na temi, istoj,
mozda, ali samo mozda bi, eto, samo Pazar imao jedno 200.000 stanovnika do 2015 godine a zamisli sav Sandzak ? :D
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

6

Nedjelja, 11. Septembar 2005

Drzava daje pomalo para za decu mi kao nacija volimo decu pa sta se sad ceka samo treba raditi na tome pa kao sto rece bhhabhhkoo.

Kad bi svaka familija u pazaru i u sandzaku u proseku imala po cetvoro dece mislim da bi onaj deo ljudi koji je raseljen iz sandzaka tokom ovih ratova bio zakrapljen i jos pride bi bili chara u broju stanovnika.

A ono sto je raseljeno i otislo po evropi bi nam pravili dobar lobi po zemljama u kojima se nalaze tako bi broj sandzakılija po svijetu i u sandzaku bio utrostrucen.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

E-B

Zlatna sredina

(10)

• »E-B« je zabranjen

Datum registracije: 17.10.2004

• Poruku poslati

7

Citirano

Orginalno od juskos
Drzava daje pomalo para za decu mi kao nacija volimo decu pa sta se sad ceka samo treba raditi na tome ...

Ja pokazo zeni sta se ovdje pise kao i vase savjete da se treba RADITI na tome, a ona me rezil ucine, pa mi kaze: "Ti samo na ONO mislis"

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

8

Citirano

Orginalno od E-B

Citirano

Orginalno od juskos
Drzava daje pomalo para za decu mi kao nacija volimo decu pa sta se sad ceka samo treba raditi na tome ...

Ja pokazo zeni sta se ovdje pise kao i vase savjete da se treba RADITI na tome, a ona me rezil ucine, pa mi kaze: "Ti samo na ONO mislis"

Ova ti bi dobra :klanja: :klanja: :klanja: ahahhahahhahh :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
" Bilen alemlere rahmettir "

SPAWN

Zlatna sredina

(10)

• »SPAWN« je muško

Datum registracije: 26.04.2005

• Poruku poslati

9

Samo mi nije jasno jos na kojem prostoru mislite,neko gore pomenu utrostrucivanje,to radite?
Jel na Pazar?
Posto vidim da uglavnom se javljaju ljudi koji ne zive trenutno u NP,da im ukratko docaram... Kad insala dodju,obavezno nek odu u obilazak nekih nasih ,decom bogatih,prigradckih naselja. Ispred svake kuce ka na autobusku stanicu,svako dijete po komad leba i casu "Sinalka" i gura! Ni baba ni majke!
Sve sto znaju to im je da kad prodje auto zijeva u njega ,da se krevelje, da ne znas dje si ,jel si se obreo u Kusturicin film,jesi! X(
Nemam ja nista protiv povecanja populacije,al planskog! A jok da ovo bude mesto hiperprodukcije hamalskog stanovnistva i jeftine radne snage Zapadne Evrope! o|
Jel ako se budemo vodili po principu "da ih nabandam sto vise' ,nista nas drugo i ne ceka!

Halo Bing? Kako brat?

SoSS

Učenik

(10)

Datum registracije: 02.07.2004

• Poruku poslati

10

Ponedjeljak, 12. Septembar 2005

Nista bez statistike.
U SoSS-u smo...

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

11

Utorak, 13. Septembar 2005

Citirano

Orginalno od SPAWN
Nemam ja nista protiv povecanja populacije,al planskog! A jok da ovo bude mesto hiperprodukcije hamalskog stanovnistva i jeftine radne snage Zapadne Evrope! o|

Vidim svi polomise noge da se vrate iz Evrope koliko im je lose!!!

SPAWN

Zlatna sredina

(10)

• »SPAWN« je muško

• Poruku poslati

12

Citirano

Orginalno od annonimus

Citirano

Orginalno od SPAWN

Vidim svi polomise noge da se vrate iz Evrope koliko im je lose!!!

Pa znas kako, ne poleti im po roj pcela da im svaka iz tog roja baci svako jutro po 1000 evra! Vecina njih u odnosu na nas zivi bolje,al u odnosu na prosecnog, recimo Nemca,zivi gore!
Uglavnom,hteo sam da kazem jednim od prethodnih postova,da s obirom na okolnosti u kojima zivimo,po pitanju nataliteta,ni u kojem trenutku ne sme da nam kvantitet bude ispred kvaliteta!
Halo Bing? Kako brat?

• »annonimus« je muško

• Poruku poslati

13

Hvala bogu da je bolje kvalitetno nego kvantitetno.Slazem sa ovim.Ali pominjes Nemce ipak domorodac je domorodac i nemoze nikada biti doseljenik.I iza njega stoji cela Drzava hteo on to ili ne.

A i mi imamo drzave koje stoje iza nas sa cekicem u ruci.Pup po glavi i hajd brate davi se :)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

14

Pitanje se postavlja ovdje sad sta se misli pod ovim kvalitet. Dakle, treba prvo saznamo sta je to kvalitet, patek onda o kvalitetu da govorimo.

Po meni, kvalitet dolazi od samih roditelja, pa ako su roditelji kvalitetni onda su i djeca kvalitetna. Pa daj Boze da kvalitetni roditelji sto vise djece imaju, a nekvalitetni roditelji sto manje.

A kvalitet, sta je to? Sta se misli pod tim?
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

SPAWN

Zlatna sredina

(10)

• »SPAWN« je muško

• Poruku poslati

15

Kvalitet je prijatelju broj pismenih po glavi stanovnika,broj fakultetcki obrazovanih po glavi stanovnika,broj lekara,inzinjera,pravnika,ekonomista...To sa kvalitetom roditelja nema puno veze. Ranije su ljudi bili jedva pismeni,pa su se ubijali od posla samo da bi deci obezbedili za skolu,a sad "Ja nemam skolje,sta ce njemu" o| o| o|
Halo Bing? Kako brat?

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Citirano

Orginalno od SPAWN
Kvalitet je prijatelju broj pismenih po glavi stanovnika,broj fakultetcki obrazovanih po glavi stanovnika,broj lekara,inzinjera,pravnika,ekonomista...To sa kvalitetom roditelja nema puno veze. Ranije su ljudi bili jedva pismeni,pa su se ubijali od posla samo da bi deci obezbedili za skolu,a sad "Ja nemam skolje,sta ce njemu" o| o| o|

E to je vec diskutabilno. Nemoj tako brzo stavljati tacku na temu. Nemoj se zaletati. Budi otvoren za druga misljenja, itd.

Za tebe je to kvalitet, za mene to NIJE kvalitet.
Mogu ti navesti kolko hoces skolovanih zlotvora, ljudi koji su vise zla nacinili nego sve to sto ima nepismenih. Pa ustvari upravo ti skolovani ljudi prave probleme po svijetu, nepismeni stradaju.

Ovim, naravno, ne kazem da ne treba se skolovati, ali to ne treba uzimati niti kao kvalitet, a niti kao nedostatak.

Kvalitet je nesto drugo, brate dragi. A sta je to, hajde da razmisljamo zajedno i da do zakljucka dodjemo. Bujrum.

SPAWN

Zlatna sredina

(10)

• »SPAWN« je muško

• Poruku poslati

17

Ja nema rodjene brace,al imam drugove s kojima radim sve ono sto bi radio sa rodjenom bracom.Vecina njih vreme provodi dokonisuci po cio dan,ne uce,pomalo nesto rade,i tako im prolazi vreme. To su najbolji ljudi koje znam,i nebih menjao ni sa jednim doktorom nauka na kugli Zemaljskoj!
Nazalost,koliko im god pricao da to ne valja,neki tesko da ce dalje stic od srednje! o| Al niko zbog toga ne moze da ospori njihove ljudcke vrednosti,a to ne pricam samo zato sto su mi drugovi ;)!
Mozda sam ja malopre preterao,al nazalost, jedina ulaznica za utakmicu naroda u buducnosti bice nam ono sto sam naveo! To nije kvalitet,zapravo ne jedini,al bez toga necemo biti u prilici da pokazemo bilo koje druge kvalitete jer niko nece htet ni da nas saslusa o| !
A to sto vecinu zla prave obrazovani ljudi,pa ne mozes ocekivat od prostog seljaka da napravi nuklearnu bombu o| ! To je nazalost tamna strana nauke xx(
Halo Bing? Kako brat?

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

18

E, to mi se vec vise svidja i drago mi je. Jer ovo je vec dijalog, diskusija, itd.

Evo ja cu u ovom tvojem pisanju primjetiti jednu stvar, a to je da se tvoje razmisljanje svodilo na to kako ce to kod ljudi proci, hoce li nas slusati, sta ce biti sa nama na ovom svijetu, itd. To je, po meni, jedno pogresno razmisljanje. Pravilno razmisljanje je imati imati svijesto o Bogu i zbog Njega stvari ciniti i truditi se raditi tako da On Uzviseni bude zadovoljan, a ne stvorenja. Druga stvar, nije nam cilj ovaj svijet, vec Ahiret, vjecni svijet.

A ovu lijenjost sto si naveo u vezi ove brace nije dobra. Treba da se trude maximalno sto mogu da urade, prije svega za sebe, a ako stignu i za druge. Ali uvijek se mora biti svjestan cilja, Ahireta, buduceg svijeta. Djela treba raditi tako da se covjek trudi da Allah dz.s. bude zadovoljan tim djelom, a ne stvorenja.

A hoce li biti pobjede, nece li biti pobjede, hocemo li "u dunjaluckom smislu" biti gornji ili donji. Hocemo li imati luksuz ili siromastvo, i mnoga druga takva pitanja nas ne zanimaju, jer Allah dz.s. daje ono sto daje i mi smo time zadovoljni. A sve sto daje je iskusenje za nas.

Za mene su ljudi koji ovako razmisljaju kvalitet, a ako jos ima skolu, to je jos bolje, jer moze da stekne jos vise sevaba tako sto ce muslimanima olaksati i pomoci. Kada ovakva jedna porodica ima djece, onda su ta djeca poducena da budu svjesna Allaha Uzvisenog i to su kvalitetna djeca.

A ako su roditelji neki koji su nesvjesni Allaha dz.s., vec im je samo stalo od ovog svijeta i do sebe samih i svojih polozaja u ovom svijetu, onda i djeca ovakvih roditelja bivaju tako poducena i to nisu kvalitetna djeca.

U svemu ovome naravno ima izuzetaka.

Dakle, treba covjek da se trudi da na ovaj nacin bude kvalitetan (muskarci i zene), pa da osnivaju takodjer na ovaj nacin kvalitetne bracne odnose, pa ce im Allah dz.s. dati hair djecu, bereket, mir, harmoniju, ljubav, itd.
Kada takva djeca jos se skoluju onda to bivaju nevjerovatna cuda od djece. Takvih je malo, mnogo malo, pogotovu danas.
Ali na tome treba raditi. Od sebe, dakle, krenuti. Jer niko nije duzan za drugoga, vec za sebe. Budi kvalitet i budi primjer drugima.

Sta kazes na ovo?

SPAWN

Zlatna sredina

(10)

• »SPAWN« je muško

• Poruku poslati

19

Nista... Jednostavno,prebacio se sa na teren koji je meni mnogo klizav...
Neznam puno,al cini mi si da je Uzviseni reko,a ja citiram:" Draze mi je mastilo naucnika,nego krv mucenika za veru" !
Mislim da ja i ti imamo potpuno razlicite poglede,i nema potrebe vise da polemisemo,bar ne na ovu temu...Ti bi hteo da se zatvorimo sami u sebe,u nekakvu cauru,ja naprotiv,da budemo otvoreni sto vise mozemo modernim tokovima,sa jasnom svescu sta smo i ko smo,pa prema tome...Pametno si momce,pa zakljuci...
Halo Bing? Kako brat?

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

• Poruku poslati

20

YO! MAN! 8)