Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »Holcicka82« je žensko
  • »Holcicka82« je autor ove teme

Datum registracije: 05.09.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 12. Septembar 2002

(Ne)Moral u Novom Pazaru...

Je-li ovo onaj isti grad koji je samo prije nekoliko godina bio sasvim drugaciji, u kojem prije 22h nisi mogao vidjeti guzve po ulicama??!!
Je-li ovo onaj isti grad kojem je temelj postavio Gazi-Isabeg??!!
Postovani moji, nije ovo kritika upucena nasim gradjanima Novog Pazara, ovo je ...(defakto)...napomena nasoj mladjoj generaciji i naravno slika zbivanja naseg danasnjeg tzv. (ne) moralnog grada Novog Pazara
Sellam
"Sve sto se pamti zaoboravi se, a sve sto se napise, ostaje da se pmati"

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

2

Subota, 14. Decembar 2002

ne znam kako ces ragovat na ovaj podatak
" Zastupljena Homosexualnost u osnovnim skolama"
" 5 zvanicnih obolelih od side a 20 ne zvanicno "
" 150 regularno registrovanih narkomana Na heroin :(("
ja mislim da je dovoljno
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

OKaNa

Početnik

(10)

• »OKaNa« je žensko

Datum registracije: 10.09.2002

• Poruku poslati

3

Subota, 14. Decembar 2002

Hmm nisam znala da je u Pazaru situacija tako losa...

Najizgubljeniji dan u zivotu je dan kada se nismo nasmejali ;)

Datum registracije: 26.11.2002

• Poruku poslati

4

Ponedjeljak, 16. Decembar 2002

slaba drzava, socijalna nepravda, nedostatak ljudi i institucija i instanci, koji bi omladini posredjevali moralne vrednosti i koji bi sluzili kao idoli. sve to po mom misljenju vodi ka gore navedenom stanju.
a to je nazalost bash slucaj kod nas.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

5

E?

Citirano

Orginalno od Dado
ne znam kako ces ragovat na ovaj podatak
" Zastupljena Homosexualnost u osnovnim skolama"
" 5 zvanicnih obolelih od side a 20 ne zvanicno "
" 150 regularno registrovanih narkomana Na heroin :(("
ja mislim da je dovoljno

Gde nadje te podatke svega ti eto ?

Haj mi samo to kazi?

Gde iskopa tih 150 narkosa ? U SUP-u jel? To ti neko reko kad si ga pito preko telefona jer ti je trebalo za FORUM ? Daj bre..... c c c

Upucache te neko! :) A SIDASHI ? Dje njih nadje? CUao si jel? PA stavi pre tekst "CUO SAM DA..." i onda je ok.... c c c

Imal i drugih podataka ?
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

OKaNa

Početnik

(10)

• »OKaNa« je žensko

• Poruku poslati

6

Postovanje gospod Babbha, potpuno se slazem sa Vama mislim da treba govoriti o ovakim stvarima sa visom tacnosti..Dakle Dado i mene bi bas zanimalo gde si uzeo ove podatke? ?(

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

• Poruku poslati

7

ja samo znam podatak da je ulicni narko diler kupio auto od 60 000 maraka ja mislim da se to od trave ne zaradjuje (a takodje je objavljeno iz supa da ima narkomana na heroinu onoliki broj koji sam ja rekao ja cu ti nabrojat neke ako hoces ) mislim ako te toliko bas zanima nemoj da bezis od istine i ti zivis u ovakvom gradu a pravis se da nista ne vidis Ovo ti nije valjalo ovaj tvoj komentar ... a vezano za sidase jos 93 se beleze slucajevi pojave side u pazaru i to isto znas i sam No se pravis da si Cool i ono nema toga ovde ne znam kako ti posmatras na sve tyo znas i sam sta je anketa sanapressa uradila o broju javnija kuca u pazaru ???

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

8

Aman Dado....

Aman odrasto si aman!

Nishta se ja ne pravim - samo pitam! DJE SI NASHO PODATKE !?

Ja hajem podatke al ulicna prica nije stvar koju ovde treba da overish pre 100000 ljudi mesecno !? Aman za aman!

Kad si reko 100 narkosa, OK haj da verujemo al odakle bash 100 ? Mozda ima 119 il 105 ? I HIV pozitivni ?! Dje bre u Pazaru da se to identifikuje '93 godine na cemu kojom tehnikom leba ti ? Neka nemoj nemoj nemoj o|
Can't Rain All The Time

Bananaman3

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 14.11.2002

• Poruku poslati

9

Utorak, 17. Decembar 2002

...'98 su mi na infektivnom pokazali spisak od 30 HIV pozitivnih....

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

10

Aha....

To danas, prostom multiplikacijom cini nekih 200 onda.... zapanjujuce... mada je to mali procenat s obzirom da opshtina ima 120-130 hiljada stanovnika i da je svaki peti Pazarac bar jednom svratio u javnu kucicu negde po istoku-severo-istoku.... de josh malo sem te recenice.... pokazali? Kako to mislish.... ?
Can't Rain All The Time

Bananaman3

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

11

....odes do infektivnog, kazes da zelis da proveris imas li virus, onda ti uzmu krv i cekas rezultate nekoliko dana, ne znam da li mora da se plati. Ukoliko sumnjas na HIV virus, onda lepo kazes kako nisi koristio kondom ;), i daju ti spisak na kome su imena inficiranih...e onda ako prepoznas nekog sebi bliskog 8o ....*

Nije to mali broj, to je bilo pre skoro 5 godina. Na broj registrovanih ide jos najmanje tri puta toliko neregistrovanih. Drugo, ukoliko si inficiran treba da obavestis sve svoje prethodne partnere, da bi video od koga i kako, ili kome si i kako ...a to je samo na tvojoj savesti...

Drugo, kod nas su kondomi tabu tema, a oni su jedina preventiva daljem sirenju zaraze...a prenosioci spavaju sa svojim zenama, muzevima, devojkama, momcima i sl. Naivno se misli nema toga kod nas..

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

12

Ne znam, verovatno će o tome gosp. Hadzied moći više da kaže, ali koliko mi se čini, lekarska etika ne bi dozvolila da se nekim spiskom bolesnika maše pred očima svakog ko poželi da mu se maše ... tako da ne verujem u celu ovu tvoju priču. Druga je stvar ako su ti nakon urađenog testa rezultati bili pozitivni 8o ...e onda razumem da su ti i pokazali neki spisak, da nađeš sebe u liniji...ali , opet kažem, ne verujem ni u tu verovatniju soluciju. :(

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Bananaman3

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

13

Sans, mrzim kad pises ovakve komentare, pricam sta je bilo! Da li virus mozda pogadja samo jednu etnicku grupu pa se toliko opires ideji da to postoji i kod nas ili sta....?!?. Hadzied-a sam vec pitao, ali i on ne STIZE DA NADJE PODATKE. Jel treba da zatvorimo oci pred HIV-om. Spisak je postojao, nisam prepoznao nikog od "carsijskih faca", a, ko zna i kako su se ljudi prijavljivali......CEKAJUCI GODOA (Hadzied-a)

Pozitivan nisam, koristim kondom!

Da zivimo kao sav normalan svet. Nije tesko biti fin!

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

• Poruku poslati

14

postovanje za Bananamena svaka chast Man (vezano sa DuSi) al dzabati ovde ljudi izgleda namerno zatvaraju ochi al hairli bilo. drugo sto reche narkomanija hmm Babbha Verujes li da se 40 grama heroina proda dnevno na ulice pazara (carsije znachi bez sela) u proseku mislim recimo subotom 100 grama ostalim danima manje prosle godine u ovo vreme je to bilo 20 grama cifra se udvostrucila za godinu dana .
drugo sta sam hteo to je da imas javno obracanje nardu od strane Mupa preko tv-a poslusaj malo one emisije meni su privlachne ima sve i svasta e sad ako oni lazu i ja lazem :) krenimo od toga da nema toliko narkomana opet me zanima gde ide opet taj heroin ja jos nisam chuo zaplenili gram ??? dosad najmanje 4 grama a sa 4 grama 16 pocetnika sa cetvrtkom da se urade ???? a gde je josh ??

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

15

Pozdrav

Prvo moram da naglasim da se sa Bananamenom slažem da pred HIV-om ne treba zatvarati oči, već naprotiv 8o dobro otvoriti oči i učiniti sve koliko je u našoj moći da se ovaj virus što ređe i što manje javlja bilo gde, a pogotovu u našoj sredini. Ni u jednom svom ranijem postu nisam napisao ništa što bi išlo u prilog antikampanji borbe protiv ovog izazivača zaista opake bolesti. Što se tiče etničke izolovanosti virusa i veza između etničkih grupa i virusa, ni o tome nisam govorio niti imam nameru, a ne znam otkud autoru ovog gornjeg posta ideja da takvu jednu vezu pripisuje meni???
Što se tiče njegovog izjašnjavanja da koristi kondom, i tu ga podržavam, treba da ga koristi, ako mu je već seksualni život takav da ima iole opasnosti da bude zaražen (ili zarazi nekog trećeg)
Lično mislim da je izbegavanje bluda kao kategorije dovoljna zaštita i to na mnogo širem nivou od kondoma, ali svi oni koji bluda ne mogu da se reše treba da koriste zaštitna sredstva, tj. kondom, kao sigurno najefikasnije sredstvo za zaštitu bludnika (i bludnica)

Ono što sam rekao - iza toga stojim, a rekao sam da NE VERUJEM da mu je iko pokazivao bilo kakav spisak, pogotovu ne u Medicinskom centru (iz čisto moralnih razloga). NE VERUJEM mu i zbog toga jer je već ranije pisao:

Citirano

orginalno od Bananamen-a , a iz teme multietnicki kulturni kontejner 05.12.2002, 08:18
U Novom Pazaru je imalo preko 30 (trideset) registrovanih slucajeva HIV pozitivnih. Ljudi isli za Bugarsku, pa "frulica" za 20DM, tako da su kod nas i bolest i virus prisutni. 30-tak je REGISTROVANO, i to jos pre dve godine.

pa nedugo posle toga i ponovio:

Citirano

orginalno od Bananamen-a , a iz teme multietnicki kulturni kontejner 05.12.2002, 21:57
...lepo samnapisao 30 HIV pozitivnih (i to pre dve godine)

da bi sada konačno tvrdio da je taj broj od 30 HIV + bio zastupljen još "daleke" 1998.god:

Citirano

...'98 su mi na infektivnom pokazali spisak od 30 HIV pozitivnih....

pa još i da je svojim očima gledao taj spisak, i to kao slučajno. Iz ovih citata se jasno vidi da su prva dva kontradiktorna sa ovim trećim jer u njima govori o 2000.godini pa mu odjednim "sine ideja" da je to mogao da vidi još i 1998.god Dr. Hadzied je rekao da će potražiti zvanične podatke ( i ja se nadam da hoće) i on kao doktor još nema pristup tom spisku, koga naš Bananamen dobija na uvid "ko od šale" i to u jednoj veoma smešnoj proceduri... NE VERUJEM i .

P.S. Verovatno ste čuli šta se desi kad na vrh Čaršije neko pr.., al ako ste čuli to u centru... ne verujte ;)
A zamislite još da je ... bilo ko ... još 1998.godine proneo vest o 30 HIV+. Dosad bi znali celokupnu istoriju svih tih porodica, počev od etnogeneze pa do naslednih osobina.I odmah bi postali "čaršijski" jer bi čaršija o njima pričala. I o njima i o njihovim ženama i o sestrama i o veri i o neveri...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

Bananaman3

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

16

....tacno, pogresio sam kada sam rekao pre dve godine, bilo je to na jesen 1998, spisak je postojao.

I GDE JE VEC JEDNOM TAJ HADZIED SA PODACIMA?

Uostalom, nasa carsija je kada su neke bolesti u pitanju poprilicno zatvorena...I da je neko umro od SIDE, to bi se krilo kao najveca tajna...to je isto i za one sto se ubiju prekomernom dozom...medjutim znam da je puno mladjih osoba umrlo bez vece pompe i objasnjenja.

Bas me interesuje, da li bi i kako bi neko od vas reagovao da mu je neko kuci oboleo (ne daj Boze)?

Pa to je u nasoj patrijarhalnoj, i moze se reci sredini gde je obrazovanje ljudi na niskom nivou maltene nesto najgore (peder, narkoman, kucu nam je osramotio) i sam sans koji bi trebalo da je intelektualac mene naziva bludnikom (sto je osuda drugog) iako ne zna ni ko sam ni sta sam, sto dovoljno govori o mentalitetu sredine.

Neko je odrastao u gradu, a neko u manje urbanoj sredini. Bojim se da ce virus vise pogadjati ove druge zbog njihove neobavestenosti.

Koristite zastitu. Da zivimo kao sav normalan svet. Nije tesko biti fin!

17

Srijeda, 18. Decembar 2002

Znimljiva diskusija koju ovde vodite dame i gospodo :)
Mogu se sloziti da sam i ja donekle razocarana "stanjem" u nasem gradu. Kao sto [SIZE=3]sans[/SIZE] kaze gradske price se brzo sire, ni pred kim ne zatvaraju oci, njih niko nije postedjen i pricaju se bez prestanka. A ona narodna kaze "Gde ima dima ima i vatre" (cini i se tako bese neakako,ispravite me ako gresim, please )
Cula sam puno razlicitih prici, o drogama, bludu, AIDS ,etc...

Zao mi je sto "napredak" sa sobom donosi sve te svoje lose strane... :( Ali izgleda da tako mora biti...:(

Do sada smo se osecali sigurno u NP, nije bilo straha ni od AIDS, ni od bilo kakvih droga. Bojim se da se ta cinjenica polako menja :(

Nasa omladina je pametna treba im samo pomoci da nadju pravi put.Ako nista ono bar dobrim savetima.
Mislim da bi o preventivama, zastitama i pomoci trebalo otvorenije razgovarati i informisati se o njima na vreme.

Pozdrav
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

OKaNa

Početnik

(10)

• »OKaNa« je žensko

• Poruku poslati

18

Pozdrav,
postovani Banamane molim vas ustedite nas ovih " blabolatina " koji si uveo. To je licno tvoja stvar na cemu si, dali ratujes sa drogama, Aidsom ili Homosexualitom, pa cak i tvoj intimni zivot nije nasa stvar. :( Pa zar je ovo primer nama i nasoj omladini? Svi smo mi svesni ovih losih stvari koju u svetu nemaju mere, mnogi pokusavaju da je rese, ali uzalud. A veruj te mi necemo ih ni mi resiti ovde na forumu. Ostavimo stvari kakve jesu, prihvatimo svet kakav jeste! Daj da pokusamo zajedno da odgovorimo na pitanje postavljeno Holcickom tj. nemoral u nasem rodnom kraju. Dali uzrok nemorala u nasem gradu je krivica losih stvari ( aids, droge, ... ) ili ljudi i njihno ponasanje?

" Slova su kao pcele imaju med a i otrov "

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

• Poruku poslati

19

SIDA (AIDS)
je poslednji i najtezi stadijum infekcije virusom humane imunodeficijencije (HIV). To je neizleciva bolest koja u svojoj osnovi ima potpuno propadanje odbrambenih (imunoloskih) funkcija organizma. Od side moze oboleti svako, bez obzira na uzrast, pol ili rasu. Medjutim, sidu česce dobijaju osobe koje se "rizicno ponasaju"!!!
Prema podacima Saveznog sekretarijata za rad, zdravstvo i socijalno staranje, od 1985. godine, kada se pojavio HIV na našim prostorima, pa do septembra prošle godine, u Jugoslaviji je registrovano 947 obolelih, od čega 691 muškarac i 256 žena.Najveći broj obolelih je iz centralne Srbije i to 827, Vojvodine 86, sa Kosova i Metohije 8, iz Crne Gore 21 i 5 su strani državljani. Od 1985. godine do septembra 2001. umrla su 692 pacijenta. Sa ukupno 751 obolelom osobom i 584 umrlih od side Beograd prednjači u odnosu na druge regione u Jugoslaviji .

827-751 = 76 (obolelih u centralnoj Srbiji, van Beograda)

76 obolelih od AIDS-a van Beograda je približno 10% onih u Beogradu (751 obolelih) do septembra 2001!!!

Mačvanski,Kolubarski, Podunavski,Braničevski,Šumadijski,Pomoravski, Borski, Zaječarski, Zlatiborski Moravički, Raški, Rasinski, Nišavski, Toplički, Pirotski, Jablanički,Pčinjski okrug, a u okviru Raškog okruga Vrnjačka Banja, Kraljevo, Novi Pazar, Raška, Tutin....
svi zajedno, 10% obolelih u odnosu na Beograd. Napomenuću samo neke gradove koji po veličini odstupaju od proseka: Niš, Kragujevac, Leskovac, Kruševac, Čačak, Užice, Smederevo, Šabac...

Daleko od toga da brojke koje sam izneo želim upotrebiti protiv kampanje koja se vodi u sprečavanju širenja zaraze, već naprotiv, kao putokaz gde i kako treba akciju usmeriti. Usput , one same za sebe govore i o paušalno iznesenim "činjenicama" od strane pojedinih "očevidaca" alarmantnog stanja u našem gradu i odličan odgovor na teze tipa:

Citirano

Neko je odrastao u gradu, a neko u manje urbanoj sredini. Bojim se da ce virus vise pogadjati ove druge zbog njihove neobavestenosti.

Broj registrovanih HIV pozitivnih osoba u Jugoslaviji je oko 1500. Od toga 1234 u Beogradu (registrovanih HIV+ do septembra 2001). Procenjuje se da je broj stvarno zarazenih osoba čak i do 10 puta veci, a predpostavlja se da je ukupni broj HIV+ u Jugoslaviji negde oko 10000 što svakako nije mali broj i jeste za zabrinutost i za adekvatnu akciju u koju treba da se uključe svi. Za razliku od drugih evropskih zemalja, mi nemamo Komitet za borbu protiv AIDS-a, već se dosad sve svodi na rad nevladinih organizacija kao što je JAZUS i sl. , ali ima nagoveštaja da će se uskoro i taj Komitet na republičkom nivou osnovati.

i ... bode mi oči

ed

Veteran

(61)

• »ed« je muško

Datum registracije: 17.12.2002

• Poruku poslati

20

U pravu je onaj sto rece da pred ovim problemom ne treba zatvarati oci vec ih treba dobro otvoriti. Bitan je broj obolelih i nacin na koji se treba organizovati borba protiv ove bolesti. Ovo je problem sa kojim se ozbiljno trebaju pozabaviti sve ustanove u gradu. Organizovati tribine, predavanja, dati prostora na lokalnim televizijama i td.
Nije tacno da niti jedna institucija u gradu ne radi kako treba. Ima ih koje odradjuju svoj posao ali mnogo je lakse moral unistiti nego ga izgraditi. Mass mediji te raznorazni ‚kontejneri‘ su ozbiljan problem.

Imati homoseksualca ili oboljelog od side u kuci jeste sramota za porodicu jer su isti produkt neadekvatnog odgoja. Naravno, ne odnosi se na zarazene sidom na nacin kao sto su primanje krvi kod operacija, zubarska intervencija i slicno.

Izraz bludnik se koristi da oznaci one koji imaju odnose izvan braka. Ne znam zasto bi upotreba istog bila u suprotnosti sa nekom etikom.
Čvrsto je ubijeđen u svoje stavove. Nemojte ga zbunjivati činjenicama!

Social bookmarks