Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško
  • »Sandzacki_sin« je autor ove teme

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 13. Maj 2004

Nekad i sad

Esselamu alejkum

Sjećam se kada sam bio mali odrasli su mi stalno dosađivali o tome kako je njima bio teško dok su oni bili djeca; kako su pješačili i po 20 km do škole i natrag (uzbrdo u oba pravca) kroz snjegove i oluje (tokom cijele godine), noseći svoje knjige na leđima do svoje škole koja ima jednu učionicu, i kako su uspijevali biti odlični učenici, uprkos tome što su radili poslije škole da bi odhranili svoju porodicu koja je bila na ivici gladovanja…
I sjećam se obećanja datog samom sebi da neću svoju djecu gnjaviti o tome kako je meni teško, a njima lahko.

Ali…

Sada kada sam se opasno primakao svojoj tridesetoj ne mogu a da ne pogledam omladinu danas. Pa njima je sve isuviše lahko.
Mislim, u poređenju sa našim djetinjstvom oni žive u pravoj Utopiji. I mrsko mi je da kažem, ali oni i ne znaju šta imaju. Kada sam ja bio mali nismo imali INTERNET. Ako bih htio nešto saznati morao sam otić u biblioteku i tražit.
I nije bilo e-mail-a. Ukoliko bih htio nekom napisat pismo morao sam uzet olovku u ruke i stvarno pisati. Onda bih morao liznut markicu, nailijepit na kovertu, izać iz kuće i odnijet na poštu. I opet bi trebalo dvije do tri sedmice da stigne.
I nismo mogli jednostavno downloadovat muziku. Morali bi u prodavnicu, pa kupovat. Ili to ili čekati na radiu po cijeli dan da je puste, i onda bi neki mangup nešto progovorio u toku pjesme i upropastio je.
I nismo imali ove mobilne telefone, sa identifikacijom poziva itd… Ukoliko bi telefon zazvonio mogao je zvati bilo ko, mi jednostavno, nismo mogli znati. Jednostavno bi morali rizikovati i javiti se!
I ne pamtite vi vremena kada smo imali samo RTS1 i RTS2. Nedjeljom bi RTS2 počinjao tek poslije podne, i nebi imali ništa gledat osim emisije Znanje-imanje. A crtanih filmova nije bilo kao sada. Oko sedam sati bi gledali par crtaća i ništa više. Čekali bi smo po cijeli dan da vidimo onaj natpis Crtani film. Sa uživanjem smo gledali najavu programa za sljedećih sedam dana samo zbog par sekundi Petra pana u uvodnoj špici.
Što me podsjeti nismo imali ni teletekst, već ako bi htjeli da saznamo šta je na programu morali smo kupovat novine i listat.

Ma kažem vam ne biste vi izdržali ni dva dana kao dijete sa kraja sedamdesetih i početka osamdesetih.

[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

2

Četvrtak, 13. Maj 2004

@ Sandzacki_Sin : U sustini sam odrasla u slicnom okruzenju i ne mogu reci da sam nezadovoljna necim. Nista mi falilo nije. Imali smo sve uslove potrebne za jedan normalan zivot i razvoj. Nikakav napor nije bio pesaciti 20 minuta do skole, pisati pisma, gledati samo RTS1, RTS2, 3K, ustajati rano i cekati crtane filmove da slucajno ne bih propustila koji...

Ono sto bih ja pomenula na temu nekad i sad jeste da je nekada ( nadam se NIKAD vise) kod nas i oko nas bilo rata :( a da smo mi odrastali u stalnoj strepnji i strahu od sutra i onoga sto to sutra donosi.

Radije bih pesacila 10 km do skole, samo da nisam morala slusati strasne vesti na Dnevniku. Badava je pricati o tome. To je bilo, ne ponovilo se. Ako smo mi to morali prezivljavati, neka barem drugi imaju vise srece i mira.

Onima koji dolaze zelim miran i skroman zivot. Neka oni imaju ono sto mi mozda nismo mogli imati, samo neka ne zalutaju u pogresnom pravcu.
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

3

Četvrtak, 13. Maj 2004

Ja nekad ne bih mijenjala za ovo sad. Moje djetinjstvo je hiljadu puta ljepshe nego shto che ga imati moja djeca, bilo je nekako prirodno, bez elektronike.

Uzimam za primjer djecu od mog brata ( 8 i 10 god.). Po cijeli dan ili gledaju TV ili igraju PlayStation ili surfaju po netu. Igranje lopte, zmire i ganje je neshto shto im je strano. Siromashni su duhom, siromashnih snova.
Nama odraslima je sigurno bolje, svi motoroizovani, svi 'handyzirani', majke vechinom imaju mashine za sudje, dok su one za vesh obavezna oprema svake kuche...
Nemash vremena skochiti do granapa, ne mari, trebash samo nazvati dostavnu sluzbu i sve shto ti treba imachesh na stolu u roku od 15 minuta...

Ali opet, sijela su sve rijedja, telefoniranje isto tako. Na pitanje kako ti je Mujo, najcheshche se dobija odgovor: maloprije dobih sms, dobro je.

Kao i sve, i ovo je na vagi izmedju da i ne.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško
  • »Sandzacki_sin« je autor ove teme

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 13. Maj 2004

Esselamu alejkum

Citirano

Radije bih pesacila 10 km do skole, samo da nisam morala slusati strasne vesti na Dnevniku. Badava je pricati o tome. To je bilo, ne ponovilo se. Ako smo mi to morali prezivljavati, neka barem drugi imaju vise srece i mira.

Nije mi bila namjera da pokrećem neku ozbiljniju diskusiju, već samo da se malo našalim.
Utopljena u čaši pomijenu Playstation, pa me podsjeti sjeća li se neko Atarija 2600 i one igre "Asteroids". Tvoj "igrač" je bila obična kocka, i nije bilo raznih nivoa, već samo jedan ekran koji se non-stop vrteo. I bilo je nemoguće pobijediti. Igra bi bivala sve teža i teža dok na kraju ne bi poginuli. Baš kao život :)) :)) :))
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

5

Četvrtak, 13. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin

Esselamu alejkum

Nije mi bila namjera da pokrećem neku ozbiljniju diskusiju, već samo da se malo našalim.

Alejkumu selam

OK. Onda se ja izvinjavam zbog pokusaja "uozbiljivanja" teme :O
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Dinna_

Zlatna sredina

(10)

• »Dinna_« je žensko

Datum registracije: 01.04.2003

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 13. Maj 2004

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin

Meni se uopste ne cini da moze da se sali na ovoj temi.
[SIZE=2] Veseo čovjek je kao sunce; kud god ide osvjetljava[/SIZE]

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

7

Ponedjeljak, 12. Juli 2004

Nekad sam, sa svojom 3 godine mladjom sestrom i desetak djece iz mog sokaka, lovila ribice po Josanici, setali njenim tokom uzvodno do Mura i jos dalje...Sad ni zabu u njoj ne mogu da vidim a kamo li ribu...doduse, ima pacova pa se tjesim da bar jedna ziva sorta moze u njoj da opstane. ;( o|

Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Social bookmarks