Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Mono

Zlatna sredina

(10)

• »Mono« je autor ove teme

Datum registracije: 19.03.2007

Lokacija: https://www.facebook.com/profile.php?id=100000235183433&sk=info

• Poruku poslati

1

Petak, 17. Oktobar 2008

Nema pasoša za dijasporu!

S. Gujaničić Glas javnosti 16.10.2008 01:38

Službe u inostranstvu ne primaju čak ni zahteve naših građana, požalio se Glasu Pavle Krstić iz Antverpena u Belgiji, kojem je u konzulatu preporučeno da pasoš izvadi u Beogradu

Ministar unutrašnjih poslova (MUP) Ivica Dačić pozvao je građane da izvade nove lične karte i pasoše zbog mogućnosti da Srbija sredinom naredne godine dođe na „belu šengen listu“.

- Može se desiti da Srbija bude na „beloj šengen listi“ sredinom sledeće godine i da onda nastane jagma za novim dokumentima, jer bi u tom slučaju građani Srbije u zemlje Šengena mogli ući bez vize, ali samo uz nova dokumenta - rekao je Dačić gostujući na Radio-televiziji Srbije, a prenosi Beta. Dačić je istakao i da je skraćeno vreme čekanja za izdavanje novih ličnih karata sa 15 na 10 dana i pasoša sa 30 na 20 dana, da se za njih može aplicirati u isto vreme, kao i da se na izdavanju radi u dve smene.

Međutim, dobijanje putne isprave za naše državljane koji žive u inostranstvu je dodatno otežano. Na zvaničnom sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova piše da je zahtev za izdavanje pasoša potrebno podneti diplomatskom ili konzularnom predstavništvu Republike Srbije u određenoj zemlji, a ono je dužno da podnosiocu zahteva pasoš izda u roku od 60 dana. Rok za podnošenje zahteva bio je određen za 1. oktobar ove godine, a prema rečima Pavla Krstića iz Antverpena u Belgiji, u srpskom konzularnom predstavništvu ne može se čak predati ni zahtev, a kamoli dobiti pasoš.

NIKAKO DA SE OBUČE

Pavle Krstić kaže da je 3. oktobra pisao i Ministarstvu spoljnih poslova i da je na vreme dobio odgovor od Momirke Marinković, direktorke Direkcije za konzularna pitanja.

- Gospođa Marinković mi je odgovorila da se sa prijemom zahteva za izdavanje biometrijskih pasoša u našim diplomatsko-konzularnim predstavništvima kasni zbog komplikovane procedure, instaliranja adekvatne opreme i obuke kadrova. Ona kaže da će prijem zahteva za izdavanje pasoša početi posle Nove godine i da se Belgija nalazi u prvoj grupi zemalja u kojima će se početi sa prijemom zahteva - prepričava Krstić svoju prepisku sa direktorkom Direkcije.

- Zbog prirode svog posla moram često da putujem i pasoš mi je hitno potreban, a nemam više snage da se bakćem sa našom birokratijom. Svi osim građana Srbije, uključujući i one iz bivše Jugoslavije u svojim predstavništvima lako dođu do putnih isprava, a meni zbog naše aljkavosti propada posao - ispričao je Krstić juče za Glas.

Krstić napominje i da su mu u srpskom konzulatu savetovali da dokumenta izvadi u Beogradu kako bi pasoš dobio što pre.

- Problem je što bi tada morao da uzmem tri dana odmora, da se vozim „Jatom“, najskupljim avio-prevoznikom u Evropi i izdvojim preko 650 evra za povratnu kartu, da tražim veze i vezice, kako bi ušao preko reda i pri tom da nosim pune ruke kafe, šećera, bombonjera, a kroz mesec dana da dolazim ponovo. Muka mi je od svega i dosta mi je laganja.

Autor:
S. Gujaničić

http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/dr…sa-za-dijasporu

http://www.svevesti.com/?l=sr&a=107176

šejla

Učenik

(10)

• »šejla« je žensko

Datum registracije: 19.05.2008

• Poruku poslati

2

Nedjelja, 19. Oktobar 2008

Imala sam isti problem i otišla u Srbiju da izvadim novi pasoš . Mjesec dana sam čekala i nije bijo gotov pa sam morala ponovo ići da ga uzmem . Što se tiče konzulata imaju oni sve ali nemaju pismen kadar , jer su tamošnji radnici konzulata zaposleni preko veza ili su bili zaslužni jer su učestvovali u ratu , ali škole definitivno nemaju . To sam sama provjerila .U tome i jeste čitv problem . Ali , ovo je SRBIJA , zar ne .

Edisa

Početnik

(10)

• »Edisa« je žensko

Datum registracije: 26.10.2007

• Poruku poslati

3

Ponedjeljak, 20. Oktobar 2008

To mozda za vas srpskog drzavljanstva?
Nama su obecali u Brisel, da od 2009 mi crnogorci dobijamo nove pasose ?(

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

4

Nama iz Sandzaka je dovoljno sto smo sandzaklije. Pasosi nam ne trebaju. :D
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

• »Sandzak Beg« je muško

Datum registracije: 11.10.2007

• Poruku poslati

5

Čekanje na srpske pasoše je samo gubljenje vremena, zato nama u dijaspori bi bilo najbolje da potražimo državljastva zemalju u kojim boravimo, jer i sa tim srpskim pasošima naši zemljaci su opet stranci u srbiji, i zašto puniti njihove kase, kada smo mnogo više dobili od država u kojim boravimo i na taj način potvrditi lojalnost prema državi.

Jednostavno mi ne postojimo za državu srbiju, i možda se nas samo po malo sete i ako se sete za izbore.
"...Allah ändert ja nicht, was mit einem Volk ist, bis sie ändern, was mit ihnen selbst ist..." (Koran: Sure 13, Vers 11)"

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

6

Utorak, 21. Oktobar 2008

I ja sam pre nekoliko meseci menjala pasos. Ali ni meni nisu dali novi pasos, nego su mi opet dali onaj stari. Jer navodno ovi u konzulatu nemaju tu nadleznost da bi nam izdali novi srpski pasos. Meni nije bitno je li taj pasos novi ili stari (i jedan i dr isto sluzi) nego sto cu taj pasos opet morati da menjam sledece godine a u konzulatu nije bas jeftno izvaditi pasos.
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

šejla

Učenik

(10)

• »šejla« je žensko

Datum registracije: 19.05.2008

• Poruku poslati

7

Srijeda, 22. Oktobar 2008

Na mom pasošu je biometriska slika i čip sa mojim ličnim podatcima . Ali ono što sam tek kasnije primijetila je da su mi preko slike od čela pa nadolje napisali laserom srpsku himnu "bože pravde " Ja lično ne bih imala problema stim da se u toj himni spominju Bošnjaci kao konsutivni narod koji čija je domovina ta Srbija jednako kao i drugih naroda . Na prvoj strani nema nikakvih obeležja koji je to dokument , osim grba Srbije sa dva malena ljiljana pod nogama orla . Ljiljani su tako postavljeni kao da ih orao grabi svojim kanđžama . Nešto nevjerovatno , a tek na drugoj strani piše na tri jezika PASOŠ . S obzirom da dugo živim u njemačkoj podnijela sam zahtjev za njemački pasoš . Ja nemogu hodati sa četničkom himnom na čelu diljem svijeta . Četnička ili nacionalistička isto mi je .

emir-RA

Zlatna sredina

(26)

• »emir-RA« je muško

Datum registracije: 03.07.2008

• Poruku poslati

8

Srijeda, 22. Oktobar 2008

Nevjerovatno je dokle su ti srbi spremni da idu, sa tim srbovanjem pa da pišu himnu na tako nekim mjestima. Mislim ova se tema mene nebi trebala ticati nikako znam, al nekako nemogu da se otmem dojmu nakon Šejlinog posta da ljudi i dalje rade na tome da rasele i onako raseljeni Sandžak. KOI ŠOVINIZAM !
Na vatru odgovori vatrom !

Mono

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 30. Oktobar 2008

Novi crveni pasosi za dijasporu tek od Nove Godine!

Tanjug B92 27.10.2008 20:23
Novi crveni pasosi za dijasporu tek od Nove Godine!

Dijaspora ima veliki finansijski potencijal koji bi trebalo da privući za investiranje u Srbiji, izjavio je ministar za dijasporu Srđan Srećković. On je kazao da je dijaspora u vidu deviznih doznaka prošle godine u zemlju unela 4,9 milijardi dolara, što je više od polovine celokupnog izvoza srpske privrede iz 2007. godine.

O veličini finansijskog potencijala dijaspore svedoči podatak da je učešće deviznih doznaka u ukupnom društvenom bruto proizvodu prošle godine iznosilo 13,8 odsto, po čemu zauzimamo 11. mesto u svetu, rekao je Srećković.

Zato država, prema njegovim rečima, za razliku od poslednjih decenija, mora da iskoristi taj potencijal i da doživljava dijasporu kao partnera koji može da značajno doprinese razvoju zemlje.

Srećković je naveo da su ljudi iz dijaspore ohrabreni situacijom u Srbiji "koja ulazi u fazu u kojoj će biti mnogo niži ekonomski i politički rizici, pa je za očekivati da će se u narednom periodu mnogo više uključivati u privredni život i ulagati mnogo ozbiljnije investicije".

Nema više nikakve sumnje da u Srbiji postoji pravna sigurnost, kazao je Srećković i naveo da što Srbija bude bliža ulasku u EU, rizici za investiranje u Srbiju će se dodatno smanjivati.

"S obzirom na to da je naše tržište brzo rastuće i da imamo najviši rast društvenog bruto proizvoda u okruženju, a pri tom nedovoljni stepen konkurencije koji dovodi do vrlo visokih profitnih stopa, ovo je zaista pravi trenutak za ulazak investitora na srpsko tržište", smatra on.

Ministar je pozvao naše ljude iz dijaspore da se intenzivno uključe u investiranje, "ne iz nekih kvazipatriotskih i demagoških razloga, već zato što je to njihov interes".

Prema njegovim rečima, najveći problem dijaspore bio je odsustvo poverenja u državu, koje se, međutim, poslednjih godina polako vraća, "što je, ipak, veoma dug proces".

"Svi oni žele da mnogo čvršće i bolje budu povezani sa maticom i nemali broj razmišlja o povratku u Srbiju, što će biti moguće ako im obezbedimo izvesnu budućnost", kazao je Srećković, navodeći da Srbija ulazi u mnogo mirniji politički period, u kome će imati i više vremena i znanja i ekonomskih resursa da vodi odgovorniju politiku prema dijaspori.

On je, kao svoj prvi zadatak, najavio usvajanje prvog zakona o dijaspori, čime će biti definisana normativna baza za dugoročno vođenje politike prema dijaspori, "koja ne sme imati veze sa dnevno političkim dešavanjima i zavisiti od toga koje stranke sačinjavaju vladu".

Uz to, očuvanje srpskog jezika i ćirilice među ljudima u dijaspori, u istorijskom i civilizacijskom smislu, od najvišeg je državnog i nacionalnog interesa, smatra Srećković.

Na tom projektu, naveo je ministar, moraju da rade svi državni organi i celokupna društvena zajednica, a država će finansirati učenje srpskog jezika gde god za to postoji potreba i dovoljan broj dece koje žele da uče.

Ministar dijaspore je ukazao da je Srbija vrlo specifična zemlja jer joj trećina ljudi živi van njenih granica (procene su da ih ima između tri i četiri miliona), "zbog čega želimo da u narednom periodu pokažemo, i u ekonomskom i u političkom smislu, koliko nam je važan svaki naš čovek, ma gde živeo".

Ministarstvo za diajsporu će ohrabriti sve one kojima je bliska ideja da se vrate u zemlju, jer je državi dragocen povratak svakog iseljenika.

"Srbija je kadrovski osakaćena zbog loše kadrovske politike, vođene dugi niz godina, i zato nam je dragocen svaki od ljudi koji su živeli na zapadu, koji znaju evropski način razmišljanja, poslovanja i ponašanja, i sigurno bi dali pozitivan impuls u razvoju naše ekonomije i završetku procesa tranzicije", kazao je ministar.

Na pitanje da li vojni obveznici koji žive u inostranstvu imaju problema kada dolaze u Srbiju, Srećković je rekao da je poslednje dve godine mnogo liberalniji pristup i ponašanje vojnih vlasti po pitanju naših ljudi iz dijaspore i da oni nemaju problema kada dolaze na odmor u maticu.

"Siguran sam da će takva praksa biti nastavljena i pred predstojeće novogodišnje i božićne praznike", kazao je Srećković, ukazujući da će, prema najavama, vojska biti profesionalizovana 2010. godine.

On je, kao znak dobre volje države prema ljudima u dijaspori, naveo i odluku da se konzularne takse smanje i da se time troškovi za izdavanje pasoša izjednače u matici i inostranstvu.

"Od 3. novembra počinje izdavanje novih pasoša u konzulatima u Parizu i Dizeldorfu, a do kraja godine bi trebalo da počne i u ostalim našim konzularnim predstavništvima", zaključio je Srećković.

http://www.svevesti.com/?l=sr&a=108837

• »deedee_tr« je žensko

Datum registracije: 18.02.2005

• Poruku poslati

10

Kamo srece da je od Nove godine...meni rekoshe da tek od sredine sledece godine ce dobiti te nove pasoshe...
a ovaj postojeci mi istiche u martu tako da za par meseci moracu da vadim stari,pa na leto kad odem ,ako Bog da,kuci opet novi...c c c
Koje peripetije...a shto reche Angie,uopshte nije jeftino vaditi taj stari pasosh...dok je,kako kazu, cena novog 20-ak evra...ali shta vredi kad moram sad da vadim stari koji je 200.....

Hajd' u zdravlje!

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

11

Nishta mi ne treba ! :P
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

Administrator

Urednik foruma

(121)

• »Administrator« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

12

Citirano

Orginalno od deedee_tr
a shto reche Angie,uopshte nije jeftino vaditi taj stari pasosh...dok je,kako kazu, cena novog 20-ak evra...ali shta vredi kad moram sad da vadim stari koji je 200.....

Hajd' u zdravlje!

Cena izrade (stampanja u stampariji) novog pasosa je 20€ sto znaci da ce za vadjenje istog u inostranstvu po mojoj proceni, na osnovu dosadasnje prakse, biti potrebno najmanje 300 € ;)
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

Mono

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

13

Petak, 31. Oktobar 2008

Kazu da ce kostati 40e,u zemlji kosta 25e,15 e za dodatne troskove,troskove slanja ;)

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

14

Utorak, 10. Februar 2009

Evo malo aktuelne informacije o pasosima.

Danas sam bio u Gen. Kon u Freankfurtu i izvadio sam opet onaj stari pasos, po informaciji radnika na salteru, stari pasos ce vazeti jos 2 - 3 godine i kostao me je samo 25 €, tu novu cenu su uveli pre nedelju dana, do tad je kostalo 188€.

Od 1. Marta ce primati zahteve za izdavanje novog pasosa koji ce se stanpati u beogradu, tako da ce obrada trajat 4-8 nedelja.

Mono

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

15

Utorak, 10. Februar 2009

Evo je informacija za pasose na sajtu konzulata u Frankfurtu

Dosadašnje, plave putne isprave, izdavaće se samo u hitnim slučajevima državljanima Republike Srbije koji još ne ispunjavaju uslove za dobijanje biometrijske putne isprave ili čekaju na rešavanje podnetog zahteva, a u međuvremenu treba hitno da putuju, pod uslovom da ispunjavaju sve zakonom propisane uslove za dobijanje plave putne isprave. Nova administrativna taksa za izdavanje pasoša na starom obrascu (plavi pasoš) na osnovu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o republičkim administrativnim taksama iznosi 25,00 EUR.

http://www.konzulati-rs.de/biometrijski_pasosi.html

Altuna

Majstor

(10)

• »Altuna« je žensko

Datum registracije: 14.12.2003

• Poruku poslati

16

Srijeda, 11. Februar 2009

Kad je vec o pasosima rijec, cuh od nekih koji su izvadili ove nove najnovije pasose srpske, da pise na svakom - nacionalnost SRBIN. Auuuuuu...Ni vadit ga necu. X(
Sabur ti je da gutas kiselo, gorko i ljuto, a da ti se na licu nista, sem osmjeha, ne vidi.

Mono

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

17

Citirano

Orginalno od PaZaRaC
Evo malo aktuelne informacije o pasosima.

Danas sam bio u Gen. Kon u Freankfurtu i izvadio sam opet onaj stari pasos, po informaciji radnika na salteru, stari pasos ce vazeti jos 2 - 3 godine i kostao me je samo 25 €, tu novu cenu su uveli pre nedelju dana, do tad je kostalo 188€.

Od 1. Marta ce primati zahteve za izdavanje novog pasosa koji ce se stanpati u beogradu, tako da ce obrada trajat 4-8 nedelja.

A na koliko su ti izdali taj stari plavi pasos i jel ti prethodni bio istekao?jel hoces da putujes i koliko imas godina?

Altuna,jesi sigurna za tu informaciju?Koliko sam cuo ako hoce pripadnik manjina ,njegovo ime moze da bude i na njegovom jeziku.

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

• Poruku poslati

18

@Mono

Pasos su mi izdali na 10 godina sto ne znaci da cu 10 godina imat pravo ovaj plavi da zadrzim, u konzulat mi rekose "neoficijelna informacija" da cu nakon 2-3 godine ipak morat da izvadim novi pasos.

Ovaj prijasni mi je istico u Julu ove godine, posto planiram da putujem sredinom marta morao sam da ga produzim.

gothiacup

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.07.2008

• Poruku poslati

19

Petak, 13. Februar 2009

Citirano

Orginalno od Altuna
Kad je vec o pasosima rijec, cuh od nekih koji su izvadili ove nove najnovije pasose srpske, da pise na svakom - nacionalnost SRBIN. Auuuuuu...Ni vadit ga necu. X(

izvadih ja pasose danas, i moram ti rec altuna da je to sto si cula dezinformacija. pise da je DRZAVLJANSTVO SPRSKO a NE da je nacija srbin. tu je velika razlika. nadam se da razumes to. hteli mi to ili ne, drzavljanstvo nam je srpsko, onako kako nam to uverenje o drzavljanstvu i pasos kazu. inace bi vadili neke druge pasose... nacija je sasvim druga stvar, i nije zabelezena u pasosu. imena su upisana latinicom, a verujem da je tako svima, jer kako bi ih inace citali u stranim zemljama...

Mono

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

20

Petak, 13. Februar 2009

Citirano

Orginalno od PaZaRaC
@Mono

Pasos su mi izdali na 10 godina sto ne znaci da cu 10 godina imat pravo ovaj plavi da zadrzim, u konzulat mi rekose "neoficijelna informacija" da cu nakon 2-3 godine ipak morat da izvadim novi pasos.

Ovaj prijasni mi je istico u Julu ove godine, posto planiram da putujem sredinom marta morao sam da ga produzim.

Allah te nagradio na informacijama Pazarac!Ako nije tajna koliko imas godina i jesi sluzio vojsku?

Social bookmarks