Niste prijavljeni

jas min

Početnik

(10)

• »jas min« je zabranjen

Datum registracije: 22.03.2006

• Poruku poslati

41

Srijeda, 05. April 2006

Emnid, ko god da si i sta god da si, imas li ti bilo sta, glupo il pametno, da kazes vezano za temu ili vezano za bilo sta sto je neko rekao a da se to ne veze iskljucivo za osobu i da to nije van okvira svake diskusije? Kritikujes mene o necemu a daleko me presisa u tome sto me kritikujes. Ja kritikujem necije misljenje i neciji nacin razmisljanja vezano za odredjenu temu i vezano za nesto konkretno, a na to poBogu na forumu imam pravo. Moze da mi se svidja necije razmisljanje ili ne svidja koliko god hocu i to razmisljanje, koje ima veze sa necim, mogu da pobijam. Ali ti.... ti pises vazda jedno te isto... analizu mene vezano za mene. Ko si pa me proganjas? Ubih li ti nekog, ostavih li te na ulici? Da nisi neka moja bivsa kojim slucajem :D... NE bih rekao... nisam sklon nepojmljivim osobama..
Jednom recju, ako imas sta da kazes za hadis, za vjeru, za smisao, za svijest, za racio, pricaj i napadaj moje misljenje o tome. Mene licno ostavi na miru. Ako neces mene onda bar ostavi druge na miru jer ne moras javno o meni. Mozes na pm, al tamo ce odgovor bit uskracen. Ovdje ti moram odgovarat zbog sebe, tj zbog drugih, i time se samo povecava razdor u jednoj temi, a ti nastojis do to ucinis na svakoj na kojoj se pojavim.
Ti, galaxija, arhitetka, pimk... pun mi vas je zeludac...

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

42

Srijeda, 05. April 2006

Halo,nemoj vise da mene pominjes....najezim se kad me pomenes....jer ako me opet pomenes osut cu rafal....budi siguran u to!
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

jas min

Početnik

(10)

• »jas min« je zabranjen

• Poruku poslati

43

Četvrtak, 06. April 2006

Posto ti samo treba izgovor, a mozak (ili savjest, ovisno o tome koji stav uzimas po pitanju diskusije u ovoj temi :D) ti nije dovoljan da cutis kad je pametnije, onda GALAXIJA bujrum raspali.... pazi samo da ne bude kolateralne stete u tom rafalu... JA odoh u bunker posto se mnogo prepadoh od tvog rafala :)) :)) :))

Ti si, fakata, neka malo :rolleyes: .. il malo vise... ne bih znao ocijenit.

I naravno, ti imas opravdanje, isto kao i ono za slike od neki dan... sta god da uradis, bitno je da ti samoj sebi opravdas, a sto drugi to drugacije vide... ma bitno je da ti samu sebe potvrdis. Hajmoooooooooooo

galaksija

Profesionalac

(10)

• »galaksija« je žensko

Datum registracije: 09.10.2005

• Poruku poslati

44

Četvrtak, 06. April 2006

Vidi kako sam ti samo bitna i kako me samo sa paznjom citas i upamtis sve sto kazem........i kako ti je bitno moje misljenje..... :D
Dobro neko rece za slike.....mali nastavi da ih postiras .....uzivaj u tome....kad ne shvatas da si bolestan od narcisoidnosti...Ovo ti ne govorim zato sto sam bezobrazna,vec zato sto znam da si ti bolestan,a tu cinjenicu jos ne kontas....
Ako kliknete OVDJE nista se nece dogoditi :D

Nisam stvarna.Ja ne postojim.Ja sam laz....varka....vidis me samo uz pomoc Lysergic Acid Diethylamide

jas min

Početnik

(10)

• »jas min« je zabranjen

• Poruku poslati

45

Četvrtak, 06. April 2006

:)) Slike su bile za tebe, a tvoj komentar govori da su uspesne bile.
Moja bolest je sto volim takve da mucim, i sto nikad ne prestajem. Posebno kad se nabijete gdje vam nije mjesto i gdje vas niko nista ne pita. A jos kad mi ti kazes mali :)) :)) To se ko pokusavas izdic iznad mene? Mont everest mi nije ravan mos slobodno rec.. Jok narcisoidan nego opsednut ako te to cini srecnom. Al mi se moze i necu prestat sve dok vidim da vas pali ko hepo kockice..
Niko vas diro nije niko vas prozivo nije, a ja ne umijem da ignorisem provokacije koje cujem. U zivotu mi takve i takvi ne prilaze ni do koljena, daleko su od usiju, al kad se probiju da nesto kazu, zavisno od toga ko su i sta su, nekakav odgovor dobiju.

A zar ne kontate da svuda odvucete diskusiju van okvira vezanog za bilo sta o cemu se moze diskutovati? Hocete broj telefona? No moracete cekat na podugacak red bojim se :)) :)) :))

Haj okan'te me se molim vas... Nema hajra nikom od vase rasprave o meni. Napisite knjigu mozda je nekom i prodate. Al ne zaboravite sliku... evo skinite neku sa foruma ;)

Spain

Profesionalac

(10)

• »Spain« je muško
  • »Spain« je zabranjen

Datum registracije: 04.09.2005

• Poruku poslati

46

Četvrtak, 06. April 2006

Citirano

Orginalno od ed
Da dodam, mada kao sto vec rekoh, udaljavamo se od teme. Nadam se da je od hajira.

Islam prihvata čulne, racionalne i argumentirane percepcije, a pored toga preporučuje put čišćenja duše i unutarnju prefinjenost, kao što prihvata i predlaže poznavanje historije, te uzimanje pouke iz prošlosti za budućnost. On pridaje važnost osjećajima i poštuje emocije, i kontrolira ih u okvirima razumnih zakona, kao što uzima čovjeka za ruku i upoznaje ga sa kontemplativnim znanjem, te vodi ga nebeskim prostranstvima. Upravo je ovo bitna pozitivna strana islama jer ih sve u isto vrijeme prihvata i smješta u sebi svojstven krug. I kada ih vrednuje niti im pripisuje više nego imaju, niti ih smatra manje vrijednim od onog što jesu. Nikad islam zbog čula ne izbacuje razum sa scene, nikad razumom ne ismijava emocije, i nikad se kontemplativnim percepcijama i općim nebeskim otkrovenjima ne podsmijava zemaljskim ostvarenjima. Pogledajmo islamski odgovor! Kratak je, a u isto vrijeme precizan i adekvatan. Daje se kuranskim ajetom u kojem se objašnjava metodologija svih pitanja i istina:
... Zato obraduj robove Moje koji sa razmišljanjem slušaju govor i slijede ono najljepše u njemu; njima je Allah na pravi put ukazao i oni su pametni(Zumer, 17,18 ).

Odlican pasus. Zapravo zbog nasih zbrkanosti koje u sebi nosimo izazvanih nefsanskim bolestima, svako naglasava jedan dio na koji se oslanja i preko kojeg zeli sebe istaci. Samo oni koji su se svojeg nefsa "oslobodili" i koji su se svojeg ega "oslobodili" vide stvari sveobuhvatno, pa tako nicemu ne daju mjesto koje mu ne pripada. Kako ovaj pasus kaze, niti mu vrijednost umanjuju, a niti uvecavaju, vec mu pridaju ono mjesto koje mu pripada. To je stoga sto su oni u toj oslobodjenosti od perdi sagledali stvari realno, a ne "perdalno". :) Dakle, svemu svoje mjesto treba dati, ne smije se nista negirati, ili naglasavati, samo jednostavno svemu dati svoje mjesto.

P.S. Zamolio bih sugovornike da pokusaju izbjeci napade na licnosti sugovornika, vec da neutralno i neostrasceno diskutuju i komentarisu iznesena misljenja. Najbolje bi bilo da u svojim pisanjima se ne obracamo jedni drugima, vec da se osvrcemo na pisani tekst.

Zamolio bih Jasmina da prestane sa napadima na licnost Ed-a, nebitno od toga da li je u pravu ili ne, a ostale bih zamolio da ne reaguju, vec da osabure, u slucaju da se osjecaju izazvanim i isprovociranim bilo cijim pisanjem. Ako li to ne uradimo, necemo nigdje stici u potrazi, vec cemo se zaglaviti u nesto bezveze.
Suzdrzite se od upucivanja grubih i uvredljivih izraza jedni drugima. Ko prvi prekine pokazat ce visi nivo Edeba.

Hvala.
[SIZE=5]ZELENO, VOLIM TE![/SIZE]

Emnid

Učenik

(10)

• »Emnid« je zabranjen

Datum registracije: 24.12.2005

• Poruku poslati

47

Četvrtak, 06. April 2006

Na svaciju drskost uvek cu i mislim da bismo svi mi trebali reagovati jer reagovanje na drskos znaci imati pravo na svoju stranu a od toga nema vise motivacije i boljeg povoda da se onom ko je drzak sve kaze svojim pravim imenom jer on to zasluzje, a zasluzuje ga jer on nema pravo da drskocu tj galamom trazi pravo gde pravo nema !

jas min

Početnik

(10)

• »jas min« je zabranjen

• Poruku poslati

48

Četvrtak, 06. April 2006

Dorbo de, mozemo mi pricati o vaznosti svega, jer za spoznaju, tj ucenje, tj saznanje, bitno jeste sve, ali prestaje bit bitno kad se spozna... tj prestaje bit isto. Bitne su nama i ruke, bitno je nama i okruzenje, bitno je nama i ono sto u sustini bitno nije, jer mi ne znamo, i sve stvari smo duzni da koristimo. Mi smo na putu, is svaki korak nam je bitan.
Mozak.. dakako da moramo koristit. Zar se moze koristit srcem, tj pratit srce svoje onaj ko ga nije ocistio, tj onaj kom ga Allah Dragi nije raspecatio? Zar moze zanemarit oci neko ko drugi vid nema? Ne govorim ja o nama, te nek se niko ne nalazi prozvan i osudjen il osakacen, vec rekoh kako stvari stoje sa pticama, ili ti onim od 'mozga' i ega slobodnima. Kad se srce ocisti onda se sve vidi srcem, a to je nafaka veca jer se ne vidi nista drugo osim istine, i tad je svaki tren i svaki dah nafaka, jer je istina. Ne znam na koju nafaku vi mislite kad o nafaci pricate, al po meni je istina ponajveci dar i ponajveca nafaka. Al to se valjda osvedoci tek kad se dobije... A ona se ne zaradjuje u prodavnici, ni spoticanjem komsije da bi mi prvi stigli do nje, ona se podaruje zasluznima i onima vrednim i dostojnim nje.

Na kraju krajeva, islam se nalazi u srcu, islam je mir u srcu, a iman je snaga koja taj mir stiti.

Qalb.. Srce.. Qalb. Kad se uradi dubiozna analiza ovog termina dodje se do toga da je usko povezan i sa terminima koji su vezani za racio i za jezik i za kognitivni proces.. jer u biti, na najvecem nivou (a nivoi postoje, to je bitno naglasiti jer u suprotnom nastavicemo da mijesamo babe i zabe) srce je 'organ' spoznaje. Moze to da pobija ko hoce, ali to nije stvar subjektivne prirode to je sastavni dio Kur'anske istine. Ako treba iznijet cemo i detaljne dokaze. Bitno je da se istina kaze, i bitno je da se istina ponovi. Sve ostalo bude pa prodje, i na zivce moze da nekom ide al ne moze da bude glavna tema.
Allahimanet.

Ibn Masud

Zlatna sredina

(10)

Datum registracije: 07.02.2004

• Poruku poslati

49

Ponedjeljak, 18. Juni 2012

Muhammed, alejhisselam, u jednom hadisu kaže: "Bojim se za svoj Ummet od dobrih govornika (oratora)."
Salahoodine, jel moze tacan citat ovog hadisa? U kojoj zbirci hadisa se nalazi ovaj hadis?

sloboda

Učenik

(57)

Datum registracije: 14.05.2012

• Poruku poslati

50

Muhammed, alejhisselam, u jednom hadisu kaže: "Bojim se za svoj Ummet od dobrih govornika (oratora)."
Salahoodine, jel moze tacan citat ovog hadisa? U kojoj zbirci hadisa se nalazi ovaj hadis?

Taj neverodostojni hadis bilježi jedino Birdum-Bardum sa suljovog sandzaknjuz foruma - vidi google :D

Birdum-Bardum
A šta je ono što nama nudi Muamer Zukorlić? On nama nudi govorništvo, a znamo svi da je Pejgamber, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Bojim se za svoj ummet dobrih govornika, oratora."
Dodik: "Ja bih lako u Bosni da imam Rasima"
http://www.youtube.com/watch?v=bVN8er6j0…player_embedded

Ugljanin: "Ja i Ljajić smo jedna politička opcija"
http://www.youtube.com/watch?v=9ma7Nf6MtG4

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

51

Vidi de Salahoodine, odgovori nam na postavljeno ti pitanje jer i mene bas interesuje odgovor.
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

• »Salahoodin« je muško
  • »Salahoodin« je zabranjen

Datum registracije: 25.01.2008

• Poruku poslati

52

Utorak, 19. Juni 2012

Taj sam hadis čuo jednom prilikom od jednog hodže iz Sarajeva, ali ću se potruditi da nađem originalan tekst hadisa i ko ga prenosi, pa ću sa vama tu informaciju podijeliti.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

53

Utorak, 19. Juni 2012

Jesi li zaboravio i ime tog hodze ili si makar to zapamtio?
Sve je ovo samo igra! Nema tog foruma koji je vrijedan Vasih zivaca! / Dokoni umovi - Sejtanska igralista

• »Salahoodin« je muško

• Poruku poslati

54

Utorak, 19. Juni 2012

Pravo da ti kažem, zaboravio sam i ime hodže. Čini mi se da je to bilo u Begovoj džamiji, ali nisam siguran. Ima od toga nekoliko godina.
Evo jednog Hadisa u tom smislu, a ako nađem nešto još preciznije, odmah ću sa vama podijeliti:

Citirano

Dzabir r.a. prenosi da je Allahov Poslanik, alejhisselam, rekao: "Zaista su mi od vas najdraži i sjediće najbliže meni na Sudnjem danu oni koji su najljepše ćudi. A zaista su mi najmrži od vas i biće najudaljeniji od mene Sudnjeg dana: Nametljivi govornici i oni koji se samodopadno prenemažu u svom govoru, oholo pokušavajući da istaknu svoju stručnost i govorljivost i oni koji pričaju ispunjenih i razvučenih usta diveći se svome govoru i uzdižući se nad drugima." Ashabi rekoše: "Allahov Poslaniče, znamo ko su sersari i muteseddici i ko su nametljivi govornici i oni koji se prenemažu u govoru, ali ko su mutefejhici?". On im reče: "To su uobraženici koji sebe uzdižu nad ostalim." (Tirmizi)

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »Salahoodin« (19. Juni 2012, 00:56)

• »Salahoodin« je muško

• Poruku poslati

55

Utorak, 19. Juni 2012

Nađoh ovaj Hadis kojeg ovdje iznosi Zekerijah ef. Čajlaković:
"Najviše se plašim za svoje sljedbenike svakog munafika - dvoličnjaka koji je dobar govornik." ("Kamil", Ibn Adijj)

On ovdje navodi da ga prenosi Ibn 'Adi u svojem al-Kamilu. Ibn Masude, mislim da na osnovu ovih informacija možeš pronaći originalni tekst ovog Hadisa.
Mada, moram priznati da se ne sjećam da je hodža od kojeg sam na hutbi ovaj Hadis čuo spominjao "svakog munafika", nego da ga je iznio u obliku, kakvom sam ga i ja zapamtio: "Najviše se za svoj Ummet plašim dobrih govornika." Zbog toga bi dobro bilo pronaći originalan hadis i vidjeti kako tamo tačno stoji.

Pretragom na Google-u sam pronašao da je na nekoliko mjesta ovaj hadis u svojim tekstovima koristio i Birdum-Bardum, legendarni član Sandžaknjuza.

Ovaj post je već 2 puta uređen, zadnji put od »Salahoodin« (19. Juni 2012, 02:20)

Ibnul_Qajjim

Zlatna sredina

(10)

• »Ibnul_Qajjim« je muško

Datum registracije: 04.01.2005

• Poruku poslati

56

Utorak, 19. Juni 2012

Citirani hadis glasi:

« أخوف ما أخاف على أمتي ، كل منافق عليم اللسان

"Najviše čega se bojim za moj ummet je munafik koji je dobar govornik." On je u skladu sa sljedećim ajetima: "
Ima ljudi čije te riječi u životu na ovome
svijetu oduševljavaju i koji se pozivaju na Allaha kao svjedoka za ono što je u
srcima njihovim, a najljući su protivnici. Čim se neki od njih dočepa položaja,
nastoji napraviti na Zemlji nered, ništeći usjeve i stoku. - A Allah ne voli
nered! A kada mu se rekne: "Boj se Allaha!" - on onda iz inada
griješi. Njemu je dosta Džehennem, a on je, doista, grozno boravište.
" (el-Bekara, 204-206.)

Što se hadisa tiče, ima više seneda (lanaca prenosilaca) i bilježi ga više autora, i krajnja ocjena mu je da je vjerodostojan.

Jedan od lanaca (seneda) hadisa:
حدثنا عبيد الله بن عمر الجشمي ، حدثنا ديلم بن غزوان ، عن ميمون الكردي ، عن أبي عثمان النهدي ، عن عمر بن الخطاب رضي الله عنه قال

Bilježi ga imam Ahmed u Musnedu (1/22, 44), el-Firjabi u djelu Sifetul-munafik (broj hadisa 24.), Ibnu Adijj u djelu el-Kamil fi du'afair-ridžal (3/970.). Imaju drugi senedi sa sličnom predajom koji pojačavaju njenu vjerodostojnost, bilježe ih Ibn Hibban u Sahihu, el-Bezzar, et-Taberani u el-Mu'džemul-kebiru...

Što se tiče drugog hadisa koji je kod Tirmizije, njegov tekst je sljedeći:

2018 - حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ الحَسَنِ بْنِ خِرَاشٍ البَغْدَادِيُّ قَالَ: حَدَّثَنَا حَبَّانُ بْنُ هِلَالٍ قَالَ: حَدَّثَنَا مُبَارَكُ بْنُ فَضَالَةَ قَالَ: حَدَّثَنِي عَبْدُ رَبِّهِ بْنُ سَعِيدٍ، عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ المُنْكَدِرِ، عَنْ جَابِرٍ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: «إِنَّ مِنْ أَحَبِّكُمْ إِلَيَّ وَأَقْرَبِكُمْ مِنِّي مَجْلِسًا يَوْمَ القِيَامَةِ أَحَاسِنَكُمْ أَخْلَاقًا، وَإِنَّ أَبْغَضَكُمْ إِلَيَّ وَأَبْعَدَكُمْ مِنِّي مَجْلِسًا يَوْمَ القِيَامَةِ الثَّرْثَارُونَ وَالمُتَشَدِّقُونَ وَالمُتَفَيْهِقُونَ»، قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، قَدْ عَلِمْنَا الثَّرْثَارُونَ وَالمُتَشَدِّقُونَ فَمَا المُتَفَيْهِقُونَ؟ قَالَ: «المُتَكَبِّرُونَ»: وَفِي البَابِ عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ وَهَذَا حَدِيثٌ حَسَنٌ غَرِيبٌ مِنْ هَذَا الوَجْهِ وَرَوَى بَعْضُهُمْ هَذَا الحَدِيثَ، عَنِ المُبَارَكِ بْنِ فَضَالَةَ، عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ المُنْكَدِرِ، عَنْ جَابِرٍ، عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَلَمْ يَذْكُرْ فِيهِ عَنْ عَبْدِ رَبِّهِ بْنِ سَعِيدٍ وَهَذَا أَصَحُّ وَالثَّرْثَارُ: هُوَ الكَثِيرُ الكَلَامِ، وَالمُتَشَدِّقُ الَّذِي يَتَطَاوَلُ عَلَى النَّاسِ فِي الكَلَامِ وَيَبْذُو عَلَيْهِمْ

A ocjena mu je da je vjerodostojan.

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »Ibnul_Qajjim« (19. Juni 2012, 09:55)

• »Salahoodin« je muško

• Poruku poslati

57

Utorak, 19. Juni 2012

Taj neverodostojni hadis bilježi jedino Birdum-Bardum sa suljovog sandzaknjuz foruma - vidi google :D

@sloboda, ocjenjivati ispravnost Hadisa je jedna veoma opasna stvar. To se ne smije raditi bez valjanog znanja i bez podrobnih informacija. Eto, ti si taj Hadis proglasio nevjerodostojnim, a on vjerodostojan. Moj ti je savjet da to vise ne radis, jer je to veoma opasno po Iman covjeka.

Nihad

Urednik foruma

(121)

• »Nihad« je muško

• Poruku poslati

58

Utorak, 19. Juni 2012

@sloboda, ocjenjivati ispravnost Hadisa je jedna veoma opasna stvar. To se ne smije raditi bez valjanog znanja i bez podrobnih informacija. Eto, ti si taj Hadis proglasio nevjerodostojnim, a on vjerodostojan. Moj ti je savjet da to vise ne radis, jer je to veoma opasno po Iman covjeka.

Jel se ti pravis da slabo kapiras (da ne upotrijebim grublji izraz) ili ti je to od Boga?

Ibnul_Qajjim nam lijepo objasni da je tekst verodostojnog hadisa slijedeci:

"Najviše čega se bojim za moj ummet je munafik koji je dobar govornik."

A ti kazes da je i ova tvoja verzija hadisa samim tim verodostojna:

"Bojim se za svoj Ummet od dobrih govornika (oratora)."

Ti si iz verodostojnog hadisa izbacio cinjenicu da se govori o munaficima pa onda tako nastalu tvoju verziju hadisa primjenio na svakog dobrog govornika u cilju da dobre govornike satanises i od njih napravis neprijatelje muslimanskog ummeta.

Ti dakle svjesno prepravljas hadise kako bi ih koristio u borbi protiv Muftije Zukorlica. Nemam komentara. Tvoje djelovanje je zaista opasno po lakovjerne insane.

golubardzija

Zlatna sredina

(65)

• »golubardzija« je muško

Datum registracije: 28.07.2009

• Poruku poslati

59

Srijeda, 20. Juni 2012

Da se nadovezem na citirani Hadis od strane Salahoodina jos jednim Hadisom Poslanika a.s.

Tri su znaka prepoznavanja munafika:

1.Kad govori laze

2.Kad obeca slaze

3.Kad mu se nesto povjeri on to iznevjeri.
Uvijek govorite istinu jer samo istinu mozete ponoviti dvaput.

wow

Učenik

(49)

• »wow« je muško

Datum registracije: 14.10.2009

• Poruku poslati

60

Srijeda, 27. Juni 2012

Ti si iz verodostojnog hadisa izbacio cinjenicu da se govori o munaficima pa onda tako nastalu tvoju verziju hadisa primjenio na svakog dobrog govornika u cilju da dobre govornike satanises i od njih napravis neprijatelje muslimanskog ummeta.

Ti dakle svjesno prepravljas hadise kako bi ih koristio u borbi protiv Muftije Zukorlica. Nemam komentara. Tvoje djelovanje je zaista opasno po lakovjerne insane.
Ne bi on prepravljao hadis da je Suljo dobar govornik. Teski su to bolesnici kad su spremni na Poslanika s.a.w.s. lagati da bi svoje vodje uzdigli.

Ovaj post je već 1 puta uređen, zadnji put od »wow« (27. Juni 2012, 10:38)

Social bookmarks