Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• »Sandzacki_sin« je muško
  • »Sandzacki_sin« je autor ove teme

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

1

Utorak, 24. August 2004

Nesto razmisljam...

Esselamu alejkum

Nešto razmišljam. Bio sam jučer na Jaciju i do mene bješe neko dijete, mali dečkić. Kako se usafismo i počesmo namaz ne prođe mnogo kad se on poče pipati po džepovima i iz jednog od njih izvadi bijelu kapu, onako lagano je ponamjesti rukama (oblikova je), turi na glavu i nastavi namaz. Bi mi to malo smiješno u trenutku, a poslije razmišljam - pa on je zbog te kape tu i došao. Vjerovatno mu je neko poklonio tu skoro, i njemu je veliki merak da klanja baš zbog nje. I taj me tok razmišljanja navede na sve one koji sa sobom u džamijama i islamu uopšte donose neke svoje osobenosti. Imamo onih koji vole da podižu tekbire dok klanjaju, te onih koji žele da su vidno skrušeniji od ostalih, sve u svemu sto ljudi sto ćudi. Da se razumijemo, ne nazivam nikoga novotarom ili nešto slično, pa ni sama kapa ovoga djeteta nije bidat, ali on je smatra osobenom i smatra da se, noseći je, razlikuje od drugih, te sa te strane sam i ovo gore navedeno nazvao osobenostima.
Pitam se da li i ostalima te njihove karakteristike imaju za njih isto značenje kao i kapa za ovo dijete? Da li je onima koji klanjaju sa tekbirima upravo to neki podsvjesni razlog zbog kojega su oni tu? Da li je onima koji u grupi klanjača "štrče" svojom skrušenošću to razlog itd... Ne kažem da oni to rade namjerno, ali imam dovoljno, da kažem, "džamijskog staža", i primjećivao sam neke stvari vrlo slične onoj situaciji sa početka priče. Primjećivao sam ljude koji bi stupili u namaz, onako ko i svi ostali, a najedanput bi im se kičma naglo povila i stav promijenio. Kod nekih sam to viđao i više puta u toku jednog namaza. Sjećam se i jednoga brata koji mi je darivao literaturu koja govoraše kako je klanjao Božji poslanik s.a.w.s., a koju sam ja detaljno proučio. Nakon nekoliko dana vidjeh ga klanja drugačije nego što piše u onoj knjizi, njegovoj hediji. Kad ga upitah reče samo "pa ima i drugih predaja..." sve mi je bilo jasno.
Šta je moja poenta? Pa u jednom trenutku ono dijete me je podsjetilo na sve njih odjedanput i na mnoge druge koje nemam namjeru spominjat. I sebe sam prepoznao u nekim dijelovima, što me je i nagnalo na razmišljanje.

Eto, halalite što se ovo malo oduži.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

2

Utorak, 24. August 2004

Vala sine Domovine, lijep post, eto i mene turi na razmisljanje, no ja ti ne bi zno odgovorit. Cudan ti je ta narod. steta sto nema vise Geryja on bi nam fino iznio svoje glediste i mozda malo rasvetlio neke trenutke, no ovako mozemo samo razmisljat, al ko zna mozda ima onih koji znaju kako treba.
Inace sto se tice kape zar ne bi trebalo svi da je nosimo?

malo za promenu

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

3

Srijeda, 25. August 2004

Esselamu alejkum

Šta misliš Hadalju (naki kažu takozvani Hadalju, mada je pravilnije samozvani Hadalju), možda ja pokušavam da popunim prazninu nastalu Gerilčevim odsustvom. Šalu na stranu nešto ne mislim da bi nam on mogao posebno pomoći. Pogotovu znajući njegove sklonosti da, ne samo raskrinkava nijetove, već da ih i grupiše po raznim osnovama. Koliko puta smo čuli "Oni iz SDA imaju ovakav nijet, a oni iz SDP ovakav" itd... Helemnejse ja sam napravio pogriješan izbor riječi gore. Umjest podsvjesno trebao sam reći svjesno, ali bez razmišljanja. Jer to je upravo to. Čovjek vidi nekog ili nešto što mu se svidi i počinje da ga kopira. I to čini svjesno, ali ne razmišljajući o tome. I šta je sada u pitanju. Treba se zapitati da li onaj dječak nosi kapu zato što klanja ili klanja zato što nosi kapu. Takvo pitanje svako sebi može postaviti. Pominjao sam već one koji se u sred namaza sjete da trebaju biti skrušeniji i odmah se koriguju, pa i po nekoliko puta u namazu. To je nešto najsličnije onom dječaku. Nebih sada da otvaram raspravu tipa da li je starija kokoška ili jaje, ali ja lično ne mislim da će takvim ponašanjem daleko dogurati. Ukoliko čovjek izgradi vjeru u sebi onakvu kakva ona treba biti kičma će se savit sama od sebe i to će joj u namazu biti jedino prirodno. Ukoliko toga nema zašto onda praviti privid skrušenosti, tj. prikazivati sebe onakvim kakav neko nije, a na drugoj strani puštati misli da u namazu lete na sve strane.

Što se tiče kape, nisam kompetentan, ali se sjećam nekih vehabija koji su tvrdili da žena mora nositi nikjab (zastor preko lica) svo vrijeme, i za dokaz su uzimali zabranu nošenja nikjaba u vrijeme Hadždža. Govorili su ako u tom vremenu ne smije znači van toga mora. Jedan alim im je odgovorio: pa i muškarac ne smije nositi kapu u vrijeme Hadždža, pa to ipak ne znači da je mora nositi van toga vermena.
[SIZE=3]Istina koja oslobađa je najčešće ona istina koju ljudi ne žele da čuju.[/SIZE]

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

4

Srijeda, 25. August 2004

Imagine

Pazar. Ponedjeljak. Jacija.
Jedno dijete prelazi dzamijski prag... u dzepu mu bijela heklana kapa.

Neka Allah dz.s. nagradi to dijete i onoga ko mu je kapu poklonio.

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

5

Srijeda, 25. August 2004

Esselamu alejkum

Citirano

Orginalno od Mehdi
Pazar. Ponedjeljak. Jacija.
Jedno dijete prelazi dzamijski prag... u dzepu mu bijela heklana kapa.

Neka Allah dz.s. nagradi to dijete i onoga ko mu je kapu poklonio.

Amin ja Rabbi.

Utopljena u Casi

Zlatna sredina

(10)

• »Utopljena u Casi« je žensko

Datum registracije: 01.05.2004

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 26. August 2004

Za vrijeme rata, kod nas u mahali, mama je organizirala u kuchi klanjanje teravije, jer nije bilo sigurno ichi do obliznje dzamije. Sjecham se da smo svako veche poslije teravije mi omladina sijelili uz gitaru i iglu infuzije iz koje je izlazio plamichak, a koja je bila prikljuchena tankim shlaufom na plin. Imali smo neko pravilo, da su na tom sjelu mogli ostajati samo oni koji su klanjali.
Dzenan, mahalski lafac, sharlatan koji je ganjao curice, rok i rezerve "trave" iz dosade je pocheo dolaziti na teraviju bez abdesta, samo da bi ostao na sijelu. Kroz par dana je povukao u stranu Smaju da ga zamoli za objashnjenje kako ce uzeti abdest i klanjati.
Fudo je opet bio poguzija, koji je bio narodnjak, kojemu su Sinan i Shemsa umjesto Fate i Ferida tekli venama i dolazio je na sijelo samo zbog rolata, kojega smo pravili od izdrobljenog keksa iz velikih smedjih kanti, kojemu je datum proizvodnje bio 67' i uzasno je smrdio na staro ulje. Uskoro je pocheo uchiti bismillah kad bi htio zagristi, a malo poslije je i pocheo dolaziti na sabah, na kojem se nije dijelio rolat.
I konachno bih spomenula djevojchicu koja je dobila tespih (sasvim sluchajno, od zene koju sam prvi put vidjela u zivotu, a ne sjecham se da sam je vidjela ikada poslije), kakav tada nije bio za vidjeti u Sarajevu i koja ga je od mame dobivala samo kada bi klanjala. On joj je bio, pored par barbika, jedina imovina koja je bila samo njena i predstavljao joj je bogatstvo. Da bi ga drzala u rukama klanjala je, nekad sa abdestom, nekad bez, nekad sa voljom, drugi put ne, ali klanjala je.

Motivi su nam svima bili razni, ali elhamdulillah okrenuli smo se svi pravome cilju.
Tu sam…tu sam gdje jesam. Takva kakva jesam. Moje meso. Moja krv. Moj glas. I, tudja presuda – na život. .

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

7

utopljena, lijep post (o) (o) (o)
malo za promenu

Giljipter

Početnik

(10)

• »Giljipter« je muško
  • »Giljipter« je zabranjen

Datum registracije: 30.07.2003

• Poruku poslati

8

Niko od nas ne moze da ocenjuje bilo ciji nijet. Ne mozes ti da kazes zasto li je dosao onaj i sta ce on ovde, a do prije neki dan .....
Samo Allah zna nas nijet i ostali bi trebali svoj nijet da gledaju, jok tudj.
Cafe Sanjak, the only solution

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od Sandzacki_sin

Pominjao sam već one koji se u sred namaza sjete da trebaju biti skrušeniji i odmah se koriguju, pa i po nekoliko puta u namazu. To je nešto najsličnije onom dječaku. Nebih sada da otvaram raspravu tipa da li je starija kokoška ili jaje, ali ja lično ne mislim da će takvim ponašanjem daleko dogurati. Ukoliko čovjek izgradi vjeru u sebi onakvu kakva ona treba biti kičma će se savit sama od sebe i to će joj u namazu biti jedino prirodno.

Sandžački sine, šta misliš o ovome:

Citirano

... a Allah voli one koji dobra djela čine: i za one koji se, kada grijeh počine ili kad se prema sebi ogriješe, Allaha sjete i oprost za grijehe svoje zamole – a ko će oprostiti grijehe ako ne Allah? – i koji svjesno u grijehu ne ustraju.
(Ali Imran)

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

10

Esselamu alejkum

Eto, sad sam se i ja zbunio. Tako mi i treba kad razmišljam, znaću bolje drugi put.
Čini mi se da nisam dobro shvaćen. Dakle ja vidim neke stvari i nagone me na razmišljanje. Zato sam i dao ovakav naziv teme. Nadalje, ograničio sam se samo na ono šta smatram "nestandardnim" ponašanjem. Opet da budem kristalno jasan - ne kažem neispravnim, niti kažem ispravnim, već nestandardnim.
Moram priznat da sam unio malo zabune primjerom onoga dečaka, ipak, on me je i nagnao na razmišljanje. Šta je moja poenta? Pitao sam se da li nam ta početna namjera ili nijet biva bačen u drugi plan, i da li mi svojom nesmotrenošću dozvolimo sebi da nam nešto drugo bude razlogom naših djela.
Šta da vam kažem. Ja ne pokušavam da "namirišem" nijet, već neke stvari uočavam, o njima razmišljam, izvlačim zaključke i pokušavam da iz toga nešto naučim. Nadalje, mi dok smo živi ne smijemo dozvoliti da prestanemo sebe preispitivati i da nam i namaz i druge obaveze pređu u rutinu.
Utopljena u čaši je napisala lijepa iskustva drugih, a ja bih dodao još i svoj slučaj. Imao sam jednog prijatelja koji me je svake, ali svake džume pozivao na namaz. I dugo sam ga odbijao, dok nisam jednoga dana odlučio, pa hajde da odem. Ali kako me je bilo sramota da odem tamo, a ne znam da klanjam, noć uoči džume sam se dohvatio ilmihala i cijelu noć učio kako da klanjam. Naiđe sabah, te rekoh da isprobam svoja novostečena znanja i klanjah sabah (kući). Kada bi blizu džumanskog vakta moj jaran, kao isprogramiran, zove, ali po glasu vidim onako reda radi, očekujući da ga odbijem. No ja ga iznenadih te bismo na džumu. Naiđe poslije i ikindija, te i nju klanjah, pa haj reko i akšam, pa kud sam akšam hajd još jaciju i taj mi je hal evo i dan danas. Poslije mi je prijatelj pričao da je bio riješio da me, eto, još ovaj put zovne i diže ruke - Božije davanje što bi se reklo.
Samo još da dodam da prije te džume nikada u životu nisam ušao u džamiju.

@ngi3

Zlatna sredina

(10)

• »@ngi3« je žensko

Datum registracije: 29.07.2003

• Poruku poslati

11

Petak, 27. August 2004

Neznam da li si cuo izreku "optimista kaze da je casa puna do pola, fakat pesimista kaze da je casa prazna do pola" i neznam sto se ti opterecujes toliko, kako ko svoje verske obaveze izvrsava. Kako kaze pejgamber s.a.w:
"moje je da opomenem...da oglasavam...i pozivam..." a tvoje je da li ces se primiti ili ne.

Ti si jednom opomenuo i pusti ljude da se brckaju u reci zvanoj zivot. Sta je sve zabranjeno i cudno na ovom svetu a opet se to radi, eheh....

Eto vidis nekima ni na pamet nije padalo da klanjaju, dolazili ljudi zbog kolaca i svetla na teravije (misleci "eh presli smo ih sad, pojeli smo im kolace") pa se takvi isti nasli zateceni na namazima gde se ni kolac ne deli niti svetlo svetli.
Naucila sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem jest da se
okruzim ljudima koji su pametniji od mene

Sandzacki_sin

Zlatna sredina

(10)

• Poruku poslati

12

Petak, 27. August 2004

Esselamu alejkum

Stvarno mi nije jasno kako sam sebe doveo u ovakav, defanzivan položaj. Angi, nešto ne štima. Nešto nije u redu sa muslimanima uopšte. Primjera je mnogo, a jedan od najvećih je ujedno i najbanalniji. Danas kada čovjek vidi nešto kod muslimana što se kosi sa islamom mora dva put da razmisli da li da mu skrene pažnju, kalkulišući kakva će biti njegova reakcija. Jer danas kritike niko ne prihvata lahko i većina je doživljava kao provokaciju. Pogledaj situaciju muslimana u svijetu. Pa da nije žalosno bilo bi smiješno. Kakva je ta situacija? Evo pokušaj da zamisliš ovu sliku: Dođe čovjek i stane na centar Novog Pazara sa puškom u ruci. Kaže ja sam vaš gazda, a vi moje sluge. I masa to gleda, a poneko iz mase se zaleti uzvikujući "Ne može to tako", ali ga meci pokose prije nego li i priđe ovom čovjeku sa puškom. Šta je ovdje tragikomedija? Po okolnim kahvama sjede ljudi, ispijaju čajeve i kahve i gledaju to, komentarišući - "Pogledaj onu kurvu sa puškom, da mu nije nje on bi bio niko i ništa, a ovi naši mudžahidi su hrabri i snažni." I ne samo to, već misle da ti komentari sa njih skidaju sve ostale obaveze.

Takvi su ljudi danas, ali to nije bogom dano ponašanje. To je nusprodukt nekih grešaka ili grijehova koji su mnogo fundamentalniji nego što se inače misli.

Da bi smo uočili neke greške dovoljna su nam čula. Mi ćemo jednostavno vidjeti ili čuti nečiji grijeh i to je to, spoznaja o njegovom postojanju je tu. Da sam htio da se na ovome zadržim dao bih temi naziv "Nešto vidjeh". I onda kada već spoznamo njegovo postojanje imamo nekoliko opcija: Da se pravimo da ga ne vidimo, da se zadovoljimo samim saznanjem da on postoji i prepustimo se stihiji ili da poradimo na njegovom uklanjanju. Za to nam je Allah dž.š. dao jedan veliki nimet - razum. Kada uočimo grijeh onda nam razum koristi da bi to analizirali, donijeli zaključke i korigovali. Ali ukoliko ne želimo da se suočimo sa njim onda nam taj razum smeta, jer nam ukazuje na te greške koje mi ne želimo da vidimo. Tako i ovo što si ti napisala meni djeluje kao - pa dobro rekao si šta si imao, daj sad ne gnjavi nas više. Dakle, razum se može upotrijebit, ne upotrijebiti i zloupotrijebiti. Ova zadnja dva mi najviše liče na onaj ajet "Kao stoka i gori od stoke."

Eto u tom kontekstu je moje razmišljanje, i ono je samo to - razmišljanje. I Angi meni ono nije opterećenje, niti mi je prisila, kao što nije nikom prisila da ovo čita.

Halalite mi.

Social bookmarks