Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 19. Juni 2003

Njegos i \"istraga poturica\"

Njegos i “istraga poturica”

Tema koju zapocinjem bi trebalo da bude interesantna i poucna svima nama, i mislim da ne bi niko trebao da je shvati kao provokaciju. Naime zeleo bih da malo prosetamo kroz historiju zadnjih 300 god. i pretresemo neke krupnije dogdjaje i ideologe tih dogdjaja, konkretno gorski vijenac, i njegovog pisca Njegosa.

Kao i svi vi i ja sam pohadjao osnovno obrazovanje u sandzaku, u mojoj skoli su nas ucitelji ucili gorskom vijencu kao kapitalnom dijelu srpske knjizevnosti i njegosu kao najvecem srpskom knjizevniku, diplomati, junaku, historicaru itd.

Naravno ja tada nisam puno razumio sta je to njegos hteo da kaze sa ovim stihovima u gorskom vijencu ali su mi kasnija desavanja sve razjasnila…. I nije slucajno da su i Karadzic (Petnjica) i Milosevic (Bijelo polje) slusali svoje oceve i djedove kako uz gusle pjevaju ove dolje stihove i stvarali u glavama mracne planove kako da nastave istragu koju je pokrenuo pisac ovih stihova…

Procitajte par stihova iz poglavlja Badnaj vecer koji sve govore a badnja vecer se ubraja kao pocetak famozne “istrage poturica” ciji je glavni ideolog upravo njegos…

покласмо се синоћ са Турцима. (citaj bosnjacima)
У помоћ нам ко год ћу притече,
сакупи се војске као воде.
И што ћу ти дуљити причање?
Колико је равнога Цетиња,
не утече ока ни свједока,
ни да каже како им је било,
те под сабљу своју не метнусмо
који ни се не кће покрстити;
Који ли се поклони Божићу,
прекрсти се крстом христијанскијем,
узесмо га за својега брата.
Куће турске огњем изгоријесмо,
да се не зна ни стана ни трага
од невјерна домаћега врага.
Из Цетиња у Ђеклић пођосмо.
Ћеклићки се разбјежаше Турци
мало кога од њих посјекосмо
ма њихове куће попалисмо;
од мечета и турске џамије
направисмо проклету гомилу,
нека стоји за уклин народу

Шћаше доћи сердар с главарима
да ти прича све како је било,
но немаше када оставити:
разурају града Ободника
и све Турске куле и џамију
да нас пазар не смрди некршћу
.

Epilog svega ovoga je sledeci:
Na početku XVIII stoljeća odigrala se poznata “istraga poturica” u kojoj svi muslimani (Bošnjaci) koji su živjeli na području stare Crne Gore pobijeni ili protjerani a sve njihove džamije uništene i spaljene. Svaki veći politički potres na centralnom južnoslavenskom prostoru u posljednjih 300 godina donosio je Bošnjacima manje ili više brojna ubijanja, progone i otimanje imovine. Uvijek je cilj bio, kao u “istrazi poturica”, fizičko uništenje i duhovno zatiranje Bošnjaka kao muslimana. Sve se to na nemirnom balkanskom tlu skoro ravnomjerno ponavljalo u ciklusima od 20, 30, ili 40 godina.

Pitanje:
Zasto nasa djeca i dalje moraju da uce i citaju gor(s)ki vjenac kada je on inspiracija nekima da nam se svete i da nas kolju….
Nadam se da ce nove demokratske snage u srpskom narodu koje mi ulivaju nadu povesti racuna o gorskom vjencu jer zamislite kada bi jevreji i jevrejska djeca u njemackoj terbala da uce Mein Kampf koji bi to bio apsurd….
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

onjegin

Početnik

(10)

Datum registracije: 04.06.2003

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 19. Juni 2003

Pozdrav za sve prijatelje foruma, velike diskutante, administraciju, te uvazenog g.din-a koji se potpisuje imenom turske
teritorijalne oblasti

Veliko mi je zadovoljstvo sto je jedan nas diskutant otvorio ovu temu o vekilom umetniku, filozofu, pesniku, vladaru, drzavniku
i patrioti, Petru II Petrovicu Njegosu, i njegovom kapitalnom delu GORSKI VIJENAC.

Cini mi se da je postojala provocirajuca zelja zapocinjanja ove diskusije, jer sam osetio da je onaj koji je zapoceo temu hteo da
stavi do znanja (po sebi tumaceci Gorski vijenac) da je to lose delo koje je imalo za cilj da nanese stetu nekom narodu, da pozove na istrebljenje...

-Ali posto onaj koji je zapoceo ovu temu, najverovatnije, (i za sad cu uzeti da je tako) nije najbolje upucen u sadrzinu i tematiku dela
Gorski vijenac, ja cu njemu, a i sirem okruzenju ovog foruma - dragim diskutantima, pokusati da dam nekoliko najvaznijih cinjenica o lepoti
i znacaju ovog dela, te njegovom uticaju na osvescenje nacionalnog duha koji je bio zaspao i ugnjetan od strane turskih osvajaca
koji su drzali u pokornosti nase krajeve za jedan duzi period.

Moja tumacenja koja cu predociti utemeljena su na podacima iz knjizevne (opste prihvacene) kritike i misljenja do kojih se
doslo u raznim diskusijama o ovom velelepnom delu u kojim sam imao cast ucestvovati.

-Gorski vijenac je prevashodno umetnicko delo koje je imalo za cilj da probudi zaspali narodni duh koji je bio nekako skucen jer
su Turci, tadasnji tirani na sve nacine pokusavali da satanizuju kulturni i duhovni zivot ljudi na teritoriji koji su nasilno okupirali.

-Glavna nit koja se proteze tematikom dela (tematika znaci da delo obiluje idejama i temama koje se dokucuju samo dubokim porivom
i sustinu stvari i pazljivim analiziranjem sadrzaja) - ISTRAGA POTURICA, pokusaj je da se stavi do znanja narodu da mu je najprece braniti se
od Turskog zla, a ne predavati mu se i prihvatiti veru neprijatelja i onog koji je dosao da eksploatise i pokusa unistiti nacionalni ponos jednog malog
naroda i da se ustolice u njgovoj kuci. -Negos je stavio do znanja svojim SLOBODOLJUBIVIM sunarodnicima da se SVIM SREDSTVIMA treba
suprotstaviti obicaju da se prihvata neprijateljska vera, kako bi se sacuvalo imanje i nekakav polozaj.

-Sada cu obratiti paznju na dve stvari: POJAVU PRIHVATANJA VERE NEPRIJATELJA I POKORAVAOCA i MISAO O SLOBODOLJUBIVOSTI
MALOG CRNOGORSKOG NARODA...

-Pojava da se prihvata vera i prilazi na stranu onog ko pokori domacu teritoriju nije strana u istoriji kako globalnoj tako i nasoj domacoj.
Jos kod Ivana Crnojevica (u 15. veku) doslo je do pojave da neki vladari u crnogorskim severnim brdima prihvataju islam, da bi sacuvali polozaj
i male teritorije kojima su upravljali. Tako je jos u 15. veku Stanisa Crnojevic postao SKENDER beg Crnojevic, i to je samo jedan primer prelaska
u tabor protivnika da bi se odrzali na polozaju upravnika u malim teritorijalnim oblastima severne Crne Gore. A jos veci uticaj je imalo NASILNO
TURSKO PREVODjENJE U ISLAM, poznato kao DANAK U KRVI, tako su jos malu decu odvodili i pretvarali u ZLE JANICARE
koji su posle za njihov racun krvolocno ratovali protiv svojih i protiv svojih predaka. Tako je dolazilo do prelazaka i nasilnod prevodjenja u islamsku veru.

-Drugi fenomen jeste fenomen ''slobodoljubivog crnogorskog naroda'' - Crnogorci kao narod koji zivi na jednoj maloj teritoriji u brdovitom delu zapadnog Balkana
jedva na nekih 10.OOO kvadratnih kilometara su od davnina poznati po svojoj slobodoljubivosti i ljubavi prema zavicaju. Zato je i svaka njihova borba za
svoje parce zemlje bila opravdana jer su se borili da zastite ono sto je njihovo, a njihova su bila nepristupacna kamena zemljista na severu...

-Ono sto daje Negos hoce postici pozivom na istragu poturica jeste to da se probudi narod i ide u sveopstu ofanzivu za oslobodjenje njihove zemlje, na kojoj
se ziveli od postanka.

Sada cu se bazirati na nekoliko stihova iz NAJDRAZEG mi Gorskog vijenca i protumacicu ih, u njima cela civilizacija moze pronaci sopstveni ideal
i postupajuci po mislima koje su ispoljene u njima postupati u odbrani svog identiteta i casti.

Stihovi:
*Zlo se trpi od straha gorega! Ko se topi hvata se za pjenu; nad glavom se nadodaju ruke! -Njegos

Znacenje: Zlo je u Crnoj Gori bilo uhvatilo zamah, ali nada da se onaj koji hoce, a ko hoce, taj i moze, nada da se borbom za svoje parce zemlje postize mir uvek treba da bude prisutna
onaj ko hoce dobija snagu, - nadodaju mu se ruke iznad glave...

*Vuk na ovcu svoje pravo ima ka tirjanin na slaba covjeka; al' tirjanstvu stati nogom za vrat, dovesti ga k' poznaniju prava, -to je ljudska duznost najsvetija! -Njegos

-Najsvetija duznost svakog coveka, slobodoljubivog i casnog je da se bori za svoju zemlju, za svoj rod, za svoje oceve i korene, za svoj pocetak, da bi izbegao kraj,
(Izbrisan deo priloga) Zato je duznost svakog coveka DA STANE ZA VRAT SVAKOM TIRANSTVU I BEZAKONJU,
SVAKOJ SILI I PRINUDI i takva borba je opravdana (samo takva)... kao kada se bori za zemlju koja je stara 10 vekova, na kojoj su spomenici
kulture i duhovno blago toga naroda, kao kada se bori za nesto gde dodje neko samo 500 godina unazad, poseje zlo i kaze to je moje. E to njie njegovo jer
je on lagao da je njegovo od postanka-on postoji, recimo 500 godina, a ta teritorija 1000... Zato je svaka teznja slobodoljubivog naroda brdske Crne Gore, koju je opevao
P.P.Njegos u borbi sa neprijatelejm i osvajacem opravdana i sveta.

Svaki stih Gorskog vijenca je zato savremen i dobro je da se tom delu u nasim skolama poklanja velika paznja, i treba ga jos pazljivije
studirati jer je svaka recenica misao i svaka je rec duhovna hrana.

Njegosevo (Vladike Danila) pismo Selimu veziru pravi je znak osvescenja Crnogoraca i njihovog vodjstva i pravi nacin kako se zlu i
TIRANINU odgovara i kako mu se ne sme dozvoliti da radi sta pozeli.
Selim vezir je mislio da pokori Crnogorski narod kao ovce, da ga slome kao orah....
Ali ni Crnogorski, ni Hrvatski, ni Etiopski, ni bilo koji narod na svetu nisu OVCE, narod su LJUDI STVORENO od jednog i dragog Boga i na narod se ne ide kao na stoku
ili kako su se ti zli Turci izrazavali 'marva'...

Zato je borba koju je delimicno postakao Njegos Gorskim vijencim i nama znacajan jer je imala zarezultat da se iz nase zemlje jednom za svagda istera veliki TIRANIN
i osvajac da se tirjanstvu stane nogom za vrat, jer nas je gazilo i nije dalo da se razvijamo...

Veliki pozdrav i ZIVELI!

3

Četvrtak, 19. Juni 2003

Citirano

"Tvrd je orah vocka cudnovata
ne slomi ga al' zube polomi"

To bi trebalo da shvatim kao da su Crnogorci "tvrdi" (iako ugnjetavani- ipak jaki) , te "Turci" zube polomise, ali orah ne slomise?

@ onjegin : Da si ovakav odgovor dao na casu srpskog jezika kod profesora Draga dobio bi cistu 4 ! ( za 5 ti fali jos nekih 180 stihova iz "Gorskog vijenca" napamet!) .... ja sam cak i njih naucila 8)

Pomenuo si da je to veliko ( "najvece") knjizevno delo, mozda bi mi rekao neke komentare ili zapazanja svetskih pisaca o "Gorskom vijencu"? Jasno je kako su ga okarakterisali njegovi sunarodnici i sledbenici, zanima me sta ostali svet misli o tome? :D

"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

4

Četvrtak, 19. Juni 2003

Hvala na pozdravu gospodine Onjegin, uz naravno pozdrav za sve članove foruma.
Čitajući ovu tvoju kratku analizu, mogu ti reći da je smisaona i koliko toliko iscrpna, a samim tim i zanimljiva.
Ujedno bih istakao da se ova tvoja analiza može i danas primeniti na prostorima bivših jugoslovenskih prostora, samo bi uloge bile zamenjene.
P.S.
"Kao i svi vi i ja sam pohadjao osnovno obrazovanje u sandzaku, u mojoj skoli su nas ucitelji ucili gorskom vijencu kao kapitalnom dijelu srpske knjizevnosti i njegosu kao najvecem srpskom knjizevniku, diplomati, junaku, historicaru itd. "- originalno od Sandžak...
Ja baš nešto lično nisam bio zainteresovan za osnovnu lektiru kroz školovanje, jer mi se činilo da sve što te neko primorava da pročitaš, može imati i dosta argumenata i nepročitati, pa sam sebi uglavnom davao za pravo da čitam onu literaturu koju bih sam odabrao, zato nemogu konkretno uzeti učešća u diskusiji, mada mislim da Gorski vijenac sigurno prestavlja jedno od kapitalnih dela crnogorske književnosti,(po meni i ne prestavlja delo srpske književne baštine).
P.P.S.
Drago mi je što u dijalog ulaziš sa puno tolerancije i uvažavanja, mislim da je to i svrha ovog foruma.
Pozdrav

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 19. Juni 2003

Njegoš je bio na usnama onih koji su vršili genocid

Pokušaći da dam "svoj doprinos" ovoj temi jednim citatom (prof. dr. Novak Kilibarda):

Citirano

KILIBARDA: Srpski narod nikad neće stupiti u luku smirenja dok se ne bude oslobodio mita. Srpski narod je jedinstven što slavi poraz; porazi se ne slave, porazi se zaboravljaju. Tu je Crkva odigrala izvanredno reakcionarnu ulogu, posebno Nikolaj Velimirović. On, koji je i Hitlera pozdravio kao čovjeka koji je koordinirao interese Katoličke crkve i fašizma. Crkva je tu napravila nevjerovatno negativnu ulogu, jer je ona tu navodnu srpsku žrtvu i razapetog Srbina u istoriji poistovjetila sa žrtvom Isusa Hrista. Uz to, dok se god ne izmijene nastavni programi društvenih nauka, nema osnovnih uslova da se zasnuje nova kolektivna svijest koja ima korektan pogled na prošlost i na istoriju. Evo šta se kod nas dogodilo: Njegoš, najveći pjesnik crnogorskog naroda, i nikad neće biti većega - ja ne znam da li će Englezi nekada imati većeg pjesnika od Shakespearea, Talijani od Dantea itd. - dakle, Njegoš piše Gorski vijenac u kome uspijeva da taj jaki antiislamski stav, koji je imanentan evropskoj hrišćanskoj civilizaciji od Prvoga krstaškoga rata pa dalje, iskaže jednim vrhunskim pjesničkim jezikom. Ne radi on tu ništa drugo nego što je radio jedan Torquato Tasso koji piše Oslobođeni Jerusalem. Taj antiislamski stav hrišćanske Evrope ekspliciran je toliko puta, pomenimo samo špansku konkvistu, istrebljenje muslimana sa Sicilije, pomenimo krstaške ratove kada su djecu vodili da bi oslobodili Hristov grob itd. I Njegoš u vrijeme crnogorske borbe uspijeva da taj jaki antiislamski stav iskaže velikim pjesničkim nabojem. I šta biva? Gorski vijenac, objavljen 1847. godine, postaje jaka ideološka literatura i pismenog i nepismenog Crnogorca. Mora se priznati da je ta jaka ideološka literatura bila prosto ugrađena u duh boraca i na Grahovcu i na Vučijem dolu i u svim bitkama kad je trebalo Osmanlijama pokazati put za Istok, da odu tamo odakle su došli. Ali, nažalost, po 300 puta nažalost, taj antiislamski stav koji tumači Gorski vijenac nastavljen je da živi i kasnije, kada ni teorijske opasnosti nije bilo od Osmanlija sa Istoka. Pa se i dalje sa katedre čuju tirade o tome kako "smrde poturice", kako "treba lomiti munar i džamiju, a badnjake srpske nalagati" i kako "luna i krst, dva strašna simbola, njima pomirenja nema, njihovo je na grobnici carstvo" itd. U jednom dubljem značenju, svi oni crnogorski polupismeni ili pismeni vojnici koji su išli na Hercegovinu na neki način su bili usmjereni Njegoševom poezijom. Njegoš je, ni kriv ni dužan, baš kao i Torquato Tasso, završio jednu ideološku misiju jednog vremena. Ali, u Crnoj Gori je i dalje nastavljena praksa prema kojoj se stihovi Gorskog vijenca odnose na jedan nedužni narod. Najbolja ilustracija ovog o čemu govorim je istiniti sljedeći događaj: čovjek je pitao jednog dobrovoljca iz Crne Gore koji je učestvovao u zločinima u Hercegovini u ovom posljednjem ratu: "Zašto sa takvom voljom ubijaš muslimane i pališ muslimanske kuće?" Ovaj mu je odgovorio: "Što pitaš, pa nisi ti valjda pametniji no vladika Rade!" Ja se sjećam, prije toliko godina, kada je pjesnikinja Mubera Mujagić rekla, i to u jednoj artikulisanoj priči, da bi trebalo drugačije tumačiti Njegoša, da je doživjela šta je doživjela. To se uzimalo kao napad. Ja i sad kažem da je Njegoš neprevaziđen pjesnik crnogorskog naroda; kao što svaki narod ima velikoga pjesnika, tako i Crna Gora ima Njegoša. Ali, Njegoš se mora drugačije tumačiti u našim školama nego što se tumačio do sada i sada. Jer, mi moramo jednom priznati da u svim genocidima koji su vršeni nad narodom muslimana i Bošnjaka, pa bilo to u Šahovićima 1924. godine, bilo oko Foče u Drugom svjetskom ratu, bilo to u najnovijem ratu, Njegoš je bio na usnama tih koji vrše genocid. Društvena harmonizacija, za koju danas očito postoje pretpostavke u Crnoj Gori, nikada neće postati stvarnost dok god se ne izmijene obrazovni programi. Da bih ja nešto unaprijedio na tom planu, skoro sam na jednoj tribini u Pljevljima rekao jednu vrlo vehementnu stvar - a to sam rekao kao čovjek koji je naučio da ga psuju, i to mene više ne nervira. Rekao sam, sa izvjesnom lukavošću, da bih malo dirnuo bošnjačke intelektualce u Crnoj Gori, sljedeće: "Da sam musliman u Crnoj Gori, bojkotovao bih školu nespremanjem djece u škole dok se ne izmijene programi iz društvenih predmeta!" Jer, da mi budemo ljudi: u jednoj školi, u istoj klupi, sjede mali Mujo i mali Jovo. I sad, mali Mujo hoće da ide kući, možda ga čeka njegov dedo da idu zajedno u neku posjetu, u džamiju ili, recimo, bajramski obilazak. Ali, taj mali Mujo do podne sluša tumačenje Gorskog vijenca prema kojem treba lomiti i munaru i džamiju itd. Mi lako teorijski možemo govoriti "svi smo ravnopravni, sve vjere itd.", ali se treba zapitati kako se osjeća taj mali Mujo. Dok god to ne bude tako, ne bih rekao da će biti pravoga građanskoga reda i demokratske harmonije u mojoj Crnoj Gori.

Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 19. Juni 2003

Citirano

za razliku od njega - Sansa koji nije nasao za shodno, valjda nema, da da misljenje o ovoj temi, vec kopora kojekakve ljude iz politickog zivota... ali to me ne muci, to mi daje snagu da jos azurnije pristupam diskusijama...

Imam ja mišljenje o ovoj temi... i verovao ili ne, moje mišljenje se u dosta stvari podudara sa onim što sam citirao. Ideja citiranja jednog crnogorskog (pre svega) intelektualca i demokrate, je ta da bi to ipak lakše moglo da dopre do što širegeg auditorijuma iz usta jednog Crnogorca - dakle pripadnika istog naroda kome je i Njegoš pripadao, nego iz mojih usta.

Dakle, kao neko kome je draga i bliska epska poezija (koju i sam ponekad pišem) shvatam umetničku vrednost Njegoševa poezije, pri čemu je ni ne precenjujem a niti potcenjujem - s jedne strane,
a s druge strane - kao pripadnik bošnjačkog naroda kome je jasno šta je sve kroz istoriju bošnjački narod preživeo, delom i zbog te Njegoševe poezije, svakako podržavam stav da ga bošnjačka deca ne bi trebala izučavati kroz svoje školovanje između ostalog i zbog toga što u svojoj književnosti ima ništa manje vredna dela (blago rečeno), i da bi ga srpska i crnogorska deca trebala izučavati uz obaveznu korekciju nastavnih planova izučavanja... zbog budućnosti - i to svih nas.
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Jesenjin

Početnik

(10)

Datum registracije: 19.06.2003

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 19. Juni 2003

Mi pesnici, misleci na Njegose, pa i na Onjegina smo prosto neunistivi. To sto stvaramo blago je o kome ima populacija pricati. cujem i Sansa pise, voleo bi procitati, ali unapred znam da je to poezija koja mi se ne bi svidela...

Veliki pozdrav dragi posetioci!
Ja se vracam sada sa drugim imenom, a u prethodnom sam zastitio sebe od kvalifikacija nekog coveka koga ni ne poznajem a dao je sebi mogucnost da kaze to sto je rekao, ... Ali sa dolazim ovde da bi duh svih zajednickih pokusaja digli na najveci nivi, provokatori ce se pronaci i sami napustiti pokusaje da diskredituju moju licnost!

Pozdrav

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 19. Juni 2003

ja neznam sta da vam kazem, jes da je njegos pesnik, a jedan pesnik mora imati slobodu govora. njegovo delo se gledalo sa umetnicke strane, i moze se rec da ima vrednosti, sa strane poruke, cini mi se da bi je trebalo zadrzati u vremenu u kom je bila i napisana, i ni u kom slucaju vezivati za danasnje vreme i nama bliske dogadjaje.
uciti Njegosa je ok, al sa kakve pozicije ga gledati je posebno pitanje. Mislim da Srpski i Crnogorski narod ima puno toga da razjasni samom sebi, pa da se posle lati njegosa i njegove filozofije. Najbolje nek se pogledaju i vide gde su i sta su, pa ce im sve biti jasnije.
(Izbrisan deo priloga)
PS. II mislim da mi bosnjaci kao vecina na ovom forumu moramo biti vise tolerantni prema nasim gostima Srbima, samo to sto dolaze ovde, znaci da su ipak presli granicu zatvorenosti uma, a cini mi se da su i voljni diskutovati. ponekad se malo zanesu al nije njihova krivica, svati ce i oni. bar citajuci ove Sandzakove postove im je dovoljno da malo razmisle.
pozdrav za sve a posebno za nase goste
malo za promenu

Jesenjin

Početnik

(10)

• Poruku poslati

9

Petak, 20. Juni 2003

Evo slike 1. strane Gorskog vijenca.
Ma koliko se trudili da ga omalovazite to vam nece poci z arukom!
Jesenjin je dodao/la ovu sliku:
  • gv-001.jpg

Jesenjin

Početnik

(10)

• Poruku poslati

10

Petak, 20. Juni 2003

Evo 2. stranice
  • gv-002.jpg

Jesenjin

Početnik

(10)

• Poruku poslati

11

Petak, 20. Juni 2003

Evo trece strane:
  • gv-003.jpg

Jesenjin

Početnik

(10)

• Poruku poslati

12

Petak, 20. Juni 2003

Evo kako slavni Njegos odgovara zlom Selim-veziru:
  • gv-041.jpg

Jesenjin

Početnik

(10)

• Poruku poslati

13

Petak, 20. Juni 2003

jos:

Jesenjin

Početnik

(10)

• Poruku poslati

14

Petak, 20. Juni 2003

nastavak pisma
  • gv-042.jpg

Jesenjin

Početnik

(10)

• Poruku poslati

15

Petak, 20. Juni 2003

zavrsetak pisma:
  • gv-043.jpg

Jesenjin

Početnik

(10)

• Poruku poslati

16

Petak, 20. Juni 2003

Evo direktno skenirano. Sve sam spreman da uradim da bismo dosli do istine i pravde.
Zato necu vise tumaciti Gorski vijenac, vec cu vam davati stranu koja ce sama davati odgovore.
A sve se moze naci na [SIZE=4]www.njegos.org[/SIZE]

Jesenjin

Početnik

(10)

• Poruku poslati

17

Petak, 20. Juni 2003

Ono je bilo od /Selima a evo VLADIKINOG odgovora:
  • gv-044.jpg

Jesenjin

Početnik

(10)

• Poruku poslati

18

Petak, 20. Juni 2003

..
  • gv-045.jpg

Jesenjin

Početnik

(10)

• Poruku poslati

19

Petak, 20. Juni 2003

Evo ga slavni Njegos:
  • njegos2.jpg

SaNdZak

Zlatna sredina

(23)

• »SaNdZak« je muško
  • »SaNdZak« je autor ove teme

Datum registracije: 01.11.2002

• Poruku poslati

20

Petak, 20. Juni 2003

Sellam

Opet se skrece sa teme i pitanja koja se ticu pripadnika bosnjackog korpusa i pokusava se od nekih tipova da se tema minira, sto je jako zalosno....

Mogu jedno da kazem...

Ja se ponosim i mnogo sam sretan sto u periodu vladavine osmanskog carstva nije bilo nikakvih istraga nad bilo kojim narodom Balkana od Nase strane i zahvaljujem se dragom Bogu zbog toga inace da je toga bilo u proteklih 500 godina mislim da bi bili bez komsija i da bi se sada sramili zbog nasih djedova, ali mi se ponosimo jer smo sacuvali sve pravoslavne manastire i crkve i razvijali cak i osnovali pecku patrijarsiju, sacuvali smo ne samo nama dragi komsjiski srpski i crnogorski narod vec i druge narode, kada su tamo neki na drugim kontinentima istrebljivali drevne narode (maje, inke itd.)

Taj duh nase tolerancije se dao primjetiti i u proteklom ratu u BIH, kada su se u Banjoj Luci i u Foci rusile dzamije u sarajevo je pravoslavna crkva ostala nedodirnuta...

Sellam
Jede Wahrheit braucht einen Mutigen der sie ausspricht!

1 korisnik osim vas pregledava ovu temu.

1 Gostiju

Social bookmarks