Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »ShoteGalica« je autor ove teme

Datum registracije: 05.09.2008

• Poruku poslati

1

Petak, 05. Septembar 2008

Noc i borba

Malo sam se bavila pisanjem na ovom nasem NP blogu koji izgleda niko zivi ne posecuje. :P
Pa evo, cisto da ne ostane neprocitan i uzaludan pogledajte...

http://blog.novipazar.org/2008/09/05/noc-i-borba/

Svaki komentar je dobrodosao! :D

• »Dr.Albieri« je muško

Datum registracije: 04.05.2009

• Poruku poslati

2

Utorak, 05. Maj 2009

Nadji nekog decka pa ces da spavas kao zaklano jagnje :]
"Ozeni me majko stara
lepom Fatom iz Pazara"

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

Datum registracije: 20.03.2004

• Poruku poslati

3

Srijeda, 06. Maj 2009

ShoteGalica,

odlicno. nesto sto dozivljavamo kao normalno ili ne cak pozitivno si uspela opisati jako simpaticno i sarmantno.
Od prvog do zadnjeg slova si sve slikovito opisala, pocevsi prvo "bezopasno" opisujuci onaj lepi trenutak, a onda nas suocis sa onim sto nam u ovo doba ne pada na pamet ; - ) kao sto i sama u svom tekstu kazes, dan prodje bez tih nekih dubljih razmisljanja. Iznenadjena, da ne kazem uplasena, sam bila kada procitah "i onda, udar." Vidis, toliko o problemima danju ne razmisljam, da nisam ni svesna bila tog udara, iako mi je, kao verovatno svima, dobro poznat.
Na kraju si nam ponudila resenje, koje je zaista lek za sve. (o) tako da se tvom tekstu nema sta dodati :) bolje ne moze biti.

ti momenti su retki, ali sam primetila da se kod mene javljaju kada cujem neku losu vest. naprimer da se nekom nesto lose desilo. bude mi strasno zao, zbog te osobe...zbog njene porodice..i onda se zapitam sta mene ceka u zivotu. jer nikad se ne zna sta nas moze zadesiti. kao sto i sama kazes:"ali me plasi neizvesnost zivota, buducnost." Medjutim brzo prodje ta briga, jer i ja se borim slicnim metodama kao ti = - ) Obratim se Allahu dz.s., zamolim Ga da sacuva moje najmilije, mene i sve dobre ljude i onda se podsetim da nista, bas nista ne biva bez Njegove volje i odredjenja. Oslonim se na Njega, jer znam da ako On zeli da me zastiti necega, niko mi ne moze nista. A ako On zeli da mi se nesto desi, svakako ne mogu od toga pobeci. Nase je da se trudimo (kako i sama kazes), ostalo nije do nas. Na rezultat necega imamo manji ili veci uticaj, ali nismo jedini faktor koji igra ulogu. Ta konacni sud je kod Allaha, a On vidi nas trud. Obicno u takvim momentima onda gubim totalno strah. Taj nelagodan osecaj(koji se javlja negde u stomaku) uvezi buducnosti odmah zameni drugi osecaj, osecaj sigurnosti i optimizma. Osecam se kao da mogu da letim. Ne da se ne bojim vise buducnosti, vec mi se cini kada bi se svi na svetu skupili i zeleli da mi naude, da mi ne bi nista mogli. a i stvarno ne bi, jer ja imam Njega! 8) i da, naravno onda slatko spavam.. :)

Citirano

Nadji nekog decka pa ces da spavas kao zaklano jagnje

reci molim te da se salis.
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

• »Dr.Albieri« je muško

• Poruku poslati

4

Srijeda, 06. Maj 2009

Ako sam ja taj decko onda se ne salim :)
Tekst je jako emotivan i pospan,al' dobar.
Evo vam ruza -----<----@ mile moje...
"Ozeni me majko stara
lepom Fatom iz Pazara"

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

Datum registracije: 21.02.2008

• Poruku poslati

5

Četvrtak, 07. Maj 2009

Citirano

Orginalno od °thats_me°
kao sto i sama kazes:"ali me plasi neizvesnost zivota, buducnost." Medjutim brzo prodje ta briga, jer i ja se borim slicnim metodama kao ti = - ) Obratim se Allahu dz.s., zamolim Ga da sacuva moje najmilije, mene i .......................................................................................ne biva bez Njegove volje i odredjenja.

Odlicno je ovo sto si napisla. Da te insAllaah Allaah nagradi. Ali imam pitanje, bas me interesuje, tvoje razmisljanje. Kako razmisljas i kako reagujes, kad se obratis Allaahu dz. a ne dobijes zeljeno ?
Zar ne mislis da je na nama samo da obavljamo Allaahova naredjenja, a da nikad nista ne trazimo od Njega. Kod mene je barem tako da ja puno gresim, i koristim svoje namaze za molbu da mi se oprosti - a ne kao zahtev da dobijem nesto. Dakle moj polozaj u odnosu na namaz je "defanzivan" a veoma bi me zanimalo znati dali je ispravno .

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

6

Četvrtak, 07. Maj 2009

Citirano

Da te insAllaah Allaah nagradi.

amin, i tebe i tvoje najmilije :) hvala ti na lepim recima.

Citirano

Zar ne mislis da je na nama samo da obavljamo Allaahova naredjenja, a da nikad nista ne trazimo od Njega.

od koga cemo ako ne od Njega :)? ti kada klanjas, istovremeno se molis..kada ucis Fatihu, molis se da nas Allah uputi na pravi put. Kada ucis suru Felek i Nas, molis se da te sacuva zla dzina, ljudi etc. I tako dalje. Namaz jeste tu da se molimo i od Stvoritelja trazimo. Kada spomenuh Fatihu, evo usput predaja uvezi nje:

Citirano

Muslim prenosi od Ebu-Hurejre, radijAllahu anhu, koji navodi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:

"Ko klanja namaz u kome nije proucio 'Majku Kur'ana', namaz mu nije potpun!"

Neko je prisao Ebu-Hurejri: "Kada smo za imamom, kako da postupimo?", pa je rekao: "Ucite Fatihu u sebi!", a ja sam cuo Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako govori:

"Uzviseni Allah kaze:

"Namaz sam podijelio izmedju Sebe i Svog roba, na dva dijela:

Mom robu pripada ono sto moli! Kada on kaze:

"Hvala Allahu, Gospodaru svjetova!", Allah kaze: "Moj rob Mi zahvaljuje!";

kada kaze: "Svemilosnom, Milostivom", Allah kaze: "Moj rob Me hvali";

kada kaze: "Vladaru Dana sudnjega", Allah kaze: "Moj rob Me velica!",
odnosno nekada kaze: "Moj rob se Meni predaje" ;

kada kaze: "Samo Tebi robujemo i od Tebe pomoc molimo!", Allah kaze: "Ovo je izmedju Mene i Mog roba. Njemu pripada ono sto moli!" ; kada kaze:

"Uputi nas na Pravi put! Na put onih koje si blagodario! A ne na put onih na koje se srdzba izlila i koji su zalutali", Allah kaze: "Ovo pripada Mom robu, jer Njegovo je ono sto on moli!" Amin!

a i sledeci ajet

A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, sigurno, blizu: odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli. Zato neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u Mene, da bi bili na Pravome putu.
(Al-Baqara:186)

mislim da dovoljno govori za sebe. To sto si se ustrucavala da se molis pokazuje tvoju skromnost i zahvalnost, ali nema potrebe tako da postupas. naprotiv, postoji hadis da je Poslanik saws rekao da trebamo da se molimo i za sitnice, pa i ..sad ne znam da li je rekao za sol, ili je rekao za pertle ..a mozda i oboje, ali se nazalost ne secam. Uglavnom, ono sto se za nas podrazumeva, ipak se trebamo moliti..jer niko drugi nam molbe ne moze uslisiti. Nemoj da te grize savest ako se molis za sve i za mnogo. Nema granice koliko je "prikladno". Jedna moja prijateljica kaze da misli da nije dostojna firdewsa, pa se i ne moli za Frirdews. Ali to je pogresno. Kad se obracamo Gospodaru, ne budimo skromni :) svakako Njemu nista tesko nije, i svakako nas ne uvode nasa dela u dzenet, vec Njegova Milost. Mi nasim delima samo doprinosimo da Njegovo zadovoljstvo dobijemo. Moli se za sve sto pozelis, a ne zaboravi da se molis za onaj svet. Jer nama ce inshAllah pripasti ono zasta se molimo, ko se moli za ovaj, na ovom ce mu biti inshAllah udovoljeno (ako je dobro za nekog), ali onaj zivot je vecan.

Citirano

Kako razmisljas i kako reagujes, kad se obratis Allaahu dz. a ne dobijes zeljeno

kada se molim za nesto, obicno dodam "ako je to dobro za mene/moju porodicu". Ako mi se zelja(odmah) ne ispuni, onda znam da je to tako dobro za mene. Allah nam daje iskusenja iz razlicitih razloga, jedan od njih je da mu se molimo, jer On voli kad mu se molimo. Citala sam da se desi da odmah zelju ne ispuni, jer zeli slusati nase molbe. Jer mi smo ljudi nazalost takvi, da se najvise molimo kad nam je nesto potrebno, a retko kada trebamo biti zahvalni.
Drugi razlog zasto se zelja ne ispuni moze biti zato sto je to lose za nas. Ako zelimo neki posao, i molimo se a ne dobijemo ga. To je verovatno zato sto taj posao nije dobar za nas. Ne bismo nasli tu nasu nafaku, tamo bismo mozda upoznali lose osobe koje bi lose na nas uticale.. to samo kao primer.
Ne volite nešto, a ono može biti dobro za vas; nešto volite, a ono ispadne zlo po vas. - Allah zna, a vi ne znate.(Al-Baqara:216)
Jos jedna mogucnost je da Allah kasnije ispuni zelju, kada je dobra za nas. jer mozda nismo jos dovoljno "zreli"(a moda ako bude kasnije, onda znamo i vise da cenimo, jer smo duze i cekali), jer i blagodat moze biti iskusenje.
Allah nekada otkloni ono sto je lose, pa nam ispuni zelju, ali nije skorz onako kako smo zamisljali..ali se ispostavi da je bolje tako. Jer zaista Allah zna a mi ne znamo. Na kraju, nijedna dova nije uzalud. Ako ne dobijemo nesto na ovom svetu, dobicemo ako Bog da na drugome.
Kada se obracas Allahu sa molbama, pri tome nemoj da imas osecaj kao da previse trazis. Nek ti je u mislima da je On svemoguc. Da bez Njega svakako ne bi mogla nista da imas. Niti da zivis. Tako da je to sto Ga molis za nesto vid ibadeta i velicanja. Jer ti sa tim dokazujes da razmisljas kao sto u svakom namazu kazes vise puta "ijake na'budu va ijake nastajin"(El fatiha)- samo se Tebi klanjamo(samo Tebe obozavamo) i samo od Tebe pomoc trazimo. :)

sad sam u frci, pa se izvinjavam ako sam sta pogresila.

Selam alejkum
Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne mozes probiti ni brda u visinu dostici, sve je to ruzno, Gospodaru tvome mrsko. (Al-Isra)

• »Dr.Albieri« je muško

• Poruku poslati

7

Četvrtak, 07. Maj 2009

Selam alejkum draga braco Muslimani.
Ganut sam vasim dubokim i iskrenim verskim zanosom i zeleo bih postaviti jedno pitanje.Naime,o Dzennetu se uglavnom zna vise nego o Dzehenumu,paklu.Kojim grehovima,koji se ne mogu oprati,se zasluzuje pakao i kako on izgleda po Kur'anskoj tradiciji?
"Ozeni me majko stara
lepom Fatom iz Pazara"

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

8

Četvrtak, 07. Maj 2009

Citirano

Orginalno od Dr.Albieri
Kojim grehovima,koji se ne mogu oprati,se zasluzuje pakao

alejkumu selam

ne postoji greh koji se ne moze oprati, ako se jos na ovom svetu pokajemo zbog istog. Najgori greh je neverstvo, i ako neko umre kao nevernik, on ide u dzehenem. Osim onih koji nisu imali priliku da saznaju o islamu, njima ce Bog pruziti sansu i na onom svetu.

Kletvenik:

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Teško svakom klevetniku podrugljivcu,
2. koji blago gomila i prebrojava ga,
3. i misli da će ga blago njegovo besmrtnim učiniti!
4. A ne valja tako! On će, sigurno, biti bačen u Džehennem!
5. A znaš li ti šta je Džehennem?
6. Vatra Allahova razbuktana,
7. koja će do srca dopirati.
8. Ona će iznad njih biti zatvorena,
9. plamenim stubovima zasvođena.

48. na Dan kada Zemlja bude zamijenjena drugom zemljom, a i nebesa, i kad svi iziđu pred Allaha Jedinoga i Svemoćnog.
49. Toga dana ćeš vidjeti grješnike povezane u zajedničke okove;
50. košulje će im od katrana biti, a vatra će lica njihova obavijati -
51. da Allah kazni svakoga prema zasluzi - Allah će zaista brzo račun svidjeti.
52. Ovo je obznana ljudima i da njome budu opomenuti i da znaju da je samo On jedan Bog, i da razumom obdareni prime pouku!
(Ibrahim:48-52)

i reci: "Istina dolazi od Gospodara vaseg, pa ko hoce - neka vjeruje, a ko hoce - neka ne vjeruje!' Mi smo nevjernicima pripremili vatru ciji ce ih dim sa svih strana obuhvatiti, ako zamole pomoc, pomoci ce im se tekucinom poput rastopljene kovine koja ce lica ispeci. Uzasna li pica i grozna li boravista!
(Al Kehf:29)
ovo su neki opisi, a ima ih puno vise. Neki tekst o ovome ne znam.

dakle najvaznije je da covek veruje u Boga. Onda su naravno vazna i dobra dela. Ako je musliman nasilnik i veliki gresnik, to sto je musliman nece ga postedeti kazne. Ako je nepravedan bio, onda ce za to odgovarati i biti kaznjen. Kada bude dovoljno "platio" (kao sto kod nas odlezi kriminalac u zatvoru) onda moze Allahovom Miloscu u dzenet. Ko nije musliman a cini dobra dela prema nekom, on ce biti nagradjen na ovom svetu. Bog je pravedan i niciji trud nece propasti.

ako te zanima sta u Kuranu pise, evo jedan pretrazivac prevoda. http://www.bhmed.org/islam/musaf/index1.htm

ukucaj rec koja te zanima, i izbacice ti ajete koji o tome govore.

endzoj! :)

• »Dr.Albieri« je muško

• Poruku poslati

9

Subota, 09. Maj 2009

Veliko hvala thats_me,odlican link.Sva sreca te sam poliglota te pored maternjeg jezika govorim jos i hrvatski,"MNE",te bosanski :))
"Ozeni me majko stara
lepom Fatom iz Pazara"

HANY

Učenik

(10)

• »HANY« je žensko

Datum registracije: 22.04.2009

• Poruku poslati

10

Subota, 09. Maj 2009

Stvarno nemam komentar..............

Thats_me stvarno si neverovatna muslimanka i mislim da te je Allah nagradio.....

Veliki selam za sve muslimane...

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

• Poruku poslati

11

Subota, 09. Maj 2009

Citirano

Orginalno od HANY

Thats_me stvarno si neverovatna muslimanka i mislim da te je Allah nagradio.....

Ona je veoma lep uzor ,za sve nas - kakvi trebamo biti u pogledu islama/vere....
Respekt na ovom sto si postigla, that_me

HANY

Učenik

(10)

• »HANY« je žensko

Datum registracije: 22.04.2009

• Poruku poslati

12

Subota, 09. Maj 2009

Citirano

Orginalno od eda

Citirano

Orginalno od HANY

Ona je veoma lep uzor ,za sve nas - kakvi trebamo biti u pogledu islama/vere....
Respekt na ovom sto si postigla, that_me

Ne razumem sto me citiras..............??????????????

• »Dr.Albieri« je muško

• Poruku poslati

13

Subota, 09. Maj 2009

Jedno pitanje dobri ljudi:cuo sam da prorok Muhamed u Kur'anu pominje Aleksandra Velikog pod imenom Zul
Karnain,al ga nisam nasao preko pretrazivaca na
http://www.bhmed.org/islam/musaf/index1.htm,te jel zna neko nesto o tome?
"Ozeni me majko stara
lepom Fatom iz Pazara"

°thats_me°

Zlatna sredina

(10)

• »°thats_me°« je žensko

• Poruku poslati

14

Subota, 09. Maj 2009

Citirano

Ne razumem sto me citiras..............??????????????

verovatno zato sto si spomenula moj nick pa se ona nadovezla.
uspuut jedno veliko hvala :O , bas ste slatkorecive, blago onim cije hanume budete 8) (o) lepe oci vide samo lepo, pa o drugima imate tako fino misljenje.
da sam barem 100ti delic toga sto kazete, bila bih sretna.

bilo kako bilo, primite od mene mahsuz selam = - )

ps. Dr.Albieri, interesantno pitanje. Ja nazalost o tome ne znam nista. Preko googla upravo nadjoh da se spominje u
18-oj suri, 83em ajetu. evo pogledaj, nadam se da ikako pomaze.. http://www.bhmed.org/islam/musaf/18.htm

a posto jezici nisu prepreka, nadam se da ces naci nesto sto te zanima http://en.wikipedia.org/wiki/Dhul-Qarnayn :)

eda

Učenik

(10)

• »eda« je zabranjen

• Poruku poslati

15

Nedjelja, 10. Maj 2009

Citirano

Orginalno od Dr.Albieri
Jedno pitanje dobri ljudi:cuo sam da prorok Muhamed

Ispravka: Muhamed a.s nije prorok vec bozni poslanik ili ti na arapskom Resullulaah.
Izbaci to prorok, veruj mi da nemas sanse,protiv poslanika da delujes . I ako pokusavas da omolovazavis Allaahovog poslanika budi siguran da ces biti PONIZEN. Zato budi oprezni kako se izrazavas sta i kako govoris!

• »Dr.Albieri« je muško

• Poruku poslati

16

Nedjelja, 10. Maj 2009

Hvala thats-me! :)
Cuo sam vise puta od poboznih muslimana da govore kako je Muhamed bio poslednji prorok,posle Muse i Ise,te u cemu je problem?
Svakako je bio Bozji poslanik...
Zanimljivo da je izostavljen veliki iranski prorok Zaratushtra,od koga je islam poprimio mnoga obelezja...
"Ozeni me majko stara
lepom Fatom iz Pazara"

šejla

Učenik

(10)

• »šejla« je žensko

Datum registracije: 19.05.2008

• Poruku poslati

17

Ponedjeljak, 11. Maj 2009

Zaratustra je protežirao vjeru u kojoj je čovjeka uzvisio iznad Boga , i ne znam odkud ti to da je Islam preuzimao nešto od Zaratustrinog učenja .
Možeš li malo pobliže objasniti koji su to detalji , a koji su preuzeti i prisvojeni u Islamu uvaženi Doktore .

• »Dr.Albieri« je muško

• Poruku poslati

18

Srijeda, 13. Maj 2009

Nisam se posebno bavio tom tematikom al' znam da su koncepti dualizma,svetog rata(kojim su Ahemenidi i Sasanidi utemeljavali svoje ekspanzije) kao i princip Arijevske politicke supremacije u osvojenim drustvima zapravo to.Naime,vi muslimani verujete u Allaha kome je Sejtan antipod,sto je dualizam;Dzihad je sveti rat sa verskim nadahnucem a prvi Arapski osvajaci su se drustveno stavljali iznad nemuslimana u pokorenim zemljama.Osim toga,Iranski siitski islam ima jak lokalni i nacionalni prizvuk sa jasnim Zaratustrijanskim identitetom Arijevaca,naspram stepskih Turaka i pustinjskih Arabljana,iako je najstariji Prorok van Islamskog verskog opusa.
Citajte sjajan roman Vladimira Bartola-"Alamut",
tu se takav stav jasno kristalise.
"Ozeni me majko stara
lepom Fatom iz Pazara"

Jahja

Profesionalac

(10)

• »Jahja« je muško

Datum registracije: 15.08.2007

• Poruku poslati

19

Srijeda, 13. Maj 2009

Citirano

Orginalno od Dr.Albieri
Nisam se posebno bavio tom tematikom al' znam da su koncepti dualizma,svetog rata(kojim su Ahemenidi i Sasanidi utemeljavali svoje ekspanzije) kao i princip Arijevske politicke supremacije u osvojenim drustvima zapravo to.Naime,vi muslimani verujete u Allaha kome je Sejtan antipod,sto je dualizam;Dzihad je sveti rat sa verskim nadahnucem a prvi Arapski osvajaci su se drustveno stavljali iznad nemuslimana u pokorenim zemljama.Osim toga,Iranski siitski islam ima jak lokalni i nacionalni prizvuk sa jasnim Zaratustrijanskim identitetom Arijevaca,naspram stepskih Turaka i pustinjskih Arabljana,iako je najstariji Prorok van Islamskog verskog opusa.
Citajte sjajan roman Vladimira Bartola-"Alamut",
tu se takav stav jasno kristalise.

Nemoj da se uvredis, ne mislim nista lose, ali ovo je tako suplje komentarisanje Islama. Islam nije dualisticka vjera. Jer da bi bio takav, sejtan bi prema moci, ili statusu ili kako vec hoces, morao biti na deredzi Allaha dz.s. (sto naravno nije ni tacno, ni blizu, jer je Islam, jedina potpuno monoteisticka religija). Sejtan moze biti antipod, jedino meleku, ili coveku, nikako Gospodaru svjetova. A Islam koji mi praktikujemo opet nije siitski Islam, koje po mnogo cemu VAZNOM razlicit od Islama koji mi praktikujemo... A ovo o postavljanju muslimana nad nemuslimanima u pokorenim terotorijama, drugi put cu nastaviti...
Svi smo Allahovi i svi se Njemu vracamo.

• »Dr.Albieri« je muško

• Poruku poslati

20

Subota, 16. Maj 2009

Nisam imao nameru da zvucim "suplje",u svakom slucaju hvala na pojasnjenjima.Nesto tako slozeno kao sto je ucenje Islama se ne moze raspraviti u par recenica,no ipak sam samo izneo neka licna zapazanja.Kakav je stav vas na forumu ovde o tome da zene moraju obavezno nositi veo na glavi?
Nacuo sam da Kur'an to ne propisuje,vec arpska patrijarhalna tradicija.Jel to istina?
"Ozeni me majko stara
lepom Fatom iz Pazara"

Social bookmarks