Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

41

Subota, 16. Novembar 2002

Hej ljudi, pa mi smo tu

Aman, ljudi pa mi smo tu, hvala Bogu što vam je omogućio da se usavršavate i školujete u mestima, gde za neki veći uspeh ima šanse.
Ako Bog da, kada završite škole vratićete se da prenesete to znanje svom narodu, i da mu budete od koristi.
Po meni nema šta lepše od toga, oči svi nas su uprte u vas.
Elem, svi smo mi u jednom periodu života bili na strani, sad dal je to BGD, Priština, Niš, Turska, Nemačka, Malezija, nije bitno, vama koji ste daleko, sigurno je teže, al treba da znate da ste tamo privremeno, i da će te se vratiti, da svoje znanje podelite sa svojim sugrađanima.
Pozdrav

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

42

Ponedjeljak, 09. Decembar 2002

Eto citam ovo i vidim da je nostalgija stvarno bolest koja se ne leci, mozes je samo zaleciti (zaboraviti), al se javlja kad tad.
I ja ko i svi vi bolujem, kad sam otisao, pre tri godine, ljudi su mi pricali videces ti, nedostaja ce ti Pazar, a ja, ma kakvi, toliko sam bio srecan sto idem, da sam cak govorio da se vise nikad necu vratiti. Al j*** ga mlad ja bio, nisam znao.
Sad, pitas Mirza sta sanjamo, vala vise ni ne znam, al sam poceo da skupljam najlepse utiske.
Cesto pricam sa curom (francuskinja) i pokusavam da joj objasnim sta je taj Pazar, kazem joj da je to drzava za sebe, da nigde tako nema. Zamisli stvarno ramazana, il Bajramski rucak, pa uvece u grad, a sve lijepo, e brate da mi je to videt.
Da je nostalgija nesto sasvim nelogicno, dokazuje mi to, iako zivim u Parizu (kazu najlepsi grad na svetu), dve ulice do Ajfelove kule, a ja futo mislim na ono kad uz rasku vetar ponese prasinu, mislim na one sve kaljave ulice, da mi ih je samo videt. Ne nedostaju meni bas toliko ljudi, jer njih mogu drzati u glavi, cak i pricati sa njima, al mi vise nedostaju ona brda Pazarska, boze kako je ono Tepe lijepo, il Parnicko, he he. Danas prosto zalim, da kad sam bio tamo nisam znao sve to da cenim.
Mozda se mi i vratimo jednoga dana, al ta idealizacija za sad ostaje, znam ja da i kad bi se vratio tamo, nije sve tako super ko sto mi zamisljamo, al odavde moj Pazar je najlepsi grad svijeta ( a mozda stvarno i jeste). Cesto pokazujem ljudima slike Pazara (one Babine) pomalo ih i davim, al sta cu, malo mi lakse kad i drugi vide tu lepotu. zamisli samo one kuce, sve slicne a razlicite, to mi nedostaje taj nered, i vika i dreka, a i bogami i ezan, lijepo je bilo kad bi me sabah budio.
tako braco i sestre, valjda cemo se jednog dana svi naci zajedno, pa da popijemo jednu pravu pazarsku kahfu
malo za promenu

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško
  • »PAUK_« je autor ove teme

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

43

Utorak, 10. Decembar 2002

Pozdrav Bekime, svaka cast za post. Drago mi je sto si odvojio vremena da opises malo opsirnije na ovu temu. Delimo osecanja kad je nostalgija u pitanju, apsolutno je sve isto kod mene. (Osim mozda one Francuskinje i Tepeta) :)

Pored ovoga mene su jedan period proganjali snovi. Sanjao bih Pazar i bilo bi mi toliko lepo, sve dok se na kraju nebih probudio u sobi koja nije moja i koja je 13 000 km udaljena od kuce. Na trenutak, bude hladno, oblije jeza kako samo ona zna. Kasnije pokusavas da zaboravis na sinocnje iskustvo. Ali ne taj san se vrati, opet i opet. Ostavlja u tebi pecat stranca koji se ponavljanjem urezuje sve dublje i dublje. Posle toga ti ne ostaje nista nego da potones u sebe, i odgledas ponovo onaj stari film. Povratis prvi poljubac, komicne situacija, slike voljenih osoba i svega sto ti je Novi Pazar pruzio. Bezi zaplakah se :)

Za kraj beautifual song from Doors...

Shaman's Blues

There will never be, Another one like you
There will never be, Another one who can
Do the things you do, oh
Will you give another chance?, Will you try, little try?
Please stop and you remember,
We were together, anyway, all right

Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

44

Utorak, 10. Decembar 2002

POZDRAV

Vala sta da vam kazem eto vec je 11 godina kako sam van pazara i jos me nije prosla ta nezaboravna ljubav prema pazaru.

Mada sam sebe ubedio da svugde gde se pazarci nalaze tu je i pazar i trebamo ga u najlepsem svetlu predstavljati i reprezentovati.

pre neki dan napisah poruku jednom ahbabu u pazaru i rekoh mu pojedi za mene jednu porciju cevapa a on mi uzvraca poruku i kaze: e jusko e jesi me sad omalovazio samo jednu porciju ..... pa ti znas ko je prvak u jedenju.

A meni se nesto sazali i odjednom osetih onaj njihov miris.

sve je ovo prolazno doci cemo mi tamo insallah :( ;(
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

45

Srijeda, 18. Decembar 2002

Kad vec pomenuste povratak u NP, rekoh da se i ja najavim, stizem za dva dana :)
Bilo bi mi drago da upoznam sto vise vas sa foruma koji ste trenutno dole...

Selam
i vidimo se (insAllah)
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

46

Ponedjeljak, 23. Decembar 2002

Zasita je divan osecaj biti tamo gde pripadas :) Ono o cemu svo vreme razmisljam i tugujem dok sam vani sada je stvarnost ... Opet sam u mom Novom Pazaru :)

Topli pozdravi iz Novog Pazara svima vama koji trenutno niste ovde
"Ti sa svakim lijepo! I trazi da se dobra djela cine, a neznalica se kloni!" (El-'Araf, 199)

Datum registracije: 26.11.2002

• Poruku poslati

47

Utorak, 24. Decembar 2002

fröhliche weihnachten!

imash srecu sto dolje niko ne slavi bozic 24. decembra. auuu koju zbrku pravu ovdje oko toga a kad ih pitash niko ne veruje. a svi te grlju ljubu nedaju ti odushka. bogami ipak kod nas bolje bit ovo pred novu godinu.

• Poruku poslati

48

a sto se tice nostalgije, meni je samo zao, sto ja kao boshnjak i da hocu nemogu vishe da se osecam pripadan nashem narodu, zbog nekih novih samoprozvanih vlasnika islama i boshnjastva i ja posto sma porastao u njemacku kulturu nemam pravo pred njima da se izjasnim ko musliman i boshnjak ili da budem prisutan u tom procesu. tako da imam neki osjecaj nostalgije iz starih vremena ali ne sa sadashnjim. cudan je taj osecaj kad me njemci smatraju ko prestavnika boshnjaka a svoji ljudi kao njemca.

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

49

POZDRAV

Svako mora da pripada nekom narodu tako i ti pripadas bosnjackom narodu. Niko od nas nema sansu da bira kojeg ce naroda biti pripadnik ili u kojem ce vremenu ziveti ali onde gde jeste treba i tako da se oseca..

Stoga dragi moj daleki prijatelju mozda jesi odrastao u nemackoj ali si ipak ti moj zemljak i osecaj se tako.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

• Poruku poslati

50

Četvrtak, 26. Decembar 2002

u njemackoj naciji je na primjer tako da je svaki njemac po rodjenju punovrijedni clan zajednice i da je koristan za zajednicu. dok na primjer kod nas nije tako. kod nas treba sto uslova da ispunish da bi se smatrao kao punovrijedni clan zajednice. na primjer nije vazno da li ti koristan za zajednicu ili ne. nego je vazno kako se oblacis, na kojo nozi cipele prvo obucesh, na koju stranu spavash, kako ti se zena nosi, da li klanjas stalno pet puta na dan, da li kazes cesto "subhanallah" na dan ili ne. tek onda kada si ispunio tih hiljadu uslova mozesh da se smtrash kao boshnjak. i da pred tim samoprozvanim vlasnicima boshnjastva imash pravo da se izjasnish kao boshnjak.

u njemackoj naciji nema tacno definisano kako jedan njemac treba da misli da bi bio pravi njemac. dok kod nas ima. tek kad budesh mislio tako kao sto vlasnik boshnjastva hoce, onda mozesh da se smatras kao boshnjak. i ti njemu nisi dobar boshnja ve dok ne mislis kao on. najbolji primjer je ova novoosnovana ZSD koja je tek tad zadovoljna svojim narodom kada svi boshnjaci budu kao shef te oganizacije. to je meni novo. kod njemaca nema nijedna partija cilj da prevaspitva narod da bi bio pravi njemac. njemac je vec svako od rodjenja a partije imaju cilj da koriste narodu i da sprovede neke ideale.

vidish to su te stvari koje ja imam vishe sa njemcima zajednicke nego sa boshnjacima.

• »Mujo Pazarac« je muško

Datum registracije: 09.02.2003

• Poruku poslati

51

Nedjelja, 09. Februar 2003

Pozdrav svima rasutima(po belom svetu) i onoma koji imaju tu srecu da su u Novom Pazaru :)

• »|Cypress_Hill|« je muško

Datum registracije: 14.11.2002

• Poruku poslati

52

Utorak, 16. Septembar 2003

Vidim da ova tema spava vec dugo i ako nas ima dosta koji su daleko. Voleo bih da pozdravim one koji su na stranu i koji pokusavaju da postanu nesto u zivotu. Puno Pozdrava...
[SIZE=3]California Love [/SIZE]

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

53

Srijeda, 17. Septembar 2003

pa dobro braco i sestre iz nemacke,kanade,svedske i odakle vec..ako je to tolika muka i bol i ceznja ima ja mislim avion ima brate autobus pa kupis kartu dodjes u pazar i nemoj se vracati.eto pazara pa zivi.zar je to toliko tesko?zivis u nemackoj naprimer ili kao ja u svedskoj(to je bio tvoj izbor odn moj) i kukas kako je fino u pazaru.pa bujrum sedni vrati se i baci pasos u rasku i zivi u pazaru.hajd da nebudemo sa dva lica.nevolim to.
pazar je moj rodni grad i toga se ne odricem ali i kazem da mi se svidja ovde zato i zivim ovde a ako jednog dana nebude tako vraticu se u pazar.i to je to.cim je nekom mnogooooooo ruzno tamo gde je obicno pokupi se i vrati gde mu je bolje.posto se slabo ko vraca znaci da je istina da i nije tako lose gde zivite.valja reci istinu :)
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

• »brat-turcin« je muško

Datum registracije: 16.09.2003

• Poruku poslati

54

...ja se nado da ce ljubav proci...

vozdra narode.mislim da relno treba svatiti situaciju.svi mi koji smo u dijaspori,trazimo nesto vise,nesto sto nismo mogli da nadjemo u pazaru(ili nekom drugom gradu,nije bitno).naravno da postji nostalgija i da cemo jednog dana ako budemo u mogucnosti pomoci braci i sestrama u sandzaku...ali ako nam neko pruzi uslove skolovanja kakve mi mozemo samo da sanjamo tamo,onda treba stisnuti zube zbaciti nostalgiju i nastaviti...svak je tamo gdje mu je najbolje...(ili bar gdje mu se cini da mu je najbolje... :]

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

55

Pozdravljam ovo sto je napiso brat turcin i doticni gospodin bjjorn.

Ja sam zivi primer, odbacivanjja mnogih mogucnosti koje su mi nudjene van Pazara, i mogu vam rec da se kajem. Nije to kajanje u smislu da vreme provodim u razmisljanjnima tipa "sta sam sve mogo a nisam" i sta ja znam. U sustini ne kajem se ni jedne krupne odluke koje sam doneo, jer znam da kajanjne nije ni od kakve pomoci u zivotu. Ali znaam da kad stavimo na vagu "uslove o kojima u pazaru mozemo samo da sanjamo" i svakodnevnica u rodnom gradu, prvi tas po skoro svim kriterijuma treba da prevagne.
Ako hoces da napredujes u svom obrazovanjju i da zasluzis tituli kojom ces imat sta da ponudis drugima, inostranstvo je daleko bolje.
Proslost je ta koja nas vuce nazad svojim lepim uspomenama iz rodnog grada. Ali zivot je taj koji nas gura dalje i govori nam da postoji nesto ispred.

Najvaznije je u sebi poneti onu sustinu koju nam daje proslost, i hrabro krenuti napred kroz talase buducnosti. SHOW MUST GO ON !

56

Pozdrav svima
PAUK rece:

Citirano

Ako hoces da napredujes u svom obrazovanjju i da zasluzis tituli kojom ces imat sta da ponudis drugima, inostranstvo je daleko bolje.

Slazem se i ja da je u mnogim slucajevima daleko bolje i lakse zaradaiti diplomu, steci onaj , za neke toliko vazan, prefiks ispred imena, postati "neko" u belom svetu negoli u NP.
Ono sto sto mi nekako smeta jeste to sto je ova tvoja recenica nekako uopstena...(mozda mi se samo cini :O )
Elem , htedoh da kazem da ima puno ljudi koji nikada nisu bili "preko grane" a ipak su postali neko i nesto, sa tim dole uslovima ma kakvi oni bili. Dakle, za napredak u obrazovanju i sticanje titule kojom se drugima kasnije moze pomoci nije presudno biti u inostranstvu i iskoristiti te "najbolje " mogucnosti.

Osim toga , ubedjena sam da nisu svi dijasporasi dosli ovamo kako bi stekli titulu :O

• »brat-turcin« je muško

Datum registracije: 16.09.2003

• Poruku poslati

57

...sve se nado da ce ljubav proci...

pazite...
da se nesto razumemo.nisam ja rekao da se ne moze uspeti u pazaru.i ja sam uiz pazara i volim ga vise nego bilo koje mesto u svijetu.naravno doci ce dan kada cu ja mozda biti u mogucnosti da pomognem ili kada ce novi npazar biti u mogucnosti da pomogne meni.uopste to i nije vazno,vazno je da m,i realno razmislimo i svatimo gdje bismo mogli bolje uspeti da bismo posle toga mogli pruziti bolje uslove nasoj djeci.ja samo hocu da kazem da mi niko nije dao uslove kakve su mi dali turci a ja samo treba da ucim.i ja to postujem,ne mogu da kazem da ja to ne postujem jer ja cu na toj osnovi pokusati da izgradim svoj zivot.nadam se da cu moci da pruzim bolje uslove mojoj djeci,nadam se da oni nece morati ici preko grane ali kad je potrebno odeci se necega da bi imao vecu sansu za uspeh onda daj,prihvatimo istinu,nemoj mo se lagati tim stvarimao| .ako je neko uspeo u pazaru to samo znaci da su njemu pruzeni dobri uslovi ili pak da je uspeo pomocu neke velike prevare.SVAKO SE PRUZA ONLIKO KOLIKO MOZE DA SE POKRIJE.ja se nisam mogao skolovati tamo(niasm imao dovoljno materijalnih sredstava),turci su mi pruzili besplatno skolovanje i stipendiju i ja se ne zalim na tome...ovde sam jer mi se cini da sam na pravom mestu...i vi ostanite tu ako vam se cini da ste na pravom mestu... X(

58

Citirano

Originalno od brat-turcin : SVAKO SE PRUZA ONLIKO KOLIKO MOZE DA SE POKRIJE

@ brat-turcin : Sa tvojim poslednjim postom se slazem gotovo u potunosti. Posebno mi se dopade ovo gore sto citirah, samo me onaj mrzovoljni smiley na kraju posta malo isekira , al ne mari :)

Sellam

• »|Cypress_Hill|« je muško

Datum registracije: 14.11.2002

• Poruku poslati

59

Svi mi koji odemo na stranu ocekujemo ( mozda vise nasi projatelji i familija neko mi sami) da postanemo neko i nesto koga ce svi postovati. Ako ne dospes do tog vrha onda si propalitet i gubitnik (l :) :) ser). Na primer, ja sam u Kaliforniji i studiram i kada zavrsim studije, planiram da idem natrag u Pazar. Pitate se zasto? Istina je da ovde ima vise mogucnosti ali onaj ko hoce da radi i da uspe u zivotu moze to da postigne bilo gde. Poptuno se slazem da u Pazaru nema sredstava u onolikom broju kao na zapadu ali ima makar malo. Oni koji su "najjaci" ce uspeti i bice vodici, a oni "slabiji" ce biti pratioci. Mada i ako si pratioc, mozes nesto da ostvaris, postignes i da imas solidan zivot.
Verovatno mnogi vi delite drugu perspektivu, ali zivot je zivot. Gde god da si (Zapad ili Srbija) moras da se boris da uspes.
Puno pozdrava ... 8)
[SIZE=3]California Love [/SIZE]

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

60

Četvrtak, 18. Septembar 2003

Reko sam da bi stekli poziciju sa koje imamo NESTO DA PONUDIMO, zapad i bogate istocne zemlje koje su na vreme izvrsile reforme obrazovanja i naravno orivredne reforme (high standard societies) pruzaju bolje mogucnosti ljudima koji BI DA SE POKRIJU ALI IM KRATKO CEBE.
Ja nisam rekao da je uspeh nemoguc ovde kod nas, ali je daleko tezi nego vani. A da to nebi bio slucaj i u buducnosti, nadam se da cemo se posle naseg obrazovanja, okupiti u sto vecem broju da podstaknemo napredak naseg obrazovnog i privrednog sistema. Jer nas je ovo mesto samim rodjenjem za zivota zaduzilo. Naravno svakom je data sloboda izbora....i niposto ne treba krivit one koje se odluce da svoj zivot nastave na "novom tlu".
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Social bookmarks