Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

21

Petak, 24. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od PASHA

Hvala dragom Allah'u :klanja: stvoritelju svih svjetova sto mi je razum i spoznaju dao.

O pashinoj spoznaji pricah.

A text moj? Pa naravno da nije islamski obicaj.. to svi znamo.. Islamski obicaji se znaju koji su. A da li je protivan islamskim principima? Zavisi kako se uzme.. tj zavisi kako sta prihvatas i kako sta radis (na one stvari koje nisu uvrstene u principe i koje nisu explicitno zabranjene uglavnom je ovaj princip). Ispadne mu najbitnije: rascistit sam sa sobom.. jer u nama je to sto delo cini onakvim kakvo jednom pocinjeno biva..
mogu ja da se potpisem i bolje...

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

Datum registracije: 09.10.2003

• Poruku poslati

22

Petak, 24. Decembar 2004

(o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o) (o)

a kazhi te vi meni jel muslimanski da se ne pije po 30 dana ramazana i da se bajram slavi s'flashom ??

bracho muslimani, auuuu bash veliki muslimani ... nova godina (tj 31.12) se slavi i u najvechim muslimanskim zemljama ... jer to nije vjerski prazniK ... to je samo slava za kraj godine ...

Kad budete svatili da nova godina nema veze sa verom tad chete moch da dodjete da prichate i romane ispisate po forumu ... na ovoj temi ...

SRECHNA NOVA GODINA SVIMA :P
ups :O ... uhvatili ste me na delu 8o ... kako ponovo lupam :)) :))

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

Datum registracije: 29.08.2003

• Poruku poslati

23

Petak, 24. Decembar 2004

Fingers uz postovanje brate ali to sto ti predlazes ,da svako za sebe odredi jel mu je protivno islamu ili nije ne zvuci bas dobro.Muhammed a.s je lijepo rekao da ne trebamo oponasati druge u ovom slucaju krscane.ako je to tako a jeste onda onaj ko za sebe kaze da je musliman nebi trebao da sam odredjuje prema svom nahodjenju.po tom sistemu Srce_ mogli bi slaviti i bozic ?
valjda je u ovom gore razlika izmedju mumina i muslimana.naravno da se neko ne nadje uvredjen ne odredjujem ja ko je mumin a ko nije samo mislim da ima razlike izmedju muslimana i mumina.
14. Kad bismo njih radi kapiju na nebu otvorili i o­ni se kroz nju uspinjali,
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

PaZaRaC

Profesionalac

(26)

• »PaZaRaC« je muško

Datum registracije: 21.07.2002

• Poruku poslati

24

Petak, 24. Decembar 2004

Zdravo svima koji slave novu godinu :)

Naravno cu da slavim novu godinu ko i zadnjih 20 godina sto sam je slavio, i to ima lijepo da se naroljam jer inace ne hajem da pijem alkohol al za novu godinu se naroljam do ljetve.

@hanuma_78 ene, znaci zurka propala, prvo me zoves da dodjem na zurku pa sad cuh da ti ni ne slavis novu godinu 8o

HaNuMa_78

Profesionalac

(10)

Datum registracije: 01.09.2002

• Poruku poslati

25

Petak, 24. Decembar 2004

Eto, ja htela da slavim, niko nije hteo da dodje i ja odustah. Slavila jesam novu godinu iz tog razloga sto sam se i ja kao i mnogi ostali asimilirala (pomenu to neko ovde). Verski razlog nije imala nova godina nikad za mene. Ako nekom smeta sto ostali slave, neka upali TV i neka gleda novogodisnji program :D.

EŠ-HEDU EN LĀ ILĀHE ILLELLĀH, VE EŠ-HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHŪ VE RESŪLUHŪ

• »annonimus« je muško
  • »annonimus« je autor ove teme

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

26

Petak, 24. Decembar 2004

Tako vas volim:) Ova godina je bila najljepsa za mene,jer letos kad sam bio i N.Pazaru upoznao sam mnogo ljudi koji su mi dosta dragi...........i jednu devojku koju "najvise volim na svetu" bez razlike sta ce biti ja cu je i dalje voleti.A akobogda ovu staru godinu volim i zelim da ispratim iz N.Pazara po svemu sudeci ta ce mi se zelja ispuniti.Tako da sve je super i ja vama zelim pre svega da ste mi najboljeg "zdravlja" pa drugo sta da sami Allah dz.sh.

Pozdrav i svako dobro
" Bilen alemlere rahmettir "

rifche_golup

Profesionalac

(10)

• »rifche_golup« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

27

Subota, 25. Decembar 2004

Citirano

Orginalno od Sandokan
Ja izlazim u charshiju kao i svaku drugu noch!!
A shta Vam je to nova godina???!!!! :))

Tebra zovi, pa idemo nedje na kahvu :) a mozemo i sa hanumama nedje :D nije probljem :) (o) ili solo, ni to nije probljem :)
Fq the Politics ... Fq it,fq them ...
Pokusacu da te probudim a ti se pravi budna ....

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

28

Subota, 25. Decembar 2004

Proslava nove godine

Hvala Allahu Gospodaru svjetova i neka je salavat na Njegovog Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, na njegove ashabe i na one sto ih slijedise na ispravnom putu.

Zelja nam je da vam ukazemo na cinjenicu da je jedna od najvecih nesreca koje su zadesile muslimane danas, slijedenje i oponasanje krscana i zidova.
I na veliki broj muslimana danas moze se odnositi hadis Bozijeg Poslanika, Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem: "Slijedicete ranije narode, pedalj po pedalj, arsin po arsin, pa cak i da udu u gusterovu jazbinu vi biste ih u tome slijedili."

Rekli smo: O Boziji poslanice, da li se to misli na krscane i zidove?
A on odgovori: " A ko drugi nego oni." (Sahih, prenosi ga El-Hakim)

I otisli smo tako daleko u tome da se danas tesko moze napraviti razlika izmedu nekih muslimana i njih. Zato danas nalazimo slijedece kategorije muslimana:

1. Oni koji su se potpuno okrenuli od vjere, i odali slijedenju svojih strasti, i ciji su postupci daleko od razboritosti.

2. Oni koji pokusavaju da spoje Islam i ono sto nije od Islama... i zele da naprave nekakav moderni Islam... pa tumace ajete i hadise kako im odgovara, u skladu sa svojim strastima i potrebama... i nema sumnje da su oni pjena spomenuta u hadisu Bozijeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: "Doci ce vrijeme kada ce narodi napasti na vas.
Rekosmo: Je li zato stto ce nas tada biti malo?
Ne, zaista tada ce vas biti puno, ali cete biti kao morska pjena." (Sahih, prenosi ga Ahmed). To jest, bicete beskorisni i nemocni kao morska pjena.

3. One koje je Allah uputio istini i koji se cvrsto drze Allahove knjige i suneta poslanika Muhammeda sallallahu alejhi ve sellem. Oni su spasena i pobjednicka skupina i daleko su od oponasanja nevjernika.
Kafiri nisu dostojni da se oponasaju, vec je za druge ponos da oponasaju prave vjernike i da slijede zakone nase uzvisene vjere. Ponos pripada Allahu, Njegovom Poslaniku i vjernicima.

Od oponasanja nevjernika je i slavljenje nove godine, koju proslavljaju krscani, za koje se kaze u Casnom Kur’anu: "I nevjernici su oni koji govore:" Bog je Mesih - sin Merjemin." " Nevjernici su oni koji govore:" Allah je jedan od trojice." (Suretul-Maide:83)

Proslavljaju ovaj izmisljen praznik i iznose lazi o Isa’u, a on je cist od toga sto iznose. I cine u ovom prazniku razna nemoralna i druga pokudena djela, tvrdeci da time obiljezavaju rodenje Isa’a, alejhisselam. A on je daleko od svega toga... od izmisljotina i laznih vjerovanja za koje Allah nije dostavio nikakav dokaz, i koje zdrava svijest ne prihvata. Zapanjuje danas neznanje onih koji sebe smatraju muslimanima, koji u mnogim stvarima oponasaju krscane pa i proslavljanjem ovog nevjernickog praznika. I tvrde u svom neznanju da je u slijedenju krscana napredak i da time postaju civilizovaniji. Medutim, to je samo udaljavanje od vjere i tako su postali slijepe pristalice kafira.

Potrebno je znati da je pravilo nase uzvisene vjere, neslijedenje svakog onog ko odstupa od Allahovog serijata. Treba mu se suprotstavljati u obicajima, praznicima, vjeri, odjeci, govoru, ishrani..... itd.

A sada evo nekoliko dokaza iz Kur’ana i hadisa o svemu ovome sto smo gore naveli:

1) "A tebi smo poslije odredili da u vjeri ides pravcem odredenim, zato ga slijedi i ne povodi se za strastima onih koji ne znaju." (El-Dzasije: 18 )
A Ibnu Tejmijje kaze da "oni koji ne znaju" su krscani, jevreji i svi oni koji ne slijede Allahovu vjeru.

2) Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaze: "Ko oponasa neki narod, smatra se jednim od njih." (Ebu Davud, sahih)

U ovom hadisu je veliko upozorenje svima onima koji oponasaju nemuslimane. ...Onaj ko oponasa bogobojazne, smatra se jednim od njih... ko slijedi krscane i jevreje, smatra se njihovim pripadnikom.

Ibnu Kesir kaze da ovaj hadis oznacava veliku prijetnju i upozorenje onim koji slijede kafire u njihovom govoru, djelima, odjeci, praznicima i nacinu obozavanja Allaha, a tako isto i u svemu drugome sto nije od nase vjere i sto nam se ne dozvoljava. (Ibnu Kesir: tefsir ajeta 104 iz El-Bekare)

3) U drugom hadisu se kaze: "Nije od nas onaj koji radi po propisima drugih vjera." (Sahihul-Dzame’a: 5439)

4) Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaze: "Nije od nas onaj ko oponasa druge, zato nemojte oponasati jevreje i krscane! Pozdrav krscana je isaret prstima, a pozdrav jevreja je isaret rukom." (Sahihul-D`ame’a: 5434)

Tako da mozemo zakljuciti, da onaj ko ostavlja sunnet Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, a slijedi obicaje jevreja i krscana, te zamjeni ono sto je bolje onim sto je nizeg stepena od toga, moze izaci iz Islama pa ma koliko se on smatrao muslimanom i nazivao muslimanskim imenima.

Postaje nam jasno da je krscansko slavljanje Nove godine neispravno, a time i postupak svih onih koji se smatraju muslimanima a tako isto cine.

Uzviseni Allah nam je naredio izbjegavanje oponasanja jevreja i krscana zbog odredene mudrosti a to je: da ljubav prema njima ne ude u srca muslimana...oni nijecu istinu i posljednju Allahovu poruku koja je dostavljena covjecanstvu... A poznato je da podrzavanje i oponasanje takvih rada bliskost i prisnost, a potom i ljubav. Uzviseni Allah je opovrgao iman onih ljudi koji vole i prijateljuju sa kafirima: "Neces naci da oni koji u Allaha i i Sudnji dan vjeruju, budu u ljubavi sa onima koji se Allahu i Poslaniku Njegovu suprotstavljaju, makar im oni bili ocevi njihovi, ili sinovi njihovi,.....(El-Mud`adele: 22).

Molimo Uzvisenog da nas ucini da volimo one koji Allaha vole, a da preziremo one koji Ga ne vole, da prijateljujemo sa Njegovim prijateljima.... On je najbolji zastitnik i najbolji pomagac!
15. opet bi o­ni, zacijelo, rekli: "Samo nam se pričinjava, mi smo ljudi opčinjeni!" (Kur'an)

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

29

Nedjelja, 26. Decembar 2004

Za dzabe je onome koji cijelu godinu provodi u haramu objasnjavati da je haram slaviti krscansku novu godinu. Kako onome koji cijelu godinu (osim mozda Ramazanom) pije alkohol, cini blud, zivi i oponasa krscane da objasnis sta znaci slijediti nemuslimane?
Ko hoce neka slavi, njegov problem.
Zaista je velika mudrost u rijecima Poslanika s.a.w.s.: "Citav moj ummet ce uci u Dzennet osim onih koji to odbiju." Velika mudrost i veliko upozorenje. Koga interesuje stav islama po pitanju ovih stvari moze ga naci uz malo truda.

Samo razmislite o ovim nazivima: "Najludja noc", "noc u kojoj je sve dozvoljeno", itd... Zaista se sejtan l.a. raduje ove noci.
Zar je te noci dozvoljeno ono sto je inace zabranjeno? To je noc kada vecina ljudi na dunjaluku svojevoljno sejtanu da uzde svoga razuma.

Nisu daleko ni ostale noci od te. Samo sto se te noci mnogi harami cine javno i grupno. Onaj koji ne pije, nece piti ni te noci. Ona koja cuva svoju cednost cuvace je i te noci. A mnoge je cuvaju za tu noc.

Ja necu cestitati novu godinu, vec porucujem onima koji je slave: Budite nam svjedoci na Sudnjem danu da je nismo slavili, a mi cemo vama da ste je slavili.

A Poslanik s.a.w.s je rekao: "Ako se ne stidis, radi sto hoces."

bux_ludvig_np

Zlatna sredina

(10)

• »bux_ludvig_np« je muško
  • »bux_ludvig_np« je zabranjen

Datum registracije: 02.01.2003

• Poruku poslati

30

[SIZE=3]ISLAM I NEVJERNICKI BLAGDANI [/SIZE]

U IME ALLAHA, MILOSTIVOG, SAMILOSNOG!

Braco Muslimani,

NE UCESTVUJTE S KRSCANIMA U PROSLAVLJANJU NJIHOVIH

BLAGDANA!

Hvala Allahu koji nas je pocastio islamom, pokazao nam pravi put i ucinio sljedbenicima ove ciste i uzvisene vjere-Islam. Svjedocimo da nema boga osim jednog Allaha, Koji nema sudruga u Koji u Svojoj Casnoj Knjizi veli: «Ni Jevreji, ni krscani nece biti s tobom

zadovoljni sve dok ne prihvatis njihovu vjeru.» (El-Bekare, 120)

Svjedocimo da je Muhammed s.a.v.s. Njegov rob i posljednji poslanik, koji je rekao: «Ko oponasa neki drugi narod (tj. sljedbenike

neke druge vjere), i on je njihov (tj. i on je kao oni).» Dragi brate u Islamu, Allah se tebi a i namam smilovao, znaj da je jedna od najtezih nesreca koja pogada muslimane, sto provode i oponasaju Jevreje, krscane i druge svoje neprijatelje, stanovnike Dzehennema, i da su se na njima obistinile rijeci Allahova Poslanika s.a.v.s.: «Dodi ce vrijeme kada cete pedalj po pedalj, arsin po arsin, slijediti postupke onih koji su bili prije vas. Ako bi se oni zavukli i u gusteriju rupu, vi bi krenuli za njima.» -Allahov Poslanice, - upitali smo - odnoosi li se to na Jevreje i krscane? «A na koga bi drugo, nego na njih,» - odovorio je. (Buhari i Muslim) U najopasniji vid oponasanja nevjernika u danasnje vrijeme, svakako, spada pridruzivanje ogromne vecine pripadnika islama krscanima u proslavi njihovih blagdana, proslavi blagdana onih za koje je Uzviseni Allah rekao: «Nevjernici su oni koji govore: 'Allah je jedan od trojice'» (El-Maide, 73.)

«A krscani kazu: 'Mesih je Allahov sin.' To su rijeci njihove, iz usta njihovih, oponasaju rijeci nevjernika prijasnjih, - ubio ih Allah! Kuda se odmecu? Oni, pored Allaha, bogovima smatraju svecenike svoje i monahe svoje i Mesiha, sina Merjemina, a naredeno im

je da se samo Jednom Bogu klanjaju, nema boga osim Njega. On je vrlo visoko iznad onih koje oni Njemu ravnim smatraju.» (Et-Tewbe, 30.-31-)

ZA DALJE AKO ZELIS CITATI KLIKNI OVDJE
Rekao je Allahov Poslanik Muhammed,a.s.,: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Mehdi

Učenik

(16)

• »Mehdi« je muško

Datum registracije: 18.03.2004

• Poruku poslati

31

Oni koji i dalje odrzavaju tradiciju novih godina i rodjendana, mogli bi barem da izraz SRECNA
zamijene sa SRETNA. Nije tesko, a znacajno je, barem za pocetak…

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

32

Ponedjeljak, 27. Decembar 2004

Vidim da su nam sugradjani rascepljeni izmedju dva kalendara,verskog i onog kojeg svakodnevno koriste...
A imam utisak da je to bojkotovanje vishe inat nego potreba.Al' svakom svoje...

Ramislite kad vas neko za datum rodjenja pita...

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

• Poruku poslati

33

Citirano

Orginalno od annonimus
Kutak za caskanje,pa hajde da radimo to:) I zamolicu vas nesto nemojte mi dodavati u temi:kako smo mi muslimani i da je ne trebamo docekivati!!! Svi mi to lepo znamo.............De Fure De Facto

Mislim da je Hary (tj annonimus) najavio na pochetku teme da nebi da se vjera u tome mesha, prema tome ja ne svacham shta ste se napalili ... ako je vi ne slavite, ako vi ne koristite kalendar u kojem pishe da je danas ponedeljak 27 decembar 2004 nemojte se javljat, napred na druge teme ... i dozvolite nama koji slavimo tu novu godinu da prichamo u ovoj temi kako chemo je provest !!

Cuski pa pa ;)

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

34

Srce da si procitala bar 2 recenice od ovih tekstova gore vezanih za islam i novu godinu nebi mozda tako pricala a ko zna mozda i bi.gluhom pricat slijepom pokazivat dzaba je to..

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

• Poruku poslati

35

Björn svaka cast tebi ...

Al' ja ne porichem ono shto sam a prilagodjavam se sredinom u kojoj zhivim ... od kad znam za sebe slavu muslimani (nashi pazarci, boshnjaci, bosanci) novu godinu ...

tol'ko od mene inache ovoj prichi kraja nema ... ja sam samo lepo navela to shto svako ima pravo da bude i radi ono shto hoche ! ti nemoj je slavit a nemoj ni sudit onim koji je slave ;) ima ko che da sudi ...

• »annonimus« je muško
  • »annonimus« je autor ove teme

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

36

"Kakvo je to ludilo neko (Srce_) se zaljubilo"!!!!!Tako je Srce_ svako svoje grehe placa :klanja: :klanja: :klanja:
31/12.......je samo datum koji oznacava kraj godine i pocetak nove a 30/05 je datum koji oznacava moj rodzendan nista posebno samo jednu godinu stariji ;( ;( ;( Kad vidimo bolje to su samo datumi koji oznacavaju neki dogadzaj.
" Bilen alemlere rahmettir "

Srce_

Zlatna sredina

(10)

• »Srce_« je žensko

• Poruku poslati

37

Citirano

Orginalno od annonimus 'Kakvo je to ludilo neko (Srce_) se zaljubilo'!!!!!

i da znash da se jeste ;)

Citirano

Orginalno od annonimus Tako je Srce_ svako svoje grehe placa :klanja: :klanja: :klanja: 31/12.......je samo datum koji oznacava kraj godine i pocetak nove

ma normala Hari moj druK stari ...

PS : Kako Hary udaraaaaaaaa tanananananana nikad se ne umaraaaaaaaaaaaaaaa (o) (o) (o) (o)

38

Utorak, 28. Decembar 2004

Nije isto obelezavanje, racunanje i proslavljanje. I moram da naglasim da postoje tri moguca stanja: nesto moze bit islamski u smislu da je propisano islamom; nesto se moze kositi islamu (tj zabranjeno je islamom); i nesto zavisi od nas... Bjorne ovde si me pogresno razumeo (u ovom trecem). Nije na nama da ODLUCIMO jel nesto islamsko il ne (posto si ti mislio da to govorim) vec u ovoj trecoj grupi mislim na stvari koje zavise od toga kako ih mi obavljamo da bi ih mogli svrstati u neku od ostale dvije grupe. Veruj i te prve dvije grupe se mogu tome podrediti al duboka je rasprava o tome, pa cu samo ostati na trecoj. Dakle, nesto mozes raditi ali od nacina na koji ga radis zavisi jel ti halal il haram. Dakle, proslava je jasna.. ako PROSLAVLJAS novu godinu jasno je sta radis.. Ako pak izlazis, kao sto svake noci izlazis, halal i haram su ti odredjeni jednako kao i za svaku drugu noc te ti je to odredjeno onim sto radis.. ako se haramom bavis jednak ti je haram ko i svake druge noci. To za nas nije noc u kojoj je sve dozvoljeno.. To je za nas noc kao i svaka druga, al eto vidis nesto ljudima znaci pa se organizuju svakakve djakonije. E sad zavisi gde ce se ko od nas u tim djakonijama naci.. i gde ce se smestit i sta ce radit..
Postoji jedna dublja relacija koja odredjuje valjanost svih nasih dela na jednom vaznijem nivou od njihovog izgleda.. Zato povrsno samo rekoh da mnoge stvari zavise od nas samih... tj ima veze sa onim kolko smo rascistili sa nama samima..

björn

Profesionalac

(10)

• »björn« je muško

• Poruku poslati

39

Slazem se sa tom fingers samo ne treba je obelezavati necim posebnim jer to onda prelazi u oponasanje.Kicenje jelki, deda mraz, posebne svecanosti to je oponasanje.Znaci mislim uopste na obelazevanje neceg sto je hriscansko.Mozes ti i izlazak za bajram uciniti haram pijuci i radeci gluposti nije to diskutabilno.
p.s imas poruku check it out
Srce ako se nesto oduvijek radilo ne znaci da je ispravno.

40

Upravo tako! Vidis dakle i ti islamski obicaji zavise od nas.. tj prestaju bit islamski ako ih na neislamski nacin obelezavamo.. A ono sto nije zabranjeno nije protivno islamu sve dok ne cinimo nesto sto nije zabranjeno Islamom.. ako to cinimo onda je i sve sto cinimo neislamsko..

A jelka i ostali rekviziti... toga kod mene nikad nije ni bilo.. Ako je nekom argument da smo to uvijek radili reci cu mu da se jelka kod mene nikad nije u kuci nasla (smijesno nekom bilo ili ne). Jelka je obicaj bozica, a mislim da je svima jasno da je bozic krscanski praznik. Dakle ako govorimo u tom smeru: jelka i ostalo.. tu se vec radi o oponasanju.. slazemo se bjorn..

A gde cu ja ic? Malocas me i brat beksa upita to.. prosetat videt sta ima.. ako mi se negde svidi otic.. u svakom slucaju gledacu vatromete.. lijepi su za gledanje ako nista... mozda bude i nesto spektakularno.. sto bih ja sedio u sobi? Ko ce da sedi nek sedi... ja najverovatnije necu..

Social bookmarks