Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

• »freedom4people« je autor ove teme

Datum registracije: 19.09.2005

• Poruku poslati

1

Subota, 14. Oktobar 2006

Novi ustav R.Srbije

Ovako nemojte misliti da je ova tema za svadjanje ili ssta vecc dajte da malo debatujemo o ustavu da ccujemo missljenje svih sa foruma ali molim Vas bez svadje "budimo cool nije tessko biti fin".
evo linka:
http://www.srbija.sr.gov.yu/pages/article.php?id=56753
TO JE LINK NOVOG USTAVA SRBIJE
da vidimo sta Vi mislite o njemu i koliko Vas ga je uopsste proccitalo...
НАРОДНА СКУПШТИНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

ПРЕДСЕДНИК

Предраг Марковић

Полазећи од државне традиције српског народа и равноправности свих грађана и етничких заједница у Србији, полазећи и од тога да је Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије, да има положај суштинске аутономије у оквиру суверене државе Србије и да из таквог положаја Покрајине Косово и Метохија следе уставне обавезе свих државних органа да заступају и штите државне интересе Србије на Косову и Метохији у свим унутрашњим и спољним политичким односима, грађани Србије доносе

УСТАВ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

ПРВИ ДЕО

НАЧЕЛА УСТАВА

Република Србија

Члан 1.

Република Србија је држава српског народа и свих грађана који у њој живе, заснована на владавини права и социјалној правди, начелима грађанске демократије, људским и мањинским правима и слободама и припадности европским принципима и вредностима.

Pravnica

Zlatna sredina

(10)

• »Pravnica« je žensko
  • »Pravnica« je zabranjen

Datum registracije: 17.03.2005

• Poruku poslati

2

Subota, 14. Oktobar 2006

Ono sto je za nas u sandzaku, po mojem misljenju, u novom ustavu neprihvatiljivo je clan 7 tog najveceg drzavnog pravnog akta gde se predlog da himna srbije "Boze pravde" daje na ratifikaciju u vidu referenduma koji ce se odrzati 28 i 29 ovog meseca.
Cula sam, i procitala u onom tamo toru SDA-ovaca inace se samoproglasili za prvi pravi otvoreni forum :)) da je presednik opstine Novi Pazar ( da mu ne pominjem ime) pozvao sve gradjane Novog Pazara da glasaju za novi ustav iako jedino ispravno je bojkotovati referendum jer i pored brojnih primedbi nasih politicara vlada srbije nije nasla ni cak za shodno razmatrati u skupsitni srbije njihove pregovore koje su uputili svi oni zajdeno protiv ove himne. Zato je jako zalosno cuti Sulejman Ugljanina ( eto pomenu ga ;( ) koji u ime ocuvanja dobrih odnosa i pordske koju dobija od Kostunice - citaj- ocuvanja svoje fotelje stavlja iznad interes vecine gradjana sandzak. Sad je valjda jasno svima imamo Bruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuku od presednika opistine.

• Poruku poslati

3

Subota, 14. Oktobar 2006

Dobro "pravnice" to je tvoje missljenje ssta da se radi tako nam je kako nam je...
jel iko procitao ceo ustav dajte, izvuchite iz njega ssta Vam ne odgovara ili odgovara pa da vidimo ssta je to bilo bolje u milosseviccevom a ssta je bolje u ovom ustavu ili su Isti samo drugaccije upakovani?

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

4

Subota, 14. Oktobar 2006

Sve je isto samo njega nema :)
Sit Hungry Doesn't Believe

• »ERTAN-72-NP« je muško

Datum registracije: 25.02.2006

• Poruku poslati

5

Subota, 14. Oktobar 2006

NAMA BOSNJACIMA U SANDZAKU NIKAKO NE ODGOVARA NOVI USTAV JER ON NENUDI ZA NAS NISTA DOBRO TAKO DA JE NAJBOLJE BOJKOTOVATI NOVI USTAV
MOJE MISLJENJE SAMO!!!!!!!!!!

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

6

Nedjelja, 15. Oktobar 2006

Ja nisam citao ustav, ali ga je procitao moj cimer pa smo malo diskutovali. Ustav sto se tice ljudskih i manjinskih prava nije lose uradjen. Ustavom je zagaranovano pravo na skolovanje, jezik, medije, nacionalne savete itd. Takodje pise da u svim institucijama mora da postoji ravnomera nacionalna pripadnost i da se ukoliko trenutno stanje ne odgovara realnom moraju preduzeti mere kako bi se to stanje popravilo. A te mere se ne mogu smatrati diskriminacijom. Konkretno to znaci, da posto u Pazaru imao situaciju da je u policiji zaposleno oko 70% Srba i samo oko 30% Bosnjaka ovo je protivustavno i more se napraviti realan odnos prema procentu stanovnika. To znaci da se u sledecim godinama u policiji mogu zaposljavati samo Bosnjaci sve do uspostavljanja realnog odnosa, a ovo se ne moze smatrat kao cin diskriminacije prema Srbima, vec kao postavljanje stvari na normalu.

Kako se u himni Boze pravde ja nigde ne pominjem, nego samo Srbi to nije moja himna. Postujem je kao sto postujem Danke Dojcland, Marseljezu ili bilo koju drugu himna na svetu, ali je ne mogu prihvatiti kao svoju.
Cinjenica da je Srbija definisana kao drzava srpskog i svih ostalih naroda mi i jeste i nije bitna. Sa jedne strane posto je tako definisana, a Srbi stavljani u prvi plan, onda to automatski vuce i vecu odgovornost za Srbe da Srbiju postuje vise nego pripadnik neke nacionalne manjine. Dakle, niko ne moze da prigovara meni kao Bosnjaku ako Srbiju postujem manje nego neki Srbin iz prostog razloga sto je Srbin u ustavu Srbije pomenut, a ja nisam. Sa druge strane, da li je ovo toliko bitno? Meni je od toga kako je definisana Srbija mnogo bitnije kako ce se stvari odvijati u praksi. U Slobinjovom ustavu Srbija je bila definisana kao gradjanska, a ne kao nacionalna drzava, pa smo videli kako je to u praksi bilo. Torture, mucenja, otmica, ubijanje itd na hiljade Bosnjaka u Sandzaku. Mene zanima da li cu ja kao musliman i kao Bosnjak moci da ostavim sva svoja prava u ovoj drzavi. Ako mogu, onda mi i nije toliko bitno sto je Srbija definisana kao nacionalna drzava. A ako sam diskriminisan zbog svoje verske ili nacionalne pripadnosti onda mi nista ne znaci ni to ako je Srbija definisana kao gradjanska drzava.

Sto se tice podrske ili protivljenja novom ustavu od strane lokalnih politicara, stvar je jasna. Ni jedna od lokalnih politickih partija nije zauzela stav koji je zauzela zbog ubedjenja vec zbog trenutne pozicije prema vlasti u Beogradu. SDA podrzava ustav zbog toga sto su u vladi, a SDP i ostale se protive ustavu zbog toga sto nisu dobile ni malo vlasti na republickom nivou. Da je kojim slucajem situacija obrnuta, tj, da je SDP dobila malo vlasti u Beogradu, a SDA ne, onda bi SDP zdusno podrzavala ustav dok bi se SDA protivila. Cinjenica da lokalni politicari (svi odreda) zbog koje mrve vlasti u Beogradu drasticno menjaju svoje politicke stavove je glavnim razlog sto nemam postovanja preme lokalnom politickom establismentu.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• Poruku poslati

7

Povodom ustava Muftija Sandzacki Muamer ef. Zukorlic

Muftija organizuje zajednički sastanak

NOVI PAZAR - Predsednik Mešihata Islamske zajednice Sandžaka Muamer Zukorlić pozvao je sve predsednike bošnjačkih političkih partija na sastanak radi utvrdjivanja zajedničke platforme po pitanju Ustava Srbije. U saopštenju Mešihata se navodi da će sastanak biti održan u ponedeljak, 16. oktobra, u 12 i 30 časova, u prostorijama Islamske zajednice Sandžaka.
izvor http://www.radiostoplus.com/vesti.html

Znaci da cemo videti i chuti ssta ce svi oni rechi za ovaj ustav i nebih se slozzio sa tobom da se tu samo SDA i SDP zbog beograda prepiru ako sve ove stranke iz Sandzka budu uzele uceshche a nebude dossla SDA to znachi da im nije stalo ni do Regije Sandzak ni do nasseg naroda a ako se budu pojavili Alal im vera...
Mislim da nece doci samo oni a da ce svi drugi uzeti ucesche ukljucujuchi i SDP,SZS, NPS,SA,SDU,LBO,LDP...

• »za_Novi_Pazar« je muško

Datum registracije: 06.08.2004

• Poruku poslati

8

Ovaj ustav nas ne vracam samo unazad, vec je to malo i vise. A navescu za toi par primjera: 1. umesto da smo ravnopravni ono pise da je ovo drzava SRPSKOG NARODA i osalih to jes kucica i macica i nas BOSNJAKA! sto je neprihvatljivo u 21 veku! 2. Vise necemo pisati i uciti Latinicu, zato sto u ustavu samo stoji CIRILICA! pa su i tu pogazena nasa prava! 3. u preambuli novo ustava pise da je KOSOVO sastavni dio Srbije. Ako podrzimo ovo to znaci da smo direktni neprijatelji Albanaca sa Kosova! I sto je jos gore bicemo gori u njihovim ocima nego srbi! Ako se malo vratimo unazad i pogledamo u istoriju u jedno vrijeme da nebi tih Albanaca sa kosova, cetnici pod vodstvom Draze htedose da pokolju citav NOVI PAZAR! E sada mi im uzvacamo pravom mjerom za tu njihovu zrtvu koju ucinise i spasise nas od cetnika!
Da ne pricam da i ono malo nasih sunarodnika sto radi sa Kosovom i tako zaradjuje za hleb posle donosenje ovog ustava neka idu u Opstinu kod PREDSEDNIKA a ne Predsjednika da im obezbedi egzistenciju za njihove porodice, jer dole nece biti mjesta za bosnjake iz Sandzaka. A svedoci smo kako je zbrinuo porodicu rehmetli Ruzdije, tako da nam se lose pise.
Sada sve ovo gore na jednu stranu, ali zar mi ne ginusmo i dobijasmo ogromne cuteke i jos mnogo toga kroz sta je sve prolazio nas narod a sve zarad Autonomije, Regije i priznavanja naseg Naroda! Pa kao sto vidite od toga nema nista u novom ustavu, a onaj koji se toboze najve borio za to sada je zadovoljan i foteljom na trecem spratu nase OPSTINE! i jos poziva, mislim ima obraza da poziva nas narod da glasamo za taj novi USTAV koji je po njemu fenomenalan iako nema ni B od bosnjaka ni S od bilo kakvog Sandzaka! I nemoj neko da se usudjuje da komentarise ovo i da mi kaze da je SULJO u pravu a ceo Bosnjacki korpus u krivu!

Allahu sacuvaj me pojedinih BOSNJAKA, i onih koji se kriju iza vela ISLAMA.

Pravnica

Zlatna sredina

(10)

• »Pravnica« je žensko
  • »Pravnica« je zabranjen

Datum registracije: 17.03.2005

• Poruku poslati

9

Citirano

Orginalno od za_Novi_Pazar

Sada sve ovo gore na jednu stranu, ali zar mi ne ginusmo i dobijasmo ogromne cuteke i jos mnogo toga kroz sta je sve prolazio nas narod a sve zarad Autonomije, Regije i priznavanja naseg Naroda! Pa kao sto vidite od toga nema nista u novom ustavu, a onaj koji se toboze najve borio za to sada je zadovoljan i foteljom na trecem spratu nase OPSTINE! i jos poziva, mislim ima obraza da poziva nas narod da glasamo za taj novi USTAV koji je po njemu fenomenalan iako nema ni B od bosnjaka ni S od bilo kakvog Sandzaka! I nemoj neko da se usudjuje da komentarise ovo i da mi kaze da je SULJO u pravu a ceo Bosnjacki korpus u krivu!

Ovo mi se kao stav jako dopalo. Svaka cast brate, odnosno :-) voljeni grade. Haj sto te je tesko osloviti ;)

nevidljivi

Zlatna sredina

(10)

• »nevidljivi« je muško

Datum registracije: 10.01.2006

• Poruku poslati

10

evo ti onda nesto jos realnije

malo sam pogledo to i zakljucio dosta toga.
pisan je za laksi ulaz u evropu a ne za neke stvari oko kojih se diskutuje.
smeta mi to sto mislim da je moglo malo bolje.neznam ko im je to pisao.verovatno nemaju nikog boljeg.moje misljenje je da trebaju nac nekog da nadgleda takve stvari ako stvarno hoce da ubrzaju razvoj drzave.neko ko je cistokrvan srbin.takvih ima u novom pazaru.zato mislim da bi bilo najbolje za srbiju da predsednik bude iz NP. 8)

admir pecanin - novi pazar sai baba
shirdi sai baba - sathya sai baba - novi pazar sai baba

• »ERTAN-72-NP« je muško

Datum registracije: 25.02.2006

• Poruku poslati

11

Citirano

Ovaj ustav nas ne vracam samo unazad, vec je to malo i vise. A navescu za toi par primjera: 1. umesto da smo ravnopravni ono pise da je ovo drzava SRPSKOG NARODA i osalih to jes kucica i macica i nas BOSNJAKA! sto je neprihvatljivo u 21 veku! 2. Vise necemo pisati i uciti Latinicu, zato sto u ustavu samo stoji CIRILICA! pa su i tu pogazena nasa prava! 3. u preambuli novo ustava pise da je KOSOVO sastavni dio Srbije. Ako podrzimo ovo to znaci da smo direktni neprijatelji Albanaca sa Kosova! I sto je jos gore bicemo gori u njihovim ocima nego srbi! Ako se malo vratimo unazad i pogledamo u istoriju u jedno vrijeme da nebi tih Albanaca sa kosova, cetnici pod vodstvom Draze htedose da pokolju citav NOVI PAZAR! E sada mi im uzvacamo pravom mjerom za tu njihovu zrtvu koju ucinise i spasise nas od cetnika!
Da ne pricam da i ono malo nasih sunarodnika sto radi sa Kosovom i tako zaradjuje za hleb posle donosenje ovog ustava neka idu u Opstinu kod PREDSEDNIKA a ne Predsjednika da im obezbedi egzistenciju za njihove porodice, jer dole nece biti mjesta za bosnjake iz Sandzaka. A svedoci smo kako je zbrinuo porodicu rehmetli Ruzdije, tako da nam se lose pise.

sve si u pravu BRATE!
samo nasi politicari to ne primecuju ili su se prodalui za lovu

@ef

Majstor

(22)

• »@ef« je muško

Datum registracije: 11.02.2004

• Poruku poslati

12

Ovo je ustav koji se donosi na brzinu zbog Kosova. Meni je zanimljivo to sto je u ustavu Kosovo pomenuto kao deo Srbije, a sa druge strane Albanci sa Kosova nisu upisani u biracki spisak i nece moci da izadju na glasanje za ustav.
Relax, take it easy, for there is nothing that we can do.

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

13

Ponedjeljak, 16. Oktobar 2006

Ma ovakav ustav je farsa. Napisan je za 5 dana u pauzama izmedju utakimca reprezentacije. To dovoljno govori o svemu. Naravno da je sve uradjeno na brzinu radi zauzimanaj bolje pozicije pred finalizaciju pregovora o Kosovu a i kao nesto sto ce Kostunica pred izbore da prikaze kao svoj uspeh... Medjutim, to je stvar srpske politicke scene a sto se nas Bosnjaka i Sandzaka tice sta god da je u tom ustavu nama bi bilo i bice isto... Prema tome kad bolje razmislim svejedno mi je da li ce ustav biti usvojen.

• »za_Novi_Pazar« je muško

Datum registracije: 06.08.2004

• Poruku poslati

14

MISLIM DA NIJE SVE JEDNO, JEDINO AKO NEMISLIS DA SE SELIS ODAVDE ILI MOZDA SLUCAJNO DA PROMENIS VERU?
ALI OVAJ PUT ZAISTA NIJE SVE JEDNO.
Allahu sacuvaj me pojedinih BOSNJAKA, i onih koji se kriju iza vela ISLAMA.

• »And_U_Price« je muško

• Poruku poslati

15

Ama jeste svejedno. A zbog cega? To sam napisao u prethodnom postu. A sto se promene vere tice mislim da nece biti potrebe. ;) Ustav, kakav takav bar to garantuje:

Citirano

Члан 44.

Цркве и верске заједнице су равноправне и одвојене од државе. Цркве и верске заједнице су равноправне и слободне да самостално уређују своју унутрашњу организацију, верске послове, да јавно врше верске обреде, да оснивају верске школе, социјалне и добротворне установе и да њима управљају, у складу са законом. Уставни суд може забранити верску заједницу само ако њено деловање угрожава право на живот, право на психичко и физичко здравље, права деце, право на лични и породични интегритет, право на имовину, јавну безбедност и јавни ред или ако изазива и подстиче верску, националну или расну нетрпељивост.

Citirano

Члан 78.

Забрањена је насилна асимилација припадника националних мањина. Заштита припадника националних мањина од сваке радње усмерене ка њиховој насилној асимилацији уређује се законом. Забрањено је предузимање мера које би проузроковале вештачко мењање националног састава становништва на подручјима где припадници националних мањина живе традиционално и у значајном броју.

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

16

I meni se čini da je tu sve gotovo već unaprijed.

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

iMan-a

Profesionalac

(10)

• »iMan-a« je žensko

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

17

Mesihat islamske zajendice i pet bošnjackcih partija potpisali su danas u Novom Pazaru Deklaraciji kojom osuđuju ignorisanje zahteva Bošnjaka i njihovo marginalizovanje u procesu donošenja novog Ustava Srbije. Deklaraciju su, pored sandžačkog muftije, potpisali predsednici Sandžačke demokratske partije Rasim Ljajić, Stranke za Sandžak Fevzija Murić, Narodni pokret Sandžaka Džemail Suljević, Sandžačke alternative Tarik Imamović i Sandžačke demokratske unije Zehnija Bulić.
"Primjer onoga koji se sjeća svoga Gospodara spominjući Ga i onog koji Ga se ne sjeća je kao primjer živog čovjeka i mrtvaca."

Root

Profesionalac

(10)

• »Root« je muško

Datum registracije: 01.06.2003

• Poruku poslati

18

Mešihat i stranke o Ustavu

NOVI PAZAR - Mesihat islamske zajendice i pet bošnjackcih partija potpisali su danas u Novom Pazaru Deklaraciji kojom osuđuju ignorisanje zahteva Bošnjaka i njihovo marginalizovanje u procesu donošenja novog Ustava Srbije. Deklaracijom je od predsednika i premijera Srbije, Borisa Tadića i Vojislava Koštunice, zatraženo i da otvore dijalog o rešavanju statusa Sandžaka i Bošnjaka koji žive u Srbiji. “Neprihvatljivo je da je u prvom članu Ustava Srbija definisana kao država srpskog naroda, a najviši pravni ne uvažava principe evropskog regionalizma”, navodi se u Deklaraciji. Kako je navedeno u ovom dokumentu, neprihvatljivo je da Ustav, definišući državne simbole i himnu nije uvažio činjenicu da je Srbija višenacionalna država i multikulturna država. Deklaraciju su, pored sandžačkog muftije, potpisali predsednici Sandžačke demokratske partije Rasim Ljajić, Stranke za Sandžak Fevzija Murić, Narodni pokret Sandžaka Džemail Suljević, Sandžačke alternative Tarik Imamović i Sandžačke demokratske unije Zehnija Bulić. Sandžački muftija Muamer Zukorlić izjavio je da “nedostaje” potpis koalicije Lista za Sandžak da bi bio postignut “potpuni koncenzus”, kao platforma koja ima uticaj na sve one koji imaju uticaj na javni i politički život u Sandžaku. On je u izjavi medijima u Novom Pazaru ocenio i da je Islamska zajednica “i dalje glavni stožer opstanka i prosperiteta ovog naroda”. Predsednik Sandžacke demokratske partije Rasim Ljajić je rekao da poltičke razlike ne moraju biti prepreka kada je u pitanju opšti i naconalni interes Bošnjaka. Možda je to za nekoga malo, ali je, imajući u vidu našu političku realnost i napetosti koje postoje, to za nas od velike važnosti”, rekao je Ljajić. On je dodao da je potpisivanje Deklaracije jasan i nedvosmislen glas, kojim se izražava nezadovoljstvo načinom na koji je Ustav donesen, kao i nekim rešenjima u njemu. Imamo pravo da iskažemo ono čime smo nezadovoljni, i verujem da će ovakvi načini postati matrica da se dogovaramo o svim, pa i manjim stvarima”, rekao je Ljajić.

Radio 100 plus

smeker

Profesionalac

(10)

• »smeker« je muško

Datum registracije: 13.09.2004

• Poruku poslati

19

Meni je citanje prvog clana "Република Србија је држава српског народа " bilo dovoljno da ... X( X( X(

• »ALIJA-KLADNICA« je muško

Datum registracije: 17.09.2004

• Poruku poslati

20

Utorak, 17. Oktobar 2006

Danas kada pogledamo opšta politička zbivanja kod nas u srcu Sandžaka u Novom Pazaru sa pravom se zapitamo šta to rade Bošnjaci. U proteklih mesec dana mnoge maske su pale, poslednji je hteo da bude prvi. Na ovom raskrscu Balkana, u atmosferi opšteg političkog haosa stvoren je prostor za razvoj kriminala. Da Bošnjaci su posvađani, a tome su doprineli isti oni koji u ovom mesecu, petoga dana, vođeni revolucionarnom duhu krenuli u rušenju crveno-crne koalicije. Pitamo se da li je Bošnjacima potreban jedan peti. Kada se malo dublje zađe i upozna opšta politička situacija, pomislimo da je peti i tekako neophodan. U Sandžaku na političkoj sceni i dalje se međaju Rasim Ljajić i Sulejman Ugljanin, večiti politički protivnici a dugogodišnji beogradski prijatelji. U proteklih šest godina od dolaska demokrata na čelu ove države šta je Sandžak dobio. Dobio je gastrabajtere na privremenom radu u Beogradu. Eto to je Sandžak dobio, time Bošnjaci treba da se ponose. Da treba da se ponosimo zato što smo imali ministra koji je štitio naša prava, da treba de ponosimo zato što su Bajro i Esko penzionisali četnike. Ovo smo dobili mi koji smo sada manjina, manjina koja se u novom ustavu pominje kao “ostali”. U suštini stvari Bošnjaci su igračka u rukama velikih. Kao spasitelj nama Bošnjacima pojavio se onaj koji je iz poslednjeg reda presao u prvi. Da to je “rektor” one ustanove Beli dom znanosti, pa posle Univerziteta u Sandžaku pa sada Internacionalnog univerziteta. Pa to je naš verski poglavar kako inače kažu čestiti muftija. Gle čuda spastilje iz redova verske zajednice, pa gde kod su predstavnici verskih zajednica umešali prste, žestoko je bilo. Tako i sada “sve(ne)mogući“ u jeku predizborne šutnje preko svojih medija, verskih objekata, uputio političko objeno saopštnje prozivajući tako jednu političku partiju, čiji rezultat je doprineo opštim događanjima na izborima 10. septembra. Ko je kriva, pitamo se sad ?.

Social bookmarks