Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Andol

Početnik

(10)

• »Andol« je muško
  • »Andol« je zabranjen
  • »Andol« je autor ove teme

Datum registracije: 11.11.2004

• Poruku poslati

1

Četvrtak, 11. Novembar 2004

O kulturi

Da bismo otpoceli ovakvu diskusiju moramu imati u vidu sledeca dva principa koja su osnovna polazista. Trazim od forumasa da pre nego ista napisu preispitaju svoje polaziste.

1. Ne znam odakle dolazim i ne znam gde idem, ali znam kakve bi stvari trebale biti. (modernisticki princip)
2. Znam odakle dolazim i znam gde idem, i u svemu trazim smisao.

Kulturu jednog drustva cine verovanja, misljenja, ideje, vrednosti koje formiraju njen sadrzaj i objekti, simboli, tehnologije pomocu kojih se izrazava taj sadrzaj.

Kultura najsire shvacena obuhvata:

a) Postojece materijalne i duhovne proizvode i vrednosti, koje je covek tokom istorije stvorio i prenosio sa generacije na generaciju.
b) Pogled na svet – kakav jeste i kakav bi trebao da bude.
c) Osecajna i dusevna stanja.
d) Delanje i ponasanje kao proizvod znanja.
e) Nacine i sredstva prenosenja verovanja, misljenja, ideja, vrednosti, delovanja i ponasanja, kao i nacine i sredstva komuniciranja sa prirodom, Bogom, drugim covekom, ljudima, sobom.

Iz kulture proizilaze vrednosti i norme. Vrednosti su zivotni orjentiri, vodici ljudima u njihovim medjusobnim odnosima kao i odnosima sa prirodom i samim sobom. Iz vrhovne vrednosti se radjaju ostale usled cega nastaje celokupni sistem vrednosti.

Norma je merilo, pravilo, propis, model, obrazac i upustvo za ponasanje ljudi kako bi se odrzao red, stabilnost i sigurnost u drustvu i drzavi. Norme predstavljaju konkretnu formu vrednosti. Dakle u kulturi se ogdela sustina jedne civilizacije ili nacije.

Opisite sta vasu kulturu cini autenticnom u odnosu na druge?
Da li su vam na prvom mestu duhovne ili materijalne vrednosti, ili ih eventualno izjednacavate?
Smatrate li da se iste mogu objedinit unutar jednog kulturoloskog okvira i kojeg?
Uvidjate li promene u kulturoloskom smislu u vasoj opstini?
Da li ste misljenja da cilj opravdava sredstvo?

Ono sto je ocigledno i sto me nateralo da pokrenem ovu temu, jeste da modernizam sve vise uzima maha, koji se manisfestuje povecanom relativizacijom (promenljivoscu) vrednosti i normi u cilju povecane efikasnosti (racionalizacije) celokupnog privrednog sistema. Dakle cilj teme bi bio da se jasno iskristalisu tradicionalni i modernisticki elementi unutar nase kulture (kroz istoriju) i da tako zauzmemo jedistven stav prema nama samima i vremenu u kojem zivimo.
Da znanje bez bogobojaznosti predstavlja neku cast, Iblis bi bio jedno od najboljih Allahovih stvorenja.

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

2

Četvrtak, 11. Novembar 2004

Eto ja na primer;
Znam odakle dolazim,neznam gde idem,a u svemu trazim smisao.

Jesam po malo materijalista a sigurno ni duhovne vrednosti ne zanemarujem.
Podelio sam prioritete zivota u razlicite vremenske sektore,tako da nista zapostavljao nebih.mada sumnjam... "kultura" je nesta drugo...

Andol

Početnik

(10)

• »Andol« je muško
  • »Andol« je zabranjen

• Poruku poslati

3

Petak, 12. Novembar 2004

Da li stvarno znas odakle dolazis ili mislis da znas?
Ukoliko je odgovor na prvo pitanje tvoje prebivaliste ja mislim da ne znas odakle dolazis, i da spadas u okvirima modernizma. Tj. nisi pronaso vrhovnu vrednost, niti u svom zivotu utemeljio vrednosti iz kojih proizilaze nize vrednosti i norme.
Jos jedno pitanje za tebe (nebitno ko si) sad razgovaramo cisto radi razgovora ne radi prepucavanja. Koja je po tebi vrhovna vrednost odande odakle dolazis? Prepoznajes li je?

Nadovezacu se potom na tvoj odgovor, u zavisnosti sta utvrdimo da jeste?

Da znanje bez bogobojaznosti predstavlja neku cast, Iblis bi bio jedno od najboljih Allahovih stvorenja.

šišmiš

Zlatna sredina

(10)

• »šišmiš« je muško

Datum registracije: 25.06.2003

• Poruku poslati

4

Petak, 12. Novembar 2004

Polako polako gosp. nisam se ja javio da bi mi ti neke analize po nekom priucniku postavljo,(cime se imam utisak i sluzis).Ako hoces da pokrenes neku dobru temu onda pocni od sebe,odgovori saam na od sebe postavljena pitanja pa cemo videt dalje...

ale

Učenik

(10)

• »ale« je muško

Datum registracije: 11.01.2004

• Poruku poslati

5

Petak, 12. Novembar 2004

dolazi iz uterusa ;) . mislim da je tesko da se na tvoj stav kulture odgovara jer se prvo treba pitati dali ti to mislis dusanstveno ili prirodno.
svima nama muslimanima je Allah dao dusu i zivot.
nasi roditelji su nas vaspitali i uputili na put u zivotu(kako kog to je subjektivno).
a kulturu steces ceo zivot putem tvojeg ponasanja i tvojeg karaktera i naravno u okolini gde zivis.

izvini ako gresim ali ja to tako shvatam(a cim je Filozofija i Psihologija) onda svako moze svoj stav i reci.
LIFE IS TOO SHORT, ENJOY ;)

Andol

Početnik

(10)

• »Andol« je muško
  • »Andol« je zabranjen

• Poruku poslati

6

Srijeda, 17. Novembar 2004

Sismisu i Ale: Pa zamisljo sam da se ova tema vodi kroz razgovor, i da zajedno krenemo od jedne tacke korak po korak. Znanje i iscitavanje stavova nije isto.
Znanje je mnogo dublje a stice se saznanjem. Ali obzirom da vam moja metoda nije po ceifu, onda idem solo.

Pozitivizam protiv svesti

Kulturu sociolozi imaju obicaj da promatraju odvojeno od morala, filozofije i religije jer se metoda njihovog izucavanja drustva istrazuje uglavnom induktivnom metodom tj. od pojedinacnog ka opstem. Pozitivizam, utemeljen od strane Ogisa Konta - osnivaca Sociologije, pociva strogo na opipljivim dokazima.

Drustvo, kao jedan opsti pojam on i drugi izucavaju bez znanja o pojedincu, individui. Na samom startu shvatamo da socioloski pristup nije u stanju da prodre do srzi oblasti koju izucava, obzirom da se krece unutar iskustvenih granica. Ljudska svest im samim tim biva nedostupna. A polja koja proizilaze iz svesti: kulturu, filozofiju i religiju izucavaju uglavnom povrsno.

Ono sto su neki od njih uspeli da ustanove, vezujuci se za filozofe i teoreticare poputPlatona i Kanta, jeste da stub morala cini regulativna ideja. Medljutim ta regulativna ideja po mom skromnom shvatanju predstavlja srz: religije, filozofije, kulture i morala. Ta regulativna ideja na osnovu koje razdvajamo dobro od zla, predstavlja kamen temeljac svakog nase misli, naseg odnosa prema svetu i drugima. Shvatanje dobra i zla. Internalizovanje dobra ili zla. Harmonija izmedju nase vanjstine i unutrasnjosti.

Moderno protiv tradicionalnog

Moderno drustvo, sa promenljivim vrednostima i normama, samo nam ukazuje da je njegova sustina pragmatizam. Zlo samo po sebi. Ne sadrzi jak duhovni stub koji ce uzdici pojedinca iznad materijalisticke masinerije. O modernizmu imam za pravo da pricam zato sto kao i vecina ovde prisutnih, osecamo taj isti na svojoj kozi.

A znanje koje posedujem o tradicionalizmu je toliko skromno, ali istovremeno imam tako uzviseno misljenje o njemu da se smatram i previse malim da bih predstavio i njegov najmanji segment. To je izvor kojeg se plasi zivotinja u nama, jer zna da ukoliko popije sa njega ceka je smrt. Muhamed a.s. je rekao da je poslat da usavrsi moral. Da uzdige coveka iznad svake emocionalne refleksije. Da ga uzdigne na pijedastal slobode.

Vekovima se vodila borba izmedju ova dva zivotna i misaona pristupa, jedan zasnovan na materijalizmu drugi na ideji. Ali da bismo shvatili i jedan i drugi moramo najpre analizirati sebe i svoje polazno stanoviste. Zatim preko religije, morala, filozofije i kulture traziti i nastojati da shvatimo regulativnu ideju tj. princip. Jer tek sa njim mozemo promatrati svet onakav kakav on doista jeste. Realnim ocima koje u svemu nalaze JEDNO .

Antivirus

Početnik

(10)

• »Antivirus« je zabranjen

Datum registracije: 17.11.2004

• Poruku poslati

7

Srijeda, 17. Novembar 2004

Ne znam sto se ne bi malo vise javljali na ovu temu?Po meni je veoma zanimljiva...ali izgleda da vam nesto ne odgovara??Vjerujte mi da je veoma dugacak put do saznanja da u stvarnosti "ni sta ne znam".Rijetki su stvarno ljudi koji znaju odakle su i sta hoce na ovom svijetu.Sto se tice kulture...recimo da sam stranac i da sam u nekoj stranoj zemlji.Posto ne znam obicaje tog naroda,pitanje je kako cu da se ponasam?.Eto sad imamo stivo sa dalji muhabet...
Ma kakav potpis...

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

8

Nedjelja, 28. Novembar 2004

Dug put itekako. Veliki je problem sto mali broj nas ne traga za putem, tj. duhovnoscu u sebi. Za bolje razumevanje duhovnosti, citiracu misli Carla Junga:

I najmanje sa smislom, uvek je vaznije nego i najvece bez smisla.

Kao sto je telu potrebna hrana i to ne bilo koja, nego samo ona koja mu odgovara, tako psiha trazi smisao svog postojanja, ali isto tako ne bilo kakva smisao, nego (onaj) cije slike i ideje koje joj prirodno odgovaraju podsticu nesvesno.

Psihicka iskustva nisu ukorenjena samo u Spoljnjem, a duhovni sadrzaji ne pocivaju samo na percepciji cula. Postoji jedan iracionalni unutrasnji, psihicki zivot, tzv. "Duhovni zivot", o kome sa izuzetkom nekih "mistika", gotovo niko nista vise ne zna ili ne zeli da zna. "Unutrasnji zivot" se najcesce smatra gluposcu i po mogucnosti ga treba iskljuciti. Za cudo danas ovo vazi i za Istok i Zapad.

Mi se bojimo da priznamo postojanje unutrasnjeg zivota. Pa to bi mogla biti "patologija"... Vaznija su nam misljenja, nego stvarni zivot.

Koliko sam cesto slusao bolesnika kako uzvikuje:
"Kada bih samo znao da moj zivot ima bilo kakvog smisla i svrhe, ne bi mi bila potrebna sva ova sekiracija!" Da li je doticni bogat ili siromasan, da li ima porodicu i zaposlenje, to uopste nije vazno, posto mu te cinjenice kao zivotni smisao odavno nisu dovoljne. Mnogo vise se radi o iracionalnoj potrebi za tzv. duhovnim zivotom koji se ne moze dobiti ni na univerzitetima, ni u bibliotekama, niti u crkvi. On ga ne moze primiti jer ga prihvata samo glavom, a njegovo srce ostaje netaknuto-

Originalno od Antivirus

Citirano

Sto se tice kulture...recimo da sam stranac i da sam u nekoj stranoj zemlji.Posto ne znam obicaje tog naroda,pitanje je kako cu da se ponasam?

Prema Jungu do svoje 25 godine (ovako je navedeno knjiski, mada ne mora da znaci), covjek je okrenut spoljnjem svjetu, objektima i tako kroz odrastanje upoznaje vrednosti i norme, ljude itd. Od 25 okrece se sebi. Dakle za vreme odrastanja okrenut je zivotu, po odrastanju okrece se prema smrti.

Ovo je Jungovo tumacenje kojim se koristim, samo da bismo se priblizili sustini. A sustina je da ukoliko nastojimo da izgradimo pravilan odnos prema drustvu u kojem zivimo, moramo najpre izgradit pravilan odnos unutar samih nas. A dolazak odgovora na pitanja KO SAM? i ODAKLE DOLAZIM? , nije samo odgovor vec stanje samospoznaje. Iz koje vremenom dolazi odgovor na pitanje GDE IDEM? .

E sad ko sam ja (ti, ona) u svjetlu islamske tradicije?
Pa ja sam INSAN - "onaj koji zaboravlja".. Zaboravlja sta?!?....
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Andol

Početnik

(10)

• »Andol« je muško
  • »Andol« je zabranjen

• Poruku poslati

9

Utorak, 30. Novembar 2004

Zaboravlja EMANET, tj. da je namjesnik Boziji na zemlji:

"Mi smo ponudili zastupnistvo nebjesima, zemlji i planinama, oni su odbili da ga nose i uplasili se toga. Samo je covjek taj teret prihvatio, ali on je nepravedan i neznalica." (Kur'an, XXXIII-72)

"Mi smo oplemenili potomke Ademove." (Kur'an, XVII-70)

"U sustini duh je realnost. Ali postoje stepeni duha prelazeci citavu skalu bica. Ja se uzdize, dok ne dostigne svoje savrsenstvo u covjeku. Zbog toga Kur'an kaze da je vrhunski Ego blizi covjeku od njegove vratne zile... Stepen realnosti se mijenja sa stepenom osjecanja ja.... Zbog toga covjek u koga Ja dostigne savrsenstvo, zauzima istinsko mjesto u srcu stvaralacke bozanske energije i posjeduje tako stepen realnosti, daleko visi od stvari koje ga okruzuju. Medju svim Allahovim stvorenjima, samo je on (covjek) sposoban da svjesno ucestvuje u kreativnom zivotu svog stvoritelja."

(Muhamed Ikbal, Obnova religiozne misli)

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

10

Utorak, 30. Novembar 2004

Upravo to. Skoro sam gledo Matrix po ko zna koji put, i sad je izgledo malo drugacije nego prosli.

Smit, je zapravo Iblis sto se da skontat kad govori o ljudskom telu, koliko ga prezire. Znamo da je Iblis preziro Adema a.s. i dobio dozvolu da zavodi njegovo potomstvo.

Za razliku od prethodnih gledanja, sad je to bilo vise religiozno iskustvo... Andy i Lary Wahowsky su solidno odradili ceo projekat.
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

Social bookmarks