Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško
  • »hadzied« je autor ove teme

Datum registracije: 10.08.2002

• Poruku poslati

1

Utorak, 10. Septembar 2002

O medu

Pozdrav za sve prijatelje foruma, listajući neke članke, naišao sam na jedan o medu, u kojem se između ostalog kaže:
............Vrući i suhi med je drugoklasan. Najbolji je prolećni, zatim letnji, zatim zimski. Lekari su saglasni da je med najkorisniji lek, jer on pročišćava, osnažuje, poboljšava ishranu, jača želudac i čini da hrana bude prijatnija i lakše podnošljivija za želudac i organizam uopšte.
Med koristi starim ljudima i pojačava sluz u grlu i pomaže tromim osobama, opušta telo, koristan je nakon ujeda psa, kao melem da se stavi preko rane, kod trovanja pečurkama, ako se pije sa toplom vodom donosi ozdravljenje, uopšte.
Da produžava rok trajnosti sirupa, raznih je opšte poznato. Sveže meso se u medu može sačuvati oko tri meseca, krastavice, kajsije se mogu privremeno konzervirati medom, oko tri meseca, zato je nazvan pouzdani čuvar.
Kada se njime maže kosa koristi joj i ubija vaši, čini kosu mekšom, dužom, kvalitetnijom i lepšom. Podvlačenje očiju medom poboljšava vid. Upotreba mednih saći izbeljuje zube i čuva desni.
On je hrana hrane i piće pića te lek lekova.
Delotvoran je za žučnu kiselinu, kada se pomeša sa sirćetom neutralizira njegova štetna dejstva. Lizanje meda na prazan stomak koristi želucu, poboljšava apetit, čisti kamence u jetri, bubrezima i mokraćnoj bešici...............
Da malo pojasnimo, u ovom članku, mislim originalnoj verziji, govori se o mišljenju u vezi korisnosti meda još u neka davna vremena.
Još su stari naši znali prednosti korišćenja meda u ishrani, i njegov pozitivan uticaj na zdravlje organizma, pa prosudite sami.
Pozdrav

juskos

Profesionalac

(10)

• »juskos« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

2

Srijeda, 11. Septembar 2002

PODRAV

Ja bih da se nadovezem na ovu temu o medu.

Znamo da je med koristan ali ja cu vam napraviti jedan pristup medu iz drugog ugla.

U medu postoji jedna supstanca koja se zove propolis i ona je korisna u slucajevima kad dodje do otoka zuba utice na smanjenje otoka i ima dejstvo lokalnog anestetika tako da u maloj meri ublazi bol.

Isto tako med je koristan ako je pravi med ne med kojeg medari proizvode sa secerom saharinom kod male dece kojoj nicu zubi.
Naravno u ovim situacijama roditelji ne znaju sta da rade generalno se koriste slabi lokalni anestetici u obliku gela ali med je prirodni gel i anestetik jer se beba zadovoljava sa ukusom i smanjuje se bol.

Majka bebe ce na svoj mali prst uzeti malu kolicinu meda za kojeg je sigurna da u njemu ima propolisa i prstom ce utrljavati med na zubne gredice deteta narocito na mestu gde nice zub.
Velicina jednog naroda se ne meri brojem ljudstva vec brojem alima

jenix

Početnik

(10)

Datum registracije: 17.09.2002

• Poruku poslati

3

Srijeda, 25. Septembar 2002

pozdrav i selam!!!
ja bih samo da se nadovezem na ovu pricu o medu sa jednim hadisom,Muhamed s.a.w.s. je rekao :
"U medu je lijek"
toliko od mene...
:)
What doesn't kill you, it makes you stronger!!!
;)

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

Datum registracije: 04.09.2002

• Poruku poslati

4

Hadziede, care,
s obzirom da imam polensku alergiju, doktor mi je zabranio da jedem med.
Ono sto se meni cini je da mi med nikad pre nije smetao (pre nego sto mi je receno da imam alergiju).
Kakvo je tvoje misljenje ?
... And Tulumba for all
[SIZE=1]If you can't convince them, confuse them.

A fanatic is one who can't change his mind and won't change the subject

[/SIZE]

Giovanni

Profesionalac

(10)

• »Giovanni« je muško

Datum registracije: 13.09.2002

• Poruku poslati

5

Hazdied,vrlo zanimljiv i koristan tekst...
Mada bilo bi dobro da se ukljuci neki pcelar pa da nam da potanko o raznim vrstama (livadski, lipa, bagrem...)
Ja bih jos samo upitao da li neko ima originalni recept starih Slovena za spravljanje medovine?
Pozdrav svima
[SIZE=1]Sarajlija rozdenijem, Pazarac podrijetlom, Kanadjanin dekretom!

Homo homini lupus iliti Covjek je covjeku Vucko![/SIZE]

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

6

Citirano

Orginalno od Giovanni
Hazdied,vrlo zanimljiv i koristan tekst...
Mada bilo bi dobro da se ukljuci neki pcelar pa da nam da potanko o raznim vrstama (livadski, lipa, bagrem...)
Ja bih jos samo upitao da li neko ima originalni recept starih Slovena za spravljanje medovine?

"Tesu sa medom ...." :D
... And Tulumba for all

[/SIZE]

DjordjeRd

Profesionalac

(10)

• »DjordjeRd« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

7

Citirano

Orginalno od Tulumba4All

"Tesu sa medom ...." :D

Profesor Karaklajić...
Ovaj član foruma želi da se, ovim putem, javno odrekne prava i obaveza čitanja i komentarisanja tema u forumima 'Politika' i 'Religija', i možete smatrati da nije kompetentan za takvu vrstu sadržaja u javnom mediju kakav je Internet. Svaka aluzija ili komentar na gornje rečenice će biti ignorisana od strane autora. Hvala na razumevanju.

P.S. 37!

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

8

Za Tulumba 4 all

Pročitao sam tvoje pitanje pa ču ti uskoro napisati odgovor, samo me zanima dali te interesuje nešto uopšte o polenskoj alergiji ili samo tvoj slučaj u kome ti je lekar savetovao da sprovodiš dijetu bez meda.
Logike ima ukoliko si senzibilisan na polenske sastojke koji se nalaze u medu, a jesi čim si alergičan na polen uopšte, onda je verovatno da i med nebi trebalo da jedeš.
Proveriću ove podatke i kod našeg supspecijaliste alergologa Dr Vesne Đoković, pa ćeš dobiti adekvatan odgovor.
Do tada prijatno, al bez meda. ;(
Pozdrav

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

9

Četvrtak, 26. Septembar 2002

deca i med

U jednoj od onih američkih bolničkih serija bio je jedan interesantan slučaj.

Devojčica je sestru koja je još beba hranila medom i beba se razbolela. O čemu bi moglo da se radi?
Kad bi deca mogla da počnu da jedu med i kakav?

Tulumba4All

Profesionalac

(10)

• »Tulumba4All« je muško

• Poruku poslati

10

Četvrtak, 26. Septembar 2002

Citirano

Orginalno od hadzied
Pročitao sam tvoje pitanje pa ču ti uskoro napisati odgovor, samo me zanima dali te interesuje nešto uopšte o polenskoj alergiji ili samo tvoj slučaj u kome ti je lekar savetovao da sprovodiš dijetu bez meda.
Logike ima ukoliko si senzibilisan na polenske sastojke koji se nalaze u medu, a jesi čim si alergičan na polen uopšte, onda je verovatno da i med nebi trebalo da jedeš.
Proveriću ove podatke i kod našeg supspecijaliste alergologa Dr Vesne Đoković, pa ćeš dobiti adekvatan odgovor.

Moja dilema je:
Ako sam alergican na polen, da li sam alergican na svaki med, s obzirom da sam alergican na specificnu vrsu polena (livadski) ?
Ja sam ubedjen da mi nikad nije smetalo da jedem med.
O tulumbama i da ne pricam.
;)
... And Tulumba for all

[/SIZE]

hadzied

Profesionalac

(10)

• »hadzied« je muško

• Poruku poslati

11

Subota, 28. Septembar 2002

Za Tulumbu 4 all

Pozdrav za tebe gospodine Tulumba 4 all, kada kažeš da si alergičan na polen sa livadskog cveća, onda ima logike i da si alergičan na livadski med, koji naravno sadrži komponente livadskog polena, odnosno polen sa livadskog cveća.
Najverovatnije, nisam siguran , nisi alergičan na onaj med koji ne sadrži polen te vreste, ali znajući kakve se sve jačine alergijske reakcije mogu javiti ako je organizam već senzibilisan na neki alergen nebih ti preporučio da neko vreme uopšte koristiš bilo koji med, jer ako nisi bio na detaljnija ispitivanja, kožne alergijske probe, inhalacione alergotestove, itd, onda nisi 100% siguran na koju vrstu polena si alergičan tako da može doći u obzir da se senzibilišeš na neke druge vrste meda osim livadskog.
Uopšte kod alergičnih osoba na ujed pčele se isto savetuje da neko vreme ne koriste med.
Elem, moj savet je da određeni vremenski period nekoristiš pčelinje proizvede, dok se te alergijeske osobine u organizmu ne smire, a da posle tog perioda, posetiš institut za alergologiju, te na njemu izvršiš alergološka ispitivanja i možda desenzibilizaciju, metodu anuliranja sklonosti ka alergiji na pojedine materije, posle čega možeš koristiti i livadski i bilo koji drugi med.
Pozdrav
P.S.
Nadam se da si zadovoljan odgovorom. ;) :P

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

12

Petak, 20. Decembar 2002

Pozdrav svima,
bas me obradova ova tema,
moj otac se godinama bavi pcelarstvom, i med mi je prosto od detinjstva dostupan. O njegovoj lekovitosti su napisane knjige i knjige, a ja bih zeleo samo pomenuti jos i druge pcelinje proizvode kao propolis (najbolji prirodni antibiotik koji postoji) i polen (prirodni proizvod sa najbogatijim kompleksom vitamina koji postoji).
Cudi me samo jedno, i to bi zelo da pitam ove doktore. Zasto se u medicini ne koriste vise ovi produkti. Recimo propolis moze da uspesno zaleci i zastiti otvorenu ranu bez ikakvih posledica, a mi koristimo neke preparate na bazi joda kojima treba vise dana ili cak nedelja dok se rana ne zatvori.
malo za promenu

• »And_U_Price« je muško

Datum registracije: 28.07.2002

• Poruku poslati

13

Četvrtak, 08. Januar 2004

Citirano

Orginalno od hobbes
U jednoj od onih američkih bolničkih serija bio je jedan interesantan slučaj.

Devojčica je sestru koja je još beba hranila medom i beba se razbolela. O čemu bi moglo da se radi?
Kad bi deca mogla da počnu da jedu med i kakav?

Gotovo sigurno je da se radi o tome da je medom dete unelo i spore bakterije Clostidium botullinum ! Naime, med cesto sadrzi spore ovih bakterija te se ne preporucuje davanje meda odojcadima (bebe do 1. godine zivota)! Ovo je inace anaerobna sporogena bakterija koja produkuje egzotoksin koji kod ljudi prouzrukuje botulizam (oblik trovanja hranom) koji se manifestuje pre svega neuroloskim poremecajima!
Sit Hungry Doesn't Believe

Social bookmarks