Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško
  • »PAUK_« je autor ove teme

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

1

Subota, 09. Oktobar 2004

O MORALU

Hteo bih da u ovoj temi prodiskutujemo o moralu u jednom novom svetlu, za razliku od prethodne teme. Krenimo od samog odredjenja morala i njegove strukture, Kantovog i Vejlovog odredjenja, kao i moralnih pristupa.

Smatram da je jako vazno da se ovi pristupi pomenu na forumu, da bismo bolje razumeli svrhu svrhu morala kojeg praktikujemo i rasclanili vrste morala. Poseban akcenat stavljam na Kantovo i Vejlovo odredjenje morala, kao i dva moralna pristupa koje cu izneti u daljem tekstu. Ciilj teme je kao sto sam reko, razumevanje morala i stav po pitanju denatoloskog i pragmaticnog principa.

[SIZE=3]ODREDJENJE MORALA[/SIZE]

latinski: mos, mores: obicaj, volja, pravilo, misljenje, vladanje.

Moral je regulativna ideja koja bitno utice na ponasanje, karakter, savest, obaveznost i vrednosi pojedinaca, drustvenih grupa i drustva uopste. Izrazava u atributima dobra i zla.

Oblici ispoljavanja morala su moralne kategorije: moralni sudovi, moralno ponasanje, karakter, savest, duznost, pravilo i vrednosti.

“Moral je skup shvatanja, sudova, osecanja, obicaja, koji se ticu odnosnih prava i duznosti ljudi medju sobom, priznatih i opstepriznatih u jednom datom razdoblju i civilizaciji. "

U zavisnosti od pristupa i shvatanja pojma dobro, odredjujemo i internalizujemo pojam morala.

[SIZE=3]KANTOVO ODREDJENJE MORALA[/SIZE]

Moralni zakon za Kanta je aprioran, odredjen umom i neovisan od iskustva, i iz njega proizilazi dobro a ne obratno. Za Kanta je moralno samo ono ponasanje koje izvire iz osecanja duznosti i moralnog zakona.

Kategoricki imperativ: “Deluj tako da maksima tvoje volje u svako doba moze da vazi kao princip opsteg zakonodavstva”.

1. Deluj samo prema onoj maksimi za koju u isto vreme mozes zeleti da postane zakon.
2. Postupaj tako kao da bi trebalo da maksima tvoga delanja postane tvojom voljom opsti zakon.
3. Postupaj tako da ti covestvo u svojoj licnosti, kao i u licnosti svakog drugog coveka uvek upotrebljavas u isto vreme kao svrhu a nikad samo kao sredstvo.

Ideja covestva odnosno homo noumenona je regulativna ideja i kao takva ona treba da upravlja covekovim delanjem. Sloboda predstavlja nepromenjivo u vrednosnoj ideju covestva. ^ovekovi ciljevi u empirijskom svetu proizilaze iz njegove moci zudnje, koja se javlja u tri oblika: slavoljublju, vlastoljublju i gramzivosti.

Culnost hoce blazenstvo a ne slobodu (moral).

[SIZE=3]VEJLOVO ODREDJENJE MORALA[/SIZE]

“Individua koja zeli da zivi moralno, a ne samo sebe da razume ili ocenjuje prema moralu, delace u pravcu ostvarenja cilja morala.”

[SIZE=3]AUTONOMNO i HETERONOMNO U MORALU[/SIZE]

Moral se realizuje kao sloboda i teznja za dobrim. Pociva na izboru, pojedinacnoj odluci i duznosti. Samim tim sto covek zivi u zajednici sa stanovista morala, pored unutrasnje obaveznosti ima i spoljasnu drustvenu obaveznost. Medjutim bez unutrasnje obaveznosti spoljna moralna obaveznost gubi svoj smisao.
Primetan je sukob autonomnog i heteronomnog morala u procesu covekove personalizacije i socijalizacije. Na osnovu prilozenog: moral se aktivno odrzava kao sistem normi, duznosti i vrednosti a ispoljava se u obliku savesti.

Savest – internalizovan sistem vazecih normi kojima se odredjuje sta je dobro a sta zlo.

[SIZE=3]DVA MORALNA PRISTUPA[/SIZE]

Denotoloski pristup : duznost ljudi je da se uvek moralno ponasaju i deluju nezavisno od prilika ili neprilika. Takvo delovanje se pripisuje cak i za politicki zivot. Dobro se cini ne da bi ga neko pohvalio nego zato sto je dobro. Dobro se ne sme meriti. Zbog toga je moralni oblik zivota najtezi ali zato i najljudskiji.

Pragmaticni pristup: Ucenje prema kome je prakticna korist vrhovni kriterijum misljenja, delovanja i ponasanja. Njime se relativizuje moral, a sve sto doprinosi koristi uspehu, moze se smatrati dobrim. Pomocu ovog pristupa se mnoga nemoralna ponasanja ili delovanja mogu se braniti ili opravdavati. On sluzi racionalizaciji nemoralnih postupaka.

Moralno delovanje i ponasanje zahtevaju da iza izgovorene reci mora stojati delo.
Iz ovde prilozenog mislim da je jako vazno ovo poslednje poimanje morala, a posebno sukob izmedju denotoloskog i pragmaticnog morala. U svakodnevnom zivotu, a posebno u politici, jako je tesko ne pribeci ovom pragmaticnom poimanju morala, koji verujem svima na prvi pogled deluje ogavan. Tako bih, pored diskusije o samom razumevanju morala sa vaseg stanovista, pokrenuo diskusiju u odnosu morala i politike.

Kako je vase glediste na ova dva pristupa i koliko je pragmatizam i relativizacija morala prisutna kod nas?
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

2

Subota, 09. Oktobar 2004

:D

:D
malo za promenu

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

3

Subota, 09. Oktobar 2004

Drago mi je da je pokrenuta ova tema - ako ne zbog čeg drugog onda zbog toga što se njenim pokretanjem tzv. Hadalj ponovo uključio u rad foruma,, makar s ovim smeškom, za koji predpostavljam da znam čime je izazvan.

Dakle pragmatizma, po mom mišljenju, zaista ima sve više a kod vas je naročito prisutan :D

Citirano

Ja ako neshto napishem stojim iza toga shto sam napiso

Ukoliko ovu rečenicu stavite kao ključ pretrage na forumu, možete se uveriti u to ;)
sans je dodao ovaj fajl:
  • pragmatizam.bmp (11,15 kB - 188 puta prikazano - zadnji put: 19. Juli 2017, 23:12)
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

4

Subota, 09. Oktobar 2004

A drago mi je da je tema zazivela. Oseca se ozbiljnost i entuzijazam, kod prisutnih. Primetan i je poneki osmeh. Lepo, lepo... (o)

alBazari

Profesionalac

(10)

• »alBazari« je muško

Datum registracije: 09.12.2002

• Poruku poslati

5

Nedjelja, 10. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od PAUK_
A drago mi je da je tema zazivela. Oseca se ozbiljnost i entuzijazam, kod prisutnih. Primetan i je poneki osmeh. Lepo, lepo... (o)

Pauce, je li ovo tema o pragmatizmu ili moralu (nadam se da vidis ociglednu razliku izmedju ova dva pojma).

Ako je tema o moralu - mnogo li je takvih istih?

"Ko se odvaži i radi brzo biće izbavljen,
dok i tragalac koji je spor može gajiti samo nadu." (Hz. Alija)

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

6

Pragmatizam je moralni pristup Al. Tema je svakako moral, ali s obzirom da je toliko receno o njemu, ostavio sam ga otvorenim i istako ova dva moralna pristupa.

Dok sam spremo ispit naiso sam na gore pomenute definicije koje nikako ne smemo mimoic, a posebno ne Kantovo odredjenje da je moralni zakon aprioran i da proizilazi iz nas samih. I Vejlovo po kojem moramo ici ka ka ostvarenju cilja morala, a ne samo praktikovati ga da bi ocenjivali i razumeli sami sebe.

E sad odlicna okosnica za raspravu su po meni ova dva principa. Obzirom da je primetno da drzavni, drustveni, kulturni i dr. subjekti nastoje i menjaju vrednosti i norme ljudi prema idealima ili potrebama trzista.

Ja se izvinjavam ako sam bio neprecizan, ali pojasnicu na sta ciljam. Ako podjemo od Makijevelistickog promatranja politike videcemo da je zasnovana na sili i na pragmatizmu. Ovakav model politicara je neprihvatljiv u svakom smislu. Dok denotoloski pristup ne razlikuje manje i vece zlo. U zivotu, poslu i politici moramo ciniti samo dobro. Teorijski prelepo zvuci. Medjutim do ovakve teorije dolazimo kad smo u poziciji posmatraca, dok akteri samog dogadjaja neretko biraju izmedju manjeg i veceg zla. Dakle cinjenica je da bezgresan nemoze biti ni jedan ni drugi, ali dali je sad kod svih, ali bas svih politicara, s obzirom da ne mogu biti denotolozi do kraja, osnovni motiv volja za vlast?
Dali se prema civilizacijskim vrednostima koje imamo trebamo samo rukovoditi kriterijumom pragmaticnog (obzirom da nista drugo oni i ne mogu da pruze) ili da se rukovodimo prema moralnim, a jednim delom prema efikasnoscu? Dakle u kojoj meri je pragmatizam koristan u kojoj steta, i do koje mere denotoloski pristup sme da se priblizi pragmatizmu, po vama?

Takodje zapitajmo se koje su to nase vrednesti, koje su opste prihvacene? Po cemu se razlikujemo od drugih i koje su to vrednosti koje nam nedostaju da bi bili bolji od drugih?

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

Datum registracije: 28.03.2003

• Poruku poslati

7

Selam alejkum Bosnjakinje, Bosnjaci i Bosnjacad.

Moje pitanje bi bilo gdje ovdje u svemu ovome Bog?

A svoje cu misljenje sada iznijeti. Ovo sto sam vidio gore da pise je sve razmisljanje po horizontali, dakle nasim jezikome receno dunjalucko.

Ono sto mi se cini da Pauk trazi jeste Marifetullah, tj. spoznaja Allaha dz.s. Ne govorimo o njegovim stremljenjima, vec govorim o tome sta od mene kao sugovornika u ovom dijalogu se trazi da kazem. Dakle, ja ovdje vidim da se trazi Marifetullah ili ti krace receno Ma'rifet.

Samo onaj koji ima Spoznaju moze se postaviti pravilno u odnosu na Allahovu dz.s. odredbu, tj. Emer. Jer nista nije van Njegove kontrole. Nista se ne djesava van Njegove volje.

Medjutim sta gore navedeni filozofi zaboravljaju, ne znaju ili izbjegavaju je da krenu putem spoznaje Gospodara svih svjetova, pa tek onda kada udju u Tevhid, sagledaju stvari otuda. Tada bi im bila jasna cijela slika i ne bi ih nista zbunjivalo, niti vrijeme, niti prostor, niti djesavanja, niti forme, itd. Vec bi oni znali tacno precizno se postaviti onako kako treba u svakom vaktu. Takvi insani koji to postignu zovu se "Sinovi Vakta". To su Emiri.

Posto ne moze svako biti to, vec samo onaj koga Allah dz.s. odredi za to, a Emira ima raznih, neko je za ovo, neko je za ono. Tj. za sta ga Allah dz.s. odredi, onda nama "obicnima" ne ostaje nista drugo do li da ih slijedimo, je ne znamo da se snadjemo u vremenu i prostoru, tj. nedostaje nam ove, kako rekoh Spoznaje. Tj. nemamo osjecaj za Emrove Allahove. U tom slijedjenju naravno se trudimo da sto vise sebe procistimo i da sto vise razmisljamo, ne bi li nam se Allah dz.s. smilovao i poskidao nam perde, pa da Realnost vidimo. Onda kada je nekom Realnost jasna, on se precizno zna postaviti u odnosu na horizontalna djesavanja.

Tako da kada bi neki od filozofa posmatrao i razmisljao o Autoritetima, bez da ih slijede, vec da ih samo eto skontaju, ne bi to mogli, jer bi im izgledalo da ti Autoriteti, cas ulaze u pragmatizam, a cas u ovo drugo, nekam vise tamo, nekad vise ovamo. Dakle, raciju ne bi to bilo jasno. A to je zbog toga sto im nedostaje Spoznaja i uskladjivanje sa Emerom Allahovim.

Tu nastaje glavni problem, sto oni nece upravo zbog svojeg nerazumijevanja toga da prihvate Autoritete te, vec hoce prvo da ih shvate pa da ih onda prihvate sto je apsurd na putu Spoznaje (Marifetullaha). I tu upadaju u zamku. Jer ne mogu nikako shvatiti te Autoritete, osim ako im se ne predaju uz potpuno povjerenje da ih oni do kraja dovedu.

Pa sve i ako se i prihvati teorija Autoriteta, onda se dolazi do sljedece rasprave, a to je, koji su to pravi, koji vode i uce Tevhidu.

E to je sada u Allahovim rukama, kome se Allah dz.s. smiluje on ce kod pravog otici, a kome ne onda ce ostati u zabludi. Ali, Allah dz.s. nikog nije ostavio a da mu uputu nije poslao, samo je pitanje koliko je ovaj kome je uputa poslata bio iskren i oslobodjen sebe da je prihvati. Tako da se opet dolazi do onoga, da Allah dz.s. nikome nepravdu ne cini, niti ce, vec ljudi smai sebi nepravdu cine.

Nadam se da nisam mnogo komplikovao i da je jasno ono sto sam reci htio.

Zbog ovog mojeg stava je jasno zasto nisam uzeo ucesca u ovoj anketi, jer za mene ovo se pitanje ne moze ni postaviti.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

• Poruku poslati

8

Ponedjeljak, 11. Oktobar 2004

Razumem tvoju potrebu za ispravnom metodologijom i opravdanost zelje za tacnim i temeljitim putem ka razumevanju pojma morala, autoriteta i svega uopste. Ali ko sto si mogo da vidis ovo je bio uvod u tu temu. Ma koliko to tebi delovalo pogresno (zbog pristupa) teze koje zastupam u gornjim prostorima su po meni ispravne. Opovrgni me ako gresim da je moralni zakon utkan u nama samima. Da ga cine regulativni princip tj ideja na koje se nizu sve ostale vrednosti. Opovrgni me ako mislis da cilj morala (koji proizilazi iz regulativne ideje) nije samo razumevanje i ocenjivanje sebe, vec i put ka tom cilju?

Ma koliko se u ostalim tackama ne slago sa autorom i autorima ovih teza, i njihovo shvatanje morala smatro nepotpunim u ostalim segmentima, moras priznat da su bar priblizno uspeli da opisu moral u onoj njegovoj pravoj formi. A to je da on nije nesto sto je odvojeno od coveka, vec sto proizilazi iz coveka i cini ga covekom.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško
  • »Time_Out|« je zabranjen

Datum registracije: 08.01.2004

• Poruku poslati

9

Utorak, 12. Oktobar 2004

Esselamu alejkum!

Citirano

Orginal od Gerilca:
Posto ne moze svako biti to, vec samo onaj koga Allah dz.s. odredi za to, a Emira ima raznih, neko je za ovo, neko je za ono. Tj. za sta ga Allah dz.s. odredi, onda nama "obicnima" ne ostaje nista drugo do li da ih slijedimo, je ne znamo da se snadjemo u vremenu i prostoru, tj. nedostaje nam ove, kako rekoh Spoznaje.

I ti se tako vrtis u krug.
Otkud sad raznija Emira? Zar ih ima jos? Pored Sulja?
Neda sinko otvara nam oci, skida perde jesilj "sin vakta" ilj nisi!
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

10

Utorak, 12. Oktobar 2004

Pa ne otvaram ja oci, to radi Allah dz.s. kome On hoce. A da bi se Allah dz.s. nekome smilovao on mora prvo da udari na sebe i da pokaze poniznost prema Njemu Uzvisenom i da moli i da se ne oslanja na sebe vec na Njega. Zamoli iskreno i dace ti Allah dz.s. da progledas i da ih vidis. I podarice ti ljubav za njima, a ne mrznju. I oslobodit ce te mrznje prema njima. Uci Euzu. I razimisljaj o njoj. Ali kako da razmisljas? Ne zamisljaj sejtana negdje tamo napolju, vec zamisljaj sejtana u sebi. Tj. prevodi je ovako Utjecem se Allahu dz.s. o sebe.

Tako razmisljaj pa ce ti Allah dz.s. milost Njegovu ukazati.

A sto se tice Ulul Emra, Autoriteta, naravno da ih ima raznih. I svaki ima svoju funkciju. Ovaj Ummet nikad nije bez Autoriteta. Neki su za politiku, neki za odgoj, itd.

Allahimanet.
HER DZAN ASURA, HER VER KERBELA - SVAKO VRIJEME JE ASURA, SVAKO MJESTO JE KERBELA. Imam Dzafer Essadik r.a.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško

• Poruku poslati

11

Utorak, 12. Oktobar 2004

Esselamu alejkum!

A tako reci. Pa kad Allah s.w.t. otvara oci otkud znas da su tebi otvorene kako treba? I sto jadan heljac bi da drugima otvoris oci da gledaju kao sto tvoje gledaju!
Kako ti to dobi potvrdu da su tvoje ispravno otvorene?
Otkud to da je Suljo jedan od njih a nije Bekir ef. na primjer?

Znas ima ona lijepa dova dje molis Allaha s.w.t. da ti dadne da vidis stvari onako kako jesu a ne kako ti se pricinjavaju.
A oni koji vjeruju i cine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja (Al Beyyina - Dokaz jasni, 7)

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

12

Utorak, 12. Oktobar 2004

E to pitanje ces morati pitati Allaha dz.s. da ti odgovori, ja ti ne mogu na to odgovoriti i da znam. Moli Njega Uzvisenog, kazem ti. Dakle, od Njega trazi. Moje je da kazem, a ti ces svakako vidjeti onako kako Allah dz.s. hoce.

Zar ne primjecujes kontradiktornost u svojem postu. Zastupas neAutoritativno shvatanje, a sad kazes mozda je to Makic. Dakle, tebe nosi nesto drugo, a sta to te nosi, razmisli malo. Ne zbog mene, nego zbog sebe. Ja cu ici gdje cu ici. Zavrsit cu gdje cu zavrsit.

Allahimanet.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško

• Poruku poslati

13

Utorak, 12. Oktobar 2004

Esselamu alejkum!

Citirano

Orginalno od Gerilac
E to pitanje ces morati pitati Allaha dz.s. da ti odgovori, ja ti ne mogu na to odgovoriti i da znam. Moli Njega Uzvisenog, kazem ti. Dakle, od Njega trazi. Moje je da kazem, a ti ces svakako vidjeti onako kako Allah dz.s. hoce.

E jado koliko si ti sebi dao za pravo.

Citirano

Zar ne primjecujes kontradiktornost u svojem postu. Zastupas neAutoritativno shvatanje, a sad kazes mozda je to Makic. Dakle, tebe nosi nesto drugo, a sta to te nosi, razmisli malo. Ne zbog mene, nego zbog sebe. Ja cu ici gdje cu ici. Zavrsit cu gdje cu zavrsit.

Opasan si prevrtljivac. Dodje do zakljucka za cas posla.
A i ne odgovori mi na ovo: Kako ti to dobi potvrdu da su tvoje ispravno otvorene?

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

14

Utorak, 12. Oktobar 2004

Nisam ja sebi dao za pravo nista, nego samo govorim sto znam, nista drugo, tebi se to mozda cini malo.

A ovo pitanje koje me pitas ne bi me pitao da ti je poznat Akaid Ehli Sunnetski.

Allahimanet.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško

• Poruku poslati

15

Utorak, 12. Oktobar 2004

Esselamu alejkum!

Citirano

Orginalno od Gerilac
A ovo pitanje koje me pitas ne bi me pitao da ti je poznat Akaid Ehli Sunnetski.

Nisam te pitao otkud ti uvjerenje da postoji Allah s.w.t., da postoji Dzennet, Dzehennem. Niti te pitah otkud ti ubjedjenje za namaz, post, zekat. Niti te pitak otkud ti ljubav prema Poslaniku s.a.w.s., itd...
Sva moja pitanja i komentari su vezani za tvoju pricu o Emirima tipa Sulja i pokornosti prema njima!
Nikako ne dovodim u pitanje nista ostalo. Zato nemoj da okreces i da namjerno krivo tumacis moja pitanja.
Ti dobro razumijes sta te ja pitam, ali kao i uvijek izbjegavas odgovor.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

16

Utorak, 12. Oktobar 2004

Posto sam ja tako los covjek i neki prevrtljivac, evo reci cu ti na koje Akaidsko pravilo sam mislio.

Po akaidu Ehli Sunnet wel Dzemaat zabranjeno je da neko za sebe tvrdi da je Mu'min, a ti si to od mene gore trazio. Tako da je to pitanje smijesno, jer to ne pita neko ko dobro poznaje Akaid. Maximalno je moguce reci ja sam Mu'min insallah.

Allahimanet.

Time_Out|

Zlatna sredina

(10)

• »Time_Out|« je muško

• Poruku poslati

17

Utorak, 12. Oktobar 2004

Esselamu alejkum!

Dobro haj sad spavaj.

Gerilac

Profesionalac

(10)

• »Gerilac« je muško
  • »Gerilac« je zabranjen

• Poruku poslati

18

Utorak, 12. Oktobar 2004

Ej vala ti. Fala ti na lijepom razgovoru. Napokon dasa tobom malo popricam. Odoh spavat.

Allahimanet.

Arhitetkinja

Zlatna sredina

(10)

• »Arhitetkinja« je žensko
  • »Arhitetkinja« je zabranjen

Datum registracije: 22.09.2004

• Poruku poslati

19

Utorak, 12. Oktobar 2004

" Moral propovedati je lako, moral obrazloziti tesko. "

ja cu pokusati mada je jako jako tesko. Po meni moral nije stalan on se menja u zavisnosti od zivotnih iskustva. Postoje tu vise faktrora koji uticu koliko ce neki los "dogadjaj "imati uspeha u promeni je razlicito od pojedinca do pojednica. Religiozni ljudi teze menjaju svoj moral dok oni malo slabi duhovno mutiraju svoja moralna nacela cim im se nesto lose dogodi. Poznajem u komsiluku puno maldica koji su samnom zajedno isli u mekteb gde smo zajedno ucili islamske moralne vrednosti.Verovatno sto su mozda bili razocarani od devojaka izgubili su stid i sad koliko mogu primetiti menjaju devojke skoro u nedeljnom taktu,to znam dok sam bila dole.Ne obaziru se na osecanja kod devojaka. Zamalo sledece rekoh bez da napomenem da mi se mozda samo cini :D (jer ako to nekazem bice kritika ) da je moral devojaka puno cvrsti, istrajni manje promenama podlozan. Evo primera da je zaista bolji od kod muskaraca Kad se uporedi statistika puno manje zena su kriminaci a puno vise muskaraca koji varaju svoje zene.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

20

Utorak, 12. Oktobar 2004

Citirano

Orginalno od Arhitetkinja
" Moral propovedati je lako, moral obrazloziti tesko. "

ja cu pokusati mada je jako jako tesko.

Poznajem u komsiluku puno maldica koji su samnom zajedno isli u mekteb gde smo zajedno ucili islamske moralne vrednosti.Verovatno sto su mozda bili razocarani od devojaka izgubili su stid i sad koliko mogu primetiti menjaju devojke skoro u nedeljnom taktu,to znam dok sam bila dole.Ne obaziru se na osecanja kod devojaka.

Zamalo sledece rekoh bez da napomenem da mi se mozda samo cini :D (jer ako to nekazem bice kritika ) da je moral devojaka puno cvrsti, istrajni manje promenama podlozan. Evo primera da je zaista bolji od kod muskaraca Kad se uporedi statistika puno manje zena su kriminaci a puno vise muskaraca koji varaju svoje zene.

Ovo je post kojim mi se Arhitetkinja zamerila te zbog tog predložih ono o Aritetkama 2004 ( sad valjda nisam pogrešio :D )

Dakle pokušaj vredan pažnje al u pokušaju dve sasvim oprečne teze...

Po prvoj, jedan mladić menja više devojaka a po drugoj obratno, više muškaraca varaju svoje žene sa manjim brojem žena...

Sve u svemu, nije ti ovo trebalo, mada te vadi va rečenica označena crvenim slovima i ona čuvena Haširova:
Da li se ti to šališ djevojčice ili zbilju pričaš?
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

Social bookmarks