Niste prijavljeni

Dragi posjetioče, Dobrodošli na Otvoreni Forum - Novi Pazar. Ukoliko je ovo Vaša prva posjeta molimo vas pročitajte Pomoć. U pomoći je objašnjeno kako ovaj forum radi. Morate biti registrirani kako bi vidjeli sve teme i sve forume. Molimo vas da se registrirate ili da ovdje pročitate kako se registrirati. Ukoliko ste već registrirani molimo ulogirajte se ovdje.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

Datum registracije: 23.07.2002

• Poruku poslati

21

Nedjelja, 03. Novembar 2002

Pauk!

Jesil ti to reshio da se zenish odma shto dodjesh brate? Vidim ko o cemu ti o odvajanju od roditelja...

Nije bre ljudi nuzno odvajanje od roditelja tek kad se covek ozeni.... svesni ste, mnogi su od vas studirali u velikim centrima - ljudi se odvajaju od roditelja i bez mlade i iz puno drugih razloga koje opravdavam !
Dnevno: http://babbha.blogspot.com
Can't Rain All The Time

PAUK_

Profesionalac

(10)

• »PAUK_« je muško

Datum registracije: 27.08.2002

• Poruku poslati

22

Utorak, 05. Novembar 2002

Ada volim ih ja ko oci moje. Tek sad daleko od njih vidim kolko mi znace.
Medjutim ovo odvajanje potenciram zbog toga shto je nuzni proces da i mi postanemo roditelji. I da bi mogli svojoj deci pruziti kako finansijsku osnovu tako i iskustvenu, moramo neko vreme hodati sami po kishi...
Dijela su uoblicene slike, a nijet sa kojim su cinjena njihov su duh.

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

Datum registracije: 21.08.2002

• Poruku poslati

23

Srijeda, 06. Novembar 2002

Dete koje se ne odvaja od roditelja često raste kao izdanak u senci velikog drveta.Zaštićeno je od sunca, kiše, vetra ali ne može da poraste mnogo jer mu smeta veliko drvo.
Jednog dana kad poseku veliko drvo mlado ostaje odjednom nezaštićeno nepripremljeno za sve ono što ga čeka u životu.

Zato se seme drveće formira tako da može da dospe daleko od matičnog drveta da bi moglo da se razvija normalno.

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

24

Petak, 08. Novembar 2002

Evo, na primer Ja :)

Da Ja zivim u zajednici sa roditeljima jer je tako, silom prilika, sve zateceno...

Medjutim, koliko je odvajanje nuzno tako i ne... evo i kako...

Roditelji su nam, valjda, radili radili pa se naradili i sad imaju penziju Max 150 eur, mislim da je to max danas, a za to se moze kupiti nekoliko stotina praznih kesa :)

Opet, onaj ko nas je rodio ZASLUZUJE da bude pomagan ali ne na SHTETU moje ili vashe dece... tu lezi balans koji nije toliko teshko postici... tu lezi zec koji je umoran, ocigledno...

Nisam 100% siguran da u odvajanju od roditelja lezi i samo odrastanje i da ta dva termina valja vezati, ima u svemu i dobrih strana, cak nezamenljivih... nemojte biti pristrasni ovom prilikom, roditelji su to ipak...
Can't Rain All The Time

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

25

Srijeda, 13. Novembar 2002

Zato sam i napravio razliku između napuštanja i odvajanja.
Odvajanje može biti odlazak na školovanje u drugi grad, odlazak u vojsku, pa i odlasci na letovanja i sl.

Sve su to situacije kad osoba mora da sama donosi odluke, sama se snalazi u različitim situacijama. Tako osoba sazreva.

Ka je neko zreo nije uopšte problem da živi sa ostarelim roditeljima. On će čak iz zajednice imati samo jedan dodatni kvalitet.
Nezrela osoba u zajednici će teško sazreti.

A ako neko ne živi s roditeljima to opet ne znači da ih je napustio. Za njih jednostavno moraš biti uvek tu kad im zatrebaš.

Dado

Profesionalac

(10)

• »Dado« je muško

Datum registracije: 09.08.2002

• Poruku poslati

26

Utorak, 26. Novembar 2002

Po Meni chovek mora da sazrene i da se navikne na samachki zivotm znachi bez roditelja nisam mislio da roditelje treba napustit ali treba im olaksat zivot jer oni su to zasluzili A iskustvo vise samo moze biti u plus kod coveka nikako u minus
....da li si toliko dobar
da mozes mirno spavati.....

hobbes

Profesionalac

(10)

• »hobbes« je muško

• Poruku poslati

27

Srijeda, 27. Novembar 2002

Citirano

Orginalno od Dado
A iskustvo vise samo moze biti u plus kod coveka nikako u minus

E a zašto se onda koristi izraz negativna iskustva ? :D :D :D

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

28

Ponedjeljak, 16. Decembar 2002

Vi se pocijepaste !

Aman!?

Zaista, nikom nigde ne cini razliku ako se postavlja NAPUSHTANJE - Odvajanje ako niste dobar covek pa roditeljima i kasnije u zivotu ne pomazete kad i koliko mozete - a duznost VAM je !

Dakle, odavajanje je sasvim normalnan proces i stvar koja se desi kad-tad ako vech treba-mora a napushtanje je samo drugaciji vid odvajanja mozda se naziva tezim al je zapravo lakshi za pola :)

Dakle, daleko od majcine suknje - blize domu svome :) i + ne ide da dve zene budu u jednoj kuci jako dugo - jedna sigurno ispali - ovako il obako

'Ajd U zdravlju :)
Can't Rain All The Time

maleccka

Zlatna sredina

(10)

• »maleccka« je žensko

Datum registracije: 24.07.2002

• Poruku poslati

29

Četvrtak, 19. Decembar 2002

Odvojiti se od roditelja može da bude i odluka koja direktno i ne zavisi od nas samih. Ako nemate braće i sestara, ili ste neko ko je ostao u roditeljskom domu, teže je izdijeliti neke stvari ili odvojiti se sasvim. Ne pričam naravno o napuštanju (ovom u smjeru djeca-roditelji), to je ipak neki drugi glagol. Po meni je to zaista neminovnost za način sticanja nečega što će biti neka nova osnova. Ako već živite u zajednici, ona treba uvijek dati mnogo više od odvojenih života, samo to sve valja naravno urediti kako treba i koliko je moguće. I onda svi dobijaju.

Jasno nam je dalje da situacija u zemlji u kojoj živimo takva da materijalnu sigurnost ne podrazumijeva ni za ljude koji su skoro cijeli svoj radni vijek bili ljudi koji su gradili i stvarali. A sad uglavnom preživljavaju...Ostaje na nama i dužni smo da im pomažemo onoliko i kako možemo, ali naravno ne na štetu svoje djece. Znam da tu ima raznih kompromisa, ali štetovat ne smije niti jedna strana. Tu je fora.
Ja bih ipak povezala termine odvajanje od roditelja i brzina odrastanja. Izgledaju mi kao da su u nekom dosluhu ;)

Mislim da se treba odvojiti od roditelja, ne u smislu napuštanja, ali treba im prije svega pomagati, materijalno ili moralno, kako i koliko ste u stanju već. Onoliko koliko im dugujemo, a dužni smo svi. Ovo naravno ne podrazumijeva samački život, to je jedna sasvim drugačija tema...

Što se tiče određenih razmirica koje su ponekad neizbježan dio ljudskih odnosa, budite sigurni da će roditelji biti jedini koji će sasvim dobronamjerno ukazivati na mjesta gdje griješite, a sa druge strane nikad neće pred Vama pokazati koliko su u stvari ponosni na vas.
Poštovanje, razumijevanje i podrška pa ma koliko bili daleko. Sa tim se pomalo čovjek i rađa, ali svakako se da naučiti. Stvar odgoja, klasika.

Napomena: Ovo sve se odnosi na roditelje , tj, u pravom smislu te riječi i može nepodrazumijevati biološki karakter samog termina. Eto!

P.S. Negativna iskustva inače koriste da znamo šta nam ne treba. ;)
[SIZE=1]...Moj stari kofer opet miriše na sive ceste...[/SIZE]

• »annonimus« je muško

Datum registracije: 15.12.2002

• Poruku poslati

30

Petak, 20. Decembar 2002

Sto se mene tice tice ja se ni bih odvojio od mojih roditelja.Kako da se odvojis od nekog ko ti je pokazo pravi put zivota.....dok se covek ne ozeni.Ali kad se ozeni ja mislim da je bolje da se covek odvoji jer svekrva-majka nikad nije zadovoljna od snajke.JELI TAKO OZENJENI:)
" Bilen alemlere rahmettir "

enko

Početnik

(10)

• »enko« je zabranjen

Datum registracije: 02.02.2003

• Poruku poslati

31

Srijeda, 05. Februar 2003

Zastupam stav da se od roditelja nikako ne treba odvajati.Pa oni su nas odgajili kad smo bili nemocni i slabi."U Dzenet nece uci onaj koji prigovara ucinjeno dobro,niti onaj koji je neposlusan roditeljima,niti alkoholicar" rekao je Poslanik sallallahu 'alejhi ve sellem.

grof

Početnik

(10)

• »grof« je zabranjen

Datum registracije: 02.12.2002

• Poruku poslati

32

Četvrtak, 06. Februar 2003

Pozdrav,
Cuj Enko,
ako vec zastupas neke teze i pokusavas da ih opravdas islamskim izvorima mozda bi korisno bilo da obratis malo vise paznje na upotrebu izraza "nikako", "nikad", "uvek" i sl. Hadis koji si naveo nije potpora tvojoj tezi da se "nikako ne treba odvajati od roditelja". Ima trenutaka u zivotu kad covek mora da se odvoji od svojih roditelja naravno uz njihovu saglasnost i blagoslov kao sto je trazenje znanja, posao itd. Koliko ja znam Boziji Poslanik je odobravao ovakvo postupanje.

enko

Početnik

(10)

• »enko« je zabranjen

• Poruku poslati

33

Četvrtak, 06. Februar 2003

Izraz"nikako" sam upotrebio da bih mladim ljudima preporucio da ne ostavljaju roditelje kad im je najteze
tj. u starosti.Medjutim to ne mora da prihvati niko pa ni ti .Iznio sam svoj stav.Sto se tice Islama licno sam osjetio blagodeti Islama i mislim da imam pravo da govorim o tome . Ako mislis da sam nov u Islamu reci cu ti jedan podatak: rahmetli dedo mi je bio Hadzija a i babo je otisao ove godine a i ja cu akobogda insallah
SELAM ALEJKUM

grof

Početnik

(10)

• »grof« je zabranjen

Datum registracije: 02.12.2002

• Poruku poslati

34

Petak, 07. Februar 2003

Pozdrav
Gospon enko,
od srca sam se nasmejao kad sam procitao tvoj zadnji post, posebno drugu polovinu posta (uz duzno postovanje prema tebi, tvom babu a posebno dedu Allahu Jerham).
Svakako da imas pravo da kazes ono sto mislis, ali, kad je u pitanju potkrepljivanje argumenata primarnim izvorima islama, tu treba obratiti paznju. Nemoj da mislis da imam nesto protiv tebe, selamim te iz tudjine i ostaj mi zdravo u dinu i imanu.

sans

Majstor

(31)

• »sans« je muško

Datum registracije: 29.07.2002

• Poruku poslati

35

Petak, 07. Februar 2003

Matematika (logika)

Predpostavimo da je rečenica:

Citirano

Zastupam stav da se od roditelja nikako ne treba odvajati

stvarno stav koji zastupa naš Enko

Čitajući dalje dolazimo do :

Citirano

...rahmetli dedo mi je bio Hadzija a i babo je otisao ove godine a i ja cu akobogda insallah

Prostim, logičkim zaključivanjem dolazimo do sledećih saznanja:

1. Nikako kao kategorija ne stoji jer se iz ove druge rečenice da zaključiti da je babo otišao na Hadž, a Enko nije, tj. došlo je do odvajanja...

2. Istu "grešku" napravio je i Enkov babo , jer se i on svojevremeno odvojio od svog baba (kad je ovaj bio na Hadžu)

P.S. Ovo je samo jedna verzija, sa šaljivom konotacijom, onog što je Grof već rekao...

Citirano

korisno bilo da obratiš malo više paznje na upotrebu izraza "nikako", "nikad", "uvek" i sl.

Pozdrav za sve, a maksus-sellam za mog Enka...
Ako nemaš iskustva-prevariće te , a ako imaš - onda već jesu , onda već jesu , onda već jesu... ;)

i ... bode mi oči

... al lahko je tebi kad imas olovku sa gumicom

enko

Početnik

(10)

• »enko« je zabranjen

• Poruku poslati

36

Petak, 07. Februar 2003

Ono za Hadzdz mozda sam pogresio.Od roditelja se ne treba odvajati osim u slucaju kad se ide u vojsku,na fakultet,na more , na posao , u bioskop , u prodavnicu i u drugu sobu.toliko
ESSELAMU ALEJKUM

OKaNa

Početnik

(10)

• »OKaNa« je žensko

Datum registracije: 10.09.2002

• Poruku poslati

37

Utorak, 18. Februar 2003

Aj sto ste se raspricali..

Kakva logika, kakva matematika! Gde su osecanja? Nikakva logika to nemoze da dokaze, veruj mi! Tesko je odvojiti se od roditelja kada vecinu svoga zivota provodimo sa njima. :]
Najizgubljeniji dan u zivotu je dan kada se nismo nasmejali ;)

meSSko

Zlatna sredina

(10)

• »meSSko« je muško

Datum registracije: 26.06.2003

• Poruku poslati

38

Četvrtak, 10. Juli 2003

,,,, REKOH,DA SKINEM PEPEO SA ZARA,,,,

ESELAMU-ALEJKUM;uvazeni sudionici teme.Evo malo dokon,pa naidjoh na ovu vrlo interesantnu i potrebnu temu,i vidoh da je vec od februara bez ijednog priloga.Iskreno receno ,tu je puno cega vec receno,pa se moze desiti da kazem nesto vec receno ,ali hele nejse ,nije problem u tome...jos posebno ako bude nesto vrijedno i na mjestu.

Vidim da puno ko navodi ovdje neke primjere i termine ,nevezane za onu porodicnu ljubav ,a o kojoj se ovdje vjerovatno ,i zele izmijeniti razmisljanja i iskustva.Ja sam prilicno dugo po svijetu,i mogu reci da sam prosao, jedan prilicno surov dio zivota.Moguce da je to i razlog ,da sam na neki nacin neke stvari mogao bolje dokucit i upoznat,ili najbolje receno SPOZNATI VRIJEDNOST RODITELJA;a samim tim ,osjetit na kozi svojoj koliko znaci imati jednog prijatelja uz sebe, kao sto ti moze biti roditelj,... i samo roditelj.

Pred ocima sam imao mnogo primjera ,gdje sam vidio da djeca osjecaju onu istinsku ljubav prema roditeljima,ali sam vidio i mnogo kontra primjera,gdje djeca nisu valjano odgojena u tom pravcu.To sam posebno mogao susresti kod djece odgajane u dijasporama.Mozda je korijen toga zasadjen u drustvu i drustvenim prilikama,pa uz nedovoljan rad roditelja (ili pogresan rad),dodje do toga da se izgubi ta porodicna iskrena ljubav.

Naime ovdje sam htio jos jednu stvar ,vrlo cestu pojavu ,napomenuti.Nerijetko sam susreo primjere,gdje se djeca(radi se dakle o sinovima),nakon osnivanja bracne zjednice apsolutno i potpuno odvoje od roditelja.Posebno me tu nekako boli kad vidim da je to tako ,a ranije su bili jako bliski .U vecini slucajeva se radi da ove danasnje mlade,nakon pustanja korijenja(djeca),pocnu polako uzimat stvari u svije ruke.Ljudi kroz ona razmisljanja ,..pa ja moram radi djece,porodice ..i sl.opravdanja,dozvole sebi da se toliko promijene na brzinu,...boli me sto je ta promjena u negativnom smislu.Ljudi pazite odakle se zenite.!!!Ovdje napominjem ...Kapu skidam ,i pozdravljam zenski dio svijeta,jer one daleko bolje njeguju tu ljubav prema svojim roditeljima.Ali takodje upozoravam,da ne zaboravljaju da su i njihovi muzevi ,djeca svojih roditelja!!!

Ocvaj problem je ,po mojem misljenju zastupljen ,zato ,jer se danas vrlo rijetko razmislja koliko muke vidi jedna majka ,dok donese evlad na ovaj svijet,pa se nikad ili vrlo rijetko provuce kroz glavu razmisljanje o pozrtvovanosti roditelja,u tom nasem ranom djetinjstvu,a Bogami i kasnije.Kolko je tu noci neprospavanih,i svakojake druge muke prezivljeno.

Vidio sam da se cesto mijesaju pojmovi napustanja roditelja u smislu kidanja tih osjecanja,sa onim druge prirode,kao npr.odlazak na skolovanje(Ne mozes ti baba i majku povest sa sobom u internatu da zivite skupa),zatim vojska,onda recimo odlazak na rad u inostranstvo,jer bi ,racunam veliki broj ,nas doveo ovamo svoje roditelje,ali ne postoji mogucnost ostvarivanja vize i boravka.Znaci ovde se polemise oko napustanja svojih roditelja iz neopravdanih razloga,i napustanja i srcem i mozgom,a Bogami ne smiju se zaboraviti ni sa one materijalne strane da se pomognu,ako smo od njih odvojeni silom prilika.

Znam da se duza pisanja citaju .ponekad ,sa manje paznje i na brzinu ,ali ja nijesam mogao krace rezimirat moj stav razmisljanja o svemu tome.

M.S. °meSSko°

:( ;( :( ;( :( ;( P.S. Kasno je za roditeljima plakati nakon njihove smrti,ako ih nismo postovali i pazili za njihova zivota.
[SIZE=1]Šta god ko čini,..ono sve sebi !!! ;) [/SIZE]

Babbha

Profesionalac

(10)

• »Babbha« je muško
  • »Babbha« je zabranjen

• Poruku poslati

39

Subota, 12. Juli 2003

:)

nema tu ZA i protiv... nema

Najlakse je kako ti srce kaze... tako je i najbolje :)
Can't Rain All The Time

hadalj

Profesionalac

(10)

• »hadalj« je muško

Datum registracije: 26.07.2002

• Poruku poslati

40

Nedjelja, 13. Juli 2003

ne znam
nekad sam mislio da roditelji moraju bit ko i svi ostali ljudi, pa ako su dobri onda ih treba ceniti, a ako ne onda ko i sve ostale
danas sam odrasto, daleko sam od kuce, i roditelje drukcije gledam, mislim da ih treba postovat uvek da im treba oprostit uvek i da se ne mozemo ljutit na roditelje, al oni mogu na nas
cesto ne pazimo kako se ophodimo sa onima koji nas vole, na njih nemislimo da li cemo ih povrediti, da li ce mo neku losu rec reci, mislimo da oni su uvek tu, da ce uvek oprostiti, a jednoga dana kad su daleko mi ce mo se kajati, a oni ce ostati isti, voleti nas i brinuti za nas dok su zivi
malo za promenu

Social bookmarks